Vreemdelingenpolitie zet deuren wijd open voor tv li Uitgeweken balletdanser als jïïmstei Moeizame werk vier keer belicht in documentaire INGEN L DONDERDAG 4 JANUARI 1990 DUITSLAND Bloemen voor filmster Bo Derek, die gisteren van het vliegtuig stapte in West- Duitsland. De ster van rolprenten als 'Ten' en 'Bolero', die het meer van haar uiterlijk dan van haar acteerprestaties moet hebben, heeft net een nieuwe film afgerond. Ze kwam speciaal voor de pre mière van 'A Ghost can't do it' naar Duitsland. ,totQ AP) HILVERSUM - Neder land heeft eind jaren ze ventig zijn vreemdelin genbeleid aanzienlijk ver scherpt. Stond ons land voor die tijd bekend als zeer gastvrij, tegenwoor dig zijn landen als West- Duitsland en Frankrijk soepeler ten opzichte van buitenlanders. door Fred van Garderen Nederland is streng. Met name de vorige staatssecretaris Korte- Van Hemel van Justitie zond me nigmaal politieke vluchtelingen terug naar het land van herkomst waar ze een oneerlijk proces of nog erger stonden te wachten. De staatssecretaris had het in haar regeerperiode vaak aan de stok met de Nederlandse recht spraak, die meerdere malen te gen haar beslissingen uitspraak deed. Desondanks ontmoedigde zij met haar strenge toelatingsbe leid vele vreemdelingen om in ons land politiek asiel aan te vra gen. Toch komen nog velen naar Nederland. Elke grote gemeente heeft een afdeling Vreemdelin genpolitie. Documentairemaker René Roelofs nam een kijkje bij de Vreemdelingenpolitie in Am sterdam. Het resultaat is een vierdelige serie, die de NOS van af vanavond (Nederland 3, 19.35 uur) onder de titel 'De Vreemde- lingenpoltie' uitzendt. Deel 1 ver telt over De Routine. Scène uit de NOS-documentaire "Vreemdelingenpolitie*, vanavond op Nederland 3 te z Onbegrip HILVERSUM (GPD) - MiKail Baryshnikov is be halve een befaamd balletdanser ook een uitgeweken Rils. Hij treedt vanavond bij de AVRO aan in de Amerikaanse speelfilm 'White nights'. Door een vliegtuigongeluk komt hij weer in Rusland terecht en dat moet in 1985 voor Baryshnikov toch wel een schrikbeeld zijn geweest. In het wat gekunstelde verhaal wórdt de danser in zijn geboorteland in de gaten gehouden door een Amerikaanse tapartiest (Gregory Hines), een Viet- nam-deserteur en verder door de KGB, die hem wil laten optreden in Leningrad. De balletdanser wil echter terug naar het westen en dat leidt dan weer tot actie en ontsnappingstoestanden. Gedanst Hines, die verder goed acteert, kreeg van regis seur Taylor Hackford wel erg veel Koude Oorlog trekjes mee en tevens is Jerzy Skolimowski, van huisuit regisseur, als KGB-officier een onbedoelde parodie. Daar staat evenwel een fraaie rol tegen over van Isabella Rosselini, de dochter van Ingrid Bergman. De Russische manier van leven wordt er natuurlijk doorgehaald en voor de rest had het eveneens wat verfijnder gekund. Vervelen doet 'White nights' echter niet, ook al verpest Hackford veel met het klungelige einde (20.27 uur, Ned.2) In Amsterdam dienen per dag zo'n 200 buitenlanders een ver zoek in om in Nederland te mo gen blijven wonen. Zij melden zich aan de balie van Waterloo- plein nummer 9. Hoe dat precies in zijn werk gaat, is te zien in de ze eerste aflevering. Het geduld van de ambtenaren die in zeer simpel taalgebruik de gang van zaken uitleggen, is groot. Taal barrières zorgen voor constant onbegrip. Daarnaast heeft het personeel te maken met de soms gewetenloze wetgeving die ze is opgelegd door Politiek Den Haag. Al snel rijst de vraag waar pre cies de grens ligt. Moet een aan hanger van Hare Krishna die hier het geloof wil verbreiden toege laten worden? En hoe zit het met een Engelsman die Zwitsers spreekt en eindeloos doorzeurt over een procedurefout? Wan neer klopt het verhaal van de asielzoeker en wanneer niet? En is het wel zo vreemd dat ook asielzoekers geïrriteerd raken door de soms onmenselijke bu reaucratische regeltjes? De documentaire geeft een sec beeld van de gang van zaken aan het loket van Waterlooplein 9. Het commentaar wordt geleverd door de beelden en een rondlei ding van een medewerker van de gemeente Amsterdam verklaart waar de verschillende balies en ruimtes voor dienen. Privacy Roelofs over het maken van de documentaire: „Een documen taire maken over de politie is al tijd een moeilijke zaak. Aan de ene kant zitje met de privacy van cliënten en aan de andere kant hangt de politie haar werkwijze niet graag aan de grote klok. Wat het eerste betreft: het stond al meteeri voor mij vast dat ik geen stemmen en gezichten onher kenbaar wilde maken. Het moest allemaal open en bloot, ook van de kant van de politie. Dat deze daarin toestemde is volgens mij een unicum. Van censuur ach teraf of bemoeienis met de sa menstelling is geen sprake ge weest. De tv-ploeg