Nieuw gebouw voor faculteit geneeskunde kost ruim 125 miljoen Rookverbod rekbaar begrip Steeds meer spitslijnen naar luchthaven Schiphol Sterrenhemel in januari indrukwekkend 'Het wordt tijd om weer naar de normale situatie te gaan' Nu ook vanuit Noordwijkerhout en Sassenheim REGIO - De Noord-Zuidhollandse vervoersmaatschappij (NZH) stelt dit jaar twee spitsbuslijnen in vanuit de bollenstreek naar Schip hol. De lijnen vanuit Noordwijker hout en Sassenheim maken onder deel van een netwerk van zeven NZH-spitslijnen van en naar Schip hol. Ook vanuit Haarlem wordt de verbinding met de nationale lucht haven sterk verbeterd. Een en ander werd gisteren be kend gemaakt tijdens de nieuw jaarsreceptie van de busmaatschap pij. De NZH verwacht voor dit jaar een groei van het reizigersverkeer met drie procent. In 1989 daalde het aantal mensen dat de bus nam nog. Dit was voornamelijk het gevolg van de zachte wintermaanden. Aan het eind van het jaar nam het aantal echter weer sterk toe en de NZH verwacht dat deze trend zich dit jaar doorzet. Met name in het het woon werkverkeer van en naar Amster dam, Den Haag en Schiphol ver wacht de NZH-directie een forse toename van het reizigersaantal. Om te kunnen voldoen aan de groeiende vraag worden er in 1990 bussen gekocht. Norma liter worden er jaarlijks van de 750 NZH-bussen, 30 vervangen. Boven dien worden op korte termijn 38 zo geheten spitsbussen besteld waar van een belangrijk deel op de zeven nieuwe lijnen op Schiphol worden ingezet. De resterende nieuwe spitsbussen worden op bestaande spitslijnen ingezet. De uitbreiding van het aantal bussen noopt de NZH ertoe evenals in 1989 dit jaar ongeveer 200 nieuwe personeelsle den op te leiden. Financieel gezien heeft 1989 de NZH geen windeieren gelegd. De busmaatschappij boekte 2,7 mil joen gulden winst op een totale om zet van 196 miljoen gulden. Voor dit jaar wordt een omzet van 210 mil joen gulden voorzien. De winst be haalt de busmaatschappij vooral uit haar nevenactiviteiten zoals het groepreizenvervoer en de reclame. Medische faculteit maakt kleine winst LEIDEN - De Medische facul teit van de Leidse universiteit heeft in 1989 voor het eerst sinds lange tijd een bescheiden 'winst' gemaakt. De faculteit hield aan het eind van vorig jaar enkele honderduizenden gul dens over. Daarmee zijn de fi nanciële problemen van 'ge neeskunde' nog niet voorbij. De faculteit moet nog een tekort zien weg te werken van om en nabij de drie miljoen gulden. Het strenge vacaturebeleid dat enkele jaren geleden is inge voerd, blijft daarom voorlopig nog gehandhaafd. Hergebruik steenwol glastuinders lijkt een kwestie van tijd DEN HAAG - Het ministerie van landbouw wil dat de glastuinders in Nederland steen wol gaan herge bruiken. De tuinders wenden de steenwol aan om er in de kassen ge wassen op te telen. Het Land bouwschap - dat de tuinders verte genwoordigt - steunt het -streven van het departement. Half deze maand komt er een rap port, in opdracht van het Land bouwschap gemaakt, op tafel waar in aanbevelingen worden gedaan - hoe te werk moet worden gegaan en welke financiële gevolgen het voor de tuinders heeft. Steenwol is maar één keer te ge bruiken. Als afval komt het vervol gens terecht op stortplaatsen. Maar in de wol zitten ook de bestrijdings middelen waarmee de gewassen zijn bewerkt. Het D66-kamerlid Eisma stelde hierover begin vorig jaar vragen aan minister Braks. Er moest, volgens hem, een eind komen aan deze vorm van milieuverontreiniging. Braks was het met hem eens. Een bedrijf in het zuiden van het land heeft nu een manier ontwikkeld waarmee de steenwol kan worden hergebruikt. 3 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De Ondergeteekende, niet in staat zijnde hare diepgevoelde erkentelijkheid mondeling te be tuigen, brengt langs dezen weg haren innigsten dank aan On derofficieren van het 4de Regi ment Infanterie voor de Liefda digheids-Voorstelling, ten haren behoeven gegeven, inzonderheid aan de commissie, die daartoe het initiatief nam. Verder aan de ingezetenen van Leiden, die door hunnen bijdragen het wei- gelukken hebben mogelijk ge maakt. Tevens heeft zij de eer zich ook verder in de gunst van Leidens burgerij aan te bevelen, zullende zij vanaf den 8sten Ja nuari a.s. de zaak Kruideniers- en Grutterswaren in de St.