Werkloze wil ook werk met laag 1 oon DDR hervormt economie fors 'Soms is een brildrager al Werkloze zoekt ook bij hogere uitkering baan 'Dwangarbeid bij Skoda is ook publiciteit' Huizen onbetaalbaar door stijging van hypotheekrente Rutten wil lastenverlaging om loonstijging te beperken DONDERDAG 4 JANUARI 1990 UTRECHT (GPD) - De amnestie voor gevangen in Tsjechoslawakije heeft vervelend uitgepakt voor de autofabriek Skoda. Gisteren maak te de Tsjechoslowaakse minister van arbeid en sociale zaken bekend dat de de produktie in de Mlada Bo- lesav-fabriek bij Praag vrijwel ge heel heeft moeten staken door ge brek aan arbeiders. Veel arbeids plaatsen in de zware industrie in Tsjechoslowakije worden vanouds to's geproduceerd en de levering by hand is. Er worden nog gewoon i door Angela van der Jagt beidskrachten in Tsjechoslowakije niet zo duur zijn en dat de fabriek staatssubsidie krijgt voor export". Of er nu Skoda op deze manier in de publiciteit is gekomen in de toe komst nog minder Skoda's worden verkocht, weet Kampshoff niet. "Dat moet de tijd leren. Het is na tuurlijk negatieve publiciteit, maar ook dat is publiciteit". Overigens .worden er in Neder landse gevangenissen niet meer zo veel wasknijpers gemaakt. Dat ge beurt nog maar hier en daar", aldus Platteeuw, woordvoerster DEN HAAG (ANP) Een werkloze die een hogere uitkering krijgt zoekt even ijverig naar een baan als een werkloze die een lage re uitkering heeft. De hoogte van het be drag dat iemand maandelijks als werkloos heidsuitkering krijgt, heeft geen enkele in- Het vaak gehoorde verhaal dat de heid uitkeringen in Nederland zo hoog neme zijn, dat werklozen niet geprikkeld het werk wil hoe hoog de uitkering worden om nog te gaan werken lijkt ook is. vloed op zijn gedrag bij het zoeken naar werk of het accepteren van een baan. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van vangenen werkten sociale zaken, dat gisteren door staatssecre- briek in Tsjechos taris Ter Veld (sociale zaken) is gezonden slotte moeten Nederlandse^gedeti- naar het parlement. bestelde Skoda's zal ook geen vertraging oplopen". Vorig jaar zijn er in Nederland 2.100 Skoda's verkocht. Kampshoff het ministerie van justitie. Zij zegt denkt dat dit aantal volgend jaar zal verder dat gedetineerden hier ook groeien tot 3.000, doordat Skoda vo- buiten de gevangenis werken, rig jaar een nieuw model op de "Maar dat zijn alleen mensen die markt heeft gebracht. Maar op de nog maar een paar maanden voor de 500.000 auto's die er jaarlijks in to- boeg hebben in een open inrichting, taal in Nederland worden verkocht, Zij verdienen dan het minimum- de autofa- is dit niet bepaald veel. Kampshoff: loon. Als hun straf er op zit, moeten Tsjechoslowakije. "Ten "Dat komt doordat het assortiment zij hun werkplek weer afstaan aan klein is. Bovendien denkt men ten iemand anders", onrechte dat een auto uit het Oost- "Het is niet zo dat deze gevangen blok slechter is dan andere auto's", ergens te werk worden gesteld", Een voordeel van de Skoda is wel vervolgt Platteeuw. "Ze moeten wel "Nee", werken, maar waar ze dat doen, neerden ook wasknijpers maken reageert woordvoerder P.F.M. i grote kans dit Kampshoff. "Ik was net zo verrast als ieder ander toen ik dat bericht dat hij relatief goedkoop met dit onderzoek naar het rijk der fabelen verwezen. Het is wel zo dat een werkloze die een vrij hoog lo nen kan verdienen bij instelling meer naar werk zoekt ook eerder aan de slag komt dan ie mand die niet zo'n hoog loon heeft te verwachten. Dit onderstreept