"Kabel-tv duurder door commerciële omroepen' Drinkwater duurder door fusie DE T VAN TOEN Paal en perk stellen aan inlaat vervuild Rijnwater in Zuidhollandse polders Brede steun van scholen en bedrijven voor adoptieplan DE LEGENDARISCHE PEDEL P. SOMERWIL MAANDAG 4 DECEMBER 1989 REGIO PAGINA 9 Kabelexploitanten waarschuwen rijksoverheid LEIDEN - Kabeltelevisie wordt een stuk duurder wanneer commerciële tele- Nederlandstalige pakket dat een groot aantal kabelexploitanten ook de Leidse regio hun abonnees aanbieden. Het pakket is onderge- televisie, Eenhoorn verwacht dat de af dracht van 15 procent van de adver tentie-inkomsten van commerciële visie wordt toegestaan. Dat bracht op de VHS-band en telt momenteel spra- verwacht voorzitter Een hoorn van de Vecai, de vere niging van kabelexploitan ten in Nederland. Eenhoorn zenders (Ned. 1, 2 en 3, BRT 1 en de Kabelkrant). Dat is de maxi male capaciteit van deze VHS- band. Wanneer de overheid de kabelex- verwijt de overheid niet ploitanten verplicht Nederlandsta- goed te hebben nagedacht ,dn°°rJ® over de financiële gevolgen voor het kabelnet bij de komst van commerciële tele- niet voldoende zal zijn om de kosten van extra technische voor zieningen te dekken. Hij vindt dat regionale kabelexploitanten zelf moeten uitmaken wat zij doorgeven en wat niet. Volgens secretaris Noordermeer van de gemeenschappelijke kabel- technische ingreep regeling in de regio Leiden, loopt Eenhoorn vooruit op een wijziging van de mediawet die in ieder geval niet eerder dan 1 oktober volgend geven, noodzakelijk om deze bij het kope pakket te voegen. Het komt er extra filters moeten Het probleem zit in het goedkope, goedkope pakket duurder wordt. worden ingebouwd en dat gaat geld jaar van kracht zal worden. Volgens kosten. Dit kan ertoe leiden dat het Noordermeer zijn er nog te veel Omwonenden bang voor overlast van expositieruimte ruimtevaartmuseum NOORDWIJK - Bewoners van d( Zwarteweg in Noord wijk zien niets 'Vandaag een museum, morgen een casino, eroscentrum of een bin go-centrum", aldus de bezwaarma kers. Volgens de klagers zou de ten toonstellingsruimte eerst in Noord- wijk aan Zee worden gebouwd. "Maar daar waren schijnbaar te veel bezwaren", zo vragen zij zich af. De bewoners van de Zwarteweg zijn bang dat zij veel overlast gaan ondervinden van verkeer. Ook zijn de bouw van een expositieruimte zij bang voor perkeeroverlast in hun de directe omgeving van hun wo- woonomgeving. De bezwaren van de bewoners komen vanavond aan de orde tij dens een vergadering van de raads- ruimtelijke orde ningen. Het is de bedoeling dat op de hoek van de Zwarteweg/Kepler- laan op het terrein van de Estec een ruimtevaartmuseum komt. De bewoners vragen zich af of op ning. Behalve dit bezwaar worden Gekker "Het kan nog veel gekker worden", verwacht Noordermeer om aan te geven met welke stormachtige ont wikkelingen de kabelexploitanten de komende jaren worden gecon fronteerd. Hij wijst er op dat de PTT plannen heeft om over circa ander half jaar vier frequenties op de UHF-band die nu voor televisie in gebruik zijn, aan te wenden voor di gitale radio. Dat betekent dat voor de vier tv-zenders een andere plaats op de band moet worden gevonden en die is er nu nog niet. Speciaal blad om Noordwijk te promoten NOORDWIJK - De Stichting Promotie Noordwijk (SPN) en de plaatselijke VW hebben ge zamenlijk het 'Noordwijk Maga zine' uitgebracht. De kleuren- uitgave over de badplaats telt 60 pagina's en heeft een oplage van 200.000 exemplaren. Het maga zine is gratis verkrijgbaar en wordt in binnen- en buitenland verspreid. Het 'Noordwijk Magazine' geeft informatie over alle facet ten van de Noord wij kse samen leving. waaronder het toerisme, de uitgaansmogelijkheden en het winkelgebied. Ook de histo rie van de gemeente wordt be licht. De teksten in het magazi ne zijn in vier talen weergege ven en de uitgave is geïllu streerd