Echte crisis in Israël moet nog komen Heilbotsoep, een curieuze lekkernij Garnalen in vele soorten en maten Weizman aangeklaagd wegens PLO-contacten Punch-drinken, vergeten genoegen Kaapse kruisbes ,Lady-kïüer' maakt furore op Filipijnen WOENSDAG 3 JANUARI 1990 Waar zou men, straks bij de fees ten van het einde van het jaar, nog om de punch-kom zitten om zich te warmen aan dat spiritue le, pittige en toch ook romanti sche brouwsel? Ik vrees dat punch-drinken een vergeten plezier is geworden. Jammer, want het hééft iets, de geurige, dampende punch kom, waaruit de glazen vol ge schept worden. En ook bij punch valt wel iets lekkers te snoepen. Appeltaart bijvoor beeld. Maar ook saucijzebrood- jes of warme kaasbroodjes. Waarom gaan we wel rond de ta fel zitten om het pruttelende fonduepannetje of het gourmet stel en zouden we de punchkom te oubollig vinden? Bij de naam punch denken we aan donkere decemberavonden. i kou en vlammen de haardvuren. Maar punch stamt uit de tropen, het moet ontstaan zijn in India. De naam wijst onverbiddelijk die kant uit: Pancha betekent 'vijf in het Hindustani, we vinden dit terug in de streeknaam Pundsjaab: Vijfstromenland. En deze naam duidt aan, dat punch uit vijf be standdelen moet bestaan: een spirituele drank, water, vruchte- sap, specerijen en suiker. Volgens een oud verhaal zou de eerste punch zijn ontstaan uit een woestijnstorm. Op een dag was er een karavaan vertrokken uit Noord-India naar Perzié. De kamelen waren beladen met zakken water voor onderweg, met arak, een sterk destillaat uit palmsap, zakken suiker, spece rijen en citroenen. Ergens in de woestijn stak er een verschrik kelijke storm op, de kamelen drongen angstig te zamen, waar door de zakken op hun rug scheurden en alles door elkaar raakte. De kameeldrijvers pro beerden te redden wat er te red den viel en stopten wat ze maar konden bij elkaar. En toen ze 's avonds om een kampvuur zaten bij te komen van de schrik sloeg er een vonk van het vuur in een zak waarin de vijf geredde waren te zamen zaten en zo werd de eerste punch geflambeerd en diende tot troost en als hartversterking voor de geschrokken mannen. Een mooi verhaal, maar hoogst onwaarschijnlijk. De eerste punch zal wel nuchter bedacht zijn door een fantasierijke kok van een of andere vorst. Hoe de Engelsen deze 'vijfdrank' hebben leren kennen is niet duidelijk, maar wél staat vast dat de Engelsen de punch in Europa hebben geïntrodu ceerd en dat in de achttiende eeuw punch hoogst populair was bij de Engelse marine, voor al in het Caribische gebied, waar nogal wat afgevochten werd. Zo zelfs, dat men lange tijd aan nam. dat de punch daar wel zou zijn uitgevonden. In elk geval stamt het mooiste punchverhaal wel uit dat gebied. Op 12 april 1782 moet de grootste punch ooit bereid, door admiraal Rodney zijn aangebo den aan de officieren van de En gelse vloot, als dank voor een overwinning op de Fransen. Hiervoor werden in een marme ren bassin bij elkaar gevoegd vier vaten water. 1200 flessen Malaga, 1200 flessen rum, 600 pond suiker. 200 gemalen mus kaatnoten en het sap van 2600 ci troenen. Deze pittige slok werd rondgediend door een aanvalli ge jongedame, die in een maho niehouten bootje over de enor me punchplas voer en de glazen van de officieren die er omheen zaten volschonk. Het schijnt dat er elk kwartier een andere dame moest aantreden omdat de vori ge volledig bedwelmd was door de alcoholdampen. De in het Caribische gebied geliefde punch was, evenals die in India, koud. Maar in Europa werd punch vooral een warme drank voor koude winteravon den. In Scandinavië hoort punch nog altijd bij de winter feesten, en men maakt hem daar ook goed straf: met cognac èn rum of aquavit en vaak ook nog sherry of port. Men kan zich be ter aan het klassieke vijftal hou den en maar één sterke drank gebruiken. Wel kan men het wa ter vervangen