TAD LEIDEN Leiden krijgt 1,3 miljoen gulden voor extra kinderopvangcentra LEIDSCH DAGBLAD De belangstelling voor het oude Egypte groeit Les in Egyptische hiërogliefen hij Rijksmuseum van Oudheden Weer rechtszaak over woning aan de Minnebroersgracht Bewoner vindt handgranaat op zolder van woning KERSTBOOM STADHUISPLEIN GEVELD Wachtlijsten verdwijnen nog niet EERSTE BEDRIJF OP ROOMBURG m-f i s WOENSDAG 3 JANUARI 1990 LEIDEN De Nederlands kam pioen op de marathon gaat les ge ven in Egyptische hiërogliefen. Voor de Leidse doctorandus in de egyptologie, Huub Pragt, is het een kleine stap van de teksten van de oude Egyptenaren naar het klassieke ideaal van de oude Grieken een gezonde geest in een gezond lichaam. Hij heeft parttime werk als vrijwilliger bij het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden en besteedt de rest van zijn tijd aan trainen voor de mara thon. door Remmelt Otten De 28-jarige Pragt slaagt er in werk en sport (bijna 20 trai ningsuren per week) te combine ren. Als egyptoloog lagen de ba nen na zijn afstuderen niet voor het oprapen. Tot zijn geluk kon hij op de Egyptische afdeling van het museum in Leiden terecht en bleef hem 'omscholing' bespaard. In tegenstelling tot de twee druk bezette conservatoren, kan Pragt in het museum gemakkelijk in spelen op de wensen van de be zoekers en hij start daarom op 9 januari een cursus egyptologie. Wie is er echter, naast Indiana Jones, zo gek om zich het Egypti sche hiërogliefenschrift eigen te willen maken? Wat valt er te lezen in kolommen met uilen, kevers, mannetjes, benen en ogen, dat niet direct naar verborgen schat ten of de bron van het levens elixer zou kunnen leiden? Cultuur "De belangstelling voor het oude Egypte groeit", meent Pragt. "Het aantal museumbezoekers neemt toe en steeds meer mensen gaan naar Egypte. Maar vakantie gangers die alleen voor de zon gaan, zoals ze eerst naar Spanje of Griekenland gingen, komen te leurgesteld terug. Egypte is cul tuur. En het oude Egypte is vrij eenvoudig te begrijpen wanneer je iets van hiërogliefen weet. Die leggen de verbinding tussen wat je over Egyptische goden hebt ge lezen en de overblijfselen van die cultuur, de monumenten. Daar voor hoef je trouwens niet eens naar het land van de farao's toe, in Leiden beschiken we over een prachtige collectie. Die zal ik dan ook intensief gebruiken in de cur- Zijn cursisten kunnen binnen kort de hiernaast afgebeelde zin snede vertalen, afkomstig uit "het Dodenboek", dat aan iedere over ledene werd meegegven voor zijn leven na de dood. De meeste over geleverde Egyptische teksten be staan uit dit soort religieuze ge schriften. De volleerd cursist (tien maal twee uur) zal de formu les kunnen lezen en op de wan den van de Egyptische tempels aardig uit de voeten kunnen. Pragt behandelt de 'Middel- Egyptische' fase, één van de vijf 'taai-fasen', die van ongeveer 2000 voor Christus tot ongeveer 300 voor het begin van onze jaartel ling als klassieke schrijftaal fun geerde en ongeveer 700 verschil lende teksten kent. Schriftsysteem Het Egyptische schriftsysteem is ontstaan uit het afbeelden van concrete begrippen. Een plaatje van een man betekent ook 'man'. Huub Pragt: "Vakantiegangers die alleen voor de zon gaan, zoals ze eerst naar Spanje of Griekenland gingen, komen teleurgesteld terug. Egypte is cultuur". (foto Henk Bouwman) Daarnaast breidde het schrift zich uit met tekens die de klanken van medeklinkers voorstellen. In het schrift vormen de eerste drie te kens een woord, evenals de laatste vier tekens. Het bovenste potje is een 'in', het kopje daaron der is een 'k'. Het daaronder ge schertste mannetje, het 'determa- nitiefsluit het woord af en duidt het iets met 'man' te maken heeft. 