Ajax lijdt kou en verveelt zich Milan zet succes reeks voort met overwinning NAC en SVV delen punten Real Madrid lijkt al zeker van titel Yolleybalsters te wisselvallig Smolarek bevalt bij FC Utrecht Badmintonner Bruil wint bij Open Schotse ©VER DE GRENZEN' Rangers steviger op kop PAGINA 14 MAANDAG 8 JANUART 1990 BREMEN (ANP) - Het Nederlandse vrouwen volleybalteam heeft het internationale toernooi in de West- duitse stad Bremen afgesloten met een nederlaag. De formatie van de Chinese trainer Pang verloor de laatste wedstrijd met 1-3 van Tsjechoslowakije. Het Nederlandse team legde daardoor beslag op de zesde plaats. Na het geruchtmakende optreden van de Nederlandse vrouwen in het toernooi in Apeldoorn, toen er zo wel met de mond als op het veld het nodige werd gepresteerd, waren de verwachtingen in Bremen hoog ge spannen. De opgebouwde hoop bleek een luchttballon die al in de eerste wedstrijd, tegen de Bondsre publiek, werd doorgeprikt. Tegen de DDR, waarvan de laatste duels niet meer was verloren, ging het an dermaal volkomen mis. Het wisselvallige spel bleef daar na het handelsmerk van Oranje. Te gen Frankrijk en Canada leek er iets van herstel te zien, tegen de Tsjechoslowaakse vrouwen niet Voor Nederland golden de duels in Bremen als voorbereiding op de twee duels tegen Finland later deze maand. Daarin kan, of zoals de bond zegt dient, deelneming aan het B- wereldkampioenschap worden af gedwongen. Het toernooi in de Bondsrepu bliek werd gewonnen door de Sov jetunie. In de finale werd Cuba met 3-1 verslagen. TROIA (GPD) De verwarming doet het niet; er staat geen televi sie op de kamers; de koelkast is afgesloten, de bar is dicht en het veertien verdiepingen tellende flatgebouw 'Rosamar' vertoont een opvallend sterke gelijkenis met de Bijlmer-bajes. Maar ver der heeft Ajax geen klagen over het nieuwe onderkomen in het Portugese Troia. Ter verhoging van de algehele vreugde hebben de 'boefjes' van Leo Beenhakker al een soort ge- vangenisoproer ontketend met rammelende sleutelbossen op de stalen omheiningen rond hun 'cellen'. Zij hebben ook al ondeu gend een zak met ballen van een van de verdiepingen naar bene den gesmeten, een paar begelei ders daarmee de stuipen op het lijf jagend. En in een vlaag van op perste jolijt hebben zij zelfs een emmer water over de bovenste ring gekieperd. De koude douche mocht dan niemand hebben ge troffen, de pret was er niet minder Don Leo zelf is met griepver- schijnselen tussen de lakens ge doken. Wie volgt?, is de logische vraag, gelet op de niet bijster aan gename temperatuur op de ka mers van de voetballers. De spe lers van PSV hoeven zich niet met extra dekens af te dekken wanneer zij zich 's avonds te ruste leggen. In hun flatgebouw, Mag- noliamar, nauwelijks honderd meter verderop, functioneert de centrale verwarming wel. Wie had het daar over lucky Ajax? De twee vaderlandse voetbal- vaandeldragers hebben zaterdag de wijk genomen naar Troia om dat de trainingsomstandigheden in Lissabon, waar zij al vanaf 2 ja nuari verblijven, bar en boos zijn. De Portugese hoofdstad wordt reeds enige tijd geteisterd door regenbuien, waardoor de voetbal velden zijn veranderd in moeras sen. Bizar genoeg klaarde het weer direct na het vertrek van de eredivisie-koplopers als bij tover slag op. Gisteren verscheen aan de strakblauwe lucht boven Lis sabon zowaar een aarzelend zon netje. Nat Troia, een schiereiland in de buurt van Setubal, is eveneens nat. Ook in het