het belang van tij- op de radio hoorde. Ik dacht: wat zegt Kampshoff, "dat komt niet daar hebben ze zelf ook iets dige hulp bij het zoeken naar werk, krijgen we nou weer", vertelt doordat er alleen maar gevangenen zeggen. Overal waar open inrichtin- i de heroriënterings- Kampshoff. "We hebben toen niets aan de paar honderd. De reden is dat de a Desondanks zijn mensen vaak bereid onder het loon te werken, waarop zij op grond van opleiding of ervaring hadden mogen rekenen. De meesten vinden hun werkloos- ISfZh, °f.le,i?'IlgSK^VeaU„!." WeLS gesprekken bij de arbeidsbureaus meteen de fabriek opgebeld. En werknemers zijn dat loosheidsduur hebben een veel Qf sociale diensten j... „u„ ja j. „„.v,n„ j„f-f f sterkere invloed op het vinden van Dearyi 01 een baan dan de hoogte van de uit. kering. Jonge, wetenschappelijk opgeleide werklozen vinden binnen een half jaar een baan, laag opgelei de ouderen vrijwel nooit meer. Va ker solliciteren vergroot de kans op werk. De werkloosheidsduur heeft een belangrijke invloed op de kans op werk. Wie langer dan een half jaar AMERSFOORT/DEN HAAG dan een jaar lopende schulden, (ANP/GPD) - De hypotheekrente heeft met 8,25 procent een record is nu zo hoog dat vrijwel niemand sinds vijf jaar bereikt. "Het gaat wel premie-a-woning kunnen bekosti- Duitsland worden gezocht. De gen. Dit concludeert de vereniging Duitse economie loopt in de hoog- dat vandaag verscheen. gen moet worden bezworen. En c met de laagste dat de gulden i inkomens hebben een flink bedrag koppeld stijgen i eigen geld nodig. Iemand met rentetarieven me een belastbaar inkomen van 33.500 gulden kan in de premie-A-regeling een subsidie krijgen van 41.000 gul den. De maximale hypotheek waar voor zo iemand (met geméentega-- rantie) in aanmerking komt is 136.500 gulden, zo becijfert Eigen Huis. Om de aankoop van een premie- i de D-mark in Nederland de 3 en een daling is de fabriek werken. Op de 20.000 gen zijn, weten bedrijven dat. Die ragen vaak zelf om gevangenen, naar het gaat ook andersom". Melkfabriek hoeft tijdelijk contract niet te verlengen DEN BOSCH (ANP) - De Eindho- vense melkfabriek DMV/Campina hoeft van het gerechtshof in Den Bosch acht contractarbeiders niet opnieuw in dienst te nemen. De melkfabriek had het door de bond gesteunde achttal in januari vorig jaar geen nieuw contract aangebo den. De acht werkten het ene halfjaar met een tijdelijk arbeidscontract bij Campina en het andere halfjaar de den zij dat via een uitzendbureau. In juli 1988 liep hun laatste halfjaar- contract af. Zij konden daarna niet terugkomen. Volgens de acht en de Voedings bond FNV was dit in strijd met het arbeidsrecht en zij spanden een rechtzaak aan. Het hof echter vond het ontslag echter inherent aan het uitzendwerk. DEN HAAG - (ANP) Lastenver- lichting is een goede manier om de doelstellingen in het regeerakkoord zoals bestrijding van de werkloos- heid te verwezenlijken. Door veria- actief zijn (werklozen, arbeidsonge- ging van belasting en premies kan schikten en vrouwen) moeten den geschonken. Als zich jaarlijks 50.000 nieuwelingen op de arbeids markt melden, zal er een toene mend beroep op i lonen kan het kabinet de koppeling omslag in de groei handhaven, de concurrentiepositie aanbod naar een van Nederland versterken en de Beheersing va: werkgelegenheid laten groeien. Dat gaven, matiging schrijft Rutten, secretaris-generaal grotere deelname van het ministerie van economische komende zaken in zijn traditionele jaarsartikel ESB het arbeids- .ndering. de overheidsuit- n de lonen