Strengere controles op illegale stort puin De hele avond klappenzo goed als we eigenlijk zijn DE TIJD, VAN T Virus oorzaak hazesterfte DE BROEDERSCHAP VAN DE HEILIGE GEEST DINSDAG 2 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 15 Nederland geeft, ook zonder Mies Bouwman, massaal voor actie Roemenië RIJNSBURG - Het ging alle maal zó snel. de afgelopen week in Rijnsburg, dat je haast zou vergeten waar Mies Bouwman zat. Ver weg, zo liet de show vrouw uit vervlogen jaren za terdagavond per telegram aan de actievoerders voor Roeme nië weten. Haar absentie weer hield het Nederlandse volk er echter niet van massaal naar de brievenbus te lopen en voor ruim dertien miljoen bij te dra gen in de voorlopige score van bijna twintig miljoen gulden. Geld voor Roemenië. Of beter: voor de Roeménen. door Gerard Haverkamp Niet ontroerend die score, wèl indrukwekkend en een passen de beloning voor het werk dat de initiatiefnemers van RTL- Veroniquc voor de tv-actie ver richtten. In drie, vier dagen tijd renden daarvoor velen, koste loos, van de ene naar de andere hoek in het uitgestrekte Flora- veilingcomplex. Het hardst werd nog gesprint tijdens het laatste deel van de uitzending, toen bleek dat de programma makers toch ruimer in de tijd zaten dan eerder werd veron dersteld en sommige dingen niet zo gesmeerd liepen. De im provisaties maakten hun werk alleen maar spontaner. Ze deden overigens geen af breuk aan de reportage, want wie heeft thuis nou gemerkt dat enkele tellen voor aanvang van deel twee van de uitzending de sleutel zoek was van de caravan van Linda de Mol? De voor deze gelegenheid aan Veronique uitgeleende Tros- blondine nam zaterdagavond het abonnement op de presenta tie van inzamelingsacties over van Mies Bouwman. En met ver ve. Ze kwam, al of niet gespeeld, heel wat vlotter over dan Astrid Joosten, die weinig spectaculair schaatsen van Evert van Ben- them veilde, plus de trouwjurk van Vanessa, platina-lp's van Madonna en de Televizierring van Peter Jan Rens. Totaal: 72.500 gulden, allemaal voor het goede doel. De vijfhonderd toegelaten bezoekers klapten zich er de he le avond lamme handen voor. Want de Roemenen die twee duizend kilometer van ons bed meekeken, moesten en zouden zien hoe zo'n klein land zó warm loopt voor de medemens. Dat de uitzending 'wegens technische problemen' niet rechtstreeks in Roemenië te zien was, had na tuurlijk wel even gemeld mo gen worden. Het kwam de orga nisatoren, die een zo hoog mo gelijke opbrengst van de actie voor ogen stonden, misschien niet zo goed uit, maar het was wel eerlijker geweest. De bedragen van het bedrijfs leven staken schril af tegen het aantal toezeggingen dat het volk thuis deed. De zichzelf zo respecterende firma's die min der dan een ton gaven, en daar waren heel grote bedrijven bij, maakten met die fooien eerder anti-reclame. Het bespaarde de tv-kijker eindeloze commer cials.. Eerder op de avond sprak elke bijdrage nog aan. De 'klok' liep tot een uur of negen helemaal -niet zo hard als gehoopt. Linda de Mol groef zich om tien uur dan ook al in door bij het over schrijden van de vier miljoen naar adem te happen. En daar kwam toen alleen nog 6000 gul den bij, gelapt door de bezoe kers van een Zeeuwse privé- club. Om half twaalf toonde de computer pas zijn eerste emo ties. De eerste tussenstand na de pauze kwam niet door. "Dit kan de computer niet verwer ken...", zou Freek de Jonge (af wezig) hebben gezegd. Ineens lichtte er een bedrag van 11,4 i de vele artiesten en anderen die belangeloos aan de actie miljoen gulden