Supertanker getekend door Golf-oorlog NABIJ Olieramp bedreigt vier miljoen vogels SÏSÜSFS-S ïïïR£asjjs&= Roemeense leger is één met de 'Heilig Land' wil oude imago kwijt iREPORTAGE) PAGINA 2 WOENSDAG 3 JANUARI 1990 ROTTERDAM De Iraanse supertanker Kharg-5, waaruit de afgelopen twee weken voor de Marokkaanse kust zo'n zestigdui zend ton ruwe olie is gestroomd, heeft begin vorig jaar ook in Rotterdam voor grote pro blemen gezorgd. Het schip bleek op belang rijke punten niet te voldoen aan internatio nale regels die gelden voor het vervoer van voor het milieu gevaarlijke stoffen. In Rot terdam weigerden de autoriteiten toestem ming voor het lossen van het schip en is de tanker direct doorgestuurd naar de dichtst bij zijnde werf. door Alexander Bakker De Kharg-5 - maar ook haar zustersche pen, alle eigendom van de Iraanse staatsre- derij NTIC - ondervonden in Rotterdam pro blemen omdat bleek dat zij niet waren aan gepast aan de jongste maritieme veiligheids voorschriften. De problemen deden zich voor op de eerste reis van de schepen naar Europa na een periode waarin zij waren in gezet in de Perzische Golf tijdens de oorlog tussen Iraq en Iran. Lloyd's of London in Engeland, noch andere autoriteiten durven een link te leggen tussen de olievervuiling voor de Marokkaanse kust en de mogelijk mindere staat van onderhoud van de Iraanse tankers. Vaststaat in ieder geval dat de Kharg-5 tij dens de Golf-oorlog tenminste twee keer zwaar is beschadigd. Volgens opgave van Lloyd's is het schip op 24 december 1986 voor de eerste maal in ernstige problemen gekomen na een aanval door Iraakse vlieg tuigen. Dat gebeurde ten zuiden van het olie eiland Kharg in de Perzische Golf. De Kharg-5 meldde zware schade aan de machi nekamer. Zwaar beschadigd Na reparatie raakte de supertanker op nage noeg dezelfde plaats drie maanden later op nieuw zwaar beschadigd. Ook dit keer was de machinekamer het doel van een aanval door Iraakse jachtvliegtuigen. Volgens Lloyd's-woordvoerder Norman Hook is ook na deze tweede beschadiging het schip gere pareerd. De woordvoerder kon niets zeggen over de algemene staat van onderhoud van de Iraanse tankers. "Dat is natuurlijk infor matie waar reders niet scheutig mee zijn" Volgens woordvoerder Schmeltzer van het gemeentelijk Havenbedrijf in Rotterdam hebben de Kharg-5 en haar zusterschepen eind 1988 en begin vorig jaar in de Maasstad voor veel problemen gezorgd. Telkenmale bleek bij aankomst in Rotterdam dat de tan kers niet aan de internationale veiligheids eisen voldeden. De zeevarende Europese naties hebben in een zogeheten memorandum of understan ding (MOU) strikte afspraken gemaakt over inrichting en uitrusting van met name tank schepen. De afspraken zijn opgesteld na en kele grote ongelukken met tankers, waarbij grote hoeveelheden olie in het milieu terecht zijn gekomen. In dit MOU is ook gesteld dat schepen van landen die het memorandum niet hebben ondertekend, toch aan de opge stelde regels kunnen worden getoetst. Dat laatste gebeurde ook in Rotterdam. Zowel bij de Kharg-5 als haar zusterschepen bleek voor de havenautoriteiten het voor naamste probleem het niet functioneren van de zogeheten inert-gas-installatie. Dit is een installatie die ervoor zorgt dat voor het laden of lossen in de tanks met olie ter beveiliging een gasmengsel wordt gepompt. Dit gas mengsel moet het gas, dat door de olie in de tank wordt gevormd, neutraliseren. Bij de Kharg-5 en haar zusterschepen bleek onder meer die inert-gas-installatie niet te werken. Het Havenbedrijf weigerde begin '89 het schip - en een zusterschip - te lossen en stuurde het door naar de scheepsreparatië- werf Wilton-Fijenoord. Die acties van de havenautoriteiten leidden in Den Haag tot een klein politiek conflict tussen Iran en Nederland. Het 'stilleggen' van een supertanker kost de eigenaar im mers zo'n honderdduizend gulden per dag. Het conflict is door diplomaten in de kiem gesmoord. Volgens woordvoerder Schmeltzer van het Havenbedrijf Rotterdam hadden tot vo rig jaar de Iraanse autoriteiten het niet zo nauw genomen met de veiligheidsvoor