'Te weinig plaatsen voor hartpatiënten' Oubilicutog Inspraak voor bewoners verpleeghuizen vastgelegd Districtscommissie stelt onderzoek in Bond: Meer invloed OR 'We hebben ook nog volksdansen geleerd' Duinrell mag t uitbreiden DINSDAG 9 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 13 LEIDEN - De disctrictscom- missie stelt een onderzoek in naar het mogelijk doorsturen van mensen met acute hart klachten naar ziekenhuizen buiten deze regio. De Oegst- geester specialist C. de Lind van Wijngaarden, lid van de dis trictscommissie, heeft hierom gevraagd. De Lind heeft de in druk dat de zogeheten cardio- care units in de vier ziekenhui zen in deze regio geregeld vol zijn, waardoor mensen moeten worden vervoerd naar zieken huizen in bijvoorbeeld Amster dam of Nieuwegein. Woordvoerders van het Acade misch Ziekenhuis Leiden en de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) ontkennen dat dit probleem zich voordoet. Volgens voorlichter P. van Dam kunnen mensen met hartklachten in principe altijd in het AZL terecht. CPA-hoofd B. Mark verklaart dat hooguit eén of twee keer per jaar alle hartbewa- kingsafdelingen in deze regio vol zijn. "Maar dan nog worden de men sen eerst naar één van de regionale ziekenhuizen vervoerd". De Lind van Wijngaarden kan nog niet zeggen of de moeilijkheden zich structureel voordoen en hoe ernstig ze precies zijn. "Daarvoor moet ik eerst meer gegevens heb ben van de verschillende ziekenhui zen. Maar ik heb de indruk dat het probleem inderdaad speelt". De specialist baseert zijn mening op cijfers van het Diaconnessen- huis over de maand november. Vol gens hem blijkt uit die gegevens dat toen ongeveer 11 procent van de mensen met acute hartklachten naar ziekenhuizen buiten de regio is vervoerd. Secretaris mevrouw E. van Weert hoopt voor de commissievergade ring van februari meer duidelijk heid te hebben. CPA-woordvoerder Mark ver klaart echter nu al dat het probleem niet bestaat. "Wij informeren twee keer per dag bij de vier ziekenhui zen in deze regio (AZL, Diaconne- ssenhuis. EZL en Rijnoord. red.) of er voldoende plaats is op de cardio- care units. Je kunt dus wel zeggen dat we nauwkeurig overzicht hou den. Tot dusver is ons niet gebleken dat grote moeilijkheden zijn. Het gebeurt een hoogst enkele keer dat alle vier de ziekenhuizen vol zijn, eén of twee keer per jaar misschien. Dan nog wordt de patient echter naar een van deze ziekenhuizen ver voerd. om te worden gestabili seerd.' - zeg maar: om vervoersklaar gemaakt te worden. Vervolgens kan in de regio meestal snel alsnog een plaats worden gevonden". AZL-voorlichter P. van Dam noemt de uitspraak van De Lind van Wijngaarden 'waarschijnlijk een wilde kreet'. "Het gebeurt na tuurlijk wel eens dat we hier een Volle bak' hebben. Maar het is zeker geen structureel probleem. En vrij wel altijd kunnen de patiënten dan elders in de regio terecht", verklaart ook hij. De directie, van het Diaconne- ssenhuis was vanochtend niet be reikbaar voor commentaar. Griepgolf 'Het kan natuurlijk zijn dat de ca- dio-care units toen tijdelijk overbe last waren. Door een griepgolf, bij voorbeeld. Griep kan bij sommige mensen verschijnselen veroorza ken die lijken op hartproblemen. Of misschien was er sprake van toeval. Ik vind in elk geval dat goed naar deze zaak moet worden gekeken. Er is geen reden tot paniek maar extra aandacht kan geen kwaad". De districtscommissie, een ad viesorgaan op het gebied van de ge zondheidszorg, schrijft de verschil lende ziekenhuizen binnenkort een brief waarin om nadere gegevens over deze kwestie wordt gevraagd. REGIO De invloed van onderne mingsraden en medezeggenschaps raden in de Zuidhollandse bouwnij verheid is te klein. Het