Bijna alles is schaars in Suriname NABIJ Roemenië terug bij 'af Folder werft voor geloofsbelij denis I REPORTAGE i 'Het land is door de bodem van de put gegaan' DONDERDAG 4 JANUARI 1990 BUKAREST Aan de gevels langs de grote boulevards in Bu- karest is om de paar honderd me ter een klein wit pamflet opge plakt. 'Oprichting van de Ecologi sche Partij' luidt de kop. In een half kantje tekst worden de pro grammapunten uiteengezet. Be langstellenden kunnen bellen naar het telefoonnummer onder aan de oproep. Het stenciltje hangt er zeker niet voor niets. Ge regeld staan er groepjes mensen stil die de tekst lezen en er even met elkaar over praten. door Runa Hellinga Overal raken volstrekte vreem den met elkaar in gesprek om ver volgens urenlang ervaringen uit te wisselen over de gevallen dictator en zijn gehate geheime dienst. Ja ren van stilte, van zwijgen uit angst voor vervolging zijn doorbroken. Iedereen wil aan iedereen kwijt hoe het is geweest en ook hoe het verder moet. De Roemenen maken van de nieuwe vrijheid dankbaar gebruik om zich te organiseren. In een paar dagen tijd zijn een aantal partijen ontstaan die in de komende tijd alle maal hun plaatsje onder de zon moeten zien te veroveren: de Boe renpartij, de Christelijke Partij, de Ecologische Partij, de Beweging van Democratische Hongaren in Roemenië, de Liberale Partij. Wie die partijen vertegenwoordi gen, is voorlopig nog een beetje on duidelijk. Er bestaat in Roemenië geen traditie van verzetsorganisa ties zoals andere Oosteuropese lan den die wel kenden. De Tsjechen hadden Charta '77, de Polen Soli- darnosc en de Oostduitsers de kerk. Die bewegingen vormden de voe dingsbodem voor de politieke par tijen die in de verschillende landen zijn ontstaan. Maar de nieuwe par tijen in Roemenië zijn het initiatief van kleine groepen mensen die geen duidelijke beweging achter zich hebben. Hongaren Sommige partijen, zoals de Liberale PARAMARIBO (ANP) - Passagiers die op Schiphol inchecken voor een vlucht naar Paramaribo betalen grif honderden guldens voor hun extra kilo's bagage. En in die koffers zit ten geen compact discs, flessen par fum of romans, maar pakken was- poeder, schoolschriften, potloden, fietsbanden, koffie en babyvoeding. door Karolien Bais/ANP Bijna alles is schaars in Surina me. Maar gelukkig is er een over vloed aan familieleden in Neder land, die geregeld pakketten sturen. Wie het zonder die aanvoer uit Ne derland moet stellen, verarmt en vervuilt. "Dat er nog geen sociale onrust is ontstaan", stelt Josef Bra- him, directeur van de Surinaamse bank in Paramaribo, "is uitsluitend te danken aan die prachtige pakket ten uit Nederland. Zonder dat was de hele bevolking al de straat opge gaan". De Surinaamse bank schat de waarde van de geschenken uit Ne derland voor 1988 op ongeveer 40 miljoen Surinaamse guldens. Dat is bijna tien procent van de totale in voer van het land. Er zijn twee jaren verstreken sinds vice-president Henck Arron op basis van vrije verkiezingen zijn regering kon samenstellen. Het Front voor Democratie en Ontwik keling (FDO) behaalde een grote meerderheid van de stemmen. De verkiezingsuitslag was een duide lijk signaal dat men genoeg had van de militairen, die sinds de coup van 1980 de macht in handen hadden. Maar signaal of niet, de feitelijke macht bleef in handen van de mili tairen en veel verwachtingen zijn niet uitgekomen. "Je kunt rustig spreken van na tionale armoede", aldus Brahim. "In 1982 had het land nog een goud voorraad ter waarde van 220 mil joen dollar. Dat was ruim. In 1983, '84, zijn we zo onvoorzichtig ge weest alle deviezen op te maken