schriften voor tankers. De Kharg-5 en haar zusterschepen zijn volgens hem gedurende de Golf-oorlog gebruikt als shuttle-schepen. De tankers werden in de Perzische Golf in gezet om meestal vanaf het olie-eiland Kharg de ruwe olie veilig naar een plaats bui ten de Golf te brengen. Daar werd de olie dan overgepompt in andere tankers die de olie naar onder meer Europa brachten. "Natuurlijk nam men het niet zo nauw met de shuttle-tanker", zegt Schmeltzer. "Die tankers liepen in de Golf groot gevaar. Men vond het kennelijk niet nodig om veel geld aan veiligheidsmaatregelen uit te geven. Overigens hebben wij in Rotterdam de in druk dat het met de veiligheid aan boord van de Iraanse tankers en met de naleving van internationale maritieme afspraken sinds vorig jaar stukken beter is gesteld". Ruim vier miljoen Westeuropese water- en kustvogels worden rechtstreeks bedreigd door de olieramp voor de Afrikaanse kust bij Marokko. Vanaf eind januari tot half maart zullen deze in Midden- en Zuid-Afrika overwinterende vogels langs de kust naar de broedgebieden in Europa vliegen. Twee Marok kaanse natuurgebieden aan de kust bij Casablanca en Rabat zijn voor deze vogels van doorslaggevend belang om nieuwe vetreserves aan te leggen op de duizenden kilometers lange trekroute langs de Atlantische kust. overwintering van Europese vogels nauwelijks iets bekend. Uit het Wiwo-onderzoek is geble ken dat trekvogels als kluten, ple- vieren, lepelaars, regenwulpen, grutto's, steenlopers, tureluurs en "Ook als de olie de kust niet be- °p door Jan Bengevoord smeurt, dreigt Europa nagenoeg volledig af hankelijk zijn van fourageermoge- bik van zeeduizendpotendie open- jd gassablanca, en kele plaatsen in de bodem langs de Merrie.Zergu een wadachtie kust voorkomen", aldus ornitho- Merrie zergu, een waaacntig 32 vierkante kilo- met^^WO kilometer ten noonien het Nederlands Instituut Onderzoek naar de Zee (NIOZ) in Den Burg, Texel, en lid van de Werkgroep Internationaal Watervo gel Onderzoek (Wiwo). "Beide gebieden zijn de enige lar vogels kunnen bijtanken op ruim 3000 kilometer lange vlucht Van'^1980 makten hij en andere vanaf Maumtanie naar het Euro- leden van een werkgroep lange pedities langs de Afrikaanse kust om de trekroutes en andere Europese broedvogels pees vasteland. Het zijn kleine ge bieden en daarom bijzonder kwets- baar", aldus Piersma. Uitgerekend iNeaenanase - jn deze twee "achillispezen' op de naar mtemationale vogeltrek mingJwerd|n geplaatst, worden door de olie bedreigd. Piersma verwacht dat als de olie Schrijver Domokos, raad nationale redding, ziet geen bedreigingen BUKAREST - "De vrees van sommigen dat het leger de macht in Roemenië zal krijgen, is niet terecht. Het leger heeft een belangrijke rol gespeeld, maar de echte revolutie is gemaakt door jongeren en studenten. Het leger heeft zich patriottisch opgesteld en is diepgewor teld in de revolutie. We zijn ervan overtuigd dat het nooit zal proberen van dat pad af te wijken". door Runa Hellinga De Roemeense (tot voor kort dis sidente) schrijver Géza Domokos maakt een levendige, maar ook ver moeide indruk. Als lid van de Raad van Nationale Redding is hij direct bij alle genomen besluiten van de afgelopen tijd betrokken geweest. En hij heeft zeer zware dagen achter de rug. De Raad werd op de dag van de val van Ceausescu, 22 december, opgericht om het ontstane machts vacuüm te overbruggen en ver vangt het ontbonden parlement. De vertegenwoordigers van het volk vormen een wat losse struc tuur, waar zich nog steeds nieuwe mensen uit alle geledingen van de bevolking bij aansluiten: "De mees ten van onze leden hebben aan de revolutie deelgenomen en zeker de helft is nog heel jong". Volgens Domokos is de Raad feitelijk de hoogste macht in het land, tot er in april vrije verkiezingen worden ge houden. Hij is om die reden niet bezorgd over het grote aantal voormalige communisten dat nu in de nieuwe regering zit. Het zijn volgens hem allemaal mensen die zich uiteinde lijk als dissident binnen de partij hebben opgesteld en bovendien zijn ze verantwoording schuldig aan