Behandeling Stillissen is gestaakt CNV: afschaffing dienstplicht bij bezuinigingen op defensie Weer crisis Vervoersbond FNV Diep inhaleren om passief meeroken tegen te gaan Politie: 'Doe iets aan inbraakgevoelige Opel' Runderen in het noorden weer loodvrij GEBOUW WERKGEVERS INGEPAKT GAK begint adviesbureau voorkoming ziekteverzuim Vuilstort op Westervoort niet stopgezet MAANDAG 8 JANUARI 1990 PAGINA 3 HAAKSBERGEN (GPD) - De Nederlandse Patiënten Vereni ging (NPV) overweegt juridische stappen tegen verpleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen. Dit verpleeghuis heeft vandaag de behandeling gestaakt van Ineke Stinissen (47), die vijftien jaar in coma heeft gelegen. Dit weekeinde heeft de patiënte voor het laatst voeding en vocht toegediend gekregen. GRONINGEN (ANP) - De Groning se politie gaat contact opnemen met General Motors, importeur van Opel, omdat de meest gekochte au to in Nederland te "inbraakgevoe- lig" is. Met een kleine technische voorziening is volgens hoofdinspec teur van politie J. Siemons te voor komen dat Opeis zo makkelijk te openen zijn voelig zijn. Vorige week heeft de Groningse modellen, politie drie jongens aangehouden wegens joy-riding. Het drietal was gens niet r grendeling, voor zover tenminste niet aanwezig. "Maar welke in braakwerende voorzieningen ook worden getroffen; ze maken het de dief slechts moeilijk. Diefstal voor honderd procent voorkomen doenj ze niet. Als een dief een auto per se in wil lukt dat toch wel". Dat bepaalde type auto's in som mige regio's meer worden gestolen ook de nieuwste zonken slotknopjes waardoor "hen- dan andere komt volgens General gelen" niets uithaalt. General Mo- Motors doordat de dief zich heeft DEN HAAG (ANP) - Zeventiendu General Motors is het daar overi- tors adviseert verder de bezitter "Onze ervaring welk merk auto dan ook bij het af- gebieden zijn waar bepaal- sluiten van de wagen het stuur door de type auto's bij dieven voorkeur te draaien tot men een klik hoort, hebben, waardoor het ook lijkt of ze gespecialiseerd in het "omkatten" met maar liefst elf Opeis aan de rit gegaan. Enkele daarvan zijn ver moedelijk in een kanaal beland. Volgens Siemons is het betrekke- gemakkelijker gestolen kunnen Pas dan is het stuurslot werkelijk i vraag vrak lijk eenvoudig de Opeis te openen door te "hengelen" (het met een ijzerdraadje optillen van de knop van het slot). Siemons zegt dat niet alleen oudere types Opel inbraakge- vorden", aldus een woordvoerder functie. Alleen het sleuteltje eruit daarentegen /an General Motors. halen is niet voldoende. moeite de auto via het slot te ope nen, maar slaan direct een ruitje in Volgens hem beschikt een aantal Andere tips zijn het aanbrengen aldus de ervaring van de auto-im- lieuw modellen van Opel over ver- van een alarm of centrale deurver- porteur. t7~\tat t De op christeUike grondslag ge- K IV pynnrtpprt stoelde NPV, een patientenorgani- •LVLlv-f CAPU1 LCCA L satie met ruim veertigduizend le- 1 1 den, is van mening dat de kunstma- onaernemerscnap tige voeding geen "medisch zinloos naar Oost-Europa handelen" is, maar een noodzakelij ke zorgbehandeling. "Met het sta ken van deze behandeling komen we in Nederland op een hellend vlak", zegt woordvoerder C. Inne- mee van de NPV. De vereniging be kijkt vanmiddag of men met een kort geding kan bereiken dat de be- LEIDSCHENDAM (ANP/GPD) - De organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf KNOV wil Oosteuropese ondernemers de, t beginselen van het vrije-onderne- K°rt gedmg Kan öereiRen dat a. merschap bijbrengen. Dat heeft handelmg alsnog wordt hervat