Ten tikje Italiaans. Si, lekker en gemakkelijk!' Onderzoek omstreden plannen IJ-oever 'Barbaarse rellen' aan grens Iran-Sovjetunie STROPERS BETRAPT Armen armer en rijken rijker geworden in VS 'Alleen dialoog kan uiteenvallen Sovjetrepublieken voorkomen' PAGINA BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE WOENSDAG 3 JANUARI 1990 AMSTERDAM (ANP) - De Kamer van Koophandel in Amsterdam stelt een onderzoek in naar de ge volgen van de bouw van een nieuw winkelcentrum van 25.000 vierkan te meter langs de oevers van het IJ. Dit besluit dat gisteren werd be kend gemaakt valt ruim een week voordat de Amsterdamse gemeen teraad een beslissing moet nemen over de plannen voor de IJ-oevers en alle andere winkelcentra in de stad en in de regio rond Amster dam. Als de gemeenteraad 'ja' zegt te gen de plannen heeft het bestuur de handen vrij heeft om verder te gaan met de ontwikkeling van een miljar denproject, dat het aanzien van de stad aan de waterkant drastisch gaat veranderen. De IJ-oevers moe ten een mengvorm worden van wo nen, werken en recreëren en wor den door projectwethouder M. van der Vlis nadrukkelijk gezien als een uitbreiding en versterking van de binnenstad. De Kamer van Koophandel is echter alles behalve gerust op de ef fecten van de ambitieuze plannen, die in Amsterdam uiterst omstre den zijn. De uitwerking van de plan nen is nog onduidelijk en hetzelfde geldt voor de financiering. Bewo ners van het centrum vrezen te wor den weggestopt achter een facade van zeer hoge betonnen gebouwen. De kamer staat daarin bepaald niet alleen. "Het hindert blijkbaar niet wat er staat, als er maar wat staat. Dat zal wel met de naderende verkiezingen te maken hebben", zei een inspreker tijdens een op 23 no vember in het stadhuis gehouden hoorzitting over de zijns inziens on voldragen plannen. Ruim veertig insprekers overstelpten de plan nenmakers met kritiek en verweten de gemeente de belangen van de burgers ondergeschikt te maken aan het grootkapitaal. De gemeenteraad is eerder dat jaar- inderdaad gezwicht voor de druk van Wagon Lits, dat met de be sluitvorming over de bouw van een twee-sterrenhotel en kantoor ten westen van het Centraal Station niet wilde wachten tot de nota van uitgangspunten voor de IJ-oevers definitief was vastgesteld. Een drei gement van Wagon Lits om Amster dam dan maar links te laten liggen was voldoende om de raad op de knieën te krijgen. De winkeliers in de binnenstad zijn bang dat het nieuwe winkelcen trum dat in de oeverplannen is op genomen eerder een concurrent zal zijn, dan een belangrijke steun in de rug van de Amsterdamse detaillist. Die angst klemt des te meer omdat uit de jaarlijkse enquête regionale bedrijfsontwikkeling is gebleken dat 16 procent van de kleine onder nemers in het hoofdstedelijk cen trum verlies lijdt, terwijl in de rest van de regio juist sprake is van een omzetgroei. Naast zorgen over het winkelbe stand in het centrum wordt het wantrouwen van de Kamer ingege ven door een eigen ervaring. Als één van de eerste bedrijven besloot de Kamer een kantoor in het plange bied te betrekken. Nog voordat de personeelsleden eind december verhuisden was al duidelijk dat het fraaie uitzicht over het IJ van tijde lijk aard zou zijn. De plannen waren al weer zodanig gewijzigd dat de Kamer straks hoogstwaarschijnlijk tegen metershoge kantoorgebou wen aan kijkt. Kohnstamm, hoogleraar vast- goedkunde aan de Universiteit van Amsterdam, raadde de gemeente in november van het vorig jaar aan be hoedzaam te werk te gaan. "De ge meente moet eerst een duidelijke keuze maken welke kant zij op wil met het project, want tot nu toe is er voor burgers, gemeente en inves teerders onvoldoende basis om af gewogen beslissingen te kunnen nemen. Tot nu toe", aldus Kohn stamm, "heeft het de discussie aar helderheid ontbroken." CULEMBORG - Wachtmeester Vrielink van de rijkspolitie in Culemborg deed gisternacht een bijzondere vangst: zeven honderd meter net met snoekbaars, een speedboot en een buitenboordmotor en