Rijgedrag oorzaak meer doden verkeer FOTO'S Geheimzinnigheid rond infiltratie door politie .nmn Verzekeraar: er wordt te hard gereden Chirurgen oefenen steeds vaker op hard piepschuim 4 WD moet naar rechts' Buscontroleur eist 10.000 smartegeld voor mishandeling Utrecht int bekeuringen sneller Amsterdam wil terugkeer conducteur op de tram Toename drugssmokkel tussen Nederland en West-Duitsland WOENSDAG 3 JANUARI 1990 PAGINA 3 ROTTERDAM (GPD) De stijging van het aantal verkeersdoden in 1989 is vooral te wijten aan slecht rijgedrag. Er wordt vooral veel te hard gereden, zowel op snelwegen als op provinciale en ge meentelijke wegen. Ook wordt vaker door rood licht gereden. Dat zegt prof. dr. L.M. van Leeuwen, voorzitter van de raad van bestuur van verzekeringsconcern Stad Rotterdam. UTRECHT (GPD) - Chirurgen voe- ren steeds vaker proefoperaties uit op zeer preciese kopieën van li chaamsdelen, vervaardigd van hard piepschuim. De Utrechtse hoogle raar radiodiagnostiek Prof. dr. Van Waes spreekt van een absolute doorbraak in de chirurgie. Het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht is een van de voorlopers in de wereld die met deze nog jonge techniek goede resultaten hebben bereikt. De zeer nauwkeurige modellen van lichaamsdelen zijn het produkt van een proces waarbij een scanner een dwarsdoorsnede heeft gemaakt alv die door de computer verder is uit- ginnen. gewerkt. Gedetailleerde structuren worden ^KKttBÊÊÈÊÊÊ peld' staan enkele gele en groene piep schuimen schedels die zijn gebruikt bij de voorbereiding op ingewikkel de ingrepen. De kopieën bieden chi rurgen de gelegenheid te oefenen, n het echte werk te be- In veel gevallen betekent twee of te wor- schuim een exacte kopie van het be treffende lichaamsdeel worden ge maakt. Op het bureau van Van Waes Van Waes toont een schedel van ien vrouw van wie de rechterkaak ia een kwaadaardige tumor volle dig was verwijderd. Van Waes: "Aan de hand van dit model is de chirurg in staat geweest op tiende millimeters te bepalen wat moest gebeuren om een prothese te ver vaardigen. Op de operatietafel was een dergelijke ingreep, nog afgezien van het resultaat, ontaard in een bij na middeleeuwse manier van wer ken. De vrouw heeft nu een prothe se aangemeten gekregen die haar in staat stelt op een redelijke manier verder te leven". ook dracht van diagnostische informa tie. Van Waes: "Eén beeld zegt meer dan duizend woorden. Een scan biedt zo'n schat aan informatie dat deze bijna niet meer is over te bren gen aan een arts. Een voorbeeld: bij de oude röntgenfoto is het rotsbeen een witte vlek. Bij een scan worden 148 verschillende structuren zicht baar". De methode is in 1984 voor het eerst toegepast zonder dat daar ruchtbaarheid aan is gegeven. "Je moet natuurlijk eerst weten of het wat is", zegt Van Waes. Hij zal volle dige bekendheid geven aan de me thode in zijn inaugurele rede als hoogleraar die hij op 16 januari houdt. Van Waes is overigens al bij na drie jaar hoofd van zijn vakgroep en dertien jaar aan de Utrechtse uni versiteit verbonden, maar houdt nu pas zijn oratie. "Als je niets te vertel len hebt. kun je beter werken. En in 1977 had ik gewoon nog niks te ver tellen". Voor het eerst sinds jaren was vorig jaar weer sprake van een stijging het aantal verkeersdoden tot ongeveer 1.500. Dat i van bijna 10 percent ten opzichte van 1988, waarin het aantal dodelij ke verkeersongelukken daalde van 1.485 tot 1.366. In 1989 steeg vooral het aantal verkeersdoden onder kinderen jonger dan 15 jaar, tot ok tober met 66 procent (98 kinderen). Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek en Veilig Verkeer Nederland (WN). Het totaal aantal ongevallen met let sel bedroeg vorig jaar 44.000, tegen over 42.000 in 1988. Volgens WN vallen de meeste doden onder fiet sers en jongeren, een derde van het voerd. totaal. Bromfiets en motor zorgen samen voor nog eens een derde van de slachtoffers. De meeste slachtof fers zijn tussen de 20 en 35 jaar oud. Verzekeringsconcern Stad Rot terdam heeft gemerkt dat vooral in de laatste maanden van 1989 het aantal verkeersongevallen opval lend is toegenomen en dat het aan tal ongevallen met letsel ook is toe genomen. Voorzitter van de raad van bestuur Van Leeuwen sprak bij de toelichting van de jaarcijfers van een extra stijging van tien percent ten opzichte van de toch al hogere cijfers in de voorliggende maanden. De oorzaak is volgens hem het ver slechterende rijgedrag. "In 1987 wa ren de statistieken redelijk stabiel, in 1988 was er een daling door een beter weggedrag door de 120 kilo meter-maatregel, maar nu is dat ef fect weer weg," zo zegt hij. Van Leeuwen telde in mei 1988 in totaal 1350 ongevallen onder de ver zekerden bij Stad Rotterdam in Rotterdam en omgeving. In 1989 waren dat er 1508. In november was die verhouding 1462/1629. Het aan tal openstaande schadegevallen met letsel bedroeg bij Stad Rotter dam eind november 1988 970 en eind november van vorig jaar 1030. Van Leeuwen: "We denken dat het vooral komt, doordat er harder wordt gereden, zowel op de snelwe gen als in gebieden waar niet harder dan 50 of 80 kilometer per uur mag worden gereden. Uit onze gegevens valt op te maken dat men ook vaker door rood licht rijdt." Stad Rotter dam boekte overigens vorig jaar een concernomzet van ruim 2 miljard, tien procent meer dan in 1988 en een verdubbeling in vijf jaar. In te- i stijging genstelling tot het aantal schade claims bij autoverzekeringen het aantal claims op brandverzeke ringen opnieuw af. Wat het verslechterde rijgedrag betreft onderschrijft verzekerings concern Royal Nederland het beeld van Stad Rotterdam. De heer Kamp van Royal Nederland tekent daarbij aan dat de slachtoffers steeds vaker specialisten in de hand nemen om claims in te dienen wegens het hen toegebrachte letsel. Ook de derving van inkomsten wegens dat letsel wordt in toenemende mate opge- DEN HAAG (GPD) - Oud vi premier Van Aardenne (WD) vindt dat zijn partij weer 'klassieke rechtse partij' moet worden. Op die manier kan de WD weer groeien naar 30 tels. In het politieke midden hebben de liberalen "niets te zoeken". Van Aardenne zegt dat in een interview met weekblad Elsevier. Van Aardenne, van 1982 tot 1986 vice-premier en minister van economische zaken, werd politiek vleugellam toen bleek dat hij de Kamer onvoldoede had geïnformeerd over de RSV- affaire. Volgens Van Aardenne had destijds niet de Tweede Ka mer, maar de Senaat het onder zoekswerk moeten verrichten. De Tweede Kamer was veel te betrokken bij RSV, en zelf partij omdat ze telkens vroeg om steun voor bedrijven. Van Aardenne zet zich in het interview af tegen de sociaal-li berale koers die de WD onder Joris Voorhoeve probeert te va ren. "Ik weet echt niet wat dat inhoudt De WD heeft ter rechterzijde een heel terrein braak laten liggen. De fractie is te links. Linkser dan ons kie zersvolk. Het liberale electoraat wordt niet weerspiegeld in de Tweede Kamerfractie", zegt hij over de WD-parlementariërs. ROTTERDAM (GPD) Voor het opgelopen. Ik heb tien weken thuis eerst in Nederland eist een opspo ringsambtenaar via de burgerrech ter een smartegeld van tienduizend gulden voor mishandeling die hij 'in functie' heeft ondergaan. Contro leur G. Geijsendorpher bij het Rot- Volgens de RET-controleur heb ben openbaar-vervoerbedrijven, noch politie ervaring met het via de rechter verkrijgen van smartegeld. terdamse vervoerbedrijf RET, werd Geijsendorpher had zich ook kun- op 10 juni 1989 door een 22-jarige buspassagier ernstig mishandeld toen hij deze om zijn plaatsbewijs vroeg. De man moet maandag 'voegen' in het strafproces i een vordering van maximaal 1.500 gulden op de verdachte kunnen in dienen. "Ik vind 1.500 gulden niet de politierechter verschijnen, maar genoeg. Ook tienduizend gulden dat vindt Geijsendorpher niet vol- vind ik eigenlijk nog niet in verhou ding staan tot wat mij is aangedaan.