Gerard Kemkers wijt falen aan rechterbeen Vooys blijft Grimbergen voor Suyten geeft Veldhoven het nakijken MAANDAG 4 DECEMBER 1989 PAGINA 19 LEIDEN Richard Suyten heeft zijn visitekaartje nog maar eens af gegeven. In de boeiende finale van de 1500 meter shorttrack op de Leidse ijspiste troefde hij Charles Veldhoven gisteravond ruim schoots af. Om het succes van de or ganiserende vereniging IHCL com pleet te maken legde Jan Hoog- eveen beslag op de derde plaats. In de eindstrijd van het belang rijkste programma-onderdeel van de derde wedstrijd van de nationale competitie was de Leidse club met vijf van de zes man rijkelijk verte genwoordigd. Lard Koeken en Rob Leidsman waren de andere 'Leidse' finalisten. Marc Velzeboer, die na twee wedstrijden nog aan de leiding stond, moest vanwege een val in de series met een plaats in de kleine fi nale genoegen nemen. Veldhoven, die in shorttrack- kringen als op grond van zijn jaren lange ervaring al als routinier wordt beschouwd, nam halverwege de ra ce gedecideerd de leiding. Suyten sprong slim mee met de Oegstgees- tenaar en wachtte geduldig zijn kans af. Toen de gedrongen Stomp- wijker in de slotfase van achter de rug van Veldhoven demarreerde, was de strijd meteen beslist. Bij de vrouwen kon Monique Vel zeboer het niet bolwerken tegen Joëlle van Koetsveld (eerste) en Priscilla Ernst (tweede). De naar Amsterdam uitgeweken schaats ster uit Oud-Ade moest de troeven van IHCL op de 1500 meter voor zich dulden. Velzeboer kreeg geen kans om op de 500 meter revanche n, omdat dit ingelaste on- Charles Veldhoven reed gisteren zowel in de serie als in de finale van de 1500 meter geruime tijd op kop. Toch kwam de shorttrack-schaatser uit Oegstgeest niet verder dan de tweede plaats. (foto Henk snaterse) derdeel wegens tijdgebrek de ijs baan was slechts tot 20.30 uur gere serveerd geen doorgang kon den. De aflossingswedstrijden ren compleet Leidse aangelegenhe^ den. IHCL 1 won voor IHCL 2 en IHCL 3 en ook het vrouwenteam weerde zich dapper. Ook gisteren werd v dat het grootste probleem van IH CL nog steeds de baanhuur is. Wed strijden op een gunstiger tijdstip dan op de vorege zondagavond zijn te kostbaar voor de vereniging. Daarnaast worden de meeste be langrijke shorttrack-wedstrijden op andere banen afgewerkt. Karlstad houdt Van der Burg van de zege af DEN HAAG (ANP) - Geir Karlstad DEN HAAG Petra Grimbergen weet nog niet goed waar zij aan toe is. De Rijnsburgse juniore presteerde zaterdagavond tijdens jeugdwedstrijden om de Residen tie Cup in Den Haag voor haar doen matig. Zowel op de 500 als op de 1500 meter moest zij haar zestienjarige plaatsgenote Hen- riëtte Vooys voor zich dulden. Maar het 'naprogramma' van de wedstrijden om de World Cup, waar Grimbergens leeftijdsgeno ten Van Zwolle, Voetelink en Van Schie zich dapper weerden, had dan ook weinig waarde voor de Rijnsburgse. "Ik richt me liever op de Neder landse kampioenschappen in mijn leeftijdsklasse", sprak de 19- jarige Grimbergen, die zich nau welijks teleurgesteld toonde over de tijden die zij op de klokken zet te (46,09 om 2.20,44). Zij heeft bo vendien haar zus Jolanda, drie voudig winnares van de Residen tie Cup, als voorbeeld. Ondanks haar Haagse triomfen van weleer valt.de oudste Grimbergen mo menteel overal buiten. In tegenstelling tot de teleur stellende verrichtingen van Petra Grimbergen stonden de tijden van Vooys, die haar goede vorm van de laatste weken bevestigde met 45,88 en 2.19,56. Bij de jon gens kwam Jeroen Straathof uit Zoeterwoude uit op 40,70 en 2.05,77. Lissenaar Marcel Bliek ging in 40,52 en 2.06,17 rond. TIM BROUWER DE KONING verhinderde dat de schaatswereld dit seizoen, hoe pril ook, in herha lingen verviel. De lange Noor griste in de dertiende rit van de 5000 meter in 7.02,46 de zege uit handen van Ben van der Burg, die al een duister voorgevoel had