en een tan arbeid zijn de jaar nodig om de 'de licate balans van het regeerak- het economenblad koord' in stand te houden en de eco nomische groei op gang te houden. De loonruimte bij he^Nederland- Gemakkelijke bezuinigingsmoge lijkheden zijn uitgeput, behalve misschien op defensie. bedrijfsleven en de overheid volgens hem niet groot genpeg om forse looneisen te kunnen stellen het komende jaar. De gunstige uit werking van de belastingverlaging met 'Oort' op het bedrag dat de werknemer nu maandelijks zal overhouden kunnen de eisen bij de cao-onderhandelingen intomen. Rutten acht 'zekere bruto-loonsver- AMSTERDAM (ANP) - De Sociale tradi- hogingen in de markt-en collectie- Verzekeringsbank (SVB) in Am- Stijging bedrag aan uitkeringen i het netto-loon via lastenverlich- A-woning van 142.000 gulden plus land gaat de OOST-BERLIJN (AP) 1 Oostduits- geheven ministerie van staatsveilig- drastisch heid ingezet in de ministeries hervormen. De Oostduitse regering gezondheidszorg, milieu, openbare minderd. In plaats daarvan zal olie TOKYO Gisteren tie en moderne tijd weer even samen in Japan. Vrouwelijke beurshande laren verschenen gisteren bij de ope ning van de effectenbeurs in de tra- ting. ditionele kledij, de kimono. Met han- Hy spreekt hierbij een sterke tien jaar moet het bruinkoolver- dengeklap werden de eerste koersen voorkeur uit voor een verdere veria- het leeuwedeel het gevolg dit jaar begroet. ifotoAFFi ging yan de btw, omdat de lonen opera,ie Qort. Dat heeft president sector verantwoord, maar heeft sterdam zal in 1990 naar verwach- voorkeur voor verbeteringen ting bijna 40 miljard gulden uitke. in aan aow- en aww-pensioenen en in kinderbijslag. Dat is ruim vijf iljard meer dan vorig jaar en voor bruik met dertig procent zijn 1 dig. Mensen met een inkomen tot digen onder andere door het ver- 33.500 gulden moeten dus over 13.500 gulden eigen geld beschik- wil het particulier initiatief aanmoe- werken Luft. strekken van goedkope leningen Vorig jaar zijn ondernemers. Tegelijkertijd Oostduitsers dienstverlening, aldus en gas worden gebruikt, zo heeft Karl-Herrmann Steinberg, de Oost- r in totaal 320.000 duitse vice-minister van zware in- het westen ver- dustrie woensdag verklaard bij dergelijke woning te zullen bedrijven en ook huishou- trokken. Sinds de grenzen open zijn bezoek aan de Bondsrepubliek. kunnen kopen. Bij een belastbaar dens moeten gaan betalen en het land vrije verkiezingen in het Steinberg oriënteert zich bij zijn -r de tot nu toe zwaar gesubsidi- vooruitzicht heeft gesteld, is het westerburen op schone technologie nog in aanmerking te eerde elektriciteit. Dit heeft de aantal emigranten gedaald. Sommi- en technieken om vervuiling te be- inkomen van 43.500 gulden (het komen voor een premie-A-woning) staatssecretaris is nog altijd een bedrag van 1600 gulden aan eigen geld nodig, zo heeft Eigen Huis berekend. Ook voor het verwerven van goedkopere premie-A-woningen de plannings- ge functioanrissen ïigratiegolf als de le- echter strijden. Wolfgang Gress, gisteren bekend vensstandaard van de DDR-burgers gemaakt. niet gauw gaat stijgen Gress presenteerde de deelne- moeten vooral de laagste inkomens gisteren een plan de ronde-tafelconferentie aanzienlijke bedragen gen geld beschikken. Bij t___ ning van 137.000 gulden is dat 8.500 geroepen tot verhoging gulden en bij een woning van 132.000 gulden 3.500 gulden. Slechts voor een premie-A-woning van 127.000 gulden hoeft iemand nisten wijzen met een belastbaar inkomen tot ming 33.500 gulden geen eigen geld