Gasrekening daalt voor gezin met f 70 Eerst eten, dan pas hervormingen 'n Gulden Goedkoper bij Gall Gall. Argentinië pakt gierende inflatie aan Verbruik van gas in Nederland stijgt Vargas liosa voor rechter wegens plan massa-ontslag Wilton wil werf in België kopen 'Sta boer toe zijn melkquota over te dragen' Weduwnaars vergeten vaak hun pensioen Roemenië wil niet dezelfde fouten maken als Polen en Hongarije Vervoersbedrijven willen reclame op strippenkaart WOENSDAG 3 JANUARI 1990 PAGINA 7 APELDOORN (ANP/GPD) - Voor de ge zinnen in Nederland is de gasrekening het afgelopen jaar gemiddeld 70 gulden lager geworden. Het vorig jaar betaalde het ge middelde gezin 877 gulden tegen 947 gul den in 1988. In vergelijking 1987 daalde de rekening zelfs een kwart, want in dat jaar was een gemiddeld gezinshuishouden 1.185 gulden kwijt aan gas. Dat heeft drs. G. G. Groenewegen, directeur van de Vereni ging van exploitanten van gasbedrijven in Nederland (Vegin), gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in Apeldoorn bekend gemaakt. Het aantal afsluitingen wegens be talingsproblemen liep in 1989 aan zienlijk terug. Waren er in decem ber 1988 nog 7.500 huishoudens af gesloten door hun gasbedrijf, vori ge maand waren dat er 5.70Ó. Ondanks het mindere verbruik bij de gezinnen, nam de totale afzet van aardgas door de gasbedrijven met drie procent toe tot 20,9 miljard kubieke meter. Deze toename kwam voor rekening van het be drijfsleven en was een gevolg van de algemene gunstige economische ontwikkelingen. De Nederlandse Gasunie heeft vorig jaar 72 miljard kubieke meter aardgas verkocht aan binnen- en buitenlandse afnemers. Dat is bijna 6 miljard kubieke meter meer dan in 1988. In 1989 leverde de aardgas verkoop 12,9 miljard gulden op, te- LIMA (IPS) De Peruaanse presi dentskandidaat en schrijver Mario Vargas Llosa moet zich voor de rechter verantwoorden voor zijn voornemen een groot aantal ambte naren te ontslaan. Vargas Llosa was gedagvaard door de ambtenaren bond Cite, die stelt dat massaont slag in strijd is met de grontwettelij ke bescherming van ambtenaren. De schrijver is momenteel op reis, terwijl hij gisteren voor de rechter Fiscus versus Orco De belastingdienst mag van de rechter in de boeken kijken van de AMRO-bank, waarin informatie en cijfers staan over en van de Orco- bank. De Orco-bank had een kort geding aangespannen tegen de Ne derlandse staat, omdat de AMRO volgens de bank de gegevens over clienten moet beschermen. De Ne derlandse Antillen willen graag in zage omdat zij twijfelen" over de vraag op de Orco-bank wel een offi ciële financie'le instelling is. Metaal-ultimatum Voorzitter B. van der Weg van de In dustriebond FNV heeft de werkge vers in de metaal- en elektrotechni sche industrie vanmiddag nog twee weken gegeven om tot zaken te ko men over een nieuwe cao. Hij zei op een nieuwjaarsbijeenkomst ih Leer- sum dat de bond, als er dan nog geen resultaten zijn, de stakingskas zal openen en zal overgaan tot acties die al worden voorbereid. De bond zal deze week alle 1.400 leden van de FME een brief schrijven. Van der Weg verwacht niet dat individuele bedrijfsdirecties bereid zullen zijn, zichzelf een hoop ellende in de vorm van acties op de hals te halen. Biologisch boeren Biologisch-dynamische landbou wers. aangesloten bij de Nederland se Vereniging voor Ecologische Landbouw (NVEL) en de Vereni ging voor Biologisch-dynamische Landbouw (BD-Vereniging) over wegen hun bijdrage aan het Land bouwschap stop te zetten. Dat heeft B. Rip, woordvoerder van de BD- Vereniging, gisteren, meegedeeld. De woordvoerder van de biolo gische landbouwers reageerde hier mee op de stopzetting per 1 januari van de subsidie die de afgelopen twee jaar is verleend aan het Plat form Biologische Landbouw. Mijnwerkers Spanje Mijnwerkers in de Spaanse provin cie Asturia zijn dinsdag hun tweede staking van 24-uur begonnen bin nen een week, zo deelden de vak bonden mee. De mijnwerkers wil len met de werkonderbreking hun eis kracht bij zetten voor betere