twee stropers, die hij op heterdaad betrapte. Een derde stroper sprong overboord en ont kwam, nadat de boot was klemgew» .WASHINGTON (UPI) - De kloof tussen armen en rijken in de Vere nigde Staten is op het ogenblik gro ter dan ooit het geval is geweest sinds de tweede Wereldoorlog. Dit komt vooral doordat de hoogste in komensgroepen het meest hebben geprofiteerd van de belastingverla gingen aan het begin van de jaren tachtig onder president Reagan, zo blijkt uit een rapport van het Ameri kaanse Congres. Het gemiddelde inkomen in de VS is in 1989 hoger geworden, maar de groei is volgens het rapport onge lijk verdeeld over de bevolking. In 1988 ontving de rijkste veertig pro cent van. de Amerikaanse gezinnen 68 procent van het totaal aan inko mens. In 1979 was dat nog 65,8 pro cent. Het aandeel van de armste veertig procent is in dezelfde perio de verminderd van 16,8 procent tot 15,3 procent. De armste bevolkingsgroepen zijn niet alleen verder verwijderd geraakt van de rijken, maar zij zijn er ook in absolute zin op achteruit gegaan ondanks jarenlange econo mische groei. Het gemiddelde jaar inkomen van de armste twintig pro cent van de gezinnen daalde sinds 1979 met 4,3 procent van 9.278 dol lar tot 8.800 dollar (tegen de huidige koers f 16.810). De twintig procent die daarboven zit zag het gemiddel de inkomen met 0,2 procent ver minderen van 20.697 dollar tot 20.655 dollar (f39.450). De rijkste twintig procent kon zich verheugen in een inkomens- groei met 14,2 procent van 74.403 dollar tot 89.938 dollar (f 171.780). De twintig procent die daaronder zit boekte een groei van het gemid delde inkomen met 7,7 procent van 43.001 dollar tot 46.330 dollar (f .490). Uw dagelijkse voordeel op een presenteerblaadje. MOSKOU (AP) - Groepen dronken en drugs gebruikende vandalen hebben drie dagen achtereen aan de Sovjet-zijde van de grens tussen de Sovjetunie en Iran vernielingen aangericht. Dat is gisteren door het Sovjet- persbureau Tass gemeld. Daarbij zijn gebou wen vernield, telefoon- en telegraaflijnen verbroken, grenswachten gemolesteerd en pogingen ondernomen Iran binnen te trek ken. Het persbureau spreekt van "ongekend barbaars optreden" in de Azerbajdzjaanse enclave Nachitsjevan, waarbij voor miljoe nen roebels schade is aangericht. Een leider van het Azerbajdzjaanse Volks front, Vagiv Samedoglu, verklaarde telefo nisch vanuit Bakoe dat sinds bijna een maand Azerbajdzjanen langs de grens met Iran hadden gekampeerd in de hoop dat zij familieleden in Iran mochten bezoeken. Sa medoglu zei dat reisbeperkingen die grens overschrijding verbieden, dateren uit de tijd van Stalin en vergeleek de situatie met die in Oost- en West-Berlijn. De ongeregeldheden vormen de jongste uitbarsting van geweld in het Sovjet-deel de Kaukasus, dat de afgelopen twee jaar herhaaldelijk het toneel was van onlusten waarbij Azerbajdzjanen, Armeniërs, Geor- giers en andere etnische groepen betrokken Elders in Azerbajdzjan, in Stepanakert, hoofdstad van de Armeense enclave Nagor- no-Karabach, vielen dinsdag een dode en drie gewonden toen de politie het vuur open de op demonstranten, die een langsrijdend konvooi met stenen bekogelden, aldus Tass. Nagorno-Karabach behoort tot Azerbeid zjan, maar de plaatselijke bevolking wil aan sluiting van het gebied bij de naburige repu- biek Armenie. De kwestie vormt al bijna twee jaar de bron van soms bloedige twisten tussen Azerbajdzjanen en Armeniërs. Tass zei dat een buskonvooi dat tussen de steden Agdam en Shusha reed en door vei ligheidstroepen werd begeleid, door extre misten was bekogeld en beschoten. „Kadet- ten van de politieschool waren uit zelfverde diging gedwongen terug te schieten," aldus het persbureau. In Shusha aangekomen Steden: oude naam terug BAKOE (TASS) - Door een beslissing van de Opperste Sovjet van de republiek Azerbajd zjan zal de stad Kirovabad voortaan weer haar traditionele naam Gandzha dragen. Gandzha werd in de vijfde eeuw gesticht en werd in 1935 omgedoopt tot Kirovabad, naar de naam van