'Grimmige sfeer oudej aarsnacht in Wassenaar' Hulppakket voor minima Wassenaar Dode bij ongeval in Sassenheim 'Overlijden Cocheret een groot verlies' Collin Zwetsloot winnaar van biljarttoernooi Zoeterwoude Vereniging Haaswijk schaamt zich voor eigen verkeersplan PAGINA 14 REGIO" LEIDEN DINSDAG 2 JANUARI 1990 Andere gemeenten houden het rustig REGIO - De Wassenaarse politie heeft tijdens de jaar wisseling twee keer de wa penstok moeten gebruiken om te voorkomen dat grote vreugdevuren werden aan gericht op plaatsen die daar toe niet waren aangewezen. Tot echte charges is het niet gekomen, maar een woord voerder van het Wassenaar- se korps spreekt van een 'on rustige nacht met een grim mig karakter'. In de overige regiogemeenten bleef het tij dens de eerste uren van het nieuwe jaar bijzonder rustig. De Wassenaarse politievoorlichter B. Hoogkamer zegt dat de feestvier ders hun agressie dit jaar vooral bot vierden op de politie. Met benzine gevulde bierflesjes werden bran dend naar het politiebureau aan de Hofcampweg gegooid. Ook stenen werden naar het politiebureau ge gooid. Ongeveer zes brievenbussen van de PTT werden opgeblazen en di verse ruiten in de zuidelijke wijk Kerkehout sneuvelden. Hoogka mer heeft het over 'behoorlijke ver nielingen' maar kan nog niet zeggen hoe hoog de totale schade is. Wapenstok De Wassenaarse politie heeft het vooral druk gehad met het voorko men van branden. Het kermister rein aan de Dr. Mansveltkade was door de brandweer aangewezen voor een vreugdevuur maar veel Wassenaarders verkozen andere plekken voor het stichten van brandjes. De brandweer moest er aan te pas komen in de Hogendorp- straat en in de Rozensteinstraal nam de politie 'even de wapenstok ter hand'. Aan de Ter Weerlaan laai den de vlammen hoog op en kon niet voorkomen worden dat het as falt smolt. Ook hier deelde de politie enkele 'corrigerende tikken uit', al dus Hoogkamer. De brandweer moest verder drie bouwketen in de Agathastraat en de Mariastraat blussen. Een 30-jarige Wassenaarder werd in de wijk Kerkehout aangehouden nadat hij een glasbak had omge gooid. Hoogkamer zegt dat de politie van kwart voor elf tot ongeveer ze ven uur 's ochtends bezig is geweest Automobilist ramt woonhuis langs Herenweg in Warmond WARMOND - Een 39-jarige man uit Oegstgeest reed in de nacht van vrij dag op zaterdag een woning langs de Warmondse Herenweg binnen. De automobilist was op weg naar zijn woonplaats, toen hij ter hooge van de Bisschopslaan de macht over het stuur verloor. Met zijn rechtervoorwiel raakte hij de stoep rand, zwenkte veryolgens naar links en ramde daar de gevel van een woonhuis. Onbekend is of de bestuurder ge wond raakte. De politie constateer de wel dat de man te diep in het glaasje had gekeken. De bewoners van het woonhuis sliepen op de eer ste verdieping en bleven daardoor ongedeerd. De brandweer heeft gas en elek triciteit in het pand afgesloten in verband met explosiegevaar. met de nieuwjaarsrelletjes. "Het leek wel een soort guerilla. Op steeds verschillende plekkken do ken kleine groepjes jongeren op. We zijn de hele nacht bezig geweest met die narigheid. Opvallend was dat de activiteiten vooral gericht waren te gen de politie. Maar als je het verge lijkt met Den Haag is het hier na tuurlijk heel rustig geweest". Rustig In de overige vijf regiogemeenten bleef het bijzonder rustig. De politie hoefde nergens in te grijpen. Ook brandweerlieden konden thuisblij ven. Alleen in Voorschoten moes ten zij er aan te pas komen om enke le kleine bermbrandjes te blussen. Het traditionele Zoeterwoudse vreugdevuur aan de Oranjelaan ver liep zonder problemen. In Oegst geest werd een 18-jarige man aan gehouden die omstreeks half drie vanaf de Eijsingabrug een fiets in het Oegstgeester Kanaal gooide. Een woordvoerder van het Leider- dorpse politiekorps zegt dat er al leen 'de gebruikelijke vuurwerk- overlast is geweest'. Ook Warmond ging heel rustig het nieuwe jaar in. Een woordvoerder van de politie merkt op dat er 'maar weinig volk op de been was'. BenW: bestaande budget voldoende woning