met tal van (kleuren-)fo- to's. SCHIPHOL Nauwkeurig manoeuvrerend werd die wordt gebouwd voor de vliegmaatschappij zaterdagmorgen een enorm overspanningsdeel de Transavia. De hangar is nodig omdat Transavia de poort van Schiphol-oost binnengeloodst. De con- luchtvloot uitbreidt met Boeings 757. De hangar structie is een onderdeel van een nieuwe hangar. wordt 90 meter breed en 19 meter hoog. (fotoANP) KETTINGBOTSING - Bij een ket tingbotsing in de Van de Mortel- straat in Noordwijk zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie perso nenauto's aanzienlijk beschadigd De botsing deed zich voor toen de chauffeur van de laatste auto niet in de gaten had, dat er voor hem werd geremd. Volgens een woordvoerder van de politie hadden de chauffeurs niet te veel gedronken. het Estec-terrein alles kan r ook nog over vij andere bezwaar- worden gebouwd, wat niets met het schriften hoorzittingen gehouden, eigenlijke doel van het programma De bijeenkomst begint om 19.30 uur van Éstec/Esa te maken heeft, in het gemeentehuis. Opgescheept met miljarden liters 'vreemd water' GOUDA - De Watermaatschappij Elf Gemeenten is een gevolg van de Zuid-Holland Oost (WZO) gaat per 1 plannen van de provincie. Die wil in De meeste gemeenten hebben de januari 1990 samen met het Drink- Zuid-Holland alle kleine drinkwa- capaciteit van de UHF-band al vrij- waterbedrijf De Elf Gemeenten, terbedrijven samenvoegen tot drie wel opgebruikt. Noordermeer: "Dat Het nieuwe bedrijf fuseert een half grote. Op die manier kan volgens de betekent dat we enkele tv-zenders jaar later met waterleidingmaat- provincie de kwaliteit van het kwijtraken of moeten gaan verzet- schappijen in de Alblasserwaard, drinkwater beter worden gewaar- ten. Dat kan echter alleen wanneer Vijfheerenlanden, Oost-IJsselmon- borgd. de capaciteit wordt uitgebreid i dat kost weer geld.". "De huidige capaciteit bedraagt de waterprijs van 'Zuid-Holland verzet gestuit. WZÖ Oost' waarschijnlijk met zes tot ze ven procent per jaar stijgen tot on geveer 1,40 of 1,50 gulden per kubie- De Elf Ge meenten onderschrijven de ideeën van de provincie echter. "Om de voortschrijdende vervuiling van het grondwater en het oppervlaktewa ter goed te kunnen aanpakken, is het noodzakelijk dat bedrijv DEN HAAG - De Zuidhollandse i rivierwaters i in de meeste gemeenten ders. Uitbreiding is mogelijk. De kabels in de grond kunnen het alle maal wel hebben maar de verdeel- ke meter, kastjes in de straten moeten worden aangepakt. Gaat het om bescheiden De tariefsverhogingen zijn nood- bedragen dan kan dat uit de begro- zakelijk om de kwaliteit van het bredere basis krijgen", stelt direc ting van de kabelregeling, anders is drinkwater te handhaven en te ver- teur H.E.J. Boon van WZO. het toch de abonnee die extra moet beteren. De bedrijven willen hier- betalen". Het bestuur van de gemeen schappelijke regeling besloot enige maanden geleden een onderzoek te starten naar de uitbreidingsmoge lijkheden van het kabelnet om dit soort problemen in de toekomst De Waterleidingmaatschappij drijven ongedaan wil maken. Zuid-Holland Oost. waarbij onder f)vpr<;rhnt meer de gemeenten Leiderdorp, ^vciöliiui Zoeterwoude, Alkemade. Leimui- den. Rijnsaterwoude, Koudekerk, Hazerswoude en Boskoop zijn aan gesloten, telt op dit moment nog 105.000 aansluitingen. De Elf Ge meenten, die onder meer Nieuw koop, Nieuwveen en Ter Aar van water voorziet, heeft 20.000 aanslui tingen. Als per 1 juli ook de vier an dere bedrijven aan de fusie deelne men, ontstaat een waterleiding maatschappij met 270.000 klanten. Daarmee zou het tot een van de gro tere in Nederland gaan behoren. ueteien. ut: ueunjveii wuien mei- -rr toe onder meer twee nieuwe pomp- TiamGTStUK stations bouwen langs de rivier de Hoewel de definitieve besluiten nog moeten nog worden afgerond. Op Of ook die tweede fusie doorgaat, is volgens Boon nog niet volledig daan' zeker. "De