'Het 'ink-man-determanitief bete kent 'ik'. De mond en de arm daaronder staand voor de 'r' en de 'a'. De cir kel is de 'zon' en door de streep aan de linkerkant moeten we dit teken letterlijk nemen. Het laatste teken is een determanitief voor god, wat van 'ra'-zon, derhal ve Ra, de zonnegod maakt. "Ik ben Ra". Want de zon, bij ons ver worven tot een afgod van jeugdig heid en pukkelloze schoonheid, gold bij de oude Egyptenaren nog als een heuse godheid. LEIDEN - De burgemeester van Leiden moet een besluit herzien dat een voormalig bewoner van een wo ning aan de Minnebroersgracht er, in 1985, toe dwong zijn woning te ontruimen. De advocaat van de be treffende Leidenaar eist dit in een kort geding dat aanstaande vrijdag dient voor de Haagse rechtbank. De man kreeg in 1976 een woon vergunning van de gemeente. Op een gegeven moment kwamen ambtenaren van de gemeente er evenwel achter dat hij slechts één kamer van de aan hem toegewezen woning aan de Minnebroersgracht gebruikte. De andere twee ruimten had hij verhuurd aan studentes. Op grond van de geconstateerde onder verhuur sommeerde de gemeente de Leidenaar om de woning te ver laten. De studentes verlieten daar op het pand. De man liet de ge meente vervolgens weten dat er geen sprake meer was van onder huur en dat hij dus weer hoofdbe- Volgens de gemeente werd de Leidenaar wel weer hoofdbewoner, maar zonder vergunning. De man had de woning verlaten en opnieuw betrokken, redeneerde de gemeen te. En, voordat burgers een woning betrekken of opnieuw betrekken moeten ze een woonvergunning aanvragen. De Leidenaar had niets aangevraagd en zat er dus, in de ogen van de gemeente, illegaal. Hij kreeg daarom opdracht, van de bur gemeester, om de woning te ontrui- De Leidenaar diende tegen het bevel tot ontruiming een bezwaar schrift in. Hij ontkende de woning ooit te hebben verlaten en dus geen nieuwe woonvergunning nodig te hebben. Het bezwaarschrift werd door de gemeente verworpen. Ont ruiming volgde. De Raad van State stelde de Lei denaar twee jaar geleden in het ge lijk. Uit de feiten blijkt, volgens de raad, niet dat de man zijn woning ooit heeft verlaten en opnieuw heeft betrokken. Het besluit tot ontrui ming werd daarom door de Raad van State vernietigd. De burge meester had daarop opnieuw een beslissing moeten nemen over het bezwaarschrift, maar heeft dit nim mer gedaan. De advocaat van de Leidenaar eist nu in een kort geding dat de burgemeester alsnog een besluit neemt. Achtergrond van dit alles is dat een nieuwe beslissing op het destijds ingediende bezwaarschrift mogelijk maakt een schadevergoe ding te eisen. LEIDEN - Een bewoner van een pand aan de Zoeterwoudsesingel waarschuwde gisteravond de poli tie nadat hij op de zolder van zijn woning een handgranaat had ge vonden. De man is sinds enige tijd bewoner van het pand en kwam gis teren toe aan het opruimen van de zolder. Daar trof hij een groot aantal attributen en kleding aan uit de Tweede Wereldoorlog. De spullen waren eigendom van de vorige bewoner. Tussen de spul len trof de man ook een gevaarlijke handgranaat aan. De gewaarschuw de politie heeft de granaat meege nomen en zal het voorwerp afdra gen aan de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD). Die