tot stilstand. SASSENHEIM - De 69-jarige A.C. Hoogervorst uit Sassenheim is in de nacht van zondag op maandag om het leven gekomen bij een ongeluk op de Parklaan in zijn woonplaats. Volgens de politie werd de man on wel en verloor daardoor de macht over het stuur van zijn personenau to. Hij botste tegen een geparkeerde auto en kwam vervolgens in een tuin tot stilstand. De Sassenheimer liep ernstig borstletsel op en over leed een uur na aankomst in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Een passagiere van de Sassenhei mer liep kneuzingen aan haar rib ben op en werd eveneens overge bracht naar het AZL. Oegstgeesterweg/Tramstraat in zijn woonplaats een ongeluk veroor zaakt. De man die volgens de po litie onder invloed van sterke drank een personenauto bestuurde botste op een auto, die werd be stuurd door een 20-jarige plaatsge noot. Bij het ongeluk liep niemand letsel op, wel werden beide auto's zwaar beschadigd. Op het politiebu reau weigerde de man een blaastest. WD Wassenaar: WASSENAAR - De Wassenaar se WD-wethouder Cocheret de la Morinière heeft zes jaar lang ruimtelijke ordening en open bare werken in zijn portefeuille gehad. Hij zou na deze periode gestopt zijn met het raadswerk. De andere WD-wethouder, C.P.M. Barning, blijft voorlopig de taken van Cocheret de la Mo rinière vervullen. De la Morinière heeft rechten gestu deerd en is beursmakelaar in assu rantiën geweest. Vervolgens heeft hij op het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu gewerkt, waar hij het bracht tot inspecteur-generaal van de volkshuisvesting. Als top-ambte- naar werd hij verhoord tijdens de parlementaire enquête op het ge bied van de volkshuisvesting. De WD'er die in 1980 raadslid werd, wordt sinds november ver vangen door WD-wethouder en lo co-burgemeester, C.P.M. Barning, die aan zijn laatste raadsperiode be zig is. De WD zal moeten beslissen of deze wethouder tot de verkiezin gen de taak van de la Morinière blijft vervullen of dat er een tijdelijk wethouder moet komen. C.B. Aptroot, fractievoorzitter van de WD, zegt in een eerste reac tie het overlijden van Cocheret de la Morinière te zien als een groot ver- liës: "Niet alleen gezien zijn functie, maar vooral als goede vriend". De VVD wil zich nog niet beraden over de opvolging van de wethouder. "Dat zal pas na de crematie gebeu ren", aldus Aptroot. De wethouder wordt vrijdag 5 janu ari om 12.30 uur gecremeerd in het crematorium Nieuw Eyckenduy- nen in Den Haag. In verband met de dood van de wethouder heeft de ge meente de jaarlijkse nieuwjaarsre ceptie afgelast. Deze receptie zou vrijdagavond in het gemeentehuis worden gehouden. Het nieuwjaarsconcert dat de WD op zondag 7 januari in de Wa- renar zal houden, gaat op verzoek ZOETERWOUDE - Het Rijnegom-jeugdtoernooi dat vrijdag in café Rijnegom in Zoeterwoude werd gehouden, is gewonnen door Zoeterwou- denaar Collin Zwetsloot. Tweede en derde werden Peter van Eist en Wilf red Wijnnobbel uit Oegstgeest. Al in de eerste ronde toonde Zwetsloot zich als sterkste en won van Ro bert van der Hulst. In poule 2 won Peter van Eist met een gemiddelde van 2,65. Wilfred Wijnobbel, Peter Brouwer en Marcel Boogaard (winnaar van het kampioenschap in 1988) eindigden in poule 2 voor de tweede plaats alle drie met vier punten. De tweede plaats in poule 2 was voor Wijnobbel, met een gemiddelde van 2,26. De strijd om de derde en vierde plaats was snel beslist. Wijnobbel leefde zich helemaal uit en gaf Robert van der Hulst geen kans. In de finale speelde Zwetsloot tegen Van der Eist. Zwetsloot hield zijn zenuwen het best in bedwang en zijn overwinning kwam in feite geen moment in gevaar. Nadat Zwetsloot de partij had uitgespeeld, maak te Van der Eist in de 'gelijkmakende' beurt nog tien caramboles, maar dit had geen invloed meer op de einduitslag. OEGSTGEEST - Zes nieuwe parkeerplaatsen en enkele verkeersdrempels in de Simon Vestdijklaan en de Erasmuslaan. Met dit 'pakket' wil de Vere niging Haaswijk de parkeer- en snelheidsproblemen oplossen in de Oegst geester nieuwbouwwijk. In het blad 