gesprekken daarover De verhoging van de tarieven van de WZO heeft op zichzelf niets met de fusie te maken, stelt Boon, maar met de verbetering van de water kwaliteit. Om de verschillende maatregelen te. bekostigen wil het bedrijf zijn prijs in een paar stappen verhogen van 1,10 naar 1,40 tot 1,50 gulden. "We denken daarbij aan een jaarlijkse prijsstijging van zes tot ze ven procent. Definitieve besluiten zijn hierover nog niet genomen. Een en ander is ook afhankelijk van de opstelling van de overige fusiepart ners en de snelheid waarmee de in vesteringen moeten worden ge- Lek. De pompstations in Alphen en moeten worden genomen, is de fu- Hazerswoude, waar de kwaliteit sie tussen WZO en De Elf Gemeen- van het water steeds moeilijker is te ten volledig rond, verklaart Boon. waarborgen, zullen vervolgens tus- Het bestuur van De Elf Gemeenten sen 1995 en 2000 worden gesloten, buigt zich 11 december over de sa- te zijn. Noordermeer verwacht Met de bouw en de sloop van de sta- menvoeging. De Raad van commis- dat het huidige kabelnet in ieder ge- tions is een bedrag van ettelijke mil- sarissen van WZO neemt vier dagen val tot 36 zenders en mogelijk zelfs joenen guldens gemoeid. i de inlaat van Rijnwater in de wordt verlaagd: Dit wordt gedaan tot circa 50 zenders kan worden uit- om de anders te drassige bodem ge schikt te maken voor het berijden geveer tweehonderd miljard liter met grote landbouwmachines. De vervuild Rijnwater de polders inge- ZHM wijst nu op mogelijkheden laten. Deze inlaat van 'gebieds- om het water dat in het vooijaar vreemd' water draagt volgens de wordt weggepompt te bewaren ZHM bij aan de vervuiling van het voor de zomers, wanneer nieuw wa- polderwater en leidt tot verarming ter moet worden ingelaten. (minder planten- en diersoorten) van het Zuidhollands polderland schap. Deze week wordt door de milei- ufederatie een rapport a ale staten aangeboden, later een besluit. Boon verwacht dat Watervoorziening Rijnland. De pro- De tarieven van De Elf Gemeen ten, die op dit moment iets hoger dit moment ziet de zaak er echter zijn dan die van WZO, zullen na 1 ja- gunstig uit". Hij heeft de hoop dat te zijner tijd ook het Alphense water leidingbedrijf in het nieuwe nutsbe drijf opgaat. Alphen heeft zich vorig jaar, tegen de zin van de provincie i, aangesloten bij de Energie- worden verlaagd en vervol gens twee jaar lang worden 'bevro ren'. Dat kan omdat De Elf Gemeen ten een 'overschot' heeft aan vermo gen. Met hoeveel de waterprijs om laag gaat, is nog niet bekend. Daar over neemt het bestuur van dit wa terbedrijf op 11 december een be sluit. Een van de peilers van het Inte graal Waterhuishoudingsplan van de provincie vormt het zogenoemde provinci- kwantiteitsplan. De ZHM heeft kri- rin ver- tiek op het ontwerp-kwantiteits- slag wordt gedaan van een studie plan dat de provincie gereed heeft. deze problematiek. Ook den technische mogelijkheden ge noemd om gebiedsvreemd water te rug te dringen. Het is de bedoeling tuur- dat het rapport door de provii wordt gebruikt bij het opstellen het Integraal Waterhuishoudings- belangenafweging n< plan. voor het milieu kijkt. De milieufederatie vindt dat bij wa- terhuishoudkundige ingrepen na- milieuorganisaties advies daarover moeten kunnen geven, zo- ook een adviseur is die bij de het belang DEN HAAG De oproep van 21 ondernemers om scholen te adopte ren lijkt op brede steun te kunnen rekenen. Tenminste veertig andere bedrijven - verenigd in de Tafelron de van de Stichting Maatschappij en Onderneming - hebben laten we ten scholen stageplaatsen en gast docenten te willen leveren. Op die manier moeten bedrijfsleven en on derwijs beter op elkaar worden af gestemd. De scholen zelf hebben het initiatief massaal met instem ming begroet. Een woordvoerder liet vanmor gen namens de stichting weten dat de aandacht in eerste aanzet op het avonduren de deuren wel eens