district Zuid- Holland van de bouw-en houtbond FNV gaat daarom in 1990 zowel werkgevers als werknemers bewe gen de rol van de OR en de mede- zeggenschaspraad meer serieus te nemen. Alleen met goed functione rende medezeggenschapsraden kan een goede naleving van de bepalin gen van de collectieve Arbeidsover eenkomst worden bewerkstelligd. Het opleiden van leden voor de OR en het verplichten van de werk gevers dergelijke organenen in te stellen, is een van de aandachtspun ten van het werkplan dat het district voor 1990 heeft opgesteld. Behalve verdergaande democratisering wil de bond dit jaar leden winnen in de meubel- en houtbranche. De orga nisatiegraad in die branche is laag. Volgens een woordvoerder van de FNV wordt met name in deze sector te weinig betaald en zijn, zeker daar waar met lijm en lakken wordt ge werkt, de arbeidsomstandigheden lang niet altijd optimaal. Derde aandachtspunt voor de bond komend jaar is een inventari satie van de vraag en het aanbod van werk in de bouwnijverheid. De gegevens worden onder meer ge bruikt om in Zuid-Holland 400 lang durig werklozen voor twee jaar een baan te geven. Het geld hiervoor is onlangs door het rijk en de werkge vers beschikbaar gesteld. Riagg onderzoekt tevredenheid klant LEIDEN - Tien Riaggs, waaronder die van Leiden, gaan een onderzoek doen naar de vraag hoe tevreden hun klanten zijn over de hulpverle ning waarvoor zij bij hen hebben aangeklopt. Tussen de 2000 en 3000 klanten krijgen een vragenlijst die zij anoniem aan het Nederlands centrum Geestelijke volksgezond heid moeten sturen. Dit NcGv heeft opdracht gekregen het onderzoek uit te voeren. Een kleine twintig Riaggs hadden aanvankelijk te kennen gegeven aan het onderzoek te willen mee werken. Uiteindelijk heeft het NcGv er tien geselecteerd. Volgens Marianne Donker van het NcGv zijn zij representatief voor de 58 Riaggs die Nederland herbergt. Over de reden van het onderzoek zegt ze dat er eind 1986 een soortge lijk 'tevredenheidsonderzoek' is ge daan. Alleen, toen werd dit door de Consumentenbond uitgevoerd. Een onderzoek waarop nogal wat kritiek werd geleverd. De Riaggs besloten toen het over te doen. Dat staat nu voor de deur. De ver wachting is dat er na de zomer maanden een tussenrapport op tafel komt en dat het onderzoek in de eerste helft van het volgend jaar wordt afgerond. De gegevens die uit de enquête komen, moeten leiden tot een verbetering van de kwaliteit van de hulpverlening. Die gedachte staat voorop. Verder moet er voor alle Riaggs een gestandaardiseerde vragenlijst komen.. De kosten van het onderzoek be dragen 170.000 gulden. Het ministe rie van WVC neemt 70.000 gulden voor zijn rekening, de rest betalen de Riaggs zelf. Het NVAGG (over koepelend orgaan van de Riaggs) heeft een begeleidingscommissie in het leven geroepen dat het veertien maanden durende onderzoek in goede banen moet leiden. Debatteren. Peter van der Geer (rechts) en Pieter Klein Beernink kij ken tevreden terug op het wereldkampioenschap in Glasgow. Leidenaars terug van debatwedstrijd LEIDEN "We zijn dan wel in de wat lagere regionen beland, maar dat betekent zeker niet dat we het er slecht hebben af gebracht. Bovendien zijn we ook nog eens boven twee uni versiteitsteams uit Amerika ge ëindigd en boven een team uit Hongkong. Kortom, we zijn best tevreden over ons eerste optre den". Ervaring op doen in de kunst van het debatteren. Dat stond voorop bij Peter van der Geer en Pieter Klein Beernink. Het tweetal nam de laatste dagen van december en vorige week deel aan aan de wereldkam pioenschappen debatteren. Plaats van handeling was de universiteit van Glasgow. Twee Nederlanders, verbon den aan de Leidse universiteit, die in het