TAD LEIDEN Veel brandjes, maar schade rond oudjaar blijft beperkt LEIDSCH DAGBLAD Twee vrachtwagens met voedsel vanuit Leiden naar Roemenië actief in vrije tijd s DINSDAG 2 JANUARI 1990 Leidenaar aangehouden na achtervolging NIEUW-VENNEP - De politie van Haarlemmermeer heeft zaterdag ochtend na een spectaculaire ach tervolging in Nieuw-Vennep een 26- jarige Leidenaar aangehouden in een gestolen bestelbusje. De politie was de man in Lisserbroek op het spoor gekomen, nadat een bewoner had doorgegeven dat de Leidenaar in de Muntstraat auto's openbrak. De man ontvluchtte de politie eerst in een gestolen auto, maar reed de doodlopende Lisserweg in. Daar vluchtte hij te voet verder. Even later kwam de politie hem weer op het spoor op een bromfiets, waarop hij zonder licht en helm reed. Ook nu wist hij te ontkomen. In de Wolgastraat werd de Leide naar opnieuw gesignaleerd in een gestolen bestelauto. Na een achtervolging op de pol derwegen, waarbij hij opzettelijk een politiewagen ramde, werd hij op de Van Wageningenstraat in Nieuw-Vennep klemgereden. Toen hij vervolgens de benen nam, werd hij in de kraag gepakt. De man bleek in het bezit van een dubbel stel kleren en had zich tij dens de vlucht omgekleed. De Lei denaar wordt diefstal en pogingen tot doodslag ten laste gelegd. Spontane inzamelingsactie succesvol Twee vrachtwagens met voedselpaketten LEIDEN - Vanuit Leiden zijn za terdagmorgen twee volgepakte vrachtwagens met voedselpak ketten richting Roemenië ver trokken. Het was het resultaat van een spontane inzamelingsac tie in plaatsen in het noordelijk deel van Zuid-Holland, met uit zondering van Leiderdorp dat zelf een vrachtwagen met goede ren stuurt. De regionale inzame lingsactie stond onder leiding van de colonnes Rijnland en Leiden van het Rode Kruis. Plaatsvervangend comman dant van het Rode Kruis colonne Leiden, de heer J.C. Rosdorff, schat dat er in beide vrachtwa gens zo'n 2000 voedselpakketten zitten, die door de bewoners zelf zijn samengesteld. Daarnaast be vatten de vrachtwagens ongeveer 150 dekens, dozen met babyvoe ding, alsmede een geringe hoe veelheid medische materialen (onder meer spenen) voor zieken huizen. Volgens Rosdorff bestaan de pakketten uit voedingsproduk- ten die voor langere tijd houdbaar zijn. De pakketten zijn in bijna al le plaatsen in de regio ingeza meld: "Aanvankelijk waren slechts een paar plaatsen in de Leidse regio aangewezen als inza- melingspunt. Maar in overleg is besloten om in bijna alle plaatsen waar de colonnes Rijnland en Lei den actief zijn verzamelplaatsen in te richten". Het is trouwens noodzakelijk dat de voeding voor langere tijd houdbaar is. De pakketten zijn so wieso een aantal dagen onderweg en niet alle goederen worden te gelijk naar Roemenië verzonden. "Het verzamelpunt voor de vrachtwagens is Vlaardingen. Van daaruit vertrekkken de wa gens in kleine groepjes naar het oosten, de laatste gaan dinsdag die kant op. De praktijk leert dat een grote colonne vrachtwagens op problemen stuit. Zo'n grote hoeveelheid goederen kan niet in een keer worden verwerkt". Ook de wegen zijn slecht en door de slechte infrastructuur zijn veel plaatsen moeilijk te bereiken. Op die problemen stuitten ook de voedseltransporten via de lucht havens in Roemenië. De inzamelingsactie in deze re gio staat onder direct toezicht van het Rode Kruis. Die organisatie draagt in Roemenië de verant