op. Klappen maar weer, zoals de Rijnsburg- se wethouder Glasbergen dat de hele avond in beeld mocht doen. Hoe goed we eigenlijk zijn, ter wijl er bij mede-presentator Jaap van Meekren geen minuut extra zendtijd af kon om de Frans-Roemeense toneelschrij ver Jon Omesco zijn verhaal over een elfjarige gevangen schap en z'n schoen af te maken. Ook dat kwam de organisatoren waarschijnlijk niet zo goed uit, omdat Omesco ook kritiek op de huidige regeerders bleek te hebben. Tussendoor moest John Bernard zich nog voorstel len, omdat niet alle bekenden werden herkend. Tineke Schou ten werd dat wel, ondanks haar vermomming. Ze haalde in de studio ook nog een flinke bak met geld op. Veel papiergeld, gelukkig, want halverwege haar rondgang over de tribunes brak de collectemand doormidden en rolden munten alle kanten op. Het resultaat van haar actie kon niet meer in de voorlopige eindscore worden verwerkt. Toen voor de laatste keer die avond Thérèse Steinmetz 'Geef ze een kans' voor de Roemenen zong, liep de teller nog door. Die haalde net niet de twintig mil joen. Provincie stimuleert schone verwerking DEN HAAG De provincie doet er alles aan het gebruik van ongebroken puin voor het dempen van sloten en dergelijke te ontmoedigen. Liever ziet de provincie dat het puin eerst naar een ge controleerde puinbreekin- stallatie wordt gebracht. Het bouwafval moet dan wel van alle ongerechtigheden zoals asbest, gips, kalk en dakbe dekkingsmateriaal zijn- ont daan. De kans op chemische verontreiniging wordt daar mee tot het minimum be perkt. Om de verwerking van puin bij een bedrijf, dat hiervoor van de provin cie een vergunning heeft, te stimu leren, zijn de stortheffingen van ver ontreinigd puin fors opgetrokken. Betaalde men twee jaar geleden nog acht gulden per ton, thans moet 40 gulden per gestorte ton worden be taald. Als schoon puin bij een puin- breekinstallatie wordt afgeleverd, behoeft slechts een paar gulden per ton te worden betaald. Naar schatting komt in de provin cie Zuid-Holland per jaar zo'n 1,7 miljoen ton puin vrij. Veel ervan wordt gedumpt op stortplaatsen. Puin uit puinbreekinstallaties wordt gebruikt voor het dempen van sloten en het aanleggen van pa den, dammetjes, opritten en derge lijke. Deze kleinschalige toepassin gen worden toegestaan, mits z& worden aangemeld bij de provincie. Vanuit de agrarische hoek is veel vraaff naar schoon, ongebroken puin als verhardings- of dempings materiaal. Dit vanwege de lage prijs in verhouding tot zand, grond of ge broken puin. De verleiding om on gebroken puin illegaal te storten, is groot. De provincie heeft daarom besloten de controle hierop te ver scherpen. De mogelijkheden om in de regio ongebroken puin naar een puin- breekinstallatie te brengen, zijn tot nu toe beperkt. Actief op dit gebied is bij voorbeeld het Alphense be drijf Jaap van Vliet aan de Steekter- weg; Hier beschikt men over een mobiele puinbreekinstallatie, die desgewenst ook kaji worden neer gezet op de plaats waar een gebouw wordt gesloopt. Vanwege de tijde lijke aard van het werk heeft men dan niet te maken met bij voorbeeld een hinderwetvergunning. Binnenkort komen er twee puin breekinstallaties bij. Een op de stortplaats in het Doesgebied in Leiderdorp en een aan de Schans in Alphen aan den Rijn, als onderdeel van het nieuwe bedrijf Alphen Re cycling. ILEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN REGIO De sterk verhoogde sterf te onder hazen in onder meer het westen van het land wordt veroor zaakt door een virus. Om welk virus het gaat, is nog steeds niet bekend. Het