en het begrotingstekort te bestrijden door extra geld te laten drukken. Hadden we toen versobering toege past en ontwikkelingsinvesterin gen voortgezet, dan hadden we nog wel problemen gehad omdat de markt voor aluin en aluminium in stortte maar dan hadden we onze positie beter kunnen verdedigen. Door arrogantie van de toenmalige bestuurders hebben we die positie echter verspeeld. Handel en indus trie hadden nog een redelijke reser ve, waardoor ze de jaren '85 en '86 zijn doorgekomen, maar nu zijn we door de bodem van de put gegaan". Verloederen Bedrijven liggen stil door gebrek aan grondstoffen. Dus verloederen prachtige houten huizen in Parama ribo bij gebrek aan verf, vallen de gaten in de wegen, doet de helft van de straatverlichting het niet en kun nen alleen mensen met relaties en dikke portemonnees aan cement komen om een huis te laten bou- Bij haar aantreden beloofde de re gering een macro-economisch plan op te stellen om de economie ge zond te maken. Het Meerjaren Ont- wikkelings Programma (MOP) is echter nog steeds niet rond. Het stuk is aan de Staatsraad, een ad viesorgaan van de regering, voorge- de Centrale Markt in Paramaribo. De oude huizen i legd en daar hevig bekritiseerd. In middels is het - al dan niet gewijzigd - aan de Nationale Assemblée voor gelegd, maar behandeling moet nog plaatsvinden. Voor Nederland was het MOP aanvankelijk een voorwaarde voor hervatting van ontwikkelingshulp. Die hulp was opgeschort toen de militairen in december 1982 vijftien vooraanstaande critici vermoord den. Nederland wilde echter 'de broze democratie' zoals ex-minister van ontwikkelingssamenwerking Bukman het noemde, een steuntje in de rug geven en besloot met in gang van mei 1989 Suriname acht jaar lang jaarlijks 200 miljoen gul den ontwikkelingshulp te verstrek ken. In de hoop dat het met het MOP goed zou komen. Oktober vorig jaar, toen de ka mercommissies voor ontwikke lingssamenwerking en voor buiten landse zaken overleg met de be windslieden Van den Broek en Bukman vroegen omdat het moei zame vredesproces in Suriname werd geplaagd door een schakering van gewapende groeperingen, mor den de politici nog wat over het ont breken van het MOP. Maar het feit dat de Surinaamse regering bij de Europese Gemeenschap had aange klopt voor een plan om de economie weer gezond te maken, was zo ge ruststellend dat niet werd getornd aan het verdrag tussen Nederland en Suriname over de ontwikke lingsgelden. Sanering In Paramaribo zit namens de EG de Belg Roger Leenders. Hij is van oor sprong landbouwadviseur en hèeft jaren als adviseur gewerkt in Afri kaanse en Latijns-Amerikaanse lan den. Leenders: "Vice-president Ar ron had gezien dat zonder sanering van de Surinaamse economie de Nederlandse hulpfondsen geblok keerd zouden blijven. Ook de EG teren zodra vertrouwen bestaat in had er moeite mee bepaalde projec- het politieke en economische kli- maat. "Maar dan moet de politiek techni- beslissingen durven nemen". Één i met natio- var* die beslissingen is sanering van de overheidssector. Al jaren hebben regeringen het voornemen gehad te rlijden in het aantal ambtenaren. nenkort de Surinaamse overheid Maar ondanks de personeelsstop is ten te financiëren. Toen zijn door Arron benaderd sche bijstand om same nale deskundigen e programma op te zetten". De EG levert de experts die bin- zullen voorhouden wat de omvang het aantal ambtenaren i de economische problemen is, in 1987 alleen al met rui welke maatregelen genomen moe- genomen. Aangezien de personeels administratie abominabel is, staan de praktijk waarschijnlijk nog op de loonlijst van de ten