woordelijkheid over aan het Rode Kruis daar. Rosdorff verwachtte dat vandaag nog meer mensen spontaan pakketten zouden ko men aanbieden. Vandaar dat ook vandaag het kantoor van het Ro de Kruis aan de Apollolaan lb in Leiden was geopend. Achter het opvangen van de spontane actie komt daarmee dan voorlopig een eind: "Wat er verder nog wordt georganiseerd, weet ik niet. Maar deze spontane actie was vooral gericht op het lenigen van een stukje acute nood in Roemenië. Dat is nu gebeurd en daarom loopt deze actie nu ten einde". Flinke schade bij shoarmazaak aan Steenstraat LEIDEN - De jaarwisseling is in Leiden tamelijk rustig verlopen. Wel waren er veel meer brandjes dan in voor gaande jaren, maar de scha de die daardoor werd aange richt bleef beperkt. Die tota le schade loopt naar schat ting tegen de honderddui zend gulden, maar niet alle branden hielden verband met het nieuwjaarsgewoel. Twee bouwketen in de Stevenshof gingen in vlammen op," een lokaal van het scholencomplex aan het Broekplein in de Meren wijk en het restaurant El Torro aan de Steen straat liepen flinke brandschade op. In totaal werden er drie aanhoudin gen verricht. Een paar mensen raak ten licht gewond. Als vanouds was het wat rumoe rig in de omgeving van de Marnix- straat. Nog voordat het oude jaar was verstreken, schoolden daar steen naar een politieauto gooide waardoor in de voorruit een ster ontstond. Vlak na twaalf uur was een groep jongeren bezig verkeers borden te slopen. De politie wilde de knapen wel aanhouden, maar zij verdwenen na het aantreden van politiemensen in ME-tenue ijlings in de massa. Later in de nacht werd een 17-jarige Leidenaar aangehou den die stenen gooide naar politie- Datzelfde lot overkwam 6-jarige plaatsgenoot die zich agressief tegen politie- had ingegooid van een winkel. De totale glasschade bleef volgens poli tiewoordvoerder Henk Langen- doen overigens beperkt: in totaal kwamen er tien klachten binnen van ingegooide ruiten. Brandjes Omstreeks 21.10 uur op oudjaars- avond ontstond brand in het scho lencomplex aan het Broekplein. Volgens de brandweer is tegen de gevel van de school een brandje ge stookt met onder meer kerstbomen. Het vuur sloeg over naar het kozijn. Door de hitte sprongen de ruiten en het vuur verspreidde zich in een van de lokalen. De schade wordt ge schat op duizenden guldens. De brandweer was snel ter plaatse en kon erger voorkomen. De blus werkzaamheden vergden ongeveer een uur. De waterschade bleef be perkt. Een paar uur later wercf een bouwkeet aan de Stevenshofdreef in brand gestoken. De brandweer kon weinig van de houten schuur redden. Even later ging een dubbele bouwkeet, even verderop gelegen aan de Stevenshofdreef, groten deels in vlammen op. De schade be draagt enkele tienduizenden gul dens. De brand in restaurant El Torro aan de Steenstraat werd oudejaars avond vlak na elf uur gemeld. Van verschillende kanten werd de brandweer gealarmeerd met de me dedeling dat er 'een gasexplosie had plaatsgehad' aan de Steenstraat. Dat bleek evenwel niet het geval. Waarschijnlijk door het knappen van ruiten en doordat de winkelruit er uit was geslagen, hebben omwo nenden de indruk gekregen dat het om explosie ging. De brand woedde bij aankomst van de brandweer op zowel de per ste als de tweede verdieping. Vol gens brandweerwoordvoerder Van der Meijden is het vuur waarschijn lijk ook op twee plaatsen ontstaan. Vreemd