'Centraal akkoord is optisch succes' Afspraken over lonen en werkloosheid vaag Elf gewonden bij branden FOTO'S O.65 s s YVD-fractie vindt loonmatiging onzeker Slaapt een winterslaper? Kok bijna burgemeester Groningen Demonstratie tegen vloot Navo rustig Driekwart Nederlanders wil fors bezuinigen op defensie Problemen van Antilliaanse jongeren worden onderschat MAANDAG 4 DECEMBER 1989 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - De WD-frac- tie in de Tweede Kamer verwacht weinig heih van het centraal akkoord dat vrijdag avond tussen kabinet, vakbeweging en werkgevers is gesloten. Volgens fractie voorzitter Voorhoeve is het akkoord vooral een 'optisch succes' en moet nog blijken of het zal leiden tot beheersing van de loonei sen in het bedrijfsleven. Het uitstel van de aftopping van het reis kostenforfait tot 1 mei vindt Voorhoeve 'een doekje voor het bloeden'. "Werkne mers die dertig kilometer of meer van hun werk wonen, gaan op 1 april toch voor de bijl. Ze gaan er fors op achteruit". GRONINGEN (GPD) - Slaapt een winterslaper zo nu en dan of slaapt hij helemaal niet? In het Groningse Haren hopen onderzoekers iets dichter bij het antwoord op die in trigerende vraag te komen wanneer half december dr. B. M. Barnes van het Institute of Arctic Biology van de Universiteit van Alaska aan komt. Hij neemt een paar grondeek hoorns mee, die speciaal voor het Harense onderzoek even uit hun winterslaap zijn gehaald. Terwijl de mens bij een tempera tuurdaling de thermostaat hoger zet, gaat bij een aantal zoogdieren zoals egel en vleermuis de lichaam stemperatuur omlaag. Wanneer het dier goed is weggeborgen in een on deraards hol, onder een hoop blade ren of in een grot kan de lichaam stemperatuur binnen een paar uur van zo'n 37 graden Celsius dalen tot 5 graden (temperatuur van de om geving). Bij de Amerikaanse grondeekhoorn daalt de lichaam stemperatuur zelfs onder het nul punt wanneer het vriest. Het doel van de winterslaap staat vast: energiebesparing. Het dier moet zuinig omspringen met in het najaar opgebouwde vetreserves. Dat kan omdat tijdens de winter slaap, die soms zes maanden duurt, de stofwisseling vertraagt. In die tijd neemt hun lichaamsgewicht af met zo'n dertig tot vijftig procent. Ook over 'het sein' om met een winterslaap te beginnen is veel be kend. Serge Daan van de vakgroep Gedragsbiologie van de RU Gronin gen: "Het dier heeft een inwendige klok waarop zijn jaarlijkse activitei ten zijn afgestemd. Hij begint dus bijna automatisch een winterslaap. Verondersteld wordt dat de afstem ming van de inwendige jaarklok on der invloed van een afname van de daglengte plaatsvindt, en niet zo zeer door lager worden van de bui tentemperatuur". Slaapt een dier tijdens zijn win terslaap? Het antwoord is: nee. Be kend is dat de electrische activiteit van hersenen van mensen tijdens de slaap diverse pieken en dalen vertoont. De hersenactiviteit van dieren is tijdens de winterslaap be perkt tot een vlakke' lijn. Maar: ge durende de winterslaap is de tem peratuur van het dier niet altijd ge lijk aan die van zijn hol. Elke veer tien dagen blijkt het dier zich op te warmen tot zijn normale lichaam stemperatuur. Hij scharrelt wat rond en doet de thermostaat pas na een aantal uren weer omlaag. Daan acht het onwaarschijnlijk dat het dier dan 'naar het toilet' moet, zoals sommige onderzoekers veronderstellen. Nee, stelt hij, zou het niet zo kunnen zijn dat in de pe rioden van opwarming herstelpro cessen in de hersenen plaatsvinden, zoals bij ons in onze slaap? Met an dere woorden: zou het dier in win terslaap juist in die perioden van opwarming 'echt' slapen? Via de grondeekhoorns die binnenkort aankomen, hoopt de onderzoeker antwoord op die vraag te krijgen. GRONINGEN (GPD) - Minis ter van financiën Wim Kok was in 1985 bijna burgemeester van