ge- voor hun eindexamen zitten de ge- Minister Ritzen (onderwijs) heeft beroepsonderwijs wordt gericht: la- opend moeten zijn voor het bijscho- op de voorgrond. Want juist hier ligt docenten zo eens in de tien jaar sta- achterstand. Leermid- ge lopen bij de onderneming waar mee een samenwerking is aange gaan. Zodoende blijven zij op de de laatste ontwikkelin- delen en faciliteiten worden ronduit als 'zorgelijk' omschreven. De 21 ondernemers, waar onder hoogte meer enkele banken, verzekerings- gen. maatschappijen, een keten Hoewel het niet geheel te vergelij- gen die een beroepsopleiding vol gen, maar ook scholieren die een mavo, havo of vwo voltooien zijn er welkom. Het Ashram, bij beeld, i; bestuur lang geleden is er, met medewer- de mers. De bewindsman zei voo AVRO-radio het op zich goed te vin den dat het bedrijfsleven zich meer gaat bezighouden met het onder- ertegenwoordigd in het wijs. "Scholieren moeten in aanra- SONAR. Nog niet zo king komen met de produktie- en de arbeidsmarkt. Daarom middelen. Bedrijf en school zullen derwijs tot stand gebracht. De nauw samenwerken. Voor de Stichting SONAR (onderijs en be- school betekent dat. dat ook in de drijsleven) biedt alle scholieren die king van het Gewestelijk Arbeids- goede zaak als scholen kunnen ken bureau, een drijfsleven komen die schikbaar is krijgen. wat daar allemaal plaatsheeft". In de toekomst wil de elke school be- minister dergelijke adoptieplannen bruikleen te ver- uitbreiden naar ziekenhuizen en an dere instellingen. /LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Een van de meest legendarische figuren uit de geschiedenis van de Leidse universiteit in de ne gentiende eeuw is niet een profes sor of een student maar een een voudige boekhandelaar, Pieter Somerwil, die van 1828 tot 1895 leefde. Naast boekhandelaar en boekdrukker was Somerwil na melijk ook, sedert 1869, pedel van het studentencorps als opvolger van de al even vermaarde Robert. Voortaan zou Somerwil het corpswapen boven zijn winkel voeren en zijn diensten voor het corps namen al snel mythische Onder de bescheiden titel van pe del stond Somerwil in feite naast het Corps. "Hij was dienaar in de hoogere beteekenis van het woord", zo luidt zijn necrologie. Hij kende als geen ander de tradi ties van het studentenleven, hij was de grote raadsman van de el kaar afwisselende besturen, de vaste draad in een wisselend regi me. Zijn necroloog in de Studen tenalmanak van 1896 omschrijft het aldus: Somerwil was geniaal; wie bi- biotheken moet plunderen om wijsheid te zoeken voor een Co- lumbus-ei zal dit het best kunnen beoordeelenwaar een middel matige dagen lang zijn hersens pijnigde, had Somerwil slechts den bril op het voorhoofd te zet ten en de oplossing kwam voor den dag als de bonbon uit een automaat. Voelt men geen eer bied voor den man, die 's mor gens in Amsterdam plaatsen be spreekt voor Sarah Bernard, 's middags een verhuizing voltooit in den Zeeuwschen archipel en 's avonds een fakkeloptocht be stuurt van Wijtenberg naar Mi nerva? Hij had alle draden in handener kon geen nieuwe mu zikant of koetsier aan het firma ment verschijnen of Somerwil deed er wonderen mee en een le gioen van Leidenaars stond en viel naar de wenken van zijn hand'. De necroloog wilde, zo schreef hij, zijn verhaal niet ontwijden met anekdoten. Toch zijn er ge lukkig een paar tot ons gekomen. In zijn boek Academisch Dissol- ving Views uit 1875 geeft de Leid se student en later zo vermaarde journalist P. Brooshooft zijn in druk van Somerwil als volgt 'Somerwil gaat niet zitten, hij wil niet gaan zitten. Indien er een beweging bestond die nog meer werkzaamheden verraade dan loopen, dan zou Somerwil er in worden aangetroffen. Zoodra er vliegmachines worden uitge vonden zal hij er zich een aan schaffen. Indien gij morgen een baleen optocht, een illuminatie met chassinet, of wat ook wilt hebben, ga dan op uw