TAD LEIDEN 'Ik ben er kapot van het is een grote slag' Alsjeblieft geen deskundigen 1 19 po LEIDEN Als je niet mag roken dan komt er geen hond9 De Horst mogelijk naar de César Franckstraat Man stoort zich aan hekje PETITIE TEGEN BB-SIRENES s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 JANUARI 1990 S/RfNE GEnrmi Nieuwjaarsreceptie gemeente Leiden LEIDEN - De rokers hebben zich gisteravond tijdens de nieuw jaarsreceptie van de gemeente Leiden keurig gedragen. Slechts vier mensen werden betrapt ter wijl ze een rookpluim uitbliezen op een plaats waar dat niet mocht. De nieuwjaarsreceptie in de Burgerzaal was de eerste gelegen heid waarbij het rookverbod in openbare gebouwen, dat sinds 1 januari geldt, voor het eerst in de praktijk werd getest. Vrijwel nie mand van de enkele honderden receptiegangers stak een sigaret of sigaar op. De vier die het wel deden, werden onmiddellijk tot de orde geroepen. Voor de verstokte rokers waren enkele ruimten aangewezen waar ze wel terecht konden. Een aan tal, onder wie de Leidse schrijver Maarten Biesheuvel, stak in de koffiekamer bij de raadszaal een peuk op. De gang stond daar blauw van de rook. Het rookverbod was een van de meestbesproken onderwerpen. De geringere opkomst van de re ceptie was een direct gevolg er van, aldus een kettingrokende ambtenaar. "Als je niet mag ro ken, komt er geen hond", zo be weerde hij. Ook de prijs van de ro de asbakken die bij de ingang van de openbare gebouwen staan werd flink bekritiseerd. "Weet je dat zo'n ding achthonderd gulden kost", sprak een verbouwereerd Leidse bestuurder. Burgemeester Goekoop con stateerde echter tevreden dat het rookverbod succes heeft gehad. "U heeft hier ten minste frisse lucht", sprak hij de aanwezigen toe. in een zijkamertje van het stad huis even een trekje nemen... (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - De school voor speciaal onderwijs De Horst krijgt waar schijnlijk een nieuw onderkomen aan de César Franckstraat. De ge meente, die eigenaresse is van het pand, voert hierover onderhande lingen met het ministerie van on derwijs. De Horst was tot vorig jaar februari gehuisvest in een pand aan de Beijerincklaan, dat door brand werd verwoest. Op dit ogenlijk zit LEIDEN - De Leidse politie heeft een bewoner van de Merenwijk af gelopen nacht om kwart over twaalf op heterdaad betrapt bij het afzagen van een gemeentelijk hekje. De man was aan het zagen geslagen omdat het hekje hem dwars zat bij het parkeren. De man krijgt een proces-verbaal. de school in noodgebouwen aan het Broekplein. Het pand aan de César Franck straat is nu nog in gebruik als de pendance van scholengemeen schap De Mondriaan, maar komt volgend jaar leeg. Dan zou het ge bouw nog wel geschikt moeten wor den gemaakt voor speciaal onder wijs. Met dit restauratie- en herinde lingsplan is een fors bedrag ge moeid: De onderhandelingen over dit ge bouw tussen directie onderwijs en ministerie van onderwijs is nog in volle gang. Wanneer er geen over eenstemming wordt bereikt, wil de gemeente op die plaats woningen bouwen. Er is nog onenigheid over de vergoeding die het Rijk aan de gemeente voor het pand moet beta len. Mochten de partijen tot een ak koord komen, zal het nog anderhalf jaar duren voordat De Horst in de ruimte kan komen. Directeur Frans Boelen van schouwburg: (vervolg van voorpagina) LEIDEN - Directeur Frans Boelen van de Leidse Schouwburg heeft geschokt gereageerd op de aanhou ding van zijn medewerker wegens verduistering. "Ik ben er kapot van. Het kwam voor mij als een volkomen verrassing. Als je in zo'n klein team werkt als het on ze, komt zoiets aan als een enorme slag. Hoe het heeft kunnen gebeuren, weet ik echt niet. Of dit nu een smet is op het blazoen van de schouwburg? Ach, ik weet het niet. Ik wil er verder niets over