Ernstige olievervuiling onder flat Voorschoten Midwinterflora visitekaartje 9 Huisarts moet patiënten inleveren om praktijk bij zijn huis te krijgen Eerste schoonmaakactie weinig succesvol Minister: werk aan stortplaats in Leiderdorp niet stilleggen HAASWIJKSCHOOL HELEMAAL GEVULD Compromis in Leiderdorp LEIDERDORP - De huisarts F.O.A.M. Kemme mag alsnog een eigen praktijk voeren vanuit zijn woning aan de Lei- derdorpse Grotiuslaan. In eer ste instantie kreeg de arts hier voor geen toestemming, omdat dit in strijd zou zijn met het ves tigingsbeleid voor huisartsen in de gemeente. De arts wilde al zijn patiënten 'meenemen' naar de nieuwe praktijk, hetgeen zou neerkomen op zo'n 2.350 patiën ten. Nu de arts een kleinere praktijk met 2000 patiënten heeft aangevraagd, gaat de ge meente akkoord. De zaak heeft al een wat langere adem. De arts werkt op dit moment in de artsenpraktijk in het gezond heidscentrum aan de Florijn in Lei derdorp. Omdat Kemme en zijn col lega's van inzicht verschilden over werken, wilde Kern- DEN HAAG - Milieuminister J. Al ders ziet geen reden de werkzaam heden aan de stortplaats in het Doesgebied in Leiderdorp stil te leggen. Hij heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid P. Lankhorst (Groen Links). Alders stelt vast dat er geen risico's bestaan voor de volksgezondheid en het milieu. Lankhorst sprak in een serie vra gen aan de minister eind november zijn twijfel uit over de werkzaamhe den aan de nieuwe stortlocatie, waartegen vele procedures zijn ge voerd. De vrees voor ongelijke zet tingen en knappende gasleidingen, is volgens het antwoord van de mi nister gebaseerd op onjuiste infor matie van Leefbaar Leiderdorp - een van de actievoerende groepe ringen. Bij het onderzoek naar de bodem gesteldheid zou de aanwezigheid van de gasleiding niet over het hoofd gezien zijn. De Gasunie heeft met de inrichting van het stortge- bied ingestemd. Aanvullende bo ringen en sonderingen, vorig jaar juli, hebben volgens Alders de eer dere meetresultaten over de zetting, de stabiliteit en bodèmopbouw be vestigd. Omdat ook de Raad van State heeft geoordeeld dat de inrichting van de stortplaats voldoet aan de geldende eisen, vindt Alders het niet nodig de werkzaamheden stil te leggen. me uit het samenwerkingsverband stappen. Hij vroeg bij de gemeente een vergunning om zijn woning uit te breiden met een praktijkruimte. door Dorith Ligtvoet De gemeente gaf een bouwver gunning af, maar de procedure voor de vestiging liep spaak. Volgens wethouder C.A. Huigen gaat het om twee verschillende procedures en is het daarom heel goed mogelijk dat de arts wel een bouwvergunning kreeg, maar geen toestemming voor het uitoefenen van een praktijk. Wanneer de Leiderdorpse arts een grotere praktijk wil voeren, zou hij moeten uitwijken naar de wijk Schansen/Vogelbuurt, waar geen huisartsen is. Wethouder Huigen zegt dat dit spreidingsbeleid er toe De Leiderdorpse huisarts F.O.A.M. Hemme mag, moet leiden dat de bereikbaarheid de gemeente, toch een praktijk aan huis beginnen. i elke huisarts groter wordt: "Dat speelt bijvoorbeeld een rol voor ou dere Duo Kemme voelde weinig i Kemme aantrekkelijk, omdat de De gemeente voelde niets voor de twee hierdoor makkelijker vakan- duo-plannen. De wethouder legt uit ties kunnen regelen en bepaalde dat er dan een tiende arts in Leider- kosten zoals onderhoud van de dorp zou moeten bijkomen. "En een ruimte en het salaris huizing. ''Eventueel wilde ik wel tente zouden kunnen delen. Maar toestemmen, maar dan zou er een een praktijk aan huis bleef zijn wijk voldoende arts in die dubbele wijk bij moeten voorkeur houden. Een verbouwing Huigen duo-praktijk kost