worden en wat de effecten daar van zijn. De regering moet dan besluit nemen. Dat Suriname in zee is gegaan overheid, met de EG en niet met de Wereld- "nc,T7Qliio+i*i bank of het Internationale Monetai- ^^VcUUdue re Fonds wordt toegeschreven aan Een andere impopulaire maatregel het feit dat er in de EG meer aan- d»e onontkoombaar lijkt, is devalu- dacht is voor sociale gevolgen van atie van de Surinaamse gulden. De een economisch herstelprogram- waarde daarvan is flink gedaald Suriname heeft immers in de d°or aanmaak van nieuw geld. Dat Jamaica, heeft geleid tot grote prijsstijgingen dus tot daling van de koop- Venezuela welke desastreuze ge lgen omarming van het IMF of de kracht. Eind maart 1989 werd voor Wereldbank heeft gehad. En' Suri name is in de gelukkige omstandig heid dat de uitgangssituatie welis waar slecht is, maar dat eer programma ook weer niet zó pijn lijk hoeft te worden. Nederlandse gulden guldens betaald, terwijl volgens de officiële wisselkoers een herstel- Nederlandse gulden negentig Suri- lamse centen oplevert. Bankdirecteur Brahim is somber rer de daadkracht van de huidige de zaak. De Suri- regering. "Iedereen is het al twee verliest in hoog jaar eens over het tekort aan maatre- tempo goodwill onder de bevolking gelen. Analyses zijn gemaakt, maar en de EG is gebaat bij politieke sta- daden blijven uit". Voor een deel biliteit. Leenders: "Dit jaar is cru- wijt hij dat aan het feit dat de minis- ciaal. Want binnen twee jaar moet teries hun capabele mensen zijn de regering positieve effecten boe- kwijtgeraakt met de emigratie van ken, wil ze de verkiezingen van 1993 hooggeschoolde Surinamers naar overleven. Het recept dat wij gaan Nederland. Het ontbreekt dus aan geven, is niet veel dikker dan dat een kader. Brahim: "Suriname van de Wereldbank, maar er komt heeft een redelijk onderwijsniveau, nog altijd 'pain before gain'. Daar- redelijke gezondheidszorg en rede- proberen fecten sing de volking te ontzien". Leenders toont zich redelijk opt: bij de moeilijke ef- lijke infrastructuur. Vroeger voeg de structurele aanpas- de ik daaraan toe: en een uitstekend mensen onder de be- werkend overheidsapparaat. Maar dat kan ik nu niet meer zeggen". Brahim wijt het gebrek aan daad- mistisch. Er is een dynamische pri- kracht ook aan het politieke vésector die bereid is flink te inves- teem. "Sommige mensen zeggen dat het grote aantal politieke partij en in Suriname noodzakelijk is van wege de verschillende etnische ach tergronden. Ik vind dat we te veel een klap van de Nederlandse molen hebben gekregen met al die partijen die hun eigen doeleinden nastre ven. Dat levert een versplintering van wensen op. Misschien moet el ke jonge natie wel door bepaalde fa sen heen, zoals denken dat je moet vechten tegen stromingen. De jon ge militairen zijn de coup ingegaan met zulke ideeën als bestrijding van multinationals. Nou, die hebben snel gezien dat dat niet ging". Privatiseren Brahim, rechtgeaarde bankier, is voorstander van dereguleren en pri vatiseren. Wat dat betreft houdt hij zijn hart vast als hij het Meerjaren Ontwikkelings Programma leest. Hij ziet het "boodschappenlijstje zonder samenhang" als een voort zetting van de sterke overheidsre- gulering. Zoals het er nu uitziet, zal Surinames eigen macro-economi sche plan een krachteloos docu ment worden, volstrekt voorbijge streefd door het aanpassingsplan van de EG. Leenders verwacht van Neder land met zijn ontwikkelingshulp ook meer vaart op het EG-plan dan op het MOP. "Nederland gaat in schatten hoe goed de macro-econo mische maatregelen zijn. De eerste stappen die we doen, moeten