Flatbewoners ontevreden over aanpak vervuiling Politieke partijen Leiderdorp waarschuwen Rijkswaterstaat Eerste schaap over de dam voor kinderopvang Warmond Winkeliers vrezen voor leegstand in Winkelhof DINSDAG 9 JANUARI 1990 Uitstel A4-plannen niet langer geslikt LEIDERDORP - Met ver ontwaardiging hebben de Leiderdorpse politieke par tijen gisteravond gereageerd op de mededeling dat Rijks waterstaat pas eind februari de plannen voor verbreding van de rijksweg A4 bekend maakt. "De argumenten voor uitstel zijn volstrekt on voldoende", zei WD-raads- lid J. de Waard tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening. Ondanks CDA Warmond Toch materiaal van LOTA op expositie tegen de apartheid WARMOND - De Stichting Ontwik kelingssamenwerking Warmond mag toch materiaal van de LOTA (Lagere Overheden Tegen Apart heid) gebruiken voor de inrichting van een tentoonstelling over apart heid in de hal van het gemeente huis. Op het CDA na gingen alle fracties gisteravond tijdens de com missie maatschappelijk welzijn en onderwijs akkoord met een meer- derheidsvoorstel van B en W. Over het inschakelen van de LO TA ontstond een principiële discus sie. Enkele maanden geleden heb ben WD en CDA een subsidie-aan vraag van de LOTA afgewezen, om dat zij vinden dat een gemeente zich niet met buitenlandse politiek moet bezighouden. CDA-frractievoorzitter mevrouw G.E. den Ouden sloot zich gister avond aan bij het minderheids standpunt van haar wethouder C.A. van Schagen. De stichting ontwik kelingssamenwerking zou in de vi sie van haar CDA duizend gulden moeten krijgen voor de opzet van de expositie, maar geen LOTA-materi- aal mogen gebruiken. "We hebben als raad de beslissing genomen de LOTA geen subsidie te verlenen en het is vreemd wanneer je via de ach terdeur weer binnenbrengt wat de raad heeft afgewezen", aldus Den Ouden. De andere fracties waren het daar niet meë eens, omdat er geen sprake zou zijn van subsidie. Voor het ma teriaal dat de LOTA levert, wordt betaald. "De instantie verleent een dienst en je krijgt daar iets voor te rug", aldus burgerlid T. van Oort. De WD kon zich daarbij aanslui ten. Raadslis G.J. Vielvoye stelde wel de voorwaarde dat er tijdens de expositie geen reclame voor de LO TA wordt gemaakt. Rijksstraatweg afgezet na een kettingbotsing WASSENAAR - De Wassenaarse Rijksstraatweg is vanmorgen tus sen kwart over acht en kwart over negen afgezet tussen het kruispunt Den Deyl en de Rozenweg. Dit ge beurde na een kettingbotsing waar bij zes auto's waren betrokken en vier auto's zwaar beschadigd raak ten. Het ongeluk ontstond op de rij baan in de richting van Leiden. De oorzaak is nog onbekend. Een 50-jarige vrouw uit Den Haag moest zich onder doktersbehande ling stellen wegens borstklachten. Een 28-jarige man uit Zoetermeer raakte even later gewond toen hij in de file wachtte die door kettingbot sing en omleiding was ontstaan. Zijn auto had een kokende motor, waarna de man bij een benzinesta tion de dop van de radiator schroef de en kokend water in zijn gezicht kreeg. Met brandwonden in het ge laat is de man in een ambulance naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht. Twee gewonden bij aanrijding op provinciale weg LEIDERDORP - Bij een aanrijding op de provinciale weg 6 in Leider dorp zijn gistermorgen twee Leidse automobilisten gewond geraakt. Ze zijn met onbekende verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen een van de twee Leidse automobilisten stilstond op het weggedeelte tussen de weg naar Oud Ade en de oprit naar Amsterdam, om af te slaan naar de parallelweg. Een tweede Leidse automobilist zag dit te laat en botste op de eerste wagen. "Het gevoel bekruipt mij dat Rijks waterstaat denkt dat verbreding van de A4 in Leiderdorp een mak kie wordt", aldus De Waard. "De ge meente moet eens aan de bel trek ken en mededelen dat dit de laatste keer is dat we uitstel accepteren". De