Vergaande vernieuwing in Roemenië Suriname schrikt van zware aanslag Havel opent gevangenispoort Jeruzalem heeft geen tijd voor vrede Azerbajdzjanen verjagen leiding JANUARI 1990 Bezoek Sjevardnadze verwacht BUKAREST (DPA/AFP)- Het Comité voor Nationale Red ding in Roemenië heeft per decreet de doodstraf afgeschaft. Interim-president en voorzitter van het comité Ion Iliescu verklaarde voor de Roemeense televisie dat Ceausescu en zijn vrouw de laatste twee personen zijn geweest die in het land de doodstraf hebben gekregen. Verder wordt de gevreesde gehei me politie Securitate ontbonden, een meer-partijenstelsel ingevoerd, een vijfdaagse werkweek ingesteld en mogen alle Roemenen in balling schap naar hun land terugkeren. Ook zijn alle beperkingen op con tacten met buitenlanders met direc te ingang opgeheven. Iliescu kan rekenen op medewer king van de Sovjetunie, die het inte rim-bewind heeft erkend. De Russi sche minister van buitenlandse za ken Edoeard Sjevardnadze wordt Kasimir Ionescu bevestigde vrij dagavond dat bij de strijd voor de omverwerping van het regime- Ceausescu 60.000 mensen om het le ven zouden zijn gekomen. Vorig weekeinde zouden 20 a 30 helikop ters die werden gevlogen door bui tenlandse piloten, een aanval op Bukarest hebben geprobeerd uit te voeren. Maar zij zouden zijn neerge haald. Bijzonderheden noemde Io nescu niet. In het Roemeense staatsapparaat werden in het weekeinde opnieuw Ongekende luxe voor de bevolking v sinds jaren konden de Roemen en, vlak t i Timisoara, het voormalige bolwerk van de Securitate: ir nieuwjaar, zonder beperkingen inkopen doen. volgens de Roemeense radio don- voormalige aan Ceausescu trouwe derdag verwacht in Bukarest. Daar- functionarissen vervangen. De mili- menië en de Sovjet-republiek Mol- De chef van de staatsveiligheid Ilie davié, die vroeger deel uitmaakte Vlad, de onderministers de Roemeense regering de kwestie- ambtenaar werden Massale amnesty in Tsjechoslowakije aangekondigd Moldavië deren. Een initiatief-groep in Roemenië, bestaande uit niet nader genoemde leden van de communistische par tij, heeft het regerende Comité voor Nationale Redding van zijn steun verzekerd en de opheffing van de partij geëist. Na de "verschrikkelij ke dictatuur van de Ceausescu- clan" eiste de groep een buitenge woon partijcongres, dat het gehele bezit van de partij in de handen van het volk zou moeten stellen. Het Co mité maakte zondag de voorschrif ten bekend voor het vormen van nieuwe politieke partijen, die moe ten opereren op basis van de vrij heid en democratie. Sinds de om verwerping van de regering zijn al zes partijen opgericht. De regering gaat ervan uit dat nog steeds honderden leden van de ge heime dienst Securitate over wa pens beschikken en op vrije voeten zijn, ondanks het ultimatum dat de regering hen vorige week heeft ge steld om zich over te geven en hun wapens in te leveren. Eerder was bekend gemaakt dat bevelhebber Iulian Vlad was gearresteerd, sa men met de onderministers van binnenlandse zaken Giani Bucures- cu en Arestotel Stamatoiu, en een andere hoge ambtenaar van het mi nisterie, Vasile Gheorghe. De Roemeense vice-premier elwiïlend" bena- ties ontheven en gearresteerd. PRAAG (AP) - President Vaclav Havel van Tsjechoslowakije heeft gisteren grootscheepse amnestie aangekondigd voor gevangenen in zijn land. De maatregel is volgens Havel ingegeven door overwegegin gen van humanitaire aard. be^!P nalatenschap i vel aan de gevangenen voor het feit dat 40 jaar wanpraktii- ken niet van vandaag op morgen j££ ge- kunnen worden rechtgezet. De amnestie geldt niet voor klachten wegens "misbruik openbaar gezag die al zijn uitge- gemaakt. We zullen deze nalaten- maakt tot kleine radertjes monstrueus grote, ratelende, stin kende machine. We zijn moreel ziek PARAMARIBO (GPD) - Het Suri naamse leger en de politie hebben