de Raad van Nationale Red ding. De situatie in Roemenie is inmid dels min of meer stabiel, maar het was aanvankelijk moeilijk werken voor de raad. Om veiligheidsrede nen moest steeds op verschillende plaatsen worden vergaderd, en vaak met een beperkt aantal leden. "In de eerste dagen was het een kleine, vaste groep die de besluiten nam en de hele tijd bij elkaar bleef. Zo'n grote raad die komt en gaat als nu, was toen onmogelijk". Razendsnel De eerste vrije verkiezingen in Roe menië zijn over vier maanden ge pland. Dat lijkt razendsnel voor een land waar behalve partijleden ei genlijk geen mensen rondlopen met enige politieke ervaring. Georgani seerde politieke oppositie was im mers onmogelijk in Roemenië. De DDR en Tsjechoslowakije hebben niet voor niets voor een wat gema tigder tijdspad gekozen. Het is inderdaad heel snel, geeft Domokos toe: "Maar bij hen is spra ke van een relatief geleidelijke om wenteling die het mogelijk maakte oude structuren over te nemen. Bij ons gaat het om een echte revolutie, die alle oude structuren in één keer heeft vernietigd. Er is in Europa geen revolutie zo snel gegaan sinds de Franse revolutie, 200 jaar gele den. Het is noodzakelijk, dat we alle krachten, alle sociale organisaties zo spoedig mogelijk kunnen reorga- i als wel door volksbijeenkomsten liseringsplan is er verder e Vijf partijen, inclusief zijn eigen democratische Vereniging van Hongaren in Roemenië, hebben in middels het daglicht gezien. Hoe die groeperingen bij de komende verkiezingen propaganda moeten maken, is overigens nog niet duide lijk. De Raad van Nationale Red ding heeft er in ieder geval geen geld voor uitgetrokken. "Dat geld zou uit donaties moeten komen en uit de verkoop van kranten en boe ken die vroeger verboden waren", zegt Domokos. Hij ziet in Roemenië nog niet zo snel een democratie naar westers model ontstaan. "We moeten naar andere vormen van democratie zoe ken. Mensen gaan nu massaal naar openbare bijeenkomsten toe en die moeten een rol blijven spelen, ook bij de keuze van kandidaten voor de verkiezingen". Hij verwacht dat die kandidaten niet zozeer door party- zullen worden voorgedragen. Maar hoe zo'n systeem er nu eigenlyk hoeveelheid zware industrieën, geen grondstoffen of energie precies uit moet komen te zien, daar voor voorradig zyn. De landbouw blijft hij het antwoord op schuldig, heeft onder de politiek "grootste econoom en agragriër" zoals Ceausescu zichzelf betitelde, zwaar geleden. En één van de groot ste problemen is dat de i Elite Hij erkent dat het vrijwel onvermij delijk is dat de groep politiek-actie- r ven op den duur veel kleiner zal zelfstandig handelen onder het ou- worden dan nu. "Er zal een kern op- de regime volkomen zijn verleerd, treden, een soort elite", zegt hy. Er Alles werd hun van bovenaf opge- klinkt even enige schrik in zyn dragen, stem, omdat het woord elite door de Ceausescu-kliek zeer beladen is ge raakt. "Maar we moeten niet verge- ten dat deze democratie uit' een die- cömmandostracteën7n onze maat- Domokos ziet dat als een van de eerste zaken die moeten worden ingepakt: "We moeten af commandostructuren in onz*. tatuur voortkomt. De mensen zul- schappij»t beklemtoont hij. "We en niet toestaan dat er weer een hebben een efficiënte economie kleine groep in dit land de macht decentralisatie nodig" krijgt' De nieuwe regering staat in ieder geval voor de hervorming van een land dat door Ceausescu volledig in de economische crisis is gestort. Dank zij een waanzinnig industria- Met interesse kijkt hy naar wat er in de andere Oosteuropese landen gebeurt. "Daar wordt een modern socialisme verdedigd, dat de belan gen van de massa's op het gebied van cultuur, medische voorzienin gen en dergelijke verdedigt. Maar dat daarnaast ook kijkt naar de er varingen met de vrije marktecono mie in het Westen". Een van de grootste economische problemen die op korte termijn moeten worden opgelost, is het vraagstuk van de eigendomsver houdingen in Roemenië. Land bouwgrond en industrie zijn op dit moment voor het grootste deel in collectieve of staatshanden. In het