Warmond populairst bij inbrekers in regio DE T VAN TOEN Reorganisatie 'waterpolitie' snel afronden Trekkende woonwagenfamilies blijven aangewezen op campings LHV weer op de bres voor huisarts met huisapotheek VAN STADSPAARDENSTAL TOT WITTE POORTKAZERNE MAANDAG 8 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 9 Leiden en Alphen buiten Nederlandse top 25 in en Amsterdam de derde. Den Haag komt op de vijftiende plek. Rotterdam en Utrecht komen niet voor in de top 25. Hetzelfde geldt ook voor Alphen aan den Rijn en Leiden. Leiden komt 'beter' uit de bus dan Alphen. Twee op de honderd Leidse wonin gen kregen met inbraak te maken terwijl in Alphen ruim twee keer werd ingebroken op hetzelfde aan tal huizen. Volgens onderzoeker Max Kom mer lopen gemeenten die een per centage van 1.5 procent scoren (an derhalve inbraak op de honderd woningen) een verhoogd inbraakri sico. Het merendeel van de plaatsen in de Leidse regio bevindt zich bo ven dit percentage. Alleen Leider dorp (1.25). Wassenaar (1.48), Kat wijk (1.13), Hazerswoude .(1), Kou dekerk (0.76) en Nieuwkoop (1.22) scoren lager dan dit gemiddelde. Steden Kommer: "Kijkje naar de grote ste den dan is daar het risico voor in braak het grootst. Daarna volgen middelgrote steden als Leiden en Alphen. Hoewel Alphen ook als fo rensengemeente kan worden be schouwd. Maar als ik naar de cijfers kijk dan is er toch duidelijk een ten dens waarneembaar van de middel grote stad. Het zal duidelijk zijn dat plattelandsgemeenten over het al gemeen genomen het minste risico lopen". In een soortgelijk onderzoek, twee jaar geleden, kwam een plaats als Diemen niet in de top 25 voor. Nu bezet het de vijfde plaats. De eerste vier plaatsen werden toen. net als.nu. ook ingenomen door Le lystad, Nijmegen. Amsterdam en Groningen. Af en toe, zegt Kommer, is er een uitschieter. Komt er een dorp in voor dat een hoos aan inbra ken te verwerken kreeg. Hij ziet dat als een incident. De onderzoeker vertelt dat een enquête onder gedetineerde inbre- Olievelden NAM schoongemaakt WASSENAAR - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat binnenkort het vorig jaar gesloten olieveld in Meijendel in Wassenaar schoonmaken. Wassenaar is een on derdeel van een groot sanerings plan waarover de NAM onlangs overeenstemming heeft bereikt met de provincie Zuid-Holland, de ge meente Den Haag, de regionale milieu-inspectie en het Staatstoe zicht op de Mijnen. In het plan van aanpak dat tussen de betrokken partijen is overeenge komen, is vastgelegd dat de sane ring zó moeten worden uitgevoerd dat gevaren voor volksgezondheid en milieu blijvend zijn uitgesloten. In de praktijk betekent dit dat de grond waarop vroeger cfè zogeheten 'ja-knikkers' hebben gestaan, wordt afgegraven en verwijderd. Behalve Meijendel wordt er «op acht plaatsen in Den Haag en Voor burg stukken grond van voormalige olievelden gereinigd. De kosten van dé totale operatie bedragen naar schatting 10 tot 15 miljoen gulden. De NAM neemt deze geheel voor haar rekening. Het schoonmaken vap de negen locaties neemt onge veer een jaar in beslag. kers heeft aangetoond dat zij een voorkeur hebben voor eengezins woningen en dan nog het liefst die huizen die op een hoek staan. Uit diezelfde enquête bleek ook dat met name kleine criminaliteit plaatshad in de buurt waar de overtreder van daan kwam. Verzekering Het onderzoek was voor woord voerder Van der Meijden van de Consumentenbond aanleiding ver zekeringsmaatschappijen op te roe pen de premies voor inbraakverze keringen verder op de helling te zet ten. Voor de Avro-radio zei hij dat bij het bepalen van de hoogte te weinig wordt gekeken naar de kans op inbraak in de verschillende ge meenten. Rotterdam en Utrecht ko men niet in de top 25 voor maar toch betalen de inwoners de hoogste pre- De onderzoekers pleiten er even eens voor om de premies eens nader tg beoordelen en aan te passen. Kommer en Essers zijn van mening dat ten onrechte de hoogste pre mies worden gevraagd van inwo ners van grote steden. Tevens spo ren zij aan op wat meer eigen initia