verkeersdruk op de A4 is toe genomen en de berekeningen moe ten aan de nieuwe cijfers worden aangepast, geeft Rijkswaterstaat als verklaring voor de vertragingen. In eerste instantie zouden de plannen na de zomervakantie worden gepre senteerd. Inmiddels is dat tijdstip vier keer verschoven. Raadslid mevrouw C.H. Langen- dorff (PvdA) uitte eveneens haar ongenoegen over de handelwijze van Rijkswaterstaat: "Die brief, die we van Rijkswaterstaat gekregen hebben, is een echte kir-brief, een kluitje-in-het-riet-brief. Het wordt nu wel, erg moeilijk uit te leggen aan de bewoners dat wij aan dat uitstel niets kunnen doen". Wethouder J. den Boeft toonde zich eveneens zeer verbaasd over het nieuwe oponthoud. "Een bui tengewoon vervelende gang van za ken", aldus de CDA-bestuurder. "Rijkswaterstaat wil zeker over vele nachten ijs gaan. Door die vier keer uitstel hebben ze flink aan geloof waardigheid ingeboet. Dat zal men wel merken bij de gesprekken met de bewoners". Verpleeghuis Mariënhaven claimt vijf plaatsen WARMOND - Het verpleeghuis Ma riënhaven in Warmond wil vijf plaatsen claimen wanneer er kin deropvang komt in de gemeente. Dat maakte wethouder D. Duynho- ven (Progressief Warmond) gister avond bekend tijdens de commissie maatschappelijk welzijn en onder wijs. Uit een rapport van een onder zoeksbureau, dat binnenkort open baar wordt gemaakt, blijkt dat er ze ker behoefte is aan kinderopvang in Warmond. "Een hele dagopvang met tien plaatsen is haalbaar. Mis schien is het zelfs mogelijk om naar vijftien plaatsen te streven", aldus Duynhoven. Hij maakte gisteravond duidelijk dat de gemeenteraad binnenkort de knoop moet doorhakken en moet beslissen of de kinderopvang door gang zal vinden. Als er al kinderop vang komt, is het in eerste instantie voor halve dagen. De raad heeft zich al eerder bereid verklaard om de huisvestingskosten op zich te ne- De rijksoverheid zal 35.000 gul den bijdragen aan het realiseren van kinderopvangplaatsen en gaat er daarbij van uit dat Warmond aan zeven plaatsen voldoende heeft. De wethouder maakte giéteravond dui delijk dat dat minder is dan waarop de gemeente hoopte. Het onder zoeksbureau had namelijk een subsdie van 45.000 gulden voor speld. "Het is minder dan waarop we hadden gehoopt, maar niet fa taal minder", aldus Duynhoven. Omdat Mariënhaven vijf plaatsen wil hebben, rekent de wethouder op meer dan zeven plaatsen. Het ver pleeghuis heeft de kosten voor de plaatsen opgenomen in zijn begro ting, maar houdt nog een een slag om de arm, omdat de begroting nog moet worden goedgekeurd. Duynhoven vertelde na de verga dering dat er nog gesprekken gaan de zijn met enkele andere bedrijven en instellingen die wellicht plaatsen in de kinderdagopvang willen ko pen. De flat aan de Voorschotense Tsjaikovskilaan i gelen zijn de bewoners niet erg tevreden. aronder vervuiling is geconstateerd. Over de genomen maatre- Twee vertegenwoordigers van de vereniging van eigenaren van de getroffen flat. Links R. de Ridder en rechts (foto Jan Holvast) voorzitter R. Zonneveld: "De echte leken zitten op het gemeentehuis. (foto Jan Holvast) Gemeente Voorschoten zou zich te weinig inspannen voor Tsjaikovskilaan VOORSCHOTEN - Bewo ners van een flatgebouw aan de Voorschotense Tsjaik ovskilaan hebben geen goed woord over voor de manier waarop de gemeente is om gesprongen met de gecon stateerde vervuiling onder hun 21 woningen. Het zou een kleine maand na de vondst nog steeds niet dui delijk zijn om welke stof (fen) het gaat, hoe en wan neer de vervuiling is ont staan en of het drinkwater is vervuild. door Paul van der Kooij De bewoners hebben sterk het idee dat de gemeente niet weet waar ze mee bezig is, zich niet houdt aan afspraken over samenwerking en meer geïnteresseerd is in geld dan in de gezondheid van haar burgers. Gisteren meldde milieuwethou der J. Visser in deze krant dat in de kruipruimte onder de flat 15 tot 25.000 