TAD LEIDEN 'Rhapsody in Blue' nieuw tijdens Jazz week LEIDSCH DAGBLAD Stichting hoopt islamitische school in augustus te openen Oproep tot boycot van enquête huismeester 'Economisch onderzoek in Leiden noodzakelijk' s DONDERDAG 4 JANUARI 1990 'Nood bij ouders is tot grote hoogte gestegen' LEIDEN - De Stichting Islami tische Basisscholen in Leiden heeft nog steeds niet de hoop op gegeven om in augustus van dit jaar een school te openen. Daar naast wordt er gewerkt aan een derde aanvraag en opent in elk geval in seizoen 1991/92 een isla mitische school haar deuren. De school moet volgens woordvoer ster van de stichting, J. Oueslati, zo snel mogelijk beginnen, omdat de nood bij islamitische ouders tot grote hoogte is gestegen. Op dit moment loopt er bij ge deputeerde staten een beroeps procedure over de afwijzing van de gemeente van de aanvraag. Wanneer de provincie de stich ting alsnog in het gelijk stelt, kan bij de gemeente een plaats in het leerplan 1990/93 worden opgeëist en kan komend schoolseizoen van start worden gegaan. De opening van de islamitische school in Leiden dreigt een aan zienlijke vertraging op te lopen doordat de stichting vorig jaar enige fouten heeft gemaakt bij de aanvraag. Zo had de stichting de aanvraag niet aan de gemeente raad, maar aan het college ge adresseerd. Bovendien waren de ouderverklaringen en statuten aanvankelijk niet bij de aanvraag ingeleverd. Deze papieren kwa men zo pas na de uiterste datum, 1 april van het vorig jaar, in bezit van de gemeente. De gemeente raad kapittelde het college voor een al te straffe toepassing van de regels. Een soepeler houding had volgens de gemeenteraadsleden problemen voor de stichting kun nen voorkomen. Directie onderwijs bestrijdt dat er sprake is geweest van opzette lijk blokkeren van de komst van een islamistische school. Hoewel wethouder Van Dongen persoon lijk geen voorstandster is van de komst van een dergelijke school, verklaarde ze uitdrukkelijk dat dit geen rol heeft gespeeld bij de behandeling van de aanvraag. Woordvoerster Oueslati denkt daar nog steeds anders over. De gemeente wilde volgens haar des tijds de zaak wel degelijk stagne ren en wees de stichting pas op haar fouten toen het al te laat was. Over de nieuwe aanvraag, die voor het schooljaar 1991/92, is er nu wel overleg tussen de stichting en de gemeente Leiden gaande. Mocht het besluit van gedepu teerde staten negatief uitvallen, is er in Leiden toch voor het seizoen 1991/92 een islamitische school te verwachten. Volgens Oueslati is het hard no dig dat in Leiden een islamitische school komt. Op dit moment be schikt de stichting over ruim 200 ouderverklaringen. Hierin ver klaren ouders dat ze hun kind (eren) naar die school zullen stu ren. "We zijn gestopt met het ver zamelen van die verklaringen, want het werden er te veel. We willen rustig beginnen en niet in één keer naar de 500 leerlingen gaan. We bouwen het langzaam op". De behoefte aan een aparte school is bij islamitische ouders heel erg groot zo stelt Oueslati. "Er komen steeds meer confron taties tussen de wil van ouders en die van de school". Ze noemt het voorbeeld van ouders die hun kind, die op dat moment in de derde groep zit en aan Nederland se schrijfles begint, naar de Arabi sche taalles wil sturen. "Bij veel scholen kan dat dan niet. De docenten vinden het on derwijskundig onverantwoord om de kinderen in hetzelfde jaar twee totaal verschillende schrif ten te laten leren. Zelf kunnen die ouders vaak in dat geval niet hun zegje doen en voelen zich met een kluitje in het riet gestuurd. Ze menen dat dat anders zou gaan, wanneer ze hun kinderen naar een islamitische school kunnen sturen". Oueslati gelooft ook niet dat huisvesting een groot probleem zal zijn. "We willen niet meteen een nieuw gebouw. Het gaat ons vooral om het principe. We zijn