vakantieoord, waar het in de zomer zwart ziet van de toeristen, maar dat nu van een welverdiende winterslaap ge niet, is in de afgelopen periode een flinke hoeveelheid hemel- vocht naar beneden gekomen. Maar. het moet gezegd, de trai ningsomstandigheden zijn er aanzienlijk beter dan vijftig kilo meter noordelijker. Op de velden in Troia zijn tenminste combina tievormen mogelijk, op die in Lis sabon smoorde ieder probeersel onmiddellijk in een dikke brei van water en modder. Gistermiddag hadden de trai ners van Ajax en PSV enige ver strooiing voor hun pupillen in het verder vrij strakke programma ingebouwd. Die van PSV bezoch ten het competitieduel Vitoria Se- tubal-FC Porto; die van Ajax gin gen golfen. De Amsterdamse pa tat-liefhebbers mochten 's avonds even met de beentjes van de vloer in een disco in Setubal, te bereiken over het water met een pont. Finale Ajax keert dinsdag naar Lissabon terug, waar het een dag later de fi nale van een toernooi moet spelen tegen het plaatselijke Sporting, waar ooit Peter Houtman en Rob McDonald nog eens met weinig succes tegen een bal trapten. PSV is na het 2-1 verlies tegen Ajax veroordeeld tot de strijd om de derde en vierde plaats dinsdag avond tegen Benfica. Donderdag morgen stappen de Nederlandse voetballers in het vliegtuig en gaan terug naar Nederland. Het met veel tam tam aange kondigde internationale voetbal toernooi in de Portugese hoofd stad is tot dusver een sof. De twee wedstrijden werden beide be zocht door toeschouwersaantal len van rond de 5000. „Dat is in derdaad uitermate teleurstel lend", geeft Frank van den Wall Bake van Trefpunt toe. Het Hil- versumse marketing- en advies bureau is met het bedrijf Ecosport verantwoordelijk voor de organisatie. Van den Wall Bake wijt de gerin ge publieke belangstelling aan de krakkemikkige voorpubliciteit van de lokale media. „Ik heb zelf een boerenkool-marketingtest gedaan. Ik ben in Lissabon in drie verschillende taxi's gaan zitten en heb aan de chauffeurs gevraagd: gaat u vanavond ook naar het voetballen toe? 'Naar welk voet bal', kreeg ik steeds als antwoord. Dat zegt mij voldoende, want als er iemand is die weet wat zich in een stad afspeelt, is het wel een taxi-chauffeur. Maar ik verwacht dat de finale tenminste 30.000 toe schouwers zal trekken". Van den Wall Bake en de zijnen willen van het toernooi in Lissa bon een jaarlijks terugkerende gebeurtenis maken. „We hebben daarvoor een driejarig contract afgesloten met Sporting en Phi lips Portugal, de hoofdsponsor". Als het aan Van den Wall Bake ligt, wordt Benfica bij de eerstvol gende editie van de deelnemers lijst geschrapt. „De club heeft zich misplaatst arrogant opge steld door afgelopen dinsdag te gen Benfica een half gebakken elftal op te stellen. Terwijl wij contractueel hebben vastgelegd dat de ploegen in hun sterkste sa menstelling dienen te verschij nen. Nee, er staan geen sancties op als zij dat niet doen". Dat Spor ting eveneens met een veredeld B-team verscheen, moet hem in alle drukte zijn ontgaan. Anderlecht Van den Wall Bake denkt al aan uitbreiding van het toernooi met bijvoorbeeld KV Mechelen, An derlecht, Bayern Munchen of VfB Stuttgart. Met het oog op de Ne derlandse tv - RTL/Veronique zendt drie van de vier duels uit en betaalt daarvoor 100.000 gulden - is de aanwezigheid van PSV en Ajax bijna een must. Maar of die er de volgende keer ook weer bij willen zijn? Ajax-voorzitter Michael van Praag wilde zich daarover nog niet