Groningen geworden. "Kok had al 'ja' gezegd", vertelde Vara- voorzitter en oud-PvdA-Kamer- lid Marcel van Dam zaterdag in een speciale aflevering van het vroegere politieke radiopro gramma 'In de Rooie Haan'. Dat Kok alsnog koos voor de Haagse politiek, was te danken aan de vroegere PvdA-voorman Joop den Uyl. Deze liet de oud FNV-voorzitter via Van Dam weten hem graag als zijn opvol ger te zien. "Kok koos daarop alsnog voor het Binnenhof', al dus Van Dam. D66-leider Van Mierlo noemde het juist dat het kabinet 140 miljoen heeft uitgetrokken om de uitkerin gen met terugwerkende kracht te laten meedelen in de welvaart. De vakbeweging had aanvankelijk om 200 miljoen gevraagd. Volgens Van Mierlo biedt het akkoord perspec tief op een evenwichtige loonont wikkeling. Hij betreurde het dat er geen centrale afspraken zijn ge maakt over het milieu. De CNV-ambtenarenbond CFO is positief over de het akkoord. Voor de 1,1 miljoen werknemers in de collectieve sector (ambtenaren en trendvolgers) is meer bereikt dan ja ren voor mogelijk is gehouden, al dus voorzitter Poell. Het akkoord heeft lange tijd gehangen op een ruimere behandeling van ambtena ren en trendvolgers, maar de druk van de vakbeweging heeft kenne lijk gewerkt, aldus Poell. De CFO gaat ervan uit dat nu on derhandeld kan worden over een overeenkomstige loonontwikke ling als in de bedrijven. De FNV- ambtenarenbond AbvaKabo hand haaft de eis van vijf procent. Ko mende woensdag vindt het eerste informele overleg plaats tussen mi nister Dales van binnenlandse za ken en de ambtenarenbonden. Een dag later praat minister De Vries (sociale zaken) met de trendvolgers. Of de loonmatiging ook werkelijk T ransseksuelen vaak werkloos DEN HAAG (GPD) - Mensen die van geslacht veranderen, ko men nauwelijks aan een baan. Taèhtig procent, is werkloos. Dat blijkt uit cijfers van Acade misch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ne derland telt ongeveer 850 trans- seksuelen. Elk jaar melden zich 125 mensen aan voor geslachts verandering, waarvan ongeveer 70 besluiten 'door te gaan'. Volgens psycholoog Ver schoor van het ziekenhuis heeft 55 procent van de mensen die zich aanmelden voor een veran dering van sekse geen baan. Transseksuelen die wel een baan krijgen, raken die vaak weer kwijt, omdat ze "op het werk nauwelijks worden geac cepteerd", aldus de psycholoog in VARA's Achter het nieuws. "Ze worden gedeclasseerd, be schouwd als outcast en als 'te gek' om te werken". Vooral mannen die kiezen voor de vrouwenrol, tweederde van alle geslachtsveranderingen, onder vinden problemen. wordt gerealiseerd, hangt af van de cao-onderhandelingen die deze week beginnen. De Industriebond FNV houdt in ieder geval vast aan de looneis van zes procent. Voorzit ter Van de Weg vindt de eis niet in strijd met de beheerste loonstijging. "We blijven binnen de mogelijkhe den die de bedrijfstak heeft". De on derhandelingen in de metaalsector beginnen donderdag. AMSTERDAM (GPD) Ongeveer driehonderd mensen hebben zater dag in Amsterdam gedemonstreerd tegen de aanwezigheid van het NAVO-eskader Stanavforlant in de Amsterdamse haven. Op het IJ liet een kleine vloot van schep,en, voor zien van muziek en spandoeken, hun afkeur duidelijk blijken. Ze werden op een afstand gehouden door de- rijkspolitie te water en de schepen van de Havendienst. De Marinee-demonstratie, die zonder incidenten verliep, was ge organiseerd door een aantal vredes groepen in de hoofdstad. Zij protes teerden tegen de mogelijke aanwe zigheid van kernwapens aan boord van tenminste twee van de acht NAVO-schepen. Volgens de actie groep worden steeds meer kernra ketten verplaatst van land naar de marineschepen, waar ze een bedrei ging van het zeemilieu vormen. De recente veranderingen in het oost- blok zouden juist in Nederland tot initiatieven voor ontwapening