heel tevreden met een ruimte in een bestaand gebouw. En daar van staat er nog genoeg leeg". Vijftig cafés doen mee aan jaarlijkse kroegentocht Voorzitter L. Palm van Leiden Leeft: LEIDEN - De ondernemersvereni ging Leiden Leeft vindt het tijd om in het nieuwe jaar de bakens fors te verzetten. Er moet een gezond eco nomisch klimaat in Leiden worden gecreëerd. Om dit voor elkaar te krijgen acht Leiden Leeft een eco nomisch onderzoek noodzakelijk waarin de sterke en zwakke kanten van Leiden worden opgesomd en oplossingen voor problemen wor den aangedragen. Voorzitter L. Palm van de ondernemersvereni ging zei een en ander gisteravond tijdens een nieuwjaarsreceptie van Leiden Leeft. Uit recent onderzoek van de Ka mer van Koophandel is gebleken dat consumptieve bestedingen in Leiden achterblijven in vergelij king met de regio. "Hierin moet op korte termijn verbetering komen", meent Palm. "Ook in het grote aan tal langdurig werklozen moet bin nen afzienbare tijd verandering ko men. Het bedrijfsleven en de ge meente Leiden kunnen en moeten elkaar de hand reiken om dit som bere probleem op te lossen". Leiden Leeft heeft de eerste con tacten gelegd met het Centrum voor Beroepsoefening en Beroepsoriën tatie (CBB) om de geschiktheid van langdurig werklozen via herscho ling te vergroten. "Wij weten im mers aan welke eisen medewerkers voor het midden-, klein- en groot winkelbedrijf moeten voldoen. Langdurige werkloosheid zal moei lijk in haar geheel door het bedrijfs leven kunnen worden opgelost", al dus Palm. "Maar wij achten ons ze ker in staat met elkaar aan dit schrij nende sociale probleem te kunnen werken. Een verbeterd economisch klimaat zal hiertoe zeker bijdra gen". Om dit verbeterde economisch klimaat tot stand te brengen, acht Leiden Leeft een economisch on derzoek, waaruit onder meer de sterke en zwakke punten van Lei den naar voren moeten komen, van groot belang. Palm: "Wij vinden het zelfs een voorwaarde als leidraad voor toekomstig beleid om in te kunnen spelen op onze veranderde samenleving". Samenwerken De politiek en het bedrijfsleven moeten om dit economisch onder zoek tot stand te brengen, samen werken", meent Palm. Het onder zoek kost naar schatting 120.000 gulden. De ondernemersvereniging Leiden Leeft is bereid geld te ste ken in het onderzoek. Van de ge meente Leiden wordt ook een bij drage verwacht. "Maar wij rekenen er op dat de gemeente Leiden niet alleen financieel deelneemt aan dit project. Wij achten het ook noodza kelijk dat twee wethouders zitting nemen in de begeleidingsgroep. De samenwerking tussen ondernemers en de politiek zal daardoor beter ge stalte krijgen", aldus de voorzitter van de ondernemingsvereniging. Palm verwacht ook dat het econo misch onderzoek, uit te voeren door het Bureau Van Heesewijk, oplos singen zal aandragen voor gesigna leerde knelpunten. De uitkomst van het onderzoek kan daarom als handvat dienen voor toekomstig beleid", meent de voorzitter van Leiden Leeft. Doet de gemeente onverhoopt niet mee, dan heeft het geen zin het onderzoek te verrichten, aldus de ondernemersvereniging. Palm: "Dan krijgen we weer een of ander vrijblijvend rapport waar niemand iets mee doet. Daarop zitten we niet te wachten. De verschillende belan genverenigingen die deel uitmaken van Leiden Leeft, willen er met el kaar, èn met de gemeente Leiden, tegen aan om de Leidse economie te versterken". Politieke partij Als de ontwikkeling die Leiden Leeft voor ogen staat niet realiseer baar blijkt, sluit Palm niet uit dat ondernemers zelf een onderne- mingsvriendelijke partij oprichten. "Dit zal in geen geval gebeüren vóór de raadsverkiezingen van maart aanstaande", aldus Palm. "Op dit moment is de oprichting van zo'n partij verspilde energie. We willen ook niet de indruk wekken dat we niet serieus met de bestaande poli tieke partijen