Beroerde afsluiting Masterstitel voorkomt rampjaar voor Edberg Ceulemans verslaat Blomdahl Handbalsters door naar de finalepoule Snookerwinst voor Wladimir Roedoe Bowlingwinst voor Groen MAANDAG 4 DECEMBER 1989 SPORT PAGINA 17 PALMA DE MALLORCA (ANP) - Torbjörn Blomdahl was de drie- bander voor de toekomst. De bil jartprof. die Raymond Ceule mans zou doen vergeten. Voorlo pig heeft het Zweedse superta lent pas op de plaats gemaakt. Na drie van de vijf toernooien om de wereldbeker, kan hij alleen door een wonder de bokaal in zijn bezit houden. In Palma de Mallorca won de oude meester van de nieuwe. De winnaar van de eerste twee we reldbekers, vijftiger Raymond Ceulemans uit Mechelen, ver sloeg de huidige kampioen, twin tiger Torbjörn Blomdahl uit Hel- singborg met 4-1. Een andere Belg, Ludo Dielis uit Antwerpen, was de lachende derde en mis schien wel de nieuwe titelhouder. Na de tweede plaats in Antwer pen en de eerste in West-Berlijn, behaalde de goedmoedige Dielis op het Spaanse eiland de derde plaats. In de kleine finale liet hij niets heel van de plaatselijke ve dette Canellas. Dielis heeft na drie evenemen ten 135 punten. Met de toernooien in Las Vegas en Yokohama nog te gaan, zijn de Fransman Bitalis (87) en landgenoot Ceulemans (81) zijn belangrijkste concurren ten. Blomdahl haalde pas zijn eer ste 45 punten. Maximaal kan hij nog 120 punten verdienen. Zijn totaal van 165 is dan vrijwel zeker onvoldoende alle vijf driebanders die boven hem staan, achter zich te houden. Pech Blomdahl heeft ook wat pech ge had. In Antwerpen werd hij meteen uitgeschakeld door Za- netti, die een moyenne van 2,5 speelde. In Berlijn liet hij zich verrassen door Müller. In Palma herstelde hij zich re delijk. In kwartfinales verloor hij zijn eerste set; van Rini van Bracht. Vervolgens werd de Waalwijker met 15-14 15-4 15-13 verslagen. Toch is Van Bracht be zig aan een alleszins redelijk sei zoen bij de profs. Vrijdagnacht stuntte hij door na twee sets ach terstand de Japanner Mano in te halen. In de vierde reeks produ ceerde Van Bracht een reeks van tien caramboles. Na de winst liet hij weten „zielsgelukkig te zijn." Van Bracht kan tevreden zijn met de voorlopig vijfde plaats in de stand om de wereldbeker. Hij heeft 48 punten. Dat is nog altijd drie meer dan Blomdahl. LEIDEN - De finale van de ze vende ronde van het snookertoer- nooi om de Rijnlandbokaal is in een verrassende overwinning ge ëindigd voor Wladimir Roedoe. De Leidenaar versloeg de grote favoriet Steven Toal uit Alphen met 2 frames tegen 0. Daarbij moet worden aangetekend dat Toal het hele toernooi speelde met een handicap van 35 punten per frame. De Alphenaar scoorde wel de hoogste break met 49 pun ten. In de halve finale had Roedoe gewonnen van Daan Hoekstra uit Leiden met 2-0. Toal was te sterk voor plaatsgenoot Wilbert van der Klugt, eveneens met 2-0. in de totaalstand om de Rijn landbokaal delen Pascal van Wes- terop, Erik Beentjes en Walter Scheltens nu de eerste plaats met 55 punten. Peter Moen volgt op 2 punten en sfaat vierde. De 20ste editie van het Cop- pens kadertoernooi in de Uiver in Sassenheim is in een overwin ning geëindigd voor Louis Opstal van De Engel. De Lissenaar, als favoriet gestart, bracht zes van de zeven partijen op zijn naam met een eindgemiddelde van 23.41. Het is de derde keer in successie dat de biljarter het toernooi op zijn naam brengt. eTwee ronden voor het einde waren er nog drie kanshebbers voor de eindzege, HiUegommer Jan Groot van LUTO, Noordwij- kerhouter Ben Duivenvoorde van de organiserende vereniging Sportrust uit Sassenheim. Gil bert Braspenning (Bristol) bezat