KNOV-voorzitter J. Kamminga vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede gezegd. De overheid zou voor beur zen moeten zorgen, het KNOV voor stageplaatsen voor Oosteuropea- Hoofdofficier van justitie in het arrondissement Almelo, mr. Rein- ders, heeft de NPV laten weten geen aanleiding te zien en geen bevoegd heden te hebben "tot enig preven tief optreden". Reinders laat wel na drukkelijk de mogelijkheid open tot een juridische toetsing achteraf, dat wil zeggen na het overlijden van mevrouw Stinissen. Naar verwach ting van het verpleeghuis zal Ineke Stinissen binnen één tot twee we ken komen te overlijden. Kamminga benadrukte het eigen belang dat Nederland heeft bij goed opgeleide ondernemers achter het voormalige ijzeren gordijn. De po tentiële handelspartners moeten zo snel en gericht mogelijk op het door hen gewenste spoor worden gezet, aldus Kamminga. Hij wil de Oost europeanen eerst cursorisch onder nemersonderwijs laten volgen (met behulp van universitaire tolken om het taaigat te dichten) en vervolgens stage laten lopen. Hij riep zijn leden op stageplaatsen beschikbaar te stellen. De KNOV-voorzitter besteedde in zijn rede ook aandacht aan het ge bruik van creditcards. Volgens hem zal dat de komende vijf jaar in Ne derland teruglopen tot de helft van wat er nu aan betalingen mee wordt verricht. Kamminga vóórziet dat de" creditcard in het binnenlandse be- WESTERVOORT (GPD) Het talingsverkeer de concurrentie met storten van afval uit de regio Am- Echtgenoot Gerard Stinissen uit het Groningse Winsum, die al jaren ijvert voor een humane dood van Ineke, ligt opnieuw overhoop met het Haaksbergse verpleeghuis. Sti nissen zegt dat Het Wiedenbroek de hand heeft gehad in het "uitlekken" van het nieuws over het staken van de behandeling. Hij had het graag geheim gehouden. zend runderen in Groningen bepaald model waar veel Friesland hebben niet langer een te ar is. Hierbij wordt onder- hoog loodgehalte in het vlees of in kenteken en chassis van de organen. Het merkje in de oren van de dieren op ongeveer driehon- auto "gebouwd". Joyriders derd bedrijven kan worden verwij- meestal niet de derd. Op tien bedrijven moet het merkje blijven zitten omdat daar nog onderzoek plaatsvindt. Dat heeft het produktschap voor vee en vlees zaterdag bekendgemaakt. Vorig jaar oktober bleek dat op een aantal veehouderijen in Noord- Nederland met lood verontreinigd krachtvoer was geleverd. Om risi co's voor de volksgezondheid uit te sluiten zijn verdachte runderen ge oormerkt. Bij slachting zijn deze dieren op verhoogde concentraties lood gecontroleerd. Volgens het produktschap kan het vlees van de zeventienduizend dieren nu weer 'zonder enig bezwaar' gegeten wor den. Oudste overleden DORDRECHT - De oudste in woner van Nederland, Jean Mi chael Reijskens, is gisteren op 111-jarige leeftijd overleden. Oudste inwoner van het land is. nu Trijntje Jansma-Boskma (107) uit het Friese Veenwoud- sterwal. Zij is op 3 februari 1882 geboren. HAREN Leden van de Industriebond FNV hebben zaterdag het gebouw van de werkgeversorganisatie metaal FME in het Groningse Haren 'ingepakt' als protest tegen voorstellen van de werkgevers de zaterdag tot normale werkdag te maken. "Een presentje", aldus een FNV-woordvoerder, "Daarvoor verwachten we wel iets 3,40 miljard). AMSTERDAM (ANP) - Het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) in Amsterdam, dat de sociale wetten voor 16 van de 23 bedrijfsverenigingen in Nederland uitvoert, begint een adviesbureau voor arbeidsomstandigheden en voorkomen van ziekteverzuim. Het GAK wil zo het stijgend aantal ziek tedagen