MA Godenzoon als egotripper Cox Habbema dreigt met opstappen PODIUMBUK Eredoctoraat voor Haitink Onderwijs debet ongelijke 'cultuurdeelname' DINSDAG 9 JANUARI 1990 KUNST PAGINA 19 Visserneerlandiaprij s DEN HAAG (ANP) - Het be stuur van het Algemeen-Neder lands Verbond heeft de Visser neerlandiaprij s van 10.000 gul den voor persoonlijke verdien sten toegekend aan Toos Saai - Zuurveen uit Winsum, de op richtster en directeur van de Stichting Kinderboek Cultuur bezit. De prijs wordt 19 januari in de Statenzaal in Groningen uitgereikt. De stichting van mevrouw Saai omvat een uitleenbiblio theek, een museum, en een stu die- en informatiecentrum van het kinderboek. Haar initiatief en doorzettingsvermogen zijn volgens het bestuur uitgemond in het tot stand komen van een uniek en onvervangbaar deel van ons cultuurbezit. AMSTERDAM (GPD) - De direc teur van de Amsterdamse Stads schouwburg Cox Habbema dreigt op te stappen als de gemeente Am sterdam vasthoudt aan de voorge stelde bezuinigingen van een half miljoen gulden. De gemeente ba seert haar voorstel op een efficien- cy-onderzoek van het bureau Be renschot. Habbema noemde het rapport van Berenschot in een eer ste reactie "volstrekt onrealistisch" en beschuldigde de gemeente ervan Berenschot als dekmantel te ge bruiken om hoe dan ook te bezuini gen. Na die uitspraak kreeg Habbe ma een spreekverbod opgelegd. Volgens Berenschot werkt de schouwburg in Amsterdam met een te grote technische staf. Van de zes entwintig technici zouden er drie tot vijf kunnen worden gemist. Ook zou men aanzienlijk kunnen bespa ren door op grote schaal met op roepkrachten te werken. Habbema is het hier niet mee eens. De Abva Kabo heeft met acties gedreigd als door de bezuinigingen technisch personeel ontslagen moet worden. Ook het Amsterdamse Uitburo moet na een onderzoek van Beren schot ruim vier ton bezuinigen. Het college van B W neemt deze week een beslissing over beide voorstel len. BEELDENTUINEN - In de tuinen van het Paleis Noordeinde en het Vredespaleis in Den Haag is vanaf dinsdag 22 mei een overzichtsten toonstelling van honderd werken van hedendaagse Nederlandse beeldhouwers te zien. Koningin Beatrix opent de beeldentuinen die tot en met zondag 2 september toe gankelijk zijn voor het publiek. T oneelbewerldng Fellini's 'La Strada' AMSTERDAM (ANP) - Guus Re- kers heeft de film La Strada van Frederico Fellini bewerkt voor to neel. In de regie van Rosamaria Ri- naldi worden de hoofdrollen ge speeld voor Helmert Woudenberg, Heddy Lester en Joost Prinsen. De officiële première is op 23 januari in de Stadsschouwburg van Amster dam. Met de uitprobeervoorstellin gen mee worden van deze vrije to- neelproduktie tot eind april alom in den lande ten minste zestig voor stellingen gegeven. Dit heeft impresariaat Lumen gis teren meegedeeld. La Strada speelt zich af tussen drie hoofdfiguren: de kunstenmaker Zampanö die één truc kent en in zijn primitieve woonwagen van dorp naar dorp trekt, het wereldvreemde meisje Gelsomina dat hij van haar moeder kocht om hem te vergzellen en te helpen als hij zijn kunsten vertooht, en de toverachtige dwaas 111 Matto, die bij een echt circus werkt, be wonderd door het meisje en argwa nend en jaloers bejegend door de kunstenmaker. De film wordt gekenmerkt door soberheid van tekst, woordenloos contact tussen de figuren, en de ver latenheid van de plaatsen van han deling. Guus Rekers bestudeerde de vele scriptversies van Fellini waaruit voor de film werd gekozen. In dit materiaal vond Rekers aan knopingspunten voor een toneelbe werking. In het materiaal zitten mo dellen voor het benaderen van scè nes, die ook anders, meer theatraal of literair, zijn gedacht dan uitein delijk in de film zijn toegepast. Rekers zegt oorspronkelijk mate