'Haaswijknieuws' meldt het bestuur dat het dit 'magere' voorstel met frisse tegenzin presenteert. In het overleg met buurtbewoners zouden andere varianten zijn gesneuveld. De vereniging heeft reeds in 1987 aan de gemeente een nota aangeboden waarin de parkeerproblemen in de wijk in kaart zijn gebracht. De gemeen telijke commissie openbare werken behandelde de nota in 1988 en conclu deerde dat in één deelgebied van de wijk een klein tekort bestaat van 14 parkeerplaatsen. De commissie verzocht vervolgens de vereniging Haas wijk parkeerlocaties aan te dragen. In samenwerking met een architect werd een plan gemaakt dat grotendeels sneuvelde tijdens het uitgebreide overleg. WASSENAAR - Ook de ge meente Wassenaar wil de minima helpen. In een nota presenteren B en W een hulppakket dat de armste burgers in staat moet stellen deel te nemen aan het 'maat schappelijk verkeer'. Per persoon kan maximaal 100 gulden worden geïncasseerd voor lidmaatschappen, con tributies, een zwemabonne ment of een zwemleskaart. Rente en kosten van een noodzake lijke en 'niet-verwijtbare' lening kunnen in sommige gevallen voor rekening van de gemeente komen en ook de kosten van taxivervoer mogen 'in voorkomende gevallen' worden gedeclareerd. Over de ver goeding van het specialistengeeltje en de receptenknaak willen B en W een beslissing nemen zodra over de ze regelingen meer duidelijkheid bestaat. In Wassenaar zijn 350 uitkerings gerechtigden. In 1987 werd aan 165 Wassenaarders een eenmalige uit kering verstrekt. Twee jaar daar voor kwamen nog 383 meerjarige minima in aanmerking voor zo'n uitkering en de afdeling welzijn wijt de daling aan de verscherpte regels. In 1986 stelde de gemeenteraad een noodfonds in dat de beschikking zou krijgen over 40.000 gulden. Na een evaluatie in 1987 werd besloten dat 20.000 gulden voldoende is. Met dit bedrag en 2.000 gulden van het ziekenfonds, denken B en W het nieuwe minimabeleid goed op poten te kunnen zetten. Als 150 Wassenaarders de maximale ver goeding ontvangen voor contribu ties en lidmaatschappen, kost dat de gemeente 15.000 gulden. Vergoe dingen bij leningen kosten 3.000 gulden, taxivervoer zou op 1.000 gulden komen en voor het nood fonds blijft 5.000 gulden gereser veerd. Eind 1990 willen B en W de maatregelen evalueren en pas dan wordt duidelijk welk bedrag in 1991 gereserveerd dient te worden voor de minder bedeelden. Noodfonds Het noodfonds is in het leven geroe pen voor 'noodsituaties bij zoge naamde crepeergevallen'. In de no ta constateren B en W dat het aantal aanvragen laag is en achterblijft bij de verwachtingen. In 1986 kwamen 13 aanvragen binnen, in 1987 tien, in 1988 één en in de eerste negen maanden van dit jaar zeven. Het aantal toekenningen schommelde: tien in 1986, acht in 1987. één in 1988 en vier in 1989. Gemiddeld werd 1000 gulden uitgekeerd. Over de tegenvallende belang stelling merken BenW het volgen de op: 'Een mogelijke oorzaak zou kunnen zijn dat de gehanteerde cri teria te streng zijn. Wellicht speelt bovendien een rol dat bij personen van de doelgroep de gedachte heerst dat een beroep op het fonds bij voorbaat kansloos is'. Het huidi ge saldo bedraagt ongeveer 20.000 gulden. Aan gemeentelijke belastingen is in 1988 16.500 gulden kwijtgeschol den en de afgelopen vijfjaar hebben gemiddeld tien tot 15 personen ge meentelijke hulp gekregen bij het saneren van schulden, gecombi neerd met een strenge budgetbewa king. De Stichting Niet Beroepsma tig Actieven verricht klusjes voor mensen met een minimuminkomen en komt jaarlijks 15 tot 30 maal in actie. Voor de nieuwe regeling komen mensen in aanmerking die maande lijks 710 gulden (alleenstaande wo- nirigdeler), 870 gulden (echte alleen- sfaande), 1195 gulden (eenouderge zin) of 1360 gulden krijgen (echt paar of samenwonenden). Het gaat om nettobedragen en de normhuur van 271 gulden is er al van afgetrok ken. De subsidie mag niet meer be dragen dan de helft van de gemaak te kosten en gaat aan de burger voorbij wanneer het meer is dan het verschil tussen het echte inkomen en het norminkomen. HERSTEL - In de krant van vrijdag is bij het verhaal over de bouwplan nen voor het Endegeestterrein in Oegstgeest een onjuiste foto ge plaatst. Op het getoonde terrein langs de Geversstraat worden geen villa's gebouwd. Bij het verhaal over de tram in Voorschoten in de krant van zater dag had een foto van de School straat moeten staan. Dé Blauwe Tram heeft vroeger in de School straat gereden en niet in de Voor straat. van de kinderen van de overledene gewoon door. De bijeenkomst be gint om 16.00 uur en krijgt gedeelte lijk het karakter van een herden kingsbijeenkomst, waar verschil lende prominenten uit de fractie het woord zullen voeren. Rijnsburgers gepalet na autodiefstal WASSENAAR - Drie van Rijnsburg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Wassenaar aangehouden nadat ze de avond er voor een personenauto hadden ge stolen bij een garage in de plaatselij ke Brouwerstraat. De drie 16 en 18 jaar oud en niet in het bezit van een rijbewijs wer den bij een controle in Wassenaar aangehouden, maar verdwenen ver volgens weer met de auto. Op de Katwijkseweg vlogen zij uit de bocht, waarbij de auto aan de voor kant zwaar werd beschadigd. Ver volgens probeerde het drietal zich te verstoppen in de struiken, maar werd door de politie gevonden. De Rijnsburgers zijn overgedragen aan de politie in hun woonplaats. Na verhoor en het opmaken van een proces-verbaal zijn zij naar huis ge stuurd. VALKENBURG - Uit woede om dat zij in een kluis geen geld aan troffen, hebben inbrekers bij een autosloperij aan de Voorschoter- weg in Valkenburg voor tienduizen den guldens schade aangericht. De daders hebben volgens de politie uren nodig gehad om de kluis open te breken, waarin zij uiteindelijk al leen vier portofoons aantroffen. De kluis werd opengebroken met be hulp van in het bedrijf aanwezige lasapparatuur. Bijdrage: Femke Wolting Crisis I Het bestuur van de buurtvereni ging Buitenlust in Oegstgeest worstelt met een crisis. Maanden lange irritaties over kwesties als de samenstelling van het kerst menu en het al dan niet herkies baar zijn van de secretaris mond den eind vorig jaar uit in een dra matische gebeurtenis. Een kapot te straattegel vloog donderdag avond door het slaapkamerraam van de secretaris van de vereni-' ging, A. van der Poel. Volgens de plaatselijke politie is het projec tiel vermoedelijk gegooid door een lid van de ernstig verdeelde buurtvereniging. De secretaris houdt in eerste in stantie vol dat er geen problemen zijn binnen de vereniging en weet niet in welke kringen de dader ge zocht moet worden. Pas nadat J. Turk, woordvoerder van de buurtvereniging, heeft verteld wat er allemaal scheef zit in de vereniging, doet ook Van der Poel zijn mond open. "Voor mij hoeft het niet meer", vertelt hij. "Mijn vrouw en ik hebben na het voor val van donderdagavond defini tief besloten er een punt achter te zetten. Ik wil met plezier voor de vereniging werken en als dat niet meer kan, is het beter dat iemand anders mijn plaats inneemt. Ik kan me overigens nog steeds niet voorstellen dat iemand zoiets echt dóet. Het glas lag door de he le kamer en die steen had op mijn hoofd terecht kunnen komen", zegt hij ontsteld. Crisis 2 De problemen in de buurtvereni ging Buitenlust draaien vooral om Van der Poel en J. Turk. Laatstgenoemde is woordvoerder van de vereniging maar staat be kend als 'de burgemeester van Buitenlust'. Na vijftien jaar sa menwerking 'ging het niet meer', aldus Turk. "Maar dat is natuur lijk geen reden om iemands ra men in te gooien. Ik heb echt geen idee wie dat gedaan kan hebben", verzekert de 'burgemeester' van het stukje Oegstgeest aan de an dere kant van de rijksweg. Turk: "We hadden geen eente ruzie, maar waren het steeds over J(an) Turk, woordvoerder van de buurtvereniging Buitenlust, met zijn vrouw Lidy en rechts A(ad) van cLer Poel met zijn vrouw Nel Nadat iemand een steen door zijn slaapkamerraam gooide, heeft de secretaris zijn functie neergelegd. (archieffoto) datje blijft. Dat is veel mensen in de buurt in het verkeerde keelgat geschoten". Van der Poel