- de da- Daarom ga ik op basis van een even dat ik veel pijn tueel door de strafrechter uit te omer spreken veroordeling, direct daarna rook een civiele procedure beginnen, paar marathons door gemist. De Om het mij toegebrachte leed te la- doende. "Een eventuele straf der neemt niet heb geleden, en dat ik deze niet met vakantie kon. Ik heb mishandeling zelf ging nogal snel z'n werk. Toen ik die nement wilde innemen, omdat hij volgens mij mee geknoeid had, ten vergoeden, maar ook om de da- :'n abon- der te laten voelen wat hij mij heeft aangedaan". In controleurskringen, i hard. Ik viel bij de politie, bestaat grote belang- remde de bus i bijna, greep me vast en op dat mo- stelling voor het initiatief 1 ment gaf de passagier me vier vuist- RET-arribtenaar. Tot nu toe werden slagen vol in m'n gezicht. Later dergelijke gevallen afgedaan als 'ri- i hersenschudding had poging v de controleur. Voedselpakketten iets later op weg DEN HAAG (GPD) - Het duurt nog even voor de Nederlandse voedselpakketten bij Roemeen se gezinnen op tafel staan. Het Rode Kruis wil eerst een werk plan hebben voor de distributie in Roemenië en transport in ei gen land. Pas dan, waarschijn lijk eind van de week, kan het konvooi met 250.000 pakketten vertrekken naar de regio die Ne derland krijgt toegewezen. Samen met het NOB-Weg- transport is gisteren overleg ge voerd over het aanbod van 120 bedrijven een vrachtwagen met chauffeur beschikbaar te stellen voor vervoer van hulpgoederen. Afgesproken is dat de NOB alles wat met het vervoer te maken heeft, regelt. De NOB heeft al voor elkaar dat voor de konvooi en het nachtrijverbod in Oosten rijk niet geldt en dat vrachtwa gens langer in Roemenië blijven dan normaal is toegestaan. Het is nog onduidelijk welke regio Nederland in Roemenië krijgt toegewezen om de hulp goederen naar toe te sturen. Dat wordt bepaald door het Roe meense en het Internationale Rode Kruis. GRONINGEN De Groningse kunstenaar Bart Huysman heeft gisteren een begin gemaakt aan het versieren van de Martinitoren in zijn plaats met reusachtige feeststrikken. Groningen bestaat dit jaar 950 jaar en dat wordt onder andere gevierd met de ludieke strikken, die niet alleen aan de Martinitoren, maar ook aan de Aa-toren worden gehangen. (foto ANP» UTRECHT (ANP) - De Utrecht wordt proefgebied 'wet-Mulder' die 1 september werking treedt. De bedoeling is het gemakkelijker wordt de met be keuringen regio staan. Het gevaar daarvan zou zijn, kenmerkend is geweest r de af- aldus Wiarda, dat die de politie door gelopen tien jaar is daarmee tot stil- AMSTERDAM (ANP) - Het Ge meente Vervoerbedrijf (GVB) in het personeel. Amsterdam gaat onderzoeken of de conducteur weer terug kan keren op de tram. GVB-directeur B Smit heeft dit gisteren bekendgemaakt gen gemoeide bedragen ook te nen. De wet maakt een eind aan ont snappingsmogelijkheden via lease constructies omdat de kenteken houder (bijvoorbeeld een leasebe- tijdens zijn nieuwjaarstoespraak tot drijf) eerst moet betalen en pas DÜSSELDORF (DPA) Douane- ne onder de bestuurdersstoel. Een weefselantigenen bekend zijn. Hun beambten aan de Duits-Nederland- Turkse organisatie in Amsterdam Bloeddonors De gezondheidsraad heeft staatsse cretaris Simons (volksgezondheid) geadviseerd enkele bloedbanken speciale bestanden te laten aanleg gen met namen van e'en specifieke groep bloeddonors. Het gaat daarbij donors van wie de belangrijkste bloed is nodig bij de intensieve be handeling van de ongeveer 200 pa tiënten die jaarlijks met (bloed)kan- ker te maken hebben. Oorlogsveteranen Ruim duizend Canadese oorlogsve teranen komen begin mei naar Ne derland om te herdenken dat het land 45 jaar geleden mede door de Canadese legers is bevreid. De oor