tief bij de bewoners zelf. Beter hang- en sluitwerk zou al tot een be langrijke daling van het aantal (ge slaagde) inbraken kunnen leiden. De verzekeraars kunnen aan een be tere beveiliging bijdragen door la gere premies te berekenen aan men sen die hun zaakjes wat dat betreft goed in orde hebben. DEN HAAG - Het is van groot be lang dat spoedig een einde komt aan de lange periode van onzeker heid over de toekomstige organisa tie van de rijkspolitie te water. In een advies aan de minister van justi tie zegt de Begeleidingscommissie Reorganisatie Rijkspolitie te water het te betreuren als de uitvoering van de reorganisatie verder wordt vertraagd door de recente ontwik kelingen ten aanzien van de een wording van de Nederlandse poli tie. De reorganisatie van de rijkspoli tie te water verkeert in de tweede fa se. In de eerste fase zijn de wateren verdeeld in primaire en secundaire vaarwateren. De grote doorgaande scheepvaartwateren en grote opper vlaktewateren van internationaal belang blijven onder toezicht van de rijkspolitie te water. Op de overi- ge vaarwateren blijft rijkspolitie te water aanwezig, al worden de werk zaamheden afgestemd met de plaat selijke politie. Daarvoor dient een ,ve organisatiestructuur te ko- Met de aantekening dat snel dui delijkheid moet komen over die nieuwe organisatie, gaat de begelei dingscommissie akkoord met de voorstellen. De minister van justitie neemt daar een definitief besluit over na andere adviezen te hebben ingewonnen bij onder andere de Al gemeen Inspecteur van het Korps Rijkspolitie en de politievakorgani saties. Het Leidse woonwagencentrum: gedwongen verhuizingen zijn volgens GS uit den boze. (archieffoto) 'TV10 dupeert kabelexploitanten' AMSTERDAM/REGIO - Voor de helft van de circa 150 kabelexploi tanten in ons land ontstaat een pro bleem nu TV10 niet meer zal uitzen den. Deze kabelexploitanten heb ben de afgelopen periode grote in vesteringen gedaan om de doorgifte van het sterrennet van Joop van den Ende mogelijk te maken. Dit heeft J. Eenhoorn, voorzitter van de over koepelende organisatie VECAI, gis teren meegedeeld. "De helft van de kabelexploitan ten heeft een contract met het Zweedse bedrijf Esselte die een ka naal had voor TV 10 of een soortge lijk programma. Nu TV 10 niet door gaat kan Esselte dit contract niet na leven", aldus Eenhoorn. Er zijn vol gens hem twee mogelijkheden. Of Esselte biedt een alternatief pro gramma aan. of zij komt over de brug met een schadevergoeding. Het contract met Esselte ten behoe ve van TV10 behelsde een bedrag van circa vijf miljoen gulden voor de komende vijf jaar. Eenhoorn zei dat hij reeds met Es selte in contact is getreden om de nu ontstane situatie te bespreken. Hij achtte het niet ondenkbaar dat Esselte toch een alternatief pro gramma samenstelt uit verschillen de aanbiedingen van elders. Hij denkt daarbij voornamelijk aan Abonnee-tv. Secretaris Noordermeer van het regionale kabelbestuur begrijpt niet goed waar de Vecai zich druk om maakt. "De apparatuur die no dig is om TV10 te kunnen doorge ven, is ook weer niet zo duur. En die spullen kun je ook gebruiken voor andere zenders, zoals hier in de re gio bijvoorbeeld Cable News Net work in de plaats voor TV10 is ge zet", aldus Noordermeer. LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN LEIDEN Warmond is de meest inbraakgevoelige ge meente in de Leidse regio. In 1988 hebben drie op de hon derd woningen ongewenst bezoek gehad. Met dat per centage leunt Warmond aan tegen de top 25 van inbraak- gevoelige gemeenten in Ne derland. Lelystad - ruim acht inbraken op de hon derd huizen - heeft de twij felachtige eer aan kop te mo gen gaan. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van justitie in alle Neder landse gemeenten. Na Lelystad neemt Nijmegen de tweede plaats (Duftitoutos 8 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een niet alledaagsche brief. - De uitgevers van het Bata- viaasch Nieuwsbladontvingen dezer dagen een schrijven, dat aldus aanving: „Reeds eenigen tijd lijdend, zoo zal voor den on- dergeteékende spoedig het uur slaan van zijn dood. Uit dien hoofde richt hij tot u het verzoek zijn abonnement slechts te doen duren tot en met aen 30sten Fe bruari „Enz." De brief - ook ver der zeer net en accuraat geschre ven, van iemanddie orde blijkt te hebben op zijne zaken en die allesbehalve opwekkende toe komst met gelatenheid tegemoet gaat, - is een stuk, dat zeker slechts hoogst zelden voorkomt. - Een man té St.-Petersburg, die door het lot was aangewezen den Czaar te vermoorden, dood de zichzelve. In een brief zette hij zijn beweegredenen uiteen en wees hij zijne mede-samen zweerders aan. Vele personen zijn daarop, volgens „Daily Tel.", reeds in hechtenis geno- Vijftig jaar geleden: - Jan Langedijk heeft den ti tel van Nederlandsch kampioen op de schaats veroverd. Met een derde plaats op de 500 meter, een eerste plaats op de 5000 en 1500 meter en een tweede plaats op de 10.000 meter wist hij het kam pioensschap te behalen en Dolf van der Scheer te onttronen. Op de 1500 meter bleek de tijd van Langedijk buitengewoon fraai: 2 min. 33,9 sec. Roel Koops reed een prachtige 10.000 meter en plaatste zich met een tijd van 19 min en 4 sec. zoo fraai, dat hij van de vijfde plaats naar de tweede klom in de algemeene rangschikkingLangedijk werd op dit nummer tweede in 19 min. 15.1 sec. - Aan het front in Finland is de bekende Fische schaatsenrij der Birger Vasetiius gesneuveld. Hij was 29 jaar. Vasenius be haalde het vorige jaar te Helsin ki den titel van wereldkampioen in het hardrijden. Nu na een grondige restauratie de voorgevel van de vroegere Witte Poortkazerne aan het Noordein de zijn oude schoonheid heeft herkregen, valt des te meer op hoe imposant dat gebouw eigen lijk wel is. Niet voor niets zal het dan ook huisvesting gaan bieden aan onder meer een groot archi tectenbureau. De mooie gevel aan het Noordeinde ziet er uit alsof hij al eeuwenoud is en de vraag is dan natuurlijk: hoe oud precies. Wanneer werd bijvoorbeeld de Witte Poortkazerne in dit com plex gehuisvest? Om deze vragen te beantwoorden moet toch wel vrij ver worden teruggegaan in het verleden. Stadsstalling De behoefte aan stalling dichtbij de Witte Poort, het vertrekpunt van het meest intensieve landver- keer via de Haagweg naar Den Haag, leidde ertoe dat stadsarchi tect Willem van der Helm al op 22 februari 1665 plannen ontwierp voor nieuwe stallen dichtbij de poort. Hierbij kon dan tevens een woonhuis voor de stalmeester worden gebouwd. Dit werd pas gerealiseerd in 1668. Het stadsbe stuur overwoog op 7 januari van dat jaar dat door het vernietigen van de stal in het Prinsenhof 'voor den carossen ende andere passagiers met paerden door dese stads passerende' maar weinig geschikte plaatsen overbleven om paarden te stallen. Na inspec tie van het plein bij de Witte Poort werd goed gevonden daar 'vol gens de verthoonde teyckeninge te doen bouwen een stal voor 31 paerden, met een woonhuys voor den stalmeester'. Van der Helm liet er geen gras over groeien en al op 14 februari volgde de aanbe steding. Het metselwerk werd voor 345 aangenomen door Arent Veenlant, het timmerwerk door Hubert van Duyvenvlucht voor 380. Deze laatste moest de uit het Prinsenhof weggebroken paardenkribben weer hergebrui ken. Het hele karwei diende bin nen zes weken geklaard te zjjp op boete van 3 gulden per dag over schrijding. In de loop van de achtiende eeuw namen de bevolking en wel vaart van Leiden sterk af, zodat de behoefde aan vervoer daalde. De burgers, met name de herber giers, konden voortaan zelf wel voor stalling van koetsen en paar den zorgen, zodat hier viel te be zuinigen. Op 7 november 1815 be-, sloot de Provisonele Vroedschap (de Gemeenteraad) om de stads- stal te verkopen. Dit besluit werd goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit, door Willem I getekend te Antwerpen op 19 maart 1816. De gemeenteraad droeg B en W op de stalling publiek te verkopen, waarna de huurder de huur werd opgezegd. Op 28 januari 1817 stond de ontruiming voor de deur, maar nu bleken B en W in eens andere plannen te koesteren. De