te hebben. Die situatie kan nog verslechte ren wanneer de hypotheekrente verder stijgt, zoals wordt verwacht. De rente blijft omhoog gaan. De de^bedriiven geldmarktrente (voor leningen met J? -- - oon lr»nr»+iiH «an minrlor Han oon Luft verklaarde dat de DDR twaalf punten buitenlandse schuld miljard gulden heeft, genoemd hervorming o Premier Modrow had al eerder op- overigens aï eerder /erhoging van de ener- - gieprijzen en verlaging van de sub sidies op basisproducten en con sumptiegoederen. Maar de commu te radikale omvor- ïomie af en probe ren dit proces te vertragen. Volgens Christa Luft toinister EÏS" van economische zaken en vice-pre- mier) moet een nieuwe arbeidswet zorgen dat het personeel in zeggenschap "iedereen het recht op ar- Westduitse minister: 200 miljard nodig voor milieu Oost-Europa De Westduitse minister van milieu Klaus Toepfer zegt dat in de komende 20 jaar ongeveer 200 mil- rond de 40 jard dollar nodig zal zijn om de Oos- cijfer dat teuropese industrie volgens moder- milieu-inzichten te saneren. De door Westduitse econoriien. Dit cij- minister noemde dit cijfer vorige fer betekent dat de DDR per hoofd week bij de openbaarmaking de bevolking een hogere bui tenlandse schuld heeft dan Polen. De Westduitsers zijn het er echter dat de Oostduitse voorstudie voor het 'Europees lilieuplan van het Duitse Instituut Dor Economisch Onderzoek (DIW). De Westerse landen moeten structureel een veel beter uit- volgens Toepfer de volkeren jspunt biedt dan die van Polen Oost-Europ of Hongarije. De DDR wil de milieu- sing van d< iling flink verminderen. Bin- men. Oostberlijnse winkels doen kleren in ramsj OOST-BERLIJN (RTR) - Staatskledingzaken in Oost- Berlijn zitten zo omhoog met hun voorraden dure en ouder wetse kleding dat zij voor het eerst opruiming zullen houden. Volgens een woordvoerder van de gemeente zullen zo'n 200 winkels kortingen aanbieden die kunnen oplopen tot zo'n zes tig procent. De bedoeling is om voortaan twee keer per jaar opruiming te houden. De winkeliers zullen verder elkaar mogen beconcur reren door reclame te maken en zo hoog mogelijke kortingen aan te bieden. heel gevoelig zijn voor de prijsont- directeur Schaafsma vari de SVB wikkeling Bijeenbtw-verlaging(of gisteren in zijn nieuwjaarsrede ge- een lager tarief in de eerste belas- ®egd tingschijf) is bovendien geen spra- - - ke van denivellering van inkomens. v<jo, WWIW> oujeiJ hiervoor is lastenverlich- het totale uitkeringsbedrag ting in ons land omstreden, danks de internationale stemming onder economen Nederland lastenverlichting boden. zaakt door de toeneming aantal uitkeringsgerechtigden (400 miljoen), de aanpassing van de aow aan het gewijzigd minimumloon (900) miljoen) en de verhoging van meteen, want door het de kinderbijslag (200 miljoen). Sinds eind 1988 verstrekt de SVB :n aww-pensioen aan weduwnaars En wel financieringstekort kan lastenver lichting in latere jaren een pro- btw-verlaging (later netsperiode) beperkt deze kabi- duwnaarspensio boven- Met inbegrip toegekend, de nog te dien door milieuheffingen teniet wachten aanvragen over vorig jaar wordt gedaan, moet via begrotings- is hiermee op jaarbasis 450 miljoen discipline de mogelijkheid tra ruimte voor lagere lasten wor den opengehouden. Om de werkgelegenheidsdoel- stelling (100.000 personen per jaar wachting 2.048.000 het werk) waar te maken, zal den zijn. Het aantal gulden gemoeid. I Vorig jaar passeerde het aantal de grens van twee miljoen eind dit jaar zullen er naar ver- gerechtig- inclu- j naast loonmatiging