§0§ligg| Keuringsstation voor koelwagens verdwijnt Buurthuis kan geen kant op met grootschalige activiteiten BALLONNEN VOOR 2500 BABYS Belangenvereniging A4 laat politici opdraven Horeca Noordwijk houdt de dertiende open huis Nieuwe start Mogelijk douane in Zoeterwouds pand Illegale kerstboomverbranding VOORSCHOTEN - Langs het Aletta Jacobsplantsoen in de Voorscho- tense wijk Noord-Hofland verbrandden gisteravond zes Voorschoten- se jongens van 15 en 16 jaar een grote stapel kerstbomen. De politie die was gewaarschuwd door buurtbewoners heeft een gesprek gehad met de jongens. In samenwerking met openbare werken heeft de politie de kerstboomresten opgeruimd. Straf voor het laatste vuurwerk VOORSCHOTEN - Twee Voorschotense jongens van 16 en 17 jaar zijn gisteravond door de politie gepakt toen ze vuurwerk afstaken aan de plaatselijke Admiraal de Ruytersingel. De jongens werden aangehou den door een surveillerende politie-agent en gaan meedoen aan het HALT-project. DONDERDAG 4 JANUARI 1990 Postduiven In het Stationskoffiehuis in Warmond wordt zaterdag en zondag een postdui- vententoonstelling gehouden. De expo sitie is op 6 januari van 14.00 tot 17.00 uur open en op 7 januari van 11.00 tot 18.00 uur. Nieuwjaarsconcert De Zoeterwoudse drumfanfare 'De Rijn- tamboers' geeft zondag 7 januari haar in middels traditionele nieuwjaarsconcert in de gemeente. Op het programma staan de twee marsen waarmee de fanfare de eerste prijs behaalde op het elfde Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Verder speelt de fanfare enkele nummers uit de nieuwe show. Het concert begint om 14.30 in De Eendenkooi aan het Kooi kerspad 1. De zaal is open vanaf 14.00 Ruilbeurs De Nederlandse Vereniging De Verza melaar houdt maandagavond een ruil beurs in het Voorschotense gebouw De Werff. Tussen zeven en tien uur kunnen postzegels, kaarten, bierglazen en mun ten worden geruild in het gebouw aan de Schoolstraat. Kunstuitleen In het Leiderdorpse gemeentehuis is tot en met 5 februari een tentoonstelling te zien met werken van de kunstuitleen Lei den en omstreken. In het gemeentehuis hangt een keuze uit de voorraad colla ges, aquarellen, plastieken en werken in olieverf en acryl. De expositie is op werk dagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur en op woensdagavond van 18.30 tot 20.00 Bridgewedstrijd De bridgeclub voor niet-rokers, de Schrandere Vos, houdt zaterdag 6 janu ari fen rrtet-rokers Interpoliswedstrijd in Oegstgeest. De wedstrijd wordt gehou den in hotel het Witte Huis in Oegstgeest en begint om 13.30 uur. INBRAAK - In een woning aan het Pieter Molijnpad in Oegstgeest is tussen 12 december en 3 januari in gebroken terwijl de bewoners op vakantie waren. De inbrekers die binnenkwamen door de tuindeur te forceren, namen een stereo-installa tie en een aantal compact discs mee. 'Grote zaal nodig in multi-functioneel gebouw Voorschoten' Homeopathie In het artikel over de in Voorscho ten gevestigde klassiek homeopaat J.J. Planje van 23 december 1989 zijn wat onduidelijkheden en onvol ledigheden ontstaan. Er wordt in het artikel gesteld dat de reguliere arts alleen naar de lichamelijke klachten van een patiënt kijkt. Deze opmerking is niet compleet en dient als volgt te worden begrepen. Er dient in elk medisch systeem name lijk te worden gekeken naar alle fac toren die van invloed kunnen zijn op de gezondheid. Naast dit gege ven ziet de klassiek homeopaat ver banden tussen lichamelijke en psy chische klachten die te samen van essentieel belang zijn voor de dia gnose en de keuze van geneesmid delen. Verder kan in het artikel de sug gestie zijn gewekt dat de klassieke homeopathie een soort elite-thera pie is waar een scheiding zou wor den gemaakt tussen verschillende bevolkingsgroepen. De werkwijze van de homeopathie is echter een individuele benadering van ziekte waarin de