dat zijn 7.04,00 niet voldoende zou zijn. Een overdonderende start van Karlstad bracht de Noor zeven se conden onder het schema van de jonge Nederlander. Dat de 'lange uit Lillehammer' op de eindstreep slechts een marge van anderhalve tel restte, wijst op de sterke ritop- bouw van de subliem rijdende Westlander. Karlstad was er vorige week niet bij in West-Berlijn, waar Van der Burg (5000 meter) en de Oostduitser Peter Adeberg (1500 meter) de we reldbekerouverture als winnaars beëindigden. De Noor meldde zich om studieredenen af. Tegenover Adeberg meldde zich niet plotselin ge een een grote opponent, waar door de Oostberlijner zijn prestatie van een week tevoren wel herhaal de. Zijn 1.56,57 was de beste ver richting van het weekeinde. Falko Zandstra heeft zaterdag avond de wedstrijden om de Resi dentie Cup naar zijn hand gezet. De zeventienjarige kernploegrij der van Jong Oranje zegevierde op de 1500 meter in 2.01,48 en in casseerde de winst in het eind klassement. Bij de meisjes won Ellen Linnenbank. De Cup ging naar het gewest Noord-Hollan d/Utrecht. Zandstra was sneller dan kern ploegaanvoerder Gerard Kern- kers, die enige uren eerder op de semi-overdekte baan van De Uit hof 2.02,23 noteerde. De Heeren- vener Zandstra geldt als een voor de favorieten voor de Nederland se delegatie naar de wereldtitel strijd, die van 2 tot 4 maart in Obihiro (Jap) wordt gehouden. Vitesse-trainer Bert Jacobs in Voetbal International: „Piet van der Reijden.... Oh ja. Joop. In de Tweede Kdmer kan hij best op zijn plaats zijn en als hij die wil behangen vind ik het ook best, maar van de voetballerij moeten dit soort figuren afblij- Vitesse-trainer Bert Jacobs in Voetbal International: „Ik ben van het slag mensen dat tegen een putjesschepper U zegt en tegen die hoge autoriteiten kloot zak". Ajacied Brian Roy in het NR- CHandelsblad: „Het lijkt me een enge gedachte dat ik naar PSV zou moéten". Basketbalcoach Ton Boot in het Algemeen Dagblad: „De functie van bondscoach kan elke Jan Boerenlul doen". Guus Cantelberg, bondscoach der handballers, in Trouw: „Ik steek mijn hoofd graag in een strop". Piet de Bruin, voorzitter van de NeVoBo, in Het Parool: „Mijn eind. komt in zicht. Ik ben nu eenmaal niet Piet-in-het-snel- le-pak". Terzijde in Vrij Nederland: „Als Michels de praatpaal van Oranje is, is Libregts de pispaal". Ruud Gullit over zijn laatste knie-operatie in De Telegraaf: „Tijdens de ingreep werd ik snel zo gerustgesteld, dat ik zelfs even tegen de slaap heb moeten vechten". Basketbalcoach Ton Boot in De Volkskrant: ..Ik denk dat ik een van de beste coaches ben van Europa". Vitesse-trainer Bert Jacobs in Voetbal International: „Voetbalhumor....er zijn ergere dingen in het leven". Jean Nelissen (chef-sport van De Limburger) in de Volks krant, op het dreigende verbod van zijn hoofdredacteur het schnabbelen (in dit geval voor Studio Sport) te verbieden: „Ik functioneer nu een kwart eeuw op die twee poten van de journalistiek en ben daar heel ge lukkig mee. Als ik zie wat dat werk bij de NOS me oplevert, moet ik concluderen dat een poetsjuf frouw, pardon, een intetieurver- zorgster beter wordt betaald. Puur liefde voor het vak, jongen. Anders hou je het toch niet vol om 25 jaar achter mannen met een zeemleren broek aan te lopen?" Jean Nelissen in Het Parool over De Kwestie: „Als ik moest leven van het geld van de NOS, zou ik 's middags met de vuilniswagen door Maastricht moeten rijden". Volkskrant-redacteur Jan Tromp over de presentatie van het kabinet Lubbers-Kok in Tweede Kamer: „De entree van de nieuwe be windslieden gaf het gevoel dat hoort bij een nederlaag van Feye- noord: je weet dat het gaat gebeu ren en toch geeft het een schokje". bal: „Zouden we ooit naar het bui tenland gaan en ik mocht nog kie zen ook, dan stem ik voor Italië. Of beter nog, voor Zwitserland. Veel verdienen en