logsveteranen verblijven bij gastge zinnen in onder meer Nijmegen en Apeldoorn. De reis bekostigen ze zelf. Zonder stroom Door een explosie in een 50-kilovolt schakelstation in Edam is vanmor gen een flink deel van Waterland zonder stroom komen te zitten. Het gaat om Edam zelf, Volendam, Monnickendam, Uitdam, delen van De Purmer en Purmerend. De ex plosie werd gevolgd door een brand die het station lange tijd onbruik baar 'heeft gemaakt. Volgens het electriciteitsbedrijf duurt het nog i de dag voordat het ge- omleidingsroutes weer grens worden "overspoeld door had de twee 10.000 gulden betaald nieuwe drugsgolfDat zegt de Oberfinanzdirektion (OFD) - seldorf, verantwoordelijk de heroïne naar de Bondsrepu- Düs- bliek te smokkelen. De lading de moest 315.000 gulden opleveren op 174 kilometer lange grens tussen de Westduitse markt de rest bied stroom heeft. Delegaties Nederlandse parlementaire organi saties .zullen dit jaar bezoeken bren gen aan de Sovjetunie en de Vere nigde Staten. Tweede Kamervoor- verzorgen, zitter Deetman kondigde dat giste ren aan in de nieuwjaarsbijeen- Zo werd e komst van de Kamer. Volgens hem gesnapt met vinden de bezoeken plaats in het ka der van de politieke ontwikkelin gen in Oost-Europa. Een 'nieuwe oriëntatie in de buitenlandse poli tiek' is volgens Deetman geboden. Slangen Actievoerders hebben de afgelopen nacht bij vijf Shell-benzinestations in Apeldoorn 36 slangen doorgesne den. Een actievoerster werd op he terdaad betrapt en kon worden aan gehouden. Bij een ander Shell-sta- tiop kon de politie een man aanhou den die van plan zou zijn geweest een slang door te snijden. Achterstand In de Haagse achterstandwijken gaan mannen tussen de 45 en 65 jaar eerder dood dan vrouwen en jeugdi gen. Maar die hebben nog steeds 35 meer kans om te sterven dan men sen in gegoede wijken. Dat heeft de directeur van de Haagse gg gd vanmiddag gezegd in zijn nieuw jaarsrede. Hij heeft vooralsnog geen verklaring voor de ontwikkeling. Elmpt en Emmerich. "Drugskoeriers en -consumenten voelen zich nu zo veilig, dat zij alle voorzorgsmaatregelen overboord gooien. Ze verdubbelen het aantal ritten naar Nederland en stouwen hun auto's vol met alle soorten drugs", stelt een douanebeambte. "Aan beide kanten van de grens wrijven de dealers zich in de han den, de zaken bloeien zoals nooit te voren", aldus Udo Nickel, hoofd van de drugsopsporingsdienst in Düsseldorf. Bij controles hebben de opspo ringsambtenaren in 1989 circa 4.500 drugsvondsten gedaan. De hoeveel heid in beslag genomen handel blijft toenemen. Het aantal functio narissen van de drugsopsporings dienst is het .afgelopen jaar ver hoogd van 40 naar 54. "We lopen nu niet meer achter de consumenten en de kleine dealers kei. "Door een intensievere opspO' ring en bijzondere maatregelen gelukt door te dringen kwart van dat bedrag i "Op een van de tramlijnen zal een proef genomen worden met een conducteur nieuwe stijl", aldus Smit. De conducteur zou de ver koop van kaarten en het geven van informatie moeten overnemen van de bestuurder. Dit zou de regelmaat in de ritten moeten bevorderen. De terugkeer van de conducteur is onderdeel van een aantal maatre gelen om onder meer veiligheid en 'het klimaat' in het openbaar ver voer te verbeteren. Zo zal de metro bij het Centraal Station en station Nieuwmarkt niet meer toegankelijk gionale korpsen. Wel vindt hij dat i het schoonmaken i middel van de budgetten verschil lende kanten op proberen te sturen. "Dit zou ongetwijfeld slechter zijn verkeersovertredin- dan het huidige beleid". Het afgelopen jaar is het aantal delicten waarmee de Utrechtse po litie te maken kreeg met 13 procent gestegen tot ongeveer 40.000. Utrecht wijkt daarmee af van de landelijke criminaliteitscijfers die vrij stabiel zijn. De oorzaak is niet duidelijk, al meent Wiarda dat een hogere criminaliteit in Utrecht aan de cijfers