'Minder investeringen door lage prijs hoüen Ton boete voor bedrijf voor illegale stort afval Fusie tussen twee ziekenhuisscholen WBfflSÊm Die bromfietsers kwamen achter die twee fietsers vandaan zeilen Mechanisatietentoonstelling in Lissese Hobahohaïïen geopend Op terrein in Alphen Feest rond 50-jarig bestaan Vereeniging Postzegelverzamelaars DINSDAG 9 JANUARI 1990 Eén school in Haagse en Leidse regio LEIDEN - De Ziekenhuis- school Leiden kan blijven voortbestaan door een fusie met de school voor de Haag se en Delftse regio. De school voor kinderen die langdurig moeten worden verpleegd, bleef dit jaar met het leerlingaantal voor het tweede jaar onder de ophef fingsnorm. De dreiging van sluiting is echter afgewend nu door een fusie een leer lingaantal van ongeveer 60 wordt gehaald. De bijzonder neutrale De Leidse Ziekenhuisschool is bedoeld voor kinderen die voor langere tijd aan het ziekenhuisbed zijn gekluisterd. Zij worden door docenten aan hun bed bezocht. De school was in Lei den op het AZL, Elisabeth Zieken huis en Diaconessenhuis actief. On danks het lage leerlingaantal van 23, is er wel degelijk behoefte aan deze aparte vorm van onderwijs. Ook de school voor de Haagse en Delftse regio werd met sluiting be dreigd, omdat er te weinig leerlin gen waren. De besturen van de scholen hebben onlangs besloten te fuseren en een gemeenschappelijke regeling te vormen. Hierdoor wordt het een openbare school en gaat de gemeente in het bestuur van de Kans op zendtijd voor radio LEGA ALKEMADE - De Lokale Etherra dio Gemeente Alkemade (LEGA) krijgt van de gemeente Alkemade een zogeheten representativiteits- verklaring. Hiermee geeft de ge meente te kennen dat de radiozen der voldoet aan de eisen voor een ra dio-zender en voor toewijzing van zendtijd in aanmerking kan komen. De LEGA heeft deze verklaring nodig voor toewijzing van zendtijd door het Commissariaat voor de Media. Daarmee kan de LEGA ge durende vijfjaar een lokaal omroep programma in Alkemade verzor gen. Deze termijn kan telkens met vijfjaar worden verlengd als aan de wettelijke eisen wordt voldaan. De gemeenteraad moet daartoe aan het commissariaat een advies uitbren gen. Één van de eisen waaraan de LE GA voldoet is de aanwezigheid van een programmaraad die het pro grammabeleid vaststelt. De raad be staat uit vertegenwoordigers van bejaarden, kerken, onderwijs, vere nigingen, land- en tuinbouw, werk nemers en werkgevers, vrouwenor ganisaties en de dorpsraad Kaag. De dorpsraad Oud Ade vaardigt geen vertegenwoordiger af omdat hij niet overtuigd is van de nood zaak van een lokale radio-omroep. Het bestuur van de LEGA moet zich houden aan de door de pro grammaraad vast te stellen zend tijd verdeling. Het college van bur gemeester en wethouders is van mening dat de LEGA voldoet aan de bepalingen in de mediawet en vraagt de gemeenteraad een posi tief advies aan het commissariaat uit te brengen. Verzet tegen plaatsing van pand op monumentenlijst DEN HAAG/LEIDEN - De lig eigenaar van een pand aan de Be schuitsteeg wil nog altijd dat dit ge bouw niét op de lijst van bescherm de panden komt van de gemeente Leiden. Al sinds 1986 voert hij daar bezwaar tegen, omdat plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst hem beperkte in het gebruik van het pand als opslagplaats. Hij zag ook de schoonheid van het gebouw niet in en vreesde dat het pand door plaatsing op de lijst een lagere ver koopwaarde zou krijgen. Dat was in 1986. Twee jaar gele den heeft de eigenaar het pand ech ter verkocht, waarna dat door de nieuwe eigenaar als woonruimte is ingericht. Laatstgenoemde heeft de gevel inmiddels weer de 17de eeuw- se aanblik gegeven, die de Leidse