Uitvoerend comité Roemenië benoemd Turkije en Özal zijn rijp voor eigen perestrojka Geheimzinnigheid rond bezoek Botha Leger: land onder controle Nicaragua haalt uit naar VS na moord op nonnen Securitate gooide bommen om Ceaueeseu te bevrijden Bulgaren protesteren tegen rechten voor etnische Turken Shamir ontsloeg Weizman niet uit vrees alternatieve regering 'N ENKELTJE ZEVENDE HEMEL? DONDERDAG 4 JANUARI 1990 BUKAREST (GPD/AP/AFP/UPI/Rtr) - De voorlopige regering van Roemenië, het Front voor Nationale Redding, heeft gisteren een uitvoerend comité benoemd dat naar het zich laat aanzien de meeste regeringsmacht krijgt. Dat meldt het Roemeense persbureau Rompres. Het leger zegt de situatie in het land geheel onder controle te hebben. Enkele duizenden leden van de Securitate zijn uitgeschakeld of gearresteerd, al moet de bevol king volgens onderminister van defensie en chefstaf Vasile Ionel nog wel rekening hou den met aanvallen van nog niet gepakte agenten, in Sibiu zou gisteren nog zijn geschoten tussen Securitati en inwoners. NEW YORK (AP/Rtr) - Nicaragua heeft gisteren in een brief aan de se cretaris-generaal Peres de Cuellar van de Verenigde Naties geprotes teerd tegen de moord afgelopen maandag op twee nonnen in Nicara gua. Daarbij raakten een Ameri kaanse bisschop en een derde non gewond. In een felle aanval richting de VS zei president Daniel Ortega dat de Amerikaanse regering "ver antwoordelijk is voor deze misdaad omdat zij de Contra's betaalt om de ze misdaden te begaan". De door de VS gesteunde Con tra's zijn als de daders van de aan slag aangewezen. Maar de militaire leider van de Contra's,. Enrique Ber- mudez, zei in Miami te betwjfelen of Contra's verantwoordelijk zijn. De Verenigde Staten hebben de moord op de nonnen gisteren veroordeeld en zullen de hulp aan de Contra's verminderen als blijkt dat zij de da ders zijn. Alhoewel de Amerikaanse rege ring niet uitsluit'dat de rebellen de dood van de vrouwen op hun gewe ten hebben, houdt de Amerikaanse regering liever nog een slag om de arm. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft de regering van Nicara gua nog geen enkel bewijs geleverd voor haar beschuldiging dat de non nen zijn gedood bij een aanval van de Contras. Nicaragua heeft gisteren de Vere nigde Naties een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd over de bestorming van de woning van de Nicaraguaanse ambassadeur in Panama door Amerikaanse troe pen. Die zitting zou volgende week maandag moeten worden gehou den. De organisatie van Amerikaan se staten (OAS) zal de kwestie mor gen bespreken. Behalve het uitvoerend comité heeft Roemenië ook een kabinet, dat wordt geleid door premier Petre Roman. Het Front voor Nationale Redding heeft echter- meer macht en benoemt de premier. Roman is niet opgenomen in het elf leden tel lende uitvoerend comité waarvan interim-president Ion Ilieuscu voor zitter is. Het comité wordt verde? geleid door eerste viee-voorzitter Dumitru Mazilu, de vice-voorzitters Cazimir Ionescu en Carol Kiraly en secretaris Dan Martzian. Mazuli was een vooraanstaand criticus van het regime van Ceausescu. Voor de Ver enigde Naties stelde hij een rapport op over schendingen van de men senrechten in Roemenië en werd hiervoor in 1987 onder huisarrest Iliescu heeft gisteren1 ministeries aan het kabinet toege voegd. De ministers, wier namen nog niet bekend zijn, krijgen het be heer over geologie, mijnen, post en communicatie en buitenlandse han del. Ook is een president van de bank voor buitenlandse handel be noemd. Generaal Vasile Ionel zei gisteren dat er bij de bloedige revolutie 196 officieren en onderofficieren zijn gedood en 450 gewond geraakt. Hij kon niet zeggen hoeveel soldaten en burgers zijn gesneuveld. Wel her haalde hij de beschuldiging dat er gedurende de 24 jaar durende heer schappij .van Ceausescu zeker 60.000 mensen zijn omgekomen. BUKAREST (Rtr) - Eenheden van de Securitate hebben twee dagen lang verwoede aanvallen uitgevoerd op'de kazerne waar Nicolae Ceausescu en zijn vrouw Elena werden vastgehouden voordat ze na een geheim proces werden geëxecuteerd. Dat heeft politie-commandant Cornelius Diaman- descu gisteren op de Roemeense televisie verklaard. Volgens Diamandes- cu voerde Securitate zelfs bombardementen uit op de kazerne bij Buftea, iets ten noorden van Bukarest. De politie-commandant gaf gisteren bijzonderheden over de aanhou ding van de Ceausescu's na hun vlucht op 22 december uit Bukarest. Twee politiemannen uit Tirgovisté troffen bij een graanschuur in het 35 kilome ter verder gelegen Cimpulung een opgewonden groep burgers aan: de Ceausescu's zaten in de schuuT. De agenten gingen naar binnen en maakte het paar wijs dat zij hen kwamen helpen. Waarop het tweetal vrijwillig in de politie-auto stapte. In plaats van naar Tirgovisté reden de politiemannen echter naar Buka rest, stopten een paar kilometer buiten de stad, camoufleerden de auto in een bos en wachtten tot het donker werd. Daarna werden de Ceausescu's naar de kazerne bij Buftea gereden en overhandigd aan de leger-autoritei- ten. Beide politiemannen maakten de bombardementen van de Securitate, die lucht had gekregen van de verblijfplaats van de Ceausescu's, op de ka zerne mee. "Op een gegeven moment werd zelfs gevreesd voor het gebruik van gifgassen", aldus Diamandescu. De Ceausescu's werden 's nachts steeds rondgereden in zwaar bewapende voertuigen om een eventuele be vrijdingsactie te bemoeilijken. Roemenië heeft ongeveer een maand de tijd om een formeel verzoek bij Zwitserland in te dienen om rekeningen van de familie Ceausescu te blok keren. Roemeense ballingen in het westen hebben gezegd dat ex-presi dent Nicolae Ceausescu en zijn familie goud tot een waarde van 800 mil joen gulden bij Roemeense banken gedeponeerd hebben. President Iliescu en premier Ro man hadden gisteren een ontmoe ting met de Franse parlementsvoor zitter en voormalig premier Laurent Fabius, die na het gesprek aankon digde dat zijn land "onmiddellijke steun en hulp aan de opbouw van Roemenië ?al geven". Fabius zei dat Roman "niet erg gelukkig was" met de westerse berichten dat de Roe meense bloedige revolutie van te voren al was gepland. Zowel Ro man als Iliescu wees de berichten met klem van de hand. Ionel ontkende dat het leger een staatsgreep had beraamd om Nico lae Ceausescu ten val te brengen, al voordat de 'protesten tegen het be wind in december begonnen. "Het Roemeense leger heeft niets voor- bereid om de revolutie te starten. De revolutie is het werk van het volk", aldus Ionel. De generaal zei dat er geen bewij zen zijn dat de Securitate verster king kreeg van huurlingen uit het Midden- of Verre Oosten. Ook sprak hij berichten tegen als zouden 30.000 leden van de Securitate hun toevlucht hebben gezocht in bun kers in de Karpaten. Ionel sprak verder tegen dat militairen van het reguliere leger hebben geschoten op demonstranten in Timisoara, waar de opstand begon. Dat was volgens hem het werk van geïnfil treerde Securitati. De nieuwe minister van toerisme Mihai Lupoi maakte gisteren be kend dat Roemenen voortaan vrij naar het Westen mogen reizen. Er worden nieuwe wetten opgesteld* maar het kan wel nog wat tijd ver gen voordat de technische facilitei ten om paspoorten uit te geven ge reed zijn, voegde hij eraan toe. KANGWONDO - Zuidkoreaanse militairen paraderen langs de 'Muur' die het land scheidt sche buren. Noordkorea heeft voorgesteld de barrière weg te halen, een propagandastunt je volgens de regering Seoul. (foto Rechtbank VS wijst schadeclaim Lockerbie-ramp af NEW YORK (AFP/Rtr) - Een federa- le rechtbank in de Verenigde Staten heeft gisteren een eis tot schadever goeding afgewezen die was inge diend door familieleden van slacht offers van de vliegramp met een Pa- nam-vliegtuig boven het