Zendstation van defensie mogelijk naar Wassenaar 'Oegstgeest moet alleen goedkope huizen bouwen' Wassenaar wil complex bejaardenwoningen slopen Vrijwilligersprij s voor verzorgers kerstattenties ouderen Warmond Vertegenwoordiger mag niet in noorden werken PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 3 JANUARI 1990 Als blijk van waardering overhandigt wethouder D. Duynhoven mevrouw C.M. Walenkamp namens het ge meentebestuur de tegel van Warmond. Wethouder C.A. van Schagen kijkt toe. Achter Duynhoven staat de bur gemeester. (foto Jan Holvast) WARMOND - De gemeente War mond heeft de jaarlijkse vrijwilli- gersprijs van duizend gulden gis teravond overhandigd aan vrij willigers van de Hervormde Dia conie, de Parochiële Charitasin- stelling van de rooms-katholieke kerk, de Welfare groep, UW, de Zonnebloem en Kommunikatie Warmond. De vrijwilligers kregen de prijs voor het jaarlijks verzorgen van kerstattentie voor Warmondse bejaarden. Mevrouw C.M. Walen kamp-de Vreede kreeg de tegel van Warmond voor haar jarenlan ge inzet als vrijwilliger. Zij was onder andere tien jaar voorzitter van de plaatselijke indicatiecom missie voor bejaarden. De groep vrijwilligers verzorgt al vanaf 1969 elk jaar een kerstat tentie voor alle Warmonders ou der dan zeventig jaar. Ook men sen die het afgelopen jaar hun partner verloren en Warmonders in ziekenhuizen en verzorgings huizen buiten de gemeente, krij gen fruit, bloemen of iets derge lijks. Hoe de instellingen de prijs zullen besteden is nog niet be kend. Wethouder D. Duynhoven (Progressief Warmond) overhan digde de prijs gisteravond tijdens de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie. Hij roemde de Warmöndse vrij willigers. "Ik ben blij met deze prijs, want vrijwilligers zijn on misbaar in onze samenleving. Zonder, hun inzet kan niets ge beuren", aldus Duynhoven. De prijs is eerder uitgereikt aan de plaatselijke werkgroep jeugd- vakantiewerk en aan de organisa tie van de kunstmarkt bij De Pomp. Warmond heeft de prijs in 1987 ingevoerd toen de Verenigde Naties de leden voorstelden om 5 december uit te roepen tot dag voor de vrijwilliger. De VN willen op die manier het belang van vrij willigerswerk onderstrepen en het imago te verbeteren. Elk jaar bekijkt het Warmondse college op voordracht van de commissie welzijn welke instellingen in aan merking komen voor de prijs. De instellingen mogen het geld naar eigen inzicht besteden. Expositie over apartheid verdeelt B en W Warmond Gemeente: Horizonvervuiling* DEN HAAG - Het ministerie van defensie wil het zendsta tion in de duinen bij Katwijk verplaatsen naar het Wasse- naarse Maaldrift, waar nu een munitiedepot is geves tigd. De gemeente Wasse naar is tegen de komst van het zendstation in het noor delijke deel van de gemeen te. De hoge zendmasten zouden de ho- rizon van het voornamelijk agrari sche gebied vervuilen. Defensie is echter bereid een alternatief voor de bunker in de duinen te zoeken. In een verslag van besprekingen tus sen de provincie en het ministerie staat wordt zo'n plan 'kansrijk' ge noemd. Binnen driekwart jaar wordt een besluit verwacht. De provincie heeft met het minis terie van defensie gesproken over het terugdringen van militaire acti viteiten in de Zuidhollandse dui nen. Voor de Wassenaarse gebieden Waalsdorp en De Kom (ten noorden van de weg naar de Wassenaarse Slag) worden beheersplannen opge steld om de schade aan de natuur te beperken. Uit het verslag van de be spreking blijkt