zieke mens centraal staat en als uniek wordt beschouwd. Ook zou de indruk bestaan dat be paalde aandoeningen niet te gene zen zouden zijn. Iedere ziekte is met behulp van de klassieke homeopa thie in principe te behandelen. Hah nemann, de grondlegger van de ho meopathie spreekt van een snel, zachtzinnig en duurzaam herstel van de gezondheid op een onscha delijke wijze volgens goed begrijpe lijke beweegredenen. De klassieke homeopathie dient te worden be grepen als een geneeswijze met on gekende mogelijkheden waar zelfs de mensen die het via zelfmedicatie gebruiken, geen weet van hebben. J.J. Planje, klassiek homeopaat Voorschoten Gemeente Wassenaar onderzoekt mogelijkheden energiebesparing WASSENAAR - Om de energiekos- kengetallen ten te drukken en het milieu te spa-^~ >illen B en W het energiever bruik 'globaal inventariseren'. Al- kan besparen en welke investerin- lereerst worden de energieverbrui- gen daarvoor nodig zijn. kers in sectoren onderverdeeld, zoals openbare gebouwen, wonin gen, gezondheids- en bejaarden- schappij voor Energie en Milieu kan de gemeente 9.750 gulden subsidie krijgen en de rest moet de gemeen teraad bijpassen. B en W willen dat geld halen uit de pot 'onvoorziene de onderzoe- uitgaven'. De kwestie, die aange- Leiderdorpers willen duidelijkheid vóór verkiezingen LEIDERDORP - De eerste Lei- het bestuur van de vereniging derdorpse belangenvereniging gisteravond in een vergadering voor omwonenden rond de besloten, rijksweg A4 wil eind januari een algemene ledenvergadering D.L. Mac Gillavry, voorzitter van de houden waar plaatselijke politi- belangenvereniging, wil de mening ci hun mening kunnen geven van de politici horen omdat in over de voorgenomen verbre- maart gemeenteraadsverkiezingen ding van de rijksweg. Dat heeft ^olramma's van^fvemchS: lende partijen wordt heel weinig ge meld over de rijksweg", zegt Mac Gillavry. "Wij willen weten wat de politici van de uitbreiding vinden, ook omdat zij straks moeten uitma ken aan welke kant van de rijksweg de uitbreiding zal plaatsvinden". Tijdens de ledenvergadering zul len de statuten van de vereniging worden vastgesteld en zal de voor zitter van de vereniging vertellen waarom de plannnen van Rijkswa terstaat voor de uitbreiding van de A4 steeds worden uitgesteld. ervaringen. Ten slot te moet in een energiebeleidsplan worden aangegeven wat Wassenaar ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse 'wethouder mevrouw H.S. Graniewski liet gistermid dag, samen met een aantal kin deren uit het dorp, 1800 ballon nen de lucht ingaan om te vieren dat het in Zoeterwoude gevestig de kraamcentrum Rijn en Vliet vorig jaar 2500 kinderen heeft verzorgd. Het was de bedoeling om 2500 ballonnen op te laten, maar door de kou waren de no dige ballonnen geknapt. De medewerkers van Rijn en Vliet brachten de afgelopen we ken kaartjes rond in Leiden en de omliggende gemeenten die kinderen konden terugsturen. Deze kaartjes zijn aan de bal lonnen gehangen en het kind met de ballon die het verst komt, krijgt een prijs. Vanmorgen bel den al veel mensen naar Rijn en Vliet om te vertellen waar de ballonnen terecht zijn gekomen. Graniewski vertelde in een toespraak dat de kraamzorg in Nederland uniek is en bena drukte het belang van het kraamcentrum voor de regio lei den. Ook de directrice van Rijn en Vliet, mevrouw T. Verschoor, hield een toespraak waarin zij de medewerkers bedankte. Ze zei dat zonder hun hulp de mijlpaal nooit was bereikt. (foto Jan Holvast) Vervolgens gevi kers aan of het energieverbruik deze sectoren normaal te noemen Om dat goed te kunnen bepalen, orde kan de gemeente terugvallen op Voedselpakketten voor Roemenië zwëeeld is tiidens de beerotinesbe- VOORSCHOTEN - Het Rode Kruis, afdeling Voorschoten, neemt morgen handeling kom? ifjS de voedselpakketten dn ontvangst voor Roemenie. De pakketten kunnen