Meer woningen voor 'gewoon' Oegstgeest Ten Have volgt Marselis op als lijsttrekker Voorschotens CDA Vrouwen gaan voor bij voldoende geschiktheid Wassenaarders delen in ochtendspits 1250 pamfletten uit aan sluipverkeer PAGINA 8 REGIO LEIDEN MAANDAG 4 DECEMBER 1989 Met een glaasje op door een tuinhek VOORSCHOTEN - Een inwo ner uit Voorschoten raakte zon dagavond, toen hij over de plaat selijke Leidseweg reed, de macht over het stuur kwijt. Met zijn auto vernielde hij een tuin hek. Agenten constateerden dat de man te veel gedronken had. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt voor het rijden on der invloed en het veroorzaken van een aanrijding. Bovendien kreeg hij rijverbod opgelegd. Inbrekers komen door de voordeur OEGSTGEEST - In een woning aan de Oegstgeester Teeweeweg is vannacht ingebroken. De da ders, die binnenkwamen door de voordeur te forceren, namen een videorecoreder, een walk man, een scanner en kleding B en W streven naar beperkte woningproduktie OEGSTGEEST - De ge meente Oegstgeest streeft naar een beperkte woning produktie van gemiddeld 50 woningen per jaar tot het einde van de eeuw. De huis vesting van de lagere inko mensgroepen moet voor rang krijgen, omdat er in Oegstgeest genoeg dure koop- en huurwoningen zijn. Het ruimtelijke ordenings beleid richt zich op behoud van het bestaande dorpska rakter. De instroom van bui tenstaanders moet worden beperkt. Dit zijn enige hoofdpunten uit de ontwerp-nota 'Volkshuisvesting in de jaren negentig - wonen naar de ruimtelijke mogelijkheden'. B en W van Oegstgeest presenteren hierin hun voorlopige visie voor de jaren negentig op het wonen in de groene gemeente. Daarnaast inventariseert de notitie het huidige woningbe stand en geven B en W aan dat nieuwbouwprogramma en toewij zingsbeleid instrumenten kunnen zijn voor een beter volkshuisves tingsbeleid. Het aantal inwoners is de afgelo- B en W Voorschoten willen positieve discriminatie VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil voortaan bij vol doende geschiktheid de voorkeur geven aan vrouwelijk personeel. Tot nu toe hebben vrouwen alleen voorrang wanneer ze gelijkwaardig zijn aan mannelijke kandidaten. Met deze positieve discriminatie wil de gemeente de achterstandssitua tie van vrouwen op de arbeidsmarkt verkleinen. In de Emancipatienota van Voor schoten worden zes onderwerpen genoemd waar de komende periode de aandacht op gevestigd is. Tijdens de op 6 juli gehouden hoorzitting bleek dat vrouwen maatregelen wil len op het terrein van voorlichting, kinderopvang, ruimtelijke orde ning, personeelsbeleid .van de ge meente, onderwijs en de versprei ding van de Emancipatienota. Of er een jaarlijkse prijs wordt in gesteld voor de meest 'vrouwvrien delijke activiteit' is nog onduidelijk. Het PvdA-raadslid M.J. Breunesse heeft hier begin dit jaar voor gepleit. Voor het emancipatiebeleid wil len B en W een apart budget vor men. Een bedrag wordt nog niet ge noemd. Aan het slot van de nota wordt overigens opgemerkt dat emancipatie lang niet altijd geld hoeft te kosten: 'In veel gevallen zou er al veel gewonnen zijn als er aandacht aan dit onderwerp wordt geschonken'. pen zes jaar gegroeid van ruim 15.500 naar ruim 18.000 inwoners. Een Oegstgeester huis telt gemid deld 2,6 inwoners. Over langere ter mijn gezien loopt Oegstgeest hier mee in de pas met de landelijke cij fers. De afgelopen jaren lag de groei van de bevolking twee procent bo ven het landelijk gemiddelde. Volgens de nota is deze groei een 'inhaalreactie' op de periode 1971- 1981, toen het aantal inwoners af nam. 