dat verplaatsing van de munitie-opslag uit De Kom niet Vergeefse poging OEGSTGEEST - Inbrekers hebben de afgelopen dagen een poging tot inbraak gedaan bij een bedrijf aan de Rhijnhofweg in Oegstgeest. Zij hebben geprobeerd een deur te for ceren, maar dat is niet gelukt. haalbaar is 'in verband met de zone ring'. Een groot probleem vormt de toe gangsweg naar De Kom, waar de fensie het aantal bunkers met drie wil uitbreiden. Omdat een van de ei genaren een overeenkomst met de fensie heeft opgezegd, is het minis terie gedwongen een nieuwe toe gangsweg aan te leggen. Dat zal veel schade aan de natuur toebrengen. Gedeputeerde P. van Heemst merkt daarover op dat 'die zaak in de min ne moet worden geschikt'. Agrarisch Wethouder C.P.M. Barning (WD) zegt dat het ministeriële plan de ge meente Wassenaar 'enigszins over valt'. Het college van B en W is al ge ruime tijd in gesprek met defensie, maar vindt Maaldrift niet geschikt voor de vestiging van het zendsta tion: "Die plek is heel agrarisch, er zijn voornamelijk weilanden en weinig bebouwing. Die zenders gaan een heel eind de lucht in en dat bedoelen wij met horizonvervui ling". Wassenaar ziet het liefst dat in Maaldrift meer ruimte komt voor bedrijven. De gemeente wil het be drijfsterrein naast het depot uitbrei den. Barning: "Er zijn nogal wat plaatselijke bedrijven die willen uit breiden, maar dat op hun huidige plek in het dorp niet kunnen. Ver der is er ook een aantal bedrijven dat uit milieu-overwegingen moet vertrekken uit de bebouwde kom". Of de gemeente Wassenaar offi cieel gaat protesteren tegen het plan van defensie, weet de bestuurder niet: "Ik weet niet in welk stadium deze plannen verkeren. In het verle den zijn er wel meer dingen gezegd over Maaldrift, die naderhand loze kreten bleken te zijn". Verldezingsprogramma Groen Links OEGSTGEEST - In de komen de jaren mogen in Oegstgeest alleen maar woningwetwonin gen, goedkope huurwoningen en premie-koopwoningen wor den gebouwd. Wanneer het Rijk weinig bouwsubsidies geeft, moet de gereserveerde grond tijdelijk braak blijven liggen. Dat schrijft Groen Links Oegst geest in het concept-program ma voor de gemeenteraadsver kiezingen in maart. De woningtoewijzing moet, ver de wet dat toelaat, volledig door de gemeente worden geregeld. Ei gen inwoners moeten voorrang krij gen bij de toewijzing, zo 'vindt Groen Links. Gezien de beperkte ruimte mag niet veel worden ge bouwd, want 'het buitengebied' moet groen blijven. De gemeente moet van de nieuwe partij een actief werkgelegen- heidbeleid voeren. Daarom wordt een speciaal project op poten gezet voor langdurig werklozen tussen de 24 en 34 jaar. Groen Links denkt hierbij aan papierinzameling en' boodschappen-, klussen- en oppas diensten. De gemeente zorgt voor 'risicodragende startsubsidies' en leningen. Enkele andere punten uit het ont- werp-programma zijn: Als het huidige gemeentehuis te klein wordt, moet het worden uitge breid. Nieuwbouw is uit den boze. De gemeente weigert energie te betrekken van kerncentrales. Door een 'falend rijksbeleid' moet de gemeente een eigen mini mabeleid voeren. Het gebied rond de Klincken- bergerplas wordt bestemd voor milieuvriendelijke (extensieve) re creatie. In woonwijken geldt een maxi mumsnelheid van 30 kilometer per Ambtenaren die op de fiets of lopend naar hun werk komen krij gen jaarlijks 100 gulden. De voor het gemeentebestuur gereserveerde parkeerplaatsen bij het stadhuis, worden opgeheven. Gemeentebestuurders komen