PORT Feyenoord club van uitersten Kans dat Pim Verbeek blijft is honderd procent' SPOoRPTTV De Cup in Italië aangekomen Engeland 'zeker'naar Sardinië Jorritsma stapt op als coach Hiddink heeft geen goed woord over voor PSY MAANDAG 4 DECEMBER 1989 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ROME (Rtr) - Engeland speelt tij dens de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal in de eerste ronde vrijwel zeker op het eiland Sardinië. Overleg tus sen de Britse minister van sportza ken Moynihan en de organisatie van het evenement heeft hiertoe geleid. De Engelsen denken op deze ma nier de vandalen onder de suppor ters beter in bedwang te kunnen houden. Als Engeland een van de zes groepshoofden wordt, dan speelt de ploeg zijn eerste drie wedstrijden zeker op Sardinië. Moynihan heeft uit het overleg echter opgemaakt, dat Engeland ook in het andere ge val zeker op Sardinië zal starten. De definitieve beslissing wordt don derdag verwacht, twee dagen voor de loting in Rome Zes landen worden daar geplaatst als groepshoofd. Argentinië, Italië, Brazilië en de Bondsrepubliek be horen daartoe zeker. Voor de o ge twee plaatsen komen naast En geland ook België en Spanje in merking. Europees kampioen Ne derland wordt niet geplaatst. Op de laatste twee WK's was Oranje er niet bij, en dat is wat hier telt. Sepp Blatter, secretaris van de FI FA, gaf in het geval van de Engelsen een duidelijke indicatie. „Er is geen enkele toezegging gedaan voor het geval Engeland niet wordt ge plaatst. Ik ga er echter van uit, dat ook in dat geval bij het organisatie comité het gezonde verstand zal ze gevieren". Luca di Montezemolo, voorzitter van het organisatie-comite, onder streepte de woorden van Blatter. „Veiligheid is een van onze voor naamste zorgen. We zullen er alles aan doen die te garanderen". AMSTERDAM (GPD) - Het wereldkampioenschap in Laho re, half februari, vormt de laatste etappe voor Hans Jorrits- ma in zijn loopbaan als bonds coach van het Nederlands man nen-hockeyteam. De 40-jarige Amsterdammer maakte giste ren na de centrale training te genover de spelers bekend dat hij zijn contract na het titelge vecht in Pakistan niet zal verlen gen. De 65-voudige ex-internatio- nal vindt de tijd gekomen zich straks op zijn maatschappelijke carrière te richten. Jorritsma, die niet bereikbaar was voor commentaar, kreeg drie jaar ge leden voor het WK in Londen de technische verantwoordelijk heid over Oranje en werkte sinds zijn benoeming met veel succes 95 interlands af. Paul Litjens, in het dagelijks bestuur van de hockeybond be last met technische zaken, maakte er gisteren geen geheim van de beslissing van Jorritsma te betreuren. „En dat geldt niet alleen voor mij", benadrukte het voormalige strafcornerkanon, die lange tijd samen met Jorrits ma in Oranje speelde. „Iedereen zowel de bestuursleden als de spelers is uitermate tevreden over zijn functioneren. Ik wist al enige tijd dat Jorritsma zich naast het hockey aan het oriën teren was op zijn maatschappe lijke toekomst". Roelant Oltmans, bondscoach van de nationale vrouwenploeg en op zeer goede voet levend met Jorritsma, noemde de stap van zijn vakbroeder „doodzon de voor het Nederlandse hoc key". „Hij heeft fantastische dingen gedaan en bereikt met zijn team. En daar heb ik enor me bewondering voor. Persoon lijk vind ik het jammer dat we straks niet meer naast en met el kaar kunnen werken. Samen hadden we plannen het hockey voor zowel de mannen als de vrouwen van nieuwe impulsen te voorzien, onder meer gericht op een andere competitie-opzet. Dat zal met de nieuwe man straks heus wel worden geconti nueerd. Maar Jorritsma had na tuurlijk een geweldige kennis en know-how. Het zou jammer zijn wanneer die verloren zou den gaan. Ik hoop dat hij straks toch op de