PORT Kemkers houdt eer aan zichzelf Van Praag blij met duidelijkheid S"STV Duitslanden willen WK-volleybal 1994 Dodelijke bal Bruno Pezzey bijna gestikt Vanavond loting LD-Cup Vriendschappelijk tikje.. Strafvervolging in zwart geldaffaire Ajax Naheffing Tobbende schaatser zegt af voor Europees kampioenschap Van Schie net niet bij EK-ploeg MAANDAG 8 JANUAR11990 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 SYDNEY (SID) - Bij een cricketwedstrijd tussen twee jeugdploegen in Australië giste ren een dode gevallen. De 17-ja- rige Michael Adam Lemon werd door de bal getroffen en verloor het bewustzijn. Korte tijd later overleed hij in het ziekenhuis. In een autopsie moet de exacte doodsoorzaak worden vastge steld. BAD HOMBURG (SID) - De Oos tenrijkse voetballer Bruno Pez zey (34) heeft tijdens een zaalvoet baltoernooi in Bad Homburg na een ongelukkige val enkele minu ten in levensgevaar verkeerd. De speler van FC Tirol viel op zijn achterhoofd, waarna zijn tong in zijn keel schoot. De oud interna tional dreigde hierdoor te stik ken. Snelle hulp van Tirol voorkwam een noodlottige afloop. Pezzey was drie minuten buiten bewustzijn. Hij werd on middellijk naar een ziekenhuis in Bad Homburg vervoerd. De aan geslagen ploeg van trainer Hap- pel verloor de wedstrijd tegen de amateurs van Eintracht Frank furt met 6-5. LEIDEN - Ogenschijnlijk diende Ter Leede zich in de strijd om de Leidsch Dagblad Cup aan als een heuse reuzendoder. Op papier lever de de Sassenheimse vierdeklasser een knappe prestatie om Quick Boys met 3-1 terug te wijzen. Omdat de Quick Boys-selectie voor een partijtje zeevissen buitengaats vertoefde, stuurden een Katwijkers echter een mix van het tweede en derdë elftal. Echt verrassend was daarom de eliminatie van dè koploper van 1B niet. Naast Ter Leede plaatsten zich ROAC, Hazerswoudse Boys, Rijns- burgse Boys, MMO, Stompwijkse Boys, Roodenburg, Kickers, Sleu tels, UVS, Noordwijk, Alphense Boys, Teylingen en Katwijk voor de volgende ronde. DEN HAAG (ANP) - Een 29-jarige speler van de Haagse amateur- voetbalclub Az^uri heeft gister middag een scheidsrechter een gebroken kaak geslagen. Het 25- jarige slachtoffer floot op dat mo ment een vriendschappelijke wedstrijd tegen OSC uit Den Haag, aldus een politie-woord- voerder. De Haagse speler was het niet eens met de richting die de scheidsrechter voor een ingooi had uitgekozen en sloeg de man daarom in het gezicht. Deze, eveneens een Hagenaar, moest in het Westeinde Ziekenhuis wor den behandeld. De speler ging er aanvankelijk vandoor, maar meldde zich later bij de politie. BREMEN (GPD) - De besturen van de volleybalbonden van Oost en West- Duitsland zullen onderzoeken of het mogelijk is geza menlijk de wereldkampioenschappen voor dames of heren in 1994 te organiseren. Dat was de opmerkelijkste uitkomst van een ge sprek tussen bestuursdelegaties van beide bonden tijdens het elf de internationale Nationen Turnier dat de afgelopen dagen in Bremen plaatvond. Dankzij de hervormingen in Oost- Oostduitse speler is pas na vrijgave Duitsland en de historische ope- door de bond speelgerechtigd in de ning van de grenzen tussen beide Westduitse Bundesliga", aldus landen op 9 november vorig jaar, Wolfgang Funcke, bestuurslid van zijn de overigens al goede contacten de Oostduitse volleybalbond. „Voor tussen de volleybalbonden van bei- alles willen we namelijk voorko- de landen de afgelopen dagen sterk men dat er een enorme leegloop bij geintensiveerd. De poging tot de or- ons ontstaat", ganisatie van een gezamenlijk WK (met een voorrondepoule in Oost- Duitsland en een in West- Duitsland