heeft bijgedragen. Verder het mogelijk dat een grotere be- daarna kan gaan procederen, tin ning vindt centraal plaats door be slag te leggen op bank- en giroreke ningen, loon en uitkeringen. De Utrechtse hoofdcommissaris van politie mr. J. Wiarda zei gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak dat jus titie en politie er veel aan gelegen is, een eind te maken aan 'het gechica neer met bekeuringen'. De eerste mensen worden er nu al voor inge zet om aan het eind van het jaar een zo groot mogelijk rendement van de nieuwe regeling te kunnen hebben. Wiarda zei dat de politie klaar is stand is gekomen. De Eindhovense politie is van plan de komende jaren ëën procent van de korpssterkte in te zetten voor handhaving van milieubepa lingen. Dat lijkt weinig, aldus Rae- ven. "Absoluut gezien is het echter een aanmerkelijke verhoging in vergelijking met de situatie in het verleden, zeker wanneer daaraan een continu karakter wordt toege kend". In Nijmegen zijn in 1989 8.000 misdrijven minder geregistreerd dan het jaar daarvoor. Het c reidheid tot aangifte en een precie- liteitsniveau is daarmee met zere administratieve verwerking kwart afgenomen tot minder dan een rol hebben gespeeld. Het ophel- 25.000. Dat zei hoofdcommissaris J. deringspercentage daalde in 1989 J. Th. Stoutjesdijk van de gemeen- van 15,6 tot 15,4. tepolitie Nijmegen gisteren. Er zijn De Eindhovense gemeentepolitie minder woninginbraken en dief- heeft in 1989 50 procent meer inbra- stallen uit auto's geconstateerd, ken opgelost dan het jaar daarvoor, maar er is wel een toename van van- Desondanks is het totale oplos- dalisme en geweldsdelicten, aldus singspercentage van alle vormen de hoofdcommissaris. Hij leverde van criminaliteit met een procent kritiek op het uitblijven van de her- gedaald. Dat zei de Eindhovense verdeling politiesterkte. Stoutjes- hoofdcommissaris H. Raeven giste- dijk vreesde afstel van de beslissing UÊ fi Éi over korpsuitbreiding, omdat hierover in het regeerakkoord niets is opgenomen. Volgens Raeven is de criminali teit het afgelopen jaar in Eindhoven niet gestegen. De sterke stijging die DEN HAAG (GPD) - 'Infiltratie' heeft in Nederland nog steeds een wat verdachtmakende bijsmaak. De Amsterdamse politiewoord voerder K. Wilting nuanceert het 'woord daarom tot 'oppervlakte-in filtratie'. Dat geeft meteen aan waar de pijn zit bij het woord 'infiltratie' alleen: "In Nederland willen we niet aan de gang met diepte-infiltratie". door Bart Jochems Wilting reageert op zê'gt *Nic- jaarstoespraak van het hoofd v Centrale Recherche Informatie dienst (CRI), hoofdcommissaris de Wilzing. Die meldde gisteren onder organisaties die de drugsdistributie andere dat het aantal pseudo-ko- pen' door de politie vorig jaar onge veer even groot was als in 1988. 'Pseudo-koop' wordt door de politie in de categorie 'infiltratie-metho den' ondergebracht. ADVERTENTIE De Amsterdamse politievoorllichter K. Wilting (l) over pseudo-koop door politie: 'criminelen gewaarschuwd Een politieman of -vrouw doet door publiciteit'. J. Wilzing van de Centrale Recherche Informatiedienst (r) stelde gisteren dat nog voorzichtige! B Maxi superfoto. B Keuze uit mat of glanzend. B 5 O SO B J 111545313 Vordt steedsVkV jkerbijV&D. VU zich daarbij voor als potentiële ko per van bij voorbeeld verdovende middelen. Op het moment dat de verkoper met zijn waar op de prop pen komt, wordt ingegrepen en ver dwijnt de dealer achter de tralies. Uit veiligheidsoverwegingen wenst de CRI niet te onthullen hoe vaak 'pseudo-koop' het afgelopen jaar is toegepast. Wel wilde hoofd commissaris Wilzing kwijt dat het in meer dan de helft van de gevallen (56 procent) om verdovende midde len gaat. Een kwart heeft te maken met gestolen of geheelde goederen; kunst, antiek en sieraden. Moeizaam Sinds 1985 opereren politieteams als 'pseudo-kopers'. Reden voor de CRI