monumentencommissie er destijds toe deed besluiten het gebouw om 'bouwhistorische aspecten' op de beschermde lijst te plaatsen. De bezwaren daartegen van de vorige eigenaar zijn afgewezen door de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften, waarna beroep is aangetekend bij de Afdeling recht spraak van de Raad van State af. Tij dens de zitting gisteren verschenen wel afgevaardigden van de gemeen te, maar niet de voormalig eigenaar, die zich schriftelijk had afgemeld. Derhalve kon geen antwoord wor den verkegen op de vraag van de ambtenaren welk belang de voor malig eigenaar nog heeft. Ook staatsraad M. Kamperman toonde daar interesse in. Gezien het bericht van verhindering gaat hij er nog wel van uit dat dat belang er is. Maar het valt te betwijfelen of hij de bescherming van het pand onge daan maakt, omdat de zaak lijkt achterhaald. Bovendien zegt Lei den dat plaatsing op de gemeentelij ke monumentenlijst het gebruik van het pand niet belemmert, er een schadevergoedingsregeling bestaat en dat in de praktijk niet blijkt dat beschermde panden minder ver koopwaarde. hebben. school deelnemen. De fusie moet zijn beslag krijgen op 1 augustus van dit jaar. Volgens de gemeente heeft be paalde voordelen die de rijksover heid het personeel biedt, ook een rol gespeeld in het samengaan. Voor de Haagse/Delftse school heeft de fu sie bovendien het voordeel dat naast basisonderwijs ook voortge zet onderwijs kan worden geboden. De gemeenschappelijke regeling krijgt de naam Samenwerkingsver band Ziekenhuisschool Zuid-Hol land West. Het leerlingaantal in Leiden dook onder de norm van 33 kinderen toen het AZL besloot om de buitenkli niek voor kinderen te sluiten. Hier door verdween een belangrijke klant voor de school. Daarnaast is in het algemeen sprake van een terug loop vanwege de daling van de ver pleegt Ij den. LEIDEN "Ik geef toe dat er een aanrijding was, maar ik reed niet achteruit. Ik stond stil om twee fietsers voorbij te laten. Achter die fietsers kwamen plotseling twee bromfietsers zeilen - ze re den trouwens veel te hard - en eentje reed tegen mijn auto. Maar ik reed niet achteruit. Ik stond stil", aldus een Leidenaar van achter in de twintig. Hij stond gisteren voor de kan tonrechter om zich te verant woorden voor het 'niet vrijhou den van de doorgang bij het ach teruit de weg op rijden'. Dat ge beurde in Noordwijk. Bij deze ac tie kwam hij in botsing met een bromfietser die aan het ongeval een gekneusd middenvoetsbeen tje overhield. door Eric Lorier De kantonrechter dook in het dossier, diepte het politierapport op, las dit even door en zei: "In de verklaring van de politie staat niets over stilstaan, en de andere bromfietser heeft duidelijk ver klaard dat u reed. Het slachtoffer zelf weet niet of u stil stond of reed. In de politie-verklaring staat dat het hem te snel ging. Ze beweren trouwens dat ze maar 30 kilometer per uur reden". "Nee, dat is niet waar. Ik heb vroeger zelf brommer gereden en ze reden veel te hard, ze reden denk ik 60, 65. En ik stond echt stil. Er zaten twee mensen bij mij in de auto, en die hebben allebei verklaard dat ik stil stond". De officier van justitie was hierin totaal niet geïnteresseerd. "Of u nu stil stond of niet, en of die brommers te hard reden of niet, het blijft hinderen. Normaal zou ik hiervoor een boete van 250 gulden eisen, maar omdat die brommers waarschijnlijk wel te hard reden, eis ik maar 150 gul den". "En waarom komen mijn getui gen niet aan bod", reageerde de Leidenaar. "Volgens uw eigen verklaring hebt u gehinderd, al dan niet rij dend, ik zie dus totaal geen nut in het verhoren van getuigen",aldus de officier. De rechter nam het woord: "Wilt u verder nog iets zeggen?" "Nou, zegt u het maar", aldus de wanhopige verdachte. "Nee, ik kom pas als laatste aan bod". "Wat moet ik zeggen. Ik krijg een boete". "Nee, de officier eist een boe te", verbeterde de rechter. "Maar jullie willen mijn getui gen niet horen. Wat moet ik dan nog zeggen". "De officier wil de getuigen niet horen, maar ik ben er ook nog". "Ik wil dat mijn getuigeverkla- ringen ook aan bod komen". "Aha, dat is wat logischer dan gewoon zeggen: geef mij die boe te maar". "Ja, als de officier zo zegt dat hij mijn getuigen niet hoeft te horen dan denk ik ook van: laat maar zitten". "Moet u niet doen. Ik geef u vrijspraak, want in de tenlasteleg ging wordt gezegd dat u rijdende de doorgang versperde en dat acht ik niet bewezen. En de ver klaringen van de bromfietsers ge ven hierover ook ruimte voor twijfel". Raadseltjes "Uw auto is gefotografeerd op 7 april 1988 op de Lammenschans- weg in Leiden bij een snelheids controle en u weigert te zeggen wie er in die auto reed", sprak de rechter tot een man uit Leiden. "Er heeft helemaal niemand in die auto gereden. Ik heb een be wijs van school dat ik in die tijd in het buitenland was. De sleuteltjes had ik bij me. Die heb ik altijd bij me". Hij graait in z'n jaszak en houdt wat sleuteltjes omhoog. "En nu ben ik ook lopend". Maar zo gauw gaf de rechter het niet op. "Maar dat wil nog niet zeggen dat er niemand in die auto heeft gereden. Waar zijn de reser ve-sleuteltjes? Had u die ook meegenomen?" Maar ook de verdachte gaf zich nog niet gewonnen. "Als ik in het buitenland ben, dan kan die auto toch nooit rijden", hield de ver dachte stug vol. "Het klopt wel dat u een Opel Kadett heeft met dat en dat kente ken?" "Dat wel, maar er heeft nie mand in die auto gereden". De rechter gaf het maar op: "Goed een raadsel dus". Ook de officier vond de zaak raadselach tig, maar eiste toch een boete van 300 gulden. "Die auto heeft daar gereden en u bent de eigenaar", zo redeneerde hij. "Nou, daar ga ik niet mee ak koord. Makkelijk zat. Ik heb er niet in gezeten en ik heb die auto ook aan niemand uitgeleend". De rechter achtte de zaak niet bewezen en sprak de Leidenaar daarom vrij. "Dit zal tot in de lengte der dagen wel een raadsel blijven", zo verzuchtte hij. LISSE "Geen revolutionaire ontwikkelingen, maar wel veel verbeteringen van bestaande machines en produkten. De ko mende jaren verwacht ik nog veel meer ontwikkelingen, ze ker wat betreft de milieu-eisen die aan de bloembollensector worden gesteld", zegt P. Segers, voorzitter van de gistermiddag geopende mechanisatieten toonstelling in Lisse. Voor de 42ste keer wordt vijf dagen lang (tot en met vrijdag) in de Ho- baho-hallen alles getoond op het ge bied van de bloemenbollenteelt: van plant- en rooimachines tot sor teer- en inpakmachines en van ver pakkingsmaterialen tot gewasbe schermingsmiddelen en computer programma's. Met 73 stands wordt elke vierkante meter bezet. Elk jaar worden bedrijven teleurgesteld, maar een uitbreiding van de beurs zit er voorlopig niet in. door Frans van den Berg Vorig jaar bezochten 9000 bezoe kers de beurs, veelal in combinatie met de Midwinterflora in de CNB- hallen. Dit jaar wordt een zelfde aantal verwacht. Het zachte weer helpt de organisatoren een handje, zodat telers ook uit Groningen en West-Duitsland zonder verkeers problemen naar Lisse kunnen ko men. Behalve Duitse bezoekers, worden ook kwekers uit Canada en Australië verwacht. Wat dat betreft is de beurs niet alleen uniek voor Nederland, maar voor de hele we reld. Segers, die ook bij het bedrijf Agro Techniek Holland uit Noord wij kerhout werkt, verwacht dat de bollentelers dit jaar minder zullen