lo pend of nemen de fiets. Er komt voldoende (woon ruimte voor 60 vluchtelingen (3 promille van de Oegstgeester bevol king). Als Omroep Rijnland-op:'luis tervriendelij ke tijden' niet meer tijd inruimt voor op Oegstgeest gerichte uitzendingen, moet de mogelijk heid voor een Oegstgeester lokale omroep worden onderzocht. Politie pakt drie vuurstokers op LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft gisteravond rond tien uur drie jongens aangehouden in de leeftijd van 14 tot 16 jaar. Zij hadden op een grasveld tussen de plaatselij ke Luykendreef en de Spieg- heldreef een vuur gestookt van kerstbomen. De jongens werden opgepakt na klachten van omwo nenden. Zij zullen via het HALT- project in Leiden te werk worden gesteld. Voorlichtingsavond voor woningbezitters in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De vereniging Eigen Huis organiseert op 11 janua ri een voorlichtingsavond in het raadhuis van Zoeterwoude aan de Noordbuurtseweg. Van 20.00 uur tot 22.30 uur hoopt de vereniging bezitters van een premie-woningen duidelijk te maken hoe de overheid subsidieregels toepast. Woningbezitters, die in of na 1984 een premie hebben ontvangen, zijn welkom. De schriftelijke opgave voor (kosteloze) deelname aan de avond moet voor 5 januari bij me vrouw Pijnacker van de gemeente Zoeterwoude binnen zijn. DEN HAAG/SASSENHEIM - Een 27-jarige vertegenwoordiger uit Sassenheim mag zich voor zijn werk tot 1 mei van dit jaar niet ver tonen in de bovenste helft van Ne derland. Ook mag hij niet naar de vaktuinbeurs die halverwege deze maand in Utrecht wordt gehouden. Die afspraak is gisteren voor de Haagse rechtbank gemaakt met de voormalige werkgever van de verte genwoordiger, een firma in tuinspe- cialiteiten. Laatstgenoemde eiste in kort ge ding dat de man uit Sassenheim zich aan het concurrentiebeding hield dat hij een jaar geleden bij zijn indiensttreding had getekend. Af gelopen zomer, na een dienstver band van acht maanden, maakte de werknemer bekend voor een con currerend Duits bedrijf te gaan wer ken. Het Nederlandse bedrijf toon de aanvankelijk de bereidheid het concurrentie- en geheimhoudings- beding voor een deel af te zwakken, maar de onderhandelingen liepen stuk op de beurs in Utrecht. De werkgever wilde niet dat de Sassen- heimer daar voor z'n nieuwe baas naar toe zou komen. Toen de verte genwoordiger met die bepaling niet akkoord ging, besloot het bedrijf het concurrentiebeding geheel in tact te laten. De advocaat van de vertegen woordiger had daar gisteren geen woorden voor en riep dat zijn cliënt een jaar lang 'alleen in zijn eigen tuintje mag zitten, terwijl hij maar acht maanden in dienst is geweest van het bedrijf. President Offers was niet onder de indruk van die uitroep. De Sassenheimer had des tijds het arbeidscontract getekend en wist dus waar hij aan vastzat. merken, dan zou die zo goed als ker in het nadeel van de vertegen woordiger uitpakken. De president kreeg beide partijen echter zover nog eens met elkaar te overleggen en adviseerde de Sas senheimer alsnog gebruik te maken van de schikking die het bedrijf hem eerder had aangeboden. Die houdt in dat de Sassenheimer tot mei alleen beneden de lijn Den Haag-Amersfoort- Apeldoorn- Doesburg mag werken en over twee weken weg moet blijven van de beurs. De Sassenheimer legde zich bij dat compromis neer. ZOETERWOUDE - Het Zoeter- woudse echtpaar Holkamp is vandaag 50 jaar getrouwd. Gis termiddag heeft wethouder A.R. van der Heijden