nog slechts een theoretische kans op de titel, met twee wedstrijd- punten minder dan het leidende trio. Opstal won zijn laatste twee partijen overtuigend. Slechts eenmaal had hij in het toernooi het hoofd moeten buigen, tegen Leidenaar Braspenning die met een sterke eindsprint beslag leg de op de twee plaats met 10 matchpunten en een algemeen gemiddelde van 15.33. Duivenvoorde finishte even eens op 10 punten maar moest op grond van zijn gemiddelde (12.27) genoegen nemen met een derde stek. Hij kwam wel tot de hoogste serie van het toernooi: 120 caram boles. Duivenvoorde had daarbij de pech dat het een slotserie be trof. Het toernooirecord van 121 kon hij daarom net niet overtref fen. Groot ten slotte, die zijn laatste twee partijen verloor, eindigde als vierde met 8 punten en een moyenne van 14.20. HAARLEM De bijna Spartaanse levensstijl die bondscoach Guus Cantelberg de natio nale handbalploeg opdringt, eiste gisteren haar tol. Na een serie topprestaties tegen toon aangevende naties als Hongarije, DDR en Polen (respectievelijk krap verlies, gelijkspel en winst) kreeg Nederland op de laatste dag van de Haarlemse Handbalweek een vreselijke draai om de oren van Noorwegen: 30-19. Uitgerekend een land dat net als Oranje nog steeds de C-status bezit. Nederland leek in voorgaande dagen de stoet van handbaldwer gen te hebben verlaten, maar kon gistermiddag weer gewoon aansluiten in die rij. Cantelberg, die het vertrouwen en het geld van de bond heeft gekregen om Nederland op internationaal ni veau weer mee te laten tellen, was zelf voor het grootste deel verant woordelijk voor de enorme zeperd in de laatste partij. In de dagen voor het zeslandentoernooi liet de Lim burgse keuzeheer zijn selectie ook al oefenduels afwerken tegen Japan en Hongarije, zodat zijn team gister middag voor de zevende achtereen volgende dag tot op de bodem moest. Dat was te veel gevraagd. „Ik heb bewust dit risico genomen. We willen naar de wereldtop en daarom wilde ik kijken hoe we ervoor staan. Het duurde gewoon allemaal één dag te lang", zei Cantelberg na de domper. Het teleurstellende verlies tegen de Noren kon de goede indruk die Nederland eerder in de handbal- week had achtergelaten niet wegne men. In maart volgend jaar moeten de eerste vruchten worden geplukt van het topsportbeleid waarvoor het Nationaal Handbal Verbond (NHV) recentelijk heeft gekozen en waarin de mannenploeg (omge doopt in de 'Cantelberg-express') centraal staat. Dan staat in Finland een EK-kwalificatietoernooi op de agenda. Nederland kan zich via dat toernooi plaatsen voor het WK-kwa- lificatietoernooi in Oostenrijk (1992). Weer een jaar later staat de wereldtitel op het spel in Zweden. Nederland wil daar bii ziin. Josten Cantelberg is de man die het pad moet effenen. De oud-international (75 'caps') wordt op handen gedra gen door bestuurders en spelers en is door keeper Jacq. Josten al verge leken met Johan Cruijff. Een ietwat overdreven en in elk geval snelle conclusie, maar de adoratie is wel te verklaren. Josten kreeg bovendien door toedoen van de bondscoach als eerste Nederlandse handballer de profstatus, zij het tijdelijk. Tot aan het EK-toernooi in Finland kan de ballenstopper uit Limburg - gis teren uitgeroepen tot beste doel man van het toernooi - zich louter en alleen concentreren op handbal. Het NHV, gesteund door de Neder landse Sport Federatie, heeft Jos ten voor ruim een half jaar 'gekocht' van zijn werkgever. Andere interna tionals als Lambert Schuurs, Wil Ja cobs en Raymond Steyverts wor den gedeeltelijk vrijgesteld van hun dagelijkse beslommeringen en kun nen zich gedurende de komende