een of andere manier erbij betrokken blijft", aldus De Oegstgeester trainer, die zijn functie als spoorleider bij de vrouwen altijd als 'brug' naar een baan bij de mapnen heeft gezien. „Ik heb dit jaar gekozen voor de vrouwen. Het is niet zin vol te filosoferen over wat er zou zijn gebeurd als ik die stap niet had gemaakt. Mijn visie is nu op andere zaken gericht". Op het vlieg veld van Rome laat de Argen tijn Julio Grondona de wereldbeker zamelde pers. De Italiaanse bondsvoorzit ter Antonio Matarrese is content met de veilige over komst. (foto AP) ROME (AFP) - De Wereldbeker, hoofdprijs tijdens de landenstrijd volgend jaar in Italië, is gistermiddag in Rome gearriveerd. De bokaal werd vanuit Buenos Aires meegenomen door Julio Grondona, voorzitter van de Argentijnse voetbalbond. Argentinië is tot de zomer houder van de beker. Beveiligd door een cordon van politiemensen werd de trofee uit het vliegtuig gehaald. Journalisten en an dere nieuwsgierigen verdrongen zich rond het kleinood. Bij uitzondering waren televisiecamera's toegelaten. Met een geblindeerde auto werd de trofee door het centrum van Rome naar zijn plaats van bestemming ge bracht: de kelders van de Banca Nazionale del Lavoro in de Via Veneto. De massieve bokaal weegt vijf kilo en is ruim 600.000 gulden waard. Deze week verhuist de beker naar het sportpaleis, waar hij tijdens de loting voor de wereldtitelstrijd (op za terdag 9 december) in het midden van de zaal zal worden opgesteld. Het is overigens logisch dat de 18-karaats gouden, 36 centimeter hoge sculptuur zo goed wordt beveiligd. Immers, zijn voorganger, de Jules Rimet-Cup, werd tot twee maal toe gestolen. Na de eerste diefstal, in 1966 in Londen, werd de hoofdprijs nog terug gevonden. Sinds de tweede keer in 1983, toen de bokaal uit de kantoren van de Braziliaanse voetbalbond in Rio de Janeiro werd ontvreemd, is de Jules Rimet-trofee spoorloos. De 'nieuwe' beker is door de Italiaanse organisatie voor bijna een half miljoen gulden verzekerd. Het was dan ook niet vreemd dat de Italiaanse bondsvoorzitter Mataresse, toen hij de trappen van het vliegtuig be steeg om het bezit van Grondona over te nemen, de beker kuste, streelde en in zijn armen wiegde. Zweed Bengtsson genoemd als nieuwe trainer ROTTERDAM Gunder Bengtsson rondt vanavond met Feyenoord de besprekingen af over een contract dat hem tot de zomer van 1991 in de Kuip houdt. De Zweedse trainer kwam zaterdagmiddag klokslag drie uur na een lange vergadering tussen drs. Joop van der Reijden en diens adviseur Ger Lagendijk als beste van vier kandidaten uit de bus. Officieel wenste gevolmachtigd vertrouwensman Van der Reijden na afloop van Feyenoords stuntzege op PSV (4—0) geen commentaar te geven op de aanstelling van Bengts son, ontkende hij zelfs dat met Pim Verbeek over de nieuwe taakverde- Voordat de Scandinaviër vorig jaar in dienst trad van Panathinaikos, was hij nog enige tijd werkzaam bij het Portugese Maritimo. Internatio nale ervaring kan hem derhalve niet worden ontzegd. „Het enige dat in zijn nadeel zou kunnen werken, is zijn staat van dienst als voetballer", zegt Ove Kindvall. Bengtsson, ge trouwd en vader van twee kinderen, speelde om precies te zijn twee wed strijden in de derde divisie bij het Zweedse Braga, een door politie agenten opgericht provincieclubje. „Als trainer heeft hij goed werk verricht", zegt Kindvall. „Hij is tak- tisch erg sterk, was een van de eer ste coaches die de Engelse speelstijl introduceerde in Zweden. Het is be kend dat hij strakomlijnde opvat tingen over de manier van spelen van een ploeg heeft. Het is een man die fysiek veel van zijn spelers 1 ling was gesproken. Voor de c van Studio Sport, dat hij als NOS- baas kennelijk de primeur had ge gund, bekende hij twee uur later dat de Zweed