is nog niet gelukt de 'boosdoe ner' te isoleren. Dat concludeert pa tholoog J.E. van Dijk van het Cen traal Diergeneeskundig Instituut (CDI) in Lelystad. Van Dijk deed de afgelopen maanden onderzoek naar de oor zaak van de verhoogde sterfte. Op verschillende plaatsen in Neder land worden al tijden achtereen twee maal zoveel dode hazen gevon den dan gebruikelijk. De beesten hebben oogafwijkingen, leveraan doeningen en longbloedingen. De onderzoeken tot nu toe deden vermoeden dat het om een virus gaat, maar ook vergiftiging kon niet worden uitgesloten. Onlangs echter heeft Van Dijk overleg gevoerd met zijn Belgische collega's tijdens een congres in Gent. "Uit de combinatie van onderzoeksgegevens moet wor den geconcludeerd dat het een vi rus betreft. De ziekte is duidelijk be smettelijk en' met filteronderzoek hebben we vastgesteld dat er geen sprake is van een bacterie", aldus Van Dijk. De identiteit van het virus is nog steeds onbekend. Volgens Van Dijk' is het heel moeilijk een 'cellenlijn' - een voedingsbodem van dierlijke cellen - te vinden waarop het virus gekweekt kan worden. Om de aard van de ziekteverwek ker te achterhalen wil de patholoog enerzijds een experimenteel infec- tieonderzoek uitvoeren en ander zijds proeven doen met het gebruik van cellen van hazenorganen om het virus te identificeren. Ook al wordt bekend welk virus verantwoordelijk is voor de ver hoogde sterfte, tot vaccinatie van hazen in het wild zal volgens Van Dijk niet worden overgegaan. Vac cinatie van een dergelijk aantal in het veld levende dieren is praktisch onmogelijk. Dat betekent echter volgens Van Dijk allerminst dat het niet belangrijk is het virus te kun nen benoemen en herkennen. "We weten nog steeds niet welke geva ren andere dieren lopen. Mochten ook konijnen vatbaar.zijn voor dit virus, dan gaan voor ons land gróte economische belangen een rol spe len. Belgie kent een commerciële hazenhouderij en is dus ook duide lijk gebaat bij meer duidelijkheid". In de tweede helft van de twaalf de eeuw stichtte Guy Montpellier in Frankrijk een broederschap van de Heilige Geest. Deze broe derschap stelde zich de hulp aan alle armen te doel. Het initiatief van De Montpel lier vond navolging. In de dertien de en veertiende eeuw kregen de meeste steden in de Nederlanden ook zo'n broederschap. Aanvankelijk waren deze broe derschappen kerkelijke instellin gen. In veel kerken vond je een ta fel, waarop je je gaven voor de broederschap kon deponeren. Ook de tot zo'n broederschap be horende documenten werden in de kerk bewaard. Giftbrieven enz. werden opgeborgen in de zo genaamde heilige geestkist. Bij het uitdelen van giften aan de armen ging liet niet altijd even ordelijk toe. Giften konden mee- of tegenvallen. De mededeling, dat iemand niet in aanmerking kwam voor ondersteuning, kon aanleiding geven tot veel herrie en opwinding. Zoveel herrie dat een en ander naar het oordeel van de tijdgenoten niet meer paste binnen een kerk. In Leiden werd dan ook in 1442 bepaald, dat de uitdelingen niet meer in de Pie terskerk mochten plaatsvinden. Het is duidelijk dat het werk van de broederschap van de Heili ge Geest belangrijk was voor het handhaven van de rust in een stad. Tegen deze achtergrond is het begrijpelijk, dat plaatselijke overheden streefden naar in spraak bij de benoeming van de leiders van een broederschap. De heilige geestmeesters mochten in de meeste steden alleen maar worden benoemd na verkregen goedkeuring van het stadsbe stuur. De broederschap kende in prin cipe twee soorten van zorg. Er wa ren