-Jo- rissteeg No. 14 voor hare reke ning drijven. Eene prompte en civiele bediening belovende, heeft zij de eer te zijn, Uw Dw. Dienaresse, Wed. v.d. HART. - Van zeer bevoegde zijde wordt aan het „Hbl." bericht, dat de steen, in het bezit van grindschipper Bul, te Gronin gen, bij onderzoek gebleken is, geenerlij bijzondere waarde te hebben. Vijftig jaar geleden: De minister-president, jhr. mr. D.J. de Geer, heeft heden middag ter gelegenheid van de jaarswisseling een korte rede voor de radio gehouden. Daarin zeide hij o.a.: "Wij willen zijn paraat en rustig. Zorgen en niet bezorgd. Als in Jozefs dagen het koren opleggend voor den kwa den dag, maar tegelijk gehoor zamend het woord: 'Zijt niet be zorgd voor den dag van mor gen'. Onze weermacht stevigend, maar in het diepste besef, dat niet aan 'de paarden en wage- nen' ook niet in hun modernen vorm - het laatste woord is. De bedrijvigheid van een Martha willen wij paren aan de stille overgave van een Maria". Reuters bijzondere corres pondent verneemt uit gezagheb bende bron, dat sedert het begin der vijandelijkheden tusschen de Sovjet-unie en Finland min stens 400 Russische tanks door de Finnen zijn buitgemaakt en minstens 150 vliegtuigen neerge haald. HELDERE STERRENHEMEL IN JANUARI 1990 Vannacht regen van vallende sterren LEIDEN De sterrenhemel is in januari de meest indrukwek kende van het hele jaar. De Leidse sterrenwacht meldt, dat er vanavond en vannacht in de buurt van de staart van de Grote Beer veel vallende sterren te zien zullen zijn. Het weer moet echter wel helder zijn want an ders speelt alles zich achter de wolken af. Wie de boötiden- zwerm, zoals de vallende ster ren worden genoemd, goed wil zien, moet een donker plekje (bij voorbeeld Leidse Hout) zoeken en zeker niet onder een lantaarnpaal gaan staan. De vallende sterren zijn niet groter dan één millimeter, ver telt Peter Jenniskens van de Sterrenwacht. Met zeer hoge snelheid schieten ze door het heelal. Ze leggen de afstand Leiden-Amsterdam binnen een seconde af. Door die hoge snel heid lichten de deeltjes op en zien eruit alsof er vuurwerk wordt afgestoken. Elk jaar komt het zo'n drie keer voor dat er vallende ster ren kunnen worden waargeno men. De zon verdampt dan grote brokken ijs. De steentjes die deel uitmaken van dat ijs ko men in de dampkring terecht en verdampen. Vanaf de aarde worden ze als lichtflitsjes ge- Jenniskens vertelt dat vanaf een uur of elf het de beste tijd is om te kijken. Op dat tijdstip ko men de vallende sterren uit noordelijke richting. In het be- REGIO - Het nationale rookver bod in openbare gebouwen dat sinds 1 januari van kracht is, blijkt tot de nodige misverstan den aanleiding te geven. Bij de stichting Volksgezondheid en Roken stond de telefooon giste ren roodgloeiend. Vele kantine beheerders kwamen met de vraag hoe naleving van het verbod kan worden afgedwongen. De wette lijke maatregel is tot nu toe niet onderbouwd met sanctiemoge lijkheden. Volgens een woordvoerder van de stichting Volksgezondheid en Roken is het nog te vroeg nu al straffen vast te stellen. Uit enquê tes is gebleken dat rokers best be reid zijn rekening te houden met hun niet-dampende medemens. De manier waarop de verschil lende instanties en gemeenten in Nederland met het róokverbod omgaan, verschilt nogal. Sommi ge instanties doen alleen het hoogstnoodzakelijk om het roken te verbieden terwijl de gemeente Hoogeveen zelfs een speciale rookambtenaar heeft aangesteld. Hij moet erop toezien dat er niet wordt gerookt in het gemeente huis. De ambtenaar mag overtre ders niet buiten de deur zetten, maar moet wel bij burgemeester en wethouders aan de bel trekken als hij een roker betrapt. De Stichting Volksgezondheid tegen Roken, de basisgezond heidsdiensten en de kruisvereni gingen beginnen