liter lichte huisbrandolie is gevonden. Ook aan de kant van de Tsjaikovskilaan was vorige maand een flinke olievervuiling geconsta teerd en de gemeente zou, in goed overleg met provincie en bewoners, zo snel en goed mogelijk in actie zijn gekomen. R. Zonneveld, voorzitter van de vereniging van eigenaren Tsjaik ovskilaan 1 tot en met 41, plaatst kanttekeningen bij dat verhaal: "De gemeente kiest steeds voor de goed koopste oplossingen en ik heb sterk het vermoeden dat ze de kosten op ons wil verhalen". Leken Volgens de wethouder doet de ge meente alles wat ze kan en mpet doen volgens de verschillende do- demwetten en is ze wettelijk ver plicht melding te maken van de mo gelijkheid dat ze de kosten gaat ver halen op bewoners. Hij geeft echter toe dat het om een 'enigszins bu reaucratisch geheel gaat'. Maar dat zou aan de provincie liggen; de ge meente kan zonder toestemming uit Den Haag geen poot verzetten. Anders ligt het wanneer de volksge zondheid aantoonbaar wordt ge schaad. In dat geval kan de gemeente het voortouw nemen en een sanering uit eigen zak betalen. Volgens de ge meentebestuurder is dat niet aan de orde: het voorlopige rapport geeft geen aanwijzingen in die richting en bewoners hebben nooit geklaagd over hun gezondheid. Het betekent niet dat Visser zich geen zorgen maakt: "Er mag dan geen directe schade zijn voor de volksgezond heid, ik ben bezorgd over de kwali teit van het diepere grondwater". R. de Ridder, bewoner en advi seur van de vereniging: "Men denkt waarschijnlijk: 'ach, het is maar huisbrandolie'. Bij een cadmium- vervuiling zou het, naar ikaan neem. anders liggen". Voorzitter Zonneveld is zelfs daar niet gerust op: "Ik hoop niet dat ze in Voor schoten écht gif vinden onder wo ningen. Want met die bewoners heb ik te doen. We zeggen wel eens dat wij bewoners leken zijn, maar de echte leken zitten volgens ons op het gemeentehuis". De Ridder: "Er is een Leidraad Bodemsanering, maar daar lijken ze op het gemeentehuis niet van te hebben gehoord. Van communica tie, het belangrijkste hoofdstuk in de leidraad, is in ieder geval weinig terecht gekomen. Ambtenaren zijn weinig mededeelzaam en wethou der Visser heeft ons alleen over de telefoon gesproken. Hij heeft geen enkele moeite ondernomen, terwijl hij op een steenworp afstand woont". Visser zelf,- vanaf zijn ziek bed: "Ik speel geen verstoppertje. Als ik had geweten dat men mij wil de spreken, was ik zeker langsgeko- Rampzalig Dinsdag 12 december werd de ver vuiling geconstateerd. Bij hun po gingen de lekkende hoofdwaterlei ding te repareren, zagen mannen van de Energie en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) een olie-achti- ge stof drijven op het water in de kruipruimte onder de meterkast. "Naast de kleine ruimte rond dé buis liet de gemeente op staande voet een gat hakken en watermon sters nemen. Maar verder deed ze die dag niets", vertelt De Ridder. "De EWR zorgde voor een noodwa- terleiding". Donderdag had de bewonersvere niging een kort gesprek met ambte naren van bouw- en woningtoe zicht. Voorzitter Zonneveld, noemt het 'een rampzalige ontmoeting'. "We werden behandeld als vervui lers en moesten, zo leek het, zelf zor gen dat de troep werd opgeruimd. Met foldertjes in de hand werden we de deur uitgezet, terwijl officieel de vervuiling nog niet was vastge steld. Op de drempel kregen we nog het advies om het gat in de meter kast af te dekken en niet te roken in de gang". Op de volgende stap moesten de bewoners wachten tot de woensdag erop. Toen werd de vervuiling aan gemeld bij de provincie en kregen de betrokkenen te horen dat de pro vincie de vervuiling beschouwt als een 'calamiteit'. Donderdagmiddag kwamen onderzoekers langs, maar de bewoners hebben weinig waar dering voor hun onderzoeksmetho de die luttele duizenden gulden kost. Onderzoek Zonneveld: "Ik weet niet wat men onder onderzoek verstaat, maar uit gebreid is het niet