meteen raak zijn. Anders voorzie ik dat Nederland en de EG niet meer met geld over de brug komen". Nederland heeft tot nu toe van de beschikbare 200 miljoen ontwikke lingshulp slechts een kleine 90 mil joen werkelijk kunnen uitgeven als gevolg van trage indiening van pro jecten door Suriname. Daar moet het Planbureau de voorstellen van de departementen doorlichten, ter goedkeuring aan Nederland voor leggen en dan het geld weer distri bueren. Het Planbureau is echter nauwelijks op de taak berekend. Ook het overbruggingsgeld van de Nederlandse overheid is maar mondjesmaat besteed. De eerste lichting van 60 miljoen is vooral uit gegeven aan humanitaire hulp: me dicijnen, margarine, toiletpapier, leermiddelen, hulp aan vluchtelin gen en dergelijke. De tweede portie, 40 miljoen, is nog niet volgeboekt. En voor de extra 25 miljoen die in juli beschikbaar werd gesteld, is nog geen enkel voorstel ingediend. Besteding In november 1989 pas besloot vice- president Arron aan de organisaties advies te vragen over de besteding van dit geld. De projecten die Ne derland inmiddels wel heeft be taald, hebben vooral te maken met het op peil brengen van de sterk verouderde infrastructuur en ver hoging van de deviezenopbreng- sten. Nederland wil graag dat het geld wordt besteed aan blijvende ontwikkelingen, zoals op peil bren gen van de rijstcultuur of de garna lenvisserij. Maar past er wel voor op investeringen te doen die weglopen als water op een zanderige grond. De Surinaamse regering staat niet alleen onder druk van buiten landse geldschieters als de EG of Nederland, maar ook onder die van haar eigen bevolking. Leenders: "Arme mensen zijn bereid om arm te sterven, maar ze moeten een bete re toekomst voor hun kinderen Uniek initiatief in Voorschoten: VOORSCHOTEN Via een speciaal foldertje proberen de her vormde en gereformeerde dominees in Voorschoten kerkleden te interesseren voor het doen van openbare belijdenis van het geloof. "Er bestaat een aantal misverstanden over de geloofs belijdenis en die willen wij zo wegnemen", licht een van de plaatselijke predikanten, dominee Cor Schaap, dit unieke ini tiatief toe. Het foldertje, dat eind vorig jaar samen met het hervormd-gerefor- meerde kerkblad 'Kerkklok' is verspreid, nodigt mensen uit om de belijdeniscatechisatie te vol gen, die later deze maand van start gaat. Na tien avonden door praten over de bijbel, de kerk, het geloof en het christelijk leven van alledag, kan iedereen tot een ei gen bewuste keuze komen, aldus het vlugschrift. "Ik denk dat het altijd goed is om steeds weer een stuk informa tie door te geven. Ook als ker ken", aldus Schaap, die zelf tot voor kort jarenlang werkzaam was op Curasao en daar gewend was dat de kerk meer deed aan "pr naar buiten toe". "Ik denk dat de kerk hier te weinig aandacht aan geeft. Op Curac.ao ging bij voorbeeld eens in het jaar het kerkblad over het hele eiland". Volgens hem is het doen van openbare belijdenis van het ge loof "een beetje onderge sneeuwd" in de kerken. "Wij wil len de mondigheid van kerkleden benadrukken. Het horen geen passieve consumenten te zijn". Hoe je ook over de vorm van de geloofsbelijdenis mag denken, het publieke 'ja' geeft recht van spreken in de gemeente, aldus Schaap. "Historisch gezien zijn zij die geen belijdenis hebben ge daan monddood en stemdood". Een van de misverstanden die over het belijdenis doen bestaan is volgens Schaap dat het "een EN VER examen" zou zijn, een toets "of je voldoende geloofswaarheden kunt uitdrukken". Je hoeft niet eerst alles zeker te geloven, wordt in het foldertje benadrukt: "Het gaat in alle