werkomstandigheden. In 1989 zijn 26 mensen bij ongevallen in de ko lenmijnen in Spanje om het leven gekomen. Volgens de vakbonden legden 27.000 mijnwerkers het werk neer, waardoor de mijnen in Asturi- as stil kwamen te liggen. Vorige maand verongelukten zes mijnwer kers in Asturias. India bezuinigt De nieuwe Indiase regering van premier Vishwanath Pratap Singh heeft haar onderdanen maandag de contouren van een nieuw econo misch beleid aangeboden als 'nieuwjaarscadeautje'. Het aantal fiscale aftrekposten wordt terugge bracht. de export moet omhoog en de Indiërs moeten afzien van al te luxueus consumentengedrag. De maatregelen in Singhs nieuwjaars boodschap komen in grote trekken overeen met een rapport van de Economische Adviesraad dat half december werd aangeboden aan de premier. Profiel De banden van personenauto's moeten vanaf 1 januari een profiel- diepte hebben van minstens 1,6 millimeter. Nu is dat nog 1 millime ter. Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat heeft hiertoe be sloten, aldus haar departement gis teren. De maatregel vloeit voort uit het verkeersveiligheidsprogramma van de Beneluxlanden, waarmee de bewindsvrouw in oktober namens Nederland akkoord ging. tekst en uitleg had moeten geven. Hij moet dat nu binnen drie dagen alsnog doen. Verschijnt Vargas Llo sa niet dan kan de vakbond een pro ces aanspannen. Linkse tegenstanders en de rege ringspartij Apra leidden uit opmer kingen van de schrijver af dat hij als president een half miljoen ambte naren wil ontslaan. Het Democra tisch Front (Fredemo), de partij van Vargas Llosa, ontkende onlangs nog massa-ontlagen van plan te zijn. Een woordvoerder van Fredemo noemde een mogelijk proces ontoe laatbaar, omdat de rechter dan pre sidentskandidaten het recht zou kunnen afnemen hun regeringspro gramma toe te lichten. Ook de link se kandidaat voor het vice-presi- dentschap, senator Enrique Berna- les, kritiseerde het optreden van de vakbond. "Cite mag als vakbond zijn rechten verdedigen, maar de ac tie tegen Vargas Llosa is barbaars, want het schendt het grondwettelij ke recht van vrije meningsuiting", aldus Bernales. Een senator van de regeringspar tij Apra, Humberto Carranza Pie- dra, is van mening dat Cite in zijn recht staat: "Tot nu toe is er niets ongewoons gebeurd. De rechter moet uitmaken of Vargas Llosa zich met de ontslagdreiging voor dui zenden ambtenaren aan een over treding heeft schuldig gemaakt." ANTWERPEN/ROTTERDAM (GPD) Wilton Fijenoord (WF) wil de Antwerpse scheepsreparatie* werf Bëliard Shiprepairs overne men. Béliard Shiprepairs, de laatste grote Belgische scheepsreparatie- werf, ligt plat sinds op 10 november vorig jaar bekend werd dat het be drijf aan de grond zit. De 880 scheepsherstellers houden het be drijf nu al ruim zeven weken bezet; de eigenaars willen het bedrijf liqui deren. Er moet eerst nog met de vakbon den worden gepraat, omdat van overname alleen sprake kan zijn als de Antwerpse werf concurrerend kan draaien. Daar zouden ruim zes honderd arbeidsplaatsen voor ge schrapt moeten worden. gen 12,4 miljard in 1988. Hoofddi recteur drs. A. Grotens maakte deze voorlopige resultaten vandaag be kend op nieuwjaarsbijeenkomsten voor het personeel in Barneveld en Groningen. Vooral de levering van gas aan het buitenland - West-Duitsland, Frankrijk, België, Italië en Zwitser land - maakte een sterke stijging door. De export van Nederlands gas bedroeg 31,5 miljard kubieke me ter, bijna 5 miljard meer dan in het voorgaande jaar. "Deze stijging kan waarachtig niet worden toegeschre ven aan het weer, dit was over heel West-Europa buitengewoon mild en dus niet gunstig voor de gasver- koop. De goede resultaten zijn het gevolg van marktfactoren als de economische groei en de mede daardoor stijgende vraag naar ener gie, een redelijk constant en aan trekkelijk prijsniveau en zeker ook van de waardering voor de milieu vriendelijke aspecten van aardgas en het gebruiksgemak", aldus drs. Grotens. Ook in het binnenland ging de af zet omhoog, zij het minder specta culair