HET IS NOfr EVEN... Klein chemisch afval valt niet op O Oplettendheid voorkomt ongelukjes met magnetron EG-normen voor radioactieve straling in voedsel te soepel vlaggetjesweek ren en voeding in kinderdagverblij ven wordt te vaak op kamertempe ratuur bewaard. Bacteriën kunnen zich volop ontwikkelen en nitraat in groenten zet zich om in giftig nitriet. Andere magnetronverrassingen zijn vonkenregens bij gebruik van verkeerd serviesgoed. Ongelijkma tige verhitting is evenmin een denk beeldig risico: dat komt doordat wa ter en vet sneller op temperatuur zijn dan andere bestanddelen. Het kan derhalve vóórkomen dat het voedsel aan de een kant kokend heet is en aan de andere kant nog bevroren. Riskant is ook het feit dat vloei stoffen in de magnetron niet altijd borrelen op het kookpunt (kookver traging). Dat gebeurt pas als er be weging in komt (als de deur open gaat) waardoor de gebrukker zich lelijk kan verbranden. Een lepel in de kop of kom helpt hiertegen. Levensmiddelen die te lang wor den verhit kunnen verkolen en brand veroorzaken. Ook hier is op lettendheid dus geboden. Eten met alcohol (likeur, bij ontdooien van toetjes) kan een explosie veroorza ken omdat de alcohol verdampt. Maar in de meeste gevallen, conclu deert Warentest, is onvoorzichtig gebruik de oorzaak van ongeluk ken. De meeste zijn met een goede gebruiksaanwijzing te voorkomen. Voor het ontdooien en snel op temperatuur brengen van kleine hoeveelheden kan worden volstaan met een simpele magnetron die nog geen vijfhonderd gulden kosten, vindt Warentest. Wil men het appa raat gebruiken om vlees knapperig bruin te maken, of andere vlees- en kaasgerechten bereiden zoals dat in de conventionele.bakoven gebeurt, dan moet men een gecombineerde magnetron aanschaffen. De prijzen daarvan liggen aanzienlijk hoger. Warentest heeft een beperkt aan tal combinatie-toestellen beproefd en zij kregen allemaal de kwalifica tie 'goed'. Het zijn Bosch, Brother, Panasonic, Sharp en Siemens. Bij de kleine, simpele werden de Bau- Het gemak van de magnetron dient de mens. Er liggen echter ongelukjes knecht (MW600), Siemens (HF1200) op de loer, die met de nodige oplettendheid kunnen worden voorkomen. en Toshiba (ER5400D) 'goed' be- (foto gpd) vonden. De Europese normen voor radio-ac tiviteit in voedsel zijn veel te soepel. De radioactieve besmetting door voedsel kan in het eerste jaar na een kernongeval een dosis geven van dertig milliSievert voor volwasse nen. Volgens professor Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu te Utrecht zijn deze EG- normen strijdig met het Nederland se Besluit Stralenbescherming. Volgens dit Besluit mag een vol wassene hooguit vijf milliSievert oplopen, mits hij of zij gedurende het gehele leven niet meer dan ge middeld één milliSievert per jaar krijgt. Na het ongeval met de kerncen trale in het Russische Tsjernobyl in 1986, zijn er in de Europese Ge meenschap in alle haast normen op gesteld: melk mocht 125 Becquerel (Bq) per liter bevatten en groente en fruit 90 Bq. Ter vergelijking: toen na de bovengrondse atoomproeven in de jaren zestig in voeding 10 Bq ce sium werd aangetroffen, vond men dit zo alarmerend, dat die boven grondse kernproeven werden stop gezet. De kernernergie-industrie vond de EG-normen onrealistisch en niet samenhangend, omdat er in melk meer mocht zitten dan in groente, hoewel kleine kinderen meer melk dan groente gebruiken. Dit leidde er toe dat de EG op 30 mei nieuwe normen uitvaardigde, namelijk van 370 Bq voor melk en 600 Bq voor overige voeding. De industrie vond echter dat de normen nog soepeler zouden mo gen. Als argument werd een kosten- baten-vergelijking gebruikt. Zo re kende bijvoorbeeld Arrigo Cigna van de Italiaanse ENEA op een con gres van de Europese Commissie begin december uit, wat voor Italië de kosten en baten zijn geweest van de stralingsnormen na Tsjernobyl. Door de maatregelen op grond