was ook dat de winkelruit er kennelijk door anderen, van bin nenuit, was uitgeslagen. Het ver moeden bestaat dat de brand is aan gestoken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het vuur is bestreden met twee autospuiten en een ladderwagen. De schade wordt door de brand weer geschat op een kleine 50.000 gulden. Het pand liep veel water- en rookschade op. Omstreeks 19.00 uur oudjaars- avond raakte een caravan in brand nabij de Kiekendiefhorst. De brand werd geblust en de caravan werd bij het politiebureau geplaatst. Twee pvc-roeiboten nabij de Trompstraat gingen in de nacht van oud op nieuw eveneens in vlammen op. Op de Kooilaan brandde een auto uit. De eigenaar van het voertuig heeft zich nog niet gemeld. Samenwerking Leiden kent de laatste paar jaar een redelijk rustig jaarwisseling. Over de jaarwisseling 1989/1990 spreekt de politie zelfs van een 'keurige oud- en nieuwviering'. Zowel poli tie als brandweer verklaren dat me de door de goede samenwerking die zij samen hebben en met de ge meentereiniging. In geval van over last, bij kerstboombranden bij voor beeld, wordt eerst door de politie de omgeving 'vrijgemaakt' zodat de brandweer zonder problemen kan blussen. De gemeentereiniging haalt vervolgens snel de troep weg om te voorkomen dat opnieuw brand wordt gesticht. Ook in de loop van oudejaarsdag zijn op verschillende plaatsen kerst bomen en banden weggehaald. Zo werden ladingen kerstbomen en banden weggehaald in onder meer de Rooseveltstraat, Seringenstraat, Noorderstraat en Dobbedreef. Ten aanzien van kerstboombrandjes ge durende de nacht deed de politie niet erg moeilijk, aldus de politie- De derde aanhouding werd ver richt in de Haarlemmerstraat.' Een 19-jarige man uit Leiden werd in de kraag gegrepen nadat hij een ruit Pancras De wijkvereniging Pancras West houdt zondag 7 januari van 16.00 tot 18.00 uur een nieuwjaarsborrel in het Koetshuis. De muziek op de receptie wordt verzorgd door Bart Veldkamp. De Burcht Muziekvereniging De Burcht geeft zon dag 7 januari haar nieuwjaarsconcert in het eigen clubgebouw aan de J.C. de Rijpstraat 21Aansluitend op het concert wordt de nieuwjaarsreceptie gehouden. De zaal is open om 12.00 uur. Winnie Mandela Buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat 4 houdt zondag 7 januari een nieuwjaarsreceptie voor medewer kers en bewoners van de Stevenshof. Lakenhal Op zondag 7 januari wordt in de Laken hal een gratis rondleiding gehouden langs de tentoonstelling 'De jaren zestig. Actie kunst en cultuur in Leiden'. Hierin wordt een overzicht gegeven van de poli tieke, maatschappelijke en culturele ont wikkelingen in de zestiger jaren. Aan vang 15.00 uur. LEIDEN - De 22-jarige M.T. de Prie uit Leidenaar is in de nacht van oud op nieuw om het leven gekomen bij een verkeersongeval in Leiden. De man raakte de macht over het stuur kwijt en botste tegen het stalen hekwerk op de Rijnzichtbrug. Een medepassagier raakte gewond. Vlak na half zeven nieuwsjaarsmorgen was het groepje van vijf kennelijk op weg naar huis. Komende vanaf de Morsweg wilde de chauffeur linksaf richting Haagweg rijden. In de bocht raakte de man de macht over het stuur kwijt, maakte een slinger over de weg en kwam tegen de Rijnzichtburg tot stilstand. De chauffeur werd met spoed overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis waar hij kort daarna aan zijn verwondingen is overleden. Een 