door thee, wat heel smakelijk is, of een gedeel te daarvan door witte of rode wijn. ook heel goed. Zo komen we dan tot een basispunch. Leg onder in een hittebesten dige diepe kom twee met schil en al in dunne schijfjes gesne den citroenen, eventueel met wat schijfjes sinaasappel. Strooi er enkele lepels suiker over en giet er zoveel rum of cognac op dat ze net onderstaan. Laat dit afgedekt een uurtje staan. Zet 1.5 liter thee. met een stukje pijpkaneel en enkele kruidna gels in de pot (vervang evt. een gedeelte hiervan door warme wijn) en giet dit zo heet mogelijk over de schijven citroen. Giet er ten slotte nog ca. 2 dl goed warm gemaakte rum bij. Houdt u van vlammetjes, dan kunt u een klein beetje cognac of rum van minstens 40 procent in een grote soeplepel verwarmen, de damp aansteken, en brandend in de punch gieten. Het visserstaaltje heeft er toe geleid, dat veel namen van zeevissen in allerlei Europese landen op elkaar lijken. Wat wij een 'bot' noemen bijvoor beeld, heet in het Engels een flounder', in het Duits 'Flun- der' en in het Frans 'flet'. wij wijken nogal af dus. Net als bij de griet: die heet in het Duits 'Glattbutt', waarin we ineens dat Nederlandse 'bot' herkennen. Dat geldt ook voor de 'Steinbutt', die wij tarbot noemen, en de 'Heilbutt', waar wij heilbot tegen zeggen. Dat lijkt nog het meest op elkaar, en de Engelsen zijn het er mee eens - ze zeggen 'halibut'. door Martin van Huystee De heilbot is onbetwist de grootste onder de platvissen, er is er wel eens eentje gevangen van 3,65 meter lang, met een gewicht van 266 kg. Zo'n beestje is dan een jaar of ach- t.In onze drukbevaren kustwateren komt de vis niet meer voor. We moe ten hem zoeken in noordelijkere streken rond IJsland, Spitsbergen of Groenland. Vanzelfsprekend be landt hij wel eens in de netten van vissers die op kabeljauw azen, maar over het algemeen is de heilbot-vis serij een aangelegenheid voor spe cialisten. Lucratief is dat wel: om dat hij zo groot is, brengt hij meer op dan griet of tarbot. In Nederland is het een wat min der bekende platvis. Toch wordt hij regelmatig aangevoerd, en in moten gesneden verkocht. In de vorige eeuw hadden ze niet zo'n hoge dunk van de heilbot, maar tegenwoordig wordt hij overal door kenners ge waardeerd. In het najaar is hij op z'n lekkerst. Vrijwel alle recepten voor griet, en ook wel voor tarbot, kunnen op de heilbot worden uitgeprobeerd. Maar doe dat met overleg: het visse- vlees is wat minder vast. Toch zijn alle bereidingstechnieken bruik baar, tot grilleren aan toe. In Scan dinavië zijn ze verzot op vissalades met heilbot. In Engeland is de vis nogal populair, maar in de meeste Franse kookboeken komt hij hele maal niet voor. Omdat het vooral de Fransen zijn die het verschijnsel 'vissoep' tot grote gastronomische hoogte hebben gebracht, is het aar dig te eindigen met een heilbotsoep uit IJsland. Snijd 1 kg heilbot in stukjes. Brengt 1 liter water aan de kook met een scheutje azijn, wat zout en twee laurierbladen. Doe de vis daarin en schuim het oppendak af als het ge heel weer aan de kook komt. Als de vis loslaat van de graat is er genoeg gekookt. Giet het grootste deel van de ^bouillon eraf maar houd de vis warm in een restje ervan. Breng de bouillon in een andere pan opnieuw aan de kook en voeg er met beetjes tegelijk 50 g boter waar 50 g bloem doorheen is gekneed, aan toe. Blijf roeren tot de bouillon gebonden is en kook dan nog een minuut of vijf zachtjes door. Garnalen zijn er in vele variëteiten en maten. Van de ongeveer twee duizend soorten zijn er plusminus driehonderd van belang voor de vis serij. Deze worden verdeeld in hoofdgroepen, die men superfami lies noemt. Binnen deze families lij ken de soorten erg op elkaar. Er is nog wel verschil te zien wanneer de garnalen ongepeld zijn, maar als ze hun jasje uit hebben, wordt dit heel moeilijk. De Hollandse