tijd na de bevrijding van de Fransen was er een van bittere ar moede. De goedbedoelde pogin gen van koning-koopman Willem I sorteerden op de langere termijn wel effect, maar het legioen bede laars en werklozen was te schrik barend groot om op korte termijn aan zinvol werk in de industrie te helpen. Allerlei plaatselijke ini tiatieven werden ontplooid om de ergste noden te lenigen. In Leiden overwoog men nu dat een middel om 'de schandelij ke en steeds meer toenemende bedelarij te beteugelen' en ter be perking van de aanslag op de ar menkassen, er een gebouw inge richt zou moeten worden als werkhuis voor bedelaars. B en W stelden daarom de gemeenteraad voor het besluit tot verkoop in te trekken en het pand naar de plan nen van stadsarchitect Salomon van der Paauw nieuw in te rich ten. En inderdaad besloot de ge meenteraad daartoe. Helaas vlot te een en ander niet - zoals altijd waren de financiën het struikel blok. Zeker 10.000,- ontbrak nog, en ten einde raad werd beslo ten om dat bedrag als voorschot aan de koning te vragen. Er kwam echter niet veel van terecht. Wèl kreeg Leiden een aanslag om mee te betalen aan het bedelaarsge sticht te Hoorn. Toen in 1820 de nieuwe kazerne op het Doelenterrein (thans be kend als het Arsenaal) gereed kwam en men nog behoefte had aan een aantal onderkomens voor gehuwde militairen, was de een voudigste en goedkoopste oplos sing het onderbrengen van die ze ven gezinnen in de oude stadsstal. Daarmee was een sluipend pro ces ingezet: wat begon als een klein kazernetje werd spoedig een heel grote. In 1823 werd overwogen dit in gebruik te nemen voor huisves ting van de infanterie die in Lei den werd gelegerd om voor bewa king van het nieuwe 'correctio neel gevangenhuis' in het vroege re Pesthuis te dienen. Hiertoe zou REGIO Er worden op de woon wagenkampen in Zuid-Holland geen vaste trekkersplaatsen inge richt. Er zijn slechts enkele woon wagenfamilies die om den brode trekken en voor hen kunnen tijdelij ke en eenvoudige voorzieningen worden getroffen. Woonwagenfa milies met een vaste standplaats die zomers enkele maanden trekken, moeten in die tijd gebruik maken van campings en dergelijke voorzie ningen. Dat is de reactie van gedeputeer de staten van Zuid-Holland op het bezwaar dat de Stichting Provinci aal Platform woonwagenbewoners Zuid-Holland tegen het ontwerp provinciaal woonwagenplan 1990- 1995 had ingediend. Het platform pleit in zijn bezwaarschrift voor de aanleg van vaste trekkersplaatsen. De provincie wijst de aanleg van vaste trekkersplaatsen af omdat er nu al ruimtegebrek is op de ver schillende kampjes. Bovendien worden, zo schrijven GS, de passan tenplaatsen die er zijn allemaal in genomen door permanent gevestig de woonwagensbewoners. Ook het bezwaar van het platform dat de provincie bij het vaststellen van het aantal plaatsen dat in de provincie moeten worden gereali seerd. geen rekening heeft gehou den met een groeiende behoefte als gevolg van bijvoorbeeld echtschei ding en gezinsverdunning wordt door GS van de hand gewezen. "Als elke gemeente de plaatsen zou heb ben gerealiseerd die ze op grond van de taakstelling moest aanleg gen, zouden er meer dan voldoende plaatsen zijn", aldus GS. Dwang Tegen het provinciaal plan zijn in totaal 18 bezwaarschriften inge diend, waaronder één van de Cen- trumraad van het Regionaal Woon wagencentrum Trekvaartplein in Leiden. Zowel de centrumraad als het platform spreken de angst uit dat woonwagenbewoners in het ka der van het deconcentratiebeleid kunnen worden gedwongen te ver huizen. GS reageren hierop met de opmerking tegen elke vorm van dwangmaatregelen te zijn. Sommige gemeenten hebben vrijstelling gekregen van de bepa ling dat elke gemeente een bepaald aantal standplaatsen moet inrich ten. GS rechtvaardigen dit door te stellen dat er gemeenten zijn waar nog nooit één woonwagenbewoner zich heeft willen vestigen. Dat er een druk op dé woonwagenbewo ners zou worden uitgeoefend om de wagen in te ruilen voor een vast huis, wordt door GS ten stelligste ontkent: het recht in een