niet te ver van Ne derland". Jimmy van Rompu, voormalig clubarts van onder meer Tel star, FC Den Haag en AZ, over bondscoach Thijs Libregts. in Haagse Post: „Zelfs mijn kleindochter van ze ven jaar heeft nog meer psycholo gisch inzicht dan deze man". Jimmy van Rompu over 'groepsvandalen' in Haagse Post: „De meesten van die jongens zijn een jaar of vijftien. Als ze ver kering krijgen en hun agressie seksueel kunnen ontladen, dan houden ze op met onrust stoken". Columnist Cor Snel in Pano rama: „Het drama in het leven van Eddie Poelmann is dat hij nooit had moeten overstappen naar de tv. Een presenterende of anders zins in beeld verschijnende Poel mann is vergelijkbaar met een koorddanser met evenwichts stoornissen of een Leger des Heils soldate met kerstpot of tamboe rijn op de middenpagina van Playboy. Spiegels zijn al vanaf 2 gulden 75 te koop bij Blokker en wie desondanks als een soort dood van Pierlala de mensen aan het schrikken wil maken in hun eigen huiskamer, roept het onheil even zeer over zich af als Carola van BZN in de Scala van Milaan". Vitesse-trainer Bert Jacobs in Panorama: Avontuurlijk voetbal, daar ge loof ik niet in. Zo van: we lellen de bal lekker naar voren en dan komt-ie wel bij die lange jongen terecht. Ik zeg niet dat die trai ners ongelijk hebben, maar dat soort voetbal houdt natuurlijk nooit lang stand". DEN HAAG (GPD) De kernploeg-coaches Ab Krook en Jan Wiebe Last wachten de komende we ken veel reparatiewerkzaamheden om hun toppers weer in het gareel te krijgen. Ruim een maand voor het schaatsgeweld losbarst in Heerenveen (EK), is het kroonprinselijk ijspaar Gerard Kemkers en Marieke Stam, dat voornemens is om het stokje van Leo Visser en Yvonne van Gennip over te nemen, in een wak gereden. Het duo kan de concurrentie niet bijbenen, zo bleek het afgelopen Flaim weekeinde tijdens de World Cup- terliet. wedstrijden in Den Haag. Een op lossing voor de (vorm)crisis lijkt zich suf niet voorhanden. Kemkers geeft de schuld van zijn falen voorlopig ner Jan Wiebe Last, die als één van de weinigen het verschil tussen de Nederlandse en toonaagevende Perfectionist Kemkers piekert Oostduitse vrouwen kleiner ziet zijn worden en Oranje-medailles i de oorzaken teleurstellende optredens. Zater dagavond voerde hij een lang zijn 'zwabberende' rechterbeen, dat sprek met Ab Krook, niet doet wat hij t Na zijn zilveren medailles bij EK WK leek Gerard Kemkers de lo- gens de geplaagde rijder "de meest absurde dingen op tafel kwamen" verschiet ziet. had het over een tij delijke inzinking. "Marieke had een off-day op de drie kilometer. Het is waanzin om dan in paniek te raken. Wij zijn aan het opbouwen Aan de trainingsopbouw ligt het EK en dan staat Stam het gische opvolger te worden van Leo volgens hem niet. Kemkers: "Mijn Visser. De 22-jarige Eeldenaar, die in 1986 en 1987 in de schaduw van Hein Vergeer opereerde en daarna Leo Visser voor zich moest dulden, kreeg dit seizoen eindelijk de ver antwoordelijkheid van Nederland se titelfavoriet op de frêle Drentse schouders. Sinds de schijnwerpers nadrukkelijker dan ooit op hem zijn gericht, is het evenwel helemaal mis met hem. Tijdens de World Cup wedstrijden in West-Berlijn en Den Haag was hij in de uitslag van de 1500 meter terug te vinden tussen onbekende Polen en Oostduitsers. Zijn 28ste plaats op de 'mijl' op De Uithof op zes seconden van winnaar Adeberg was haast net lachwekkend en zorgwekkend de 1500 meter heb ik uit teleurstel- De schaatsster zelf keek verrast dat Last het gat consorten ziet conditie is uitstekend. Bloedtesten op, toen ze hebben uitgewezen dat ik ook niet mot Kleemann overtraind ben. We komen steeds slinken. De cijfers spreken i weer op één punt uit: mijn instabie- andere taal. Het optimisme van Last le rechterbeen. Sinds dit seizoen is gebouwd op drijfzand. Stam: heb ik dat euvel. Dat been