een halt toeroepen. Dat heeft president-directeur E. P. de Jong van het GAK vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede gezegd. Het GAK zal op het terrein van de ziektewet activiteiten als verzuim- preventie en reïntegratie (zo vroeg mogelijk terug naar de werkplek) verbreden en intensiveren. Het aan tal meldingen over de ziektewet steeg vorig jaar van 2.743.000 in 1988 tot 2.975.000. Over rond 36.700.000 de uitkeringsdagen is vorig jaar 3,68 miljard gulden uitgekeerd (1988: terug, namelijk dat ze alle verslechteringsvoorstellen laten vallen". Naast e ook behoud van de huidige vut-regeling en ziektewetaanvullingen. i vrije zaterdag eist de industriebond ongeschiktheid, tegen 477.100 in 1988. Het aantal toekenningen van een uitkering is enigszins gestegen, terwijl het aantal beëindigingen ge lijk bleef. In totaal werd 10,7 miljard uitkgekeerd, 100 miljoen meer dan in 1988. De Jong maakt zich nog steeds zorgen over de uitvoering van de (nieuwe) werkloosheidswet, bij voorbeeld waar het gaat om de ge werkte dagen-eis. Hij hoopt dat de evaluatie van het stelsel, dat sinds 1987 functioneert, zal bijdragen aan een definitieve oplossing. Eind vo rig jaar hadden 142.000 mensen een ww-uitkering van het GAK, even veel als in 1988. De lasten stegen van 2,44 tot 2,55 miljard. De verplichte verzekerdenadmin- stratie voor ondernemers, die alle gegevens van hun werknemers moeten melden, blijft voor grote werkdruk zorgen, door ingewikkel de regelgeving en gebrekkige af stemming van voorschriften op de administratieve praktijk. giromaat- en bankpassen niet kan. Met de passen kan ook elektro nisch worden betaald. Bovendien hem op stortplaats Putman in Wes tervoort gaat gewoon door. Protes- de lokale bevolking, die de staan de af te dragen provisie en de stortplaats geruime tijd bezetten, gro.tere administratieve rompslomp van de creditcards volgens Kam minga in geen verhouding tot het gemak en de (beperkte) kosten van het elektronische betalingsverkeer. hebben er niet toe geleid dat de CDA-fractie in Provinciale Staten van Gelderland de gedoogverkla- ring introk. Het CDA vormt samen met de WD de meerderheid in Ge deputeerde Staten en in Provinciale Staten. Binnenland kort Rijstroken Op de wegen bij AmsterdaVn e Het CDA kwam zaterdagmiddag het Westervoortse gemeentehuis ïn aantal woedende omwonenden nog eens vertellen waarom de stort door kan gaan. Het zonder meer sluiten van vuilstort Putman is een onverantwoorde zaak, zo legde sta- jaren is de vervuiling water door het opgeslagen afval het licht gekomen. Dat water moet tot in lengte van jaren opgezadeld worden met een gigantisch milieu probleem". De omwonenden vinden evenals de gemeente Westervoort dat de ge- doogverklaring van tafel moet. In dat geval treedt namelijk een eerder besluit van de provincie in werking waardoor het dumpen van afval in Westervoort met ingang van 1 janu ari van dit jaar moet worden ge staakt. De PvdA in Provinciale Sta- het grond- ten is het wel met de omwonenden den HAAG (GPD) CDA eens. De tot nu toe gevoerde acties pvcjA vc de omwonenden hebben vol- ^et j^ee watervoorzuiveringsinstallatie tie van de stortplaats zijn het afgelo- PvdA voelen vooralsnog niets de de CNV bond voor militairen, de ACOM, om bij verre gaande bezuinigingen op defensie dienstplicht af te schaffen. De- terdam worden aparte rijstroken tenlid Cuvelier uit. "In de afgelopen opengesteld, die alleen gebruikt betalen. We denken daarbij i periode van één tot uiterlijk twee iiavj ,vbvl. jaar. Met het dichtgooien van de lo 12.000 actie-prentbriefkaarten schaffing van ^dienstplichtte