moe ten leiden, aldus Marinee. Het NAVO-eskader ligt sinds woensdag afgemeerd in de Amster damse haven. Eerder al had Green peace tegen de komst van de sche pen geprotesteerd. Dit weekeinde was het eskader open voor publiek, maar de belangstelling was niet groot. Wel bezochten veel bezoe kers het Engelse marineschip H.M. Edingburgh. Juist van dit schip be staat het vermoeden dat er kernwa pens aan boord zijn. Vandaag ver trekt het eskader weer uit Amster dam. De uitgebrande lobby van het net heropende Jolly Carlton hotel in Amsterdam. Dertig hotelgasten moesten el ders voorden ondergebracht. Drie mensen raakten gewond. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Een vuil container die vlamvatte heeft zater dagmorgen in alle vroegte brand veroorzaakt in het Jolly Carlton ho tel aan de Vijzelgracht in Amster dam. Het hotel was net heropend na een ingrijpende verbouwing. Bij de brand vielen drie gewonden. Bij een woningbrand in de Rotterdamse wijk Hoogvliet raakten gistermor gen acht mensen gewond. In het Jolly Carlton-hotel bevon den zich zaterdagmorgen ongeveer dertig gasten. Vanwege de enorme rookontwikkeling besloot de brandweer tot ontruiming over te gaan. Drie mensen moesten met ademhalingsmoeilijkheden naar het ziekenhuis worden gebracht. Twee van hen mochten in de loop het hospitaal verla ten. Een 29-jarige werknemer ligt nog steeds op de intensive care. De schade aan het hotel is aanzienlijk. Bij een brand in een woning aan het Orpheopad in de Rotterdamse wijk Hoogvliet zijn gistermorgen acht mensen uit een gezin gewond geraakt. De vader van het gezin en zeven kinderen, in leeftijd vari ërend van 4 tot 20 jaar, zijn in een ziekenhuis opgenomen. De vader verkeert in levensgevaar nadat hij uit het raam was gesprongen. De moeder is vrijwel ongedeerd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Een felle uitslaande brand heeft twee woningen in Dalen (Drenthe) in de nacht van vrijdag op zaterdag helemaal in de as gelegd. Om streeks half een ontdekten de bewo ners van een van de huizen een schoorsteenbrand. Toen de brand weer arriveerde had het vuur zich al zo verspreid dat de met riet gedekte woningen niet meer gered konden worden. Niemand raakte gewond. De schade wordt geschat op ruim een half miljoen gulden. HILVERSUM (ANP) - Bijna drie kwart van de Nederlanders vindt dat de komende vier jaar minimaal vijf procent moet worden bezuinigd op de defensie-uitgaven. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek van Buro Interview in opdracht van de VARA-actualiteitenrubriek Achter het Nieuws. Van de ondervraagden zei 72 pro cent voor een korting van minimaal 5 procent op het defensiebudget te zijn. Het landelijk percentage komt vrijwel overeen met de opinie van de CDA-kiezers. Van hen wil 70 pro cent die bezuinigingen. Bij de PvdA is 83 procent voor bezuinigen. Van de WD-aanhang is ook een ruime meerderheid voor: 61 procent. Minister Ter Beek (defensie) wil nog geen harde uitspraken doen over mogelijke bezuinigingen op defensie. Maar volgens hem is dui delijk dat de meeste Nederlanders menen dat het vijandsbeeld ten op zichte van Oost-Europa niet of nau welijks meer bestaat. "De aanspo ring die uit de enquête blijkt, is zon neklaar", aldus de minister van de fensie. In het regeerakkoord is nog afgesproken dat de defensie-uitga- ven volgend jaar en in 1991 met 0,6 procent stijgen. Overigens heeft Ter Beeks eigen partij, de PvdA, aange kondigd dat percentage ter discus sie te stellen. Volgens Ter Beek gaat het echter niet alleen om de hoogte van defen siebezuinigingen, maar moet de dis cussie de komende jaren vooral gaan over de inrichting van het Eu ropese veiligheidsbeleid. Hij meen de dat Nederland eind deze maand in Brussel van zich moet laten ho ren als daar gepraat wordt over ver mindering van Amerikaanse troe pen