het echtpaar namens het gemeentebestuur e grote fruitmand aangeboden. Burgemeester A.M.J. Houdijk was verhinderd. Vandaag viert het echtpaar het gouden huwe lijksfeest met de drie kinderen, vijf kleinkinderen, verdere fa milie en vrienden in Ons Huis in Zoeterwoude. A. Holkamp is 78 jaar en is tot op 61-jarige leeftijd werkzaam geweest als wetenschappelijk medewerker bij het Landbouu Economisch Instituut in Den Haag. Mevrouw E.C. Holkamp is 69 jaar en is actief geweest i het bejaardenwerk in de ge meente. Het echtpaar is erg blij het feest met alle kinderen te kunnen vieren. Het echfpaar komt oorspron kelijk uit Amsterdam en trouw de daar in de Nieuwe Kerk, waar het zo koud was dat stoof jes met kooltjes werden uitge deeld. Ook dit keer zijn de weers omstandigheden niet al te best. Maar Holkamp rouwt daar niet om. "Dan hadden we maar een andere datum moeten trou wen", constateert hij nuchter. WARMOND - B en W van Warmond willen de Stichting Ontwikkelings samenwerking Warmond een subsi die geven van maximaal 1000 gul den om een tentoonstelling te orga niseren over apartheid. CDA-wet- houder C.A. van Schagen vindt ech ter dat de stichting hiervoor geen materiaal mag gebruiken van de Vereniging LOTA (Lagere Overhe den Tegen Apartheid). Mevrouw M. Zandbergen, secre taris van de Stichting Ontwikke lingssamenwerking, vindt de be perkende voorwaarde 'vreemd'. "We waren van plan een foto-ten toonstelling van de LOTA te huren en die te gebruiken voor de exposi tie. Eigenlijk kan ik mij zo'n voor waarde niet voorstellen, want het was juist de Vereniging LOTA die de gemeente Warmond vroeg een tentoonstelling te organiseren", al dus Zandbergen. Volgens Progressief Warmond- wethouder D. Duynhoven (welzijn) kwam het voorstel van 'een ge meenteraadslid', al houdt hij het voor mogelijk dat de LOTA eerder zo'n verzoek heeft gedaan: "Toen de gemeente Warmond besloot zich niet aan te sluiten bij de LOTA, heeft de gemeente wel gezegd aan dacht te besteden aan apartheid. Vervolgèns kwam het plan daar een tentoonstelling over te organise- Volgens Duynhoven heeft het college nog geen definitief stand punt ingenomen over de voorwaar den waaronder het de stichting sub sidieert. "We hebben alleen bespro ken of het misschien beter is om geen LOTA-materiaal te gebruiken omdat we ons niet bij deze vereni ging hebben aangesloten". Maandag bespreekt de raadscom missie welzijn de kwestie. De bejaardenwoningen aan de Wassenaarse Ernst Casimirstraat die tegen de vlakte moeten. Ruimte voor extra woningen bij centrum WASSENAAR - De gemeen te Wassenaar wil 11 bejaar denwoningen slopen aan de Ernst Casimirstraat. Op de plek van de woningen en de nabijgelegen Caroline van Schaik-kleuterschool kun nen dan 63 nieuwe drieka merwoningen komen, be doeld voor bejaarden en een- en twee-persoonshuishou dens. Ook is voorzien in een multifunctionele ruimte met een oppervlak van 250 vier kante meter. In die ruimte kunnen uiteenlopen de activiteiten worden onderge bracht, variërend van een peuter speelzaal en een medisch steunpunt tot een ouderensociëteit en een dis tributiepunt voor maaltijden. De te slopen woningen zijn twin tig jaar oud en voldoen volgens de gemeente niet aan de huidige woon- eisen. Ze zijn te klein en er zou het nodige mankeren aan het comfort, zegt gemeentewoordvoerder W. Is- sendonck. Gemeente en Wassenaar- sche Bouwvereeniging stonden dan ook voor de keus: sloop of grondige renovatie. Zo'n grondige renovatie zou heel duur zijn