garnaal (de gewone of Noordzee-garnaal) is na het ko ken bruinachtig-roze en meestal twee tot drie centimeter lang. Hij wordt hoofdzakeljk gevangen langs de Deense, Duitse, Nederlandse en Belgische kust. De Hollandse gar naal voert men het hele jaar aan, met een piek in april, mei, septem ber en november. De Noorse of rode steurgarnaal (in het Engels bekend als prawn) is donkerrood en meet meestal drie tot vijf centimeter. De Noorse steur garnaal komt niet aan onze kust voor, maar wordt gevangen in de Noordelijke Atlantische Oceaan, rond IJsland en de Noord-Pacific. Deze garnalensoort wordt het hele in water met wat suiker. Voeg de stukjes, en het zoete sap. aan de vis bouillon toe en breng dié nog even aan de kook. Voeg wat citroensap naar smaak toe. Haal de pan van de hittebron en klop een ei, dat losge roerd is met een theelepeltje suiker, door de soep. Voeg vlak voor het serveren de warmgehouden stukjes heilbot toe. Een IJslandse variatie is, de ra barber te vervangen door ontpitte, gedroogde pruimen. Hoe dan ook: in beide versies een heel curieuze soep! Er zijn van die vruchten, die nauwelijks te benoemen zijn. De Kaapse kruisbes is zo'n vrucht. In België wordt 'ie zo ge noemd. In Nederland kom je de vrucht tegen onder de namen Physalis (Physalis Peruviana is de wetenschappelijke naam), goudbes en Kaapse ananasster. Maar ook de fantasienaam Lam pionbes komt voor. Die laatste naam is voor de consument mis schien nog wel het duidelijkst, want de vrucht zit verpakt in een lampionachtig omhulsel. 'EXOTISCH FRUIT' De Kaapse kruisbes komt van oorsprong uit Peru, maar wordt nu in ons land vooral vanuit Co lombia aangevoerd. Ook in Ke nia en Zuidoost-Azië wordt de vrucht geteeld. Het is een vrucht met een heel typische verpakking. De geel/o ranje ronde vrucht wordt omge ven door een vliesachtig lam pionnetje. Bij het plukken wordt ze ook niet met de hand aangeraakt. Tegelijk liggen ze in die lampionnetjes ook redelijk transportongevoelig verpakt. Zegt lampionbes wel iets van het uiterlijk, ananasster geeft aan waar de smaak naar toe gaat. Fris zoetzuur en inderdaad kwa smaak een zweem van ananas. De vrucht doet het ontdaan van het lampionnetje heel goed in een vruchtensalade. jaar aangevoerd, zowel in verse als in gekoelde en diepgevroren staat. Ze is iets slapper en lang niet zo smakelijk als de Hollandse garnaal. Dan zijn er nog diverse buiten landse garnalen, zoals bijvoorbeeld de kleine en de grote Aziatische gar naal, ook wel Chinese garnaal, gam ba of oedang genoemd en de Aziati sche zoetwatergarnaal. De buiten landse garnalen zijn meestal tien tot twintig centimeter groot. Ze wor den diepgevroren aangevoerd. Garnalen bevatten eiwit, een ge ringe hoeveelheid vet en koolhydra ten, vitamines (A- en B-complex) en mineralen (ijzer en jodium). Ze kun nen in plaats van vlees of vis wor den gegeten. Omdat ze veel choles terol bevatten, wordt aangeraden ze slechts eenmaal in de veertien da gen te eten. Enkele tips van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Let er bij de inkoop van garnalen op dat ze fris ruiken, veerkrachtig zijn en een gebogen vorm hebben (garnalen die voor het koken al dood waren trekken niet krom en kunnen vergiftigd zijn). Koop garnalen altijd zo laat mo gelijk, het liefst op de dag dat u ze wilt gebruiken. Moet u ze om de een of andere reden toch bewaren, doe dat dan niet langer dan één dag in de koelkast. Dit laatste geldt ook voor gerechten waarin garnalen verwerkt zijn. Bewaar ze tot het tijdstip van consumptie in de koelkast. Laat ze niet langer dan twintig minuten buiten de koelkast. Wan neer u zelf garnalen pelt, moet u niet meer garnalen uit de koelkast halen dan u binnen de genoemde tijd kunt pellen. Diepgevroren garnalen blijven vier tot acht maanden goed. TEL AVIV (GPD) - Twee Israëlische parlementsleden van de Likoed en de ultra-nationa