Schotse Lockerbie in 1988. Volgens de indieners van de eis is de ramp mede veroorzaakt door te kortkomingen van Panam, die bete re beveiligingsmaatregelen had moeten treffen tegen een aanslag door terroristen en de passagiers had moeten inlichten over binnen gekomen telefonische dreigemen ten. Rechter Thomas Platt zei dat er geen sprake was van "opzettelijk wangedrag van Panam-werkne- mers". Na de afwijzing door de rechtbank verklaarden advocaten van de eisende partijen, die vele tientallen miljoenen guldens scha devergoeding verlangen, in hoger beroep te zullen gaan. Bij de ramp op 21 december 1988 kwamen 259 inzittenden van een Panam-toestel door een bomaan slag om het leven. Daarnaast verlo ren 11 inwoners van het Schotse de communisti- dorp Lockerbie, waar de brokstuk ken van het vliegtuig neerkwamen, het leven. Hongarije zoekt voorzichtig contact met Zuid-Afrika Buitenland kort Ontslag De Britse minister van arbeid Nor man Fowlêr heeft gisteren om per soonlijke redenen ontslag geno men. Hij is onmiddellijk vervangen door Michael Howard, die de post van staatssecretaris voor milieu be kleedde. De 51-jarige Fowler heeft uitdrukkelijk verklaard dat zijn af treden niets te maken heeft met me ningsverschillen met premier Mar garet Thatcher. Hij wil meer tijd be steden aan zijn gezin. Goudzoekers De Braziliaanse regering is in dé noordelijke deelstaat Roraima een grote campagne begonnen om de Yanomami-indianen te bescher men tegen oprukkende goudzoe kers. Sinds Roraima om 1970 wérd ontsloten, zijn de Yanomami mas saal slachtoffer geworden van door blanken geïmporteerde zièktes. Drugsvangst Agenten van de Spaanse narcotica- politie hebben 64 kilo cocaine in be slag genomen en zes Colombianen en drie Spanjaarden gearresteerd. In de haven van Barcelona is 32 kilo heroïne gevonden in een container de afkomstig was uit Barranquila in Colombia. Twee andere zendingen van 20 en 12 kilo zijn eind december al in dezelfde haven gevonden. BUDAPEST (GPD) - De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse zaken Roelof 'Pik' Botha is gisteren begonnen aan een tot op het laatste moment geheim gehouden bezoek aan Hongarije. Pas^enkele uren voor zijn aankomst in Budapest werd het nieuws door de Hongaarse radio be kendgemaakt. door Hans Geleijnse Het is voor het eerst dat een Zuid- afrikaanse regeringsvertegenwoor diger een lidstaat van het Warschau Pact bezoekt. Volgens een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken zal Botha vandaag met zijn Hongaarse collega Horn praten. De Zuidafrikaanse regering wil zich, zo heet het, informeren over de ontwikkelingen in Oost-Eu ropa en informatie geven over de si tuatie in zuidelijk Afrika. Hardnekkig werd ontkend dat dit tweedaagse bezoek de inleiding vormt voor het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met het apartheidsbewind, maar uitgeslo ten werd het evenmin. "Erkenning van Pretoria is een zaak van de lan ge termijn, waarover nog zeer veel zal moeten worden gepraat", aldus de woordvoerder. De Hongaarse regering, zo wordt onofficieel te kennen gegeven, hecht grote waarde aan een onaf hankelijke buitenlandse politiek, die gedragen wordt door de wens tot dialoog. Hongarije was het eer ste Oostblok-land dat diplomatieke betrekkingen met Israël en Zuid- Korea aanknoopte. Het bezoek wordt verder met de grootste geheimzinnigheid omge ven. Een Hongaarse radiojournalis te werd een vraaggesprek met Bo tha onmogelijk gemaakt. "Daarvoor ligt dit bezoek te gevoelig", aldus een zegsman van buitenlandse za ken. Toegegeven wordt dat econo mische contacten met het apart heidsbewind mede als motief die nen voor de aanwezigheid van Bo tha in Hongarije. Een andere reden is die van de menselijke contacten. In Zuid-Afri ka wonen ongeveer 15.000 Honga ren. Tot nu toe was het hen pmk- tiseh onmogelijk om Hongarije te bezoeken, omdat Budapest het apartheidsbewind