uitspreken. „Financieel is het een lucratief toernooi voor ons, maar organisatorisch zal er wel iets moeten veranderen". Bij PSV zijn de aanvankelijke kritische geluiden inmiddels verstomd. Trainer Guus Hiddink wilde na de eerste dag zelfs al spoorslags naar de Algarve afreizen. Momen teel drukt hij zich nog slechts in diplomatieke termen uit. Het gaat in Lissabon dan ook om de Phi lips Cup. Ajacied Danny Blind (links) en PSV'er Juid Ellerman in duel tijdens de wedstrijd die de Amsterdammers in Portugal een finaleplaats opleverde. HAIFA (ANP) - FC Utrecht heeft het internationale voetbaltoernooi van Haifa in Israël afgesloten met een gelijk spel tegen FC Groningen, 1-1. Uitblinkers bij de Utrechters waren Smolarek, onlangs overgeno men van Feyenoord, en Adelaar, na een zeer lange blessureperiode te rug in de hoofdmacht. Adelaar werd twee jaar geleden afgekeurd. Hij had een blessure aan zijn knie. Tegen alle verwachting in maakte hij dit seizoen zijn rentree in het tweede elftal. In een aardige wedstrijd nam Groningen gisteren de leiding door een doelpunt van Wilson. De gelijk maker kwam op naam van Van Hanegem. Groningen werd derde in het toernooi, Utrecht laatste. De zege ging naar KV Mechelen, dat gisteren thuisploeg Maccabi Haifa versloeg, 1-0. Het doelpunt werd kort na rust gemaakt door John Bosman. Bij Haifa speelde Erik Groeleken, eigendom van Gro ningen, opnieuw een goede wed strijd. SW-Spits Van Velzen trof ook tegen NAC weer doel <foto anp> BREDA (GPD) - Het Nederlands elftal speelde op het EK '88 zeer aanvallend, met vier aanvallers. Dat wordt in de voetballerij meteen als het maximum beschouwd. NAC- trainer Hans Verèl stuurde in de eerste divisie-topper tegen SW zes aanvallers het veld,in. NAC won niet (1-1) en de vrije verdediger moest voor de gelijkmaker zorgen. Een kwartier voor de aftrap filo sofeerde Verèl in de dug-out nog vrolijk over zijn opzienbarende op stelling met zes aanvallende spelers en een libero die als extra midden velder moest voetballen. „We heb ben één keer eerder zo gespeeld, in de voorbereiding tegen Chemie Halle. Toen verloren we met 8-2". SW is geen Halle (Oostduitse Oberliga), maar NAC gaat dus voor uit, gezien de 1-1 van zaterdag. Of had de uitslag weer eens meer met toeval dan met de tactiek van doen? Voor de pauze speelde NAC fel en roekeloos, maar combineerde SW de 45 minuten moeiteloos vol. De ploeg van Dick Advocaat liet weer eens zien niet bij toeval halfweg de competitie al een gat van vijf ver- liespunten te hebben geslagen. SW speelde taakbewust, verdedi gend correct en met veel raffine ment bij balbezit. Het eerste kwar tier leverde niet één kans op voor NAC, dat binnen twintig minuten zelfs op achterstand kwam, zij het een psychologische: Gorré drukte de bal op de paal na een vloeiende aanval en een voorzet van Cooke. Achterstand Even later was de echte achterstand een feit, al was de goal van cafévoet bal-niveau. Van Velzen kwam op de punt van het strafschopgebied in schietpositie, hetgeen iedereen zag, behalve John Karelse. De keeper had de bal gewoon kunnen oprapen als hij goed geposteerd had gestaan en zelfs nu was het schot niet moei lijk van aard. Wel voor Karelse, die later sprak van 'een foutje'. Prothese Een kwartier voor tijd had Luhukay kunnen en moeten scoren, toen Schrijvers met rechts ('Zijn prothe se', lachte vader en oud-internatio nal Daan naderhand) over de bal maaide na een vrije trap van Cooke. Gaandeweg kreeg NAC echter meer kansen, hoewel