geweest. Ze heb ben hooguit wat geprikt en gero ken. In de wat wijdere omgeving is al helemaal niets onderzocht en tot een historisch onderzoek is het niet gekomen. Bij zo'n historisch onder zoek kijk je hoe de stromen onder de grond lopen en kun je goed zien waar het om gaat en waar de vervui ling vandaan komt. Heel nuttig". De Ridder: "Over de uitkomsten van dat onderzoek werden we niet geïnformeerd; we wisten tot giste ren niet eens welk bedrijf de op dracht had gekregen. In het persbe richt staat dat wordt verondersteld dat de ondergrondse tank heeft ge lekt. Misschien is dat voor de hand liggend, maar je kunt er niet van uit gaan. Het kan ook zijn gekomen door een tankauto". De waterleiding liep in de week tussen kerst en nieuwjaar nog steeds door de vervuiling terwijl monsters van het drinkwater ont braken. Bewoners moesten er echt om vragen en ook de gemeentelijke afdeling milieu begon zich ermee te bemoeien. Bij het nemen van de monsters kregen de bewoners te ho ren dat de uitslag vijf weken op zich kan laten wachten. Tot die tijd hoef den ze zich geen zorgen te maken omdat ze een koperen waterleiding hebben met eén hoge druk. En dat zou best wel veilig zijn. De Ridder: "Volgens milieuwin kels gaat dat verhaal alleen op wan neer er louter en alleen een vervui ling met huisbrandolie betreft en de leiding niet te lang in die olie ligt". De bewoners zijn daar allerminst gerust op en ook de wethouder kan niet met zekerheid zeggen of wordt voldaan aan die twee voorwaarden. De Ridder: "Volgens sommigen n de Voorschotense Tsjaikovskilaan is in een gat is de olie dood; is ze op de funda- iu- (foto Loek zuyderduin) menten neergeslagen. Het zou erop wijzen dat de olie er minstens twee jaar ligt. Het is echter ook niet uitge sloten dat ze er al vanaf het begin ligt. En dan zal het moeilijk worden om de vervuiler te pakken". Vrijdag voor kerst werd door Tan ker Cleaner het eerste water wegge zogen en de woensdag na kerst kwam het bedrijf terug. Toen na het wegzuigen van 88.000 liter water duidelijk werd dat de werknemers ook grondwater meezogen, werden de werkzaamheden stilgelegd. Vol gens de bewoners, die van alle kan ten informatie hadden gekregen, had de methode nog meer nadelen. Door het pompen en zuigen werd ondergronds het nodige verstoord en behoorde een historisch onder zoek niet langer tot de mogelijkhe den. Gelaten sfeer Wat er verder moest gebeuren werd de bewoners niet duidelijk en van de gemeente wilde niemand op hun ledenvergadering komen. Ondanks de afzeggingen, bleef de sfeer gela ten op de vergadering. Er is geen echte paniek onder de bewoners en slechts een enkeling maakt zich zor gen om de eigen volksgezondheid. De moeder van De Ridder behoort tot deze kleine groep: zij weigert pertinent water te drinken uit de kraan. Met afgraven lijkt niemand reke ning te houden. De Ridder: "Het zou voor de flat het slechtst zijn. Je kunt beter water onder de vervui ling pompen of er bacteriën op los laten. Al denk ik wel datje dan een heleboel bacteriën nodig hebt". De wethouder voelt het meest voor de tweede oplossing en hoopt dat die volstaat. De flats zijn in 1964 gebouwd en waren tot 1977 in handen van een belegger. De naam van de belegger moeten de heren nog opdiepen, dui delijk is wel dat vanaf 1977 de flats geleidelijk aan werden verkocht aan huurders en nieuwe huurders. In dat jaar werd ook de vereniging opgericht die onderhoud en beheer moest gaan verzorgen. Zolang onduidelijk is hoe en wan neer de vervuiling is' ontstaan, wei geren de bewoners de vroegere ei genaar ergens van te beschuldigen. Over schadeclaims durven ze niet te praten. Wel hebben ze ontdekt dat de maatschappij die olie leverde de tank geregeld moest controleren. Of dat ook is gebeurd, weten ze niet. In 1985 werd de olietank volgestort met zand en volgens de rekening die het desbetreffende bedrijf heeft ingediend, is eerst de tank nageke ken. Over de staat van de olieleidin gen heeft.de vereniging niets kun nen terugvinden in de boeken. 