Alternatief straffen jongeren effectief Kosto: pakkans in Nederland te klein Rode Kruis gaat gewoon door met verzending pakketten Justitie onderzoekt HALT-projeeten Rotterdamse PvdA-er wil plek afstaan aan Kombrink WACHTEN OP KONING WINTER 'Vervuiling eerst inventariseren' MALSOVIT. DONDERDAG 4 JANUARI 1990 DEN HAAG (GPD) - De pakkans is in Nederland te klein. Ten opzich te van de ons omringende landen worden er te weinig misdrijven op gelost. Staatssecretaris Kosto (justi tie) wil daarom extra geld vrijma ken voor opsporing. Het grootste knelpunt in de crimi naliteitsbestrijding is het gebrek aan mankracht bij de opsporings- fers, afkomstig teams en de openbare ministeries, 'kwestie van geld Kosto wil een groot deel van de 350 laatste de Raad van Eu ropa en het Amerikaanse ministerie justitie, zijn gepubliceerd i: handeld. Daartoe zijn met veel suc ces alternatieve sancties ontwik keld, zoals het verrichten van werk- ïiljoen extra, die justitie dit jaar weekblad The Economist. het Engelse zaamheden totdat de schade is ge- heeft gekregen, hiervoor De getallen betekenen overigens De staatssecretaris reageert niet dat in Nederland mild wordt hiermee op een Brits onderzoek gestraft. Kosto wil niets weten (te) 'softe' aanpak door Justitie, liet hij voor de Vara-radio weten. het aantal gedetineerden :en aantal Westerse landen. A A Nedérland telt in verhouding het De cel is namelijk DEN HAAG (ANP) - Alternatief straffen van minderjarigen werkt effectiever dan een 'gewone straf kleinste aantal gevangenen: 36 op instrumenten om wetsovertreders via politie en justitie. Dat blijkt uit een landelijk evaluatie-onderzoek van de zogenoemde HALT- 100.000 inwoners. Ter vergelijking: projecten door het ministerie van justitie. Het eindrapport van dat onderzoek is gisteren aangeboden Frankrijk heeft op hetzelfde aantal aan staatssecretaris Kosto van justitie. HALT-projeeten maar ook de ach tergronden van de jongeren. Vol gens, de onderzoekers zijn het door gaarts jongens van 14 tot 16 jaar oud. Het merendeel van hen zit op school, functioneert redelijk tot goed, zonder in extreme mate te spijbelen. De meeste jongens wo nen bij hun ouders thuis en hebben het daar r bruik va niet erg jongeren, Maar agressie tegen personen komt De onderzoekers menen dat de al ternatieve aanpak moet worden ge continueerd en uitgebreid tot ande re delicten, zodat veel meer minder- hun zin. Overmatig ge- jarigen via HALT kunnen worden alcohol of softdrugs is afgehandeld. Al eerder besloot het ijd verbreid onder deze ministerie de startsubsidie voor 1990 eenmaal te verlengen. Staats- tegenstelling tot de ge- secretaris Kosto overweegt ook i middelde Nederlandse jongeren de toekomst geld beschikbaar te maken ze zich nogal eens schuldig stellen voor de HALT-projeeten. De HALT-aanpak bestaat uit pro jecten waarbij gemeente, politie en justitie samenwerken. Strafrechte- lijk minderjarigen (jongeren van 12 tot en met 18 jaar) die wegens van-I dalisme met de politie in aanraking zijn gekomen, worden via HALT aan het werk gezet om vernielingen I die zij hebben aangericht zelf te her stellen. Bovendien betalen ze shims I een deel van.de schade. De werkzaamheden hebben zo veel mogelijk te maken met de de licten die de jongeren pleegden. Minderjarigen die de afgelopen pe riode vuurwerk afstaken op tijden dat het verboden was, helpen nu fol- ders vouwen voor het brandwon- dencentrum in Beverwijk of helpen het vuurwerkafval op te ruimen. De alternatieve aanpak is veel zin- voller dan het geven van een straf- rechtelijk 'standje', zo blijkt uit het onderzoek. Ruim zestig procent van de vandalen die aan een HALT-pro- ject deelnamen, maakte zich aan- zienlijk minder of helemaal niet meer schuldig aan vandalisme in het jaar volgend op de alternatieve afdoening. Van een door de politie 'afgedane' controlegroep gaf slechts een kwart een daling van vandalis- me te zien en stopte geen van de j on- geren. Het eerste HALT-project ging in 1981 van start in Rotterdam. Met