strijdperk traden met 180 andere teams afkomstig uit alle delen van de wereld. Cana da had de grootste afvaardiging gestuurd: zestig teams, Ameri ka was goede tweede met 45 teams. De Belgen en Fransen ontbraken op het wereldkam pioenschap waar men elkaar in het Engels te 'lijf' ging. Peter van der Geer vertelt dat ze naast het op doen van erva ring in het debatteren, ook nog wat anders hebben geleerd: de Schotse volksdanskunst. "Maar", zegt hij lachend, "dat is natuurlijk een bijkomstigheid. Ik kan wel zeggen dat we een enorme ervaring rijker zijn ge worden. We hebben gepraat met debatteerclubs uit alle landen en weten inmiddels hoe de wed strijd volgend jaar in Toronto zal gaan". Debatteren, waarover onder meer? "Er waren hele leuke stellingen bij. Zoals 'een goede r weet wanneer hij moet vertrekken' of 'het einde van de geschiedenis is bereikt' of een serieuze stelling als 'het milieu is belangrijker dan economi sche groei'. Voor volgend jaar weten we in elk geval dat we moeten oefenen. We moeten een willekeurig onderwerp bij de kop nemen en daar vervolgens zeven minuten zinnige dingen over vertellen". "Want zo ging het er in Glas gow ook aan toe. Een kwartier voor je aan de beurt was kreeg je te horen waarover je het moest hebben. Eén team pleitte vóór de stelling, één team tegen. Je moet ingaan op dat wat bet andere team heeft opgemerkt en niet om de brij heen draaien. Alvorens wij ons werclkam- pioen zouden kunnen noemen, moet er heel wat gebeuren". Na drie dagen was het beke ken voor de Leidse debatteer- ders: ze overleefden de voor ronden niet. Daarover treurden ze niet. Uiteindelijk bleven er 32 team over waaruit de Yale- universiteit als winnaar naar voren kwam. "Tot groot onge noegen van het publiek", vertelt Peter. "Publiek, dat zich met het debat mag bemoeien. Mag roepen dat iemand er niets van heeft begrepen of dat men zich over een opmerking moet scha men. Wat gebeurde er aan het eind? Toen het Australische team (het werd tweede) voor het voetlicht trad kreeg het een geweldig applaus dat wel twee minuten duurde. Anders ge zegd: het publiek was van me ning dat de Australiërs het de bat hadden moeten winnen. Ja, de jury kon zich dat best aan trekken. Zoiets wordt gezien als een blamage". Forse investering Centraal Nederland UTRECHT - Het streekvervoerbe- drijf Centraal Nederland (CN) ver wacht voor 1990 zijn omzet te ver groten van 167 miljoen tot 190 mil joen gulden. CN wil flink investeren in materieel en personeel. CN-direc- teur S. Renzema schrijft dat in een nog niet gepubliceerd artikel in het personeelsblad Info. Klachtenprocedure voor bewoners van bejaardenoorden REGIO - Ook in de de bejaar denoorden wordt gewerkt aan democratisering. De Vereniging van Nederlandse bejaardenoor den (VNB) heeft samen met het Landelijk Overleg Bewoners commissies Bejaardentehuizen en de ouderenorganisatie COS- BO een regeling opgesteld die als voorbeeld kan dienen voor interne klachtenprocedures in verzorgingstehuizen. De voorbeeldregeling loopt vooruit op het wetsvoorstel De mocratisch Functioneren Zorg instellingen waarin de instelling van een interne klachtencom missies verplicht wordt gesteld. Bejaardenoorden in Zuid-Hol land zijn niet verplicht klach tencommissies in te stellen. Door een provinciale verorde ning in Gelderland, Noord-Bra bant en Zeeland zijn de bejaar denhuizen in die provincies dat wel. Zuid-Holland kent sinds vorig jaar wel een provinciale klach ten- en geschillencommissie. Bejaarde bewoners van tehui zen die naar hun idee onvol doende gehoord worden door de directies van de tehuizen kunnen hier terecht. Volgens een woordvoerder van de VNB zou, ondanks het bestaan van een provinciale commissie, ook