worden ingeleverd by het Welfaregebouw aan de plaatselijke Anthonie van Leeuwenhoekkade 37. Het gebouw is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. VOORSCHOTEN - Het Voor schotense buurthuis Noord- Hofland wil in de toekomst va ker grootschalige activiteiten organiseren, maar weet niet waar. De aula van scholencom plex Noord-Hofland, die het buurthuis vroeger gebruikte, is niet langer beschikbaar. Buurt huiswerker B. Nobbe vreest dat ook de ruimte in het nieuw te bouwen multi-functionele cen trum te klein is voor 'theater achtige activiteiten'. Het buurthuis, beter bekend onder de naam het Arsenaal, organiseert zaterdag een theaterdag in het cul tureel centrum aan de Prinses Ma- rijkelaan. Volgens Nobbe is voor deze oplossing gekozen, omdat het cultureel centrum de enige niet- commerciële gelegenheid is waar theateractiviteiten ontplooid kun nen worden. De zaal in het buurt huis aan de Leidseweg-noord is te klein voor podium en publiek en bovendien te laag voor de wat hoge re decorstukken. Uitwijken naar het cultureel cen trum heeft volgens Nobbe nadelen: "We zijn gedwongen om dergelijke activiteiten al maanden van tevoren te organiseren omdat het daar altijd bomvol zit. Dat is voor ons nogal pe nibel, want het is de vraag of je de toneelgezelschappen zo ver van te voren kunt boeken", maakt hy dui delijk. Onvoldoende Nobbe vreest dat het buurthuis ook in het nieuwe multi-functionele ge bouw in de wijk onvoldoende ruim te zal krijgen voor grootschalige ac tiviteiten. "De peuterspeelzalen en het kinderdagverblijf zullen een groot deel van de beschikbare ruim te nodig hebben", zegt hij. Het buurthuis en enkele muziekvereni gingen die nu gebruik maken van het Arsenaal, hebben de gemeente daarom verzocht het nieuwe cen trum een grote zaal te geven. In die zaal zouden de verenigin gen goed kunnen .repeteren en er zou ruimte moeten zijn voor thea teroptredens. Het buurthuis kan in het nieuwe centrum rekenen op een oppervlakte van ongeveer 370 me ter. Omdat architecten zich nog over de indeling van het gebouw buigen, kunnen kleine veranderin gen optreden. De gemeente heeft wèl duidelijk gemaakt dat aan de to tale oppervlakte van het gebouw niet kan worden getornd, omdat het gebouw letterlijk in de bestaande wijk moet passen. ZOETERWOUDE - Het keu ringsstation voor koelwa gens van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) ver dwijnt uit Zoeterwoude. Een gedeelte van de dienst ver trekt per 1 februari, waarna nog tot 1 juli op afspraak keuringen verricht kunnen worden aan de Zoeterwoud se Energieweg. Daarna moe ten koelwagens voor een keuringscertificaat naar TNO in Apeldoorn, dat te gen die tijd een nieuwe in stallatie gereed hoopt te heb ben. In de overgangsperiode tot 1 juli ex ploiteren RDW en TNO gezamen lijk het station in Zoeterwoude, om dat de installatie in Apeldoorn dan nog niet klaar is. Keuringen in het buitenland bezorgen het bedrijfsle ven onoverkomelijke problemen. Toen de Rijksdienst voor het Weg verkeer eerder dit jaar besloot 'Zoe terwoude' te sluiten omdat het jaar- NOORDWIJK - Het Grand Ho tel Huis ter Duin en de restau rants Cleijburch en De Vuurto ren, allen gevestigd in Noordwijk, houden zaterdag 13 januari open huis. Zij doen dit in het kader van de landelijke open horecadag 'Kijk in de keuken'. Deze actie is vooral bedoeld voor jongeren die in de horeca willen gaan werken. De bedrijven houden open huis van 's ochtends 10.00 tot 's mid dags 16.00 uur. 