Nieuwe premier India belooft armen hulp Handel in kinderen bloeit in Argentinië Russische leiders kunnen satire eindelijk velen Fransen vrezen ultra-rechts Onderzoek naar corruptie Gandhi ERUIT Nationalistische Partij Taiwan grote verliezer PAGINA 10 BUITENLAND MAANDAG 4 DECEMBER 1989 NEW DELHI (Rtr/AFP/AP) De nieuwe hij de helft van de financiële middelen van premier van India, Vishnawath Pratap de regering zal besteden aan de dorpen, Singh, heeft gisteren in zijn eerste op de te- waar het grootste deel van de Indische be- levisie uitgezonden toespraak beloofd dat volking woont. Hij kondigde ook aan dat hij de pro blemen in de Punjab aan zal pak ken. Verder wordt er een onafhan kelijk bureau opgericht dat het cor ruptieschandaal rond de Zweedse wapenfabrikant Bofors zal onder zoeken. De firma zou Indische rege ringsfunctionarissen hebben omge- Singh wordt in de bloemetjes gezet dia, de grootste democratie ter werel* TAIPEI (AP) De verkiezingen ,in Taiwan hebben voor de regerende Nationalistische Partij het grootste verlies opgeleverd in de 40 jaar dat de partij aan de macht is. Duizen den aanhangers van de oppositie demonstreerden gisteren tegen de wijdverspreide fraude waarmee de verkiezingen van zaterdag volgens hen gepaard zijn gegaan. De demonstranten, volgens wie de NP heeft geknoeid met de ver kiezing van de provinciale staten, plunderden in het zuiden een over heidsgebouw. De Nationalisten hielden spoedberaad toen de uitsla gen van de eerste verkiezingen met meer partijen bekend waren. Volgens de officiële einduitslag van de verkiezingen heeft de Natio nalistische Partij 58 procent van de stemmen gekregen en de oppposi- tie 33 procent. De rest van de stem men ging naar onafhankelijke kan didaten. De NP had gerekend op 70 procent, slechts iets minder dan bij de verkiezingen van 1986, waarbij kandidaten van de oppositie alleen als onafhankelijken mochten mee doen en niet mochten uitkomen voor een partij. Veel Taiwanezen zijn ontevreden over de trage hervormingen in het politieke systeem, dat ervoor zorgt dat de NP aan de macht blijft. Zo kon zaterdag slechts voor ongeveer een derde van de parlementszetels worden gestemd, omdat de overige zetels worden bekleed door hoog bejaarde leden van de NP, die nog eind jaren veertig op het vasteland van China voor het leven zijn geko zen. Ook gestemd werd zaterdag voor de provinciale staten, gemeen teraden en burgemeestersposten. Drugsbaas De politie in Bolivia heeft eén van de belangrijkste cocaïnebazen in dat land aangehouden. De 35-jarige Carlos Lisboa Melgar werd dinsdag bij een politie-inval in een pand in Santa Cruz gearresteerd en be schikte over een laboratorium waar wekelijks zo'n 3500 kilo cocaïne werd geproduceerd. Hij onderhield nauwe zakelijke contacten met de drugsmafia in Colombia en Peru. BESCHIETING - Leden van het door Israël gesteunde Zuidlibanese Leger SLA hebben gisteren stellin gen van de extremistische Hezbol lah groep ten noorden van de door Israël uitgeroepen 'veiligheidszone' in het zuiden van Libanon bescho ten. Daarbij kwamen minstens 22 mensen om het leven. Dit heeft de Israëlische radio gemeld. kocht om een 2,6 miljard gulden grote order in de wacht te slepen. De onduidelijke gang van zaken rond het contract vormde een van de voornaamste factoren voor het verlies van Singhs voorganger Ra jiv Gandhi bij de parlementsverkie zingen vorige maand. na zijn benoeming tot premier van In- d. (foto AP) De Democratische Progressieve Partij bracht de NP enkele belang rijke nederlagen toe. De DPP kreeg een meerderheid in zes van de zes tien provinciale staten die op het spel stonden, waaronder in de twee grootste provincies Taipei en Kaoh- siung. De DPP heeft nu de kans op plaatselijk niveau haar bestuurs kwaliteiten te