zijn pen weekeinde onder de bewoners fensie-minister Ter Beek (PvdA) Westervoort, Duiven en Anger- had al eerder laten weten tegen af stort bereik je niets. Dan zullen we verspreid. mogen worden door vrachtverkeer. Transportondernemers lijden daar door files en oponthoud een miljoe- nenverlies. Rijkswaterstaat hoopt de voorbereidingen voor de aparte rijstroken, waarover het vrachtver- UTRECHT (ANP) - Na Volgens ACOM-voorzitter Pim Gooijers zou, indien het tot een drastische inkrimping van de Ne derlandse krijgsmacht zou moeten vakorganisaties van militairen zul- dertien ontslag voor te dragen", aldus de als motie van wantrouwen. Niette- durendebondsraadvergadering woordvoerder. Volgens hem was min werd motie aangenomen. vv_ j uuv „C1V/C, bevindt de Voervoersbond FNV het niet onwaarschijnlijk dat Van Het bondsbestuur ziet nu geen Matema'n voorlopig ook nog aan de tairen, 30.000 burgerambtena: komen, als eerste maatregel de dienstplicht afgeschaft kunnen ■vorden. Maar PvdA-woordvoerder H. Vos laat weten "n zich op het randje Het bondsbestuur twee van de vijf bedrijfsgroepen Moord beraden zich op hun positie"binnen ging de delegaties i delburgse ïechtbank heeft vrijdag ue bond. Het bondsbestuur heeft de groepen water de afgrond. Rossum de functie zou accepteren basis meer om nog te kunnen 1 demissionair als hij ervoor werd gekozen. ken aan ingrijpende besluiten die Het dreigement van het bestuur de toekomst van de Vervoersbond "Het kraakt", aldus e tien jaar celstraf geëist tegen jarige Zaandammer die in juni 1989 een 30-jarige Clinge met 61 messteken had ge dood. De vrouw, die met een broer van de Zaandammer van Turkse af komst getrouwd was geweest, was een maand eerder haar Clinge ver huisd om haar drie kinderen een Nederlandse opvoeding te geven. De Zaandammer eiste een van de kinderen 'terug'. Toen de vrouw dat rnTeV wild? hSüden i de bedrijfs- veilig moeten stellen. Met burger- over de financiering van de organi- spanningen. ACOM-voorzitter Gooijers erkent dat daar ruimte voor ontstaat, maar vindt het "vol strekt voorbarig" nu al aan inkrim- In CNV-kring wordt bepleit~dat het ping van de krijgsmacht te denken werk van de diensplichtigen als ar- met mogelijk zelfs tienduizenden beid wordt beschouwd die gelijk waardig is aan wat de beroeps doen. Dan zouden diensplichtigen ook als zodahig moeten worden betaald. "Of ze zou moeten worden afge schaft", aldus Gooijers. Afschaffing van de dienstplicht zou beroepsmilitairen zekerder ma ken van hun baan. Afvloeiingsrege lingen zouden voor hen in veel ge ringere mate en mogelijk zelfs hele maal niet aan de orde hoeven te ko men wanneer de krijgsmacht wordt verkleind. Ook zou het defensie ge makkelijker worden gemaakt vast personeel te werven. Volgens Gooijers kost het defensie nu voöral mogelijkheid moeten worden be- veel moeite hogergeschoolden te Wanneer het toch die kant op zou gaan, dan zou daar volgens Gooijers op z'n minst een "indringende dis cussie" over de dienstplicht bij ho- Zijn bond maar ook andere len niet accepteren dat een afvloei ingsoperatie van militair personeel het bijzonder hun aanhang nog niet treffen. De Nederlandse krijgs- te zijn", terwijl CDA-kamerlid W. macht telt ruim 50.000 beroepsmili- akcentrale FNV gevraagd te hel- luchtvaart op de bondsraad veel te satie en de opheffing dienstplicht vasthoudt, zegt hij, "het is niet zc voor eeuwig en altijd ten". -- Naar aanleiding van de ontwikke- schouwd. Binnen de CNV is aange- 40.000 dienstplichtigen. Afschaffing van de dienstplicht i die discussie als weigeide, stak hij toe. OV-kaart Donderdag wordt een