dan in het buitenland. In to taal bedroeg de afzet in Nederland 40.6 miljard kubieke meter tegen 39.8 miljard in 1988. Door de zachte winter veranderde de afzet aan gas- distributiebedrijven slechts gering: 20,5 miljard kubieke meter (20,3 miljard kubieke meter in 1988). Iets meer steeg de afzet aan tuinders en elektriciteitscentrales. BUENOS AIRES (Rtr/UPI/D- PA/AP/IPS) De Argentijnse rege ring heeft gisteren een nieuwe aan val ingezet op de hyperinflatie in het land. Behalve dat vandaag de geldmarkt voor de zesde achtereen volgende dag gesloten bleef, heeft het kabinet besloten nauwelijks australs de nationale munteen heid bij te laten drukken. Vol gens de nieuwe minister van econo mische zaken, Antonio Erman Gon zalez moet een beperking van de geldhoeveelheid de torenhoge ren tetarieven drukken en de inkomens stabiliseren. Antonio Gonzalez zei maandag avond in een televisietoespraak dat slechts een beperkte hoeveelheid "australs in omloop Zal worden ge bracht om te voorkomen dat daar voor Amerikaanse dollars worden gekocht en de waarde van de austral wordt gedrukt. Gonzalez kondigde maandagavond ook aan dat de ban ken voorlopig dicht blijven om de hoeveelheid geld die in omloop is te kunnen controleren. De geldhoe veelheid moet net voldoende zijn om salarissen en pensioenen uit te betalen,, om banken hun verplich tingen aan spaarders na te laten ko men en om de gemiddelde onderne mer van werkkapitaal te voorzien. De beslissing van de Argentijnse regring werd ernstig bekritiseerd TOKYO "Geel en zwart zijn de kleuren van de onverschrokken heid. Kunt u, Japanse zakenlieden, 24 uur lang strijd leveren?" De tekst van deze televisiecommercial, bege leid door een uiterst pakkend melo dietje. heeft Japan in zijn ban. Niet alleen het deuntje wordt door me nig Japanner gezongen of ge neuried; de flesjes Regain vliegen de winkel uit, en dat was ook de be doeling. Geen Japanner lijkt zich meer aan de arbeid te kunnen zetten zonder eerst een of meerdere slok jes van dit als krachttonicum aange prezen drankje tot zich te hebben genomen. door Davis Gross/AP Regain is te koop in flesje met een inhoud van 50 milliliter. De flesjes, met een geel-zwart etiket, bevatten een mengsel van de vitamines BI, B2 en B6, waaraan caffeine en een nicotine-derivaat is toegevoegd. Het drankje wordt verondersteld de energie en het concentratievermo gen van de doorsnee Japanse za kenman een ongekend krachtige impuls te geven. De commercial heeft in ieder ge val een ongekende uitwerking: in bedrijven wordt de jingle regelma- door de oppositie, die fe regering er van beschuldigde rechtsonzeker heid te scheppen. Volgens de onaf hankelijke econoom Ferrer zijn de maatregelen echter een mogelijk heid om de 'minimale bestuurbaar heid' van de economie te herstellen. Een belangrijke maatregel van de Argentijnse regering is de uitbeta ling op kortlopende obligaties aan banden te leggen. De maandelijkse rente op deze kortlopende leningen van particulierern aan de staat is in de laatste week van het jaar opgelo- DEN HAAG (ANP) - Boeren moe ten hun melkquota (de hoeveelheid melk die ze mogen produceren) na 1992 kunnen verkopen aan andere boeren binnen de EG. Desnoods moet deze 'overdraagbaarheid' met een procedure bij het Europese Hof worden afgedwongen. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produkt- schap voor Zuivel bepleitte dat van middag in zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag. Schelhaas noemde het "in strijd met de Europese eenwording" dat melkquota nationaal gebonden blij ven, terwijl personen, goederen, ka pitaal en diensten na 1992 ongehin derd de Europese grenzen kunnen passeren. De bruto-opbrengst van de zui-, velindustrie is in 1989 gestegen van 11,8 naar 11,9 miljard gulden, nog geen 1 procent. De exportwaarde van de Nederlandse zuivelproduk- ten nam met 2 procent toe tot 7,66 miljard gulden. BOEKAREST - Het rode vlees in de plastic zakjes dat nu naar de drukbezochte winkels van Boeka rest wordt aangevoerd, ziet er in westerse