maanden ook concentreren op de nationale selectie. Fiege De in het buitenland uitkomende Robert Fiege en Henk Groener zijn al semi-prof en hebben daarnaast het voordeel dat de landen waarin ze spelen (respectievelijk Frankrijk en Zwitserland) ook naar het EK- toernooi moeten. Hun competitie verplichtingen zullen niet al te veel roet in het eten gooien. De genoem de namen vormen nagenoeg het ba siszevental, dus aan de voorberei ding van Cantelberg mankeert wei nig. „In Helsinki moet het gebeurer en daar zal het ook gebeuren", zegt Wil Jacobs. De bij het Belgische Neerpelt spelende Limburger was twee jaar weg uit de nationale ploeg, net als Josten overigens. De twee De Noor Per Michaelsen (midden) waagt een doelpoging r routiniers konden de amateuristi sche en chaotische ontwikkelingen rond de selectie maar slecht prui men en trokken zich terug. Na de aanstelling van Cantelberg als bondscoach hoefde het duo niet lang na te denken over een rentree. „In 1978 zat ik voor het eerst bij de gekomen. De kern van de vaste se lectie loopt al aardig richting de 30. Na een gemakkelijke winst op Ja pen en een onnodige nederlaag te gen Hongarije (donderdag) werd la ter in de week knap gelijkgespeeld tegen de DDR. Zaterdagavond Oranje nationale ploeg. Toen verzekerde sporthal De Melkerij (er kwamen mij dat ik binnen enkele jaren dit jaar 4400 bezoekers, handbalprof zou worden. Vervol gens is er elf jaar lang niks ge beurd", aldus de centrale man van Oranje die in 1985 zijn laatste WK beleefde onder Jan Kecskeméthy. „Nu begint het erop te lijken". Schrijnend is het dat de professio nele reactie van de bond wat laat is zend meer dan in 1988) de Polen verrassend terug (25-19). Dat uitein delijk Noorwegen aan de noodrem van de Cantelberg-express trok was sneu, maar niet desastreus. De Noren bleken vooruit te zijn gegaan sinds het recente C-WK in Frankrijk, waarin ze nog met 24-21 van Nederland verloren en waar door ze net als Oranje tot het EK- kwalificatietoernooi in Finland zijn 'veroordeeld'. Havang, topscorer van het toernooi en tevens uitgeroe pen tot beste speler, leidde zijn o_.ploeg tegen het kinderlijk en onge- een volgepakte controleerd verdedigende Oranje naar een 30-19 overwinning. Het le verde Nederland uiteindelijk een vierde plaats op. De DDR werd win naar. Cantelberg: „In principe maak je zo'n slopende reeks van ze ven wedstrijden ook niet mee. We hadden zaterdag gewoon moeten stoppen na die schitterende winst op Polen". ROB VAN DER ZANDEN HEERLEN (ANP) - Erwin Groen (Goes) en Nancy Wesker (De Lier) hebben gisteren in Heerlen de open Nederlandse bowlingtitels ver overd. De 28-jarige Groen was in de finale over twee games te sterk voor André van Geurp uit Rijen. Groen bowlde games van 214 en 149 (totaal 363 pins) tegen Van Geurp games van 163 en 183 (totaal 346). Nancy Wesker versloeg in de eindstrijd Astnd Pattynama uit Le lystad. De 21-jarige Wesker kwam na de twee beslissende games tot een totaal van 393 pins (games van 169 en 224). Pattynama reikte niet verder dan games van 149 en 217 (366). Voor Wesker betekende deze zege haar eerste overwinning in een A-toernooi. Bakker afwezig bij cricketteam DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands cricketteam zal tijdens het toernooi om de ICC-trophy, de we reldtitelstrijd voor B-landen, niet beschikken over zijn sterkste bow ler, Paul-Jan Bakker. Hij tekende vorige week een tweejarig fullprof contract in Engeland bij county Hampshire. Het ICC-toernooi wordt in juni in ons land gehouden. „In juni is de competitie in Enge land drie maanden oud", aldus Bak ker. „De kans dat Hampshire mij in die