zullen de granaat onschadelijk maken. Burgerlijke Stand LEIDEN - De gemeente Leiden kan van het rijk zeker rekenen op een bedrag van 1,3 miljoen gulden voor opvang van 0- tot en met 4-jarigen. Zeer waar schijnlijk komt hier nog een be drag van 1,6 miljoen gulden bij, dat tevens besteed kan worden aan buitenschoolse opvang van 4- tot en met 12-jarigen. Niette min kunnen met deze bedragen toch niet op korte termijn de wachtlijsten van kinderopvang instellingen worden wegge werkt. In het regeerakkoord heeft het kabi net vastgelegd dat jaarlijks 130 mil joen gulden wordt uitgetrokken voor stimulering van de kinderop vang. Leiden krijgt daarvan zo'n 1 procent, en dat is 1.290.000 gulden. Dit bedrag wordt overigens lang zaam opgebouwd. Pas voor 1993 kan de gemeente rekenen op het volle pond. In dat geval komen er in Leiden ongeveer 214 zogenaamde kind plaatsen bij, wat betekent dat onge veer 300 kinderen extra opgevan gen kunnen. Kinderen leggen nooit beslag op een volledige opvang plaats. Met twee kindplaatsen kun nen ongeveer drie kinderen onder gebracht worden. Bovendien komt er geld vrij voor het project Sind- bad, een internationale kinderop vang waar met name Turkse en Marokkaanse kinderen terecht kun nen. Dit project bestaat al langer maar vormde voor de gemeente al tijd een probleem wat betreft de fi nanciering. Met het geld van het ministerie van wvc moet ook het bedrijfsge richte kinderopvang gestimuleerd worden. Hierbij kopen bedrijven voor hun werknemers plaatsen bij gesubsidieerde instellingen en met dat geld kunnen weer algemene plaatsen worden gecreëerd. Het re sultaat hiervan is dat per saldo meer kinderopvangplaatsen ontstaan. Ook in Leiden is er volgens J. Les- terhuis van welzijn, bij bedrijven een groeiende belangstelling voor dergelijke opvangmogelijkheden. Wachtlijsten De stimuleringsmaatregelen heeft in Leiden niet tot resultaat dat de wachtlijst verdwijnt. Volgens de centrale registratie wachten er op dit moment in totaal nog 485 kinde ren op een plek bij een van de instel lingen. Hierbij is geen rekening ge houden met ouders die een kind verwachten en dit alvast hebben in geschreven. Volgens Lesterhuis is de werke lijke behoefte aan kinderopvang in Leiden echter veel groter. "Veel mensen weten dat de kans op een plaats vrij gering is en schrijven niet in". Er is met name een groot ge brek aan opvangmogelijkheden voor baby's. Deze plaatsen zijn rela tief duur omdat daarvoor meer lei ding nodig is. "De kans dat ouders zo'n plaats bemachtigen is heel klein, daarvoor moet je geluk heb ben". Op dit ogenblik zijn er in Leiden 160 kindplaatsen beschikbaar. Zelfs een verdubbeling van het aantal plaatsen is nog niet voldoende om de nood te lenigen. De 1,3 miljoen gulden van het rijk is dan ook bitte re noodzaak, meent Lesterhuis. Ze wijst erop dat de vraag naar kinder opvangplaatsen in de toekomst al leen nog maar zal toenemen. Extra geld is alleen al nodig om gelijke tred te houden met de groeiende be hoefte. In de loop van 1990 zal het minis terie van wvc met een toedeling over de steden komen van de 160 miljoen gulden, die nog extra voor kinderopvang ter beschikking is ge steld. De verwachting is dat Leiden ook hiervan zo'n 1 procent krijgt en dat is 1,6 miljoen gulden. Dit geld kan waarschijnlijk behalve aan op vang van 0- tot en met 4-jarigen, ook aan opvang van 4- tot en met 12-jari- gen worden besteed. Overleden: J. Overduyn, geb. 16 feb. 1923, achtg. van J.A. Ripperda; J. Paap, geb. 