fi- nanciële steun van het ministerie van justitie zijn er de afgelopen ja- ren in totaal 43 projecten gestart, verspreid over heel Nederland. Het ministerie van justitie onder- i zocht niet alleen het effect van de Haagse Kamer van Koophandel wil metrolijn DEN HAAG (ANP) - De Haagse Ka- mer van Koophandel wil een metro in Den Haag. Zij vindt dat het open- baar vervoer in de residentie moet worden uitgebreid, zonder dat dit ten koste gaat van het autoverkeer. Voorzitter mr. J. Fernhout heeft dit gezegd in zijn nieuwjaarsrede. Met het voorstel is een bedrag gemoeid van 3,2 miljard gulden. Voor een be- langrijk deel moet de rijksoverheid hiervoor opdraaien. atie te kunnen verhelpen," zegt rige"uitvaartleider C1, Uü- De gemeente Den Haag vindt het Linthorst. "De belangrijkste vraag drager uit Coevorden hebben ulBa- voorstel interessant, maar stelt dat is Gf de politieke bereidheid er is. In maien begrafenisgeld verduisterd de kwestie nu nog niet aan de orde ieder geval heeft iedereen achteraf De twee deden volgens de politic is. Ik verwacht dat in februari of geZegd: zo wilden we het niet". Op vier maart één en ander bekend wordt de vraag of zijn voorstel proeëdu- bus reel wel kan, antwoordt Linthorst:. "Als je wil, kan alles." Binnen de Rotterdamse PvdA ist ___o verdeeld gereageerd op het voorstel hebben gestolen. Het duo heeft van Linthorst. Bijna niemand weet middels bekend, s 92 gedetineerden en West- Duitsland 87. De Verenigde Staten aan delicten. Ze spuiten graffiti op spannen de kroon met 226 gestraf- de muren, vernieleri telefooncellen, ten op 100.000 Amerikanen. De cij- gooien ruiten in. Ook winkeldiefstal te bestraffen. Zo is het in Nederland traditie ge worden dat lichte vergrijpen, zoals kruimeldiefstallen of vernielingen van treinen, bij voorkeur zonder een gevangenisstraf worden afge- compenseerd. Deze methode blijkt veel effectiever dan het 'bromm- men', omdat deze mensen veel min der vaak gemaakte overtredingen herhalen. Voortbouwend op deze lijn is ook voor de zware misdrijven een ande re strafmaat ontwikkeld. Bij roof overvallen of grootschalige fraude worden namelijk andere maatsta ven gehanteerd door de beroepscri minelen. Die maken een afweging tussen de jaren die zij in de cel moe ten doorbrengen en de omvang van of het officieel wel mogelijk is, de in een gewestelijke vergadering offi cieel vastgestelde kandidatenlijst nog te wijzigen. Landelijk partijse cretaris Allard Beek zegt dat het nog nooit eerder is gebeurd. "Maar waarom zou Rotterdam geen ge schiedenis schrijven?" vraagt zich af. Rotterdamse partijgenoten reage ren of afwijzend of afwachtend op het idee. Voorzitter Dick Lockhorst van de afdeling Zuid-West beaamt dat hij Kombrink net als veel ande ren graag als wethouder had gezien. Lockhorst: "Er was teleurstelling ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse wethouder Joop Linthorst (financiën en kunstzaken) is bereid een lagere plaats op de PvdA-kandi- datenlijst te accepteren, om daar mee Tweede-Kamerlid Hans Kom brink alsnog als wethouder in Rot terdam te laten aantreden. Volgens Linthorst kan daarmee het 'be- drijfsongeluk' rond Kombrink wor den hersteld. Binnen de Rotterdamse PvdA re zen grote problemen toen Kom brink in december zijn kandidatuur voor een wethouderschap introk, nadat hij door de gewestelijke ver- gadering op een lagere dan de hem toegezegde vierde plaats werd ge zet. Het gewestelijk bestuur, dat Kombrink had verzocht zich kandi- - daat te stellen, trok uit de gang van zaken zijn conclusie en stapte enke le dagen later op. Kombrink zegt op dit moment nog niet te willen reageren op het voorstel van Linthorst. "Ik roep op dit moment geen nee, de meest juis te weg voor mij is af te wachten en te zien hoe dit zich ontwikkelt", zegt hij in een eerste reactie. Wethouder dr. Joop Linthorst elke verandering onmogelijk zegt met zijn voorstel een 'uiterste poging' te willen doen om te zien of de gang van zaken, volgens hem door niemand gewenst, alsnog te ruggedraaid