minder geld dan totale nieuw- Een overeen- bouw en in geval van nood kunnen kinderen inspringen. tiende arts op die plek als het aantal groeien", geeft komen, zodat ik i zou kunnen 1 komst met een andere arts i Rijnsburgers dringen onder invloed een Warmonds restaurant binnen WARMOND - Twee mannen uit Rijnsburg'hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag onder invloed van alcohol ingebroken in een restau rant aan de Dorpsstraat in Warmond. De twee trapten de voordeur in en richtten vernielingen aan. De in brekers namen sigarettten, sterke drank en een telefoontoestel vol kwartjes mee. Zondagmiddag heeft de politie van Warmond het twee tal aan de hand van getuigenverklaringen aangehouden. Tegen de in brekers, die bekend hebben, is een proces-verbaal opgemaakt. Inbreker bijna getroffen door bijl LEIDERDORP - Eén inbreker laat het voorlopig wel uit zijn hoofd om in te breken in een woning aan de Karolusgulden in Leiderdorp. Hij had gisteravond een bovenlicht bij het keukenraam opengebroken toen de bewoner van de woning gestommel hoorde. De man ging naar beneden en zag door de luxaflex heen een hand die het raam wilde openen. De bewoner pakte een bijl en sloeg toe. Hij hak te echter precies tussen de vingers van de inbreker in, die eieren voor zijn geld koos en verdween. Kemme zet vraagtekens bij het spreidingsbeleid van de gemeente. "De afstanden in deze gemeenten zijn niet groot. Als je het geogra fisch bekijkt wordt noord-west vol doende bediend door de artsen in de wijken er omheen. Je hebt Mid dendorp aan de Peppelschans, Van de Beek en Van der Leden in het ou de dorp en het gezondheidscen trum ligt hemelsbreed op zo'n 300 meter afstand. Bovendien heb ik nu een praktijk met ruim 2.350 patiën ten uit de hele gemeente. Ik had niet veel extra patiënten in die nieuwe wijk kunnen aannemen". De huisarts schakelde een advo caat in en ging in beroep tegen de beslissing van het college. Uiteinde lijk heeft de gemeente besloten dat de arts een praktijk met 2.000 pa- tienten mag voeren. Volgens Hui gen is de gemeente Kemme tege moet gekomen omdat de huisarts nu een kleinere praktijk zal voeren dan hij aanvankelijk van plan was: "Hij wilde een grotere praktijk en de wijk waar hij. woont, wordt al vol doende bediend door artsen. Nu zal hij geen nieuwe patiënten aanne- VOORSCHOTEN - Onder een flat aan de Voorschoten- se Tsjaikovskilaan is een ernstige bodemverontreini ging geconstateerd. Volgens een eerste schatting is alleen al de kruipruimte van het ge bouw vervuild met 15 tot 25.000 liter lichte huisbrand olie. Ook aan de kop van de flat, aan de kant van de Tsjaikovskilaan, is een 'flin ke verontreiniging' gecon stateerd op een diepte van 70 centimeter. Onduidelijk is nog hoeveel liter olie hier ligt, maar milieuwethouder J. Visser houdt rekening met een 'be hoorlijke hoeyeelheid'. Drie tot vier meter van de 'koopflat bevindt zich een ondergrondse olieketel, die en kele jaren geleden is volgestort met zand. De gemeentebestuurder ver moedt dat er. voor de sluiting, een lek heeft gezeten in de olieketel of in pijp naar de flat. De verontreiniging is 12 decem ber ontdekt bij het opsporen van een lek in de hoofdwaterleiding van de nummers 1 tot en met 41. In de totaal afgesloten kruipruimte stond de olie drie tot vier vingers op de halve meter dikke laag water. Na het nodige overleg met provincie en ongeruste bewoners, besloten B en W op 21 december dat een groot deel van de drijvende olie moet wor den weggenomen. Bij een bodemsanering dient een gemeente met een grootte als Voor schoten 100.000 gulden bij te dragen aan de kosten en de provincie liet de gemeente haar gang gaan met