riaal van Fillini zo onopvallend mo gelijk te hebben gemanipuleerd in overleg met en in overeenstemming met opvattingen en wensen van de regisseuse. Voor overbrugging van tijd en plaats is muziek gebruikt van Nino Rota, de huiscomponist van Fellini. De muziek wordt tijdens de voorstelling gespeeld door het Ne derlandse Trio La Strada, waarvan rde leden ook enkele kleine rollen voor hun rekening nemen. Coby Stunnenberg en Jan van Eijndtho- ven zijn geéngageerd voor vertol king van de vele overige rollen bui ten de hoofd- en kleine rollen. Oorlogsmonument gestolen RAAMSDONKVEER (ANP) - On bekenden hebben in Raamsdonk- veer het oorlogsmonument gesto len. Het 1,25 meter hoge bronzen beeld stond in het wandelpark aan de Wilhelminalaan. Het beeld van Theo Besemer dateert van 1962. Toen was het, volgens het gemeen telijk archief, 5.500 gulden waard. Dat heeft de rijkspolitie gisteren meegedeeld. Het beeld moet in de nacht van zaterdag op zondag verdwenen zijn. Het is losgezaagd van de sokkel waarop het rustte. Gezien het ge wicht moet, volgens de politie, een aantal personen aan de diefstal heb ben meegewerkt. Het beeld was een geschenk van de bevolking van Raamsdonkveer en een initiatief van de bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis. OVERLEDEN - De Amerikaanse acteur Arthur Kennedy, die furore •maakte in Broadway-theaters en in onder andere de speelfilm 'Lawren ce of Arabia', is vrijdag op 75-jarige •leeftijd aan kanker overleden. Ken- ;nedy werd vijf maal genomineerd voor een Oscar, zonder er ooit een te winnen, en werd in de jaren vijftig onderscheiden voor zijn acteerpres tatie in Arthur Millers toneelstuk 'Death of a Salesman'. Hij speelde karakterrollen in verschillende an dere stukken van Miller. Redactie Pieter C. Rosier Kees de Jongen Theo Thijssens bekende boek Kees de Jongen' werd in 1970 door Ger- ben Hellinga voor het toneel be werkt. Vanavond wordt het door het Mechels Teater (zonder h. in derdaad) gespeeld in de Leidse Schouwburg. De regie is in han den van Christiaan Nortier. Si mon Carmiggelt schreef over 'Kees de jongen': 'Wat mij betreft, is dit kostelijke, vaak herlezen boek een liefde voor het leven'. Nu maar hopen dat dat met de pre mière van dit toneelstuk ook het geval is. Eén nacht ijs Nog een première in de Leidsche Schouwburg deze week. Het be treft de voorstelling 'Een nacht ijs' van de schrijver Terence McNally. In dit stukdat in New York een kassucces is, gaat het om een man en een vrouw die voor het eerst met elkaar naar bed zijn geweest en daarna terecht komen in aller lei bizarre situaties. Het bewuste paar wordt gespeeld door Peter Faber en Olga Zuiderhoek. Voor de regie tekende Kees Smit. Voor première woensdag, première donderdag. Thomas Bernhard De vorig jaar overleden schrijver Thomas Bernhard liet in zijn na latenschap een passage opnemen waarin hij vermeldde dat er in Oostenrijk na zijn dood nooit meer een toneelstuk van zijn hand mocht worden opgevoerd. Geluk- Vierhout, Mariet Lems en Mari- nus van de Marei lezen op zondag middag 14 januari in De Burcht voor uit eigen dichtwerk. U kunt zelf gaan kijken of zich temidden van dit viertal een nieuwe Bilder- dijk bevindt. Wie weet. De mid dag begint om 14.30 uur. Muzenhof Zoals u deze week in een artikel in deze krant hebt kunnen lezen bruist De Muzenhof in Leiderdorp van de activiteiten. De familie voorstellingen worden daarbij niet uit het oog verloren. Op zater dagmiddag komt het jongleursge zelschap 'Hot Neon' in actie. Zij brengen muziek, qkrobatiek, dans en humor. Er wordt met mes sen en brandende fakkels gegooid maar ook een symphonie op zes zwevende banjo's staat op het pro gramma. Hot Neon werden in 1980 door de BBC ontdekt en sindsdien is het succes niet meer van hun zijde