Michael van Praag. LISSABON/DEN HAAG (GPD) - De Officier van Justitie in Amster dam heeft volgens Ajax-voorzitter Michael van Praag twaalf of dertien personen gedagvaard om voor de rechter te verschijnen inzake het FIOD-onderzoek naar het zwart- geldcircuit bij de Amsterdamse club. Persofficier Mr. L de Wit wilde het aantal niet bevestigen. Evenmin wilde hij de namen noemen van de betrokkenen. „Omdat dat zéér one legant is tegenover de mensen die gedagvaard zullen worden", aldus De Wit. „Meneer Van Praag heeft dingen naar buiten gebracht die hij beter nog even voor zich had kunnen hou den. Die feiten zijn via de advocaat van Ajax bij hem terecht gekomen. Nu is het dus gebeurd dat de men sen die mogelijk vervolgd zullen worden, dit uit de krant moesten le zen. Het is in elk geval zo dat de mensen die bij het vooronderzoek van de FIOD betrokken zijn ge weest, zijn gedagvaard. Vanwege fraude in combinatie met valsheid in geschrifte". Het gaat daarbij in elk geval om de voetballers Sören Lerby (tegen woordig uitkomend voor PSV), de Oostenrijker Felix Gasselich en de Deen Henning Jensen en de ex-be stuursleden Harmsen, Brandsteder, Bartels, Westrik en Holsheimer, de huidige algemeen directeur van Ajax Arie van Eijden en Maarten de Vos van het aan Ajax gelieerde sportbureau Inter Football. Ook de rechtspersoon Ajax is gedagvaard. Van Praag: „Ik vind het onrede lijk dat mij wordt kwalijk genomen dat ik bepaalde feiten naar buiten heb gebracht. Ik wist dat er bij ons een groot dossier was bezorgd, waarin melding werd gemaakt van het voornemen Ajax en een aantal personen te dagvaarden. Indien jus titie wil dat daarover niets wordt ge zegd, dient dat ook te worden ver- l de finaleronde in Berlijn) moet dat symboliseren. De bestuursdelegaties van beide bonden maakten overigens meer af spraken. Zo zal er de komende jaren een toernooi worden georganiseerd tussen de sterkste twee clubteams uit beide landen om de 'Duits-Duit se Cup' en zullen de bekerfinales in beide landen geleid worden door scheidsrechters uit 'het andere Duitsland'. Beide bonden streven bovendien naar een versoepeling van de regel geving bij transfers van spelers, zo wel van oost naar west als anders om. Die laatste mogelijkheid werd door de delegaties van beide bon den zelfs nadrukkelijk genoemd, „omdat het opleidingstechnisch ui terst zinvol kan zijn een Westduitse speler of speelster een tijd lang in de DDR te laten trainen en spelen", al dus de Westduitse bondsvoorzitter Roland Mader. De Oostduitse bond blijft niette min hameren op een naleving van de bestaande tranferregels. „Een GRONINGEN (ANP) - Het onder zoek van de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst bij FC Groningen naar vermeende fraude in de jaren 1984, '85, '86, '87 en '88, heeft eind vorig jaar het eerste tastbare resul taat opgeleverd voor de noordelijke eredivisionist. Om verjaring van het delict van ontduiking van het beta len van loonbelasting te voorko men, viel vlak voor Nieuwjaar bij FC Groningen een naheffing van de belastingdienst in de bus ter waarde van 97.500 gulden. HEERENVEEN En de tobber, hij tobde voort. Gerard Kemkers, voormalig kopman van de Nederlandse schaats ploeg, neemt voorlopig genoegen met een plaatsje op de re servebank. De Drent met het beroemdste (zwabber)rechter- been van Nederland acht zichzelf voorlopig niet in staat om een rol van betekenis te spelen en heeft zich teruggetrok ken voor het Europees Kampioenschap allround. Kemkers vond zijn prestaties tij dens de NK afstanden in Heeren veen van een te matig gehalte om een plaats te claimen in de EK- ploeg. De vraag was