een speciale eenheid geformeerd na aanhoudende aanslagen op politie mensen en de mislukte aanslag in de nacht van vrijdag op zaterdag op minister van financiën Subhaas Mungra. Een granaat werd naar het slaapkamerraam van Mungra ge gooid. Het projectiel ketste af op traliewerk en ontplofte tegen de ge vel waardoor niemand gewond raakte. De zware ontploffing was in half Paramaribo hoorbaar. De aan slag is door niemand opgeëist en van de daders ontbreekt ieder spoor. De speciale eenheid die onmid dellijk na deze aanslag werd ge vormd, staat onder leiding van het hoofd recherche van de burgerpoli- tie. De eenheid patrouilleert in bur ger en moet ook de geüniformeerde politie beschermen die vanaf begin vorige maand het doelwit is van aanslagen. De groep die uit onge veer honderd man bestaan, is voor zien van zware legerwapens en krijgt directe instructies van de pro cureur-generaal. In Paramaribo en omgeving zijn afgelopen maand vijf politiebu reaus beschoten en brandde het kantongerecht tot de grond toe af. Afgelopen vrijdag werd een agent gedood en raakte een andere zwaar gewond toen hun surveillancewa gen met kogels werd doorzeefd. President Shankar heeft in een tele- visie-interview openlijk het ver moeden uitgesproken dat de onbe kende daders gezocht moeten wor den onder indianen. telijke uren worden bij alle politie bureaus versperringen aangebracht die het verkeer omleiden of dwin gen om langzaam te rijden. De poli tiebond heeft verklaard dat 's nachts alleen zal worden uitgerukt na "grondige evaluatie" van een melding, omdat men bang is in de val te worden gelokt. Veel inwoners van Paramaribo zijn bezorgd over hun veiligheid. Tijdens de jaarwisseling circuleer den voortdurend geruchten over nieuwe beschietingen, waardoor vele afzagen van nachtelijke oud- jaarsvisites aan familie en vrienden. President Shankar sprak een so bere nieuwjaarsrede uit. Hij consta teerde dat Suriname zich "nationaal gezien in een dal bevindt" en was verontrust over de verplaatsing van drugscriminaliteit naar Suriname. "De onrust in het afgelopen jaar is wellicht onderdeel van een groter scenario van verborgen krachten die de democratie om zeep willen helpen", aldus Shankar. Opnieuw kopstuk drugs-kartel in Colombia gepakt Bulgarijë In de Zuidbulgaarse stad Kurdzali hebben zo'n 10.000 mensen gepro testeerd tegen de toekenning van religieuze rechten aan de Turkse minderheid. De betogers, allen Bul garen, waren het volgens de Bul gaarse televisie niet eens met het besluit de bulgarisering van Turkse namen terug te draaien. De inwo ners eisen een referendum over het lot van de minderheden in het land. Hoorzitting De Zuidkoreaanse oud-president Chun Doo-hwan is zondag door het parlement gehoord over beschuldi gingen van corruptie, schendingen van de mensenrechten, machtsmis bruik en de bloedige onderdruk king van een volksopstand in de zuidelijke stad Kwangju in 1980. De hoorzitting moest geschorst wor den toen verontwaardigde parle mentsleden van de oppositie en le den van de regeringspartij met el kaar op de vuist gingen en leden van de oppositie Chun uitmaakten voor moordenaar. Afghanistan Afghaanse rebellen hebben giste ren beweerd 150 regeringssoldaten, te hebben gedood of verwond bij drie weken durende gevechten in en rond de Afghaanse stad Khost. Bij de gevechten zouden 30 rebellen om het leven zijn gekomen en 80 ge wond geraakt, zo meldde het Af ghaanse Informatie- en Documen tatiecentrum. Roemenië De Roemeense diplomaat Corne- lieu Bogdan, onderminister van buitenlandse zaken in de nieuwe Roemeense interim-regering, is gis teren in Bukarest overleden. Aan genomen wordt dat de 68-jarige Bogdan tijdens het werk is overle den ten gevolge van een slagaderlij ke verwijding. Bogdan had eerder al hartklachten. Asiel Enkele honderden Aziaten uit voor al Vietnam en Cambodjaea hebben in West-Duitsland politiek asiel ge vraagd nadat zij rond de jaarwissse- ling van de open grens tussen Oost en West-Berlijn hadden geprofi teerd. In de DDR werken meer dan 50.000 Vietnamezen en een kleiner aantal Cambodjanen als gastarbei ders. Zij kunnen niet van de ver ruimde bezoekmogelijkheden voor DDR-burgers profiteren omdat zij met hun reispapieren de DDR niet kunnen verlaten. 