gemak naar Somerwil, drink, eet en slaap op uwe gewone wijze, en neem eenvoudig de moeite mor gen uw feestkleed aan te trek ken: de muziek de decoraties, de ververschingen. de gasten, de fakkels, de huzaren, de lam- pioens. het chassinet, kortom al wat er noodig is zult gij gereed vinden. Wat er gedurende een maskerade door dien wonder man al niet wordt uitgevoerd is slechts de hoogere machten be kend. Het is met zekerheid uitge maakt, dat Somerwil op hetzelf de oogenblik bij een student pla ten heeft opgehangen, in zijn boekwinkel klanten heeft be diend en op den trein gezeten om in den Haag een muziekcorps te engageren'. Tot zo iemand zei men inderdaad niet: 'ga zitten en wilt ulwat ge bruiken'. Het mooiste voorbeeld over 's mans alomtegenwoordig heid geeft Mr. Willem Coops in zijn Leidsch Studentenleven, dat het studentenleven van zo'n twin tig jaar later beschrijft. Hij vertelt: 'Somerwil had den naam van al om tegenwoordig te zijn, zoodat hij altijd op het moment dat je hem 't meest noodig had, voor je neus stond. Zoo werd verteld, dat eens een baron Van Pal- landt, student te Leiden, zich met zijn familie op een zomer reis bevindende, wonderbaar lijk door dezen handigen pedel op onverwachte wijze uit een moeilijkheid werd geholpen. De zaak was deze: op een goeden morgen had de student met zijn familieleden van uit een klein plaatsje ergens in Zwitserland een tocht ondernomen, maar be merkten zij na eenigen tijd tot hun schrik dat ze hopeloos ver dwaald waren. Daar zij al ge- ruimen tijd onderweg waren, begon het gezelschap flink hon ger te krijgen en de mondvoor raad, die ze bij zich hadden was absoluut onvoldoende. De ver moeide wandelaars besloten op een klein rotsplateau te gaan rusten en het was op dit moment, dat een van het gezelschap pla gend tegen den Leidsche student dat een troepje Hollansche toe risten een bergtocht had onder- domen. Hij was hen toen van uit de verte gevolgd, daarbij goed acht gevend op den weg, zodat hij ze nog tot gids kon dienen ten slotte ook. Dat zulke diensten in den regel goed beloond werden, spreekt van zelf en dat mocht dan ook wel'. Val Inderdaad was Somerwil onmis baar en hij liet zich daar goed voor belonen. Dat leidde tot zijn val. In het lustrumjaar 1890 was de kas- commissie van het studenten corps tot de ontdekking gekomen dat corps en sociëteit al jaren het slachtoffer waren van ruimhartig rekenen van Leidse leveranciers. De administratie werd doorge vlooid en er werd afgerekend met het passieve stelsel van de voor gaande jaren, wat inhield dat een groot deel van de werkzaamhe den van de pedel vervielen. So merwil voelde zich daardoor diep gegriefd. Voor het oog werd hij zo met de onbetrouwbare leveran ciers gelijkgesteld, en hij wist wel dat hij goed betaald werd maar hij wist ook dat hij elke cent waard was. Het verbitterde dejaatste ja ren van zijn leven. De door hem opgevatte argwaan, zo schrijft zei: 'wasje nu maar in Leiden, dan riep je maar om Somerwil en stond er een goede lunch voor je'. Onmiddelijk daarop klonk het plotseling, met de vroolijke en eenigszins sarcastische stem van Somerwil zelf: 'Och heeren, dat gaat zoo ook wel; ik heb een flinken Rucksack en daar zitten allerlei uitstekende zaken in'. Men begrijpt hoe verbaasd het gezelschap opkeek. Het was na tuurlijk bij toeval dar Somerwil ook juist in dit dorpje was aan geland, en daar vernomen had zijn necroloog, 'deed hem bij elke daad van bestuur omzichtig rondzien of op zijn bemoeiing nog dezelfde prijs gesteld werd als in den goeden tijd'. Daf was jammer, want onmisbaar was Somerwil misschien niet maar nuttig en trouw wel. Bij zijn alomvattende inzet nam hij het bestuur en vele studenten van het Corps veel werk uit handen en veel zorg uit de kop. En dat ie mand weet wat hij waard is kan men hem niet kwalijk nemen. WILLEM OTTERSPEER

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9