oprechtheid om het kiezen van een weg, die kant wil ik op...". Was het in hervormde en gere formeerde kring traditioneel ge woonte om rond je achttiende be lijdenis van het geloof te doen, die vanzelfsprekendheid is voor ve len grotendeels verdwenen. "De vanzelfsprekendheid van het ge loven is überhaupt weggevallen. Gelukkig en helaas", reageert Schaap. "De kerk is een minder heid geworden, dus je moet ook „veel minder vooronderstellen. Vandaar dat foldertje". Schaap zal samen met zijn gere formeerde collega Bob Ledegang de catechisatie-avonden verzor gen. Griekse Kerk in Roemenië legaal BUKAREST (KATHPRESS) - De met Rome verbonden Grieks- Katholieke Kerk in Roemenië is weer legaal. De Raad van het Front voor Nationale Redding heeft het decreeet ingetrokken van 2 december 1948, waarbij de kerk werd gedwongen op te gaan in de Orthodoxe Kerk. Ook het decreet van 1949, dat het verbod van elke activiteit aanscherpte, is niet langer geldig. De Grieks-Orthodoxe Kerk die na de omwenteling van vorige maand weer haar gezicht durfde te laten zien, telde in 1948 ruim 1,5 miljoen leden. Nadat een pseudo- synode had besloten tot een fusie met de veel grotere Orthodoxe Kerk, werden de zes Grieks-Ka tholieke bisschoppen gevangen gezet. Zij zijn allen in gevangen schap gestorven. Net als de Oekraïens-Katholie- ke Kerk in de Sovjetunie is de Grieks-Katholieke Kerk, die een byzantijnse liturgie viert, onder gronds blijven voortbestaan. De kerk, die over in het geheim ge wijde bisschoppen en priesters beschikt, zou nu 500.000 leden hebben. Het is nog niet duidelijk, of de zes bisdommen die in 1948 be stonden, in ere worden hersteld. De Orthodoxe Kerk ziet ongaarne kerken en kerkelijke bezittingen overgaan in de handen van de Grieks-Orthodoxe Kerk. 'Oppassen met Gods hand in geschiedenis' ZEIST (ANP) Dwars door de ontplooiing van verborgen krach ten en de uitbarsting van innerlij ke vrijheidsdrift van mensen zien wij Gods hand in de ontwikkelin gen in Oost-Europa. Deze bood schap verkondigde voorzitter ds. C. van den Bergh gisteren in Zeist tijdens de jaarlijkse predikanten- conferentie van de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk. 'Gewogen en te licht bevonden' heeft de hand Gods geschreven op de muren van de communisti sche bolwerken. Dezelfde hand heeft volgens de Bondsvoorzitter het IJzeren Gordijn aan flarden gescheurd en de kerk onder het "nietsontziende communistische bewind" gespaard. De Oostduitse gast op de predi kantenconferentie, dr. J. Drech- sel, dacht daar anders over. "We leven niet meer in de tijd van het Oude Testament en moeten dus oppassen al te snel vergelijkingen te trekken met de tijd van toen. Er is in het verleden met verwijzing naar de hand Gods veel leed aan gericht", aldus de secretaris van het 'Evangelisch-Kirchliches Gnadauer Gemeinschaftswerk', de Oostduitse evenknie van de Gereformeerde Bond. Drechsel wees op de nieuwe kansen voor evangelisatie in de DDR. Slechts 30 procent van de Oostduitsers behoort tot de kerk en onder hen bevinden zich vol gens Drechsel veel onbekeerde christenen. Het 'Gnadauer Ge meinschaftswerk', een organisa tie van 40.000 orthodoxe, piëtisti sche christenen, maakt zich sinds 1888 sterk voor een geestelijke opwekking in de Evangelische Kerk. Runcie: eerst conclusies. Anglicanen in discussie over homo-rapport LONDEN (ANP) - De eerste man in de Anglicaanse Kerk, dr. Robert Runcie, houdt de publika- tie tegen van een rapport over ho moseksualiteit, dat in opdracht van de bisschoppen is geschre ven. Het rapport dringt er op aan homoseksuele priesters te aan vaarden en priesters die een