'Kijk in de keuken' belicht ver schillende in de horeca voorko mende beroepen, zoals kok, gast heer/gastvrouw en countermede werker. Ook het ondernemer schap komt aan bod. In het boule vardhotel Huis ter Duin zijn ook alle vormen van horeca-beroeps- onderwijs vertegenwoordigd met een informatiehoek. Het gaat hierbij om het Lager Beroepson derwijs (LBO), het Kort Middel baar Beroepsonderwijs (KMBO), het Middelbaar Horeca Onder wijs (MHO) en om het SVH Leer lingstelsel. Behalve de Noordwijkse be drijven doen er geen horeca-in- stellingen uit de Leidse regio mee aan deze actie. lijkse exploitatietekort was opgelo pen tot 1 miljoen gulden, leidde dat dan ook tot felle protesten. Sinds 1981 zijn in Zoeterwoude per jaar gemiddeld 25 voertuigen met een koelinstallatie gekeurd. Als een wagen een aantal 'koeltechni- sche beproevingen' heeft door staan, wordt een keuringsrapport afgegeven. Daarna volgen 'zicht- keuringen'. Als ook dat onderdeel in orde is krijgt de eigenaar een cer tificaat en kan de auto de weg op. 'Zichtkeuringen' kunnen ook el ders in Nederland worden uitge voerd, voor de beproevingen kun nen de chauffeurs alleen in Zoeter woude terecht. Furieus In 1988 bleek het ministerie van ver keer en waterstaat niet langer be reid het jaarlijkse tekort voor zijn rekening te nemen. Belangenorga nisaties reageerden furieus. "Een land dat zich binnen Europa als ver voersnatie presenteert, moet straks in Italië achter in de rij aansluiten om een keuringsbewijs te verkrij gen", zo stelde een woordvoerder van Transfrigoroute, de organisatie van vervoerders van gekoelde wa- Ook de Focwa, de Nederlandse vereniging van ondernemers in het carrosseriebedrijf, was boos. Woordvoerder W.J. Barnas consta teerde toentertijd dat 'Nederlandse bedrijven op flinke achterstand worden gezet': "De buitenlandse concurrentie kan in eigen land nieu we modellen beproeven en de Ne derlanders niet". Barnas pleitte voor uitstel van sluiting, zodat de Het gebouw van de Rijksdienst voo: ringsstation voor koelwagens gaat w< belangenorganisaties tijd zouden hebben alternatieven aan te dragen. In november werden het bedrijfs leven en de betrokken ministeries (verkeer en waterstaat, landbouw en visserij en economische zaken) het uiteindelijk eens over behoud van een station in Nederland. Bin nen de Contact Commissie Koel- transport (CCK) accepteerden alle partijen het aanbod van TNO om een nieuwe installatie te bouwen. Carrosseriebouwer Barnas is voor zitter van deze commissie en ver klaart 'tamelijk tevreden' te zijn. Toch had het volgens hem 'stukken beter gekund': "Het belangrijkste is dat de zaak voor Nederland is be houden, ook al moeten we daar een flinke prijs voor betalen". Het jarenlang gehanteerde tarief het Wegverkeer aan de Zoeterwoudse g. Mogelijk komt er een douanevestigi' van 98 gulden per uur gaat omhoog naar 200 gulden. Alles bij elkaar komt een beproeving daarmee op 8000 gulden. Volgens Barnas is dat 'altijd nog goedkoper dan het bui tenland'. Populair De rijksgebouwendienst kan nog niet met zekerheid zeggen wat er gaat gebeuren met de kantoorruim te die per 1 februari in Zoeterwoude beschikbaar komt. De rijksgebou wendienst is in onderhandeling met meerdere geïnteresseerden. De douane is daar een van. Burgemees ter A.J.M. Houdijk van Zoeterwou de zegt dat de hele kwestie 'vol strekt aan de gemeente voorbij is Energieweg. Het hier gevestigde keu- ig VOOr terug. (archieffoto) gegaan': "Het is een zaak van het Rijk, waar wij als gemeentebestuur niet over zijn geïnformeerd". Over de vrijkomende grond en gebouwen aan de Energieweg, maakt hij zich geen zorgen. "Indus trieterrein Grote Polder is immers een vrij populaire locatie'. De ver huizing van een douanedienst naar het RDW-pand is nieuw voor de burgemeester: "Zou dat per 1 febru ari zijn? Daar moet de gemeente nog wel toestemming voor geven, dus ze zijn bepaald niet te vroeg". De zes personeelsleden van het keuringsstation worden niet brode loos. Twee medewerkers hebben in middels elders werk gevonden en de anderen krijgen een baan op het hoofdkantoor van de RDW in Den Haag. De theaterdag die het buurt huis zaterdag in het cultureel centrum organiseert is een 'try-out' voor de op te starten nieuwe activiteiten