op korte termijn op verschillende plaatsen in het land met cursussen voor mensen die willen stoppen met roken. Ook in de Leidse en Alphense regio blijkt het rookverbod niet helemaal eenduidend te worden uitgelegd. De nieuwjaarsrecep ties die op verschillende plaatsen gisteren werden gehouden, ver liepen niet altijd in een even frisse lucht. Het rookverbod betekende voor flink wat mensen gisteren extra vroeg opstaan. Het hele ge meentehuis van Alphen aan den Rijn is gistermorgen vóór de eer ste ambtenaren arriveerden, op elke etage volgeplakt met anti rookstickers. In de vergaderruim- De ervaring sinds het rookverbod per 1 januari is dat niet iedereen zijn sigaret blijkt te doven, als men een openbare ruimte betreedt. <foto gpd) ten komen pal voor de voorzitter bordjes met niet-roken te staan. Het Alphense gemeentebe stuur hield gisteravond de nieuw jaarsreceptie. Het rookvrij hou den daarvan was volgens een woordvoerder van de gemeente geen enkel probleem. "Er kwam één man met een brandende si gaar binnen. Toen hem op het rookverbod werd gewezen, maakte hij die zonder morren uit. Het rookverbod werkt tot nu toe perfect. Belangrijk is echter hoe het over een paar weken is". De nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur van Woubrug- ge, voorheen een bijeenkomst in een zaal die blauw van de rook staat, verliep eveneens rookvrij. Zonder problemen accepteerde iedereen het verbod tot roken. Ook in de ziekenhuizen mag op de meeste plaatsen niet meer wor den gerookt. Tijdens de nieuw jaarsreceptie in het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp was van het per 1 januari 1990 van kracht geworden verbod gistermiddag niet al te veel te merken. Er waren in de kantine weliswaar slechts een paar tafels als 'rooktafel' aan gewezen, maar de rooktafels ston den pal naast de niet-rooktafels. Er werd door de rokers flink ge stoomd en meeroken was, gezien de opstelling, onvermijdelijk. Ook in het Academisch Zieken huis in Leiden, dat strikte beper kingen heeft gesteld aan het ro ken en de verkoop van rookwaar in de twee winkeltjes heeft ge stopt, werd het nieuwe jaar niet rookvrij ingeluid. Gistermiddag tijdens de nieuwjaarsreceptie op het Leidse plein in de nieuwbouw van het AZL zaten rokers en niet- rokers gebroederlijk naast elkaar. Hoewel de Alphense politie aan gekondigd heeft streng op te tre den tegen politieagenten die het rookverbod op het bureau nege ren, bleek ook daar het rookver bod een rekbaar begrip. De nieuwjaarsreceptie werd door ve le agenten onder het genot van een rokertje bezocht. Fusie Elisabeth en Rijnoord nu een feit LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RIJN De fusie tussen het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp en het Rijnoord-ziekenhuis in Al phen aan den Rijn is formeel dan wel geregeld, in de praktijk moet er nog heel wat werk worden verzet. De medewerkers van beide instel lingen moeten nog leren met elkaar samen te werken en het nieuwe sa menwerkingsverband als één ge heel te zien. Dat zei professor P. Dullemeijer, voorzitter van het bestuur van de nieuwe stichting Ziekenhuizen Rijnland, gistermiddag tijdens de nieuwjaarsreceptie in het Leider- dorpse Elisabeth-ziekenhuis. De fu sie tussen de Stichting St. Elisa beth-ziekenhuis en de Stichting Ziekenhuis Rijnoord tot de nieuwe Stichting Ziekenhuizen Rijnland is op 1 januari formeel van kracht ge worden. De besturen van beide stichtingen zijn samengevoegd en Dullemeijer is als nieuwe voorzitter aangewezen. De voorzitter blikte gisteren in zijn toespraak terug op een, naar zijn mening, veel bewogen jaar. "Het fusie-proces heeft misverstan den, onberekenbare emoties en ver schillen van inzicht boven water ge bracht. Van alle medewerkers zijn op zowel fysiek als op geestelijk ge bied gigantische inspanningen ge vraagd. Het wordt tijd dat we terug gaan naar een normale situatie". De nadere uitwerking van de fu sie, het op de werkvloer samenwer ken, vraagt volgens Dullemeijer de nodige flexibiliteit van de mede werkers. Die flexibiliteit is