vaste relatie met een nian hebben, niet te straffen; maar juist te steunen. Runcie vindt dat het rapport pas naar buiten kan worden ge bracht,, nadat de bisschoppen er conclusies voor hun beleid uit hebben getrokken. Sommige vooruitstrevende an glicanen hebben de houding van Runcie verworpen. Zo vindt ka nunnik Eric James, directeur van de organisatie 'Christelijke Ac tie', dat de bisschoppen een "ern stige fout" begaan door zich zo weinig gelegen te laten liggen aan de moeilijke positie van homo seksuele priesters. Hij schrijft in het blad van de anglicaanse kerk, dat een'hem bekende priester nog in leven zou zijn, als de houding van de kerk hem niet had ge dwongen zijn homoseksuele ge aardheid verborgen te houden. Volgens een organisatie van christelijke homoseksuelen in Engeland hebben vier anglicaan se priesters zich van het leven be roofd nadat er in de pers brieven waren verschenen, waarin een felle aanval werd gedaan op leden van de anglicaanse synode di'e zich tegen het ontslag van homo seksuele priesters verzetten. Nog eens twintig homoseksuele pries ters zouden hun ambt om deze brieven hebben neergelegd. 'Over geloof gesproken'. De educatieve omroep RVU zendt morgenochtend van half tien tot tien uur het eerste deel van het programma 'Over geloof gespro ken' uit, waarin dichter en theo loog Hans Bouma aan het woord komt. Een week later volgt deel twee met dr. R. Kranenborg, ken ner van de alternatieve religie aan de VU in Amsterdam. In de pro gramma's wordt de nieu loofsbeleving onderzocht. Beroepingswerk H. Drost kand. Leiden Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Emmen (parttime) mw. drs. J. C. IJkema-de Koning, kand. en pas toraal medewerker aldaar. Gercf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te IJmuiden J. Borgdorff Rotter dam-Noord; aangenomen naar Nijme gen drs. E. Brink kand. Kampen. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Middelburg-Zuid Th. van Stuij- venberg Terwolde-de Vecht. Politieke traditie ontbreekt volledig De rust is weergekeerd in Roemenië, v trole heeft. Maar de politieke toekomst is nog uiterst onzeker. Partij, beroepen zich op een actief politiek verleden direct voor of na de oorlog. Maar alleen van de Bewe ging van Democratische Hongaren in Roemenië is met enige goede wil te zeggen dat er een zekere politieke traditie aan haar oprichting ten grondslag ligt. Het is niet voor niets dat de opstand tegen Ceausescu ruim twee weken geleden begon met demonstraties ter verdediging van de dissidente Hongaarse predi kant Laszlo Tökes. Tökes heeft zich in de afgelopen jaren ingespannen voor de rechten van de Hongaarse minderheid in Roemenië, die onder Ceausescu steeds verder in de verdrukking kwam. Hun scholen werden geslo ten, hun kerken bedreigd en hun dorpen gesloopt. De Hongaren heb ben daarop vooral gereageerd door Roemenië te ontvluchten, maar daarnaast ontwikkelde zich toch (foto AP) ook een zeker verzet in het land zelf. Maar het massale verzet dat de Roemenen de afgelopen weken hebben geleverd, duidt niet op een hoog ontwikkelde politieke traditie. Die heeft Ceausescu vakkundig ge smoord. Wie zijn mond opendeed, kreeg onherroepelijk met de Secu- ritate te maken. Slechts een enke ling had de moed om desondanks door te gaan, zoals Tökes, zoals de historica Doina Cornea, die al jaren huisarrest had en zoals de Roe meense rapporteur voor de men senrechten Maziliu. En die enkeling was buiten Roemenië vaak nog be kender dan in het land zelf, waar kranten en tv niets anders bericht ten dan Ceausescu toestond. Door het ontbreken van een ver zetsbeweging heeft de Roemeense