bewijzen en de ver kiezingsbelofte waar te maken dat de levensomstandigheden van de burgers worden verbeterd. Boven dien komt de NP nu onder druk te staan om meer haast te zetten achter de politieke hervormingen. Een woordvoerder van de DPP beschuldigde de Nationalisten van grootscheepse fraude, vooral in het zuiden van het land. Niettemin be schouwde DPP-leider Tsai Shi- yuan de verkiezingsuitslag als een 'glorieuze overwinning' voor de op positie, die pas sinds de opheffing van de staat van beleg twee jaar ge leden legaal mag opereren. In het parlement kreeg de DPP 21 zetels. De oppositie heeft nu de mo gelijkheid om zelf een wetsontwerp in te dienen, waarvoor minimaal 20 stemmen nodig zijn. MOSKOU De acteur duwde zijn kin naar voren, perste zijn lippen op elkaar en maakte een vragend ge baar met zijn handen; het luide ge lach van het publiek betekende dat iedereen begreep om wie het ging: Sovjet-leider Michail Gorbatsjov. Op de derde rij stond echter een jon ge vrouw op en verliet de zaal; het was Irina Gorbatsjova, die de grap pen over haar vader niet kon waar deren. door Carey Goldberg/AP De voorstelling van de komedie 'Het Tribunaal' van de in Westduits- land wonende satirische schrijver Vladimir Voinovitsj deed het pu bliek voor het eerst in de geschiede nis van de Sovjetunie openlijk la chen om de leiders van het land. Het stuk is vóór het aantreden van Gor-, batsjov geschreven en heeft de be doeling het leiderschap van de voormalige Sovjet-leider Joeri An- 1 dropov te bespotten. De rol van rechtbankvoorzitter, waarmee eigenlijk de leider van het politburo wordt bedoeld, wordt ge speeld door de acteur Vjatjeslav Be- zroekov, die door zijn spel iedereen 'Zelfs de minister-president staat niet boven verdenking", zo zei Singh. "Onze democratie moet wor den bevrijd van de kwalijke invloed van de macht van het geld. Als macht een zwaard is dan zal het ge hanteerd worden voor de armen en de zwoegende massa's. India woont in de dorpen. Vandaag de dag ont vluchtten welvaart, werk en talent de dorpen. Zolang dit het geval is zullen de dorpen economisch zwak zijn". En Sipgh vervolgde "Wij hebben besloten dat ten minste de helft van de inkomsten van de regering naar het platteland moet vloeien". Singh was minister van financiën en korte tijd minister van defensie in de re gering van Gandhi. Hij trad in april 1987 af omdat hij het niet eens was met manier waarop het kabinet des tijds het Bofors-schandaal dat toen aan het licht kwam afhandelde. De nieuwe premier beloofde dat hij de schulden van de landloze boe ren en plattelandsarbeiders zal kwijtschelden, en wetten in zal voe ren om macht van de centrale rege ring over te dragen aan de dorpen. De 58-jarige Singh leidt een opposi tiecoalitie die de Congrespartij van Rajiv Gandhi bij de verkiezingen van 22 tot 26 november de neder laag toebracht. De Singh, die algemeen als 'be scheiden' wordt aangeduid, moet een coalitie van partijen van ver schillende ideologische richtingen op het regeringspluche moet zien te houden. Gemakkelijk zal dat niet zijn, al was het maar doordat het, voor het eerst sinds de Indiase onaf hankelijkheid, een minderheidsre gering wordt. Dat betekent niet al leen dat hij zijn eigen coalitie bijeen moet houden maar ook is aangewe zen op de steun van uiterst rechtse en van uiterst linkse partijen in het parlement. Gezien de wankele basis voor zijn regering zal Singh nauwelijks grote veranderingen kunnen doorvoeren. Hij heeft al gezegd dat India een niet-gebonden-land zal blijven en vriendschappelijke betrekkingen zal blijven onderhouden met zowel Moskou als Washington. duidelijk maakt dat hij Gorbatsjov aan het bespotten is. Hij kijkt speu rend de zaal in en stelt uiteindelijk voor een commissie te benoemen als oplossing