ook no dig ten aanzien van de toekomst: "We kunnen nu eenmaal niet nu al zeggen hoe het over vijfjaar zal zijn. Die onzekerheid moet worden geac cepteerd". De fusie mag dan veel problemen met zich hebben meegebracht, vol gens Dullemeijer is het samengaan van de twee ziekenhuizen uiteinde lijk veel beter: "We krijgen een bete re gezondheidsvoorziening voor de bevolking. Bovendien kunnen nieuwe medische ontwikkelingen alleen in een groot ziekenhuis wor den toegepast". Het samenwerkingsverband le vert volgens directeur W. Rombout op korte termijn vooral voordelen op voor de-Alphense bevolking. Zo worden er van een aantal specialis men poliklinieken geopend in het Alphense ziekenhuis. Alphenaren die voorheen voor een poliklinische behandeling 'op het gebied van de orthopedie, mondheelkunde of car diologie naar Leiden moesten, kun nen hiervoor binnenkort in hun woonplaats terecht. gin van de nacht trekken ze lan ge sporen, omdat-ze scherend de dampkring binnenkomen. Wat later in de nacht zijn de licht flitsen korter. Op dit moment zijn er twee planeten duidelijk te zien. Als een heldere ster licht in het westen de planeet Venus op. De tweede planeet die de hele nacht duidelijk te zien is, is Ju piter. Sirius, die omstreeks middernacht door het zuiden trekt, is ook helder, maar min der dan Jupiter. Sirius is één van de sterren die het dichtst bij ons zonnestelsel staat. Niette min bedraagt de afstand nog ruim acht lichtjaar, zo 75 biljoen (twaalf nullen) kilometer. De Utrechtse Sterrenwacht De Koepel voegt eraan toe dat rechtsboven de Sirius de Gordel van Orion, drie sterren op een rij, duidelijk te zien is. Boven dit drietal zal de oranje Betel- geuze de aandacht trekken. Het is één van de grootste sterren. Mars komt iets meer dan twee uur voor de zon op en vormt 's ochtends in het zuidoosten een opvallend object. Morgen aan het eind van de middag - zes uur - komt de aar de het dichtst bij de zon. Deze bevindt zich dan op een afstand van 147.1 miljoen kilometer van onze energiebron. In juli staat de aarde er het verst vandaan. Het verschil is overigens 'slechts' vijf miljoen kilometer. De eerste zonsverduistering van 1990 is op 26 januari. De sterrenhemel wordt in januari de meest indrukwekkende van het hele jaar, meldt de Sterrenwacht. Er zijn veel heldere maar ook vallen de sterren te zien, «nfographic anp> 'Deltaplan' voor bereikbaarheid Randstad bepleit DEN HAAG - Een Deltaplan voor de bereikbaarheid in de Randstad. Dit bepleit prof. drs. P.P. Kohn- stamm, hoogleraar vastgoedkunde in het blad Bedrijvig Beeld van de provincie Zuid-Holland. Volgens Kohnstamm wordt in de discussie over de internationale positie van de Randstad het belang van toplo caties voor bedrijven overschat en de problemen rond de bereikbaar heid sterk onderschat. Investerin gen in rail-, water- en wegvervoer zijn de afgelopen 20'jaar sterk ach tergebleven in vergelijking met het buitenland. Die moeten zo snel mo gelijk worden ingelopen. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN Met de voorlopige toestemming voor de eerste fase van de nieuwbouw voor de medische faculteit is een einde gekomen aan ruim anderhalf jaar touwtrekken tus sen de universiteit en het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Dat de medische faculteit een nieuw pand mocht neerzetten, was al enige tijd geen punt van discussie meer. Het ministerie begon echter steeds meer te twijfelen aan de plaats die de faculteit-aanvankelijk op het oog had: een plek nabij het Sylvius-laboratorium. "We hadden die plek uitgekozen mende jaren moeten verdwijnen, of omdat we daar snel konden bou- in verouderde gebouwen", wen", stelt prof. W. Daems, decaan Dit probleem is nu de wereld uit. van de medische faculteit. "Het mi- Het ministerie heeft namelijk be- nisterie hield echter vast aan een werkstelligd dat de grond bij het plaats nabij het academisch zieken- AZL eerder beschikbaar komt. "Bij huis. Op die manier zou het werk het Sylvius-laboratorium konden van de medische faculteit eenvou- we in de loop van 1992 