kan worden. "Met mijn aanbod hoop ik de nu ontstane situ- COEVORDEN (GPD) - Een 57-ja- o ZAANDAM Buiten, bij een van de opslag depots van Rijkswaterstaat bij de Coentunnelweg A8 in Zaandam, toenhij zich terugtrok". Andere af staan grote zoutstrooiers werkloos te wachten totdat Koning Winter van zich laat horen. Maar voorlopig wordt delings-voorzitters zijn niet erg en- eerst een stijging van de temperatuur verwacht (foto anpj thousiast over het plan. De lijst is gemaakt en zo-is-ie, is de reactie. Wil het plan-Linthorst kans van slagen hebben, dan zal door de afde lingen een bijzondere gewestelijke vergadering bijeen geroepen ten worden. Tijdens die vergade- DEN HAAG (ANP) - Vóór de termijn kan uitsluitend door het be- bezwaren tegen de aanpak die de ring zou dé lijst dan een verande- schoonmaak van vervuilde bedrijfs- drijfsleven worden uitgevoerd. Bij BSB voorstelt. Volgens Nederland ring moeten óndergaan. Dat moet terreinen moet eerst worden geïn- snel gebeuren, omdat al eind janua- ventariseerd welke van de naar ri de kandidatenlijst op het stadhuis schatting 100.000 in aanmerking ko- moet worden afgeleverd en daarna mende terreinen daadwerkelijk zijn urgente gevallen dient sanering di- Gifvrij is reeds voldoende de uiling bekend om krachtig de slag te gaan met de schoonmaak. Uitvaartleiders stelen begrafenisgeld reet te beginnen. Dat stelt de Commissie Bodemsa nering in gebruik zijnde Bedrijfs- Nederland Gifvrij verzet zich ook vervuild. De inventarisatie op"korte 'terreinen (BSB) in een interim-rap- tegen de vérgaande invloed yan het port. Minister Alders (milieube- bedrijfsleven op de inventarisatie, heer) heeft het rapport doorge- Het rapport maakt niet duidelijk stuurd naar de Tweede Kamer. Hij hoe de inventarisatie en schoon- zal het rapport betrekken bij het te- maak van vervuilde bedrijfsterrei- geringsstandpunt betaald zal worden. Over de i De politie betrapte het duo vorige ■jarige week tijdens een rouwdienst in Da len bij het legen van de collectebus. De uitvaartleider en de drager ston- rkeer e de mogelijkheden sneltram in de stad. Een deel van het traject van deze tram zal onder gronds zijn. Van een uitgebreid me- tronet is echter voorlopig nog geen sprake," aldus een gemeentevoor- lichter. Den Haag wil graag sneltramver- bindingen met Rotterdam, Delft en Zoetermeer. In een latere fase wor den ook verbindingen met leiden- /Katwijk overwogen. greep in een collecte tijdens rouwdiensten giften werden ingezameld. De poli tie vermoedt dat de mannen daar- ongeveer 150 tot 200 gulden SLANK met VERNIEUWDE Malsövit brood kunt u nu proeven bij de meeste Malsovitbakkers, die ook de - gratis - Malsövit Slank en Fit krant voor u hebben. Telefoon 03440 - 17248 Eer in Coevorden en het bestuu van de Hervormde kerk in Dalen hadden om de politiecontrole ver zocht omdat de opbrengsten bij de begrafenissen de laatste keren op- vallertd laag waren. De uitvaartleider is door Uitvaart- verzorging Nieuw Amsterdam op meent de non-actief gesteld. Van de diensten drijfsterreinen zullen de drager, die óp werkte, zal ting 80 procent ten Tienjaren Scenario Bodemsane- ventarisatie-fase schrijft de missie.dat het bedrijfsleven reeds eerder te kennen heeft gegeven te willen "stimuleren" dat de betrok ken bedrijven dit betalen. Bij daadwerkelijke schoonmaak lient rekening gehouden te worden met bedrijven die deze kosten "niet willen of kunnen betalen". Volgens de BSB bestaat "nog geen concreet inzicht" om welke bedrijven het den al onder verdenking en werden 25 000 bedrijfsterreinen met de Begmfentsverêniging df'LaatMe nh,TStf risi™kan?" zijn V<?Lt0°if dient rekening gehouden te worden nf, Drt dient eerst te gebeuren, aldus de met bedriiven die deze kosten "niet BSB, omdat anders een zinvolle dis cussie over de beheersing en schoonmaak niet kan plaatsvinden. Er is nog veel te weinig bekend Weggaat. Meer daaroverlomt' over de werkelijke mate van ver- vervolgrapportage vuiling en de daarmee samenhan- C;G gende gezondheidsrisico'; T-. oc