23 nov. 1918, echtg, van J. van der Burg; A.M. Ven horst, geb. 7 jul. 1931man; J. Zwarljens, geb. 24 mrt. 1904, geh. gew. met A.W. Roggebrand; A.C. de Lint, geb. 6 okt. 1898, vrouw; K.J. Ne- derveen, geb. 18 apr. 1915, man; A.J.M.A. van der Zijden, geb. 22 mrt. 1921, geh. gew. met A.M. Gussenhoven; M.A.A. Willems, geb. 15 mei 1901vrouw; P. van Wanrooij, geb. 25 feb. 1923, man; J.P. Verdoes, geb. 30 nov. 1913, man; T. Bezuijen, geb. 23 apr. 1931, man; W.H. Baas, geb. 6 aug. 1943, man; C.J.M. Wülfinghoff, geb. 2 jun. 1914, geh. gew. met T.. Berbée; L.J.C. Hagemeijer, geb. 18 aug. 1903, man; H.H. Newalsmg, geb. 20 sep. 1931man; E.J. Wolff, geb. 16 jan. 1973, vrouw; E. Mali- paard, geb. 18 dec. 1904, geh. gew. met G. I van Es; T.E.A. Beijer. geb. 13 dec. 1918, man; LEIDEN - Het hoofd van de ge meentelijke reinigingings- dienst, M.A. Logtenberg, heeft gistermiddag, met het omzagen van de grote kerstboom op het Stadhuisplein, het startsein ge geven voor de kerstboominzame lingsactie. Op donderdag 4 ja nuari om 19.00 uur worden alle ingezamelde bomen verbrand op het terrein van de Groenoord- hallen. Vorig jaar was de kerstboom- inzamelactie al een groot succes. Toch denken de organisatoren dit jaar nog meer bomen te kun nen verzamelen. Daarvoor zijn inzamelpunten opgericht in alle Leidse wijken waar, meestal bij buurthuizen en speeltuinvereni gingen, kerstbomen kunnen worden ingeleverd. De organi satoren hopen dat dit jaar min stens 20.000 bomen in vlammen zullen opgaan. Ieder die een kerstboom inle vert krijgt een lot uitgereikt waarmee een zwembadabonne ment, een radiorecorder, een walkman of een fiets kan wor den gewonnen. Op 4 januari worden alle prij zen getrokken door de hoofdcom missaris van politie, H. Mostert. De prijzen zijn direct daarna af te halen in de NZH-bus die bij de verbranding staat opgesteld, of later bij de reinigingsdienst aan de Admiraal Banckertweg 15. Lijsten met winnende nummers worden ook opgehangen bij alle inzamelpunten.(foto Henk Bouwman) Gewapende overval bij pompstation aan Hoge Rijndijk LEIDEN - Bij een gewapende over val op een pompstation aan de Hoge Rijndijk is gisteravond ongeveer 1400 gulden buitgemaakt. De 25-ja- rige vrouwelijke pompbediende werd omstreeks 19.40 uur opge schrikt door een jongeman, met een bivakmuts over het hoofd, die on der bedreiging van een vuurwapen, geld eiste. De pompbediende overhandigde de overvaller de kasinhoud. De on bekende ging er daarna als een haas vandoor. De geschrokken pompbe diende was niet in staat een goed signalement van de overvaller te ge- Bekend is slechts dat het gaat om een ongeveer 20-jarige jongeman van circa 1.80 meter lang. AbvaKabo schrijft 4000ste lid in LEIDEN - De afdeling Leiden van de AbvaKabo heeft onlangs haar 4000-ste lid kunnen inschrijven. Het bereiken van deze mijlpaal wordt gevierd tijdens de nieuwjaarsrecep tie die de bond houdt op zaterdag 6 januari. De receptie is in het afde lingkantoor aan de Driftstraat 49a en duurt van 15.30 tot 17.30 uur. y' £3* f> verlaten LEIDEN Het bedrijf Van der Krogt ligt nu nog au> Binnen enkele jaren moet deze lokatie het middelpunt van 'bedrijvigheid zijn. Steeds meer bedrijven tónen belang stelling voor Roomburg. Zo hoopt de gemeente binnenkort definitief met Deckers, dat nu nog aan de Lammen- schansweg is gevestigd, tot overeenstemming te komen. (foto Henk Bouwman nog alleen op een bedrijventerrein Roomburg. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13