voor grote ongerech tigheden. De humor in 'Het Tribunaal' is niet bepaald bijtend, maar voor Sovjet-begrippen zeer gedurfd. Vooral Leonid Brezjnev en zijn po litburo van oude mannen krijgt het zwaar te verduren. In het toneelstuk wordt hij voorgesteld als een senie le man die onder andere zijn broek naar beneden doet naast een mar meren beeld, omdat hij denkt dat het een urinoir is. Sinds de media en cultuur in de Sovjetunie een grotere mate van openheid toestaan hebben een aan tal humoristen de leden van de het politburo en andere vooraanstaan de politieke figuren tot onderwerp van grappen en sarcastische opmer kingen gemaakt. Vroeger werden grappen over de leiders van het land alleen in besloten gezelschappen gemaakt en kwamen humoristische verhalen over de leiders pas na hun dood naar buiten. Na de voorstelling van 'Het Tribu naal' zei de vrouw van de artistiek leider van het theater, de 80-jarige Valentin Ploetsjek, dat het vroegtij dig verlaten van de voorstelling BUENOS AIRES (IPS) - Geweten loze kinderhandelaren maken in Argentinië per kind 4000 tot 40.000 gulden winst. De opbrengst hangt af van het gewicht, de huidskleur en de kleur van het haar. De uiteinde lijke afnemers zijn adoptie-ouders in Europa en de Verenigde Staten. In Argentinië bestaan nauwelijks wetten om kinderhandel te bestraf fen of te bemoeilijken. door Anamaria Muchnik/IPS De kinderhandel verloopt in het geheim zodat de omvang moeilijk is vast te stellen. Volgens dr. Bris de Sanchez, een voormalig lid van het Argentijnse Congres, hebben intus sen 40.000 kinderen via een duister internationaal netwerk haar land verlaten. Congreslid Irma Roy schat dat jaarlijks meer dan 4000 kinderen worden verkocht. Voor topjaar 1986 schat zij het aantal ver kochte kinderen zelfs op 10.000. De handel wordt in de hand ge werkt door de slechte economische situatie, onwetendheid bij alleen staande moeders, hun hulpeloos heid en verstoting door de familie. Bij elk tiende gezin staat alleen een vrouw aan het hoofd. Velen van hen Tweede politieman vast in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AP) - In Zuid- Afrika is een tweède politieman aangehouden in verband met het onderzoek naar de moord op de twee blanke politieke activisten Da vid Webster en Anton Lubowski. Volgens Zuidafrikaanse kranten is de man, Calla Botha, bevriend met oud-rechercheur Ferdinand Bar nard. Deze werd in 1984 veroor deeld wegens het in een hinderlaag lokken en doodschieten van twee vermeende drugshandelaren en zit nu al een maand vast voor verhoor in verband met de moord op Web ster en Lubowski. Beiden werden voor hun huis doodgeschoten. Zondagskranten meldden dat Webster ten t ijde van zijn dood on derzoek deed naar aanwijzingen over Zuidafrikaanse militaire hulp aan de Mocambiquaanse Nationale Verzetsbeweging Renamo. Die hulp is volgens de Zuidafrikaanse president De Klerk en minister van buitenlandse zaken Pik Botha be ëindigd. De advocaat Piet du Plessis heeft gezegd dat Barnard toegeeft lid te zijn geweest van de militaire inlich tingendienst van het Zuidafrikaan se leger en zegt te hebben gehan deld in opdracht van deze afdeling. De politie heeft vrijdag gezegd dat het verhoor van Barnard het ver moeden heeft gewekt dat er een clandestiene groep met extreem rechtse banden bestaat die achter de politieke moorden zou kunnen zitten. PEKING - Eruit gaan ze, de werken vaii de Chinese beel dend kunste naar Tang Pin- gang. De politie verbood de ex positie in de club van buiten landse corres pondenten om dat de autoritei ten er geen toe stemming voor hadden gege ven. Een exposi tie is tevens 'on verenigbaar met journalis tieke activitei ten' zo luidde een bijkomend bezwaar. (foto AP) door Irina Gorbatsjova kon beteke nen dat de voorstelling