negeerde. Maar de Hongaarse radio meldde giste ren dat nu een versoepeling van vi sa-regelingen wordt gewerkt en dat Hongaarse zakenlieden in Zuid- Afrika naar mogelijkheden zoeken om in hun geboorteland te investe- SOFIA (AP/Rtr) - Duizenden inwo ners van vijf stedén in Bulgarije hebben gisteren geprotesteerd te gen het besluit van de regering om etnische Turken het recht te geven hun moslim-naam te gebruiken en andere discriminerende maatrege-* len tegen deze bevolkingsgroep in te trekken. Dit is bekendgemaakt door het Bulgaarse persbureau BTA. Volgens BTA eisten betogers in Plovdiv, Turgovishte. Shoumen, Rousse en Smolyan dat het besluit zou worden herzien. In een andere plaats, Varna, werd echter gede monstreerd ter Ondersteuning van het regeringsbeleid. Het bestuur •van de nationale vakbondsfederatie riep de bevolking op de vrije keuze van familienaam te steunen en een einde te maken aan de sfeer van vij andigheid. Het Comité ter Verdediging van Nationale Belangen, dat in de zuid oostelijk gelegen stad Kurdjali werd opgericht uit protest tegen het vorige week genomen besluit om een einde te maken aan het beleid van gedwongen assimilatie, zei voor vrijdag een "waarschuwingssta king" te zullen organiseren als de autoriteiten niet naar haar bezwa ren willen luisteren. Vijftig etnische Turken uit Bulga rije zijn gisteren uit een Zweeds vluchtelingencentrum verdwenen om zich te onttrekken aan uitwij zing die voortvloeit uit strenge nieu we asielregels, die vooral in kerke lijke kring veel verzet oproepen: De vijftig, onder wie ettelijke gezinnen met kinderen, hebben volgens de politie in het zuidelijke Malmo een vluchtelingenschip in de haven ver laten kort voordat politiemensen hen zouden ophalen om ze naar hun vaderland terug te sturen. Zweden maakte in december bekend dat het niet langer opgewassen is tegen de toestroom van asielzoekers en dat het voortaan alleen nog mensen op neemt die in hun vaderland bloot staan aan wredè onderdrukking. De vijftig vluchtelingen hebben van de kerk opvang aangeboden gekregen in een kerk in Malmo. Duizenden vluchtelingen en hun sympathisan ten hebben hun toevlucht gezocht in ongeveer 20 kérken die als pro test door geestelijken waren open gezet. Koop dan snel een staatslot en wie weet kunt u zeer binnenkort wel iw koffers pakken. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan eèn staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. TEL AVIV (DPA/AFP) - Premier Yitzhak Shamir van Israël heeft gis teren tegenover zijn Likud-partij toegegeven dat hij het ontslag van minister van wetenschap Ezer Weizman weer heeft ingetrokken omdat hij wist dat zijn coalitiege noot, de Arbeiderspartij, een alter natieve regering kan vormen. De woorden van de minister-pre sident werden bevestigd door vice- premier Shimon Peres van de Ar beiderspartij. Voor de Israëlische radio beaamde deze dat zijn partij op dit moment in staat is een rege- Partijleider Vietnam treedt binnenkort af HANOI (Rtr) - De Vietnamese par tijleider Nguyen Van Linh zal bin nenkort om gezondheidsredenen aftreden. Volgens adjunct-redac teur Bui Tin van de communisti sche partijkrant Nhan Dan zal dat gebeuren op een plenum van het Centraal Comité dat na Tet (het Vietnamese Nieuwjaar pp 27 janua ri) wordt gehouden. Premier Do Muoi wordt getipt als zijn opvolger. ringscoalitie te vormen zonder het Likud-blok. Volgens Peres kan de Arbeiderspartij samen met de stem men van de kleine religieuze partij en "en de steun van links een kleine coalitie vormen die beschikt over 62 van de in totaal 120 Knesset-zetels. Maar Peres voegde eraan toe dat hij er de voorkeur aan geeft de grote coalitie met de Likud te handhaven op voorwaarde dat het vredespro ces wordt voortgezet. Op de vraag hoeveel tijd hij de huidige regering van nationale eenheid nog geeft zei Peres: "Ik weet het niet. Het is een kwestie van weken, of maanden". De