begin van het programma gaat de Raad van Nationale Redding er vanuit, dat de landbouwgronden te rug naar de boeren moeten die de grond bewerken. Wat de industrie betreft ziet Domokos het wat somberder in: "Misschien dat er vennootschappen mogelijk zijn of andere vormen van samenwerking. Maar welke privé- onderneming wil nu zulke grote in dustriële bedrijven overnemen die feitelijk aan de rand van het faillis sement staan". GROESBEEK (ANP) Het Bijbels Museum Heilig Landstich ting in het gelijknamige dorp onder de rook van Nijmegen staat een ingrijpende renovatie te wachten. Voor ruim twee miljoen gulden wil de nieuwe directeur, drs. C. T. M. van Laarhoven van het oorspronkelijke Nederlandse bedevaartsoord een mo dern museum maken, waarin de bijbelse geschiedenis een cen trale rol speelt. "Het museum is in 1911 opgericht door de stichting Heilig Land, een club waarin de Montfertane (een rk orde) een stevige poot aan de grond had. Tot aan mijn komst is ook altijd een pater directeur van het museum geweest", zegt Van Laarhoven. "In katholieke krin gen was het heel gebruikelijk om de Heilig Landstichting te gebrui ken voor een soort pelgrimstocht naar de wortels van het geloof. Dat religieuze sausje gaat er nu af, we willen geen geloof meer predi ken". Volgens Van Laarhoven is uit onderzoek gebleken dat het gros van de bezoekers van het Bijbels Museum niet meer bekeerd wil worden. "De mensen hebben geen boodschap meer aan zweve rige bijbelteksten zonder uitleg. Wel willen de meeste bezoekers, en vooral jongeren, meer weten over de invloed van de bijbel op het tegenwoordige dagelijks le- Om dat te bereiken is de nieu we directeur (zelf kunsthistori cus) met een aantal medewerkers in het afgelopen seizoen al bezig geweest om de bijbelteksten die her en der op de muren van het museum geschilderd zyn in een groter kader in plaatsen. "De bedoeling is dat in het hoofdgebouw een echte museu minrichting komt, waarin de ge schiedenis van het ontstaan van de bijbel met teksten wordt ver teld. Die informatie moet con creet verteld worden. In het gi gantisch grote buitenmuseum kan die informatie dan verder worden uitgebeeld middels de ge bouwen in de omgeving. Het museum is uniek in de we- EN VER reld qua grootte. Ook de omge ving, een prachtig heuvelachtig bosterrein, is ongekend mooi voor een museumplaats. "Daar gaan we gebruik van maken. We hebben een uitgebreid land schapsplan laten maken. De rou te door het museum, langs onder meer het oosterse dorp en de joodse gemeenchap wordt logi scher. De bossen worden deels gecultiveerd, zodat we ook her en der bijbelse beplanting als olijf bomen, druiven én vijgebomen kunnen laten zien". Van Laarhoven hoopt met de vernieuwingen op een bezoekers aantal van 175.000 mensen per jaar te komen. Dat aantal heeft het museum, een particuliere in stelling, nodig om rendabel te kunnen draaien. Op dit moment ligt het aantal, rond de 115.000. Het belangrijkste deel van de re novatie moet klaar zijn voor het begin van het nieuwe seizoen. Ingrijpen van Simonis door velen betreurd UTRECHT (ANP) - De synode voorzitters van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland betreuren kar dinaal Simonis' verbod van geza menlijke eucharistie- en avond maalsvieringen in de Oecumeni sche Geloofsgemeenschap Hel- merhoek te Enschede. "Je kunt niet zeggen dat de kar dinaal niet consequent is", aldus de gereformeerde synodevoorzit ter ds. E. Overeem, "maar dat be tekent niet dat ik er blij mee ben". "Ik vind het wat 'dirigistisch' aan doen. Zonder rekening te houden met de plaatselijke praktyk wordt de centrale lijn opgelegd". Zijn hervormde collega, ds. B. Wallet, geeft ook toe dat Simonis' maatregel "past in de lijn die de rooms-katholieke kerkprovincie als koers heeft aanvaard". Hij vindt het "heel jammer" dat dit "bloeiende experiment tot een einde moest worden gebracht". De synodevoorzitters hebben zich voorgenomen de kwestie te bespreken in het informele Ro- me-Reformatieoverleg, dat bin nenkort voor het eerst bijeen zal komen. Het overleg is een uit vloeisel van het bezoek dat