TAD LEIDEN rronwra Een kanaal van 34.000 schreden naar Monster Al Mizan kan weer een jaar doorgaan LEIDSCH m DAGBLAD Duizend bezoekers bij vogelshow 071 - 16 13 93 SP dringt nogmaals aan op verbod op gebruik asbest s MAANDAG 4 DECEMBER 1989 LEIDEN - De WD-fractie wil-de extra opbrengsten aan onroerend- goedbelastingen besteden aan de ontwikkeling van het gebied rond het Stationsplein. Doordat in de plannen van de gemeente is voor zien in een vermeerdering van het bebouwde oppervlakte, neemt vol gens de WD ook de opbrengst aan onroerendgoed belasting toe. Dit zou met name gebruikt kunnen worden voor het ondertunnelen van het Stationsplein, zo schrijft de WD-fractie in een brief aan B en W. Onlangs bracht de PvdA-fractie de gemeenteraad in beroering door zich tegen de ondertunneling van het Stationsplein te keren. Volgens de PvdA kan de gemeente de 15 mil joen gulden die de tunnel kost, on mogelijk opbrengen. Andere frac- Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Bart Eric zv. M. Over- beeke en F.A. van den Berg. Marijtje dv. G. Vooijs en D. van Duijn, Miriam Elisabeth dv. J. Bruijning en C.J. van Dongen, Monique Roxanne dv. J.L. van der Linden en J.W.C. Pe ter, Jacqueline Amanda dv. J. Pool en I.C. de Weever, Meliah Susan dv. K.I. Tanner en B B. Tanner, Vera Eleonore dv. M.J. Berends en A.E. Hagenaars, Rubin Joran zv R. van der Veen en I.M. Faase, Sabine dv J.M. Ouwer- kerk en A.J. Honsbeek, Aaltje Gerritje dv. H. Spies en A.G. Leeflang. Sanne Cecilia Wilhel- mina Maria dv. M.C.M. Turenhout en M.C.C. Bel, Yorick zv. H.N.W. Schreuder en Z. Saar- loos, Monique dv. A. Rijsbergen, Patty Dirkje Johanna dv. T.P.J. van Amsterdam en J. Turn hout, Laura Theodora Martina dv. T.P.J. van Amsterdam en J. Turnhout, Niels Erik zv. A.E. de Brouwer en C.J. Slotemaker, Emine dv. C. Demirbag en N. Demirbag, Yasemin Erna Asiye dv M. Ulas en J.E.S.Y. Verhoog, Ekin zv. Y. Karakurt en O. Karakurt, Deniz zv Y. Kara- kurt en O. Karakurt, Victor Bernard zv A.P.J.M. Grootswagers en W. van der Star, Johanna Di- na dv J.H. de Mooij en G.A. Kuiken, Jop zv. T.G.M. Brouwer en J.T.M.G. Schouten, Sjoerd zv A. Groenendijk en M. Staring, Maria Hendri- ties in de raad willen echter nog na der bekijken hoeveel de tunnel pre cies gaat kosten. De tunnel wordt gezien als een essentieel onderdeel van het Mabon-plan, dat voorziet in een totale opknapbeurt van het Sta tionsplein en omgeving. Volgens de WD is het in dit geval gerechtvaardigd om extra opbreng sten van onroerendgoed belasting te besteden aan een specifiek doel. Juist doordat er nu sprake is van een integrale aanpak, wordt een ex tra opbrengst verkregen dat veel meer is dan oorspronkelijk was ver wacht, zo stelt de WD-fractie. Don derdag is er over de ontwikkeling van het Stationsgebied een verga dering van een aantal gemeente raadscommissies. ka Allegonda dv H.W.J. van Ophulzen en M.M. de Sain, Melissa Deborah dv W.C. Sparre- boom en M.W. Nieboer, Wesley zv. A. van Eij- gen en J.W. van Roijen, Dennis zv G. van Weeren, Laura Rosanne dv J.A. Hoek en J. van der Plas. Robert zv D.L. Verhoef en C. van Leeuwen, Jeffrey zv A.J. van Ipenburg en W. Siera, Kevin Wesley zv H.W. Hamaker en C. Fuchs, Rik Ingo Korvink zv J.A. Roos en A.A.M. Moolenaars, Leonie dv C.J. Blokker en J.E.M. Wolswijk, Rawien Sudheerkumar zv O. Bansidhar, Jasper Leon zv. L.W. Helvensteiin en M.M. van der Ploeg, Peter zv H.P. Didden en J. Muilenburg, Andrea Cornelia dv. A. van Duijvenbode en C. Remmelzwaal, Eugene zv J. Weeda en D.J.J. Heijmans, Angelique Pe- ternella dv E.A. van Engelenburg en J.A. Tutu- arima, Linda dv J.P. Borst en B.M.P. Swenker. Jacqueline dv J.A. van Beelen en M. Ouwe hand, Michael Cornells Wilhelmus zv R.W.M Zuidhoek en V.P Siemons, Liselot dv J.P. Knotter en M. Steman, Jeroen zv J.C.M. Alders en J.H.M. Koelewijn, Frank zv T.M. van Schie en P.C.M. Looijesteijn, Silvana dv R. van der Tuin en B. Vlieland, Alise dv L.D. Guijt en