fase drie weken vrijgeeft, is ni hil." De Hagenaar speelt al driejaar bij Hampshire. Na zijn goede pres taties in het afgelopen seizoen kreeg hij de zogenaamde 'county cap', het bewijs dat hij uitgegroeid is tot een volwaardig eerste elftal-speler. BRANDE/HVIDE SANDE (ANP) - Het Nederlands vrouwenhandbal- team heeft de eerste successen bin nen. De ploeg van bondscoach Ton van Linder zegevierde in het week einde in Denemarken achtereenvol gens over Hongarije (22-21) en Zwe den (15-14). Daardoor bemachtigde de ver jongde ploeg de tweede plaats in de groep achter de DDR. In de ope ningswedstrijd had Nederland met 22-29 voor de Oostduitse handbal sters moeten buigen. Nederland en de DDR behaalden vier punten, de DDR kon bogen op een beter doel saldo. Nederland komt nu in de finale poule uit tegen Oostenrijk, Dene marken en Frankrijk. Een zege op Frankrijk, tijdens het Hollandtoer- nooi al verslagen, behoort zeker tot de mogelijkheden. Wint Nederland inderdaad, dan ligt een klassering bij de eerste acht in het verschiet. Nadia Comaneci is op weg naar vroegere coach NEW YORK (UPI) - Nadia Comane ci is op weg naar Houston. Ze trekt in bij haar vroegere coach Bela Karolyi. De Roemeense turnster gaf op het JFK-vliegveld van New York een korte, obligate persconferentie. "Ik ben negen keer in de Verenigde Staten geweest, maar déze tiende zal me mijn hele leven bijblijven". Comaneci wijdde niet uit over haar toekomstplannen. New York News- day meldde dat de ex-Roemeense zich zal voegen bij Karolyi, die dins dag terugkeert van een Europese toernee. De 28-jarige Comaneci, de eerste turnster ooit die de maximale waardering van tien bij de Olympi sche Spelen kreeg, zei al eerder van plan te zijn geweest te vluchten. In de Verenigde Staten heeft ze de sta tus van politiek vluchteling. Over vijf jaar kan ze het Amerikaanse staatsburgerschap aanvragen. Een vriendin van haar, Emilia Eberle, zei in Budapest, dat de vlucht van Comaneci in Roemenië wordt verzwegen. "Nadia was een goede bekende van de Ceausescu's. Ze ging er vaak op bezoek. De fami lie moet haar vlucht als landverraad beschouwen". Eberle zelf ontsnap te in mei van dit jaar. De eerste acht of negen landen plaatsen zich voor de wereldtitel strijd van volgend jaar in Seoul. Het NHV is al naarstig een speurtocht naar een sponsor gestart. Bij de op stelling van de begroting voor 1990 is geen rekening gehouden met de ze sportieve meevaller. Nederland leverde zowel zater dag als gisteren een surprise af. Nimmer tevoren werd Hongarije bedwongen. De zege in de sporthal van Brande voor niet meer dan een honderdtal toeschouwers zal vooral Bianca van der Meer lang in het ge heugen gegrift blijven. Mouton Met een aantal schitterende, door doelvrouw Laura Robben aange speelde, „breaks" scoorde de SEW- speelster vier keer. Alleen Diana Mouton, 20 jaar en in de nabije toe komst de leading lady van het Ne derlandse handbal, was met vijf treffers produktiever. Christa Thor- sen scoorde vier keer. Voor Honga rije doelpuntte Erika Dörner vijf keer. Halverwege het duel van zater dagavond leek bij 12-10 in Neder lands voordeel al een verrassing mogelijk. Na de hervatting liep Ne derland zelfs nog uit. Hoewel in de slotfase de produktie stokte, hand haafden de vrouwen van Van Lin der de minieme voorsprong. Vech tend haalde Nederland het einde. Een etmaal later bleek de selectie opnieuw tot een krachtsinspanning in staat. Zweden, tot voor kort toch iets sterker dan Nederland, moest er met 15-14 aan geloven. Bij rust was er nog evenwicht: 6-6. De kracht van de groep school weer in de niet aflatende vechtlust. Dekeling Ook toen