geweken. Aanvang 19.00 uur. Musical 'Up on the Roof werd in Engeland genomineerd als de beste musical van het jaar 1987. Een Nederland se versie van dit theaterevene ment, waarvan 7Oer jaren-tophits als 'Reach out, I'll be there' en 'When will I see you again' eeen vast bestanddeel vormen, is op zondag 14 januari te zien in Cul tureel Centrum 'De Warenar' in Wassenaar. De bezetting van deze musical, waarin de avonturen van een studentikoze a-capella- groep centraal staan, bestaat uit Marnix Kappers, Cilly Dartell, Rik Luycx, Maeve van der Steen en Rob Fruithof. De regie is in handen van Jan Cocheret. Korte Stukken De zevende editie van het inmid dels alom bekende Korte Stukken Festival is op vrijdagavond te aanschouwen in het microtheater Imperium aan de Oude Vest. Op het programma staan liedjes van de tapdance en ook het Ton Bave- Paul van Gent, Viktorien Ba- laar Collectief geeft acte de pfe- rendrecht houdt zich ebezig met sence. De twee Keesen uit het stuk 'Kt Louwers, recht Geert Defour, be avond in de Leidse Schouwburg. kig mag dat in de Leidsche Schouwburg nog wel. Vrijdag avond is het toneel daar voor the atergroep de Appel die komt met 'Plaats van bestemming'. De voor stelling heeft een beetje een regio naal tintje. Het draait in dit stuk namelijk om een moeder en een dochter die hun zomers al meer dan dertig jaar doorbrengen in Katwijk. De moeder beschouwt haar dochter als een soort eige- dom dat ze tot aan haar dood niet los wil laten. Gefundenes Fressen natuurlijk voor een man als Bern hard. De regie is in handen van Mark Timmer. Christine Ewert en Sacha Bulthuis spelen de hoofd rollen. Nationale Toneel Op de zaterdagavond speelt het Nationale Toneel in de Leidse Schouwburg Alan Ayckboums s de Jongen' bij elkaar: links Jan en van het Mechels Teater. Van- (foto pr) stuk 'Tussen ons'. Hoofdpersoon zs Dennis, die tweè liefdes heeft: zijn garage en zijn moeder. Hoewel dit stuk wordt gekarakteriseerd als een komedie, is het wereldbeeld, dat als een watermerk door de handeling heen schemert, van een grote beklemming. Regie in han den van Shireen Strooker. Spe lers: Marie Louise Stheins, Will van Kralingen, Anne Marie Hey- ligeres en Peter Tuinman. Cabaret Ook cabaret deze week. En wel 'Zak en as' met 'De Nationale Kampioendat vorig jaar in pre mière ging. Het begrip terreurin al zijn vormen staat in deze voor stelling centraal. Het program ma, dat vol zit met spitse en cyni sche teksten, kreeg een goede pers. Dichters Maarten Baanders, Johan Y. Gran Wilson (links) als Orpheus en Alexandra Coku als Eurydice AMSTERDAM (GPD) - Het was een drukte van belang in de Luther se Kerk aan het Spui in Amsterdam. Gistermiddag ontving dirigent Ber nard Haitink daar zijn derde eredoc toraat, ditmaal van de Universiteit van Amsterdam (UVA). Al eerder mocht de voormalige Chefdirigent van het Koninklijk Concertge bouworkest zich verheugen in de eredoctoraten van de universiteiten van Oxford en Leeds. Als Haitinks ere-promotor fun geerde Prof.Dr.C.M.Schmidt, hoog leraar in de historische en systema tische muziekwetenschap. Hij zette kort en bondig de redenen uiteen waarom aan Haitink - in navolging van Haitinks voorgangers bij het KCO, Willem Mengelberg en Eduard van Beinum - deze onder scheiding werd verleend. Kwam de muzikale overlevering vroeger slechts mondeling en schriftelijk (door middel van partituren) tot stand; door de moderne technieken is het vandaag de dag mogelijk om de muziek via geluidsdragers zo exact en duurzaam te reproduce ren, dat ook aan deze categorie de status van bronnenmateriaal kan worden toegekend. Hierbij werd in het bijzonder gewezen op de rijke discografie, die Haitink op zijn naam heeft staan. Haitink hield zijn dankwoord kort. Hij wees op de keerzijde van de reeds door