in NAVO-landen. Secretaris-generaal Van Eekelen van de Westeuropese Unie heeft za- Ontvoering Een onbekende heeft vrijdagavond een 58-jarige Rotterdamse in haar eigen auto ontvoerd en beroofd van haar handtas. De vrouw, die net bij een bank geld had gehaald, werd door de onbekende overmeesterd toen ze weer instapte in de auto. De ontvoerder reed een uur lang met de vrouw door Rotterdam en zette haar vervolgens af bij een metrostation. Haar handtas en de auto nam hij Straaljagers Advokatenkollektief Breda heeft minister Ter Beek (defensie)- ge vraagd geen NF-5 straaljagers aan Turkije te leveren. Het collectief, dat vredesactivisten Kees Koning en Co van Melle bijstaat, haalt een rapport aan van Amnesty Interna tional aan waaruit blijkt dat Turkije zich nog steeds schuldig maakt aan schending van de mensenrechten. Koning is op 17 november in hon gerstaking gegaan uit protest tegen levering van straaljagers. Hij zou zich in levensgevaar bevinden. Schedel De politie van Spijkenisse heeft gis teravond een menselijke schedel in beslag genomen, die door een paar jongens werd gebruikt als voetbal. Een onderzoek wees uit dat de sche del door een buurtbewoner was ge dumpt. Hij beweerde de schedel te hebben meegenomen uit verzor gingshuis De Plantage in Den Briel. maar de directeur daarvan bestem pelt dat verhaal als 'klinkklare non- Vervoersbond Met het aftreden van secretaris M. van Rossum en cao-coördinator G. Ros lijkt de bestuurscrisis bij de vervoersbond FNV bezworen. De rest van het bestuur wilde niet ver der met de twee. Van Rossum zou te solistisch zijn opgetreden en 'in communicatief opzicht ernstig te kort zijn geschoten'. Ros had, zo stelde het bestuur, 'bijgedragen' aan het conflict. AMSTERDAM (ANP) - De proble- men van Antillianen die in Neder land wonen, worden onderschat. De verwachtingen die Nederlan ders van Antillianen hebben en de Antillianen van de mogelijkheden die Nederland hen kan bieden, zijn in béide gevallen te hoog en leiden tot teleurstellingen. Dat blijkt uit het in opdracht van het ministerie van WVC gehouden onderzoek 'Andere Antillianen; car rières van laaggeschoolde Antilli aanse jongeren in een grote stad'. Het onderzoek werd gehouden door het Antropologisch Sociologisch Centrum van de Universiteit van Amsterdam. In Nederland wonen zo'n 40.000 Antillianen, waarvan 15 procent in Amsterdam. Door de jaren heen zijn zij beschouwd als een groep zonder problemen die goed past in het Ne derlandse denk- en leefpatroon. De werkelijkheid is met name voor Vooral de laatste vijfjaar zijn on der andere als gevolg van het afne men van de werkgelegenheid in de olieraffinaderijen veel jonge Antilli anen naar Nederland gekomen. Het gaat vaak om laag geschoolde jon geren die hier een betere opleiding willen volgen. Hun opleidingsni veau sluit echter niet aan op het Ne derlandse onderwijssysteem. Zij breken studies voortijdig af, raken gedemotiveerd en slagen er hoog stens in tijdelijke banen te vinden. Verder schiet hun kennis van het Nederlands tekort. In Nederland worden de Antillianen aangezien voor laaggeschoolde Surinamers en doorverwezen naar instellingen die door Surinamers worden gedomi neerd. De vrouwen in de onderzochte groep bleken meer carrièregericht, beter opgeleid en realistischer dan de mannen. ZUIDSCHERMER - Zatermiddag konden de zwanen al voorzichtig c ook de Zuidervaart bij Zuidschermer van een ijslaagje r het water lopen. De winter had DEN HAAG Het kabinet wil 15.000 werklozen die zeer moeilijk aan werk zijn te helpen, onderbren gen in arbeidspools. De pools zullen bekostigd moeten worden door de inzet van uitkeringsgelden en de ADVERTENTIE Fotoafdrukken. Keuze uit mat of glanzend. Groot formaat 10x15 cm ||7S Standaard formaat 9x13 cm 150 miljoen gulden die op'basis van het regeerakkoord voor de start van de pools