'Opvallend' zou zijn dat Oegst geest een relatief 'grijze' bevolking heeft. De leeftijdsgroep van 0-30 jaar oud is ondervertegenwoordigd en de groepen van 40-45 jaar, 55-60 jaar en 80 jaar en ouder zijn overver tegenwoordigd. Haaswijk Vooral door de bouw van het noor delijk gelegen Haaswijk is de wo ningvoorraad in Oegstgeest de afge lopen zes jaar fors toegenomen. Voor de woningen moet wèl fors worden betaald. De gemiddelde prijs van eengezinswoningen die tussen 1 januari 1989 en 1 septem ber van dit jaar zijn verkocht, be draagt ruim 280.000 gulden. De ge middelde verkoopprijs van flats lag in dezelfde periode op ruim 115.000 gulden. Daarmee ligt de prijs voor eengezinswoningen ruim 50 pro cent boven het landelijk gemiddel de en 30 procent boven het gemid delde in de provincie. Eerder stelde de nota 'Volkshuis vesting in de jaren negentig' al vast dat er in Oegstgeest relatief weinig huurwoningen en relatief veel koopwoningen zijn (35 tegen 65 pro cent). Slechts 15 procent van de to tale woningvoorraad bestaat uit so ciale huurwoningen. Momenteel zijn in uitvoering en in voorberei ding bijna 350 koopwoningen en ruim 100 huurwoningen. De kandidaten van het Voorschotense CDA. Op de voorgrond van links naar rechts: mevrouw Cremers, Valken burg, Ten Have, mevrouw Zoetemelk en Ligthart. Daarachter van links naar rechts Draijer, mevrouw Morssink, Horlings, Koopstra en van Eijk. (foto Henk Bouwman) VOORSCHOTEN - F.J. ten Have voert bij de gemeenteraadsverkie zingen volgend jaar het Voorscho tense CDA aan. De 68-jarige L.L. Marselis, die veertien jaar lang wet houder van het CDA is geweest, keert niet terug in de gemeenteraad. Dat werd dit weekend bekendge maakt door het CDA-bestuur. Marselis heeft het bestuur via een brief laten weten dat hij niet meer beschikbaar is voor de kandidaten lijst. Hij vindt dat het tijd geworden is om zijn plaats over te dragen aan een jongere politicus. In september van dit jaar liet Mar selis nog weten dat hij mogelijk wethouder wilde blijven, maar dit bleek toen omstreden. Vooral het WD zag Marselis liever vertrek ken. "Na zo'n lange periode ligt het gevaar van routinematig optreden op de loer', zei WD-fractievoorzit- ter J.W.E van de Poel toen. Boven dien stelde de fractievoorzitter van het CDA, F.J. Ten Have, zich kandi daat. Ten Have werd in 1982 lid van de gemeenteraad en sinds 1987 is hij fractievoorzitter. Nummer twee op de lijst staat W.J. Valkenburg, raadslid sinds 1978. Mevrouw W. Zoetemelk, sinds 1986 in de raad, en M. Ligthart, sinds 1983 in de ge meenteraad, bekleden een derde en vierde positie. De rest van de lijst bestaat uit nieuwe gezichten. Mevr. L. Cremers-Bunnik, lid van de Vrouwenraad, staat op de vijfde plaats; A.A. Draijer, voorzitter van het Voorschotense CDA, staat op de zesde plaats; J.S. van Eijk, actief in het Platform tegen rijksweg-11 en de Stichting Oud, Groen en Leef baar Voorschoten staat zevende en H.Horlings, lid van het landelijk be stuur van de jongerenafdeling van het CDA, bezet de achtste plaats. G. Koopstra en mevr. G. Morssink- Lourier staan respectievelijk op de negende en tiende plaats. Meer mankracht gevraagd voor afdeling milieuzaken Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse raadscommissie voor openbare wer ken en verkeer buigt zich woensdag over de wens van B en W om een extra personeelslid aan te trekken voor de afdeling milieuzaken. Volgens B en W is deze uitbreiding noodzakelijk om het Hinderwet Uitvoerings Program ma (HUP) volgens plan te kunnen uitvoeren. Daarnaast het Milieu Uitvoerings Programma (MUP) volgend jaar veel tijd gaan kosten. In het MUP wordt gekeken naar uitvoering van de hin derwet en andere milieuwetten. Het plan verkeert nog in de voorberei dingsfase en moet gaan gelden voor de gehele Leidse regio. Een deel van de 'milieu-uren' op het Zoeterwoudse gemeentehuis wordt momenteel uitbesteed aan een bureau, maar volgens B en W is het goedko per om zelf iemand in dienst te nemen. WASSENAAR - Tien Wassenaar ders hebben vanmorgen 1250 pam fletten uitgedeeld aan automobilis ten die tussen half acht en half ne gen hun gemeente inreden. De ac tievoerders van het comité 'Stop doorgaand verkeer Wassenaar' stonden op twee bekende 'inlaat- punten': op de kruising Den Deyl/Papelaan/Lange Kerkdam en Katwijkseweg/Van Zuylen van Nij- eveltstraat/Storm van 's Gravesan- dewèg. Op het eerste punt steken Voor schotenaren en andere streekgeno ten de Rijksstraatweg over om via de Lange Kerkdam en Prinsenweg hun sluipweg te zoeken naar Den Haag. Op het tweede punt komen bollenstreekbewoners het dorp bin nen om, vrij massaal, de route langs Duinrell te nemen. Sommige auto mobilisten weigerden vanmorgen het papiertje in ontvangst te nemen, anderen wierpen het direct weg. De meesten hadden begrip voor de ac tie, maar vroegen zich af welk alter natief ze hebben. Een klein probleempje deed zich voor op de weg naar het strand. Ac tievoerders hadden op een witte strook in het midden van de weg lers besloten direct een punt achter een auto geplaatst om aandacht te de actie zetten, trekken en in de rug gedekt te zijn. 