terecht. Het diger kunnen worden verweven AZL-terrein is nu rond diezelfde met dat van het AZL". tijd beschikbaar. Daarmee zijn onze Volgens Daems had de medische bezwaren tegen die plek vervallen", faculteit in principe geen bezwaar aldus prof. Daems. Overigens moet tegen een plek op het AZL-terrein. het AZL zijn eigen nieuwbouw- "Het probleem was echter dat daar plannen bijstellen om de bouw van op korte termijn geen grond be- het Dand voor de medische faculteit schikbaar was. En we kunnen het mogelijk te maken. Daems ver ons niet veroorloven jaren te wach- wacht niet dat dit op problemen zal ten. Het ruimtegebrek in het Sylvi- stuiten. us-laboratorium - één vari de be- In de eerste fase van de nieuw- langrijkste gebouwen die de facul- bouw zullen alle vakgroepen wor- teit in gebruik heeft - is groot. Bo- den ondergebracht die nu nog het vendien zitten enkele vakgroepen Sylvius-laboratorium bewonen, in tijdelijke barakken, die de ko- Voorts zullen de vakgroepen celbio logie, parasitologie, elektronenmo- croscopie, de centrale medische bi- bliotheek en mogelijk anatomie er ptip DPFCnn pp I naar toe verhuizen. Het eerste deel rx.1^ UC pel 3U11LL1 zal ongeveer 14.000 vierkante meter groot worden. Het tweede deel, waarvoor de medische faculteit nog LEIDERDORP/REGIO Ziekenfondspatiënten die toestemming moet verkrijgen, zal gisteren bij een apotheek een recept wilden afhalen, zo'n 8000 vierkante meter beslaan. werden aangenaam verrast. In plaats van een medi- Het pand kost naar verwachting cijnknaak te moeten betalen, krégen ze er een, maar rond 125 miljoen gulden. Het ver- dan wel van chocolade. Het uitdelen van de zoetigheid rijst op de plaats waar nu nog het ge- was een idee van de Leiderdorpse apotheek Boehmer. bouw van Dermatologie staat. J.H. De landelijke organisatie van apotheken, de Ko- LEIDEN Chauffeurs, verpleeg- Peters, voorzitter van de raad van ninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering kundigen en begeleiders van parti- bestuur van het AZL, zei gisteren van de Pharmacie (KNMP) besloot, toen ze eenmaal culiere ambulancediensten voeren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak ge- van het Leiderdorpse idee had gehoord, er een landelij- vandaag actie bij het kantoor van de lukkig te zijn met de komst van de ke actie van te maken. De KNMP verzorgde de dist.ri- Koninklijke Nederlandse Vereni- volledige medische faculteit naar butie van de chocolade-knaken die door de apotheken ging van Transportondernemingen, het AZL-terrein. zelf werden betaald. In totaal zijn er door de apothe- Op die manier zetten zij hun eisen kracht bij voor een nieuwe cao. Het particuliere ambulancepersoneel zegt een achterstand te hebben op hun collega's bij de ambulancedien sten van de overheid die varieert van tien tot twintig procent. De vak bonden hebben de ondernemers voorgesteld de achterstand in vier jaar weg te werken. Particuliere ambulancebedrijven in de Leidse regio zeggen niets of nauwelijks iets van de actie te mer ken. Bezemer in Alphen meldt dat zijn personeel niets onderneemt ter wijl De Jong Leiden zegt geen am bulance te kunnen missen om in Den Haag actie te voeren. Al zijn mensen zijn normaal aan het werk. Hij zegt wel begrip te hebben voor de actie vanwege de achterstand in salaris die er bestaat. Meeuwenoord Noordwijkerhout zegt eveneens dat zijn ambulancepersoneel gewoon aan het werk is. particuliere ambulances ken 650.000 chocolaatjes afgenomen. De medewerkers van de Leiderdorpse apotheek wa ren tot het 'chocolade-plan' gekomen om het ongemak van zoveel jaren een rijksdaalder betalen enigszins goed te maken. De medicijnknaak werd in 1983 inge steld. In het kader van de Oort-maatregelen zijn per 1 januari zowel de eigen bijdrage in de kosten van spe cialistenhulp als de rijksdaalder voor een recept afge schaft. De reacties van het publiek waren volgens de Leider dorpse apotheker Wim van der Laan van de apotheek Boehmer (foto) over het algemeen positief. (foto Henk

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15