om de balans eens op te maken. Wilzing had wat dat betreft weinig opwekkend nieuws. Leverde deze infiltratie-techniek de eerste jaren succes op, anno 1989 moeten er kanttekeningen worden geplaatst. moet worden opgetreden bij infiltratie door politie. Wilzing zei gisteren in zijn toe- Meilink wil natuurlijk niet mel- <fo( n AND steeds ivoudige' pseudokoopmethode kringen gelezen. Handige wenken gaat verlopen, om de politie het leven nog moeilij- Criminele organisaties zijn steeds ker te maken hoeven dus niet publiciteit. Dat is ook de reden voor Meilink om zijn mond te houden over de 'pseudo-koop'. "Ik wil daar zo wei- i te nig mogelijk over prijs geven om het instrument zo lang mogelijk goed te houden en de politiemensen die er mee bezig zijn te bescher- meer op hun hoede voor benade ring door politiële infiltranten. Nu moet worden gezocht naar midde len en mogelijkheden om de politië le infiltratie actueel te houden optimaliseren". De Utrechtse politiewoordvoer der Meilink is daar allesbehalve ver baasd over: "Elke bijzondere op- sboringstaktiek of -techniek krijgt op een gegeven moment een ant- p.jUi'p'ip-i woord uit de criminaliteit. Vooral x UDllCltGll de grote criminele organisaties, die Zijn Amsterdamse collega Wilting /atie bij voorbeeld; er zijn metho- publiciteit. "Ook toen er nog geen den om je daar als crimineel aan te teams werden gevormd voor pseu- onttrekken". do-koop werd de methode door de politie gebruikt. Bij de vorming van die teams in 1985 werd de publici teit gezocht. Daarmee waren de cri minelen gewaarschuwd; ze wisten ongeveer waar de politie mee bezig was, welke methoden werden toe gepast". "In Amsterdam hebben we ons altijd op het standpunt gesteld dat we geen mededelingen doen over taktieken en technieken. Anderen praten er openlijk over". Wilting vraagt zich af of dat slim is. De pu bliciteit rond de oprichting van pseudo-koopteams bij de politie vond Wilting logisch en voor een deel ook gerechtvaardigd. Maar het is evenzeer logisch dat de crimineel zo meer inzicht krijgt in de werkwij ze van de politie. klaarheid heeft gebracht. "Meldt een politiewoordvoerder dat 'we na zestig inbraken in één van de wo ningen gelukkig 'een vinger' heb ben gevonden', dan getuigt dat vol gens Wilting niet van een doordacht beleid. "Want een volgende keer vind je die vingerafdruk natuurlijk niet". Criminelen zijn niet collectief op het achterhoofd gevallen, wil hij maar zeggen. Over het aantal pseudo-kopen dat de Amsterdamse politie jaarlijks doet, wil Wilting niet veel kwijt. Al leen dat het om 'tientallen' gaat. Ge meentepolitie in Venlo wil hele maal niets kwijt. De door drugshan del en -gebruik geplaagde politie laat bij monde van plaatsvervan gend korpschef Schurman alleen het 'geen commentaar' klinken. In Utrecht komt het 'enige keren per jaar' voor. Ook Den Haag is zeer afhoudend: "Pseudo-koop is een onderdeel van het politiewerk waarover we nooit naar buiten treden". Ook geen me dedelingen over de manier waarop, zoals het hoofd van de CRI het uit drukt, de methode is te 'optimalise- Taktieken Alleen woordvoerder Meilink van - het Utrechtse korps wil daarover wel iets kwijt: "We moeten de me thoden verfijnen en rekening hou den met het feit dat criminelen op de hoogte zijn van de politie-taktie- ken. En de boven-regionale samen werking moet verbeteren". Het hele verhaal over 'pseudo- koop' en infiltratie blijft op die ma nier wat vaag. Buitenstaanders kunnen er geen vinger op leggen. Maar Wilting biedt nog enige troost: "Het Openbaar Ministerie weet pre cies wat wel en met mag volgens de wet". En gaat het toch mis, dan is er altijd nog de onafhankelijke rech ter. "Die kan het door de politie ver- Uitermate dom vindt de woord- kregen bewijsmateriaal als 'on- details wordt rechtmatig verkregen' bestempel- i zaak tot

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3