investeren als gevolg van de lage prijzen voor de bollen. "Niet dat de verkoop achteruit gaat, maar de groei wordt waarschijnlijk minder dan in voorgaande jaren. Zodra de prijzen voor de bollen weer stijgen, zullen de investeringen toenemen". Narcissen koppen Behalve in nieuwe en verbeterde machines, zullen bedrijven ook fors moeten investeren om aan de zware milieu-eisen te kunnen voldoen. "Voor een deel terecht, maar voor een deel is het ook een politiek spel letje. We zijn allemaal milieuvervui lers, maar het is gemakkelijker een bepaalde groep aan te wijzen als de Agro Techniek staat op de beurs met schuldige. De gevolgen worden sterk overdreven. De gewasbe schermingsmiddelen die op een hectare narcissen worden gespoten, zijn minder schadelijk dan een liter bleekmiddel dat in elke woning wordt gebruikt". Volgens Segers wordt er deson danks serieus over gedacht om nar cissen weer te koppen in plaats van te bespuiten. "Tot 15 jaar geleden werden narcissen net als tulpen met de, hand gekopt. De stengel en de bladeren blijven dan staan, zodat via de assimilatie de bollen kunnen groeien. Tulpen worden echter ma chinaal gekopt, maar bij narcissen kan dat niet. Het handwerk werd de 'onder gras plant' machine e echter te duur, i werden bespoten om ziektes te voorkomen". Bij Agro Holland leeft het idee om alsnog een machine te maken voor het ontkoppen van narcissen. "Pro bleem is echter dat het onderzoek tienduizenden guldens kost, terwijl niet vaststaat dat we een oplossing vinden. Lukt het wel, dan is het nog maar de vraag of we genoeg machi nes verkopen. Het spuiten is name lijk veel goedkoper dan het machi naal koppen", verduidelijkt Segers het dilemma. Een andere gevaar is dat een concurrende bedrijf met een aangepast model het idee in fei te pikt. Segers ziet nog meer hindernissen bij de ontwikkeling van een pelma- chine voor tulpenbollen. Er zijn wel machines op de markt, maar die vol doen lang niet altijd aan de hoge kwaliteitseisen die aan de bollen worden gesteld. Het handmatig pel len is nog altijd de beste manier, wa re het niet dat het steeds moeilijker wordt pellers te vinden. Vooral in de periode dat de schoolvakanties laat vallen, blijven de bollen lang ongepeld liggen. Bij Agro Holland liggen wel enkele ideeën op de plank voor een pelmachine, maar de enorme ontwikkelingskosten nog een obstakel. Zeker omdat het onderzoek ook op niets uit kan draaien. Wat dat betreft moeten de machi nefabrieken het voor een deel toch hebben van 'uitvinders'. Zodoende kwam TS Agro uit Hendrik Ido. Am bacht vorig jaar met een revolutio naire bollensorteermachine naar de beurs in Lisse. Dit jaar staat een ver beterd exemplaar van de spiraal- sorteermachine in de Hobahohaï ïen. Het afgelopen jaar is de machi ne getest bij twee bedrijven. Dit jaar wordt het apparaat in produktie ge- Zo ver is Agro Holland nog niet met de strodekmachine. Loonwer ker K. Immerzeel uit Noordwijker- hout heeft het systeem bedacht waarbij een baal van 500 kilo stro op het dak van dé tractor wordt gela den, waarna het stro op de net ge plante bollengrond wordt gelegd. Bij dit systeem kan één, in plaats van drie man het werk doen. Boven dien vormt het stoffige werk geen gevaar meer voor de gezondheid van de werkers. Pas nadat Immer zeel met zijn uitvinding in het tele visieprogramma De Nationale Ideeënbus was geweest, was Agro bereid het ontwerp over te nemen en te verbeteren. Waarschijnlijk wordt het pas volgend jaar in pro duktie genomen. Onder gras Dit jaar zal Agro al een verbéterde versie van de 'onder-gras-plantma- chine' op de markt brengen. Het nieuwe apparaat kan zowel gewoon als onder het gras planten en is aan zienlijk