nnn u De Centrale Raad voor Milieuhy- De 25.000 be- giëne heeft er vanmorgen bij minis- rverwach- ter Alders op aangedrongen door het uitvaartbedrijf geen ge- omVang van de bodemverontreini- bruik meer worden gemaakt. In ging uitmaken, overleg met het kerkbestuur heeft het uitvaartbedrijf een regeling ge troffen voor de benadeelde partijen. zekerheid te verschaffen bij 'doel- groepen' over wat precies van hen wordt verlangd. Anders zou de uit voering van het milieubeleid in 1990, een 'strategisch jaar', kunnen ilieuorganisaties hebben grote stagneren, zo vreest de raad. Bezwaren de buit. Om hen effectief aan te pak ken, gaat Justitie er steeds vaker toe over het gestolen geld op te eisen. Ook woordvoerder T. Faber van het ministerie van justitie beklem toont dat het Britse onderzoek niet eenduidig mag worden opgevat. Er zijn zoveel andere factoren die mee spelen. Zo staat het Spaanse levens lang voor tien jaar cel, dat is maar de helft van het aantal jaren dat er in Nederland voor staat. Bovendien speelt in Spanje het gedrag een rol tijdens de detentie en in ons land niet. Hier kan een gedetineerde pas na tweederde van de straf een kor ting verdienen". Veel belangrijker vindt Faber het aantal gevallen van herhaalde over treding. Dat ligt in Nederland niet hoger dan in de ons omringende landen, maar veel lager dan in de Verenigde Staten. Maar ook die cij fers zeggen weinig als wordt be dacht dat herhaling alleen kan wor den geconstateerd als de overtreder is betrapt of opgepakt. En daartoe moet de pakkans groot zijn. Twee doden in verzorgingshuis door salmonella URK (ANP) - In het verzorgingste huis Voor Anker in Urk zijn in de maand december zeven mensen - vijf bewoners en twee verzorgers - besmet met de salmonellabacterie. Twee besmette bejaarden, een 90- jarige man en een 93-jarige vrouw, zijn inmiddels overleden. Zonder de salmonellabacterie als directe doodsoorzaak te kunnen aanwijzen, kunnen de directie en de inspecteur op de bejaardenoorden in Flevoland een zekere relatie ook niet uitsluiten. De besmetting is inmiddels be dwongen en alle patiënten zijn her steld. De keuken van het verzor gingstehuis zal worden gesloten. Vandaag zou de laatste maaltijd worden bereid onder toezicht van de GGD. Dit hebben de provincie Flevoland, de inspectie op de be jaardenoorden en de directie van het tehuis bekendgemaakt. De salmonellabesmetting kwam aan het licht toen de medisch advi seur van het tehuis de GGD Flevoland tipte over een toename van het aantal diarree-gevallen. Bij een inspectie in de keuken werd de salmonellabacterie aangetroffen. De GGD vermoedt dat een niet goed doorbakken kiprollade de mo gelijke oorzaak van de besmetting is geweest. Zestien bewoners en twee verzorgers met diarreeklach- ten werden onderzocht en bij vijf bewoners en twee personeelsleden bleek inderdaad sprake te zijn van een besmetting. Bij de inspectie van de keuken bleek volgens de GGD-directeur dat de hygiëne daar te wensen over liet. Zo zou het personeel niet vaak genoeg de handen wassen, werden er nog steeds textiel-handdoeken gebruikt en werd het voedsel niet voldoende afgedekt. Volgens de directie van Voor An ker zijn na deze inspectie meteen de noodzakelijke maatregelen getrof fen. De directie van het tehuis be strijdt echter de gedachte dat de ge brekkige hygiëne de oorzaak van de besmetting is geweest. Bijspringen De directie hoopt dat een van de na burige tehuizen zal kunnen bij springen om de 55 bewoners van het tehuis en de Tafeltje-dek-je klanten die hun eten uit Voor Anker kregen, vanaf vandaag aan een war me maaltijd te helpen. Het nog maar twintig jaar oude te huis is volgens de huidige normen geheel verouderd. Naar verwach ting zal in april van dit jaar een nieuw gebouw in gebruik worden genomen met een nieuwe keuken. Tot die tijd wordt van andere facili teiten gebruik gemaakt. Smartegeld Een controleur van het Rotterdam se openbaar vervoerbedrijf RET wil in een civiele procedure tiendui zend gulden smartegeld