zeggen". Het verdwijnen van het geld van de schouwburg werd aanvankelijk als een raadsel beschouwd. Niet uitge sloten werd dat er steeds geld uit de kluis werd gestolen. Directeur Boe len van de schouwburg aan de Oude Kroon staat detailhandel toe bij bedrijf Jongeneel DEN HAAG/LEIDEN - Het hout verwerkingsbedrijf Jongeneel Vastgoed op het industrieterrein De Waard in Leiden mag daar detail handel blijven uitoefenen. Ook mag het bedrijf van zwaardere machines gebruikmaken dan burgemeester en wethouders in het geldende be stemmingsplan voorschrijven. De Kroon, in dit geval minister Alders van vrom, heeft hierover uitspraak gedaan. Zowel het bedrijf als het college van burgemeester en wethouders hadden bij het hoogste rechtsor- gaan de goedkeuring aangevoch ten, die gedeputeerde staten van Zuid-Holland (GS) aan het bestem mingsplan hadden gegeven. Het be drijf wilde alle vrijheden houden die het steeds heeft gehad. B en W en GS wilden enkele van die vrijhe den aan regels binden, zoals het ge bruik van zware machines. De Kroon zegt'echter dat dat uit plano logisch oogpunt die regelgeving niet noodzakelijk is en keurt de be paling daarover in het bestem mingsplan om die reden af. B en W en GS wilden Jongeneel verder alleen via een vrijstellings bepaling toestaan op beperkte schaal detailhandel te plegen. Het bedrijf stelt zich op het standpunt dat dergelijke activiteiten bij recht moeten worden toegestaan, aange zien al langer aan particulieren wordt verkocht. De Kroon deelt die opvatting. Alleen over de gewenste moge lijkheid om een strook grond langs de Rijn te bebouwen, komt de Kroon niet aan Jongeneel tege moet. De minister ziet geen aanlei ding verandering te brengen in de opvatting van de colleges van B en Vest dacht in eerste instantie aan een computerfout. Totdat de ver dachte afgelopen vrijdag tegen de lamp liep, werd door het onder zoeksteam nog altijd serieus ge dacht aan boekhoudkundige fou ten. Bij de invoering van het nieuwe computersysteem zouden vergis singen zijn gemaakt. De verdachte leverde na het be- kendworden van de 'fraude' zelfs kritiek op het rapport van het Veri ficatiebureau, waarin werd vastge steld dat er 132.000 gulden was ver dwenen. "Ze hebben de hele admi nistratie doorzocht en dan komen ze met een rapportje waarin alleen maar staat dat er 132.000 gulden zoek is. Ze geven geen enkele oor zaak aan". Het justitieel onderzoek leverde tot afgelopen vrijdag niets op. Vol gens een zegsman van justitie be hoorde de adjunt-directeur wel tot de kleine kring van verdachten. De man was in de maand december niet aan het werk wegens ziekte. Bij de eerste keer dat hij weer een po ging deed om geld achterover te drukken, werd hij gesnapt. Dit was mogelijk omdat het con trole-systeem de afgelopen maand aanmerkelijk is verscherpt. Bij het onderzoek naar de boekhouding van de schouwburg was gebleken dat het systeem niet waterdicht was. De financiële organisatie is daarop aanmerkelijk gewijzigd. De verwachting is dat in de toe komst de administratie nog verder wordt aangepast. In de zogenaamde cultuurnota van de gemeente Lei den worden, los van deze affaire, voorstellen gedaan om de boehou ding drastisch te wijzigen. De direc tie financiën .van de gemeente moet volgens dat rapport de financiële administratie doen van onder meer de schouwburg, De Lakenhal en de Stadsgehoorzaal. Politie schreef recordaantal bekeuringen uit LEIDEN - Het aantal bekeuringen dat de Leidse politie vorig jaar uit deelde, is tot een recordhoogte ge stegen. De agenten schreven zo'n 42.000 bonnen uit, zo maakte burge meester Goekoop bekend tijdens zijn nieuwjaarstoespraak gister avond. Goekoop sprak op de nieuw jaarsreceptie van de gemeente Lei den. Het aantal misdrijven bleef vorig jaar stabiel in Leiden. Er werden er 10.886 gepleegd. Daarvan