een partijgenoot van Stalin, Sergej Kirov. Op aandringen van de Azerbajdzjanen is het Zhdanov-gebied, ooit ook vernoemd naar een medewerker van Stalin, omge doopt tot het Bejlagan-gebied. Bejlagan was in de middeleeuwen een welvarende stad in het gebied, bekend om zqn ambachtelijke produkten en architectuur. vormde zich een menigte van 5.000 die wra^k wilde nemen op de kadetten, maar in aller ijl aangevoerde versterkingen konden dit voorkomen. Afgelopen vrijdag en zaterdag raakten on geveer 80 personen gewond tijdens betogin gen in de stad Dzjali-Abad in Azerbajdzjan. Berichten,, dat daarbij een 19-jarige betoger aan zijn verwondingen was overleden, kon den niet bevestigd worden. De demonstraties waren volgens Savili Perets, onderdirecteur van het Azerbajd zjaanse persbureau- Azerinform, georgani seerd door leden van het Azerbajdzjaans Volksfront, een democratische volksbewe ging. De demonstranten bestormden het re gionale hoofdkantoor van de politie en de partij; daarbij werd de regionale partijleider, Cheroela Aliev. geslagen omdat hij onvol doende aandacht zou hebben geschonken aan de sociale en economische problemen van de regio. De demonstranten eisten het aftreden van Aliev. De partijleider is naar Bakoe overgebracht voor behandeling van zijn verwondingen, zei Perets. Verscheidene gearresteerde demonstran ten werden inmiddels vrijgelaten en een commissie van de Opperste Sovjet van Azer beidzjan begon een onderzoek. Volgens Pe rets was de toestand in Dzjali-Abad inmid dels weer stabiel. Over de ongeregeldheden in Nachitsjevan meldde Tass dat het vermoedelijk ging om Azerbajdzjanen, aangezien de menigte pro beerde de grens over te steken. Azerbajdzja nen zijn net als Iraniers voor het grootste deel shi'itische moslims. Tass zei dat de aanstichters van de ongere geldheden er op uit waren chaos in het grensgebièd te veroorzaken en de autoritei ten te verlokken tot harde repressie. In no vember 1988 kwam het ook al tot ongere geldheden in Nachitsjevan, een enclave ge legen tussen Armenie en Iran. Armeense media meldden indertijd dat groepen Azer bajdzjanen de woningen van Armeniërs wa ren binnengevallen. Veel etnisch Armeniërs uit Nachitsjevan vluchtten toen naar Arme nie. Zij sloten zich aan bij groepen etnisch Armeniërs uit Nagorno-Karabach die het zelfde deden. Volksfront-leider Samedoglu, redacteur van het blad van de volksbeweging, zei dat in Iran ongeveer vier miljoen etnisch Azer bajdzjanen wonen. Volgens hem eisen de Azerbajdzjanen een open grens met Iran, zo wel voor familiebezoek als voor handels doeleinden, een recht dat onder Stalin zou zijn ingetrokken. Samedoglu vergeleek de grens tussen de zeven miljoen Azerbajdzjanen in de Sovjetu nie en de vier miljoen in Iran met de Muur in Berlijn. Hij noemde het Tass-bericht over dronken vandalen "een leugen" uit Moskou. Zondag was volgens hem in Bakoe een de monstratie gehouden waarbij een open grens met Iran was geëist. LONDEN (DPA) - De dialoog is het enige middel waarmee het uiteenvallen van de Sovjetunie voorkomen kan worden, zo heeft de woordvoerder van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasi- mov, dinsdag in interview met de Britse BBC verklaard. Op de vraag hoe de Sovjetleiding moet op treden tegen de nationalistische onlusten in een aantal Sovjetrepublieken, antwoordde Gerasimov: „Wij hebben daar maar één op lossing voor, dat is dialoog, dialoog en dia loog. De enige manier is het nemen van poli tieke maatregelen, wij hebben geen keus. Wij moeten het volk ervan overtuigen dat het in zijn eigen belang en dat van de ge meenschap is zich democratisch op te stel len". De Sovjetleiding kan echter binnen de Unie van Sovjetrepublieken de zelfstandig heid van de republieken wel vergroten, maar Gerasimov voegde daaraan toe: "Wij willen de Unie handhaven. Wij zullen niet werke loos toezien hoe deze uiteenvalt, net zoals de mensen binnen de leiding van uw land het Verenigd Koninkrijk willen behouden".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8