verboden zou worden. Maar Ploetsjek, die in het verleden met vaak met over- heidscensuur te maken had, ver klaarde dat het ditmaal anders zou lopen. "Die tijd is voorbij", aldus Ploetsjek. Volgens hem moeten kunste naars een vriendelijke karikatuur van de Sovjet-leider kunnen ma ken. Maar Ploetsjek zei ook dat de leider niet moest worden beledigd en dat de mensen hem respecteer den. Enkele dagen later verklaarde theaterdirecteur Alexander Levins- ky dat hij nog geen bevel tot sluiting of een officiële reprimande had ont vangen. Alexander Ljoebimov, de presen tator van het gedurfde televisiepro gramma 'Vzglyad' (een blik wer pen) die nooit een blad voor de mond neemt, verklaarde dat hij zelfs bij het horen van een mild grapje over Gorbatsjov een schok kreeg. "Het is moeilijk om aan het staatshoofd te denken zonder in de houding te staan", zei Ljoebimov. Stoten In een recente aflevering van het programma deed de humorist Mi chail Groesjevski een immitatie van Gorbatsjov, waarin met alleen de zijn bovendien werkloos en moeten voor meerdere kinderen zorgen. Daar komt bij dat arme vrouwen niet beschikken over goede metho de voor geboortenbeperking, aan gezien anti-conceptiemiddelen in Argentinië niet vrij verkrijgbaar zijn. Deskundigen zeggen dat kinder handel niet alleen maar door armoe de wordt veroorzaakt. De grote vraag naar kinderen leidt volgens hen tot een enorme druk op arme moeders. "De vrouwen denken niet dat zij hun kinderen verkopen. Moeders hebben meer het gevoel dat ze zijn afgenomen, zijn gedwon gen ze af te staan, of dat ze zijn ge stolen", zo is te lezen in een rapport van de internationale kinderbe scherming en het Argentijnse Bu reau voor Gezins- en Persoonlijke Ontwikkeling. "De benadeelde vrouwen zijn overgeleverd aan bedreigingen, ontmoediging en misleidende rap porten over hun vermogen voor een PARIJS (GPD) Het Franse parle ment telt voortaan weer een afge vaardigde van het ultra-rechtse 'Front National' in zijn midden. Het is Marie-France Stirbois, de wedu we van de vorig jaar bij een auto-on geluk om het leven gekomen twee de man van de partij. Ze behaalde in Dreux bij tussentijdse verkiezingen met meer dan 61 procent van de stemmen een opzienbarende over winning op haar Gaullistische te genkandidaat. Bij de parlements verkiezingen van vorig jaar waren alle Nationaalfronters uit de volks vertegenwoordiging verdwenen. Met de komst van Marie-France Stirbois wordt in Frankrijk een nieuwe ultra-rechtse golf verwacht. De opleving van deze nationalisti sche gevoelens wordt nog onder streept door een opinie-onderzoek dat in Dreux tijdens de tussentijdse verkiezingen gehouden werd en kind te zorgen. De redenen van moeders om een kind af te staan va rieren ook van geldgebrek, huiselij ke problemen, eenzaamheid, het ontbreken van familiale ondersteu ning en een groot kindertal tot slechte mogelijkheden voor geboor tenbeperking", aldus het rapport. In de Verenigde Staten werd on langs een boek over adoptie van kinderen in Latijns-Amerika gepu bliceerd, met daarin letterlijk de tekst: "Wie een blank kind zoekt kan zijn aandacht het beste richten op Argentinië, Chili of Costa Rica". In die landen wonen veel mensen met Europese voorouders. Blonde kinderen met licht-ge- kleurde ogen zijn het meest in trek en 'doen' zo'n 20.000 dollar (40.000 gulden). Kopers met een wat fijnere neus kunnen voor veel minder geld terecht bij de oorspronkelijke be woners in het zuiden van Argenti nië, de Mapuche. In Brazilië is een baby' voor slechts honderd dollar verkrijgbaar. Handelaren kunnen waaruit blijkt dat 41 procent van de kiezers die op Madame Stirbois stemden dat nog nooit eerder had gedaan. De overwinning van het Nationale Front in Dreux is een klap voor de socialisten en commu nisten, die