overigens of hij überhaupt in de Oranje-selectie was opgenomen, maar door zich af te melden bleef die onbeantwoord en hield hij de eer aan zichzelf. Na zijn abominabele resultaten tijdens de World Cup-wedstrijden, een tien dagen durend ijsverbod en een rustige herstart in de Italiaanse en Beierse Alpen, hoopte de num mer twee van het vorige EK en WK het afgelopen Weekeinde de draad weer op te pakken. Kemkers bleek door enkele technische aanpassin gen inderdaad beter te rijden dan in het voorseizoen, maar echt overtui gen deed hij toch niet. „Vooral op de tien kilometer had ik het zwaar. HEERENVEEN - Lia van Schie heeft de naam van Ria Visser uit de schaats-recordboeken verwij derd. De 18-jarige rijdster uit Stomp wijk verbeterde zaterdag in Heerenveen het nationale ju niorenrecord op de drie kilome ter. Ze legde de afstand af in 4 mi nuten en 31,97 seconden. Visser had het record tien jaar in han den. Op 21 januari 1980 reed zij in Davos 4.34,54. Bij de vrouwen be stond er verschil van mening tus sen de BCK en bondscoach Last. De laatste wilde Lia van Schie in de ploeg voor de Europese kam pioenschappen. De BCK gaf de voorkeur aan Hanneke de Vries. De vrouwenploeg bestaat uit Her- ma Meijer, Jolanda Grimbergen, Hanneke de Vries en Sandra Voe telink. Reserve is Lia van Schie. De Stompwijkse had het nadeel dat zij op de slotafstand voor haar concurrente moest starten en daardoor als ideaal mikpunt voor De Vries fungeerde. De ploeg zal zich in Haarlem voorbe reiden op de EK in Heerenveen. Van der Poel Behalve de successen van Grim bergen (derde op de drie en twee de op de vijf kilometer) en Van Schie (tweede op de drie en derde op de vijf kilometer) bij de vrou wen, behaalde Arnold van der Poel bij de mannen een zilveren plak op de 1000 meter. De 21-jari- ge sprinter uit Roelofarendsveen, die in Heerenveen ook op de 500 en 1500 meter uitkwam, keek al leen tevreden op de kilometer te rug. Alleen Arie Loef had een snellere dubbele sprint in de be- "Voor de 500 meter kom ik snelheid tekort", meldde Van der Poel zaterdagavond op een feest avond ter ere van het aanstaande eeuwfeest van IJsvereniging Alkemade. "Dan rijd ik nog liever een 1500 meter. Maar zaterdag had ik op die afstand het nadeel dat ik de 1000 meter al eerder op de dag had moeten rijden. Van daar dat ik op de mijl minder presteerde dan ik had gehoopt". Van der Poel klasseerde zich op de mijl als vijftiende in 2.00,12. Zijn kansen op een plaatsje in de Nederlandse ploeg op de we reldkampioenschappen sprint acht Van der Poel niet zo groot. "Het kan natuurlijk wel, maar er zijn veel jongens met een betere 500 meter dan ik. Mocht ik mij niet kwalificeren dan is er geen man overboord. Mijn hoofddoel is toch de Olympische Spelen. Het maakt mij niet uit of het die van 1992 of van 1994 zijn. Als ik maar een keer kan uitkomen op mijn favoriete afstanden. Daarbij denk ik net zo goed aan de 1500 als aan de 1000 meter". Ook Van der Poels jongere zus Wendy (19) nam deel aan de af standskampioenschappen. Op de 1000 meter legde zij beslag op vijf de plaats. Richard van Kempen eindigde op de tien kilometer als negentiende. Ik kwam kapot over de finish", al dus Kemkers, die in het klassement als vierde eindigde. „Ik had naar het Europees Kampioenschap gewild, als ik hier echt een plaats had afge dwongen, maar dat is niet het geval geweest. Ik heb lang gewikt en ge wogen, maar uiteindelijk toch be sloten om me af te melden. Wat voor mij bij voorbeeld een gewetenspunt was, dat 3000 mensen uit Eelde een kaartje hebben gekocht om mij aan het werk te zien". Eerste reserve Kemkers is door Krook