armen die voortdurend aan gewezen waren op ondersteu ning. Als deze armen overleden vervielen hun bezittingen aan de broederschap. Rijk zullen de hei lige geestmeesters er niet van zijn geworden. Anderen hadden al leen in bepaalde tijden van het jaar, bijvoorbeeld in de winter, ondersteuning nodig. Dat ook deze tijdelijke hulp een grootschalig karakter kon krijgen bleek bijvoorbeeld in 1425. In dat jaar deelde de broederschap op kerstavond 30 hectoliter tarwe en 25 varkens uit. In dat zelfde jaar versterkten de heilige geestmees ters grote hoeveelheden schoe nen: 171 paar mannenschoenen, 225 paar vrouwenschoenen, en 100 paar kinderschoenen. De zorg van de broederschap ging dus soms verder dan de eerste levens behoeften. Beperkte steun De overheid steunde het werk van de broederschap in financieel opzicht slechts in beperkte mate. Een dèel van sommige opgelegde boetes ging naar de heilige geest meesters. Goederen die op de markt werden afgekeurd werden eveneens ter beschikking gesteld van de broederschap. Voldoende waren deze door de overheid ter beschikking gestel de goederen en geld bepaald niet. De rest van de benodigde fondsen moest dus worden opgebracht door particuliere bijdragen. De bereidheid van individuele bur gers om hun steentje bij te dragen moet groot zijn geweest. In veel steden konden de broe derschappen in de vijftiende eeuw beschikken over een eigen onderkomen. Maar ondanks het verwerven van eigen bezit kwa men veel broederschappen in het einde van de vijftiende en de zes tiende eeuw in grote problemen. Door oorlog, economische en po litieke zorgen nam het aantal mensen dat aangewezen was op de zorg van de heilige geestmees ters toe. In 1497 werd een derde gedeelte van de Leidse bevolking als armlastig beschouwd. Een paar jaar daarvoor ontvingen 6.000 armen in de Sleutelstad on dersteuning. Deze 6.000 vormden ongeveer de helft van de stadsbe volking. Geen wonder dat met particu liere bijdragen alleen de armen zorg niet meer kon worden gefi- nancieerd. De ovèrheid moest re gelmatig en met grote bedragen bijspringen. De broederschappen deden goed en belangrijk werk, maar buiten de steden ontbrak ook de ze vorm van liefdadigheid. Geen wonder dat bijvoorbeeld in tijden van economische neergang het aantal bedelaars en landlopers sterk toenam. Deze toename ging gepaard met stijgende onrust en criminaliteit, die ook een bedrei ging gingen vormen voor handel en nijverheid. Voor de overheid was dan het moment aangebro ken om in te grijpen. Vanuit de steden werden op het omringen de platteland complete drijfjach ten georganiseerd. In 1600 bevo len de Staten van Holland om landlopers en bedelaars te arres teren en deze naar Rotterdam te sturen, waar ze als roeiers op de galeien werden geplaatst. Een soort doodstraf op termijn. Maar niet alleen op het platteland, ook in de steden konden dé sociale problemen leiden tot ernstige spanningen. Om het verzet van de vele hongerige burgers te onder drukken, schrokken de stadsbe sturen niet terug voor hard ingrij pen. Sociale onrust werd bestre den met geseling, verbanning en soms zelfs met de doodstraf. Al waren de broederschappen steeds meer onder controle van de stedelijke overheden geko men, de banden met de kerk ble ven bestaan. De kerkhervorming en het aan de macht komen van de calvinistische minderheid in de noordelijke Nederlanden had den dan ook gevolgen voor de broederschappen. Soms bleven ze bestaan, al veranderde hun ka rakter natuurlijk ingrijpend. In veel plaatsen gingen de broeder schappen op in de diaconie van de Hervormde