'Stop doorgaand verkeer Wasse- Om kwart over acht kwam de poli- naar' heeft nog 1750 pamfletten tie langs en moest de wagen worden over en wil die de komende weken verwijderd. De pamfletten-uitde- uitdelen. Leidse directeur verpleeghuis Overduin in Katwijk overleden KATWIJK/LEIDEN De directeur van het Katwijkse verpleeghuis Over duin, J. Ringelberg, is zaterdag overleden. Hij was vanwege een ziekte al vijf maanden niet meer in functie. Ringelberg, die in Leiden woonde, is 57 jaar geworden. De directeur van het Katwijkse psychogeriatrisch centrum voor verple ging en dagbehandeling is op 30 mei 1932 geboren in Amersfoort. Hij volg de zijn universitaire studie medicijnen in Leiden, waarna hij zich speciali seerde als zenuwarts. Hij werkte geruime tijd in het Academisch Zieken huis in Leiden, voordat hij in 1975 toetrad tot de staf van Overduin. Na een jaar als afdelingsarts te hebben gewerkt, werd hij directeur van het ver pleeghuis. Ringelberg wordt komende donderdag om 14.00 uur begraven op de Leidse begraafplaats Rhijnhof in Leiden. In de Hooglandse Kerk in Lei den begint 's morgens om 10.30 uur een herdenkingsplechtigheid. De leiding van het Katwijkse verpleeghuis Overduin is momenteel in handen van G. van der Does. Hij was al sinds 1 januari van dit jaar mede directeur van het tehuis. Maandagavond Raadscommissie algemene zaken Zoeterwoude; 20.00 uur in het gemeen tehuis. Gesproken wordt onder meer over de gemeentelijke ombudsfunctiona- ris. Woensdagavond Raadscommissie openbare werken Zoeterwoude; 20.00 uur in het gemeen tehuis. Op de agenda staan diverse milieuzaken. Raadscommissie openbare werken Oegstgeest; 19.30 uur in het gemeente huis; In deze extra vergadering gaat het over de Groennota. Progressief Warmond houdt een infor matie-avond over het Lage Land; 20.00 Raadscommissie welzijn Voorschoten; 20.30 uur in het Ambachts- en Baljuw huis. De politieke partijen wordt onder meer gevraagd naar hun mening over de Emancipatienota. Donderdagavond Raadscommissie ruimtelijke ordening Zoeterwoude; 20.00 uur in het gemeen tehuis. Raadscommissie openbare werken Voorschoten; 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12. Buitenbus Zodra een voordeur tien meter van de openbare weg afligt, moet de bewoner een buitenbus langs de openbare weg plaatsen. Het scheelt postbodes schoenzolen en kostbare tijd, maar bewoners moeten heen en weer lopen met sleuteltjes en een waterdichte plastic zak. De sloten van buiten bussen deugen niet. post wordt nat en grote poststukken blokke ren de gleuf. Om de ramp com pleet te maken moet je daar 47,50 gulden voor betalen. Aldus de te genstanders. In de Leiderdorpse Dotter bloemkreek liggen sommige voordeuren tien meter vijftig van de openbare weg af en andere deuren elf meter. De buitenbus- senman van de PTT heeft dat na gemeten. Aan de groene, plastic bussen valt niet te ontkomen. Sommige bewoners hebben het buikje vol van zo veel bureau cratie en schreven een handvol bezwaarschriften. Volgens de bo ze Leiderdorpers is een groot deel van hun kreek uniek. Als de post bode daar een tien meter vijftig lang pad heeft gehad, staat hij voor de voordeuren van twee wo ningen. Per voordeur is dat vijf meter en vijfentwintig centime ter. En voor zo'n afstand is wette lijk gezien geen buitenbus nodig. Daar komt nog bij dat ook som mige postbodes een broertje dood hebben aan buitenbussen. Zij lopen de enkele bus straal voorbij en gooien de post toch door de voordeur. Buitenbus 2 B.W.M. Zweekhorst, directeur van het Leidse hoofdpostbureau en hoofd van de streekpost, is niet onder de indruk van de argumen ten. De tien meter is wettelijk be paald en zijn dienst kan daar niet onderuit. Alleen wanneer men sen medische