spoort "Denkt hij. dat we de DDR nade- niet". "Daardoor rijd ik krampachtig en technisch niet goed. Zelfs in een rustige duurtraining schaats ik met stress, omdat ik voortdurend ge confronteerd word met de proble men aan mijn been. Ik denk ner gens anders aan. Geestelijk heb ik geen rust meer. Het enige wat ik kan doen is net zo lang zoeken tot ik de juiste schaatsen heb gevonden. Ik test voortdurend nieuwe uit. Na als zijn nederlaag in het bijprogram ma op de 500 meter tegen de erken de anti-sprinter Geir Karlstad. Op de 5000 meter hield Kemkers de moet binnen een week een oplos- schade op de winnende Noorse'die- sing worden gevonden, omdat de tijd begint te dringen. Het wordt een beetje twijfelachtig, of ik voor het EK nog in vorm kom. Vervelend allemaal". De Uithof dient als voorbeeld DEN HAAG (GPD) - Hoewel trai ners en rijd(st)ers de indoorhallen van Calgary, Heerenveen en Oost- Berlijn unaniem als sneller dan de semi-overdekte hal in Den Haag omschreven, keren zowel een Rus- siche als Oostduitse delegatie met Ik ben het met met hem e Natuurijs zet Van Kempen op het goede spoor LEIDEN Richard van Kempen heeft zijn eerste overwinning van dit seizoen geboekt. De rijder uit Nieuwveen won gisteren in Nieuw Amsterdam/Veenoord, waar de eer ste schaatsmarathon op natuurijs werd gereden. Na één uur en tien ronden was hij de beste sprinter. Van Kempen, vorig jaar als hou der van de KNSB-Cup afgelost door Yep Kramer, had de omstandighe den mee in het Drentse plaatsje. Het zacht, waardoor het vrijwel voor vluchters om het peloton te blij- collega's als Vergeer en Van Gennip ven. De 62 rijders kwamen massaal ling een rottrap tegen mijn rechter- schaats gegeven. Vanaf nu ga ik het proberen met verstelbare ijzers. Er Krooks depressieve kopman, die over de kleinste details uren kan onmogelijk piekeren, is in tegenstelling tot ex- uit de greep vooralsnog niet de streep, Van Kempen schische hulp (Troost, Blitz, Ooyen) nog slechts hoefde af te rekenen in te roepen. "Ik heb geen behoefte met zijn rivaal Kramer. Dat deed hij i een haptonoom of iets derge- behoren. Aad Grimbergen uit lijks. Als ik er zelf niet uitkom, lukt Rijnsburg eindigde als tiende. het anderen ook niet". Krook wil niets weten van paniek in de tent. "Maar dat er wat met Kemkers moet gebeuren is duide- Goska Tomporowska kwam za terdag op de Groningse kunstijs baan goed uit de voeten. De in Sas- senheim woonachtige Poolse r bouwtekeningen van De Uithof lijk. Als er niet snel een oplossing thonrijdster legde achter Petra naar het Oostblok terug. Egon Lu- komt, wordt het een obsessie i ding, teamleider van de Oostduit sers, zei dat zijn land belangstelling heeft voor een gedeeltelijke over kapping van de baan in Karl Marx Stadt. Belangrijkste argument om te kiezen voor de Haagse construc tie, noemde hij de gunstige prijs. De Haagse constructie kost 5,5 miljoen gulden. Marieke Stam, het andere pro- de plaats in het algemeen klasse- bleemgeval, probeerde gistermid- ment om de Aegon-trofee. Hans van dag met een hoop gegiechel luchtig Egmond eindigde bij de B-rijders over de problemen heen te stappen, als derde. De Rijnsburger verstevig- Vooral op de 3000 meter werd zij op de daarmee zijn leiderspositie. In de grote achterstand tiende op A-categorie won Piet Kleine voor Het veld van de Leidse rugbyclub DIOK ditmaal Ontwikkelings werk Op uitnodiging van de trainersvere- niging van de Nederlanse Rugby Bond wipten twee (van de vier) coaches van de Engelse topclub Bath vrijdag even Het Kanaal over om hier in den lande wat aan ont wikkelingswerk te doen. Ten over staan van de verzamelde Neder landse rugbytrainers fungeerde de selectie van DIOK daarbij als col lectief proefkonijn, wat op het be vroren veld aan de Smaragdlaan niet altijd even prettig was, vooral wanneer men weer eens naar de grond moest. Officieus ontstak de Leidse