definitief, contract getekend tussen Neder landse Spoorwegen en het ministe rie van defensie voor invoering van een Openbaar Vervoerkaart voor de 45.000 dienstplichtige militairen in Nederland. Medio 1990 kunnen alle dienstplichtigen vrij reizen. Welk Het conflict spitste zich tijdens de vergadering van de bondsraad, het 'parlement' van de bond, weer toe op de positie van voormalig alge meen secretaris Van Rossum. Die is na de vorige bondsraadvergadering december geschorst, omdat hij beslui- de vergadering. Hem werd 'solistisch optreden' verweten. Het bondsbestuur heeft de afge lopen weken gebruikt om binnen de organisatie een nieuwe plaats voor Van Rossum te vinden. Vrij dag accepteerde de geschorste alge meen secretaris het hem aangebo den secretariaat van de bedrijfs groep burgerluchtvaart. Daarnaast zou hij leider van het Schiphol-pro- ject, een samenwerkingsproject motie verzochten zij het drijfsgroepen, de „bloedgroepen" zegs- bestuur het dreigement in te trek- in de bond, liggen belangrijke be ken. Het bestuur zag die motie weer sluiten in het verschiet. lingen in Oost-Europa gaan ook in sloten, Nederland steeds meer stemmen op al langer voor verlaging van de defensie-in- sprek. In de dienstplicht trouwens onderwerp van ge- nota daarover wordt krijgen. Discussies over toekomst ge drastische inkrimping van de krijgsmacht maken dat alleen maar lastiger. bedrag er met de operatie is ge- ,uss'en verschillende FNV-bonden, moeid, wil Defensie niet zeggen. Brand Een grote brand bij het metaalver- "'t™' ed™%emMkï werkingsbedrijf Erico in Tilburg scilorsln8 ongedaan gemaakt heeft zondagmorgen vroeg kunnen worden. In ruil daarvoor was hij volgens de woordvoerder van de bond bereid af te treden als algemeen secretaris, nadat zijn. Maar intussen was het bondsbe stuur ter ore gekomen dat een van de districten van de bedrijfsgroep water en weg Van Rossum bij de al gemene vergadering wilde voordra gen als secretaris van water en weg. Marktleider Douwe Egberts wijzigt Het bestuur wilde dat met alle ge- woensdag de prijzen van koffie en wejd voorkomen en gooide de thee. Koffie wordt 10 tot 15 cent knuppel in het hoenderhok. "Het schatting tussen de tien e twintig miljoeti gulden schade aai gericht. De oorzaak is onbekend. Koffie goedkoper per pak van 250 gram, thee wordt hetzelfde bedrag duur der per doosje van 20 keer 4 gram. DE baseert de prijswijzigingen op ontwikkeling van de grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt. Gasmasker Een 35-jarige schipper uit 's Gra vendeel is gistermorgen om het le ven gekomen toen hij op de Berg- sche Maas aan boord van een motor tankschip met zijn twee matrozen van benzeen geloste tanks inspec teerde. Om nog onbekende reden zette hij daarbij het voorgeschreven gasmasker af. Hij ,raakte bewuste loos. De bemanning slaagde er niet in de man tijdig uit de tank te krij gen. worden opgevat als een inbreuk op de overeengekomen afspraak en daarmee reden om hem alsnog voor ADVERTENTIE STAMMIS VERHUUR v.O.f. verhuurt o.a. COMPRESSOREN EN GEREEDSCHAPPEN AMSTERDAM Boven het podi um hing ter opluistering van de op richtingsvergadering van de Rokers Belangen Vereniging, gisteravond in de Amsterdamse poptempel Pa- radiso, een groot spandoek: 'Verbo den te Roken'. Volgens NRC-ad- junct hoofdredacteur en beoogd voorzitter, Max van Rooy, vooral aangebracht ter aanmoediging. "Om in de wind geslagen te worden en de roker aan zijn trekken te laten komen", zo luidde zijn eerste woordspeling. Er zouden er nog ve le volgen. door Bert van den Hoed Dat van het spandoek had hij niet hoeven te zeggen, want een beetje