A. Messemaker, Chariff zv M. Eddim en A. Zar- rouq, Nouh zv A. Lahouel en C. Friakh D66 kraakt nota alcoholbeleid LEIDEN - Ongeveer duizend men- den en omstreken'. Voorzitter E. de sen hebben in het weekeinde een Koning toonde zich bijzonder tevre- kijkje genomen bij de vogelshow in den over de opkomst. "Vooral zon- het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan. dag was een topdag, de hele zaal zat Er waren ongeveer 350 vogels te vol. Leuk was dat er ook veel be zien. langstellenden waren van buiten de De jaarlijkse show, inmiddels al vereniging", de 39e, was georganiseerd door de De bezoekers konden zich onder de vereniging 'Vogelvrienden Lei- meer vergapen aan zangvogels en ADVERTENTIE Vrijdag 8 en 15 december: Aankondiging van Kerstdiners in het Leidsch/Alphens dagblad Speciale advertentie-pagina's in Kerstsfeer mét feestelijke steunkleur! Sluitingstermijn aanlevering advertentie-materiaal: dag vóór plaatsing 12.00 uur Advertentie-tarieven: vlgs. staffel -i-10% Bel voor nadere informatie en/of reservering: tropen. In de verschillende catego rieën werden wedstrijden gehou den. Algeheel kampioen werd W. Taffijn uit Leiderdorp. In de catego rie meesterzanger ging de vogel van E. de Beer senior met de eer strij ken. De winnaars ontvingen een be ker. "Geldprijzen zijn taboe, wan neer ze daarmee beginnen leg ik mijn functie als voorzitter meteen neer. Het moet een aardigheid blij ven", aldus De Koning. Hij is al 30 jaar bestuurslid van de tachtig le den tellende De Vogelvrienden, de laatste tien jaar is hij voorzitter. Met de vogels wordt echt gefokt. "Wanneer we een goed vrouwelijk zangertje hebben en een dito man netje, zetten we ze bij elkaar. Met de kroost is het dan een kwestie van goed trainen", aldus de voorzitter. De vogels worden getraind met be hulp van een laken dat over de kooi wordt gelegd. "Wanneer het doek wordt verwijderd gaan ze zingen", aldus De Koning. Hij wijst er op dat de onderlinge rivaliteit tussen de vogels ook een rol speelt. "Wanneer één begint, trekken ze allemaal hun snavels open. Maar omgekeerd is het voor een eenling heel moeilijk door te fluiten wanneer alle andere dieren stil zijn". LEIDEN - De werkgroep Alcohol D66 kraakt de gemeentelijke nota Water bij de wijn. De werkgroep vindt dat de nota die is bedoeld om het alcoholgebruik terug te drin gen, niet de kern raakt. Daarnaast wil D66 een gerichte bestrijding van alcoholgebruik bij specifieke groe pen zoals schoolverlaters en hoger opgeleiden. Enkele maanden geleden ver scheen de nota Water bij de wijn waarin de gemeente aangaf hoe al coholgebruik moet worden terug gedrongen. In eerste plaats komt dat neer op algemene voorlichting van de bevolking. Daarna is het de bedoeling dat voorlichting in het onderwijs en bij gemeenteambtena ren wordt gegeven. Volgens D66 is de aanpak die de gemeente voorstaat te oppervlak kig. Ze wil dat de bestrijding van het alcoholgebruik dichter bij de mensen komt. Dat kan door voor lichting te verspreiden in buurt- en clubhuizen, sportkantines en uit zendbureaus, zo stelt D66 in haar re actie op de nota. Tevens vindt D66 dat ook andere beroepsgroepen dan huisartsen bij geschoold moeten worden op dat punt. LEIDEN - Bij een reeks inbraken in woningen en winkels zijn het afge lopen weekeinde flinke geldbedra gen en waardevolle voorwerpen buitgemaakt. In de nacht van zater dag op zondag is ingebroken in een woning aan de Drifstraat. Hier werd een bedrag van 2500 gulden ont vreemd. Uit een woning aan de To paaslaan verdwenen een geldbe drag van ongeveer 3000 gulden, sie raden en andere waardevolle voor werpen. Vrijdagavond is ingebroken in een flatwoning aan de Arendshorst. Hier gingen de inbrekers er van door met een videorecorder, een stereotoren, een 30-tal cd's en een geldbedrag van ruim 1500 gulden. Uit een woning aan de Cobetstraat verdwenen een cd-speler, ongeveer 80 cd's en sieraden. In alle gevallen wisten de inbrekers de woning