listische Techiya-partij hebben gisteravond bij de politie een klacht ingediend tegen mi nister van wetenschappen Ezer Weizman wegens diens contacten met de PLO. Zij zijn het niet eens met het compromis dat gisteren is bereikt tussen premier Shamir en de minister, waarbij de laatste in functie blijft maar anderhalfjaar de bijeenkomsten van het kernkabi net niet mag bijwonen. r de politie gestapt met een band met het onderzoek van de de gedragingen van De twee hebben klacht ingediend tegen minister klacht tegen premier Shamir. Deze Mossad van financiën Shimon Peres, leider van de Arbeiderspartij, die van Weizmans contacten met de Pales tijnse organisatie op de hoogte zou zijn geweest. In Shamirs Likoed is het berikte compromis op veel ver zet gestuit. Minister van justitie Dan Meridor (Likoed), die in de affaire- Weizman een bemiddelende rol heeft gespeeld, zei gisteren dat de zaak wat het publieke aspect betreft is afgesloten, maar doorgaat op juri dische punten. Contacten met de PLO zijn in Israël bij de wet verbo den. Binnen de linkervleugel van de Arbeiderspartij, waar men had ge hoopt op een kabinetscrisis, heerst eveneens teleurstelling over de af loop van de affaire. Het parlements lid Avraham Burg, een bekende vredesctivist binnen de partij, is gis- ven in als 'geheim' geclassinceerd bewijsmateriaal van de inlichtin gendienst. Burg doelt in dit ver band met name op de leiders van re ligieuze partijen. In kringen van de Mossad, de Is raëlische buitenlandse inlichtin gendienst, is men evenmin geluk kig met wat wordt gezien als de po litieke exploitatie van har werk. In defensiekringen, geciteerd door de Israëlische radio, wordt gezegd dat het Mossad-rapport over minister Weizmans contacten met de PLO niet helemaal klopt. Maar de ontmoeting met de PLO- vertegenwoordiger in Geneve, Na bil Ramlawi, zou wel degelijk heb ben plaatsgehad. Het gesprek zou een uur hebben geduurd. In ver geen sprake is van het aftappen van telefoons voor politieke doeleinden. Volgens hem is de informatie die Shamir is verstrekt niet verkregen door afluisteren. Weizman zelf zei gisteren dat hij blijft werken aan onderhandelingen tussen Israël en de PLO en dat hij het bereikte compromis met Sha mir beschouwt als 'een overwin ning van tachtig procent'. De minis ter van wetenschappen is vandaag voor een officieel bezoek naar Mos kou vertrokken. Premier Shamir heeft hem verboden daar politieke besprekingen te voeren, hoewel in Israël geruchten circuleren dat Weizman in de Russische hoofdstad een onderhoud zal hebben met par tijleider Gorbatsjov. Ezer Weizman mag voorlopig geen vergaderingen van het kernkabinet neer bijwonen vanwege zijn contacten met de PLO. (foto epa> TEL AVIV - Ezer Weizman i morgen op het vliegtuig naar Mos kou gestapt, voor een officieel be zoek aan de Sovjetunie als minister van wetenschapsbeleid. "Niet over politieke zaken praten", heeft hij als boodschap meegekregen van pre mier Jitschak Shamir, de man die hem zondag in de kabinetsvergade ring ontslag aanzegde wegens zijn contacten met de PLO. Of'hij die raad zal opvolgen staat te bezien, want Weizman is niet een man die gewend is adviezen aan te nemen, zeker niet van Likoed-politici. door Ad Bloemendaal Zijn bravour is de jongensachtige oud-oorlogsvlieger en luchtmacht commandant al menigmaal opge broken en maar weinig ingewijden gaven gisteren aan het begin van de dag nog een cent voor Weizmans carrière als minister. Niemand, ook niet binnen de Arbeiderspartij, twij felde eraan dat premier Shamir het volste recht had Weizman te ont slaan. Contacten met de PLO zijn i rael bij de wet verboden en het re geerakkoord tussen de Arbeiders partij en de Likoed sluit gesprek ken met Arafat en de zijnen duide lijk uit. Een minister die zich daar niets van aantrekt hoort niet in het kabinet thuis, zo simpel is dat. Shimon Peres en Jitschak