kleine coalitie is volgens hem "een alternatief, niet meer". De helft van de Israëliërs is voor stander van onderhandelingen met de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO. Twaalf procent zegt mis schien en 37 procent niets van on derhandelingen te willen weten. Dat is de uitkomst van een repre sentatieve opiniepeiling door het onafhankelijke Israëlische dagblad Hadashot. Zelfs 24 procent van de Likud-stemmers (het rechtse blok onder leiding van premier Yitzhak Shamir) is vóór onderhandelingen. Smokkel De Russische geheime dienst KGB heeft vorige maand een netwerk ontmanteld van bedrijven die tita nium, een metaal dat in de defensie industrie wordt gebruikt, naar hét Westen smokkelden. Het Moskouse coöperatieve bedrijf "Godograf" kreeg het titanium van een vlieg tuigfabrikant in de hoofdstad.. Een Letse coöperatie verkocht het metaal door naar het Westen. Politie Functionarissen van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken en de politie praten morgen in Oost- Berlijn met de Oostduitse autoritei ten over de mogelijkheid van sa menwerking in het politiewerk. Dit is gisteren vernomen in officiële bron in Bonn. Het overleg zal vooral gaan over de gezamenlijke bestrij ding van de criminaliteit en de han del in verdovende middelen. Laos Het afgelopen jaar was een "nacht merrie" voor het socialisme, maar de regering van Laos blijft over tuigd van de juistheid van de leer en roept de bevolking op om de com munistische partij te blijven steu nen. In een uitzending van de staatsradio, waarin kennelijk gerea geerd werd op de gebeurtenissen in Oost-Europa, werd gezegd dat de "kapitalistische landën" met "ideo logische en politieke" oorlogvoe ring het socialistische systeem wil len te ontmantelen. ISTANBUL - Een recente spot prent in het Turkse dagblad Milliyet munt niet uit door goede smaak. We zien Ceausescu en zijn vrouw tegen de muur staan, voor het vuurpelo ton. Helena zegt tegen haar man: "Toen onze aanhang was gedaald tot 21,80 had dat voor ons een waar schuwing moeten zijn". Alle Turkse lezers weten wat met 21,80 wordt bedoeld. Het was het percentage dat de regerende Moe derlandpartij ten deel viel bij de lo kale verkiezingen van maart vorig jaar, die golden als een nationale krachtmeting. Volgens opinieon derzoek is de partij sindsdien ge zakt tot circa 14 procent en van de derde naar de vierde positie. door Frans van Hasselt In het parlement heeft de partij nog alti,id de overweldigende meer derheid die ze in november 1987 be haalde met 36 procent van de stem men. Premier Akbulut zegt tot 1992 te zullen aanblijven en Özal, die zich in oktober door het parlement tot president liet kiezen, kan die positie nog tot 1996 bezetten. Als om de karikaturist af te val len, ging commentator Altan Oy- men in hetzelfde Milliyet fel tekeer tegen de rechtse oppositieleider Demirel. Ook Démi- rel had parallellen getrokken tussen het einde van de Roemeense dicta tor en de, volgens hem, snel nade rende val van de Turkse president. Hij noemt Özal nooit bij naam maar duidt hem gewoonlijk aan met de omschrijving "de bezetter van Can- kaya" (het presidentiële paleis). Oymen, zelf geen vriend vgn Özal, noemt het onzinnig parallellen te trekken tussen beide gevallen. In Turkije bestaan nog altijd andere middelen een regering ten val te brengen, schrijft hij. Instituten als vrije pers en parlement functione ren, zij het gebrekkig. Demirel bestrijkt 56 afgevaardig den in het 450-koppige parlement, dat niet het eeuwige leven heeft. Waarom waren er van zijn partij nooit meer dan drie tot vijf afge vaardigden aanwezig bij de begro tingsdebatten, waar de regering ook kan worden bestookt, vraagt Oy men bitter. Kieswet Natuurlijk is er een enorme afstand tussen het ziekelijke regime van Ceausescu en het bewind van Özal dat, hoe men het ook wendt of keert, langs parlementaire weg (in clusief een curieuze