bin nen te komen door een toegangs deur of een bovenraam open te bre ken. In de nacht van vrijdag op zater dag is ook ingebroken in een drietal winkels aan het Vijf Meiplein en Be vrijdingsplein. In twee van de drie winkels heeft men slechts een klein bedrag aan wisselgeld buitgemaakt. Uit de kassa van een slijterij ver dween evenwel een bedrag van cir ca 1500 gulden. De inbrekers ver schaften zich toegang tot de win kels door de toegangsdeur te force- Klussencursus Buurtwerk Binnenstad Leiden verzorgt vanaf 11 december een klussencursus in buurthuis De Pancrat aan de Middelste gracht. De cursus duurt acht maandag avonden van 20.00 tot 22.00 uur. De kos ten bedragen 25 gulden. Voor opgave of meer informatie: Iris de Ruiter, tel. 125736 Leidenaar wil slagboom brug losschroeven LEIDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 31-jarige Leidenaar aange houden die een slagboom van de nieuwe Stevensbrug over de Rijn had verwijderd. De brug is alleen toegankelijk voor open baar vervoer en alarmverkeer. Omwonenden belden de poli tie toen men de bestuurder van een personenauto een van de slagbomen zag losschroeven om zich toegang tot de brug te ver schaffen. Volgens de man ging het om een grap en was hij voornemens de slagboom weer terug te plaat- Onderzoek naar Romeinse waterweg vanaf Leiden LEIDSCHENDAM/LEIDEN - De leeftijd van het Romeinse kanaal dat onlangs werd gevon den in Leidschendam, kan waarschijnlijk tot op het jaar precies worden bepaald. Er is namelijk een beschoeiing van houten palen gevonden die langs het kanaal is geslagen. Door de structuur van het hout te bestuderen kan het exacte jaar worden vastgesteld waarin de boom is gekapt. En dat jaar tal is vrijwel zeker ook de da tum waarop de waterweg werd aangelegd. door Mark van der Kruyk De Leidschendamse archeologe Monique van Veen, afgestudeerd préhistorica aan de universiteit van Leiden, ontpopte zich vorige maand als een ware Columbus toen zij met haar onderzoeksteam van amateurarcheologen op een Ro meins kanaal uit de eerste eeuw na Christus stuitte. De aanwezigheid van het kanaal werd in Leidschen dam vermoed. Vandaar dat Van Veen op een nieuwbouwterrein op onderzoek uitging. Zij stuitte op een kleilaag, ongebruikelijk in een veengebied, die deel uitmaakte van het kanaal. Hoewel het nog met geheel zeker is, gaat het waarschijnlijk om de gracht van de beroemde Romeinse veldheer Corbulo, dat in die tijd de verbinding vormde tussen de Rijn in Leiden en de Maas, zo ongeveer ter hoogte van het huidige Monster. Het kanaal doorsneed Roomburg in Leiden en het gebied bij restaurant De Knip in Voorschoten. In Roomburg zijn reeds eerder bewijzen gevonden van het kanaal, maar het precieze tracé van Leiden naar Monster is niet bekend. De wa- Subsidie voor extra medewerker LEIDEN - Het Marokkaans-Neder lands blad Al Mizan blijft ook het volgende jaar verschijnen. De ge meente Leiden en het ministerie van wvc hebben besloten de subsi die met een jaar te verlengen. Dit meldt het blad in zijn jongste num- Daarnaast is de stichting Werkge legenheid Leiden bereid een extra medewerker bij Al Mizan aan te stellen om de commerciële produk- tie te stimuleren. Daarmee gaat een grote wens van het blad in vervul ling. Al Mizan wil proberen meer op Marokkanen gerichte advertenties los te weken bij onder meer ge meenten, ministeries en instellin gen. Op den duur zou dit kunnen bete kenen dat de uitgave wat minder af hankelijk wordt van overheidsbij dragen. Al Mizan is er tot nu toe niet in geslaagd een structurele subsidie te bemachtigen. Dit betekent dat ie der jaar opnieuw om geld moet wor den gevraagd. Hierdoor is de toe komst van het blad uiterst onzeker. Volgens eindredacteur Jos Eve raars gaat Al Mizan zich ook richten op het schrijven van folders voor buitenlanders, die in het neder- lands, turks en marokkaans ver schijnen. Om de aantrekkelijkheid te vergroten voor opdrachtgevers maakt Al Mizan ook