Rabin hebben de afgelopen dagen dan ook zorgvuldig vermeden de oorzaak van Weizmans ontslag in het open baar te bespreken. Ze hielden het erop dat premier Shamir procedu reel fout zat. Het minste wat hij had kunnen doen was Weizman in een vroeg stadium confronteren met het als 'geheim' geclassificeerde be lastende materiaal dat de inlichtin gendienst over hem had verzameld. Shamir heeft dat niet gedaan, niet voor de ontslagaankondiging en evenmin gisteren, toen hij de ont slagbrief introk. Weizman zelfheeft gisteren tijdens zijn gesprek van ze ven minuten met de premier even min om inzage van de stukken ge vraagd, misschien om nieuwe ru zies te vermijden. Opluchting De straf tegen de omstreden minis ter luidde: anderhalf jaar ontzeg ging uit de bevoegdheid de verga deringen van het kernkabinet bij te wonen. Dat wil zeggen dat Weizman voorlopig niet aanwezig zal zijn bij de bijeenkomsten van de toptien van de ministerraad, waar over de meest vertrouwelijke zaken wordt gepraat en belangrijke besluiten worden genomen. Dat moet een hele opluchting zijn, niet alleen voor de Likoed-mi- nisters maar ook voor Rabin en Pe res. De eigenzinnige Weizman is de enige socialistische minister die openlijk een dialoog met de PLO propageert omdat hij najaren tot de conclusie is gekomen dat een vre desproces zonder die organisatie niet mogelijk is. Hij was ook de eni ge minister in het kernkabinet die tegen het vredesplan Shamir-Rabin stemde. Hij vond dat initiatief niet realis tisch genoeg om een gesprek met de Palestijnen mogelijk te maken. Het verloop van de bemiddelingspogin gen door de Amerikaanse minister James Baker heeft inmiddels bewe zen dat Weizman gelijk had. Wat premier Shamir fer precies toe heeft bewogen gedeeltelijk bak zeil te halen is niet bekend. Vast staat dat hij er zich de woede mee op de hals heeft gehaald van zijn riva len voor het leiderschap in de Li koed. Uit het aanblijven van Weiz man als kabinetslid blijkt volgens hen dat Shamir contacten met de PLO niet serieus opvat en zelfs aan moedigt. Het is niet onmogelijk dat Shamir en Jitschak Rabin, de machtigste socialistische politicus van dit mo ment, hebben afgesproken hun vre desinitiatief zo lang mogelijk samen voort te zetten. Het is ook niet uitge sloten dat Shamir uit angst voor een nieuwe machtsstrijd in de Likoed een crisis en vervroegde verkiezin gen uit de weg is gegaan. Verbale steun Wat Weizman betreft ligt de zaak eenvoudiger. Ondanks de verbale steun van de zijn partijgenoten stond hij praktisch alleen. In een pittig onderhoud heeft Rabin hem gistermorgen duidelijk gemaakt dat hij niet van plan was door stunt werk van een minister de toekomst van de partij te riskeren. Minister Dan Meridor van justitie (Likoed), een vertrouweling van Shamir, speelde ondertussen een bemiddelende rol tussen de Arbei derspartij en de premier. Hij wist Shamir te bewegen tot een gezichts verlies besparend compromis en Rabin op kon Weizman duidelijk te maken dat hij geen keus had. Een kabinetscrisis op dit moment en over dit onderwerp zou de Arbei derspartij slecht van pas zijn geko men. Rabin en met name Peres gaan ervan uit dat de meningsver schillen tussen de Likoed en de Amerikaanse regering over het vijf- punten-plan van minister Baker on overbrugbaar zijn. Israël heeft in principe ja gezegd tegen dat plan, maar Washington weigert de daar aan verbonden Israëlische voor waarden te aanvaarden. Vroeg of laat komt het moment waarop Shamir de Amerikanen moet laten weten dat hij niet langer van de partij is. Als het zover komt, misschien al binnen een paar maan den, wil de Arbeiderspartij het ini tiatief over nemen en het plan-Ba ker tot inzet maken van vervroegde verkiezingen. Een geforceerde cri sis is gisteren op het nippertje voor komen, maar de echte crisis komt Militair in opkomst als politicus MANILA - Rodolfo Biazon is sinds