van deze normen liepen de mensen minder straling op en werd er min der schade toegebracht aan de ge zondheid. Dat is in geld te vertalen. Maar volgens Cigna was de schade die de Italiaanse economie daar door heeft opgelopen veel groter. Hij juichte dan ook toe dat de Eu-, ropese Commissie niëuwe soepeler normen heeft vastgesteld. De Europese Commissie heeft daartoe op 16 juni 1987 een voorstel gedaan. Nu mag in melk 1650 en in granen en vlees 4000 Bq per liter of kilo zitten. Het Europees Parlement heeft het voorstel van de Europese Commissie op 16 december 1987 af gekeurd. Het Europees Parlement stelde de normen op 250 Bq voor melk en 1600 Bq voor overige voe dingsstoffen. De Europese Commissie heeft zich echter niets aangetrokken van het parlement. Een ongewijzigd voorstel werd op 22 december 1987 goedgekeurd door de Europese Mi nisterraad. Later werden nog aan vullingen vastgesteld, bijvoorbeeld dat in voedingsmiddelen die men sen zelden nemen (zoals truffels en kaviaar) 40.000 Bq per kilo mag zit ten. Het Europees Parlement diende echter op 4 maart 1988 een klacht in bij het Gerechtshof van de Europe se Gemeenschap over de normen en de manier waarop de normen zijn vastgesteld. Op basis van deze soepele EG- normen kunnen we zelf uitrekenen hoe groot de stralingsdosis is die mensen ontvangen als ze een heel jaar voedsel eten dat net binnen de normen valt: 30 milliSievert. Het ministerie van milieu houdt het op 15 millieSievert, maar zelfs die do sis is strijdig met een andere norm van hetzelfde ministerie, namelijk dat mensen niet meer dan 5 milli Sievert mogen oplopen. Milieumi nister Alders is de aangewezen per soon om ervoor te zorgen dat de EG- strenger worden. De dosis radioactieve straling die een mens binnenkrijgt wordt uitgedrukt in Sieverts. Vroeger was dat in rem: 1 Sv is 100 rem. De formule is: als 10.000 mensen aan 1 Sv worden blootgesteld sterven er 125 aan daardoor opgelopen kanker en krijgen er 200 misvormd nageslacht. Net als over de maximaal toelaatbare stra- lingsdoses lopen hierover de (geleerde) meningen ook over uiteen. Veel mensen weten niet precies wat 'klein chemisch afval' is. Natuurlijk weet iedereen zo langzamerhand dat batterijen niet zomaar mogen worden weggegooid. Maar restjes nagellak, bepaalde verfsoorten en lakken zijn net zo goed chemisch af val. Het zou handig zijn als op het produkt wordt vermeld of de res tanten of verpakkingen van die pro- dukten klein chemisch afval is en gescheiden van het normale afval moet worden verwerkt. samenstelling Raymond Peil De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH) heeft dit idee opgevat en bij de rijksoverheid on der de aandacht gebracht. Zij is voor een opvallend logo op verpak kingen en produkten die na gebruik tot het klein chemisch afval beho ren. En voor stoffen tassen die de plastic tas moeten verdringen. De vereniging probeert op een zo prak tisch mogelijke manier mee te strij den in het gevecht tegen de milieu vervuiling. "Wij hebben de afgelopen twee jaar geprobeerd om onze leden zo goed mogelijk te informeren over klein chemisch afval. Zulke onder werpen, die op de bijeenkomsten van de verschillenden afdelingen van de vereniging aan de orde ko men, worden vaak aangedragen door de leden zelf', vertelt H.C. Bergsma-Verhoef, lid van de ad viescommissie consumentenbelan gen ter ondersteuning van de NVvH. Daarnaast is door de afdeling Ede de NVvH heeft 220 verschillende afdelingen verspreid over het hele land het idee ontstaan stoffen tassen te verspreiden waarop een waarschuwing staat dat al die plas tic tassen een aanslag op het milieu betekenen. "Ook een idee dat we landelijk hebben opgepakt. Die stoffen tassen bestaan natuurlijk al lang en we streven er echt niet naar zoveel mogelijk van onze tassen te verko pen. We willen alleen met de ver spreiding ervan consumenten erop wijzen dat we net zo gemakkelijk zonder die