werd 23 procent opgelost, drie procent meer dan het jaar daarvoor. Bovendien steeg het aantal proces-verbalen voor het rijden onder invloed met vijftig procent. Dat komt vooral door de strengere controle, niet door een toename van het alcohol gebruik in het verkeer, aldus Goe koop. -'\if IN EUROPA SIRENES £SVER80D!G LEIDEN - Het Leids Vredesplatform heeft gister avond tijdens de nieuwjaarsreceptie burgemeester Goekoop en brandweercommandant Mark een petitie aangeboden waarin wordt gepleit voor afschaffing van de maandélijke BB-si Het platform vindt de sirenes niet meer passen in het Europa van deze tijd waarin grenzen vervagen. De si renes zijn ooit ingesteld als waarschuwingssignaal bij onheilssituaties. De eerste maandag van elke maand worden ze getest, maar in december werd dat door de verantwoordelijke brandweerman vergeten. "Wij heb ben vernomen dat, vooruitlopend op een definitieve af schaffing, de brandweer de sirenes in december niet heeft aangezet. Wij zijn u hiervoor zeer erkentelijk en spreken onze waardering uit", zo schrijft het platform aan brandweercommandant Mark. Maar het niet laten loeien van de sirenes is december - een dag na een oproep daartoe door Van Kooten en De Bie in het programma Keek op de week - is geen bewus te handeling geweest, aldus Mark. Een brandweerman is het simpelweg vergeten. Hij is daarvoor officieel be rispt, aldus Mark gisteravond. De nalatigheid wordt bovendien gemeld aan het dagelijks bestuur van de re gionale brandweer dat eind februari bijeenkomt, (foto Loek Zuyderduin) Op dit ogenblik kunnen de lessen op De Horst maar in zeer beperkte mate doorgang vinden. Tijdens de oudejaarsviering is er bij het pand brand gesticht. Behalve een gebro ken raam is er veel rookschade ont staan. Hierdoor zijn onder meer alle plafonds van de zes noodlokalen be schadigd en moeten worden ver nieuwd. Een deel van de leerlingen kunnen donderdag weer op school terecht. De directie van De Horst verwacht dat maandag alle lessen kunnen worden hervat. Diefstal van boekenbonnen LEIDEN - Uit een boekwinkel aan de Breestraat is het afgelopen week einde een grote hoeveelheid boe kenbonnen gestolen. De inbrekers kwamen binnen via de achterdeur die werd geforceerd. Er worden 146 boekenbonnen vermist die een waarde hebben die ligt tussen de 7,50 en 250 gulden. De totale waarde van de bonnen is onbekend. Behal ve de bonnen is 95 gulden en een sleutelbos ontvreemd. De diefstal is gistermorgen ontdekt. Diefstal uit kluis LEIDEN - Uit de kluis van de fiet senstalling bij het NS-station is ruim 2100 gulden gestolen. Inbre kers zijn maandagmorgen vroeg via het dak de stalling binnengekomen. In het kantoortje vonden ze de sleu tel van de kluis. Post verbrand LEIDEN - In het afgelopen week einde is de post van een aantal stu dentenwoningen aan de Hooigracht verbrand. De post was in de centra le hal uit de vakken gehaald en in brand gestoken. De bewoners heb ben gistermiddag aangifte gedaan. Wé i GS. Janine Donselaar van Radio Gezondheid: Janine Donselaar van Radio Gezondheid: "Liever met bandrecorder op pad dan saaie verhalen met deskundigen". LEIDEN - Anders dan de naam Radio Gezondheid sug gereert, wordt het niet ge maakt door een stel alterna tieve gezondheidsmaniak ken. Ook zitten er geen gedre ven medicijnenstudenten achter, die wel even zullen vertellen wat goed is voor een mens en die niet schromen om met het vingertje te zwaai en. "Alsjeblieft geen deskun digen", huivert Janine Donse laar, eindredactrice van Radio Gezondheid. Een opmerke lijk geluid in de brij van brave regionale uitzendingen. door Meindert van der Kaaij In het half uurtje dat Donselaar (23) sinds februari vorig jaar elke week tot haar beschikking heeft, wil ze beslist geen gladde, infor matieve verhalen of ambtelijke taal. Het programma dat op