21-jarige Voorschotenaar die naast hem zat, liep diverse verwondingen op aan hoofd en hals. Hij is op genomen in het AZL. De drie inzittenden op de achter bank kwarhen met de schrik vrij. De politie onderzoekt of er wellicht sprake is geweest van alcoholgebruik. De auto raakte total-loss. De shoarmazaak woordvoerder: "Waar dat geen kwaad kon, hebben we de vreugde vuren laten branden". De Leidse politie is vlak voor en vlak na de jaarwisseling door velen gebeld dat zij overlast hadden van vuurwerk. Hoewel de politie tegen het afsteken van vuurwerk buiten de daartoe toegestane tijden hard optreedt, neemt het aantal klachten evenwel toe. De verklaring daar voor is waarschijnlijk dat meer mensen er sinds kort van op de hoogte zijn dat vuurwerk alleen tij dens oud en nieuw mag worden af gestoken. Overigens is de politie vanaf zaterdag niet of nauwelijks meer opgetreden tegen het afsteken van vuurwerk. Twee studenten raakten ncnt ge wond bij een knokpartijtje met een aantal Leidenaars in de Janvossen- steeg. De beide heren wekte de toorn op toen zij na een discussie over het gooien van vuurwerk een leeg flesje bier in de richting van het groepje Leidenaars gooide. Daarop ontstond een vechtpartij waarbij de 22- en 24-jarige studenten licht ge wond raakten. Bij de vechtpartij sneuvelde een aantal ruiten van panden in de Janvossensteeg. De Eerste Hulpdienst verleende omstreeks 4.40 uur nieuwjaarsoch tend assistentie aan een 17-jarig meisje die licht gewond was geraakt toen zij over het hek van De Burcht was geklommen. Zij bleef met haar teen aan een van de spijlen van het hek haken en liep daardoor een wond op, die ter plaatse door de EHD werd behandeld. De Leidse kroegen deden in de nacht van zondag op maandag goe de zaken. Vele cafés openden de deuren omstreeks 1.00 uur in het nieuwe jaar en bleven tot laat open. Met uitzondering van een incident in een café in de binnenstad, viel er in horecazaken geen onvertogen woord. In het betreffende café kreeg een 20-jarige vrouw uit Kat wijk het aan de stok met de barkee per. Volgens de politie deed de man toenaderingen tot de vrouw, maar was zij daarvan niet gediend. Daar op werd zij door de barkeeper ge sommeerd de zaak te verlaten. Zij weigerde dat, waarop zij door de man uit de zaak werd gezet. Zij kreeg daarbij een klap in haar ge zicht. Pancras-West vreest 'conflicten' op Hooglandse Kerkgracht (foto Hei LEIDEN - Wijkvereniging Pancras- West is tegen het plan van de ge meente om het eenrichtingsverkeer op de Hooglandse Kerkgracht in te trekken. In een bezwaarschrift aan de gemeente schrijft de vereniging dat het tussen de Nieuwstraat en Moriaansteeg fysiek onmogelijk is om twee auto's elkaar te laten passe ren. Gevreesd wordt dat hierdoor conflicten tussen automobilisten zullen toenemen. Het invoeren van tweerichtings verkeer zal het voor de voetgangers en fietsers onveiliger maken. De wijkvereniging vindt dat deze maat regel in strijd is met het beleid om de binnenstad autoluw te maken. Conflictsituaties tussen automobi listen doen zich volgens Pancras- West nu al voor op de Nieuwstraat, tussen de Hooglandse Kerkgracht en Hartesteeg. De vereniging stelt voor om op die plaats het tweerich tingsverkeer juist op te heffen. Volgens de gemeente blijkt in de praktijk dat veel mensen ondanks het verbod de Hooglandse Kerk gracht opgaan, omdat het vanaf de Nieuwstraat niet mogelijk