eisen van een 22-jarige Rotterdammer die hem heeft mishandeld. De contro leur G. Geijsendorpher werd op 10 juni vorig jaar door de buspassagier in het gezicht geslagen, toen hij het abonnement van de man waarmee geknoeid zou zijn, in beslag wilde Boeken weg Na de automatisering in augustus vorig jaar blijkt de Centrale Open bare Bibliotheek in Amsterdam 150.000 boeken te missen. Het grootste gedeelte van deze boeken is door leden van de bibliotheek ge leend, maar nooit meer terugge bracht. Waarschijnlijk is slechts een klein gedeelte van de collectie ge stolen, aldus woordvoerster Y. Wolfsbergen van de Centrale Bi bliotheek. Rokers De Rokers Belangen Vereniging, die zondag in Paradiso in Amster dam officieel opgericht wordt, gaat de rechtspositie van de roker verde digen. De oprichters vinden dat no dig, mede in verband met de nieuwe Tabakswet. De RBV wil niet voetstoots akkoord gaan met de nieuwe wetgeving, die regelt dat er in openbare gebouwen niet gerookt mag worden op plaatsen waar veel -publiek komt. 1 Putters Vogelbescherming bracht vandaag ruim 400 Nederland binnenge smokkelde putters terug naar Span je. De vogels waren op 27 november bij een handelaar in Schijndel in be slag genomen. Ze werden door de KLM naar Madrid gevlogen. Daar laat de Spaanse vogelbescher mingsorganisatie Sociedad Espag- nola de Ornitologia ze vrij. Vólgens de vogelbeschermers worden jaar lijks vele duizenden vogels vanuit Spanje illegaal naar Nederland ge bracht. zijn heel veermensen die spontaan zijn gaan inzamelen en die dingen vaak ook nog eens op eigen houtje naar Roemenië willen brengen. De spullen komen niet veel verder dan de grens en er zitten goederen tus sen waar niemand behoefte aan heeft. Het is niet zo onbegrijpelijk dat de Roemeemse overheid dat soort dingen inzamelt en opslaat. Noodhulp vereist een professionele instelling, anders gaan dingen on herroepelijk mis. Daarom kunnen mensen liever geld dan pakketten sturen". Grenssteden Volgens de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen kan voedselhulp wel degelijk heel zinnig zijn, als die maar naar andere gebieden dan de grenssteden en Bukarest wordt ge stuurd. Artsen zonder Grenzen is vanaf de eerste dag actief in het ge bied rond Sibiu en Brasov. En daar is volgens directeur Jacques de Mil- liano niet alleen sprake van zeer eenzijdige voeding, maar ook van daadwerkelijke en zichtbare onder voeding bij kinderen. De problemen met de noodhulp zijn volgens De Milliano ontstaan omdat veel hulporganisaties de dis tributie en logistiek in het land zelf hebben verwaarloosd. "Er werd ge zegd dat Roemenen daarvoor moes ten zorgen, maar die kunnen dat ge woon niet aan. Dat kun je hen niet verwijten, want ze hebben jaren in. een isolement geleefd en hebben daar geen enkele ervaring mee. Voor een hulporganisatie is die dis tributie juist de grote uitdaging. We zijn toch geen vervoerders van bulkgoederen die onze spullen in het land van bestemming gewoon maar in een pakhuis afleveren? Wil je met je hulp de doelgroep berei ken, dan moet je ervoor zorgen dat je de hele route van de hulpgoede ren in handen hebt". DEN HAAG - Ondanks alle be richten over overvolle pakhuizen en bedorven voedsel in Roemenië, is het Nederlandse Rode Kruis niet van plan te stoppen met het zenden van voedselpakketten naar dat land. Zelfs de opmerking van woordvoerder Jurg Bischoff van het Internationale Rode Kruis dat in Roemenië geen behoefte meer is aan noodhulp, verandert-niets. Za terdag vertrekken 50 vrachtwagens met 175.000 voedselpakketten vol gens plan richting Roemenië. door Runa Hellinga "Als het Internationale Rode Kruis ons aanraadt dat transport niet door te laten gaan, maken ze een denkfout", zegt woordvoerder Ben Burgers, "Die voedselpakket ten-actie is ontstaan als warm ge baar van het Nederlandse volk aan het Roemeense volk. Wij hebben de garantie gegeven dat de spullen bij de mensen daar terecht zullen ko men, en daar zorgen we dus ook De pakketten zullen per vracht wagen naar