in een ongewone actie hun kiezers hadden opgeroepen hun stem op de Gaullist uit te bren gen. In Marseille leidde een derge lijke actie er toe dat de kandidaat van het Nationaal Front te elfder ure nog kon worden verslagen. Toch is de uitslag in Dreux vooral voor de socialistische regeringspar tij een teken aan de wand. Ze komt temidden van de niet eindigende onrust op de scholen over de vraag of meisjes die geïntegreerde mo hammedanen zijn in de klas de reli- gieuse sjaal ('chador') mogen dra gen. En in feite is dit probleem maar een onderdeel van het gehele immi grantenprobleem waarop de socia- hetzelfde kind verkopen voor 10.000 tot 20.000 dollar. Landen als Colombia en Uruguay kunnen dank zij het grote aantal verborgen lan dingsbanen fungeren als tussen stop op weg naar Europa. Tussen 1955 en 1975 kwamen de meeste illegaal geadopteerde kinde ren uit Azie; sindsdien is Latijns- Amerika de belangrijkste leveran cier geworden. Naar schatting zijn 15.000 buitenlandse kinderen Zwe den binnengekomen, terwijl Zwit serland alleen al in 1986 minstens 2.000 minderjarigen heeft ontvan gen. In Nederland is de het aantal adopties van kinderen uit de Derde Wereld de afgelopen jaren sterk ge daald. Vorig jaar waren het er nog 577. De kinderhandel verloopt op ver schillende manieren. Met medewer king van doktoren, verpleegsters en vroedvrouwen worden in privékli- nieken veilingen georganiseerd. Ook zijn er huisvrouwen die de kin deren van hun bediende overhandi gen aan "gezinnen die beter voor ze kunnen zorgen". In andere gevallen kregen moeders te horen dat hun baby bij de geboorte was gestorven. De verkoop van het kind was dan al geregeld. Bij de macabere handel zijn werkgevers die het "beste" voor hebben, rechters, advocaten en zelfs geestelijken betrokken. Weer geestelijken gevangen gezet in El Salvador SAN SALVADOR - In San Sal vador zijn zaterdag een priester van de Episcopale kerk en acht leken van zijn kerk gevangen gezet. Vol gens zegslieden in kerkelijke krin gen zijn verder zeven buitenlanders gearresteerd, onder wie een Ameri kaanse leek en vijf leden van de In ternationale Vredesbrigade. Allen zijn na hun arrestatie het land uitge zet. De priester en de leken worden ervan beschuldigd de linkse guer rillastrijders te hebben geholpen bij een aanval op het gebouw van het ministerie van defensie op 30 okto ber. Zij zouden de rebellen in de nacht voor de aanval hebben toege staan vrachtwagens op hun terrein te verbergen. De dag daarna vuur den rebellen zelfgemaakte granaten af, die op het zwaarbewaakte ge bouw en straten in de omgeving vie len. Een pompbediende werd hier bij gedood, vijftien anderen raakten gewond. De priester en leken zei den dat de rebellen zich met geweld toegang hadden verschaft tot het gebouw en dat zij de rebellen niet vrijwillig hadden verborgen. Zij werden bij invallen van het leger op 19 en 20 november opgepakt en in hechtenis genomen. De invallen in de kerkgebouwen maakten deel uit van het harde re geringsoptreden tegen groeperin gen die de rebellen zouden onder steunen. President Alfredo Chris- tiani zei vrijdag dat de rebellen een "minderheid vormen die door inter nationalisten worden ondersteund, die naar ons land komen om Sal- vadoranen te vermoorden". Vol gens de Amerikaanse mensenrech tenorganisatie America's Watch zijn afgelopen donderdag opnieuw een Amerikaanse roomskatholieke le- kemedewerker, een Spaanse pries ter en drie Salvadoranen bij een in val gearresteerd. listen nooit een duidelijk antwoord hebben geformuleerd. De felle uit latingen van Nationaalfrontleider Jean-Marie le Pen tegen de in diens ogen 'slappe' houding van de rege ringspartij zijn bij de kiezers kenne lijk in goede aarde gevallen. Op scholen, in woonwijken en ge meenten stijgt