een protestantse delegatie in 1986 aan het Vaticaan bracht. Voorzitter dr. A. H. C. van Eyk van de Sint Willibrordvereniging, het rk orgaan voor de oecumene, was niet gekend is in deze kwes tie, en meent: "Ik vrees dat het krachtdadige optreden eerder pastorale schade heeft aangericht dan begrip gekweekt voor het rooms-katholieke standpunt ten de Zaligverklaring. De Hongaarse rk bisschoppen bepleiten" de za ligverklaring van de Roemeense geestelijke Aron Marton, die van 1939 tot 1980 bisschop was van Alba Julia in het Hongaars spre kende deel van Roemenië. Mar ton zat van 1949 tot 1955 gevan gen en stond daarna tien jaar on der huisarrest. De menselijkheid en het christelijk getuigenis van Marton zijn geheel en al in over eenstemming met het Evangelie geweest, aldus de Hongaarse bis schoppenconferentie. Bovendien zou de Hongaarse minderheid in Roemenië, die jarenlang is onder drukt, met de zaligverklaring worden geëerd. Onderscheiding. De Brazi liaanse beweging voor de men senrechten heeft de progressieve bisschop Pedro Casaldaliga on derscheiden voor zijn strijd voor de mensenrechten in Brazilië. De in Spanje geboren Casaldaliga, bisschop van Sao Felix, is bekend om zijn betrokkenheid bij het lot van de armen, zyn werk in de ba sisgemeenschappen en zijn stryd voor de rechten van de landloze boeren en de Indianen. Hy be hoort tot de bisschoppen die op een 'zwarte lijst' van rechtse doodseskaders staan. De onder scheiding wordt Casaldaliga uit gereikt tydens de assemblee van mensenrechtenbewegingen die begin februari in Sao Paulo wordt gehouden. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van morgenavond (zeven uur tot half acht) onder andere aandacht aan het ouderen-pastoraat en de aandacht voor vluchtelingen rond oud en nieuw. Ontvangst via FM 105.7 of FM 88.1. Beroepingswerk Austerlitz (part-time) J. A. Zeilstra kand. Utrecht; aangenomen naar Leeuwarden-Huizum J. D. Th. Wasse naar Oudega (Wymbr.). Gereformeerde Kerken: Nieuwer- brug a/d Ryn drs. W. H. D. Pastoor Leek. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Bruchterveld drs. P. Groen kand. Kampen. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Waarde J. Mol Werkendam; be dankt voor Sprang-Capelle i.c.m. Dovenzorg Th. van Stuijvenberg Ter- wolde de Vecht. GEESTELIJK LEVEN Een beeld van het oosterse dorp in het museum. (archieffoto) Museum schraapt 'religieus sausje' weg De Kharg-5 geeft voor de kust van milieu. de kust bereikt, een groot aantal vo gels direct door olie besmeurd zul len sterven, "maar nog veel meer onzichtbaar door verzwakking en uitputting als gevolg van voedselge brek". De olieramp, "de grootste tot nog voor de Afrikaanse kust", kan dan ook grote gevolgen hebben voor de Nederlandse broed vogel stand, zoals voor grutto's, tureluurs en lepelaars. Lepelaar Vooral de lepelaar, het symbool van de Nederlandse vogelbescherming, dreigt het slachtoffer te worden in- ztjn lading prijs aan de zee. dien een honderden kilometers lan ge kustlijn met olie wordt be smeurd. Langs de rotsachtige kust, met hier en daar zandduinen, leg gen deze vogels telkens korte af standen af waardoor veel lepelaars in de olie dreigen om te komen. Daarnaast dreigen de grutto's, die voor 90 procent in Nederland broe den, gevoelige verliezen te moeten incasseren. Andere door de olie be dreigde Nederlandse broedvogels zijn grote sterns en visdiefjes. Te vens wordt gevreesd dat de visa rend, die zich na een ineenstorting in Noord-Europa weer herstelde. Zen catastrofe dreigt voor natuur en (foto AFP) massaal langs de Marokkanse kust zal sterven. Ook voor de kustbewoners, inge klemd tussen Atlantische Oceaan en de Sahara, dreigt een belangrijke voedselbron voor lange tijd verlo ren te gaan. Een groot aantal men sen in het bedreigde gebied leeft vooral van de vangst van schaal- en schelpdieren die direct voor de kust worden gevangen. Eendemosselen en krabben vormen de hoofdvang sten van de kustvisserij. De zeevis serij op onder meer sardines is voor al een zaak van Westeuropese re ders.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2