in Zuid-Holland de instelling van interne com missies in elk tehuis een goede zaak zijn. "Met kleinere huis houdelijke geschillen gaat een bejaarde niet snel naar een pro vinciale commissie. Zo'n ge schil kan echter wel belangrijk zijn. Een interne commissie is makkelijker bereikbaar". De provincie Zuid-Holland heeft volgens een woordvoerder geen plannen om de instelling van interne commissies te gaan stimuleren. "Dat betekent ech ter allerminst dat we de komst hiervan niet zouden toejui chen". Overigens blijft het, ook als er interne commissie zijn be noemd, mogelijk om direct be klag te doen bij de inspectie en het openbaar ministerie. Renzema voorziet een totaal in vesteringsbedrag van 29 miljoen gulden, waarvan 23 miljoen zal wor den gestoken in nieuwe bussen. Het spitsvervoer kan op een sterke uit breiding rekenen. Bovendien zal het personeelsbestand worden uit gebreid met 130 mensen, van wie 75 chauffeurs. Bezuiniging kleine scholen geschrapt DEN HAAG (ANP) - De bezuini ging op de kleine scholen in het ba sisonderwijs en het voortgezet on derwijs is van de baan. Minister J. Ritzen van onderwijs heeft de maat regel, die jaarlijks vijftig mihoen gulden had moeten opbrengen, ge schrapt uit de begroting voor 1990. Dit blijkt uit een voorstel voor de wijziging van die begroting dat de bewindsman vanmorgen naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De directies van de scholen reageerden vanmorgen verheugd op het De bezuiniging op de kleine scho len hield in dat het aantal leraren per leerling voor scholen met min der dan circa 120 leerlingen werd verkleind. Het terugdraaien van de bezuiniging op de kleine scholen is niet geregeld in het regeerakkoord wat betekent dat Ritzen en Wallage hun gebaar zelf zullen moeten beta len. Voor 1990 hebben zij ruimte ge vonden binnen de onderwijsbegro ting, voor latere jaren denken zij aan kostenbesparing door schaalver groting. De directies van de kleinere scho len in de regio reageerden vanmor gen verheugd op het schrappen van de bezuiniging. Voor de basisschool De Groene Stee in Hazerswoude- Rijndijk zou de bezuiniging bete kent dat de leerkracht die zich nu bezighoudt met muziekonderwijs en met de opvang van de jongste leerlingetjes, zou moeten verdwij- De school telt 62 leerlingen. Vol gens directeur B. Meyer is juist op een school met gecombineerde klassen een extra leerkracht voor één dag in de week broodnodig. Hij betwijfelt of het snel tot een fusie zal komen tussen de twee roomska- tholieke scholen die het dorp telt. De scholen liggen drie kilometer van elkaar verwijderd en de weg er tussen is bijzonder druk. Ook directeur T. Koster van de protestants-christelijke basisschool Gevers Deijnoot in Voorschoten toont zich blij verrast. Voor de 100 leerlingen tellende school zou de bezuiniging het inleveren van een leerkracht voor een dag in de week beteken. Evenmin als haar collega uit Hazerswoude is Koster 'bang voor een fusie'. "Uit onderzoeken blijkt dat we de komende jaren nog flink zullen groeien. Samengaan lijkt dus niet direct noodzakelijk". WASSENAAR - De gemeente Wassénaar mag attractiepark Duin rell niet verbieden uit te breiden door op het terrein van het voorma lige kasteel Duinrell nieuwe attrac ties te bouwen. De gemeentelijke bepaling dat de bouwhoogte er van niet meer dan drie meter mag zijn is onzinnig omdat attracties heel vaak hoger zijn. Dat hebben gedeputeer de staten van Zuid-Holland beslo ten. De gemeente Wassenaar is al ge ruime tijd bezig via het bestem mingsplan vast te leggen wat wel en wat niet mag worden gebouwd op de terreinen van het voormalige kasteel. In het eerste bestemmings plan voor Duinrell had de gemeente een omschrijving van de