onder de Franse be volking de onrust over de grote aan tallen immigranten, die zich vaak in hun eigen ghettos barricaderen. De kiezers vinden dat de regering te weinig doet tegen de clandestiene immigratie>en ze eisen duidelijke en strenge maatregelen. Eerste minister Rocard ontkende in een tv-interview gisteravond dat zijn regering een 'slappe' houding zou aannemen tegen illegale immi granten en hij weigerde wat er in Dreux gebeurde al te serieus te ne men. In deze houding staat premier Rocard echter alleen. De verslagen gaullistische tegenkandidaat van Marie-France Stirbois luidde al de noodklok en noemde de uitslag een 'sanctie van het gehele kiezersvolk jegens de traditionele politieke par tijen'. Nationaal-frontleider Jean- Marie le Pen voorspelde triomfante lijk een nieuwe en opzienbarende toeloop voor zijn partij. Pastora terug in Nicaragua voor verkiezing MANAGUA (AFP/UPI/Rtr) - Eden Pastora, de als "coman- dante cero" bekende held van de Sandinistische revolutie die in 1981 overliep naar het gewa pende verzet, is gisteren in Nica ragua teruggekeerd. In Mana gua, waar hij tijdens de verkie zingscampagne de Sociaal Christelijke partij zal steunen, kondigde hij het spoedige einde aan van de 'Sandinistische dic tatuur'. Bij aankomst in Managua werd de 52-jarige Eden Pastora ontvangen door rond 500 aan hangers en leden van de Sociaal Christelijke partij (PSC), een le gale oppositiepartij waar hij nu lid van is. Eden Pastora werd in 1978 als 'comandante cero' be roemd tijdens de Sandinistische revolutie tegen het bewind van de Nicaraguaanse dictator So- klank van stem nagedaan werd, maar ook de gewoonte van de Sov jet-leider om met schokken en sto ten te spreken en zijn zinnen niet af te maken. Volgens Groesjevski moet het publiek vaak lachen om dat het niet gewend is de stemmen van de leiders van het toneel te ho ren en sommigen lachen uit opluch ting dat ze nu echt kunnen lachen zonder dat iemand hen na de voor stelling komt ophalen. "Dq mensen beginnen daar nu goddank aan te wennen, aldus Groesjevski. De Moskouse komiek Michail Zadornov doet in zijn show het soms verkeerde gebruik van de Russische taal door Gorbatsjov na. Hij begint zijn toespraak met de me dedeling dat hij dit maal zonder briefje zal spreken, ondanks het grote belang van de toespraak. "Ik zal jullie eens een lesje in welspre kendheid geven", laat Zadornov 'zijn' Gorbatsjov zeggen. Daarna volgt een toespraak die gelardeerd is met grammaticale fouten, niet lo pende zinnen en verkeerd gebruik te woorden, zoals minder ontwik kelde Russen spreken. gedrukt of op de televisie gebruikt. Toen Gorbatsjov in 1985 aan de macht kwam, begon hij een anti-al coholcampagne die bijzonder impo pulair bij de bevolking was. Vanwe ge zijn officiële titel van secretaris generaal van de communistische partij, werd Gorbatsjov "secretaris- mineraal" genoemd. Mineraalwater was toen de enige drank was die nog te krijgen was in het land. Alcohol Ondanks de vele komieken en de openheid in de media zijn vele grap pen over de Sovjet-leider nog niet Veel grappen over Gorbatsjov hebben betrekking op de relatie tussen Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa, die wordt beschreven als do minant en niet van zijn zijde wij kend. Een anekdote die nu in Mos kou rond gaat wil dat een bekend occult medium in de gevangenis is gegooid omdat hij de haren van Gorbatsjov weer heeft laten groei en. Dat is een zeer ernstige zaak want daardoor is de Sovjet-leider al leen nog maar in het gezelschap van zijn vrouw herkenbaar. De elfjarige Salvadoraanse rebel Javier amuseert zich prima als hij tij dens het schoonmaken van wapentuig doet alsof hij een automatisch ge weer in de strijd gebruikt. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10