goedkoper dan het oor spronkelijke ontwerp. Overigens is de animo voor het onder het gras planten van bollen het afgelopen jaar afgenomen, met name in de bol lenstreek. In de kop van Noord-Holland is het areaal wel iets toegenomen tot ongeveer 400 hectare. "Na het aan vankelijke enthousiasme, bleken er ook nadelen te zijn. We kregen te maken met nieuwe ziektes en de kwaliteit van de bollen w^s soms minder", geeft J. Eijking van de Dienst Landbouw Voorlichting uit Lisse toe. "Het onderzoek naar dit teeltsysteem, de ziektes en met na me de soort gras en het zaaien daar van gaat nog verder. Ook bij het La boratorium voor Bloembollenon- derzoek werkt men daar Hard aan". Eijking is positief over de kansen voor het onder gras planten. "Zeker voor hyacinten en irissen. Bij hya cinten is een kweker 7500 gulden per hectare aan stro kwijt en bij iris sen nog altijd 5400 gulden. Het on der gras planten kost slechts 3000 gulden per hectare, zodat dit een aanzienlijk besparing oplevert. Ook de nadelen van het verwijderen en verbranden van stro worden daar mee ondervangen. Alleen bij tulpen en narcissen is er geen prijsvoor deel, zodat die telers het oude sys teem handhaven", verwacht Eij king. De tentoonstelling is tot en met vrijdag dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 21.00 uur, vrijdag tot 18.00 DEN HAAG - Wegens het storten van afvalstoffen zon der vergunning is een 47-ja rige Alphenaar gisteren door de Haagse economische po litierechter, mr. J. van Over- beek, veroordeeld tot hon derdduizend gulden boete. De man zou van september 1986 tot en met april 1987 zo'n 5600 m3 afvalstoffen op een terrein aan de Steekter- weg in Alphen hebben ge stort. De man had dit terrein aan de in 1985 gekocht en wilde er een containerbe- drijf beginnen. De containers moesten op het ter rein komen te staan, waarop hij hier een vuiloverslag zou kunnen begin nen. Daartoe moest de grond echter eerst worden geëgaliseerd en daar voor had de Alphenaar puin nodig. "Schoon puin", zoals hij op de zit ting gisteren verzekerde. "Vuil puin", in de ogen van officier van justitie, mr. M. Schelfhout en een ambtenaar van de provincie. De bedrijfseigenaar werd er ook van beschuldigd zuiveringsslib te hebben gestort, dat hem door het Hoogheemraadschap was aangebo den. Ook hierin zouden moeilijk af breekbare, giftige stoffen hebben gezeten. Een gedeelte van het slib en de puin kwam terecht op de vroegere vuilafval. Volgens een des kundige van de provincie is dat een geluk geweest. Anders was de bo dem zwaar vervuild. Nu is de ver vuiling naar boven gegaan. Afgedekt In samenwerking met de pYovincie en de gemeente Alphen is wel voor een oplossing gezocht. Men heeft de boel al voor een groot gedeelte afge dekt met folie en binnenkort zal de gemeente de vuilstort afdekken. Hiermee is een bedrag van 190.000 gulden gemoeid. Dit zal uiteindelijk op de Alphenaar worden verhaald. De officier van justitie vond dit ei genlijk een veel te laag bedrag. Zij ging ervan uit dat de 47-jarige zich heeft verrijkt. Hij wist dat hij een vergunning nodig had voor het stor ten van puin, maar ging gewoon door. "Hij haalde puin bij anderen, hij kreeg daar geld voor en hoogde gratis zijn terrein op, zodat de con tainers geplaatst konden worden, waarin hij zijn vuil weer kon over slaan. Het mes sneed aan drie kan ten". Zij was daarom van mening dat de Alphenaar 'gewoon drie maan den naar de gevangenis moet'. Een boete vond mr. Schelfhout niet op zijn plaats. "Hij is ontzettend veel gewaarschuwd. Hij heeft bezoek per post gehad en van de politie en is er willens en wetens mee doorge gaan". Raadsman mr. Suijver, memo reerde dat de afvalbusiness 'een