kieswet waar aan oppositieleider Inonu mede zijn goedkeuring verleende) aan de macht kwam en bleef. Toch is De mirel niet de enige die komt met speculaties over mogelijke reper cussies van de Oosteuropese ge beurtenissen op Turkije. -Al voor de omwenteling in Roe menië was de, overigens uitgespro ken rechtse, commentator Rauf Tamer, in de Tercuman gekomen met een verzuchting: Komen wij Turken nooit op straat? Scholen wij nooit samen, voor welk doel dan ook? Zelfs de demonstratie tegen de onderdrukking van Turken in Bulgarije trok slechts enkele tien duizenden bezoekers. Waar blijven de honderdduizenden van Leipzig en Praag? Degenen die zich zulke vragen stellen hoeven niet alleen te denken aan deze 'steden plus Timisoara en Bukarest. Ook rechtse dictaturen zijn recentelijk in Zuid-Korea en de Filipijnen door de volksmassa's verdreven. Toch is het anders in Turkije. Özal, weliswaar niet het toonbeeld van een democraat, is geen dictator. Er zittên karikaturale en onwezenlijke trekken in zijn hang naar de macht, maar deze kun nen in de pers aan de kaak worden gesteld, zij het niet naar hartelust, kranten kunnen worden aange klaagd wegens "belediging van een staatshoofd" en enorme geldstraf fen oplopen. De pers blijft een uit laatklep voor hilariteit over de ne derlaag voor de Moederlandpartij van Özal. De pers schrijft ook veel over de noodzaak van een 'perestrojka' voor Turkije. Eigenlijk zou men van een omgekeerde perestrojka moeten spreken, waarop men hier zit te wachten. De communistische par tij, Turkije's oudste, is illegaal sinds haar voltallige leiding kort na Ata- turks machtovername in 1922 in de Zwarte Zee, op weg naar Baku, werd verdronken. Gefolterd Twee leiders van de huidige "Vere nigde Communistische Partij", Kutlu en Sargin, die in 1987 open lijk naar Ankara terugkeerden, zijn gefolterd en gevangen en hun. pro ces is nu hun derde jaar ingegaan. Maar sommigen van de partijgeno ten zijn ongemoeid gelaten en on langs werd op een persconferentie in Istanbul aangekondigd dat de partij haar activiteiten binnen Tur kije in het openbaar gaat hervatten. De artikelen 141 en 142 van het wet boek van strafrecht, die zware straf fen stellen op zulke activiteiten, zijn nog geldig. De regering heeft echter aangekondigd dat deze artikelen "aan een brede nationale discussie" zullen worden onderworpen. De allerscherpste kantjes van het taboe op communisme zyn er in Turkije al met al af. Het zijn vooral de gebeurtenissen in Oost-Europa die maken dat er moed voor nodig is, zich nu nog het etiket 'commu nist' op te plakken. De vraag is of de rechtse lokroep van Demirel wel aanspreekt. Zijn meetings trokken tienduizenden, en na 'Bukarest' heeft hij verkon digd ook een half miljoen op straat te kunnen brengen tv en het "on wettige regime" in An» ra. Als dat al zo is, zal daar weinig politieke overtuiging achter zitten. Turkije ligt eerder wakker van de honger. De koopkracht daalt nog steeds on heilspellend, de inflatie van dit jaar zal nauwelijks onderdoen voor die van '89, de koude winter is nog niet op haar hoogtepunt. Explosies Voedsel- of brandstofrellen lijken lang niet meer ondenkbaar, en kan men zich voorstellen dat het zulke factoren zijn die tot massale explo sies gaan leiden - factoren die ook in Roemenië hun gewicht in de schaal hebben gelegd. Het is niet onmoge lijk dat Demirel een leidende kraéht wordt van zo'n "volksbeweging" maar zij zal ook het vaarwater kun nen volgen van islamitische stro mingen, die eveneens het getij mee hebben in Turkije. Ten slotte is er nog de militaire factor. Regeringen met rechtse par lementaire meerderheden werden in Turkije door de legerleiding om de tien jaar ten val gebracht: in 1960, 1971, en in 1980. De kalender heeft natuurlijk geen magische macht. Maar de vraag 'Haalt özal 1996?' lijkt verre van ongerechtvaardigd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5