zouden willen samen werken". Palm: "Als onverhoopt blijkt dat de medewerking van de politiek aan het creëren van een gezond eco nomisch klimaat onvoldoende is, dan zullen we de komende jaren de tijd nemen om een ondernemings- vriendelijke partij op de rails te zet ten. Dat is geen dreigement. Maar, als ondernemer kijken we wel voor uit en zyn we niet van plan ons hoofd te laten hangen", aldus voor zitter L. Palm van de onderne mingsvereniging Leiden Leeft. LEIDEN - De enquête over de aan stelling van een sociaal huismeester die de Woningbouwvereniging Lei den (WVL) momenteel houdt onder bewoners van de Opaalstraat, To paaslaan en de Turkooislaan moet worden geboycot. Dat is althans de mening van de bewonersgroep Opaalstraat en omstreken. Ze reageert hiermee op het vra genformulier dat de WVL deze week verspreidde onder haar huur ders in deze straten. Hierin wordt hun mening gevraagd over de aan stelling van een sociaal huismeester in de wijk. De bewonersgroep Opaalstraat heeft hierop dezelfde huurders een brief gestuurd waarin ze stelt dat de enquête niet door de beugel kan. "De woningbouwvereniging is op een zeer kwalijke wijze bezig de mensen voor de gek te houden". Volgens de bewonersgroep is bij een vorig onderzoek duidelijk naar voren gekomen dat slechts een min derheid van de huurders voorstan der is van de aanstelling van een huismeester. "Maar de WVL pro beert het nu nog eens, kennelijk wil ze haar zin doordrijven". Ook maken de briefschrijvers be zwaar tegen het rekensommetje dat de ondervraagden wordt voorge schoteld. Volgens de woningbouw vereniging gaat de huismeester ie dere bewoner ruim 12 gulden per maand kosten. Ze wijst er op dat dit geld vroeger al werd betaald voor de vuilafvoer. Sinds hiervoor geen kosten meer worden berekend is het bedrag gereserveerd voor de aanstelling van een huismeester. Daardoor zal de huur niet omhoog gaan bij een eventuele aanstelling van een huismeester. De bewoners menen dat deze in formatie niet klopt. "In werkelijk heid betalen we slechts ruim zeven gulden voor de afvoer, het restant is gewoon voor de huismeester". Vol gens de bewonersgroep is dit al het geval sinds 1 juli 1980, waardoor achttien maanden lang vijf gulden is betaald voor een huismeester die er nooit is geweest. De WVL wordt dan ook opgeroepen elke huurder 90 gulden terug te geven. Ook de suggestie van de woning bouwvereniging dat de kosten van een sociaal huismeester weer wor den terugverdiend via de huursub sidie is volgens de bewoners niet waterdicht. "Dat geldt alleen zo lang de overheid bereid blijft de kosten van huismeesters te dekken. Met het oog op bezuinigingen is dit uiterst onzeker". Ook wordt er op gewezen dat mensen die geen recht hebben op huursubsidie het volle dige bedrag uit eigen zak moeten betalen. De opmerking in de WVL-brief dat de flats in de Slaaghwijk er na de aanstelling van de huismeester stukken netter uitzien is eveneens tegen het zere been van de bewo nersgroep. "De woningbouwvere niging geeft een verkeerde voorstel ling van zaken. Er wordt gesugge reerd dat er positieve ervaringen zijn. In werkelijkheid maken ook de bewoners van de Slaaghwijk grote bezwaren tegen de aanstelling van de huismeesters wegens de kosten verhoging". Ten slotte voeren de bewoners aan dat een sociaal huismeester ei genlijk overbodig is. Ze menen dat het wel meevalt met de vernielin gen en de vervuiling in de flats. "Daarbij zien we niet in waarom een grote groep mensen financieel moet opdraaien voor het vandalisme van een heel kleine groep". De bezwaren van de bewoners groep Opaalstraat volgen op het conflict over ditzelfde onderwerp tussen de WVL en tal van bewoners- groepen in de Slaaghwijk. Die laatste willen de huismeesters kwijt die sinds een jaar op proef werken in deze wijk. Ze vinden de maande lijkse kosten, per huurder