toegestane gebouwen gegeven die de komst van attracties niet helemaal uit sloot. Tegelijkertijd echter verbond de gemeente hieraan een maximale bouwhoogte van drie meter. De Kroon ging akkoord met de om schrijving van de toegestane gebou wen maar schrapte de drie meter bepaling. De gemeente Wassenaar kreeg de opdracht het bestemmingsplan overeenkomstig de Kroonuitspraak te wijzigen. De drie-meter-bepaling moest worden geschrapt, de om schrijving van de gebouwen kon ongewijzigd te blijven. Het gemeentebestuur van Wasse naar is volgens een voorlichter van de gemeente huiverig voor een ver dere uitbreiding van het attractie park. Het pretpark trekt steeds meer (sluip-)verkeer. Bovendien klagen de buurtbewoners al jaar en dag dat hun woongenot steeds ver der wordt aangetast. "Voor de buurtbewoners is eigenlijk elke at tractie die er bij komt, er één te veel", aldus de gemeentelijk voor lichter. De Wassenaarse ambtenaren wij zigden dan ook de tekst van het be stemmingsplan öp zo'n manier dat attracties er onmogelijk inpasten. De drie meter-grens werd in de her ziening gehandhaafd. GS vinden nu dat de gemeente niet tegemoet is gekomen aan de uitspraak van de Kroon en gaan dus niet akkoord met het nieuwe plan. Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben volgens een voorlichter van de gemeente nog geen besluit genomen over het al dan niet bij de Kroon in beroep gaan tegen het besluit van GS. "Dat moet de gemeenteraad maar beslis sen", aldus de voorlichter. Duinrell heeft volgens een woordvoerder van het attractiepark overigens (nog) geen concrete plan nen voor nieuwe attracties op het terrein van het voormalige kasteel. 9 januari 1989 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Zaterdag-avond reed een der bestellers van den postpakket tendienst met het gewone wa gentje door de Janvossensteeg. Uit de Zuid-Rundersteeg kwam een andere wagen en door' een ongelukkig toeval kantelde het zooveel kleinere wagentje van den besteller om, die zich haastte de pakketten, welke op straat verspreid lagen, weder op te ra pen. Een oogenblik later zijne pakketten naziende, miste hij er een, aan het adres van een goud smid te dezer stedede inhoud bestond uit een gouden ketting en was niet aangeteekend. Hij werd niet teruggevonden en de man moet natuurlijk de schade dragen als het verlorene niet te rugkomt. Wie inlichtingen kan geven bewijst hem natuurlijk een groote dienst. - Ons prinsesje vermaakte zich gisternamiddag van drie tot vijf uren met een twaalftal kinde ren. meerendeels uit Apeldoorn, die tot dat doel ten paleize ge- noodigd waren en het daar blijkbaar dol prettig vonden. Vijftig jaar geleden: - Overeenkomstig de verwach tingen van de weerprofeten in De Bildt is gistermiddag de vorst teruggekeerd, maar het was allerminst een 'blijde in- comste', want het ging gepaard met een algemeene glij- en valpartij, zooals we gelukkig maar weinig in onze stad heb ben aanschouwd. Om zich op de been te houden hield men zich vast aan de vensterbanken en deurknoppen van de huizen, welke men passeerde; in de bui tenwijken klampte men zich angstvallig vast aan de tuinhek jes. Toch tuimelden tientallen voetgangers en wielrijders ter aarde. Het gebeurde van gister avond heeft weer eens duidelijk geleerd van hoeveel belang het is, wanneer burgers onmiddel lijk bij voorkomende gladheid zand of asch voor hun huizen strooien. Zij, die dit gistermid dag direct deden, werden als weinig minder dan weldoeners der menschheid beschouwd. De langste overdekte en wellicht ook hoogste waterglijbaan in Europa bevindt zich in Duinrell. Attracties lager dan drie meter' zijn volgens het pretpark onzinnig. (foto Holvast) sen dat de directie naar zijn