Schmidt gesignaleer de technische ontwikkelingen, waarbij hij met name de cd noemde. Zonder dit medium nu dadelijk te verketteren, zei hij nadrukkelijk bijzonder bevreesd te zijn voor een te grote produktiedwang. "Een streven naar een bepaald soort perfectie uit concurrentie- oogpunt, brengt als gevaar met zich mee, dat de toporkesten qua klank cultuur veel te veel op elkaar gaan lijken", aldus de kersverse doctor honoris causa, "Het is deze yuppie achtige manier van musiceren, die kan leiden tot het ontstaan van wat ik gemakshalve unisex-orkesten zou willen noemen en dat is uit den boze". Prachtige 'Orphée et Eurydice' van Nederlandse Opera Filmacteur Terry-Thomas overleden LONDEN (AP) - De Britse acteur Terry-Thomas, die in tal van Engelse filmkomedies heeft gespeeld, is gisteren op 78-jarige leeftijd overleden. Tho mas, wiens handelsmerken zijn grote rode snor en het spleetje tussen zijn tanden waren, stierf vrijwel zonder een cent in een verpleegtehuis in Sur rey. Hij leed aan de ziekte van Parkinson. Om zijn medische verzorging te betalen was een liefdadigheidsvoorstel ling gegeven waarmee 30.000 pond werd ingezameld. Hij was toen al te ziek om de voorstelling bij te kunnen wonen. Terry-Thomas speelde onder meer inde films 'It's a Mad Mad Mad Mad World' en in 'La Grande Vadrouille' (in de Nederlaiidse bioscopen uitge bracht onder de titel 'Samen uit, Samen Thuis'), Zijn laatste rollen speelde hij in 1977 in 'The Last Remake of Beau Geste' en in 1978 in 'The Hound of' thé Baskervilles'. De acteur werd op 14 juli 1911 geboren onder de naam Thomas Terry Hoar Stevens en maakte zijn debuut in 1949 in 'Heiter Skelter uoioEpa) Volgens proefschrift dr. H. Ganzeboom AMSTERDAM (ANP) - De belang rijkste oorzaak van de ongelijke deelname van bevolkingsgroepen aan culturele activiteiten is de vaar digheid om culturele informatie te verwerken. Vooral het genoten on derwijs zorgt voor het verschil in kennis en vaardigheid op dit ter- Dr. H. Ganzeboom schrijft dit in „Cultuurdeelname in Nederland", een neerslag van zijn promotie-on derzoek. Behalve het aspect van de informatieverwerking en de inge- wikkelheid van de te verwerken culturele informatie onderzocht Ganzeboom de beschikbare tijd van cultuurdeelnemers. Verder bekeek hij het besteedba re inkomen en de toegangsprijzen, de statusmotivatie met betrekking tot cultuurdeelname en de sociale drempels waarmee culturele activi teiten zijn omgeven. Al deze aspec ten bleken minder belangrijk dan de invloed van het onderwijs. Informatieverwerking blijkt ook verantwoordelijk voor verschil in sociale samenstelling tussen pu blieksgroepen. Activiteiten waarbij de meest ingewikkelde informatie wordt aangeboden zoals kunstmu sea en het serieuze literatuuraan bod, trekken de meest exclusieve publieksgroepen. Ganzeboom bepleit in zijn studie onder meer verder onderzoek naar de aard en oorsprong van culturele vaardigheden die nuttig zijn voor cultuurdeelname. Het zou bekend moeten zijn welk verschil er op treedt tussen algemeen vormend en beroepsonderwijs, welk effect vak kenpakketten en lessen voor cultu rele vorming sorteren en waarom ouders en de buitenschoolse op vang op dit punt geen grote invloed hebben. DEN HAAG Als Orpheus, een slanke jongeman in rok- kostuum, in de onderwereld afdaalt om zijn gestorven echtgenote te zoeken, be treedt hij een eindeloze, rots achtige ruimte. Uit die rotsen, gevormd uit een enorme, zil vergrijze doek, creëert hij zich een wereld van schoon heid. Hij speelt met dat doek als een waar kunstenaar en langzaam wordt duidelijk wat hij in de onderwereld zoekt: niet zijn vrouw, maar de hoog ste artistieke bevrediging. In de regie van Peter te Nuyl (einde lijk weer een Nederlander aan de bak) is Orpheus het prototype van