roker is goed getraind in het nege ren van verboden. En het moet ver meld: voor de militante roker was het klimaat in Paradiso verade mend. Geen tafelgenoten die de monstratief met de handen wappe ren of - erger nog - subtiel aan het kuchen slaan. Hier wordt vanavond eerlijk gehoest. Eén asbak op de vier bezoekers, aan. Voor dit gezelschap van onge veer tweehonderd rokers en tien Meligheid ten top: een rookbommetje tijdens de vergadering gisteravond van de Rokers Belangen Vereniging. trefjedatnog Gelukkig hoeven we de RBV niet serieus meer te nemen. de leden te kennen ge- perkende maatregelen in een on- minimale overlast te willen be- aanvaardbaar en intolerant daglicht schrijver Martin Bril als eerste be reid te beamen dat roken de gezond heid schaadt. "Natuurlijk, wat zou het anders moeten doen? Net als lo pen, drinken, op miezerige zonda gen naar buiten staren. Zelfs vakan tie schaadt de gezondheid: als dat voorbij is, zijn er weer drie weken naar de maan". De Groene-hoofdredacteur Mar tin van Amerongen wenste zich te midden van het voornamelijke siga retten rokende hoofdbestuur na drukkelijk als eminent sigarenro- ker te onderscheiden. "Niet alle ro kers mogen over één kam worden geschoren", zei h(j. "De sigaretten- junk is de schimmel van de samen leving, de gesel van het le klas-res taurant en de 2e klas coupé. Nog er ger is de pijproker, stuitend in zijn pose: sabbelend aan de plaatsver vangende moederborst". Bubbles Een optreden van een Drum-band, een orkestje dat 'I am forever blo wing bubbles in the air' speelt en Drs P. die achter de piano zich met weemoed de geur van vaders siga ren bezingt. Tot zover niets aan de hand, al daalde op de rookwolken langzaam de meligheid op de; zaal ri de asbak te berei- evenwel nauwelijks toereikend Reeds niet m den de bodem ken. 'Een tevreden roker is geen on ruststoker' is het aloude motto dat volgens rokershoofdman Van Rooy in ongerede dreigt te raken. Im mers, sinds op 1 januari roken in openbare gebouwen is verboden schilderd als onverantwoordelijke de (rook)pauze was het maniakken die de medemens be- roepen schadelijke uitstoot te be- die evenals alle andere minderhe- mogelijk metschone han- smet met een kankerverwekkend perken, onder andere'door steeds den recht heeft op bescherming zo diep mogelijk te inhaleren en zo doende passief meeroken tegen te gaan'. Deze passage mocht volgens de Ton Wat daartegen te doen? Omdat ro kers ook de beroerdsten niet zijn en - krachtens de concept-statuten - graag willen doorgaan voor 'zacht moedige, vrijheidslievende en on dogmatische individualisten', Toen ook een van de weinige niet- rokers in de zaal, oud-hoofdredac- Zij^worden derhalve opge- rokers immers tot een minderheid teur van Radio Stad Leo Jacobs, in leen interruptie 'het recht van spre ken en kuchen' opeiste, was de avond reddeloos verloren. "Mensen blijken de vereniging serieus op te Panorama-hoofdredakteur vatten", had initiatiefnemer Huib Schreurs van Paradiso vooraf be- haar belangen. Dijk, die de oprichting aspirant-leden van de Robev aller- de Rokers Armee Fraktion aankon- loofd. Dat bleek dus niet het geval. minst worden opgevat als een con J: J cessie aan de 'niet-rokers mafia'w w Want voorbeeldig en hoogstfatsoen- democratie beschermt omdat goede kers digde en Parool-columnist Theodor Van de Rokers Belangen Vereni- Holman, die betoogde dat 'roken de ging horen we nooit meer iets. Ro de rokers ook anderszins terrein de statuten een bepaling opgeno- lijk rookgedrag moet juist rookbe- journalisten altijd roken' de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3