ook aandacht sief weduwnaars, zal met 7.000 sty- het arbeidsaanbod moeten gen tot circa 200.000. looptijd van minder dan jaar) heeft inmiddels met circ, procent de hoogste stand sinds ze- Sfwe6 d'f Jdt ïf r deTmoTbeSUc™: marktrente. die geldt voor langer menwerking tussen Oostduitse en Westduitse bedrijven gen Volgens de minister kwamen er i de afgelopen weken door de grote DEN HAAG (GPD) - Het moderne GGD-directeur laakt 'gezondheidsrage' in het bedrijfsleven Benzine duurder Benzine en autogasolie (diesel) wor den vrijdag 2 cent per liter duurder. De advies-iiterprijzen (zelftank) ko men daarmee op 162 cent voor su per plus loodvrij, 158 cent voor euro - loodvrij en 164 cent voor gelode su per. Een liter diesel gaat aan de meeste zelftankpompen 114,4 cent kosten. Dat is gisteren in Rotterdam bekendgemaakt. Opvolger Ruding De Canadese minister van financi ën, Michael Wilson, is gisteren tot voorzitter gekozen van het Interim comité van het Internationale Mo netaire Fonds, het beleidsbepalen de orgaan van het fonds. Hij is de opvolger van ex-minister Ruding die het IMF verliet toen hij geen mi nister van financiën meer was. Wilson werd al enkele weken ge noemd als belangrijkste kandidaat, zeker nadat de Zweedse minister van financiën, Kjell-Olof Feldt, had laten weten de functie niet te ambië- Vrije Volk De ondernemingsraad van Het Vrije Volk heeft de Rotterdamse ad vocaat mr. H. Mentink ingescha keld als adviseur. Hij moet de raad onder andere vertellen of en hoe Het Vrije Volk zich los kan maken uit de Avondbladen Combinatie Rotterdam (ACR). Deze brengt be halve Het Vrije Volk ook het Rotter dams Nieuwsblad op de markt. Ver der moet Mentink de onderne mingsraad adviseren over voorstel len van de directie fen hoofdredactie van het Vrije Volk om de krant zelf standig te iaten verdergaan. uittocht van DDR-burgers opnieuw bedrijfslev 50.000 arbeidsplaatsen vrij. In totaal de groeiende zijn inmiddels 250.000 arbeidsplaat- onbezet. Derhalve worden land kan door alleen nog 'supermensen' gebruiken. Werkgevers vinden werknemers voormalige ambtenaren van het op- die een 'ietsje' mankeren al snel i beidsongeschikt. Bedrijven moeten ADVERTENTIE x. door Carine Neefjes De gezondheid wordt steeds be langrijker. Iemand die aan een hart- of vaatziekte lijdt en dat zijn er nogal wat in Nederland kan een carrière wel op z'n buik schrijven. Voor de werkgever is zo'n werkne mer te duur en neemt hem liever niet in dienst. Drs. E.W. Roscam Ab- bing, directeur van de Gemeentelij ke Gezondheidsdienst (GGD) in Rotterdam en buitengewoon hoog leraar gezondheidszorgbeleid in Nijmegen, vindt dat bedrijven te veel nadruk leggen op de gezond heid van werknemers. "Dat is onge zond voor het bedrijf en voor de ar beidskracht". De GGD-directeur: "Het kan voor iemand met een hart- of vaatziekte wel twintig jaar duren voor hij een hartinfarct krijgt. Al die tijd moet hij dan thuis zitten en wachten tot hij onwel wordt. Dat is niet eerlijk. Zo'n man kan jaren goed functione ren. Een bedrijf kan daarvan profi teren in plaats van de 'zieke' voortij dig de laan uit te sturen". Roscam Abbing meent dat bedry- ven naar alternatieve oplossingen moeten zoeken. "Iemand die wat meer dan normaal depressief is, functioneert waarschijnlijk niet snel en adequaat genoeg. Het be drijf kan die werknemer een andere arbeidsplaats aanbieden. Zo kan een depressieve verpleegster die niet meer in staat is met patiënten Bedrijven zijn echter niet happig op een alternatieve dienstregeling. Ze geven de voorkeur aan