ogen uit als slecht paarde- vlees. Maar voor de meeste Roeme nen, die de laatste jaren niet veel meer te eten hadden dan var kenspootjes, is het zo goed als een heerlijke biefstuk. Voor de winkels vormden zich lange rijen. "Dit is niets nieuws," vertelde de meubel maker Marin Ghedzu. „Maar er is bijna nooit zoiets in Roemenië ge weest. Ik zou hier ook staan als de stukken kleiner waren." De nieuwe regering van Roeme nië heeft al snel een van de belang rijkste lessen van de politiek in de praktijk gebracht: je geliefd maken en het de bevolking naar de zin ma ken. In een land dat door Ceausescu 'Wonderclrank' laat Japanner vrolijk zingen tig via de luidsprekers in de werk ruimten ten gehore gebracht, za kenlieden zingen het liedje op feest jes. sommigen schijnen het deuntje in hun elektronische radio-cassette wekker te hebben geprogram meerd. Sankyo, het farmaceutische be drijf dat Regain op de markt heeft gebracht, ontvangt sinds de intro ductie van de commercial in mei van dit jaar dagelijks tussen de 10 en 20 verzoeken van bedrijven die de tekst opgestuurd willen krijgen. Grote concerns als Nissan, Nippon, Shiseido, Recruit, Mitsui Toatsu, Mitsubishi en Japan Airlines heb ben de tekst inmiddels in huis, als mede een instelling als het bureau voor economische planning, een politiebureau en een gemeentehuis. Leerlingen van de prestigieuze Na- da High School, zelf voorbestemd om het zakenleven in te gaan, heb ben een toneelstukje aan de jingle gewijd. pen tot meer dan 300 procent, zodat beleggers een hoop geld verdienen. Van nu af aan mag per belegger maximaal nog maar 500 dollar in austral worden uitbetaald en zullen de beleggers het resterende bedrag in nieuwe obligaties ontvangen. Dé nieuwe waardepapieren krij gen een looptijd van tien jaar. De Argentijnse regering onderhandelt momenteel met internationale fi nanciële instellingen en met het Amerikaanse ministerie van finan ciën om deze waardepapieren te ga randeren. Gonzalez verwacht dat de nieuwe maatregelen zullen leiden tot een lichte koersstijging van de austral, de nationale munteenheid, ten op zichte van de dollar. De laatste week van het jaar is de austral 47 procent in waarde gedaald ten opzichte van de dollar. Op donderdag stond de Amerikaanse dollar gelijk aan 1940 austral. Volgens analisten was de waarde vermindering het gevolg van een gebrek aan vertrouwen in het eco nomisch beleid van de regering. Terwijl de banken wanhopig pro beerden het ingelegde geld vast te houden, schoten de rentetarieven omhoog tot 600 procent per maand. Uit angst voor een verdere stijging van de inflatie werden de winkel prijzen drastisch verhoogd. Sommi ge winkels bleven zelfs dicht omdat het door de gierende inflatie vrijwel onmogelijk was prijzen vast te stel len die geen verlies zouden opleve- Minister Gonzalez ontkende dat de dollar gebruikt zou worden als een soort alternatieve munt, zoals analisten en kranten verwachtten, en zoals al jaren gebeurt bij de ver koop van woningen, vliegtuigtic kets, auto's en andere dure goede ren. Gonzalez gaf toe dat met een verstoken bleef van zelfs de eerste levensbehoeften, is het niet moei lijk om het dagelijks bestaan op te vrolijkeri. Onder Ceausescu werd het vlees bestemd voor de export. Een groot deel ging naar de Sovjetunie in ruil voor grondstoffen voor de industrie die Ceausescu op poten probeerde te zetten om van het agrarische Roe menië een super geindustrialiseerd land te maken. Volgens een econoom in het dagblad Adventarul (Waarheid) is zeker 25 miljard gul den verspild aan Ceausescu's hoog moedige projecten. De leningen die hiervoor in het westen werden afge sloten, werden grotendeels betaald met de export van voedsel, terwijl in andere landen brandstof werd ge kocht met voedsel. Roemenië, dat eens bekend stond als de graansilo van Zuidoost-Europa, werd een land waar de levensmiddelen op de bon en de winkelschappen leeg wa ren. Emigranten vertellen dat ze soms wel een halfjaar geen vlees of boter zagen, laat staan te eten kre gen. Jun Moriwaki