wil, kort na de aanslag, niets zeggen over zijn veranderde besluit: "De meeste leden weten niet eens waarom ik toen besloot om mij herkiesbaar te stellen, dus die wilde ik eerst inlichten. Toen ik besloot toch in het bestuur te blijven, heb ik - op aanraden van Turk - mij eerst te ruggetrokken uit de vereniging en mij toen weer herkiesbaar ge steld. Als de leden mij dan toch niet meer terug wilden, zouden ze dat duidelijk kunnen maken door tegen mij te stemmen". kleine dingen oneens, bijvoor beeld over de samenstelling van het menu voor het kerstdiner van de buurtvereniging". Van der Poel: "Toen we het niet eens kon den worden over dat kerstdiner hebben we er tijdens een leden vergadering oyer gestemd. Maar op de dag van hèt diner bleken er plotseling allemaal andere din gen op tafel te komen dan was af gesproken. Een paar mensen had den dat zonder iets te zeggen even veranderd", vertelt de geïrriteer de Buitenluster. Turk stoort zich aan een andere kwestie. Vier maanden geleden had de secretaris gezegd te zullen opstappen, maar onlangs maakte hij bekend herkiesbaar te zijn. "Ik vind eigenlijk dat je niet de ene dag kunt zeggen dat je opstapt om vervolgens te verkondigen Crisis 3 i bloeiende buurtvere niging lijkt door de affaires in twee kampen uiteen te vallen. Van der Poel wijt dat aan het feit dat de samenwerking in de loop der jaren steeds intensiever is ge worden en dat daardoor de ver schillen tussen bestuursleden steeds duidelijker zijn geworden. Ook Turk erkent een tweede ling: "Donderdagavond hadden we een vergadering. Daarna zou den we in het buurthuis gaan sjoelen. De ene helft van de groep wilde eerst koffie drinken terwijl de rest alvast de stoelen aan de kant wilde schuiven om de sjoel bakken te kunnen opstellen. Toen ik de sjoelbakken had ge haald, waren veel anderen pleite". Turk denkt niet dat een van die weglopers het raam van de Van der Poels heeft ingegooid: "Het waren allemaal dames". DINSDAG 2 JANUARI Leiden oecumenisch avondgebed Ie Ouc i/oudse 19.30 u Leiderdorp Nieuwjaarscontactavond met klaverjassen en sjoelen, aanvang 20.00 uur in het wijkcentrum Zijl- kwartier, Van der Marckstraat. open snelschaaktoernooi schaakvereniging Leiderdorp, aanvang 19.45 uur, Splinterlaan Valkenburg familievoorstelling: 'Kijk n eigen', door jeugdkomedie WOENSDAG 3 JANUARI Alphen spreekuur 55-plussers, Leiden kinden/oorstellingen: 'Ome Willem vangt boeven', met o.a. Edwin Rutten, 13.30 en 16.00 uur in de Leidse Schouwburg. lezing over het thema 'Rela ties', door prof. René Diekstra, aanvang 20.00 uur in het Inloop huis Psychiatrie. Rapenburg 48. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 Centraal Wo- I tel: 121554. derdorp, Bernhardstraat, aanvang Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Valkenburg. Nieuwjaarsinstuif bij Soos De Peuk. vanaf 19.30 uur in het club gebouw. Katwijkerweg. DONDERDAG 4 JANUARI Leiden. lunchconcert 'Marsyas Trio', Jef Geerinckx (fluit), Ingrid van Veen (cello) en Jelle Ruttenberg (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Simone Kleinsma i Butter, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw, Beukenschans 57. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. VRIJDAG 5 JANUARI AJphen ontmoetingsavond Stichting Mladost, voor Joegoslaven, in buurtcentrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur. den, van 16.00 tot 18.00 uur in ge bouw Aktief. Berlagestraat. ruilbeurs voor Verzamelaars, Ruilvereniging Koningskerk, aan vang 19.00 uur in buurthuis 't Spoortje. Bernhardkade. musical 'Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden 'All that Jazz' (voor heen Ted Easton Band), van 20.00 tot 24.00 uur in Bon-Bon, Koningin Wilhelminaboulevard. ZATERDAG 6 JANUARI nieuwjaarsreceptie AbvaKabo Leiden, van 15.30 tot 17.30 uur in gebouw Driftstraat 49a nieuwjaarsbal van verschillen de Volksdansverenigingen, mmv orkest Zanat, aanvang 20.00 uur in het Volkshuis, Apothekersdijk. nieuwjaarsbal Carnavalsvere niging De Leidse Hutspotten, aan vang 21.00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14