deze 100.000 gulden. Toen de wethouder Wassenaar krijgt nieuwe wethouder WASSENAAR - De Wassenaarse WD-fractievoorzitter Ch.B. Ap- troot wordt de nieuwe wethouder van ruimtelijke ordening en open bare werken in de gemeente. Hij volgt de op 1 januari overleden wet houder A.F. Cocheret de la Moriniè- re op. Het Tweede Kamerlid H.F. Dijkstal (WD) is bereid om raads lid te worden. Dijkstal kan bogen op een 12-jari- ge ervaring als raadslid in zijn woonplaats. Hij was vijf jaar wet houder. A. Pruys wordt de nieuwe fractievoorzitter van de liberalen. Aptroot en Dijkstal willen hun nieu we functies gaan innemen tijdens een spéciaal ingelaste raadsverga dering op 22 januari. financiën meldde dat er genoeg fondsen zijn, werd het onderzoeks- en adviesbureau IWACO ingescha keld. IWACO liet weten dat zo snel moge lijk éen deel van de vervuiling weg gezogen moet worden om verdere vervuiling van het grondwater te voorkomen. Op de vrijdag voor kerst en de woensdag na kerst werd voor 10.000 gulden 88.000 liter zwart water weggezogen, een derde van het water in de kruipruimte. Zodra duidelijk werd dat ook grondwater verdween, werden de werkzaamhe den stilgezet. Visser denkt dat bij de actie 8.000 liter olie is weggezogen en zijn colle ge bezint zich, samen met IWACO, op nadere maatregelen. De raads commissie voor openbare werken wordt volgende week woensdag ge hoord. De wethouder heeft geen idee waar het op zal uitdraaien en hoe hoog de kosten zullen zijn. Ex plosiegevaar is er volgens hem nooit geweest; het gevaar zit hem vooral in de vervuiling van grond en grondwater. Duidelijk is dat het water 70 centi meter onder de grond is vervuild. Hoe dat met het iets dieper gelegen grondwater is, is nog onduidelijk. "Ikdenk echter wel dat de olie naar diepere lagen is gesijpeld", aldus de wethouder. "Niet voor niks heeft het onderzoeksbureau voor een di recte aanpak gekozen". Licht gewond door een flauwe bocht WASSENAAR - Een 18-jarige man uit Leidschendam raakte in de nacht van vrijdag op zaterdag licht gewond bij een aanrijding op de Katwijk- seweg. De man kwam van de Katwijkseweg en wilde bij de kruising met de Vfassenaarse Slag, richting Wassenaar rijden. Hij zag hierbij een flauwe bocht naar rechts over het hoofd en raakte de verhoogde wegafscheiding. De auto schoot door en reed tegen een ANWB-bord en een lichtmast aan. De man is met verwondingen aan zijn gezicht naar het ziekenhuis Sint-An- toniushove in Leidschendam overgebracht. Kemme vertelt dat hij zich steeds zorgen- heeft gemaakt over de pa tiënten die moeten afvallen. Ook Huigen kan niet vertellen wat de arts moet doen met de 'overtollige' patiënten die de arts nu heeft. "Hij heeft ingestemd met deze construc tie. Hoe hij dat regelt is aan hem". De woning aan de Grotiuslaa'n wordt binnenkort verbouwd en de arts zal naar verwachting in april be ginnen. LISSE - Een visitekaartje van het bloembollenvak. Zo noemt J. Nijssen, voorzitter van de CNB-tentoonstellings- commissie, de vijfde Midwinterflora die dinsdag in de hal len van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale in Lisse begint. De CNB-midwinterflora wordt voor de vijf de keer gehouden en duurt tot en met 14 januari. Vorig jaar namen zo'n 20.000 belangstellenden een kijkje in de exposi tieruimte aan de Grachtweg in het bloembollendorp. De Midwinterflora is vijf jaar gele den ontstaan door het wegvallen van de Kerstflora in Treslong in Hil- legom. "Maar dat was eigenlijk niet de hoofdreden voor het organiseren van de tentoonstelling", vertelt Nijssen. "De Kerstflora stond ei genlijk te vroeg op de agenda en het was erg moelijk om op tijd 'bloemen in bloei te trekken'. Wat dat