ongeveer 20 gulden, te hoog. Verder maken ze bezwaar tegen het feit dat de enquê te in deze wijk is uitgevoerd door de huismeesters zelf. De WVL heeft inmiddels besloten voorlopig af te zien van een defini tieve beslissing over de huismees ters in de Slaaghwijk. Hun contrac ten y/erden slechts tijdelijk ver lengd om de bewoners de tijd te ge ven een alternatief plan op te stel len. Directeur Mulder van de WVL was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Leidenaar rijdt met opzet tegen politiewagen LEIDEN - Een 32-jarige Leidenaar, die met een borrel teveel op achter het stuur zat, is vannacht na een achtervolging door de rijkspolitie in de kraag gegrepen. De man werd aanvankelijk door de politie staande gehouden in de Drechtstraat maar ging er plotse ling weer vandoor. Daarbij reed hij opzettelijk tegen de politieauto. De rijkspolitie zette vervolgens de achtervolging in en trof de auto van de Leidenaar even later aan op een polderweggetje in Hazerswou- de. Met een speurhond werd de ach tervolging voortgezet. De beschon ken man werd uiteindelijk drijfnat in de polder aangetroffen. Achterpad voor bewoners van Heemskerkstraat LEIDEN - Bewoners van de Heems kerkstraat, Trompstraat en Kor- tenaerstraat krijgen wellicht een achterpad achter hun tuin. De ge meente heeft overeenstemming be reikt met de speeltuinvereniging Ons Eiland over de aanleg van zo'n pad. De bewQners hebben in het verleden herhaaldelijke keren aan gedrongen op de aanleg van een achteromuitgang. De gemeente is bereid de kosten van de aanleg van het pad te beta len. Probleem is evenwel dat de be woners de grond van waarop het pad wordt aangelegd, zelf moeten kopen. De grond die 50 gulden per vierkante meter gaat kosten, moet worden overgedragen aan een op te richten vereniging van eigenaren. Een groot deel van de betrokken be woners uit de Zeeheldenbuurt zijn huurder en kunnen daarom bezwa ren tegen het kopen van grond heb ben. Het achterpad heeft het voordeel dat woningen ook aan de achter kant een uitgang krijgen. Het is dan niet meer nodig om met fietsen door het huis te gaan. Daarnaast is het dan mogelijk om een minicontainer met wieltjes te gebruiken in plaats van de wijkcontainer. De gemeente peilt met een enquê teformulier de bereidheid van de bewoners om in de aanschaf van een achterpad deel te nemen. Ook GS akkoord met instandhouding De Hoeksteen LEIDEN Ook Gedeputeerde Sta- weer toenneemt. De Hoeksteen is standhouding van de school wordt ten van de provincie Zuid-Holland de enige basisschool in de wijk. noodzakelijk genoemd, aldus GS, zijn akkoord gegaan met de in- De verwachte toename van het op voorwaarde dat de positieve ver standhouding van basisschool De aantal leerlingen, tot 139 in 1996, is wachtingen over het leerlingental Hoeksteen in de Hoge Mors/Kop- gebaseerd op de in gang gezette ver- ook uitkomen, pelstein. Het leerlingenaantal is tot jonging van de wqk door de gereed- onder de wettelijke norm gedaald, koming van het grote renovatiepro- Eerder al ging de Leidse gemeen- De verwachting is echter dat het ject. Nu uit zich dat al in het toene- teraad akkoord met het open hou- aantal leerlingen de komende jaren mende aantal 0- tot 3-jarigen. In- den van de school. dag 20 januari in de Stadsgehoor zaal wordt gehouden. Waarschijn lijk is daar voor het laatst Peter Schilperoort van de Dutch Swing College Band te zien. Deze oude rot in het vak is van plan een punt ach ter zijn carrière te zetten. Daarnaast zijn de big band van Kenny Ball en andere groepen te zien zien in de za len van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. De Jazzweek heeft op zondag 21 januari als afsluiting een Gospel concert in de Hartebrugkerk met Milly Scott, die wordt begeleid door het Haarlemmermeerse koor The Trumpets of the Lord. LEIDEN - De Leidse Jazzweek die