kort de populairste man van de Filipijnen. De brigade-gene raal van de marine maakte furore aan het hoofd van de soldaten die de muiterij in het leger, begin de cember, neersloegen. Biazons martiale roem, gecombineerd met een onmiskenbaar macho gedrag maken indruk in Manila. Sommigen zien in hem het sym bool van de nieuwe generatie mi litairen die wellicht een polieke rol gaan spelen. "Als zo'n militair nu een gooi naar een politieke post zou doen, kan hij nog wel eens verder ko men dan de senaat", zegt Felipe Miranda van het onafhankelijke bureau voor opinie-onderzoek Sociaal Weer Station (SWS). In de Filipijnse politiek bestaan maar twee politieke ambten hoger dan senator: president en vice-presi dent. In kroegen en winkels is Biazon het gesprek van de dag. Zijn imago als een stralende lady-kil ler legt hem geen windeieren. Bij verkiezingen zou hij kunnen re kenen op een groot deel van de vrouwelijke kiezers, meent Mi randa, die ook professor in de po liticologie aan de universiteit van de Filipijnen is. In politieke krin gen wordt Biazon al getipt als nieuwe stafchef van het leger. Tot nu toe was het rauwe, held haftige ideaalbeeld voorbehou den aan rebellen als Gregoria 'Gringo' Honasan, het vermoede lijke brein achter de bloedige couppoging in de eerste week van december. Maar diens Rambo-au- reool is aan erosie onderhevig, zo bleek uit een SWS-onderzoek in Manila. De meeste ondervraag den moesten nog maar weinig hebben van Honasan. De rebel lenleider had zijn romantische waas als strijder tegen onrecht grotendeels verloren. De echt populaire mannen ble ken de vier militairen die de op stand neersloegen, met Biazon op kop, gevolgd door Fidel Ramos, vroeger stafchef van het leger en nu minister van defensie. De offi cieren scoorden nog beter dan president Corazon Aquino, wier populariteit na de couppoging uit een diep dal is tot nieuwe hoogten bleek herrezen. In de analyse van Miranda wijzen de uitslagen van het opinie-on derzoek op een schijnbare tegen stelling: aan de ene kant steunen de Filipijnen de democratie door dik en dun, aan de andere kant hebben ze weinig waardering voor de democratische politici. In dat klimaat rijzen de sterren van krachtige militairen die voor de democratie vechten. De opkomst van militairen in de politiek zou een nieuw ver schijnsel zijn in de Filipijnen. Sinds de Amerikaanse invasie rond de eeuwwisseling die een einde maakte aan het bewind van de revolutionaire generaal Emilio Aguinaldo, hebben burgers de dienst uitgemaakt in de Filipijnse politiek. Maar in de twintig jaar dictatuur onder Ferdinand Mar cos was het leger wel de rugge- graat van het bewind. Miranda ziet het voortdurende gerommel in het leger vooral als een uiting van frustratie over het verlies aan macht en invloed op het landsbestuur. Maar juist om dat een deel van het leger steeds weer in opstand komt, heeft de rest van de militairen meer en meer het vertrouwen van de be volking gewonnen, aldus Miran da. Kijkend naar de resultaten van opinieonderzoeken sinds de te rugkeer naar de democratie on der Aquino in 1986, stelt hij vast: "Het lijkt langzaam te worden aanvaard dat militairen de poli tiek ingaan, dat zij in een demo cratische regering zitting ne- Versterkt De invloed van de legertop is hoe dan ook enorm versterkt door de mislukte coup. Voor elke Filipijn was het duidelijk dat Aquino slechts in het zadel is gebleven dankzij de steun van figuren als Ramos en Biazon. President Aquino heeft vorige week dan wel de bezem door de reegring ge haald, maar daarmee is volgens velen nog niets veranderd. Als de populaire legerofficieren toch al zoveel invloed hebben waarom zouden zy dan niet belangijke posten overnemen van de incom petente en corrupte burgerpoliti ci, lijkt de mening die onder de Fi lipijnse burgers terrein wint.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11