betreft is de tweede week van januari een prachtige tijd. Het aanbod is in ver gelijking met de Kerstflora dan ook groter en veel gevarieerder". door Kees van Kuilenburg Bij het in bloei trekken van de bloemen speelt zelfs een betrekke lijk korte periode van twee weken een belangrijke rol. "Voor de Kerst- flora gebeurde dat in bloei trekken nog weieens wat geforceerd en dat ging toch ook ten koste van de kwa liteit", meent Nijssen. "Vooral dat laatste vonden wij een bezwaar, om dat een expositie toch is bedoeld om iets moois te laten zien". Voor de bolbloemexpositie is be gin januari dan ook de ideale tijd. "En dat het aanslaat, staat buiten kflf. De belangstelling neemt sterk toe vanuit het vak. Niet alleen uit ei gen land, maar ook uit Engeland, West-Duitsland en Frankrijk. Het is de eerste gelegenheid van het jaar om contacten te leggen en daar wordt graag gebruik van gemaakt. Vooral dat laatste is uiteraard be langrijk omdat dat toch ook interes sant is voor de afzet van ons pror dukt", aldus de voorzitter van de tentoonstellingscommissie. Nieuwtjes Het ontwerp van de Midwinterflora is ook dit keer weer afkomstig van ontwerper/hoofdarrangeur Leo Strengers uit Noord wij kerhout. En_ in vergelijking met vorig jaar heeft" hij weer een aantal vierkante meters meer ruimte te vullen. "Steeds meer kwekers willen hun nieuwtjes op de expositie laten zien, zodat we nog elk jaar hebben moeten uitbrei den", zegt Nijssen. Het ontwerp van de expositie is dit keer diagonaal neergelegd in de lengte-as van de hal. Strengers maakt daarnaast gebruik van een verhoogd terrasgedeelte, dat uit zicht biedt op alle inzendingen van de show. Ook worden vaste bepla Het afgelopen weekeinde is gewerkt aan de inrichting v opend. de bolbloemeninzendingen - de midden van de hal komt een vijver Veel kwekers benutten de hoofdmoot van de show komen, voor de collectie water- en oever- Midwinterflora om met 'nieuwtjes' terwijl Romeinse zuilen, klassieke planten. De zijwanden van de hal te komen. "Zo zijn er bijvoorbeeld schalen en beelden uit de Romeinse worden benut voor de bloemenar- 50 nieuwe soorten lelies tingsplateaus geïnstalleerd, waarop tijd voor afwisseling zorgen. In het rangementen. i periode dat het moeilijk i lelies te laten bloeien. Maar dank zij nieuwe methodes van belichting is dat toch gelukt. Daardoor is het bij voorbeeld ook mogelijk om een lan gere verkoopperiode van lelies te krijgen", merkt Nijssen op. Kwaliteit Volgens de tentoonstellingsvoorzit- ter is het door die betere behande lingsmethoden mogelijk om ook de kwaliteit van de bollen en bloemen verder te verbéteren. Dat geldt ook voor de houdbaarheid op de vaas. "En een betere kwaliteit is hard no dig. De laatste jaren is er door de kwekers vrijwel alleen gelet op de uitbreiding van de produktie en was er onvoldoende aandacht voor de kwaliteit. Gelukkig is dat inzicht nu gekomen en staat kwaliteit weer voorop. Dat moet ook wel, want de concurrrentie van andere bloemen zoals chrysanten is enorm". Volgens de CNB-medewerker zijn er wat de bolbloemen betreft nog volop mogelijkheden voor de kwekers. "Neem nu bijvoorbeeld de narcissen. Er zijn 23.000 verschil lende variëteiten, terwijl er slechts 20 soorten voor de vaas in de handel zijn". De Midwinterflora is morgen van 12.00 tot 22.00 uur geopend. Vanaf woensdag tot en met vrijdag 12 ja nuari is de tentoonstelling te bezoe ken van 08.30 tot 22.00 uur en op za terdag 13 en zondag 14 januari van 10.00 tot 17.00 uur. De expositie is in eerste instantie bedoeld voor het 'vak', maar ook overige belangstel lenden zijn van harte welkom in de veilinghal. Wel raadt Nijssen deze bezoekers aan om in het