van het reclamebe drijf Dentsu, de geestelijk vader van de Regain-commerial, zegt een nieuw imago voor de Japanse za kenman te hebben willen creeren. De commercial, die verschillende versies kent. maar waarin de jonge televisiester Saburo Tokito altijd als de succesvolle zakenman figu reert. toont keer'op keer onomstote lijk aan dat Regain de sleutel is die alle zakelijke deuren wijd openzet, niet alleen bij transacties in eigen land. maar vooral ook in het buiten land. Volgens Yukichi Amano. een be kend reclame-criticus, spot de com mercial. bedoeld of onbedoeld, met het imago van de Japanse zaken man, de man die dag in dag uit in touw is, geen tijd heeft voor ont spanning en maar voortjakkert. To kito laat zich in de commercial door niets of niemand van zijn einddoel afhouden; vrouwelijk schoon valt hem om de nek, maar hij blijft zijn landgenoten emotieloos toezingen dat ook zij 24 uur per etmaal succes vol zaken kunnen doen, als ze maar Regain tot zich nemen. Moriwaki zegt dat het zeker niet de bedoeling is geweest om ergens de draak mee te steken. Ik heb "een nieuwe Ja panse held" willen scheppen, aldus de reclameman. jaarlijkse inflatie van 5.000 procent de economie met de dag meer 'verd- ollard' raakte. De reele inkomens zijn daarentegen met 60 procent ge daald en de spaartegoeden in australs zijn door de devaluaties vrijwel weggevaagd. Van de Latijns-Amerikaanse lan den was in Argentinië de inflatie vo rig jaar het hoogst, namelijk onge veer 5.000 procent. Tweede was Peru waar het leven door de geld ontwaarding vorig jaar 2.775,3 pro cent duurder is geworden. Dat heeft het Peruaanse Nationaal Instituut voor de Statistiek gisteren bekend gemaakt. In Brazilië en Nicaragua beliep de geldontwaarding respec tievelijk 1.765 en 1.500 procent. De revolutie, die uitbrak in Ti- mi soara waar demonstranten brood en vrijheid eisten, heeft dat nu ver anderd. De nieuwe regering.heeft snel maatregelen genomen om de ontberingen en repressie voor de bevolking zo snel mogelijk te ver lichten. Op 23 december werd aan gekondigd dat een eind werd ge maakt aan de rantsoenering en ex port van levensmiddelen en aan de beperking van de uren waarop de verwarming aan mocht. Weinig smakelijk In de winkels zijn voor het eerst sinds tijden weer citrusvruchten te krijgen, evenals boter, kaas, weinig smakelijk ogende worstjes en kof fie. Volgens westerse diplomaten komen de goederen uit speciale pakhuizen waar ze waren opgesla gen voor de export of voor de elite rond Ceausescu. Corneliu Bogdan, de eerste on derminister van buitenlandse zaken in de nieuwe regering, vertelde vrij dag dat het Front van Nationale HEERLEN (ANP) - Veel weduw naars hebben tot nu toe verzuimd om een pensioen aan te vragen, on danks massale oproepen van het Al gemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP). Het ABP is eind verleden jaar begonnen met de betaling van weduwnaarspensioenen, maar het aantal aanvragen voor een dergelijk pensioen blijft merkwaardigerwijs duidelijk beneden de verwachtin gen. Dat zei gisteren directeur Snij ders bij de toelichting van het jaar verslag zonder iets te weten over de oorzaak ervan. De president-directeur van het ABP bekritiseerde ook het door de vorige regering als wetsontwerp in gediend nieuw flexibel premiesys teem. De regering kiest volgens het ABP voor financiering voor de kor te termijn, het ABP voor de lange termijn. Het lang belegd vermogen van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) in Heerlen is afgelopen jaar gegroeid met vier procent tot rond 151 miljard gulden. De net tovermogensvorming beliep zeven miljard gulden. In het buitenland belegde het ABP in ruim één jaar voor circa 500 miljoen gulden. Daarmee is de por tefeuille van de buitenlandse aan delen gegroeid tot ruim 1.4 miljard gulden. Door wettelijke restricties wordt het ABP geconfronteerd met een uitzonderlijk eenzijdige vermo genssamenstelling, aldus Snijders. Van een goede risicospreiding kan dan ook geen sprake zijn. Gezondheidsmanie fnuikt minder