'Revolutie in Roemenie niet beraamd' BUKAREST (AP) - De Roemeense premier Petre Ro man, heeft gisteren de suggestie van het "Franse televisiestation FR3 ontkend dat de revolutie die een einde maakte aan het be wind van Ceausescu van tevo ren zou zijn beraamd door een groep intellectuelen. Het televisiestation beweerde dat gisteren getoonde opnamen van een vergadering van een aantal vooraanstaande dissiden ten, enige weken voor de revolu tie waren gemaakt, en dat daar bij plannen werden gemaakt voor een staatsgreep tegen Ceausescu op 24 december. Ro man, die de film op de Roe meense televisie bekeek, zei la ter in een interview dat de beel den na de revolutie waren ge maakt, en niet daarvoor. Hij be nadrukte dat de revolutie een "spontane beweging van de massa tegen de dictatuur" was. Nicolae Ceausescu's zoon Ni- cu, die vlak na de omverwerping van het regime werd gearres teerd, blijkt evenals zijn ouders een exorbitant luxe leven te hebben geleid. In zijn weelderig villa in Bukarest zijn grote hoe veelheden kaviaar en champag ne opgeslagen, zo constateerden journalisten die de afgelopen dagen een kijkje mochten ne men in de woning. Zes kamers staan volgepropt met alcohol en kauwgom. De 36-jarige Nicu, een rokken jager en gokker die volgens in gewijden grote sommen geld heeft verspeeld in Las Vegas, verblijft op het ogenblik in de gevangenis. Daar herstelt hij van een steekwond in de maag streek, toegebracht door een on bekend gebleven persoon die hem aanviel nadat hij op de tele visie was vertoond. Havel, die zelf onder het vorige leider Milos Jakes, bewind meer dan vijfjaar in de ge vangenis heeft doorgebracht, zei in zijn nieuwjaarsrede dat de gedeti neerden moeten verblijven in ge vangenissen "die niet het betere dat in ieder mens aanwezig is boven brengen, en die mensen vernederen en hen geestelijk en lichamelijk ver nietigen." Tegelijkertijd vroeg Ha- bracht tegen de voormalige partij- schap moeten accepteren als iets leider Milos Jakes, en de Praagse dat wjj onszelf hebben opgelegd", partijleider Miroslav Stepan. Ook aldus Havel. Voor de toekomst be- •eroordelingen wegens terrorisme, nadrukte Havel het belang van vrije deze gevallen zal de lowakije i jaar worden bekort. Havel i straf met Havel te vragen om vonnissen tegen gere vrouwen, moeders van kinde- jonger dan 15 jaar, en ouderen of die voordien door de premier de procureur-generaal hebben zaterdag een niet-c njstische minister benoemd op bin nenlandse zaken, een portefeuille gehandicapten, opnieuw te bezien. De processen tegen der het oude bewind in geheime cher lid processen en op grond van dubieu ze bewijzen zijn veroordeeld we gens spionage worden heropend. In zijn nieuwjaarsrede gaf Havel cher zat al in de regering als krachtig af op de communistische ter zonder portefeuille. twee vice-premiers werd beheerd. De nieuwe minister is Richard Sa- de Volkspartij die ooit aan de communistische partij geli eerd was maar inmiddels een onaf hankelijker koers i BOGOTA (AP) - De Colombiaanse autoriteiten hebben de vermeende leider van de in het land opererende rechtse doodseskaders gearres teerd. "Big Head" Jose Manuel Cruz Aguirre van het Medellin- De eerste aanslagen volgden di- drugskartel werd opgepakt in cen- rect op de aanhouding van jongeren traal Colombia. Hij wordt gezocht uit het indiaanse Bernharddorp op jn het buurland Peru, dat om zijn verdenking van roofovervallen in uitlevering had gevraagd, de omgeving. De bewoners van