revolutie voor een groot duister gat gezorgd. In de Raad voor Nationale Redding hebben zich weliswaar al lerlei mensen verzameld met een vi sie op de toekomst. Maar de mees ten van hen zijn schrijvers, architec ten, intellectuelen, geen politici. Er zijn nauwelijks mensen die in staat zijn regeringsverantwoordelijkheid op zich te nemen, terwijl er op dit moment duidelijk wel grote behoef te is aan deskundige bestuurders die het economisch en sociaal totaal in puin liggende land weer op de be nen kunnen helpen. Bij de benoeming van de leden van de nieuwe regering heeft dat ar gument duidelijk de doorslag gege ven. Er is in eerste instantie meer gezocht naar mensen die in staat waren snel wat aan de chatische si tuatie te doen dan naar kandidaten met een volkomen onbesproken ge- Een groot deel van de nisters, inclusief de tijdelijke presi dent Ion Iliescu, de minister van de fensie Militaru en de voorzitter van de commissie die de nieuwe minis ters beno.emt, Silviu Brucan, heb ben in het verleden een actieve rol in de communistische partij of in het leger gespeeld. Iliescu zowel als Brucan hebben zich overigens al een tijd geleden van het Ceausescu- bewind afgekeerd. Brucan heeft de afgelopen maan den in huisarrest gezeten nadat hij afgelopen voorjaar samen met vijf anderen een open brief had ge schreven, waarin Ceausescu ervan werd beschuldigd het land econo misch, politiek, sociaal en moreel te ruïneren. Maar veel Roemenen be kijken de nieuwe regering vanwege die oude banden toch met groot wantrouwen. "We kennen hen niet, we hebben nog nooit van hen ge hoord en we weten niet of we hen kunnen vertrouwen", is een breed levend gevoel. De enige geruststelling die de burger nu heeft, is dat de beslissin gen van de regering moeten worden voorgelegd aan de Raad voor de Na tionale Redding. Met enige goede wil kan de raad een volksvertegen woordiging worden genoemd. Maar dit 'parlement' heeft ook geen de mocratische basis, het is niet geko zen en de wijze waarop de leden be noemd zijn, blijft vaag en onduide lijk. Vertrouwen Het is in de huidige situatie waar schijnlijk onmogelijk een regering samen te stellen die wel op het ver trouwen van grote lagen van de be volking kan rekenen. Daarvoor zijn er gewoon te weinig gerespecteer de, bekende en betrouwbare men sen. De tijdelijke regering zal zich door zijn daden moeten bewijzen. In eerste instantie is dat niet zo moeilijk. Er zijn de afgelopen dagen al een aantal maatregelen genomen, die voor de bevolking een belangrij ke vooruitgang betekenen. De ener gieprijzen zijn verlaagd en energie is weer makkelijk verkrijgbaar en de voedselsituatie wordt verbeterd. Abortus en de pil zijn toegestaan. De Securitate is officieel opgehe ven, Roemenen kunnen binnenkort vrij reizen, boeren krijgen beschik king voer meer eigen grond en de verspillende bouwprojecten van Ceausescu zijn stopgezet. Het zijn maatregelen die door de Roemenen zonder enige twijfel met dank worden ontvangen. Maar doorslaggevend voor hun vertrou wen in de revolutie is uiteindelijk welke ruimte de verschillende par tijen krijgen. Pas als de tijdelijke re gering na verkiezingen door een ge kozen regering is vervangen, dan zullen de mensen geloven dat de communistische partij echt niet meer de macht heeft. Die vrije verkiezingen zijn voor april uitgeschreven. Maar of die da tum haalbaar is, is de grote vraag. Het geeft de onervaren politieke partijen eigenlijk te weinig tijd om een programma te ontwikkelen en campagne te voeren. Het opbouwen van een democratie vergt nu een maal tijd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2