had ongehin derd toegang tot alle facetten van het politiewerk. Althans bijna al le... Om onopgehelderde.rede nen mochten we geen verband leggen tussen de illegale naaiate liers en het Nederlandse groot winkelbedrijf C&A. De Persoffi cier van Justitie. Mr. De Wit, stak hier hoogstpersoonlijk een stok je voor. Voor het overige was het carte-blanche." gewend Het opvallende van de docu mentaire is dat de gefilmde per sonen niet gehinderd worden door de camera. Roelofs: „Voor ik aan de draaiperiode van 15 da gen begon, besloot ik enkele maanden met een Video-8 came ra research te doen. De politie mensen zijn toen aan de aanwe zigheid van geraakt." Oprotten Eén moment in de film komt de camera ter sprake als een politie man, geïrriteerd door eindeloos gezeur, uitroept: „Ja, rot nou maar op." Zijn opponent ant woordt: „Je durft hè, met de tv erbij. Moet ik soms voor de ca mera je reet likken?" Zuchtend loopt de politieman daarna het beeld uit. Deel 2 (De Recherche -11 janu ari), 3 (Politiek Asiel -18 januari) en 4 (De Illegalen - 25 januari) gaan meet op het individu in. De serie geeft in totaal een helder beeld van het wel en wee in deze wereld die zo ver van ons bed verwijderd is en waar zoveel mensen toch een zeer uitgespro ken mening over hebben. Na de laatste uitzending kan er wat dit betreft genuanceerd gedacht worden in Nederland. (Vanavond, Nederland 3, 19.35 uur). Orly, een serveerster bij het Hilton Hotel in Jerusalem, heeft in de linkerhand een nor male citroen en in de rechter en heel bijzondere. Deze reu- e-citroen weegt 1,8 kilo en komt daarmee in aanmerking /oor vermelding in het Guinne- is-recordboek. De citrusvrucht werd aange troffen op een kwekerij in de buurt van Rishon Lezion en zal eien zijn op een citrus-festi- val dat later deze maand in Is raël wopjdt gehouden, (foto epa> Ravage Een 80-jarige inwoonster van Ca- pelle aan den IJssel heeft gisteren in het winkelcentrum aan het Slotplein in haar woonplaats een ware ravage aangericht met haar auto. De vrouw wilde voor het winkelcentrum parkeren, maar gebruikte haar gaspedaal in plaats van de rem. Na een geparkeerde auto te hebben geramd en vier fietsen rekken omvef te hebben gereden verbrijzelde de auto de ruit van een kledingzaak en kwam via een stenen pui middenin de winkel tot stilstand. De bestuurster kwam op wat kleine verwondin gen na, met de schrik vrij. Hoewel haar rijbewijs tot 1991 geldig is, verklaarde zij niet meer achter het stuur te zullen stappen.: Provinciehoofdstad De nieuwste regionale hoofdstad van Brazilië is 2 permanente in woners en 9 huizen rijk. Het plaatsje, Palmas, is 3 dagen gele den gesticht als de hoofdstad van de deelstaat Tocantins. Het ge hucht moet in 15 jaar uitgroeien tot een stad met een half miljoen Een van de twee bewoners is de gouvereur van de deelstaat, Jose Siqueira Campos. Hij zetelt in het enige bakstenen gebouw van Pal mas en houdt toezicht op de circa 1000 arbeiders die de overheids gebouwen uit de grond stampen. Campos koos voor ,zijn' hoofd stad een plek die precies in het midden van de deelstaat ligt, ook al is het gebied heuvelachtig, dunbevolkt en onvruchtbaar. De slechte verbindingen en het ont breken van voorzieningen nam de gouverneur op de koop toe. Dokter Hertz Ward de Oliveira is de tweede permanente bewo ner van Palmas. Hij verzorgt de bouwarbeiders en is ook be noemd tot wethouder van ge zondheid. Naar Zuidpool De wereldberoemde Franse we tenschapper en filmer Jacques Cousteau is gisteren vertrokken voor een expeditie naar Antarcti ca, om aandacht te vragen voor het milieu op dat continent. Hij wordt vergezeld door 6 kinderen uit de verschillende continenten. Op een persconferentie in San tiago zei Cousteau dat hij symbo lisch „bezit zal nemen" van Anta- crtica om aan te tonen „dat het koude continent deel uitmaakt van de toekomst van de mens heid". Tijdens de expeditie zullen Cousteau en de kinderen de Sov jetbasis Bellinghausen, het Ame rikaanse station Palmer en de Chileense nederzetting Marsch bezoeken. Cousteau wil vooral onderstrepen dat Antarctica van fundamenteel belang is klimaat op aarde. „Het i tuurlijke koelkast van de en de atmosfeer", zei hij. iVintig landen willen er zo snel mogelijk beginnen met het ont ginnen van natuurlijke rijkdom men. Greenpeace en andere milieugroepen willen dat Antarc tica wordt uitgeroepen tot inter nationaal natuurpark. de i ZOWEL IN oostenrijk ais in HONGARIJE BLIJKT MEN WEL IETS re zien in eeN grotere europe se SAMENHANG... ...OMDAT GROTERE integratie meer ECONOMISCHE KRACHT BETEKENT. ze denken toch hoop ik niet echt AAN HET HER5TELLEN VAN HET OOSTENRIJKS-HONG/IA KEIZERRIJK? t/sr /s opóehoupen MET RE6ENEU 'Ml w NET IS SAAM VRIEZEN.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18