het platteland rond Si biu en Brasov worden vervoerd. Vier Nederlandse Rode Kruis-me- dewerkers bereiden daar nu de ver spreiding onder de meestbehoefti- gen als kinderen en bejaarden voor, zodat de pakketten niet in een pak huis terecht zullen komen. Een warm gebaar zal voor de meeste Nederlanders overigens niet de eerste reden zijn geweest een doos met rijst, suiker, kaarsen, vlees injalik en margarine te vullen. Bur gers erkent dat de eerste berichten uit Roernenië, waarbij sprake was van acute hongersnood, overdreven waren. "Er gaan geen mensen dood van de honger. Maar voor veel men- ne naar Roemenië gestuurd. "Onze ervaringen in Polen hebben ons ge leerd dat dat heel nuttig is. Er is al-v tijd een tekort aan vetten om eten te bereiden en margarine heeft boven dien een hoge voedingswaarde. Maar we hebben onze eérste nood hulp bewust klein gehouden. In dit soort situaties gaat de eerste distri butie altijd mis. Onze houding is dat we eerst even afwachten en de situ atie goed onderzoeken, voordat we hulp sturen. In praktijk blijkt dat beter te werken". Hooglugt is het eens met de oproep van het Interna tionale Rode Kruis, dat op enige be zinning van de hulpprogramma's heeft aangedrongen, omdat de meest acute nood nu voorbij is. Wederopbouw Net als Mensen in Nood hecht de Stichting Oecumenische Hulp vooral aan de hulp op lange termijn. "Ons beleid is dat we nooit zomaar vanuit Nederland spullen sturen zonder dat iemand ter plaatse ons heeft gemeld wat er nodig is. Een van onze medewerkers is op dit mo ment bezig een rapportage te ma- keri over de hulp die bij de weder opbouw nodig is", aldus woord voerder Henk Verburg. De twintig miljoen gulden die af gelopen zaterdag werd ingezameld bij de actie van Veronique, is voor het grootste deel bestemd voor hulp bij de wederopbouw. De verschil lende hulporganisaties, ook het Ro de Kruis, zijn van plan daar langdu rige projecten mee te financiëren: bloedbanken, kinderziekenhuizen, operatiekamers, bijscholing van artsen wier medische kennis jaren achterloopt. De chaotische situatie die nu in Roemenië is ontstaan, wijt Verburg voor een deel aan het enorme parti culiere initiatief waar het Rode Kruis niets over te zeggen heeft. "Er >pVW Inwoners van de West-Roemeense stad ternationale Rode Kruis vindt nieuwe voedselpakketten. sen zullen de Nederlandse pakket ten toch een welkom gebaar van medeleven betekenen". Bovendien, benadrukt Burgers, al is er geen ten waar de Roemenen om zitten te springen. Dat de inzamelingsactie van het Rode Kruis wat erg op stel en sprong tot stand is gekomen, kan acute hongersnood ook Burgers niet ontkennen. Hij sprake zoals in Etiópië, er is wel sprake van geeft toe dat de i structurele ondervoeding, waarbij de pakketten tot stand kwam i; nstelling tijd dat men nog uitging echte hongersnood. Bovendien is er bij de keuze van de produkten reke ning mee gehouden dat ze zonder Roemeense gebruiksaanwijzing ge- eiwitten. Het Rode bruikt moesten kunnen worden. mensen te weinig vitaminen witten naar binnen krijgen. De aanbevolen samenstelling van de voedselpakketten sluit helaas niet helemaal aan op dat tekort vitam: Kruis heeft vorige week al ijlings Het moesten dus simpele levens- zout van de lijst niet aanbevolen middelen zijn die iedereen kent. produkten afgevoerd, i Burgers ontkent dat de de eerste produk- lingsactie het Rode Kruis in feite (foto AI') boven het hoofd is gegroeid. Die in druk leeft wel bij andere hulporga nisaties. "Het Rode Kruis werd overvallen door alle spontane inza melingen", meent Willem Hooglugt van de stichting Mensen in Nood. "Wij hebben belangstellenden die ons belden altijd gezegd: geef ons geld. Als je de aankoop van goede ren in eigen hand Ijoudt, kun je zor gen voor een betere coördinatie en voor een goedkopere inkoop. Ver der kun je dan eerst in rust bekijken wat voor spullen de mensen echt nodig hebben". Mensen in Nood heeft vorige week wel een vrachtwagen margari

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3