een 'se lectief aannemingsbeleid', De gezondheidsrage land neemt extreme meent de GGD-directeur. Uit recent onderzoek van het Sociaal mensen met een kleine afwijking Cultureel Planbureau blijkt dat ge worden uitgesloten. Op die voorkomen ze personeelsuitval, be sparen ze ziektekosten en kunnen ze uitgroeien tot een sterk bedrijf doen dat gewapend is tegen tie. Supermens Roscam Abbing vindt het een 'slechte zaak' dat bedrijven slechts 'supermensen' in dienst nemen. Het aantal langdurig arbeidsongeschik ten in ons land is daardoor schrik barend hoog. Aan de situatie van deze thuisblijvers wordt weinig aandacht besteed, omdat veel 'zie ke' werknemers zelf besluiten het werk stop te zetten. "Ze voelen dat ze niet meer opti maal functioneren. De bedrijfslei der zal hen dat duidelijk laten mer- Bedrijven zijn ken- v,?alen z'ch schuldig en on- in de gezond gemakkelyk op hun werk. De Ziek- heidsrage te veel tew^ is ?an*'"~J de hand lig- I gende oplossing. Achteraf blijkt dat veel werknemers spijt hebben van hun beslissing. Ze missen hun soci ale contacten en voelen zich niet goed omdat ze niet produktief zijn". Het aantal arbeidsongeschikten UÜP zal nog verder toenemen, omdat de troleren of de patiënt de informatie val. moderne technologie heel vroeg al- begrijpt", aldus Roscam Abbing. lerlei kwaaltjes kan aantonen. Zo Om de totale arbeidsongeschikt-- kan de screeningsmethode bijvoor- - op zoek naar Superman, zoasl hier ge speeld door Christopher Reeve in de ge lijknamige film Daardoor len veel met een kleine li chamelijke te- beeld vroegtijdig zondheid voor de Nederlandse be volking het hoogste goed is. "Het is veel mensen een obsessie. Ze fitness, omdat beweging goed voor het lichaam is. Al die aan dacht voor een gezond lijf vind ik te ver gaan. Alsof je in deze maat schappij niet meetelt als je ziek of gehandicapt bent". Ook de regering besteedt veel geld aan voorlichting over gezond heid. Volgens Roscam Abbing deu gen die campagnes niet. "Neem de niet-rokerscampagne. Die dringt voornamelijk door by hoogge schoold publiek. Mensen uit lagere milieus worden door hun omgeving voor gek verklaard als ze stoppen met roken. In die kringen wordt dat aanstellerij genoemd. Voor deze mensen is ook de informatie over gezond voedsel te ingewikkeld. Het zegt hen niets dat onverzadigde vet zuren geen aderverkalking veroor zaken. Zo blijft steeds dezelfde groep mensen ongezond leven en raken ze eerder arbeidsonge schikt". De GGD-directeur vindt dat de huisarts laaggeschoolden individu eel moet voorlichten. "Die kan c de heid terug te dringen, moeten be drijven volgens hem meer gehoor kortkoming snel baarmoederhals ontdekken die op geven aan de Wet Arbeid Gehandi- uit de boot in de den duur kanker kan veroorzaken. een Roscam Abbing: "Als deze techni- baan. sche hoogstandjes bij een arbeids- gevers c capte Werknemers die vorig jaar i 'ngevoerd. Die wet verplicht werk te gaan, tijdelijk de vaklitera- Als tuur van artsen documenteren. Dan verpleegster rustig een dagje thuis- (archieffoto) keuring gebruikt worden, kan de werkgever zeggen: 'Die vrouw wil ziclyniet goed voelt, kan de ik niet. Zij krijgt toch kanker'. Het voordeel van deze vergevorderde r vijf procent arbeids- continuïteit niet noodzakelijk. blijven. De afdeling documentatie techniek is natuurlijk dat verschil- ongeschikten in dienst te "Maar het is moeilijk te controleren of bedryven hieraan meedoen. Zo noemen sommige werkgevers ook brildragers arbeidsongeschikt".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7