de estheet op zoek naar een maxi male schoonheidsbeleving. Zo functioneert voor hem ook Eurydi ce, niet als levensgezellin in lief en leed, maar als zijn inspiratiebron, en als symbool daarvan verschijnt zij in een gewaad uit diezelfde zilver grijze stof met een grote lier van de zelfde kleur. Op weg naar het rijk der levenden ontpopt zij zich echter als een zelf bewuste vrouw die haar leven als muze zat is. Zij werpt haar pronkge waad af en als Orpheus haar aan het slot toch de lier weer wil omhangen, heeft dat instrument plots meer weg van een enorm juk. Deze Eury dice is niet de vrouw die hij zoekt en met opzet kijkt hij haar tegen alle o Jaap Pieper) goddelijke verboden in recht in de ogen. Zij sterft voor de tweede keer en Orpheus cultiveert zijn verdriet in zijn beroemde aria 'J'ai perdu mon Eurydice', de frasen van zijn zang met zijn handen strelend, in opperste extase over het sublieme kunstwerk dat hij op dat moment schept. Het verhaal is bekend: de goden wekken Eurydice opnieuw tot le ven, maar of het met de beide gelie ven weer goed komt, blijft een open vraag. Een feit is echter wel dat Pe ter te Nuyl en ontwerpster Mirjam Grote Gansey een van begin tot eind boeiende voorstelling hebben geschapen, waarin ieder detail ge tuigt van een vrijwel volmaakte har monie. En natuurlijk zal niet ieder een het eens zijn met een Orpheus als verwaande egotripper, maar wie zich ervoor openstelt, kan verze kerd zijn van een avond fascinerend muziektheater. De grootste kracht van de voor stelling ligt echter in het totaal, waarbij eigenlijk dirigent en orkest als eersten genoemd hadden moe ten worden. Haenchen is in deze muziek thuis als geen ander en de monstreert vanaf de eerste maat een superieure greep op de partituur. (Dat hij mij tot die conclusie brengt twee dagen nadat Carlos Kleiber mij in Londen met 'Otello' een van de grootste muzikale ervaringen uit mijn leven heeft gegeven, is op zich al een compliment.) Hij laat het Ne derlands Philharmonisch Orkest spelen met een klank, een exact heid en een gevoel voor kleur en ar ticulatie, zoals dat orkest nog niet' eerder liet horen, en de prestaties van het koor, vrijwel de gehele avond in de bak opgesteld, sluiten zich daarbij aan. De beslissing om de uitbundiger en virtuoze Franse versie uit te voe ren, werd door dit alles ten volle ge rechtvaardigd, al zal menigeen mo gelijk een warme altstem in de titel rol missen. De Amerikaanse tenor Gran Wilson, even slank van stem als van uiterlijk, bleek bovendien, ondanks een soms even te dunne klank, een gouden greep voor de moeilijk te bezetten titelrol. De sopraan Alexandra Coku had het makkelijker, maar haar stem straalde bovendien een warmte uit, die het contrast met de egocentri sche Orpheus extra accentueerde. Uiteindelijk werd de show echter gestolen door de jeugdige Christian Fliegner, een jongenssopraan met een verrassend grote stem, een nog grotere toneelpersoonlijkheid en een duidelijke aanleg om dirigent te worden. Wie meent dat een opera 'uit de oude doos' saai kan zijn, mag zich deze voorstelling niet laten ont gaan. PAUL KORENHOF Orphée et Eurydice' van Gluck door De Nederlandse Opera m.m.v. het Neder lands Philharmonisch Orkest. Diri gent: Hartmut Haenchen. Regie: Peter te Nuyl. Toneelbeeld: Mirjam Grote Gansey. Gezien op 8 januari in het AT &T Danstheater te Den Haag. Herha ling: 11 januari. Voorstellingen in Het Muziektheater Amsterdam: 14, 18, 21. 23, 25, 27 en 30 januari. Will van Kralingen (links) en Marie Louise Stheins in 'Tussen ons' van Alan Ayckbourn, dat in de Leidse Schouwburg wordt gebracht door Het Nationale Toneel. (foto Pan sok) Haitink (rechts) wordt geluk gewenst door zijn ere-promotor dr. C.M. Schmidt (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19