zon dag van 10.30 tot 11.00 uur op Om roep Rijnland wordt uitgezon den, moet volgens haar juist uit gaan van mensen. Ze is in vaste dienst bij de Stichting Gebrui kersorganisaties Gezondheids zorg, een overkoepelende club patiëntenverenigingen, die wil dat mensen die gebruik ma ken van de gezondheidszorg een spreekbuis hebben. "Ach, soms ontkom je er niet aan om bij voorbeeld een wethou der in je programma te hebben. Laatst hadden we het over de ge meentelijke nota 'Water bij de wijn' om het alcoholgebruik te rug te dringen. We konden niet om wethouder Kuijers van volks gezondheid heen. We hebben de luisteraar even uitgelegd wat die nota nu inhoudt, maar daarna meteen aan Kuijers gevraagd wat voor drank hij nu zelf in de koel kast heeft staan. Hij vertelde dat daar een fles Beerenburg in staat, maar wel voor medicinaal ge bruik". Grammofoonplaat "In dat programma hadden we ook opnames uit een kroeg. Een Leidenaar vertelde dat hij de no dige alcohol achter z'n kiezen had, maar later toch in de auto zou stappen. Met een dubbele tong zei hij dat het niet gevaarlijk was, welnee, hij zou wel veilig thuis komen. Het enige gevaar op de weg was volgens hem de poli tie". Donselaar vervolgt dan met Leidse tongval: "As se me pakke, ga ik gegarandeerd voor gaas. Ze ker wete". Dat zijn volgens Donselaar nu de gesprekken die radio juist zo leuk maken. "Maar het is ook veel effectiever. Zo iets blijft langer hangen dan een gesprek met een of andere saaie professor, die uit legt hoe slecht alcohol wel niet is voor de lever, hersenen en noem maar op. Als dat soort figuren hun grammofoonplaat opzetten, knip ik dat echt weg. Ik ga net zo lang door tot er een begrijpelijk verhaal uitkomt". Voor haar geen serieuze benadering zoals bij tele visieprogramma 'Vinger aan de pols'. "Dat is zo clean, zo me disch", zegt ze met een vies ge zicht. Donselaar is een groot aan hangster van het programma 'Het Gebouw' van de VPRO en bepaal de documentaires die op Radio 5 worden uitgezonden. "Met een ré-, corder op pad en mensen laten vertellen. Iedereen heeft een ver haal, daar ben ik van overtuigd". Het portretteren van mensen be valt haar dan ook veel beter dan het geren bij de actualiteitenpro gramma's van Omroep Rijnland. Voordat ze voor Radio Gezond heid werd gestrikt, heeft ze twee jaar als vrijwilligster bij de streek- omroep gewerkt. Rookverbod Een van de doelen die Donselaar zich nu stelt, is het laten zien van de patiënt of gehandicapte in zijn omgeving. Zo maakte ze een pro gramma met een blind meisje, van wie het hele doen en laten werd gevolgd: waar en hoe ze haar boodschappen deed, met welke mensen ze omging, wat ze met haar vrije tijd deed. "Dat doe ik bewust om begrip te kweken voor dat soort mensen. Ik hoop dat dat de integratie van gehandi capten in de samenleving bevor dert". En na enig stilzwijgen waarin ze haar woorden lijkt te overdenken. "Idealistisch hè?" Naast het maken van 'menselij ke' programma's, worden ook in formatieve onderdelen gebracht. Daarin wordt mensen gewezen op de rechten waarop ze aan spraak kunnen maken. Dat ge beurt volgens Donselaar aan de hand van een concreet geval. "Wij zijn bij voorbeeld eens meegelo pen met een gehandicapte man die een aanvraag wilde indienen voor aanpassingen in zijn wo ning. We hebben met hem de hele ronde langs ambtelijke instanties gemaakt". Een recente uitzending ging over het rookverbod in openbare gebouwen dat onlangs door de overheid werd afgekondigd. Ook zo'n onderwerp wordt behandeld volgens de methode van Donse laar: met de bandrecorder onder de arm naar een postkantoor, zie kenhuis en stadhuis en mensen onbevangen laten praten. "Voor al niet van tevoren vragen verzin nen. Laat die mensen maar bepa len wat in het programma komt". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11