profijtelijke business is'. "Het is niet het voordeel van mijn cliënt al leen, maar van elk containerbedrijf. Er gaat veel geld om in de afval branche". De politierechter zei toch een oog te richten op het berekende voor deel en legde daarom een ton boete op. Kamperen De LCKV houdt op zaterdag 13 januari een inschrijvingsdag van deelnemers voor de 40 kampen die de vereniging dit jaar organiseert. Deze kampen zijn be stemd voor kinderen en jongeren in de leeftijd van 8 tot 19 jaar. De inschrijving wordt dit jaar gevolgd .door Omroep Rijn land die de hele dag informatie verstrekt over welke kampen al vol zijn en waar nog plaats is. Concert De Ecuadoriaanse gistarist/zanger Fer nando Lobato Subia geeft zaterdagmid dag 13 januari een concert bij Tuya aan de Hogewoerd 75. Fernando speelt naast folkloristische liedjes ook een wat populairder soort Zuid-Amerikaanse mu ziek. Het concert begint om 14.30 uur en de toegang bedraagt 5 gulden. Tuya heeft op zondagmiddag 14 januari een workshop Zuid-Amerikaanse panfluit en tarka die om 14.00 uur begint. Op maan dag 15 januari begint om 18.00 uur bij Tuya een nieuwe cursus panfluit en tarka voor beginners. Zingen In het wachtgebouw bij de Morspoort be gint zondag 14 januari om 20.00 uur een workshop zingen. Er wordt in een groep van 10 mensen gewerkt. Voor meer in formatie en aanmelden tel. 01718-25058 of 134632. ANBO De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt op 11 januari een nieuw jaarsreceptie in de vergaderzaal van de sociëteit aan het Rapenburg 48. Aan vang 15.00 uur. LEIDEN - De Leidsche Vereeni ging van Postzegelverzamelaars viert woensdag 17 januari haar 50- jarig bestaan. De vereniging houdt die dag van 17.00 tot 19.00 uur een receptie in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Paramari- bostraat 66. Daarna wordt voor le den en introducés een feestvergade- ring gehouden, waarbij zilveren en gouden spelden worden uitgerèikt mensen die 25 en 40 jaar lid zijn. Het was in een zaal van de Mu ziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst aan het Rapenburg dat op 17 januari 1940 de vereniging het licht zag en direct 18 leden telde. Een jaar later sloot de vereniging zich aan bij de Nederlandse Bond van Filatelisten Verenigingen. On danks de moeilijke omstandighe den van de oorlogsjaren schreef de vereniging in juli 1945 het 250-ste lid In de jaren na de oorlog bleef de vereniging doorgroeien. De in om liggende gemeenten opgerichte af delingen werden in de loop der ja ren afgesplitst. De Leidsche Veree niging van Postzegelverzamelaars bereikte in 1977 met een ledental van 650 een hoogtepunt. In de daar op volgende jaren liep dat weer te rug. Volgens het bestuur heeft de vereniging na eén propaganda-actie tijdens de Leidse Uitdagen weer on geveer 600 leden. Buiten de zomermaanden wordt maandelijks, meestal op de vierde dinsdag van de maand, een bijeen komst gehouden in het restaurant van zwembad De Zijl. Dan is er een postzegelveiling en trekking van een gratis verloting. Bovendien zijn ér regelmatig dia-lezingen over fila telistische onderwerpen. Leden kunnen op die avond ook postze gels ruilen en kopen. Tijdens de de- cemberbijeenkomst wordt van le den de filatelistische kennis getest met een postzegelquiz. Vanaf de op richting heeft de vereniging een rondzenddienst waarbij leden van- elkaar zegels kunnen kopen. Sinds oktober 1960 verschijnt elk kwartaal hét cluborgaan De Sleutel- post. De honderdste aflevering ver schijnt tijdens de postzegeltentoon stelling Sleutelpost '90, die van 2 tot en met 4 maart wordt gehouden in de aula van de BTS C. Sweris aan de Vondellaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12