de thuisclub pas in de laatste zes minuten het beste liet zien waartoe de ploeg in staat is. Toen leverde het tomeloze aanvals- spel de klutskansen op die daar bij horen. Als de tactiek derhalve een beslis sende rol speelde, dan toch in het voordeel van SW. Want ook de goal van NAC kwam niet volgens het boekje tot stand. Na een uittrap van Karelse kwam de bal via een NAC-voet naar Cornelissen rollen, die echter door Refos onderuit ge schoffeld werd. Daarom kwam Koumans ineens in balbezit, met uitzicht op het strafschopgebeid. Met de bal aan de voet dreef de vrije verdediger snel op en haalde van ze ventien meter ineens verwoestend uit: 1-1. Ook toen dat de uitslag bleek te zijn, had het publiek een klaterend applaus over voor de voorstelling. Hoewel NAC zaterdag in de vierde confrontatie met de directe concur rentie pas het eerste punt scoorde. De club is, ruim twee jaar na het bij- na-faillisement, inmiddels rijp voor de ere-divisie. Nu het elftal nog. GLASGOW (ANP) - De Nederland se badmintonspeler Chris Bruil heeft gisteren in Glasgow de Open Schotse titel in het mannenenkel gewonnen. In de eindstrijd van het toernooi, waar de grote der aarde af wezig waren, versloeg de 19-jarige speler van Duinwijck zijn landge noot Edwin van Daim in twee ga mes: Dat was een verrassing, want Van Daim werd beschouwd als fa voriet, zeker gezien zijn tweede plaats bij de nationale titelstrijd. Bruil bereikte de eindstrijd door in de halve finales de IJslandse kampioen Kristjansson te verslaan. Van Daim bereikte de laatste twee door een overwinning op de Zweed Magnusson. Reijners geblesseerd SITTARD (ANP) - Roger Reijners, speler van Fortuna Sittard, is voor twee maanden uitgeschakeld. Hij onderging zaterdag in het zieken huis van Sittard een operatie aan zijn enkel. De voetballer scheurde zijn en kelbanden vrijdag in de vriend schappelijke wedstrijd tegen Patro Eisden, een tweede klasser uit Bel gië. De operatie werd verricht door dokter Van Os. LÖNDEN (Reuter) - Manchester United heeft de druk op de posi tie van manager Alex Ferguson enigszins verlicht. In de derde ronde van het toernooi om de FA Cup won de ploeg gisteren vrij verrassend de uitwedstrijd bij Nottingham Forest met 1-0. Coventry City, de FA Cup in 1987, werd uitge schakeld door derde divisieclub Northampton, 0-1. Coventry's optreden in het belangrijkste toernooi van Engeland bleef Ferguson kan weer ademhalen ook vorig seizoen al beperkt tot égn ronde. Wimbledon, toernooiwinnaar in 1988, verloor met 0-2 van West Bromwich Albion, een club uit de tweede divisie. Luton, even eens spelend op het hoogste ni veau, ging fors onderuit tegen Brighton, 4-1. Liverpool, leider in de league, deed het tegen Swansea, uit de derde divisie, rustig aan. Na de 0-0 mag de ploeg van manager Dalglish woensdag op Anfield Road alsnog orde op zaken stel len. Kampioen Arsenal behoor de tot de vier clubs uit de league, die wel wonnen. Bij Stoke werd het een schamele 1-0. Southampton versloeg een an dere ploeg uit de hoogste afde ling, Tottenham Hotspur, 3-1. GLASGOW (Reuter) - Titelverdediger Glasgow Rangers heeft zaterdag zijn leidende positie op de ranglijst van de Schotse eredivisie verste vigd door achtervolger Aberdeen met 2-0 te verslaan. Het duurde tot de 77e minuut voordat de 19-jarige doelman van Aberdeen, Michael Watt (hij vervangt de van een blessure herstellende Theo Snelders), capituleerde. Daarvoor had Watt enkele opmerkelijke reddingen verricht. Twee