en sloop schept ruimte voor de bouw van extra woningen voor ouderen èn jongeren, vlak ach ter het centrum. De politieke partij en zijn achter gesloten deuren geïn formeerd en lieten toen weten dat de bewoners zorgvuldig op de hoog te gehouden dienen te worden. Volgens Issendonck is dat ook ge beurd en hij betreurt het dat uitla tingen van sommige bewoners an ders doen vermoeden. Die bewo ners meldden begin vorige maand dat ze pas van dé sloop hoorden toen ambtenaren de grond tussen Hofcampweg en Havenkade aan het opmeten waren. Akkoord De voorlichter, die de sloopplannen toen ontkende, schrijft de negatieve reacties toe aan het feit dat ouderen niet graag willen verkassen ("het zijn net kasplantjes"). Hij bena drukt echter dat het merendeel van de bewoners akkoord is en onder streept dat er meer mankeert aan de woningen dan een oppervlakkige blik doet vermoeden: "Het zijn ze ker geen bungalows". Als de raad deze of volgende maand akkoord gaat met het voor stel, kan direct toestemming wor den gevraagd aan de provincie. Als alles meezit, kan eind 1990 worden begonnen met de bouw. Op dit mo ment is nog onduidelijk hoe duur de bouw zal worden. Duidelijk is wel dat de bouwvereniging een ge meentelijke bijdrage wil hebben voor de bouw van liften in het com plex. Voorts zou de gemeente de multi-functionele ruimte moeten huren. WOENSDAG 3 JANUARI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkind! Coninckstraat. Leiden lezing over het thema 'Rela ties', door prol. René Diekstra, aanvang 20.00 uur in het Inloop huis Paychiatrie, Rapenburg 48. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 4 JANUARI Leiden. lunchconcert 'Marsyas Trio', Jef Geerinckx (fluit), Ingrid van Veen (cello) en Jelle Ruitenberg musical 'Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw. Beukenschans 57. klaverjassen bij de Buitenge wonen. 20.00 uur in Frerikshof. Noordwijk koffieochtend Nederlandse Christen Vrouwenbond, aanvang 10.00 uur in Boulevard Hotel. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. VRIJDAG 5 JANUARI Alphen ontmoetingsavond Stichting Mladost, voor Joegoslaven, in buurtcentrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur. n 16.00 tot 18.00 uur in ge- Ruilvereniging Koningskerk, aan vang 19.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. musical 'Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk nieuwjaarsontvangst VVV- Noordwijk, aanvang 17.00 uur in hotel De Blauwe Gans, Koningin Wilhelminaboulevard. optreden 'All that Jazz' (voor heen Ted Easton Band), van 20.00 tot 24.00 uur in Bon-Bon, Koningin Wilhelminaboulevard. ZATERDAG 6 JANUARI Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen. van 10.00 tot 16.00 uur. nieuwjaarsreceptie AbvaKabo Leiden, van 15.30 tot 17.30 uur in gebouw Driftstraat 49a nieuwjaarsbal van verschillen de Volksdansverenigingen, nieuwjaarsbal Carnavalsvere niging De Leidse Hutspotten, aan vang b21.00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare. Leiderdorp kindervoorstelling 'Berend Bot je'. door Rarekiek, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. Noordwijk strandhengelwedstrijd HSV de Sportvisser, van 17.00 tot 21.00 uur aan het Noordzeestrand. Wassenaar Nieuwjaarsbal Wassenaarse jazzclub mmv 'Big Mama's Jazz- ZONDAG 7 JANUARI Leiden koffieconcert door Het Resi dentie Pianokwartet, werk van Mozart, Schubert en Schumann, aanvang 11.30 uur in de Foyer e Stadsgehoorzaal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14