landskampioen daarmee te vens voor het eerst zijn lichtinstalla tie, een prima werkende bron waar aan in de toekomst 's avonds nog de nodige inspiratie ontleend kan wor den. Na afloop van de ruim twee uur durende training was er in de be stuurskamer gelegenheid tot het stellen van vragen. "Wij hebben geen geheimen, dus komt u maar", opende David Rob- son het samenzijn waarin hij en zijn collega inderdaad op openhartige wijze ingingen op kwesties van technische, tactische en organisato rische aard. De technisch coördina tor van de Bond, Denis Power, moest na een uurtje praten de zaak zelfs afblazen om de 'gentlemen' ook nog even het genoegen te gun nen zich onder het genot van een Hollands biertje vrij in de kantine tussen spelers en trainers te bewe gen. Bekend terrein trouwens voor het tweetal, want anderhalf jaar ge leden nam de Engelse kampioen, één van de sterkste clubteams ter wereld, nog deel aan het internatio nale DIOK-toernooi. Net als toen had David Robson het best naar zijn zin in Leiden. "Wij doen dit soort dingen wel eens meer. Behalve dat ik het leuk vind, is dit een goede zaak voor het rugby. Holland zit in de lift, dat is wel ge bleken op het toernooi in Madrid, en dat is een prima ontwikkeling. De rugbywereld is gebaat bij een sterke internationale competitie en als zij hier wat kunnen oppikken van onze methodiek is dat okay", al dus de accountant uit de Engelse universiteitsstad. Die DIOK-voor- zitter Ynze Politiek nog een hart on der de riem stak door te beloven zich sterk te maken voor een rentree van' Bath in Leiden. Dat zou pas echt 'ontwikkelingswerk' zijn. 'Vliegreis' Alfons Groenendijk, inmiddels al bijna drie jaar actief bij Roda JC, heeft het goed naar zijn zin in Kerk- rade. Zijn geboortestad Leiden mist hij geenszins. Dat kan ook moeilijk anders, want om de haverklap krijgt uydei Leidse Fons ('Al' voor zijn vrien den) een groep Leidenaars over de vloer. Het gaat zelfs zover dat zijn supporters serieus hebben overwo gen om voor het jongstleden vrij dagavond verspeelde duel Roda JC- Ajax even met een City-hopper naar Zuid-Limburg over te wippen. De voorbereidingen waren in een ver gevorderd stadium, maar op het laatste moment koos de groep als nog voor de auto. "Dat was op zich al een vliegreis, want we waren ver keerd gereden. Opeens zagen we de borden Oberhausen", vertelt Ernst Groenendijk over het uitstapje naar zijn voetballende broer, "maar we zijn met kunst en vliegwerk toch nog op tijd gekomen". Alfons Groe nendijk ziet zijn gasten graag ko men. "Ik vind het gezellig als die jongens langskomen, zo houd ik contact met ze. Na de wedstrijd ben ik nog even met ze op stap geweest. Zaterdagochtend hadden ze alle maal last van jet-lag". Tegen Ajax viel Groenendijk niet zo op, omdat hij belast was met de taak om Winter af te stoppen. "Toch heb ik lekker gevoetbald, vlak voor tijd maakte ik bijna nog het winnen de doelpunt. Dat zou niet verdiend geweest zijn", bekent Groenendijk. Hoewel er voor de linkspoot belang stelling uit Engeland bestaat na Spurs heeft nu Manchester United zich gemeld hoeft hij niet zo no dig weg bij de Limburgse subtop per. "De club heeft ambities en met behulp van sponsors geloof ik ook dat ze waargemaakt kunnen wor den. Ik kan hier zo voor driejaar bij tekenen. Tijdens de winterstop ga ik met Roda praten. Ik laat me niet gek maken door aanbiedingen van andere clubs. Dat mag de WCS voor mij uitzoeken". JOS VALENTIJN Het schaatsen heeft hij niet defini tief afgezworen, maar al tien jaar lang heeft Jos Valentijn (37) te weinig tijd om op het hoogste ni veau te acteren. Toen hij zich in 1980 van zijn tijdnood bewust werd, hing de uit ter Aar afkom stige sprinter zijn wedstrijd- schaatsen dan ook aan de wilgen. Die beslissing staat Valentijn nog helder voor de geest: "Vlak voor de start van de 500 meter bij wed strijden