minuten voor tijd scoorde Ally McCoist met een kopbal. Celtic bleef op afstand in het spoor van de Rangers door bij St. Mir- ren met 2-0 te MADRID (GPD) - Real Madrid is verder uitgelopen in de Spaan se competitie. Na de overwinning met 3-1 in de topper tegen Atle- tico de Madrid bedraagt de voorsprong op de nieuwe nummer twee, Valencia, nu vijf punten. Barcelona - een moeizame 1-2 over winning bij Athletic Bilbao- en Atletico de Madrid staan na acht tien speeldagen op de derde plaats met zes punten achterstand op Real, dat reeds voor het einde van de eerste helft van de competitie zeker lijkt van zijn vijfde landskampioenschap in successie. De wedstrijd tussen de nummers één en twee in de Spaanse competi tie, Real Madrid en aartsrivaal/stad genoot Atletico de Madrid, was zoals werd verwacht keihard. 85.000 toeschouwers in het Santiago Bern- arbeu-stadion zagen scheidsrechter Enriquez Negreira twaalf keer geel trekken, onder meer twee maal voor Real's Argentijn Ruggeri, die dan ook het veld voortijdig mocht verla ten. De scheidsrechter trok de meeste kaarten voor Real. Blijkbaar wilde hij daarmee bewijzen niet partijdig te zijn. De start van Real was indrukwek kend. Nog voor de eerste tien minu ten waren verstreken, had Atletico- doelman Elduayen al twee keer de bal uit het net moeten halen. Beide keren was het Martin Vasquez die scoorde. De 24-jarige Martin Vas quez lijkt steeds meer zijn stempel te gaan drukken op het spel van Re- al Madrid-en kan de belangrijkste Spaanse troef volgend jaar bij het WK in Italië worden. De Spaanse pers vergelijkt zijn speelstijl met die van Ruud Gullit en 'good-old' Di Stefano. Hij is de man die Real Ma drid weer eens een Europacup moet bezorgen. De grote uitblinker van de wed strijd was echter de Westduitser Schuster, die als middenvelder weer kon grossieren in schiterrende passes. Schuster is met zijn 30-jaar en zijn gezette lichaam misschien wat traag, maar zaterdagavond be wees hij nog steeds van onschatba re waarde te zijn voor Real. Zijn be slissende doelpunt halverwege de tweede helft was er een uit het boekje. Atletico kon weinig inbrengen op het zware veld. De spanning kwam nog even in de wedstrijd, toen Bus- tingorri vlak na het begin van de tweede helft met een vrije trap via de muur tegenscoorde, maar daarna was het weer Real dat het spel con troleerde. De wedstrijd begon met een eer betoon aan Di Stefano, die vorige week toetrad tot het bestuur van Real Madrid. Oudspeler en ex- coach Di Stefano kreeg van het bij na uitverkochte stadion een staan de ovatie, samen met een aantal an dere grote Spaanse spelers uit de vijftiger en zestiger jaren. Real-pre- sident Ramon Mendoza overhan digde Di Stefano ook de 'Laureada de Oro', de hoogste onderscheiding die de Madrileense club kent. Barcelona Barcelona had het in Bilbao moei lijk. Een aan het begin van de eerste helft verkregen doelpunt van Begi- ristain werd in de tweede helft door een fanatiek aanvallend Athletic ongedaan gemaakt. In tegenstelling tot vorige week, toen Barcelona thuis vlak voor het einde een 3-1 voorsprong uit handen gaf, zat het voetbalgeluk deze keer aan het staartje. Begiristain scoorde op nieuw in blessuretijd en zorgde er daarmee voor dat de achterstand op Real niet verder opliep. DEN HAAG (GPD) AC Milan zette gisteren zijn successenreeks in de Italiaanse competitie voort. Het behaalde zijn grootste thuiszege van dit seizoen: 3-0. Voor het eerst sinds 10 september scoorde