de Zweedsen in de tweede helft uitliepen naar een voorsprong van 10-6, was van paniek of tanend zelfvertrouwen niets te merken. Oranje knokte zich terug en be werkstelligde zelfs een voordelige marge van drie doelpunten. In die periode kwam de Scandinavische opponent niet aan scoren toe. Het duel, waarvan het resultaat net als de nederlaag tegen de DDR wordt meegenomen, werd twaalf seconden voor tijd beslist door een treffer van Ursula Dekeling, haar tweede. Het best op schot waren Carla Kleintjens en Diana Mouton, die ieder vier keer raak gooiden. De Zweedse productie werd goeddeels verzorgd door Mia Hermansson (8). NEW YORK (ANP/AFP) - Op de valreep heeft Stefan Edberg het tennisjaar 1989 succesvol afgeslo ten. De Zweed veroverde gisteren de enige nog te vergeven hoofdprijs: De Masters. In de eindstrijd versloeg de nummer drie van de wereld verrassend de sterker ingeschatte Westduitser Boris Becker, de titelverdediger in Madison Square Garden, in vier sets: 4-6 7-6 6-3 6-1. Edberg verdiende met deze overwinning 'slechts' 150.000 dollar. Hij bracht zijn totaal in het met 3.1 miljoen dollar gedoteerde toernooi daarmee op 600.000 gulden. Stefan Edberg redde gisteren met de winst op Boris Becker zijn ten nisjaar met een Masterstitel. (foto ap) Voor Edberg leek 1989 op een pres- tatief 'ramp-jaar' uit te lopen. De in 1988 succesvolle Zweed, hij won naast Wimbledon ook de Grand Prix-toernooien in Rotterdam en Bazel, kwam dit keer slechts tot een toernooi-winst: in Tokyo. Liefst vijf keer restte hem niet meer dan de tweede prijs. Toch verbeterde de Zweed zijn positie op de wereld ranglijst. Van de vijfde plaats die hem eind 1988 ten deel was geval len, klom hij naar de derde. Het leek een positie waar hij voor lopig niet vanaf zou kunnen komen. Ivan Lendl leek nog te consistent om zich door Edberg te laten verras sen, de Westduitser Becker werd simpelweg te sterk voor de Zweed geacht. In New York liet Edberg zich ei genlijk voor het eerst in het seizoen van zijn beste zijde zien. In de groepswedstrijden tegen Agassi en Gilbert speelde hij perfect. Hij leek rijp voor een machtsovername. De ZUIDLAREN (ANP) - Jos Lan- sink heeft opnieuw een Grote Prijs op een Nederlands spring concours gewonnen. Met Libero was hij de beste op het belangrijk ste onderdeel van het CSI van Zuidlaren. De Twentenaar won eerder de Grote Prijs van Indoor Maastricht en van het Europees kampioenschap in Rotterdam. In de eindrangschikking werd hij daar, met Felix,derde. In de tweede barrage van het met 50.000 gulden gedoteerde evenement vocht Lansink een boeiend gevecht uit met de Brit Heffer. Lansink was uiteindelijk iets meer dan een tiende van een seconde sneller. Beide ruiters ble ven foutloos. De Spanjaard Sa- rasola meed risico's en reed op ze ker naar de derde plaats. Ook andere Nederlander reden verdienstelijk bij de Grand Prix. Opnieuw zege voor ruiter Jos Lansink Kyra Swelheim werd vierde, na tionaal kampioen Marcel Dufour zesde. De Franse ruiter Hubert Bourdy heeft gisteren voor eigen publiek zijn eerste wereldbeker zege van het seizoen geboekt. Bij het CSI van Bordeaux bleef hij in de tweede barrage als enige fout loos. De 32-jarige Bourdy, lid van de bronzen equipe bij de Olympi sche Spelen van Seoul, ging met het paard Morgat Ene "op zeker". De Canadees Ian Millar, houder van de wereldbeker, en de kolos sale Big Ben werden betrapt op een zeldzame springfout, op de laatste hindernis zelfs. Millar werd tweede door een fractie van een seconde sneller te rijden dan de Fransman Hervë Godignon. De laatste bezet na vijf wedstrij den met 37 punten de tweede plaats in de algemene