produkties in het turks. - Everaars stelt dat de eerste op dracht al binnen is. Voor kraamcen- rtrum Rijn en Vliet werd een folder over kwaamverzorging gemaakt in drie talen. "Zo zijn er tal van instel lingen die hun promotie- of infor matiemateriaal bij ons kunnen la ten vervaardigen", stelt Everaars. Behalve op deze opdrachten wil Al Mizan ook meer advertenties binnenhalen. Hij denkt dat er voor al meer personeelsadvertenties kunnen worden binnengehaald. "In de dagbladen zie je toch vaak vraag naar marokkaanse onderwijzers of welzijnswerkers", zegt Everaars. Ook moeten de overheden meer gerbuik maken van Al Mizan om de groep Marokkanen in Nederland te bereiken. "We hebben binnenkort een paar keer een aids-advertentie. Overheden zouden onze krant va ker moeten gebruiken om voorlich ting te geven of mededelingen te doen". Door de commerciële activiteiten denkt Al Mizan minder afhankelijk te worden van subsidies. "Toch blijft het een marginaal bestaan voor ons. Wel zijn we een van de weinige kranten voor migranten die het hoofd boven water houden. We vieren dit jaar dan ook ons vijfjarig bestaan", zegt de eindredacteur. terweg was in Leiden maar liefst 60 meter breed en ongeveer 4 meter diep. Het kanaalgedeelte dat in Leidschendam is aangetroffen (op een nieuwbouwterrein aan de Riet vink) meet slechts 12 tot 14 meter en een diepte van 1.40 meter. Volgens Van Veen komt dat doordat Room burg een gekanaliseerde kreek was en het kanaalgedeelte in Leidschen dam zelf gegraven is. Vondsten "Tussen de Rijn en de Maas had je heel veel kreken. De Vliet was waar schijnlijk ook een kreek. Maar het historische tracé van dit water is on bekend. De Vliet wordt voor het eerst genoemd in de 16de eeuw. Waarschijnlijk liep het kanaal voor een groot gedeelte parallel aan De Vliet, maar het gedeelte dat we nu hebben gevonden is zelfgegraven. We weten alleen niet helemaal zeker of dit het kanaal van Corbulo is, waarover de Romeinse ge schiedschrijver Tacitus reeds schreef. Die sprak over een kanaal van 23.000 schreden, dat is omgere kend zo'n 34 kilometer. Het volledi ge tracé van het kanaal weten we nog niet, maar uit de vondsten ma ken we op dat dit kanaal in dezelfde eeuw is gebouwd als het kanaal van Corbulo. Het zou dus wel gek zijn als dit dan een ander kanaal was". De vondsten bestaan hoofdzake lijk uit aardewerk. Van Veen: "Aan het inheemse aardewerk van de toenmalige bewoners, de Kanni- nefaten, hebben we niet veel. Maar het import-aardewerk van de Ro meinen is uitstekend gedateerd", aldus Van Veen. De Romeinse veldheer Cnaeus Domitius Corbulo bouwde volgens Tacitus in het jaar 47 na Christus de verbindingswaterweg tussen de Rijn en Maas. Het was waarschijn lijk een werkverschaffingsproject voor werkloze soldaten, omdat Kei zer Claudius zijn veldheer had te ruggefloten van een veldtocht tegen WD: Extra belastingopbrengst besteden aan Stationsplein Leidenaar loopt brandwonden op bij verbranden afval LEIDEN De Socialistiese Partij (SP) dringt nogmaals aan op een verbod op het gebruik van asbest in de gemeentelijke bouwverorde ning. Zij doen dit nu uit een onder zoek is gebleken dat bij werkzaam heden aan de Drechtstraat in juli van dit jaar asbest is vrijgekomen. De arbeidsinspectie heeft de werk zaamheden toen stilgelegd. Op 10 juli van dit jaar stelde de ar beidsinspectie vast dat bij sloop van de rioleringen die zijn gemaakt van asbestcement, de voorschriften door de bouwer niet werden nage leefd. Op last van de inspectie wer den de werkzaamheden gestaakt. De bouwer moest maatregelen ne men om te voorkomen dat de werk nemers de asbeststof inademden en de stof zich in de omgeving zou ver spreiden. De SP wijst erop dat de maatrege len over het werken met asbesthou dende materialen al ruim twee jaar zijn voorgeschreven door de ar beidsinspectie. Daarover is volgens de Socialistiese Partij in november van 1988 uitgebreide informatie verstuurd aan aannemers, woning