de rood-zwarté formatie in de eerste helft van een competitiewedstrijd. In de tiende minuut werkte doelman Rossi een afstandsschot van Donadoni ongelukkig over dè doellijn. AC Milan schiep zich daarna een zeer groot aantal kansen, maar de spitsen Van Basten en Simone wisten er nauwelijks raad mee. de pauze trof de pauze wekten ze weer de indruk dat ze om de landstitel spelen. Mara- dona, met een nieuw kapsel, diri geerde zijn ploeggenoten toen naar De Argentijn schonk In de zesde minuut rechtsback Tassotti vanaf 20 meter het doel. Pas daarna moest de Mila nese doelman Pazzagli voor het eerst in actie komen. Van Basten bepaalde met een strafschop, nadat zijn bewaker Gelain hem had ge- de kans om koppend te vloerd, de eindstand op 3-0. Het was De spits hief na de treffer de zevende treffer van de oud-Aja- de vuist cied in dit seizoen. Juventus-trainer Dino Zoff be schouwt zijn ploeg wel als uitge schakeld in de strijd om de titel, na het 1-1-gelijkspel bij Bologna. „Vandaag verdienden we gezien ons spel te winnen, maar blijkbaar missen we de doelmatigheid om dat werkelijk te doen. Dit Juventus be hoort geen kampioen meer te wor den. We richten onze aandacht nu op de UEFA Cup en de Italiaanse beker". Herbert Waas scoorde na een half uur z'n eerste competitie treffer voor de thuisclub met zijn buik, na een voorzet van Poli. De Portugees Barros maakte na rust met een afstandsschot gelijk. Alexandr Zavarov werd weer eens gewisseld en lijkt nu wel zijn lang ste tijd in Turijn te hebben gehad. Koploper Napoli kreeg van het ei gen publiek een langdurig fluitcon cert naar aanleiding van de 3-0-ne- derlaag bij Lazio Roma. De Napoli- tanen speelden in de eerste helft te gen Ascoli ongeïnspireerd. Pas na elfde overwinning (0-1). De kam pioen hield de promovendus vanaf de aftrap onder druk. Het offensief werd pas beloond in de 50ste mi nuut toen Berti de bal na een mis- het publiek, maakte na afloop meteen zijn ses voor dit eebaar. Inter behaalde bij Cremonese de Voller troffen Egypte: te druk CAIRO (AFP) - Egypte stuurt de Olympische selectie naar de eindronde van het Afrikaans voetbalkampioenschap. Dit toernooi wordt gehouden van 2 tot 16 maart. De beste voetballers van Egypte zijn op dat moment in volle voorbereiding op het eind- toernooi om de wereldtitel in Italië. In de eerste wedstrijd ont moet Egypte Europees kam pioen Nederland. Na de plaat sing voor het wereldkampioen schap werd de Afrikaanse titel strijd voor één keer als„minder belangrijk" aangeduid. doelman Rampulla schoot. Eerder had de Westduitse spelbepaler de lat getroffen. Zijn landgenoten Berthold en AS Roma het doel in de 3-1-zege op Udinese. De Romeinen staan op de derde plaats samen met Sampdoria. Lionello Manfredonia volgde via de radio in zijn ziekbed de prestaties van zijn ploeggenoten. Dinsdag mag de spe ler, die vorige week na een hartstil stand op het veld in coma .geraakte, het ziekenhuis verlaten. Bekerhou der Sampdoria kreeg, met een noodelftal omdat onder andere Vi- alli en Cerezo ontbraken, Lazio Ro ma pas in de slotfase op de knieën: 2-0. Mancini nam de aanvalsrol van Vialli waardig over, de international scoorde beide treffers. Op de dag dat de toren van Pisa definitief werd gesloten voor het publiek, behaalde de plaatselijke club de wintertitel in de Serie B. De ploeg van Mario Been won met 2-0 bij medekoploper Parma. De oud- Feyenoorder speelde geen opval lende rol.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14