gezonde bij baan ROTTERDAM (GPD) - Door bij sollicitaties zoveel waarde te hech ten aan een optimale gezondheid dreigen steeds meer mensen uit de boot te vallen. Kansen op verwijten en zelfs discriminatie kunnen daar door de kop opsteken. Ondanks de economisch meer rooskleurige situ atie gaat de uitstoot van arbeidson geschikten onverminderd voort door de heersende gezondheidsma- Directeur Roscam Abbing van de GGD laakte gisteren in zijn nieuw jaarsrede de gezondheidscultus die steeds groter wordt. De gezondheid speelt een steeds belangrijker rol bij de selectie van mensen op hun bruikbaarheid voor de economie. Hij zet zich af tegen de zogenaam de gezondheidsrage waarvan al ja ren sprake is. Rotterdam moet op passen, dat men met de zogenaam de 'gezonde stad benadering' niet aan die rage meedoet. "Een eenzij dige accentuering van gezondheid als de hoogste waarde in het leven is onaangenaam voor talloze mensen, die ziek of gehandicapt zijn." "Het probleem van achterblijvers en van mensen in de marge van de samenleving is niet van vandaag of gisteren. Wel lijkt die tegenstelling ten gevolge van de hernieuwde eco nomische groei wat scherper te zijn geworden", meende Roscam Ab bing. Redding probeert de levensomstan digheden te verbeteren zonder de economie te ondermijnen. Als eer ste maatregelen werd een eind ge maakt aan de voedselrantsoene ring, de export van voedsel en van olie. Tegelijk werd 2 januari uitge roepen tot extra vrye dag en werd de schoolvakantie met elf dagen verlengd tot 14 januari. Verdergaan de economische kwesties zullen waarschijnlijk pas opgenomen wor den door een nieuwe regering na de vrije verkiezingen die voor april op het programma staan. De Roemenen hopen de vergis singen te vermijden die zijn ge maakt bij de hervormingen in Po len, Hongarije en de Sovjetunie. Sil- viu Brucan, oud-minister van bui tenlandse zaken en lid van het Front, zei vorige week dat zijn land moet leren van de Sovjets en eerst de mensen te eten moet geven voor dat de industrie wordt hervormd. Maar zelfs in het vruchtbare Roe menie kan het wel even duren voor de winkels weer even vol zijn als tien jaar geleden. ADVERTENTIE Weduwe Visser is het merk van Gall Gall en staat garant voor een zuiver vaderlands produkt van voortreffelijke kwaliteit en een vriendelijke prijs. Alle literflessen Weduwe Visser liggen deze week nog eens 'n gulden extra voordeliger in de winkel. door Alison Smale/AP BUENOS AIRES Door de verschrikkelijke geldontwaarding is er bijna niets meer te krijgen in Argentinië. Winkeliers, zoals hier in een supermarkt in de hoofdstad Buenos Aires, durven geen prijs meer vast te stellen, om dat elke prijs verlies oplevert. (foto ap> DEN HAAG (ANP) Als een busreiziger straks zijn strippenkaart af stempelt is de kans niet uitgesloten dat op de achterkant van de kaart het logo van een bekende bierbrouwer zichtbaar wordt. De openbaar vervoerbedrijven gaan namelijk peilen of er bij het bedrijfsleven be langstelling bestaat voor reclame op strippenkaarten. Een woordvoerder van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO) heeft dat gisteren gezegd. Met re- clamekunnen de drukkosten omlaag worden gebracht. Jaarlijks wor den 130 miljoen strippenkaarten verkocht. De KNVTO-woord voerder kon niet exact zeggen hoeveel geld met het drukken en verspreiden er van is gemoeid, maar het gaat in elk geval om vele miljoenen. Met een eventuele sponsoring hoopt men een paar miljoen per jaar binnen te halen. Reclame op strippenkaarten kan niet actueel zijn, omdat er tussen drukken en verspreiden enkele maanden ligt. Bij het zoeken naar sponsors wordt dan ook vooral gedacht aan grote bedrijven, die hun naamsbekendheid willen vergroten, aldus de KNVTO-woordvoerder. De produktie en distributie van de strippenkaart is sinds 1 januari vorig jaar geprivatiseerd en in handen gelegd van een bedrijf dat bij de KNVTO is gehuisvest. De aandelen van het bedrijf zijn in bezit van de openbaar-vervoerbedrijven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7