Kerk. BRAM VERHOOG Diaconessenhuis sluit 1988 af met voordelig saldo LEIDEN - Het Diaconessenhuis Leiden heeft 1988 afgesloten met een voordelig resultaat van 410.000 gulden. Daarmee heeft zich de fi nanciële verlichting uit het jaar 1987 voortgezet, wat vooral is te danken aan het per 1 juli 1988 ingevoerde systeem van functiegerichte bud gettering. Bij dit systeem is de toe gestane hoeveelheid kosten van het ziekenhuis méér dan voorheen af hankelijk van de uitgeoefende me dische functies en van de omvang van de bediende patiëntenpopula tie. Ook een aanvullende bijdrage uit de zogenoemde landelijke knel- puntenpot is van invloed geweest op het positieve financiële resul taat, waarvan melding wordt ge maakt in het juist verschenen jaar verslag 1988. Daaruit blijkt dat het activiteiten niveau in het Diaconessenhuis in 1988, jaar van het 25-jarig bestaan, hoger lag dan in 1987. Het aantal op genomen patiënten nam met drie procent toe. Het aantal verpleegda- gen steeg met één procent, hoewel de gemiddelde verpleegduur verder is verkort. Het aantal dagopnamen steeg spectaculair van 399 tot 830. Inspelend op de moderne ontwik kelingen werd in 1988 dan ook een afdeling dagverpleging in gebruik genomen. (Diiöilirutos 2 januari 1989 Honderd jagr geleden stond er in de krant: - Het steentje, waarover reeds vroeger is geschreven, dat door sommigen voor een echten dia mant en door anderen voor een gewoon keisteentje wordt gehou den, is nog in het bezit van den grindschipper Bul te Groningen. Evenwel is Bul nog niet geneigd het weg te werpen en evenmin om het voor eene kleinigheid van de hand te doen. Onderscheidene kenners, waaronder mannen die jarenlang als diamantslijpers ge werkt hebben, verklaren den steen een zuiveren diamant te zijn. Een van hen heeft o.a. geruimen tijd met eene vijl op den steen ge schuurd, doch kon daarop geene verandering brengen zoodat hij met den uitroep: „Het is waarach tig een echte diamant!" den steen aan den eigenaar teruggaf. Niet tegenstaande bijna alle couran ten vertelden dat de steen „valsch" was, zijn er wederom een paar Amsterdamsche heeren bij den schipper geweest, die hem er 8000 voor boden, dadelijk te beta len. De man meent echter en ze ker niet ten onrechte), dat, als de steen voor 8000 niet te duur is, hij ook eene veel grootere som waard is. (Ass. crt.) Vijftig jaar geleden: - 'Naar aanleiding van de van verschillende zijden gestelde vraag, wanneer in ons land met de distributie van bruine boonen en capucijners zal worden begon nen, verklaart de minister van economische zaken tot zijn spijt te moeten mededeelen, dat de voor raden van deze artikelen nog niet voldoende zijn om tot distributie te kunnen overgaan. Men beden ke, aldus de minister, dat in nor male tijden deze boonen eerst ge leidelijk, naarmate de boeren ge reed zijn met dorschen. aan de markt komen. Bij de distributie echter moet op een bepaald oogen- blik de geheele vi'or den consu ment beschikbaar gestelde hoe veelheid aanwezig zijn en gereed liggen bij de winkeliers. Om een half pond per persoon te kunnen distribueren is reeds een minimu- voorrraad noodig van 2.100.000 kg.'\ l Aan de Steekterweg in Alphen aan den Rijn staat een puinbreekinstallatie, die mobiel is en dus ook bij slooppro- jecten ter plaatse kan worden opgesteld. De provincie wil dat er meer komen, zodat het gebruik van ongecontro leerd, vervuild puin wordt voorkomen. (foto wim Dijkman) In Leiden huisde de Broederschap van de Heilige Geest in de Pieters- erk. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15