of maatschappelijk excuses hebben, zijn uitzonderin gen mogelijk. Dat een pad naar twee voordeuren leidt, is geen ar gument. "Want wat doen we als er Een uniek plaatje in de Leiderdorpse Dotterbloemkreek. Veel bewoners weigeren een buitenbus te nemen en sommigen zijn een bezwaarschriftenprocedure begonnen. (foto vvim Dijkman) een heg of schutting staat?", zegt hij, door de wol geverfd. De directeur kan zich goed voorstellen dat menden hun post liever door de voordeur zien dwarrelen dan door een verre bui tenbus, maar kan niet te veel toe geven aan particuliere wensen: "Het gaat om een materie die hal verwege de jaren zeventig door de volksvertegenwoordiging is be handeld en je kunt dus zeggen dat het volk het zo wil". Dat sommige postbodes graag een paar metertjes verder lopen, vindt hij 'aardig' van die werkne mers: "Ze hechten nu eenmaal aan dat stukje service. Maar dat is niet de kern van de zaak. U moet begrijpen dat, als we de grens van tien meter moedwillig overschrij den, nieuwe grensconflicten ont staan. Dan komen hier mensen langs die twaalf meter van de openbare weg hun voordeur heb ben". De Dotterbloemkrekers kun nen zich maar beter met hun lot verzoenen, het liefst goedschiks. Zweekhorst: "Als er behoefte is aan een toelichting, kan er daar of hier een gesprek worden gearran geerd. Mensen die zich blijven af vragen of het echt zo lastig is, kunnen een kijkje nemen op de afdeling bestellingen. Dan trek-- ken ze wel bij". Als het op deze manier niet lukt, heeft de PTT een gevoelig wapen achter de hand. De 'post' kan alle kaarten, brieven en stuk ken terugsturen naar de afzender. Volgens de directeur zal het zo'n vaart niet lopen. Zijn bedrijf heeft in die drukke periode wel wat an ders aan het hoofd. Vraagt blijft waarom de buitenbussenman met een meetlatje op pad is ge stuurd. Volgens Zweekhorst heeft de PTT in het uitdijende Leiderdorp de werkpakketten en dienstregelingen 'geactualiseerd' en dan komt de buitenbussen man altijd even langs. PK MAANDAG 4 DECEMBER Leiden klassieke Japanse film: 'Eij- anaika'. van Imamura, aanvang 20.00 uur m hel Rijksmuseum voor Volkenkunde. dia-lezing 'De Zijderoute: Het spoor terug volgend', door Karin Schaedtler, aanvang 20 15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling door Tineke Schouten met haar "Wanwoemen- sjo'. aanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. n hotel Het Witte Huis Voorschoten ruilbeurs Nederlandse Vereni ging De Verzamelaar, van 19.00 tot 22.00 uur in Gebouw De Werf, Schoolstraat. DINSDAG 5 DECEMBER Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van tO.OO tol 12.00 uur tel: 254654. WOENSDAG 6 DECEMBER Alphen spreekuur voor 50-plussers ii Katwijk film voor de jeugd bij Cleijn Duin/Witte Hek, aanvang 14.00 adventszang mmv Vredeskerk- koor, Oude kerk, Boulevard, aan vang 20.00 uur. bijbelstudie in de zaal van de Vredeskerk, Voorstraat, aanvang 20.00 uur. vergadering ROGOW. aanvang 16.00 het raadhuis. pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. voorstelling: 'Los Zand', van Annie M.G. Schmidt, door Toneel groep Amsterdam, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: "Antigone's ver- pendance, aan- i het LAK-Thea- Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 7 DECEMBER Katwijk vergadering commissie ZVE- ZE, aanvang 19.00 uur in het raadhuis. klaverjassen en jokeren bij Noord/Noord-Oost, aanvang 20.00 uur. 21.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat 125, tel: 071-254547. voorstelling van Seth Gaaike- voorstelling: 'Antigone's ver sterf', door Independance, aan vang 20.30 uur in het LAK-Thea- ter, Cleveringaplaats. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. klaverjassen bij De Buitenge wonen. 20.00 uur in Frerikshof. Oegstgeest zwemmen voor mensen met CARA, olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Wassenaarse actievoerders delen pamfletten uit aan het sluipverkeer dat dagelijks door de gemeente trekt. Op de foto, om kwart voor acht gemaakt, het 'inlaatpunt' Van Zuylen van Nijeveltstraat/KatwijkseweglStorm van 's Gravesandeweg. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8