als eerste reserve aangewezen voor de titel strijd in Heerenveen en reist met zijn ploeg wel mee naar Davos, waar het komende weekeinde World Cup-wedstrijden plaatsvinden. „Daar begint mijn voorbereiding al op het NK allround. Nu ik meer tijd krijg om de problemen met mijn rechterbeen te verhelpen, hoop ik later in het seizoen volop mee te kunnen strijden om de wereldtitel. Daarvoor acht ik mij niet kansloos. Als ik alles weer onder controle krijg, moet je niet vreemd opkijken als ik als vijfde Nederlander alsnog naar de wereldtop doorstoot". Na de afmelding van Kemkers wees de Begeleidings Commissie Kernploegen (BCK) Ben van der Burg, Thomas Bos, Leo Visser en Bart Veldkamp aan voor het Euro pees Kampioenschap. De Zuidhol landers Van der Burg (winnaar op de 1500 en 5000 meter) en Bos (kam pioen op de tien kilometer) kwalifi ceerden zich probleemloos. Van der Burg reed op de 10.000 meter zelfs met de handrem aan. „Ik wilde niet tot het gaatje gaan, omdat ik dat an ders over twee weken nog in mijn benen gevoeld had. Mijn plaats stond toch al vast". Leerling-piloot Leo Visser, derde in het klassement, dankte zijn af vaardiging vooral aan zijn voortref felijke 1500 meter (tweede) en een acceptabele 10 kilometer (achtste). Voor het seizoen riep de studerende wereldkampioen, dat hij het bela chelijk zou vinden, als hij een EK- ticket in de wacht zou slepen. „Ik heb de mazzel dat ongeveer de helft van de kernploeg ver onder zijn kunnen presteert. Als Kemkers normaal rijdt, hoort hij er natuurlijk bij en van Portijk is niks meer over. Daarnaast schaats ikzelf beter dan verwacht. Ik ben dik en dik tevre den. Ik heb hier vrijblijvend rond gereden, maar desondanks ver diend mijn selectie afgedwongen", aldus de Limburgse uitzendkracht, die zei dat de aanwijzing voor het EK van zijn vriendin en voordeur deler Jolanda Grimbergen hem nog meer plezier deed dan zijn eigen prestaties. Studieboeken Visser zal zich eind volgende week pas een dag voor het evenement bij de Oranje-ploeg in Heerenveen ver voegen. Terwijl Van der Burg en consorten aan hun conditie gaan schaven in Davos, neemt hij studie boeken en stuurknuppel ter hand. „Ik verspeel te veel tijd, als ik mee ga naar Davos. Het Europees Kam pioenschap kan ik er net tussen door doen. Maar ik weet nu al vrij wel zeker, dat ik het WK in Inns bruck laat schieten". Tijdens het overleg tussen BCK en Jan Wiebe Last over de EK-vrou- wenploeg vormde de Overijsselse oudgediende Hanneke de Vries het probleemgeval. Last wilde de naam van de winnares van de 3000 en 5000 meter, die derde in het klassement was geworden, schrappen ten fa veure van zijn pupil Lia van Schie (vijfde in de stand). meld. Over de namen van de betrok kenen heb ik trouwens niets ge zegd". „De rapporten zijn nu definitief gesloten en zullen volgende week bij Ajax worden afgeleverd. De Offi cier van Justitie neemt aan dat er strafbare feiten zijn gepleegd door mensen die daarom strafrechtelijk zullen worden vervolgd. Of mensen zich daarbij verrijkt hebben, of hun handelingen in het belang van Ajax hebben gedaan, is een vraag waarop ik geen antwoord kan geven. Het feit dat je gedagvaard wordt, wil overigens nog niet zeggen datje ook schuldig bent, je kunt ook als getui ge worden opgeroepen". De advocaten van de betrokke nen hebben tot twaalf januari de tijd te reageren op de dagvaardigingen. Van Praag: „Daarna zal er een ver volg komen. Ik ben blij dat ik nu eindelijk weet wat er gaat gebeuren. Wij zitten nu al een maand of veer tien met die zaak. Het bleef maar sudderen, maar nu komt er dan een begin van een eind aan. Al kan het nog wel