woonwa gen te wonen, zal altijd blijven be staan. Dit is ook vastgelegd in de Woonwagenwet. Het platform spreekt in zijn be zwaarschrift de vrees uit dat Zuid- Holland haar grenzen zal sluiten voor woonwagenfamilies van bui tenaf. GS ontkennen dit, maar ge ven toe de bestaande plaatsen in eerste instantie voor Zuidhollandse woonwagenbewoners te willen re serveren. Als een woonwagenbewo ner van buitenaf kan bewijzen eco nomische of sociale bindingen te hebben, is vestiging in Zuid-Hol land echter in principe mogelijk, al dus GS. Overigens is de toewijzing van plaatsen een zaak van de ge meenten. (Collectie Gemeentearchief Leiden) 734 paarden nodig was, met een extra stal voor maximaal 58 zieke paarden. De gemeenteraad boog voor de wil des konings en stelde op 22 mei ƒ40.000 beschikbaar. Dit besluit werd per exprespost gestuurd naar de provincie, die het al de volgende dag bekrach tigde. Hierna ging iedereen koortsachtig aan de slag: al op 27 mei kwamen de cavalleristen uit Deventer! Omdat het Doelenterrein niet voldoende ruimte bood, werd een heel complex woninkjes en pak huizen tussen Doelensteeg en Pa terstraatje voor ƒ16.000,- opge kocht en vervangen door stallen en woningen voor gehuwde mili Open huis horeca NOORDWIJK - Horecabedrijven in Noord wijk zetten zaterdag, in het kader van de landelijke open dag 'Kijk in de keuken' hun deuren open. De open dag wordt gehouden in 26 plaatsen verspreid over het ge hele land en is vooral bedoeld voor jongeren die overwegen te gaan werken in de horeca. De open dag wordt georganiseerd door het onderwijscentrum Horeca in Zoetermeer. Het onderwijscen trum, dat wordt bestuurd door on dernemers en werknemersorgani saties in de horeca, heeft onder meer tot taak ervoor te zorgen dat de bedrijfstak wordt voorzien van voldoende vakbekwame mensen. 'Kijk in de keuken' is een nieuwe activiteit van het onderwijscen trum. Bij voldoende belangstelling zal in de toekomst jaarlijks een open dag worden gehouden. Tijdens de open dag worden de verschillende in de horeca voorkomende beroe pen belicht. Ook over het onderne merschap kunnen bezoekers zich laten voorlichten. Meer geld nodig voor de sanering van waterbodems DEN HAAG - De Centrale Raad voor de Milieuhygiëne vindt dat het rijk vaart moet zetten achter de schoonmaak van waterbodems. In de huidige plannen van het rijk staat een sanering van 100 waterbo dems op het programma. De Raad vindt dat dat er veel meer moeten worden. Vooral ook omdat inmid dels duidelijk is dat de vervuiling op veel plaatsen gevaar kan opleve ren voor de volksgezondheid. De centrale raad meent dat het rijk veel te weinig geld beschikbaar heeft gesteld voor schoonmaak- operaties. Noch in het Nationaal Milieubeleidsplan, noch in de zoge heten Derde Nota Waterhuishou ding zijn hiervoor financiële midde len gereserveerd. De gelden die vol gens de regeringsverklaring voor dergelijke zaken vrijkomen, zijn volstrekt onvoldoende. Zelfs in het meest gunstige geval is hiermee on geveer 500 miljoen gulden gemoeid. In het gebied van het Hoogheem raadschap van Rijnland kost de sa nering van de belangrijkste vaarten en kanalen de komende tien jaar on geveer 75 miljoen. tairen. Deze laatsten verdwenen dus uit de stadsstalling en die werd volgens het oude plan tot kazerne ingericht en met een ver dieping verhoogd. Van der Paauw kon de bestaande voorge vel niet handhaven, zodat die to taal werd afgebroken, maar be hield wel de aanblik ervan, zij het met weglating' van de als overbo dige luxe beschouwde pilasters. Al op 8 juni namen Carel Blansjaar, koopman (in vooral bouwmaterialen) en Pieter Jo hannes Coffrie, timmerman, deze klus voor 11.975,- aan; dit werd nog vermeerderd met 391,50 we gens het vervangen van 29 on bruikbaar gebleken binten. Hun ingreep was veelomvattend. Be halve het wegbreken van zaken als de schoorsteenmantel in de vroegere regentenkamer en de koperen ketels en bijbehorend ijzerwerk in het gewezen badver trek moesten volledige verdie pingshoogten worden gewijzigd. Het bestek van acht dichtbedruk te bladzijden