weekeinde te komen. De toegang tot de ten toonstelling is gratis. OEGSTGEEST - De 220 leerlin gen van de protestants-christe lijke Joris de Witteschool in Oegstgeest zijn vanmorgen ver huisd naar het splinternieuwe schoolgebouw aan de Jan Wol kerslaan in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk. Het gebouw wordt gedeeld met de openbare basisschool de Spring plank, die al eerder is verhuisd. De kinderen van de Joris de Witteschool kregen vanochtend een rugzak met het embleem van de school om hun spullen in op te bergen. In optocht vertrokken zij naar de nieuwe school, waar ze werden verwelkomd met een enorme taart. Elk kind kreeg een stukje terwijl de ouders de nieu we school konden bewonderen. P.J. Moolenaar, directeur van de school, is bijzonder tevreden met het nieuwe gebouw. "Het is een licht gebouw met een mooie aula erbij". Volgende maand kunnen de kinderen gebruik maken van de nieuwe gymzaal, die naast het gebouw wordt op getrokken. Wat er zal gebeuren met het oude gebouw van de Joris de Witteschool aan de Kamperfoe lielaan is nog niet duidelijk. Op de foto van Jan Holvast arrive ren de kinderen bij hun school. Wassenaarder (86) dodelijk verwond WASSENAAR De 86-jarige N Moermond uit Wassenaar is zater dagavond overleden na een aanrij ding op de parallelweg van de Rijks straatweg. De man reed in de rich ting Wassenaar en kreeg tussen de Maaldrift en de Ammonslaan moedelijk een black-out. De auto stuurde plotseling rechts en reed tegen een boom. De Wassenaarder werd naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden o gebracht en overleed daar later zijn verwondingen. MAANDAG 8 JANUARI Leiden voorstelling: 'Kees de jongen', door het Mechels Theater, aan vang 20.15 uur m de Leidse Schouwburg. Noordwijk n het Buurthuis, Hoofd- Oegstgeest bridgen voor niet-rokers. aan- vang.19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorhout nieuwjaarstoernooi Badmin tonclub 'Bacluvo' in sporthal De Gaasbak, aanvang 20.00 uur. Voorschoten ruilbeurs De Verzamelaar, postzegels, kaarten, bierglazen nge- DINSDAG 9 JANUARI Alkemade lezingen 10-jarig bestaan Apo theek Alkemade. de Franse Brug, Westeinde 83. Roelofarends- veen, aanvang 20.00 uur. Alphen tart 'cursus Hatha-yoga in buurthuis Westerhaven, aanvang 9.30 uur. i spreekuur belangenvereniging 21.00 1 porten voor mensen met CA- RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidsorg, voor advies en informatie, van 10.00 12.00 uur tel: 254654. oecumenisch avondgebed voorstelling: 'Kees de jongen' Schouwburg. Noordwijk schrijversavond met Heere Heeresma, van 20.00 tot 22.00 uur in de Openbare Bibliotheek, Weteringkade. voorlichtingsavond Vereniging van Openbaar Onderwijs, afdeling Bollenstreek, aanvang 20.30 nieuwjaarsborrel van de Vere niging 'De Oude Dorpskern', van af 21.30 uur in hotel-rest. Royal, Voorstraat. Voorhout feestmiddag voor alle Voor- houtse ouderen, aanvang 14.00 uur in het Parochiehuis. Heren- WOENSDAG 10 JANUARI Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school. Jongkindt Coninkstraat 36. van 18.30 tot 19.30 uur. met Olga Zuiderhoek e beraanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. concert in de 'Vocalistenserie', metChrista Pfeiler (mezzoso praan) en Rudolf Jansen (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Noordwijk nieuwjaarskoffieochtend NVvH afdeling Noordwijk, aanvang 10.15 uur in de 'Graaf van het Hoogveen' (hotel Zeerust), Quarles van Uffordstraat. Leiden lunchconcert Kees van Mourik (piano), van 12.45 tot 13.30 uur. Kapelzaal K&O. Oude Vest. première: 'Een nacht ijs', met Olga Zuiderhoek en Peter Faber, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8