van zondag 14 tot en met 21 januari wordt gehouden, heeft zich wederom verrijkt met een nieuw podium. In de grote zaal van het Leids Volkshuis wordt maandag 15 januari het onder deel Rhapsody in Blue afge werkt. Het orkest van Koos Mark speelt die avond onder meer muziek van Gershwin en Glen Miller. Behalve in het Leids Volkshuis wordt er gespeeld op de gebruikelij ke podia van de Jazzweek. Klop pend hart is De Waag die de hele week het decor vormt voor de jazz- marathon, het onderdeel dat in 1986 zijn intreden deed toen studenten 120 uur aan een stuk door speelden. Dit jaar wordt de marathon, waarbij inmiddels verschillende artiesten optreden, geopend door Joke Bruijs en de Anton Burger Band. Bruijs is bekend als actrice en caba retière, maar wil laten zien ook kwa liteiten te hebben als jazz-zangeres. Gedurende de week zijn in het monumentale gebouw groepen te zien en te horen zoals State of Mind, Rosa King, en het Leidsch Studen ten Jazz Gezelschap. Op maandag komt er een zogenaamde 'tenor battle' onder de titel Tough Tenors met bekende saxofonisten zoals Bo ris van der Lek en Hans Dulfer. De organisatoren van de jazzweek heb ben ook gepoogd om Candy Dulfer te strikken, maar de kans dat zij op treedt is zeer gering. Op de slot- avond, vrijdag 19 januari, is er een optreden van de US Air Force Big Band The Ambassadors. Deze Ame rikaanse -band is een voortzetting van het orkest dat ooit onder leiding stond van Glenn Miller. Jazz for kids Het Key Town Festival heeft dit jaar op 20 januari plaats. Het tweede nieuwe element in de Leidse Jazzweek vormt het Jazz for Kids in De Waag op zaterdagmid- het optreden van Nueva Mantega de jazz te zien is. Deze twee uur du- dag 20 januari (van 10.30 tot 13.00 met Nicky Marrero. Deze Ameri- rende film is voor deze gelegenheid uur). Onder leiding van de Haagse kaanse percussionist heeft met vele samengesteld en geeft een over- saxofonist Robert Veen spelen kin- bekende latin-jazz musici gespeeld, zicht van de ontwikkeling van de deren van 10 tot 15 jaar populaire De achtkoppige Nueva Mantega jazz, met de nadruk op de na-oorlog- jazzmuziek. Kinderen die op dat treedt zaterdagavond 20 januari op moment in de zaal zijn kunnen mee- in De Waag. Op maandag 15 januari spelen en -zingen. Veen geeft op de speelt op hetzelfde podium de Ne- jazzfilms te z Haagse muziekschool een groep derlandse band Caribbean Express, T^rrv^ö-fintnpV,t kinderen les in het spelen van jazz- een salsa-orkest van 10 muzikanten. JNroegentUCllL muziek. Ondanks een tegenvallend aantal Aan de traditionele kroegentocht De Jazzweek is behalve in aantal bezoekers vorig jaar, is het LVC aan doen dit jaar een recordaantal Leid- podia ook in aantal muziekstijlen de Breestraat ook dit jaar gekomen se kroegen mee. Ruim 50 horecage- uitgebreid. Zoheeftdejazzstichting met een programma. Opmerkelijk legenheden hebben op woensdag- Hot House er voor gezorgd dat in hierbij is het onderdeel op donder- avond 17 januari live-muziek in Leiden Caraïbische muziek zoals dag 18 januari (21.15 uur), waarbij huis. Liefhebbers kunnen zich met salsa en merengue te horen is door een film over de geschiedenis van de overbekende borrelbus naar ar tiesten en bands laten rijden zoals het Karei Boehlee Trio (Bierben gel), Tough Tenors (De Burcht), Bob Rigter Kwintet (De Hooijkist), State of Mind (Het Huis de Bijlen), en Kaz Lux (Schurmann en Esser). De Taffeh-zaal van Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg is ook dit jaar weer opgenomen in het programma. Op dinsdag 16 ja nuari treedt in die bijzondere ruim te Rita Reys op, die gezien wordt als één van de betere jazz-zangeressen van Europa. Ze wordt die avond be geleid door het Pim-Jacobstrio. Een ander vast onderdeel is het Key Town Jazz Festival dat zater- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9