wel degelijk de nieuwe technische man in de Kuip wordt door te zeggen dat „Bengtsson een zeer grote kans maakt om bij Feye noord in dienst te treden". Formeel heet het dat de 43-jarige Bengtsson, die amper twee maan den geleden bij het Griekse Panathinaikos op straat werd gezet, de technische staf komt versterken. Maar het is tamelijk naief om te ver onderstellen dat Feyenoord een in ternationaal gelouterde oefenmees- langt, net als in Engeland. Hij eist ter binnenhaalt met de mededeling, dat hij assistent van Pim Verbeek mag worden... Gunder Bengtsson behoort vol gens Ove Kindvall, Feyenoords vroegere wonderspits, tot de betere trainers in Europa. Kindvall, na zijn actieve carrière geruime tijd als manager verbonden aan IFK Göte- borg, werkte met hem het uiterste, laat ze veel lopen zorgt ervoor, dat ze de tegenstander geen moment met rust laten. Mal- mö, dat de laatste vier jaar kam pioen werd van Zweden, is een van de clubs die zijn stijl heeft overge- 1982 i '83. Bengtsson werd in het naai gelouterde oefenmeester jaar dat Göteborg de UEFA Cup hij nog iets zou kunnen op- won aangesteld als assistent-trainer steken. Met de komst van Bengts- volgde de toenmalige coach heeft Verbeek blijkbaar geen Sven Goran Eriksson op, toen die problemen, want hij heeft Joop 1 naar Benfica verhuisde. Na in '83 de der Reijden zaterdag laten weten landstitel te hebben gegrepen met wel met de Zweed te willen 'samen- IFK, vertrok Bengtsson naar het werken'. Zaterdagavond bezocht Noorse Valerengen, meteen landskampioen werd. Ver volgens keerde hij terug dat onder zijn leiding ir nieuw de UEFA Cup veroverde. hij ook Feyenoords trainer in gezelschap Ger Lagendijk en Gunder IFK, Bengtsson de wedstrijd KV Meche- 1987 op- len Standard Luik. KV Mechelen wordt zowel op sportief als organi- ROTTERDAM (GPD) Feyenoord is een club van uiter sten geworden. Sportief en financieel gezien bijna failliet en dan met 4-0 van landskampioen PSV winnen. Zo zout heb ben ze het in Rotterdam-Zuid nog nooit gegeten. Zelfs de spelers wisten niet hoe ze het hadden. In de rust heerste er in de kleedkamer zelfs even paniek. Waarom dan wel? Ver beek: „Omdat we met 3-0 voorstonden. Was me dat even schrikken..." In de met 23.457 toeschouwers ge vulde Kuip is gistermiddag weer eens gebleken dat in voetbal alles mogelijk is, zeker als er onder iet wat abnormale omstandigheden wordt gespeeld. Bij de confrontatie tussen de twee trainers op de ge bruikelijke persconferentie na af loop ging het er uiterst sportief aan toe. PSV-trainer Guus Hiddink, kennelijk op de hoogte van de laatste verwikkelingen bij Feye noord, voelde zich geroepen om zijn collega nadrukkelijk te complimen teren met de zege en te beklemto nen dat hij Pim Verbeek „een van de correctste en betere oefenmees- ters vindt". „Als Feyenoord deze lijn voort zet", voegde hij er aan toe, „zal het snel op de ranglijst gaan klimmen", Daarmee trapte hij natuurlijk een open deur in, maar het moet voor de niet al te uitbundige Verbeek pret tig zijn geweest om dat te horen. Voor zijn eigen ploeg had Hid dink weinig goede woorden over. Hij stelde keihard vast dat de verde digers van PSV met uitzondering van Eric Gerets zich hadden laten 'aftroeven' en dat de aanvallers op Kieft na zich veel te gemakke lijk hadden laten 'inpakken'. Hid dink had dus zowaar nog een paar lichtpuntjes kunnen ontdekken, maar hij had net zo goed van een collectief falen kunnen spreken, want niet één PSV'er haalde een voldoende. Voorgevoelens „Mijn bange voorgevoelens zijn uit gekomen", aldus Hiddink en daar mee doelde hij op wat uitlatingen die hij voor de wedstrijd in de Eind- hovense pers had gedaan. Hiddink had voorspeld dat zijn ploeg het in de Kuip heel moeilijk zou krijgen en zijn pessimistische verwachtingen had hij