'Verpaupering door herinrichting' LEIDERDORP - De Leiderdorpse ondernemers vrezen dat de. gedeel telijke herinrichting van winkelcen trum Winkelhof voor leegstand zal zorgen. De 'showroom' van Dor- mael wordt vrijgemaakt voor detail handel, maar de Leiderdorpse On dernemers Vereniging (LOV) en de Stichting- Winkelcentrum Winkel hof verzetten zich tegen die plan- Beide organisaties denken dat de 3.500 vierkante meter extra winkel ruimte niet zal worden verhuurd aan kleine middenstanders. Een woordvoerder van de stichting Win kelhof twijfelde gisteravond, tij dens de raadscommissie ruimtelij ke ordening, aan de haalbaarheid van het plan. "Niemand wil verhui zen en we lopen het risico dat grote gedeelten in de Winkelhof onver- huurd blijven", aldus de onderne mer. "Dan zal het winkelcentrum verpauperen". Uit vrees voor leeg stand hebben de stichting en de LOV bezwaarschriften tegen het plan ingediend; In het plan voor de herinrichting wordt gemeld dat aantal nieuwe winkelbranches een plaats moet krijgen in de Winkelhof. Volgens de bezwaarmakers is er echter nog niets gedaan om die ondernemers naar de Winkelhof te halen. De politieke partijen wilden zich gisteravond liever niet in de kwestie mengen. De fracties beschouwden het meer een meningsverschil tus sen de eigenaar van de Winkelhof, Nationale Nederlanden, en de win keliers. De bezwaarschriften wer den op voorhand 'ongegrond ver klaard'. DINSDAG 9 JANUARI Alkemade lezingen 10-jarig beslaan Apo theek Alkemade. de Franse Brug, Westeinde 83. Roelofarends- veen, aanvang 20.00 uur. Alphen spreekuur belangenvereniging voor Huurders, van 20.00 tot 21.00 uur in buurthuis Westerha- Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-.Katholieke Kerk. Zoeters- woudsesingel, 19.00-19.30 uur. in kader van tentoonstelling 'Facetten van kristallen', lezing over mineralen, aanvang 20.00 uur in het Rijksmuseum van Geo logie en Mineralogie, Hooglandse Kerkgracht. voorstelling: 'Kees de jongen', door het Melchels Theater, aan vang 20.15 uur in de Leidse Noordwijk schrijversavond met Heere Heeresma. van 20.00 tot 22.00 uur in de Openbare Bibliotheek, Weteringkade. voorlichtingsavond Vereniging van Openbaar Onderwijs, afdeling Bollenstreek, aanvang 20.30 niging 'De Oude Dorpskern', WOENSDAG 10 JANUARI Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school. Jongkindt Coninkstraat 36, van 18.30 tot 19.30 uur. Katwijk vergadering commissie ROGOW, aanvang 16.00 uur in het raadhuis. Leiden voorpremière: 'Een nacht ijs', met Olga Zuiderhoek en Peter Fa- ber, aanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. concert in de 'Vocalistenserie', met Christa Pfeiler (mezzoso praan) en Rudolf Jansen (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Noordwijk kinderbijbelclub, Evangelisch Ontmoetingscentrum De Ark, aanvang 14.00 uur. vergadering commissie financi ën, grond- en economische za ken, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. woensdagavondzang ten bate van Roemenië, mmv Pniélkoor uit Katwijk en het Boerhaave-koor uit Voorhout, aanvang 20.00 uur, Hervormde Kerk, Hoofdstraat. kaartwedstrijd tafeltennisvere niging TOV, aanvang 20.00 uur in clubgebouw, Nieuwe Zeeweg. Oegstgeest bridgen bij DSS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 11 JANUARI Hoofddorp film: 'Another Woman', aan vang 20.30 uur in Theater het Ou de Raadhuis. Katwijk vergadering aanvang 19.00 Leiden, aanvang 20.00 uur in de Openbare Boorsmanschool, Voorstraat. Leiden lunchconcert Kees van Mourik (piano), van 12.45 tot 13.30 uur, Kapelzaal K&O, Oude Vest. start cursus EHBO bij vereni ging Peerke Donders, aanvang Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. Noordwijk gezelligheidsmiddag KABO, aanvang 14.00 uur in hotel De Beurs, Voorstraat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14