bouwverenigingen en gemeenten. Dit geval toont volgens de SP nogmaals de noodzaak aan van een asbestverbod in de bouwverorde ning. LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar heeft zaterdagmiddag ernstige brandwonden opgelopen toen hij huishoudelijk afval wilde verbran den in de tuin achter zijn woning aan de Rijn- en Schiekade. De man gooide een hoeveelheid benzine op het afval om het vuurtje aan te wak keren. Het resultaat daarvan was dat een lichte explosie ontstond waarbij de vlammen omhoog schoten. De man liep tweede- en derdegraads brand wonden op aan handen en gelaat. Hij is door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Tuinhuisje uitgebrand LEIDEN - Een tuinhuisje op het volkstuinencomplex Ons Buiten, aan het Horstenpad, is zaterdag avond geheel uitgebrand. De politie vermoedt dat er een inbreker in het huisjes is geweest die heeft gepro beerd de kachel aan te steken. Aangenomen wordt dat er buta- gas in de kachel is gestroomd waar na de zaak is ontploft. De politie woordvoerder acht het vrijwel uit gesloten dat de inbreker door de ontploffing niet gewond zou zijn ge raakt. Monique van Veen aan het werk in het Romeinse kanaal dat ooit de Leidse Rijn verbond met de Maas ter hoogte van het huidige Monster. Het kanaal is vrijwel zeker de onder leiding van Romeins veldheeer Corbulo in de eerste zeuw na Christus gegraven gracht. (foto Jan Holvast) de Friezen en Chaucen. De laatsten woonden in noord-Duitsland. Die streek herbergde veel pirateneen- heden. Corbulo moest zich terugtrekken tot het zuidelijke gedeelte van de Rijn. Daar werd toen een keten van forten gebouwd, de zogenaamde castella. Het fort Matilo in Leiden en het fort, waarvan resten gevon den zijn in de Raadhuisstraat in Al phen aan den Rijn, zijn daarvan voorbeelden. In Valkenburg lag de leger- en havenplaats Praetorium Agrippina. De nederzetting Britten burg in Katwijk, waarvan de funda menten nog in de Noordzee liggen, vormde het einde van de keten. Kalender Het bepalen van het exacte jaartal van de beschoeiing en daarmee ver moedelijk ook van het kanaal, ge beurt door het bestuderen van de jaarringen. Als een boom een jaar ouder wordt, ontstaat er een ring in het hout. De aard van de jaarring is beïnvloed door de omstandigheden waaronder de boom groeit, zoals bo dem en klimaat. Het patroon van de jaaringen van het gevonden hout is uniek en is in zijn basisvorm terug te vinden in houtresten die even eens uit die periode (eerste eeuw na Christus) zijn gevonden. Zo is het jaarringenpatroon dat is ontstaan in de periode tussen 1245- 1275 weer een andere dan tussen 1823-1853. Al deze jaarringpatronen over een periode van meer dan tweeduizend jaar zijn verzameld en in een computer gestopt. Dat is dus een soort kalender geworden, waar uit het geboortejaar en het sterfjaar van het hout (de boom) op het jaar exact kan worden afgelezen. De in Leidschendam aangetrof fen houten palen zijn dus van grote betekenis voor het onderzoek. Het patroon van de eikehouten palen - er zijn verschillende houtsoorten gebruikt - wordt onderzocht en vol gens Van Veen is de kans groot dat het exacte jaartal dat de boom is omgehakt kan worden bepaald. Dit jaartal komt in principe vrijwel overeen met het jaar dat het kanaal is gebouwd. Volgens Van Veen duurt het nog maanden voordat deze uitslag be kend is. "Het is een tijdrovend on derzoek", aldus Van Veen, die voor lopig gewoon doorgaat met het veldwerk. Dat kost de nodige moei te, omdat op het terrein in Leids- chenddam woningen worden ge bouwd. In dat verband benadrukt zij dat het een fabeltje is dat de bouwwerkzaamheden worden stil gelegd als archeologen op de prop pen komen. "We werken er gewoon tussendoor, dat gaat allemaal in goed overleg". De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft de leiding van de opgraving in de Rietvink inmiddels van de ama teurs overgenomen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7