ook in de groep besproken. Achterafkan hij zich afvragen of hij daaraan verstandig heeft gedaan, want het PSV van gisteren toonde zich allerminst een gelouterde Eu ropese topclub, maar riep herinne ringen op aan de ambitieuze, maar provinciale subtopper van een jaar of vijf geleden. Het was goed gezien van Feye noord om op dit harde, gladde en gedeeltelijk nog berijpte veld het initiatief te nemen en de speelhelft van de tegenstander op te zoeken, want onder dit soort omstandighe den is verdedigen moeilijker dan aanvallen. Het was beslist geen toe val dat John Metgod ditmaal de ster van het veld was. 'Big Johnny' heeft overzicht, hij is zeer secuur in het passen en hij kan en dat was op dit veld erg belangrijk - uitstekend vanuit stand trappen. De renners en dravers, de onstuimige jongens, zoals Gerets en Lerby, liepen zich zelf te vaak voorbij en de primitieve, maar karaktervolle spelers als Koot en Nielsen kwamen er helemaal niet aan te pas. Off-day Voor de sensationele heropstan ding van Feyenoord zijn meer ver klaringen aan te wijzen dan de ab normale terreinomstandigheden en de off-day van de landskampioen. Verbeek had met succes een aantal wijzigingen in zijn team aange bracht. Ruud Heus speelde als lin kervleugelverdediger weer een ou derwetse partij en Kiprich en Smo- larek bewezen dat zij op de vleugel thuishoren en nergens anders. Het spelen met twee spitsen, zoals Kraay dat ook zo graag wilde, moet Feyenoord maar aan Engelse of Duitse ploegen overlaten. Rotter dam houdt, net als Amsterdam trouwens, van echte buitenspelers, die het liefst buitenom en, als dat niet mogelijk is, binnendoor passe ren. Kiprich ging in zijn duels met Heintze meestal buitenom. Smola- rek kreeg daar tegen Gerets niet zo erg veel kans voor, maar dook op het juiste moment naar binnen. Feyenoord kwam in de 21e mi nuut op 1-0 en dat was meer dan ver diend, want het had van het begin af steeds het initiatief en Keur had al een paar kansjes gemist, voordat Kiprich uit een door Metgod ver lengde hoekschop van Lokhoff kon raakkoppen, 1-0. PSV was nog niet van de schrik bekomen of het was al 2-0. Smola- rek passeerde Van Breukelen met een schot in de korte hoek, nadat Brands hem op uitstekende wijze in de vrije ruimte had gelanceerd. Vijf minuten voor rust werd dui delijk dat er ditmaal voor PSV in de Kuip geen centje eer te behalen viel. Smolarek onderschepte op eigen helft een breedtepass van Koot naar Nielsen en lanceerde meteen de voluit sprintende Kiprich. De Hon gaar bediende uiteindelijk Keur, die 3-0 liet aantekenen. „De tweede helft was in feite een formaliteit", gaf Hiddink na afloop toe. De vervanging van Linskens door Valckx, die op de rechtervleu gel ging spelen, had geen enkel ef fect. PSV moest zijn ergernis over ei gen onmacht met drie gele kaarten bekopen (Heintze, Koot en Lerby) en kreeg in de 68e minuut de vierde treffer te incasseren, toen Piet Keur uit een vrije schop van Lokhoff vrij simpel kon scoren, 4-0. In de slotfase verloor Feyenoord Smolarek en Roth door blessures, maar Joop Hiele hoefde zich niet eens zo erg in te spannen om de eer ste nul van dit seizoen vast te hou den. Voor PSV betekende de 4-0 de zwaarste nederlaag sinds mensen heugenis. Bij wijze van spreken Krosbyweer dubieus handeltje. DEN HAAG (GPD) - Twee jaar nadat hij in opspraak kwam door zijn handel in anabole steroiden met de toenmalige allround-wereldkam pioen Nikolai Goeljajev, is Stein Olav Krosby weer tegen de lamp gelo pen. De voormalige Noorse schaatser is door de politie in Oslo opge pakt vanwege handel in vrouwen. Krosby heeft prostituées uit de Do minicaanse Republiek voor zich laten werken. De Noor, die nu in voor arrest zit, wacht mogelijk een gevangenisstraf van vijfjaar. De Noorse sportfederatie sloot Krosby twee