zeggen wel heeft. "Ik vind de model-sa menwerkingsovereenkomst echter een goede zaak. De inspraak wordt nu formeel geregeld. Inspraak is een maatschappelijke gegeven. Dat het vertragend werkt op de besluit vorming moeten we dan maar voor lief nemen". Vooruit Ook het verpleeghuis Oudshoorn in Alphen aan den Rijn is zijn tijd vooruit geweest. In juni van het vo rig jaar werd al een formele samen werkingsovereenkomst getekend tussen het huis en de bewoners/fa milieraad. Geneesheer-directeur J.J. Mulder hierover: "Het betrek ken van de bewoners bij de besluit vorming biedt grote voordelen. Er ontstaat een bereidheid om samen dingen te doen en men krijgt meer begrip voor de beperkingen van het verpleeghuis. Het reilen en zeilen in huis is net zo goed de verantwoor delijkheid van de bewoners zelf'. Het verpleeghuis St. Bernardus in Sassenheim kent een patiënten- 'Vertraging op beslmtvorming nemen we voor lief REGIO - De nieuwe landelijke re gels voor de inspraak van bewo ners- en familieraden in verpleeg huizen, blijken in de meeste betrok ken instellingen al praktijk. Bij be langrijke besluiten worden familie- en/of bewonersraden gehoord al is dit in de meeste gevallen niet for meel vastgelegd. Zo is bijvoorbeeld in een aantal huizen in overleg met de bewoners bepaald hoe het natio naal rookverbdd zou worden uitge werkt. Het Leidse verpleeghuis Zuyd- twijck kent sinds januari van het vo rig jaar een bewonersraad. Een fa milieraad is destijds niet ingesteld. Zuydtwijck herbergt alleen somati sche patiënten en alleen bij psycho- geriatische patiënten, die niet meer voldoende voor zichzelf kunnen op komen, worden familieraden be noemd. Economisch adjunct-directeur A.N.H. Bruseker juicht de komstfü» van de bewonersraad toe: "De be woners staan centraal. Een raad sa mengesteld uit die bewoners is een goed instrument om ervoor te zor gen dat dit ook doorlopend in de praktijk wordt waargemaakt". De overkoepelende organisaties van verpleeghuisbewoners en ver pleeghuizen hebben enkele dagen geleden een model-samenwer kingsovereenkomst opgesteld. De overeenkomst verplicht directies van verpleeghuizen de bewoners en of familieleden advies te vragen over belangrijke personeelswijzi- gingen en benoemingen, over plan nen voor nieuwbouw en verbouw, en over het invoeren of juist afschaf fen van therapiën, medicatie en hulpmiddelen. Ook bij verandering van de huisregels of wijziging van het beheer van persoonlijke eigen dommen, moeten bewoners en of familieleden worden geconsul teerd. Hoewel de raad van Zuydtwijck zich nog aan het inwerken is, signa leert Bruseker nu al het probleem dat de bewoners het overzicht mis raad die maandelijks bijeenkomt. De vergaderingen worden soms bij gewoond door een directielid en de directie krijgt in elk geval altijd de verslagen van de bijeenkomsten. Hoewel volgens directeur J.J. de Vries beheer de bewoners nu al over veel zaken gehoord worden, ver wacht hij dat de model-samenwer kingsovereenkomst zoals die is op gesteld voor zijn huis wel wijzigin gen met zich mee zal brengen. De modelverordening juicht hij toe: "Het geeft de gelegenheid tot bezin ning op de manier waarop we de be woners benaderen. Bovendien kun je er houvast aan ontlenen ten aan zien van je gedragswijze". Zo worden de patiënten nu wel op de hoogte gesteld van wijzigingen in de medicijnen die ze krijgen, maar overleg is er meestal niet bij. "De meeste bewoners zeggen dat wat de dokter zegt wel juist zal zijn. Wellicht dat we toch ook op dit punt meer vormen van overleg zouden moeten invoeren. De komende tijd zullen we ons daar, in nauwe sa menspraak met de bewoners, eens goed op bezinnen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13