is uitgetrokken. door Carel Goseling Dit blijkt uit het Gemeenschap pelijk Beleidskader dat kabinet, werkgevers en vakbonden afgelo pen vrijdagavond afsloten. Het ka binet mikt erop tussen de 10.000 en 14.000 arbeidsongeschikten per jaar weer aan het werk te krijgen. Dat zal gebeuren door een verhoging van de loonkostensubsidie en de in- werkvergoeding die GMD's (Ge meenschappelijke Medische Dienst) mogen geven om arbeids ongeschikten weer in het arbeid- proces opgenomen te krijgen. Met reeds eerder voor het kabinet uitgetrokken gelden kunnen per jaar 20.000 werkervaringsplaatsen voor werklozen in bedrijven en bij de overheid zelf worden gesubsidi eerd, aldus het Gemeenschappelijk Beleidskader. De plannen voor de werkvoorzie ning in het akkoord zijn verder ta melijk vaag. Lovende woorden staan er over herverdeling van werk als bijdrage aan het scheppen van meer banen en een vermindering van de werkloosheid. Pagina's tekst over het belang van scholing en de noodzaak om de aansluiting van het onderwijs op de arbeidsmarkt te verbeteren. Geen krachtige beleids uitspraken. Al het moois moet op decentraal niveau worden uitge werkt, dat wil zeggen bij de onder handelingen tussen bedrijven en vakbonden. De bestrijding van de werkloos heid wordt 'een gezamenlijk be lang' genoemd. Ook hier echter geen concrete maatregelen. Alles wordt overgelaten aan het op 1 juli 1990 op te richten Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening (CBA) waarin overheid, werkgevers en vakbon den gaan samenwerken. Kabinets plannen voor verlaging van loon kosten, werkervaringsplaatsen, ar beidspools, jongeren, arbeidsonge schikten, minderheden en vrouwen worden braaf herhaald. Soms wordt een 'bereikcijfer' genoemd. Even vaag is het akkoord over de loonmatiging. Een beheerste loon ontwikkeling is essentieel voor een sterke groei van de werkgelegen heid, meer investeringen en behoud van de concurrentiepositie, aldus het stuk. Wat echter onder een be heerste loonontwikkeling verstaan moet worden, is niet ingevuld in het nogal vage centraal akkoord. Geen percentages, geen aanbevelingen welk deel van de ruimte besteed kan worden aan een loonstijging. Alleen de zinsnede dat bij de verde ling van ruimte recht kan worden gedaan aan, onder andere, scholing en bestrijding van werkloosheid. Tenslotte zijn er nog enige zinnen besteed aan de idee om sterkere be drijven of bedrijfstakken geld te la ten geven aan de armeren om iets te kunnen doen aan scholing en be strijding van werkloosheid. Na een op verzoek van de werkgevers op genomen passage over het belang van een slagvaardig bedrijfsleven dat het hoofd moet bieden aan toe nemende concurrentie als straks de grenzen binnen de EG wegvallen, komt een epiloog. Vaagheid troef. Eigenlijk was het geen niet op papier kwam nog het concreetst: Honderd miljoen gulden per jaar extra voor de uitkeringstrek kers. Netto zo'n vijf gulden per maand erbij. Het niet aftoppen van het reis kostenforfait op 1 januari maar pas op 1 mei 1990. Er wordt tijd gevon den om de besteding van het geld nog eens te bezien. Vooral gebrui kers van bus, tram en trein moet dit voordelen opleveren. Een studie naar het fiscaal sti muleren van winstdelingregelin- gen. Eventuele actie is echter niet eerder dan in 1991 voorzien. Laatste punt: de ambtenaren. Voor de ontwikkeling van hun sala rissen wordt niet langer uitgegaan van een 'gelijkwaardige' loonruimte als in het bedrijfsleven, maar van een 'overeenkomstige', schriftelijk vastgelegd in het beleidskader. "Een kwestie van gevoelswaarde", concludeerden alle partijen. Eigen lijk kon alleen minister Kok (finan ciën), zelf oud-FNV-voorzitter, te vreden zijn. Al het moois kostte hem bijna niets. Het uitstel bij het reiskostenforfait scheelt eenmalig ongeveer 16 miljoen gulden. De 100 miljoen voor de