geleden uit voor het le ven, toen aan het licht was gekomen, dat hij van Goeljajev gekochte anabole-pillen op de Noorse markt had gebracht. Langston best betaalde speler LOS ANGELES - Met het teke nen van een vijf-jarig contract bij de California Angels is pit cher Mark Langston (29) de best betaalde honkballer aller tijden geworden. Zijn nieuwe verbin tenis levert hem zestien miljoen dollar (ruim 32 miljoen gulden) Kirby Puckett (Minnesota Twins) en Rickey Henderson (Oakland Athletics) signeerden eveneens lucratieve contracten. Beiden gaan ruim zes miljoen gulden per jaar verdienen. Pim Verbeek heeft steeds geroe pen dat hij geen man boven zich zal dulden, tenzij het een internatio- De Zweed Bengtsson wordt ge noemd als nieuwe trainer van Feye noord. (foto ANP) satorisch gebied als het ideale voor beeld gezien voor Feyenoord. Ger Lagendijk: „Verbeek ver trekt niet. De kans dat hij blijft is honderd percent, zo simpel is dat. Ze moeten samen bepalen wie wel ke taken voor zijn rekening gaat ne men. Ik heb de afgelopen tijd veel respect voor Pim gekregen. On danks alle stress is hij zichzelf ge bleven en dat is heel knap voor zijn leeftijd. Leo Beenhakker en Aad de Mos hebben destijds ook meegelo pen aan de hand van bekwame col lega's. Kijk eens wat er van ze is ge worden..." De spelersgroep van Feyenoord heeft verontwaardigd gereageerd op het feit dat de uitbreiding van de technische staf aan haar niet be kend was gemaakt. „Over dat rap port van Van der Reijden maken we ons niet zo druk, omdat dat ons niet direkt aangaat. Maar het is belache lijk dat wij niet weten dat er volgen de week een ander op de bank komt te zitten", foeterde Marcel Brands. John Metgod: „Dit soort dingen be horen we niet uit de krant of van journalisten te vernemen. Dit had den wij eerst moeten weten!" De naam van de nieuwe tech nisch leider in de Kuip mag dan vol gens Van der Reijden en Ger Lagen dijk elders in Europa een bekende klank hebben, voor de spelers is de Zweed een volslagen onbekende. „Bengtsson? Is dat een schaatser?" sprak Brands serieus. Metgod. „Bengtsson? Zeker een IJslander?" De selectie van Feyenoord zal af wachten welk standpunt Pim Ver beek deze week inneemt, als van avond ook de details in het contract met Bengtsson zijn besproken. „Ik kan me niet voorstellen dat Ver beek het pikt om aan de kant te wor den gezet. Het is ook te gek dat alle ellende op een man wordt afgescho ven en dat hij nu de zwarte piet krijgt. Natuurlijk heeft Verbeek fouten gemaakt, maar dat geldt net zo goed voor de spelers en het be stuur. Wij blijven volledig achter hem staan", aldus Metgod. MARCEL VAN DER KRAAN ATLETIEK - De Jesse Owens-tro- fee, behorende bij de titel Beste at leet van het Jaar, is in de Verenigde Staten toegewezen aan Roger King dom. De tweevoudige Olympische kampioen verbeterde deze zomer in Zurich het acht jaar oude wereldre cord van Renaldo Nehemiah op de 110 meter horden met éénhonderd ste van een sekonde. Enkele weken later won Kingdom in Barcelona de wereldbeker. dan, want in het seizoen 1981-1982 kregen de Eindhovenaren ook met 4-0 klop, toen tegen FC Groningen. MAANDAG 16.30-18.00 EURO: RAC Rally 19.00-19.25 Ned 2: Sportpanorama. 19.00-21.00 EURO: IJshockey: wedstrijd 19.55-20.40 RTL V" Match. 20,30-21.00 Did 3: Burger- zur wonne - zur freiheit: documentaire over sport in 21.00-22.00 EURO What a Week. 22.00-23.00 EURO: International Motor Sport. 23.00-00.00 EURO: Boksen Jimmy Paul- Harry Arroyo. 00 00-02 00 EURO: IJshockey: wedstri|d DINSDAG 10.00-11.00 EURO: International Motor Sport. 11.00-13.00 EURO NHL IJshockey: wed strijd van de week 13.00-14.00 EURO Badminton: World- cupwedstrijden in China. 14.00-15.00 EURO: Boksen Jimmy Paul- Harry Arroyo.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13