rangschik king achter de Westduitser Fran ke Sloothaak, die er 40 heeft. Slechts tien combinaties kwa men de eerste schifting door. Daarbij waren niet Olympisch kampioen Pierre Durand (Jap- peloup) en de Nederlandse verte genwoordigers Piet Raymakers (Olympic Zamira ZB) en Jan Tops (Doreen). Raymakers maak te in de eerste omloop een spring fout en werd met vier anderen elf de. Tops keerde met twaalf straf- punten terug en werd achttiende. bevestiging moest komen in het groepsduel tegen Becker. Het werd een teleurstelling. In twee sets zege vierde de Westduitser. Lendl Edberg werd daardoor veroordeeld tot het spelen van de halve finales tegen Lendl. Hoewel hij goed in vorm leek te zijn, werden hem tegen de Tsjechoslowaak weinig kansen toegedicht. Edberg verraste echter vriend en vijand door in twee sets, de eerste via een tiebreak, de favo riete Tsjechoslowaak uit te schake len. In de finale trof hij andermaal Becker. De Westduitser had in zijn halve finales weinig over gelaten van de illusies van John McEnroe nogmaals het Masters te kunnen Becker leek in het duel tussen Handboogschutter Verstegen pakt titel ATHENE (ANP) - Erwin Verstegen is gisteren in Athene Europees in- doorkampioen handboogschieten geworden. Hij bleef de Sovjet- schutter Goesak vier punten voor. Bij de vrouwen veroverde Jacque line van Rozendaal zilver achter de Russische Velejeva. Bij de equipes werden de mannen vierde en de vrouwen tweede. De 19-jarige Verstegen uit Boekei legde de basis voor de titel zaterdag bij het schieten van 25 meter. Met 591 punten veroverde hij niet alleen de eerste plaats maar vestigde hij ook een wereldrecord. De 581 pun ten op de 18-meterbaan waren vol doende de eerste plaats vast te hou den. Bij de vrouwen nam Van Rozend aal na het 25-meter schieten al de tweede plaats in handen. Bij de 18- meter verdedigde zij, na een moei zaam begin, haar tweede plaats suc cesvol. twee van de beste serveerders in de wereld, niet alleen hard maar ook geplaatst, de beste papieren te heb ben. De winst in de groepswestrijd leek hem een mentaal-overwicht te geven op de wat labielere Zweed. Toen de Westduitser de eerste set op zijn naam schreef, leek die ver wachting uit te komen. Achterlijn Maar Edberg, die dit jaar in de finale van Wimbledon door Becker bij tijd en wijle werd vernederd, kwam steeds beter in zijn spel. Vooral van de achterlijn was hij dit keer de meerdere van de Westduitser. In de tweede reeks had Becker op 6-5 in de tiebreak een setpoint. Hij benut te hem niet waarna Edberg de reeks met 8-6 naar zich toe trok. Het overwicht van de Westduitser verdween daarmee. Edberg was in de derde en vierde set de spelbepa- lende man. Hij brak ettelijke malen door de service van de aangeslagen Westduitser, en zegevierde met 6-3 en 6-1. „Ik heb in lange tijd niet zo goed gespeeld", verklaarde de Zweed. „En dan nog binnen 24 uur de num mers een en twee van de wereld ver slaan, is helemaal prachtig. Na de eerste set moest ik nog even denken aan de verloren finale van Wimble don, maar gelukkig had ik in de tweede reeks het beefje fortuin dat iedere speler wel eens nodig heeft." Becker was niet eens zo teleurge steld. Hoewel hij door winst in New York voorgoed had kunnen bewij zen de beste speler van het jaar te zijn, richtte hij zijn aandacht alweer op iets anders belangrijk: De finale van de strijd om de Davis Cup. Eind deze maand ontmoeten de Bondsre publiek en Zweden elkaar in Stuttg art. Daar kan Becker revanche ne men op Edberg en zijn team voor de tweede achtereenvolgende keer helpen aan de enorme bokaal.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17