milieuvervuilende plas tic tassen kunnen", aldus R. Kamp- huis-Folkerts, lid van het dagelijks bestuur van de vereniging en ver antwoordelijk voor de publiciteit. Het logo voor klein chemisch af val en de stoffen tas liggen op het terrein van de belangenbehartiging van consumenten. Dit is één van de vier werkterreinen waar de vereni ging zich begeeft. De andere drie zijn vorming, kadertraining en pu bliciteit. Bergsma-Verhoef: "Om de belan gen van consumenten te behartigen volgen we een twee-sporen-beleid. Aan de ene kant geven we produkt- informatie. Hiervoor heeft de vere niging al in 1926 het keurmerkinsti tuut IVHA opgericht. Deze stich ting keurt desgevraagd produkten en voorziet ze afhankelijk van het onderzoek van het keurmerk 'Goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen'. "Aan de andere kant", vervolgt Bergsma-Verhoef, "proberen we ook op maatschappelijk terrein be langen te behartigen. Zo houden we ons onder meer bezig met de kwali teit van het milieu, het wonen en de gezondheidszorg. We hebben bij voorbeeld samen met de vereniging Landelijk Beraad Gezondheidsini tiatieven een ziekenhuisbrief sa mengesteld. In deze brief staan vra gen die mensen moeten of kunnen stellen en papieren die mensen moeten hebben voor, tijdens en na de ziekenhuisopname". Alle 220 afdelingen hebben een eigen belangen behartigster consu mentenaangelegenheden. De afde lingen zijn gebundeld in elf gewes ten die één centrale consumenten belangenbehartigster hebben. En de gewesten worden weer vertegen woordigd in het algemene bestuur waar één lid van het dagelijks be stuur verantwoordelijk is voor de consumentenbelangen. De NVvH heeft 47.000 leden en achter die le den staan nog eens net zoveel huis houdens. Alleen vrouwen kunnen lid worden van de vereniging. Deskundigen blijven kibbelen over de risico's voor de gezondheid van magnetronovens, tegenstanders be weren dat zij schadelijk zijn en zelfs kanker kunnen veroorzaken. De Duitse consumentenorganisatie Stiftung Warentest heeft een groep van elf wetenschappers en technici laten discussiëren en zij werden het niet eens. Duidelijk werd dat nie mand kon bewijzen dat straling uit magnetrons gevaarlijk kan zijn voor de mens. Voor het tegendeel was echter evenmin bewijs te leveren. Zonder enig risico is het gebruik van een magnetron niet (maar dat geldt voor het gebruik van een keu kenmes evenzeer). De microgolven van de magnetron brengen de mole culen van het voedsel in beweging zodat een gerecht of drank zichzelf verhit. Lekkage van straling uit de oven zou kunnen betekenen dat de moleculen waaruit de mens bestaat ook kunnen worden verhit. De meeste apparaten hebben dan ook een dubbele sluiting en beveili ging op de deur van de oven. De lek kage bij een goed functionerende deur is zo gering dat de mens geen risico loopt. Bovendien is de kracht van de straling op een meter afstand van de bron al tot een tiende afgeno- Waarschijnlijk is er weinig ver schil in behoud van vitaminen en ei witten tussen normale kookwijzen en magnetronovens. De voedings waarde van het voedsel blijft in de magnetron beter bewaard omdat de toebereiding korter duurt en er minder water en vet worden ge bruikt. Het snelle opwarmen heeft echter ook nadelen. Ziektekiemen kunnen door de korte toebereidingstijd be ter in léven blijven. Vooral bij pluimvee en vis is dat niet zonder ri sico. Er zijn wel trucjes om het risi co op besmetting zo klein mogelijk te houden. Hapklare porties moeten niet in de keuken blijven staan, maar direct in de koelkast worden opgeborgen. Eten dat wordt inge vroren moet direct na het koken in de diepvries. De porties moeten bij het verwarmen worden afgedekt zo dat de zich ontwikkelende water damp ziektekiemen doodt. Volgëns Warentest worden derge lijke gulden regels niet altijd nage leefd. Vooral maaltijden voor oude-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12