een jaar duren voordat de hele zaak is afgehandeld, met alle beroepszaken die er mogelijk nog zullen komen". Van Praag zei niet in te kunnen schatten of het voor Ajax gunstig is dat de rechter er aan te pas moet ko men om de voortslepende zaak af te ronden. „Wat ik wel denk is dat er straks een hele hoop vuile was over de straat komt. Daarbij zal schade worden toegebracht aan een aantal mensen en dat is voor de betrokke nen nooit prettig". Van Praag, vervolgend: „Het maakt Ajax weinig uit dat de rech ter er zich mee gaat bemoeien. Wat er ook met betrokkenen wordt ge daan, de belastingclaim (4.7 miljoen gulden-red.) zal hoe dan ook door Ajax moeten worden betaald. Het kan alleen consequenties hebben voor de hoogte van de boete. Die zal nu worden vastgesteld door de rechter en niet door de belasting-in specteur". De hoogte van de boete kan vol gens Van Praag maximaal een tril joen gulden bedragen. „Zo heb ik het tenminste begrepen. En de ge vangenisstraf voor betrokkenen zou maximaal acht jaar kunnen zijn. Oud-Ajax-speler Volkers overleden DEN HAAG (GPD) - Wim Volkers, oud-voorzitter en oud-speler van Ajax, is donderdag op 90-jarige leef tijd overleden. Volkers, die in de ja ren twintig zeven maal voor het Ne derlands elftal uitkwam, was de oudste nog levende international. De geboren en getogen Amster dammer speelde tussen 1923 en 1936 259 competitiewedstrijden voor Ajax. In die periode scoorde hij 128 doelpunten.Zijn grootste faam dankte Volkers aan een uit zonderlijk fraai doelpunt in de in terland tegen de Duitsers in 1925. Na zijn actieve loopbaan bekleedde hij tal van bestuursfuncties bij de Amsterdamse club, waarvan hij 66 jaar lid was. Tot voor kort was hij een trouw bezoeker van de thuis wedstrijden van Ajax. Ab Krook en Gerard Kemkers tijdens een onderonsje op het NK. De schaatser uit Eelde meldde zich gisteravond af voor het EK. (fotoANP) niet, waardoor hij met twee gewes- van Last, die zich in Heerenveen al- telijke schaatsters - Grimbergen ieen door zijn kernploeg-meiden en De Vries - naar Thialf wordt ge- Herma Meijer en Sandra Voetelink stuurd. Na het falen van Marieke omringd weet. Stam een nieuwe klap in het gezicht GOVERT WISSE Ewald verlaat Olympisch Comité DDR OOST-BERLIJN (RTR) - De voorzitter van het Oostduitse Olympisch Co mité, Manfred Ewald, heeft zijn functie zaterdag neergelegd. Dat maakte het Oostduitse persbureau ADN bekend. Ewald stond aan hevige kritiek bloot vanwege wat werd genoemd zijn 'elitaire' houding ten opzichte van de topsport. Tijdens een bestuursverga dering werd vice-president Günther Heinze tot opvolger van Ewald be- De Zwolse coach kreeg zijn zin noemd. Ewald was voorzitter vanaf 1973. MAANDAG 15.35-15.50 BBC 2. Darts: hoogtepunten van de World Championships in Frimley Green. 16.05-16.50 BBC 2: Darts: World Cham pionships in Frimley Green. 15.00-17.00 EURO: Parijs/Dakar-rally. 17.00-19.00 EURO: Voetbal. 19.00-20.00 Ned 2: Sportpanorama. 19.00-21.00 EURO: IJshockey: wedstrijd 19.30-20.00 RTL V: Aanvallen: quiz. 20.00-20.40 RTL V: Match doelpunten- show. 21.00-22.00 EURO: What a week. 21.45-22.25 BRT 1: Tofsport: over vrije- tijdsporten. 22.00-23.00 EURO: International Motor sport. 22.15-23.45 Sportnet: US professional boxing. 23.00-23.15 EURO. Parijs/Dakar-rally. 23.15-00.15 EURO: Boksen. 00.15-02.15 EURO: IJshockey: wedstrijd van de week. 00.20-01.20 BBC 2: Darts: tweede ronde van de World Championships in Frimley Green. 00.45-01.00 Sportnet: Spain Spain Sports. 01.00-. Sportnet: Review Rally Sports. 02.15-02.30 EURO: Parijs/Dakar-rally.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13