Cruz Aguirre werd vrijdagavond Bernharddorp spréken van 'razzi- gearresteerd toen hij met zijn auto a's' en vinden dat zij ten onrechte stuitte op een wegversperring van worden aangezien voor in opstand de politie op een kleine 60 kilometer gekomen toekayana-indianen. ten zuiden van de hoofdstad Bogo- Bernharddorp ligt op dertig kilo- ta. Volgens de autoriteiten werken meter van Paramaribo en op tien ki- de doodseskaders in het land in op- lometer van de toekayana-grens bij dracht van de drugsbaronnen. Zij het vliegveld Zanderij. In de nach- hebben tientallen boeren vermoord die ervan verdacht werden te sym- nTXTAD t - i u /v pathiseren met het linkse verzet. DINAR Joegoslavië heeft giste- Daarnaast hebben ze minstens 740 r8n T!v ni?.u,we dmar gemtrodu- ieden van 's lands grootste linkse ceerd die vrij kan worden ingeruild politieke partij, de Patriottische fpcrpn urpcfprep valuta sn 10 000 r»n_ Unie, vermoord. tegen westerse valuta en 10.000 de dinar's waard is. Dit heeft het persbureau Tanjug gemeld. De waarde van de nieuwe munt is vast gesteld op zeven dinars voor een D- mark. Volgens een bekendmaking van de veiligheidspolitie is Cruz Aguir re deels eigenaar van de prof-voet balclub Deportes Tolima. Cruz Aguirre was het derde vermeende kopstuk van het Medellin-kartel dat vorige week werd gearresteerd. MOSKOU (Rtr) - Dzjalilabad, een stad van 20.000 in woners in de Sovjet-republiek azerbajdzjan, krijgt een nieuwe communistische leiding en een nieuw over heidsapparaat. De oude machthebbers zijn zaterdag door woedende betogers uit de stad waren verdreven, nadat de politie op demonstranten had geschoten. Hierbij waren een dode en 150 gewonden gevallen. Duizenden betogers hadden zich verzameld voor het gebouw van de partij en eisten beperking van de macht van de partij, aldus de journalist Nadzjaf Nad- zjafov. Nadzjafov, die werkt voor het Volksfront van Azerbajdzjan, zei dat de politie op de menigte schoot, waarbij een 19-jarige jongen werd gedood en 150 men sen gewond raakten. De woedende massa keerde zich toen tegen de politie, die op de vlucht sloeg na de wa pens te hebben afgegeven. Ook partijleiders en andere functionarissen namen de benen. "De macht is in handen van het volk. De partij, de politie en de plaatselijke regeringsfunctionarissen hebben geen enkele macht", aldus zaterdag een ande re journalist, Nazim Ragimov, die sprak vanuit de Azerbydzjaanse hoofdstad Bakoe. Daar werd zater dag door tienduizenden mensen een demonstratie ge houden ter ondersteuning van de bewoners van Dzja lilabad. Ragimov verklaarde gisteren dat er wellicht later deze maand een partijcongres gehouden zal wor den om een nieuwe partijsecretaris te kiezen. Van officiële kant kon geen enkele bevestiging wor den verkregen over de gebeurtenissen in Dzjalilabad tijdens het afgelopen weekeinde, de die jongste ge welddadigheden zijn in het explosieve zuidelijke ge bied van de Sovjetunie, waar de laatste twee jaren al leen al bij etnische onlusten honderden mensen zijn Politie wacht demonstranten op in oorlogsuitrusting 'Israël betaalde Ceausescu voor uitreisvisa joden' JERUZALEM (AP) - Israël heeft de Roemeense ex-alleenheerser Nico lae Ceausescu duizenden dollars in contanten betaald voor iedere jood die naar Israël mocht emigreren. Volgens de Israëlische krant Yediot Aharont kreeg Ceausescu voor elk uitreisvisum tussen de vijf- en ze venduizend dollar. Op die manier heeft de inmiddels geëxecuteerde Roemeense leider een bedrag van tussen de 50 en 60 miljoen dollar op gestreken. De krant beriep zich op informa tie van onder andere het ministerie van buitenlandse zaken en het se- mi-gouvernementele Joodse Bu reau. Omdat het er om ging de le vens van Roemeense joden te red den "waren alle noodzakelijke stap pen kosher", verklaarde Michael Klinner, voorzitter van de immigra tiecommissie van de Knesset, het Israëlische parlement. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken zei geen weet te hebben van de door Yediot gemelde mensen handel met Ceausescu. "Ik weet niet waar ze het vandaan halen". Woordvoerders van het Joodse Bu reau waren onbereikbaar voor com mentaar. In Roemenië leven 19.000 joden, van wie de helft in Bukarest. Sinds de stichting van de staat Israël in 1948 zijn ongeveer 400.000 Roeme nen naar Israel geëmigreerd, van wie in de afgelopen tien jaar onge veer 1500 per jaar. JERUZALEM - Burgemeester Ted dy Koliek had er nog zo voor ge waarschuwd: 'Tijd voor Vrede' zal het aanzien van Jeruzalem geen goed doen. En inderdaad maakte de internationale vredesmanifestatie van afgelopen zaterdag pijnlijk dui delijk dat "de eeuwige onverdeelde hoofdstad van Israël", waarvoor Koliek jarenlang geestdriftig heeft gestreden, verdeelder is dan ooit. door Ad Bloemendaal Aan de Israëlische zuidwestkant van de oude stad was de sfeer ont spannen, maar een massale politie- en legermacht in volle oorlogsuit rusting zorgde aan de noordoostelij ke Arabische zijde voor een grimmi ge sfeer. Na afloop van de betoging voerden politie en militairen char ges uit in Oost-Jeruzalem, waarbij zestig mensen gewond raakten. Aan het begin van de middag, toen de meer dan vijftienduizend Is raëlische, Palestijnse en Europese betogers een menselijke keten vormden rondom Jeruzalems oude stad, voerde optimisme nog de bo ventoon. Politie-agenten en van vrolijk gekleurde balonnen voorzie ne demonstranten genoten volop van de uitbundige zonneschijn. Op de grasperken speelden muziek groepen Hebreeuwse en Engelse vredesliederen. Israëlische parlementsleden van kleine linkse partijen en vooraan staande Palestijnen gaven opge wekt commentaar op de grote op komst. "Deze demonstratie is heel belangrijk om twee redenen", zei Ran Cohen van de Beweging voor Burgerrechten. "In de eerste plaats wordt er gedemonstreerd door Is raëli's en Palestijnen samen. En in de tweede plaats zijn we hier in het centrum van Jeruzalem, de meest problematische stad en het moei lijkste vraagstuk bij komende on derhandelingen". Het aantal Palestijnen dat de gele genheid te baat nam om voor het eerst legaal te demonstreren tegen de bezetting, was opmerkelijk hoog. Het waren vrijwel allemaal in woners van Oost-Jeruzalem, omdat de politie auto's uit de Westelijke Jordaanoever bij de stadsgrenzen tegenhield. Dr. Ghassan al-Khatib, een Pales tijnse communist uit Ramallah, ver telde dat hij vier uur te voet onder weg was geweest om de plaats van de demonstratie te bereiken. "De mensen op de Westelijke Jordaan oever zijn zeer teleurgesteld", zei hij, "omdat ze hadden willen aanto nen dat Palestijnen en Israëlis sa men op een vreedzame manier kun nen demonstreren. Maar de Israëli sche regering heeft er alles aan ge daan om dat te voorkomen". Palestijnse jongeren Terwijl de betogers langs de muren de handen ineensloegen voor een menselijke keten om de stad, trok een groep van enkele tientallen Pa lestijnse jongeren langs, onder het zingen van Biladi Biladi (het Pales tijnse volkslied) en het scanderen van nationalistische leuzen. De po litie greep niet in zolang de groep in het Israëlische stadsdeel liep, maar onmiddellijk na afloop van de beto ging zagen de ordehandhavers er een excuus in om in te grijpen met de wapenstok en rubberkogels. Een 40-jarige Italiaanse toeriste verloor een oog door glasscherven, toen een waterkanon het raam van haar hotelkamer verbrijzelde. Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken diende in de loop van het weekeinde twee protesten in bij de Israëlische ambassade in Rome, wegens "arrestatie en mishandeling van Italiaanse burgers". Hoewel er geen concrete aanwij zingen zijn dat de PLO de vredesbe- toging van zaterdag heeft georgani seerd, zoals het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken en recht se politici willen doen geloven, bleek alleen al uit het grote aantal Palestijnse demonstranten dat de leiders in Tunis hun deelname in ie der geval hadden aangemoedigd. Een Arabisch lid van het Israëli sche parlement verklaarde zelfs dat Arafat de manifestatie toejuichte, omdat hij verwachtte dat de politie geweld zou gebruiken tegen Israëli sche en Europese betogers. Vertegenwoordigers van linkse partijen beschuldigden de politie onmiddellijk na afloop van de de monstratie van een overdreven re actie. Vrede Nu zag in het geforceer de politieoptreden de hand van de Israëlische overheid, die voorgoed een einde zou willen maken aan vreedzame betogingen van Israëlis en Palestijnen. Rechts daarentegen prees het po litieoptreden en vroeg zich af waar om er een vergunning was verleend voor een dergelijke manifestatie. Uit de reacties van regering en poli tie werd duidelijk dat de autoritei ten de betoging maar al te graag hadden verboden, ware het niet dat de demonstranten het recht aan hun zijde hadden. "Als Vrede Nu naar het Hoogge rechtshof was gestapt had een ver bod geen kans gemaakt", verklaar de minister van politie Chaim Bar- Lev zonder omwegen. Hij zei ook dat de politie toekomstige verzoe ken om demonstraties in Jeruzalem "op individuele basis" zal behande len. Het kan niet anders of Vrede Nu zal die toezegging in de nabije toekomst op zijn waarde gaan toet- T roonpretendent Albanië roept op tot staatsgreep JOHANNESBURG (AP) - De in Zuid-Afrika levende Albanese troonpretendent heeft zondag een oproep aan de Albanese be volking gedaan in opstand te ko men en de communistische re gering in dit land ten val te bren gen. De pretendent, die zichzelf Leka I noemt, is de zoon van de voormalige koning Zog I, die het land vanaf 1925 als president leidde en destijds de naam Achmed Zogoe droeg. Zogoe riep zichzelf in 1928 uit tot ko ning Zog I van Albanië en bleef tot 1939 aan de macht. Leka I zegt al tien jaar in Zuid- Afrika te wonen en de kost te verdienen met de verkoop van steenkool en mineralen aan het Midden- en Verre Oosten. Aangezet door de radicale ver anderingen in de Oosteuropese landen riep Leka I de 3 miljoen Albanezen op "in opstand te ko men en in eenheid en samen hang op te treden tegen het ti rannieke en atheïstische regime dat ons geliefde vaderland al zo lang slecht heeft bestuurd". Leka I zei te verwachten dat zijn boodschap het zeer geïso leerde Albanië in februari zal hebben bereikt. Hij zei dat velen in het land, ook leden van de ge wapende strijdkrachten, een op stand zouden ondersteunen. Noord-Korea: muur afbreken SEOUL (AFP) - President Kim II Sung van Noord-Korea heeft in zijn nieuwjaarsrede opgeroepen de muur neer te halen die zijn land scheidt van Zuid-Korea. De rege ring van Zuid-Korea heeft hiervan "met enthousiasme" kennisgeno men. Seoul hoopt dat het voorstel deze keer "oprecht" is, aldus officië le kringen in de Zuidkoreaanse hoofdstad. Leden van de Zuidkoreaanse commissie voor nationale hereni ging zeiden dat Seoul binnenkort in de bestandsplaats Panmuryon een formeel voorstel zal indienen voor een vrij grensverkeer tussen de bei de Korea's, dat is gebaseerd op het soortgelijke verdrag uit 1972 tussen de Bondsrepubliek en de DDR. De Noordkoreaanse leider Kim noemde de muur, die is opgetrok ken in de gedemilitariseerde zone tussen de beide Korea's, een "sym bool voor de nationale scheiding en onderlinge confrontatie" van Noord- en Zuidkorea. De leider stel de een conferentie op het allerhoog ste niveau over het afbreken van de muur voor. Volgens hem is de Ko reaanse muur enig in zijn soort en vormt zij een "schande voor de na tie". "Er is geen enkele reden waar om ook de muur in Korea niet zou kunnen worden neergehaald", al dus Kim.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5