in Davos besefte ik opeens dat ik daar ook als ski-toerist had kunnen rondlopen. Het was meteen de laatste 500 meter die ik gereden heb". Die gedenkwaardige dag in Davos betekende de afsluiting van een carrière die meer dalen dan pieken kende. Al zegt Valen tijn daar niet de minste moeite mee te hebben. "Dat maakt sport nu eenmaal zo boeiend. Ik heb nooit spijt gehad van de jaren die ik aan het schaatsen heb besteed. Ik zou het zo overdoen. Ik heb me in velerlei opzichten ontwikkeld. Pas toen ik vanwege mijn drukke praktijk als fysiotherapeut te wei nig tijd voor het schaatsen over hield, heb ik er een streep onder gezet". De volle neef van Jan van der Hoorn, één van de vijf elfsteden tocht-winnaars van 1956, kreeg het schaatsen met de paplepel in gegoten. "Mijn hele familie schaatste. Al snel doorbrak ik de hegemonie van de familie Van der Hoorn en kwam ik in de Neder landse jeugdselectie terecht. De sprintnummers lagen mij het best. Vooral de 1000 meter reed ik graag. Daarom ben ik ook in de toen pas opgerichte sprintkern ploeg terechtgekomen, niet omdat ik een mislukte allrounder zou zijn geweest. Het was een bewuste keuze, waarmee trainer Egbert van 't Oever het toen helemaal niet eens was". De doorbraak van Valentijn liet niet lang op zich wachten. In 1972 werd hij voor het eerst Neder lands spïintkampioen, maar toen al kreeg de aanstaande fysiothe rapeut een domper te verwerken. "Ik stond op de nominatie voor de Olympische Spelen van Sapporo, maar om de één of andere admi nistratieve reden ben ik daar nooit gekomen. Reserve Jappie van Dijk heeft toen de 500 meter gereden, maar eigenlijk had ik daar moeten staan, ook al kon ik toen nog niet bogen op een impo sante erelijst. Die teleurstelling betekende een keerpunt in mijn carrière. Daarna ben ik meer mijn eigen plan gaan trekken". Als gevolg van zijn eigenzin nigheid kreeg Valentijn nooit meer een kans op een olympisch optreden. Vanwege het feit dat hij in 1973, min of meer uit rancune, dag beroepsschaatser hoefde hij vanwege die 'profsta- tus' namelijk nooit meer olympi sche aspiraties te koesteren, alle inspanningen van Nederlandse 'schaatsbobo's' ten spijt. "Nu ligt dat allemaal veel gemakkelijker. Zelfs goedbetaalde tennissers kunnen straks olympische me dailles winnen. Je kunt wel stellen dat ik wat dat betreft te vroeg ben geboren". Valentijn zat in die 'loze jaren' overigens niet bij de pakken neer. Hij reed de wedstrijden waarvan hij niet was uitgesloten (regiona le, nationale en ten slotte zelfs weer internationale kampioen schappen), was 's zomers als atleet van het Arnhemse Ciko '66 actief en voltooide ondertussen zijn stu die in Utrecht. Het contact met de wereldtop bleek de volgeling en vriend van Henk Gemser met op vallend gemak behouden te heb ben. Tijdens zijn eerste WK na zijn uitsluiting, in 1976 in West- Berlijn, stond Valentijn na drie van de vier afstanden zelfs zo riant aan de leiding dat hij de af sluitende 1000 meter in feite al leen maar hoefde uit te rijden. Maar de onfortuinlijke ex-prof kwam niet verder dan de startstreep, die hij driemaal voor tijdig overschreed. Dat betekende diskwalificatie. "Die klap kwam inderdaad hard aan, na alle moeite die ik had gedaan om terug te komen. Het was niet mijn laatste kans op de wereldtitel, want een jaar later in Alkmaar stond ik er bijna net zo goed voor. Maar toen reed Eric Heiden toevallig ook mee. Nee, ik denk niet dat het ontbreken van grote overwinningen aan mijn karakter is toe te schrijven. Ik heb toch bewezen dat ik kan terug vechten. Maar zelfs nu nog, tij dens een partijtje tennis of squash, heb ik van die momenten waarop ik mentaal niet sterk ge noeg ben. Ik ben er van overtuigd dat ik in West-Berlijn ook gedis kwalificeerd zou zijn als ik vijf of zes keer had mogen starten". TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19