geeft zelfs informa tie over de aan te brengen 30 ta fels, 60 banken, 50 hangkastjes, rijen broodplanken en wat al niet Al in 1835 werd het gebouw uit gebreid met een vleugel aan de westzijde. Daarna bood het ge heel plaats aan vqf onderofficie ren en 325 soldaten. Wanneer de bedden tegen elkaar werden ge schoven, konden er zelfs 384 sol daten in. Meest waren het kuras siers, huzaren en andere cavalle risten. die hun paarden op het Doelenterrein stalden, maar er lag ook wel infanterie. In de twee de helft van de vorige eeuw kwa men er artilleristen met veldge schut (rijdende artillerie), in 1907 aangevuld met infanterie. In de oorlog lagen er Duitse troepen en daarna kende het gebouw een veelvoud aan bestemmingen, laatstelijk als onderkomen voor elders verdreven muziekkorpsen. Maar nu kan het dus weer een zonnige tóekomst tegemoet zien. UTRECHT/REGIO - De Landelij ke Huisartsen Vereniging (LHV) doet opnieuw een poging om de apotheekhoudende huisarts op het platteland in bescherming te ne men. Zij dringt er bij de vaste com missie voor volksgezondheid van de Eerste Kamer op aan de voorge stelde wijzigingen in de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening te ver werpen. De Tweede Kamer heeft de wijzigingen al in 1988 goedgekeurd. De voorstellen houden in dat pa tiënten die binnen een straal van 3,5 kilometer van een apotheek wonen hun medicijnen bij de apotheker moeten halen, ook al hebben ze een apotheekhoudende huisarts. Dit be tekent dat de huisarts nog maar voor een deel van zijn patiënten de geneesmiddelenvoorziening kan verzorgen. Volgens de LHV worden de con flicten tussen apotheekhoudende huisartsen en apothekers op het platteland door de wetswijziging niet opgelost. De bereikbaarheid van de farmaceutische zorg voor de patiënten zal er alleen maar door verslechteren. Er zijn nog ongeveer achthon derd apotheekhoudende huisart sen, van wie er vijf in deze regio zijn gevestigd - twee in Zoeterwoude- dorp, twee in Hazerswoude-dorp en één in Stompwijk. De apotheek houdende huisartsen krijgen vol gens LH V-voorzitter A.M.C. van de Zandt met een permanente rechts onzekerheid te maken. Overal waar een apotheker zich vestigt moeten zij - al dan niet gedeeltelijk - wijken. Van de Zandt verwacht dat een aantal huisartsen zelfs zal worden gedwongen de apotheek over te dragen. De voorgestelde wijzigin gen zullen op die manier de samen hang tussen medische en farmaceu tische zorg op het platteland versto ren, aldus Van de Zandt. De geneesmiddelenvoorziening op het platteland leidt al meer dan tien jaar tot vaak felle conflicten tussen apothekers en huisartsen. In 1985 sloten hun organisaties, dé KNMP en de LHV. een akkoord over de verdeling van de 'werkge bieden'. Dat akkoord werd door de toenmalige staatssecretaris Van der Reijden en later de Tweede Kamer niet overgenomen. Van der Zandt hoopt dat de Eerste Kamer dit wel zal doen. De stadsstalling zoals die door Jacob Timmermans in 1787 werd getekend. het gebouw met een verdieping verhoogd moeten worden, het geen zeker ƒ9.470.- zou kosten. vendien lag die aan de verkeerde kant van het Galgewater. De vooreur ging uit naar een pand aan de noordzijde van het Galge water naast de Stadstimmerwerf - het begin van de later zo bekende Morspoortkazerne. Witte Poortkazerne Begin 1826 kreeg koning Willem I de ingeving dat zijn residentie Den Haag eigenlijk minder ge schikt was als huisvesting van ca- vallerie. Maar al te ver weg diende die toch ook weer niet te worden gelegerd, zodat Leiden wel een geschikte plaats leek. Op 8 mei kreeg het Leidse stadsbestuur be richt dat bij de aanstaande omrui ling van garnizoen er maar liefst acht afdelingen cavallerie naar Leiden zouden komen. Daar schrok men erg van: er konden maximaal zes afdelingen worden gehuisvest. Leiden kreeg het mes op de keel: als er niet voor vol doende huisvesting werd ge zorgd, zou alle cavallerie uit Lei den worden weggehaald. In over leg met generaal Trip werd be paald dat er in totaal stalling voor

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9