voor jon gens en meisjes in het buurt huis. Toch zijn ook oudere to neelliefhebbers welkom. Op dit moment bestaat het jonge renwerk in het buurthuis voornamelijk uit de opvang van een groepje skateboard- jongeren. Binnenkort wordt begonnen met een zogenaam de meidengroep waarin meis jes tussen de 13 en 16 jaar zich kunnen richten op zaken als make-up, zelfverdediging en uitstapjes. Tijdens de theater dag kunnen meisjes zich in schrijven. Zaterdag zullen twee groe pen optreden. De Serpanties, een damestrio dat ook heeft opgetreden op het Leidse ca baretfestival, zal 's middags om half vier het spits afbijten met zang, dans en muziek, 's Avonds om acht uur is het de beurt aan het Piccolo Theater Noord. De groep zal een aantal toneelstuken opvoeren zoals 'Het open huwelijk' en 'Het dagboek van Èva'. Buurthuiswerker B. Nobbe: '..Wei nig mogelijkheden voor theater..' (archieffoto) toegekende meters in het nieuwe gebouw zelf zou kunnen indelen, ziet Nobbe geen mogelijkheden voor een optimale benutting van de ruimte. "Het is óf een grote ruimte en verder niets, óf kiezen voor een aantal kleinere ruimtes waarin we verschillende activiteiten tegelij kertijd kunnen ofganiseren. En dan denk ik dat we helaas voor het laatste moeten kiezen", aldus de buurthuiswerker. W09verkea, DONDERDAG 4 JANUARI Leiden. open dag Tuya, Zuidameri- kaanse muziek en presentatie van activiteiten, tot 21.30 uurHoge- woerd 75. musical 'Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw, Beukenschans 57. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. VRIJDAG 5 JANUARI Alphen voorstelling: 'Bassie Adriaan, aanvang 13.30 en 17.00 uur in de Rijnstreekhal. bingo in buurthuis Westerha ven, aanvang 20.00 uur. film: 'Blue Velvet', aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. ontmoetingsavond Stichting Mladost, voor Joegoslaven, in buurtcentrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur. Country Westernavond met The Steffin Sisters', aanvang 20.30 uur in De Bron. Leiden nieuwjaarsreceptie FNV-Lei- den, van 16.00 tot 16.00 uur in ge bouw Aktief, Berlagestraat. ruilbeurs voor Verzamelaars, Ruilvereniging Koningskerk, aan vang 19.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. musical 'Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur in de Noordwijk nieuwjaarsontvangst VW- Noordwijk, aanvang 17.00 uur in hotel De Blauwe Gans, Koningin Wilhelminaboulevard. optreden 'All that Jazz' (voor heen Ted Easton Band), van 20.00 tot 24.00 uur in Bon-Bon, Koningin Wilhelminaboulevard. ZATERDAG 6 JANUARI Alphen sponsorloop w Zwammerdam, start pupillen om 12.00 uur aan de Spoorlaan, start ouderen 14.00 Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. nieuwjaarsreceptie AbvaKabo Leiden, van 15.30 tot 17.30 uur in gebouw Driftstraat 49a nieuwjaarsbal van verschillen de Volksdansverenigingen, mmv orkest Zanat, aanvang 20.00 uur in het Volkshuis, Apothekersdijk. nieuwjaarsbal Carnavalsvere niging De Leidse Hutspotten, aan- Leiderdorp kindervoorstelling 'Berend Bot je', door Rarekiek, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. Noordwijk strandhengelwedstrijd HSV de. Sportvisser, van 17.00 tof 21.00 uur aan het Noordzeestrand. Oegstgeest niet-rokers bridgewedstrijd, aanvang 13.30 uur in hotel Het Witte Huis, opgeven tel: 176797. Wassenaar Nieuwjaarsbal Wassenaarse jazzclub mmv 'Big Mama's ZONDAG 7 JANUARI Alphen gitaarconcert David Russell, aanvang 12.30 uur in het Parkthe- natuurwandeling IVN langs Ze- gerplas start om 14.00 uur op parkeerterrein Oosterbegraaf plaats, Verlangde Aarkade. Literair Café met proza, poëzie en haiku, aanvang 14.30 uur, Parktheater. nieuwjaarsreceptie BSC-AI- phen, Sportlaan, aanvang 16.00 koffieconcert door Het Resi dentie Pianokwartet, werk van Mozart, Schubert en Schumann, aanvang 11.30 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10