is om door de afgesloten Burgsteeg te rij den. Daarnaast is ter hoogte van de afsluiting op de Nieuwstraat een in validenparkeerplaats. Voor gehan dicapten blijkt het moeilijk te zijn om de Nieuwstraat te verlaten door achteruit te rijden. Directie verkeer en vervoer verwacht niet dat het tweerichtingsverkeer conflicten zal opleveren. Gevangenisstraf van 4,5 jaar voor overval in Cobetstraat LEIDEN/DEN HAAG - Een 22-jari- ge Amsterdammer heeft vier jaar en zes maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf gekregen voor het overvallen van het PTT-agentschap in de Cobetstraat. Gewapend met een luchtdrukalarmpistool maakte hij eind 1988 samen met een neef 178.00 gulden buit. De neef heeft hiervoor inmiddels een gevangenis straf van zes jaar gekregen. De Amsterdammer liep vlak na de overval tegen de lamp omdat de auto door een getuige werd her kend. Na de overval bekende hij binnen anderhalve maand soortge lijke misdaden te hebben gepleegd op PTT-agentschappen in Rijnsa- terwoude en Zevenhoven. De man kreeg een lichtere straf dan zijn neef omdat die hem tot de misdaden zou hebben aangezet. De Amsterdammer had tot dan toe nog geen crimineel verleden. Flinke buit bij inbaak aan Steenstraat LEIDEN - In de nieuwjaarsnacht is in een aantal panden in de binnen stad ingebroken. Van een woning aan de Steenstraat werd de voor deur met grof geweld opengebro ken. Er verdwenen twee kleurente levisies, twee videorecorders, een aantal cassette- en videobanden, een cd-speler en een bedrag van 1350 gulden. Uit een kledingzaak aan de Haar lemmerstraat verdwenen een 5-tal overhemden, 30 pullovers en 40 spijkerbroeken nadat inbrekers de ruit uit de toegangsdeur hadden ge- Inbrekers die, op nieuwjaarsoch tend, via een ingeslagen raam een woning aan de Oude Singel waren binnengegaan werden op heterdaad betrapt. Toen de politie ter plekke kwam sloegen de ongewenste gas ten op de vlucht. Na een klauterpar- tij over daken en muren wisten de inbrekers aan de politie te ontsnap pen. In de woning stonden een aan tal dozen met kostbare spullen klaar om te worden meegenomen. LEIDEN - Geboren: André, zv. H.S. van El- ten en M. van Duijn; Huig, zv. H. van Duijn en L. Hoek; Meike Nelly Willemien, dv. R.J.T. Jonker en A.D. Star; Elizabeth Catharina Fran- cisca, dv. F.A. Hulsebosch en I.L. van der Kant; Thomas Pieter, zv. G.P. de Bes en E.J.M. Kempers, Chantal, dv. H.F.B. lüschen en M. van Duin; Maria Elisabeth, dv. C.W. van de Meent en M.G. Verdoes; Roderick Ewoud, zv. P A. Koster en C E. Weijers; Aernout Floris, zv. P A. Koster en C.E. Weijers; Charlotte Eline, dv. P.A. Koster en C.E. Weijers; Wilhelmus Ni- colaas, zv. W.A.M.J. Piketh en LS. Linne- mann; Laila, dv. E.M. Benali en Z. Hadidi; Jo hannes Walter, zv. T.J. Stol en G. Los; Sjoerd, zv. M. Tegelaar en H.J. Meijvogel; Harmique, dv. H. Boxum en F. van dér Klocht; Steven Christiaan Shevan, zv. S.D.U. Hemradj en P.G.C.M. van Steijn; Oscar, zv. K. van Zijver- den en D.Y.J. Pierre; Coen Jacobus Gerardus, zv. E.A.J. Lieferink en L.M. Brouwer; Mandy Natasja, dv. M.R.D. Glasmacher en M.G. Hen- C.T. Westerlaken; Timotheus Johannes Petrus, zv. J.P. van Elk en P.J.M. Geerlings; Deborah, dv. D.C. van der Plas en E.l. Rijns burger, Nandretti Gianni Bajus, zv. G.V.A. Si mon en S.P. Lobato; Marco Maurice, zv. C.M.J. van Stijn en P. Spierenburg; STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13