uitkeringstrekkers komt uit de door te hoge premies ontstane reserves bij de sociale fondsen. Het kost hoogstens 8 mil joen per jaar aan belastinginkom sten. Einde verhaal, dat door FNV- voorzitter Stekelenburg wordt sa mengevat met: "Het zijn allemaal woorden". terdag voor de TROS-radio gezegd dat Nederland zijn defensiecapaci teit in ieder geval vier tot vijfjaar op peil moet houden. "Het doel is om de Russische overmacht te vermin deren. Als wij intussen zelf al aan het verminderen zijn gegaan, dan is onze veiligheidssituatie natuurlijk niet wezenlijk verbeterd". Van Eekelen noemt verminde ring van het defensiebudget voor barig. "Wantje moetje kruit droog houden. Er kunnen nog allerlei on gunstige ontwikkelingen in het Oosten optreden en de militaire ca paciteit van de Sovjetunie is eigen lijk nog helemaal niet verminderd, afgezien van enkele eenzijdige ver beteringen". AARDSCHOK - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat ervan uit dat de aardschok van vrij dagavond in Purmerend een na tuurlijke oorzaak had. In de stad wordt op grote schaal gezocht naar olie en gas. Boringen zijn volgens de NAM echter niet meer dan spelde- prikken in de aardkorst. Ook het KNMI in De Bilt gaat uit van een na tuurlijke oorzaak. Shell bouwt geen ethyleenfabriek MOERDIJK (GPD) - Shell Chemie bouwt voorlopig geen nieuwe ethy leenfabriek (naftakraker) op Moer dijk. In april liet Shell nog weten een dergelijke investering ter waar de van een miljard gulden te over wegen. Dreigende overcapaciteit op de wereldmarkt heeft de leiding op andere gedachten gebracht. Woordvoerder E. Steneker van Shell Nederland Chemie heeft dat gisteren bevestigd. "Het is niet zo dat wij een concreet plan schrap pen, want de ideeën over een nieu we ethyleenfabriek hebben nooit in een hard plan geresulteerd. Wel hielden we in de eerste helft van dit jaar nog serieus rekening met de mogelijkheid dat het ervan zou ko- De situatie op de wereldmarkt is volgens Steneker debet aan het be sluit voorlopig van een nieuwe fa briek af te zien. De concurrentie neemt toe, waardoor de prijs van bulkplastics aanzienlijk is gedaald. "In een dergelijke markt ga je niet zo gauw een miljard investeren om zelf aan het ontstaan van overcapa citeit bij te dragen". De al aange kondigde vervangingsinvesterin gen op Moerdijk, gericht op verbe tering van de kwaliteit en de milieu zorg, gaan gewoon door. Grote schade wegen door wanne zomer DEN HAAG (GPD) - De v mer heeft voor zeker acht miljoen gulden schade aangericht aan het wegennet. Vooral de doorgaande wegen naar West-Duitsland met veel vrachtverkeer hebben zware schade opgelopen. Alle wegen zijn inmiddels weer hersteld. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dat gisteren gezegd voor de AVRO-ra- dio. De voortdurend hoge temperatu ren van de afgelopen zomer zorgden ervoor dat de hitte in het wegdek werd vastgehouden. Dat leidde tot spoorvorming, met name op de we gen waarover veel vakantie- en vrachtverkeer trok. Er wordt nog onderzocht of de schade wellicht is te wijten aan het gebruik van slecht materiaal. Bij zeer dichte mist verkeer stilleggen' DEN HAAG (GPD) Het autover keer moet bij zeer dichte mist kun nen worden stilgelegd. Het Noord brabants Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid, dat conclu deert dat uit een onderzoek naar mogelijkheden om autorijden tij dens mist veiliger te maken. Secre taris Boudewijns zei dat gisteren voor de AVRO-radio. Mist is een van de gevaarlijkste weersomstandigheden voor de vei ligheid van het autoverkeer. Het on derzoek moet leiden tot aanbevelin gen, die wellicht al volgend jaar kunnen worden ingevoerd. Ze vari ëren van voorlichting aan de wegge bruiker tot stilleggen van het ver keer. In West-Duitsland bestaan dit soort regels al.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3