Bonden tolereren sluiting BAT niet y NOO Meer miljonairs maar steeds minder zichtbaar 15% rendement Japanners kopen deel van Forum des Halles Bodemvervuiler voor milieuprijs geschrapt Meubelfabriek Oisterwijk niet in Japanse handen Glazenwassers speerpunt Industriebond l/MEN Sleutelveste, Stationsweg 28, 2312 AV Leiden, Bayer verdacht illegaal export naar Iran Einde aan IJsland-constructie PTT gaat concurreren met DHL ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 Sigarettenfabriek boekte vorig jaar 8 miljoen winst AMSTERDAM (ANP) De voedingsbonden FNV en CNV wijzen de voorgenomen slui ting van de sigarettenfabriek BAT in Amsterdam volstrekt van de hand. Zij noemen het onvoorstelbaar dat een bedrijf dat vorig jaar nog 7,9 miljoen gulden winst maakte, nu dicht zou moeten. PARIJS (AFP/DPA/RTR) - Het grootste Japanse verzekeringscon cern Nippon Insurance Life staat op het punt eigenaar te worden van een fors gedeelte van het Franse luxe- winkelcentrum .Forum des Halles' in het hart van Parijs. Eén van de verkopers is de Franse staatsbank Credit Lyonnais. die een gedeelte van haar belang in het winkelcen trum wil verkopen, zo is gisteren in de Franse hoofdstad bekendge maakt. Het winkelcentrum - voor een groot gedeelte ondergronds - be vindt zich op de plaats waar vroeger de Hallen, de Parijse groente- en fruitmarkt, was gevestigd. Het is di- reet verbonden met de metro en is het drukste winkelcentrum van de Franse hoofdstad. Het centrum is één van de grotere prestige-objec- ten van Parijs. Nippon koopt 32,7 procent van de Société Civile du Forum des Halles de Paris (SCFHP). Credit Lyonnais heeft een belang van bijna 44 pro cent in SCFHP. De prijs die Nippon zal betalen is circa 500 miljoen frank (ruim f 133 miljoen), aldus een woordvoerder van Credit Lyonnais. Dat betekent dat Nippon ongeveer 28.000 frank (f 9.333) per vierkante meter betaalt. Het concern ont vangt daardoor jaarlijks een derde van de totale huur van 123 miljoen frank (f 41 miljoen). Het Forum des Halles heeft het hoogste rendement van alle winkel centra in Frankrijk. In 1988 bedroeg de omzet 43.000 frank per gebruikte vierkante meter, ver boven het na tionale gemiddelde van 23.000 frank. De overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door het Ja panse ministerie van financiën. Dit is de eerste onroerend- goedaankoop van Nippon in Frank rijk. Wel heeft Nippon al belangen in het Franse reisbedrijf Club Medi- terranée en de bouwonderneming Bougues. Kortgeleden kwamen de Japanners ook in het nieuws door forse onroerend-goedaankopen in de Verenigde Staten. De bonden gaan derhalve het orga nisatierapport met externe deskun digen heel nauwkeurig bestuderen Een procedure bij de Onderne mingskamer behoort tot de moge lijkheden, maar de bonden ver wachten dat BAT zich dit keer wel zorgvuldig aan alle regels en voor schriften voor consultatie en over leg zal houden. De bijeenkomst met het perso neel, gistermiddaag, is behoorlijk emotioneel verlopen. Veel werkne mers hebben de spanning rond de sitie sluiting in 1979 en latere reorganisa- ties aan den lijve ondervonden, zo vertelde een woordvoerder van de Voedingsbond FNV. De moedermaatschappij van BAT Nederland, BATco in Enge land, is ook van plan om volgend jaar de fabriek in Liverpool (476 werknemers) te sluiten en de pro- duktie over te hevelen naar de fa brieken in Southampton en Brus sel, blijkt uit een mededeling van de concernstaf in Londen. De fabriek in Liverpool maakt si garetten voor export naar 170 lan den in het Midden-oosten, het verre oosten en Afrika. De voorgenomen besluiten over Liverpool en Am sterdam zijn ingegeven door een on derzoek naar de fabrieken en de .dwingende noodzaak' om de pro- duktie te verbeteren en qua kosten beter op de internationale markten te kunnen concurreren. Concernlei ding en directie van BAT Neder land zeggen te beseffen dat de maat regelen ,zeer pijnlijk en teleurstel lend' zijn. Zowel in Liverpool als Amster dam zal het bedrijf proberen de be trokken werknemers aan een ande re baan te helpen door omscholing, bemiddeling en het actief zoeken naar werk. In Brussel ontstaan ze ventig nieuwe arbeidsplaatsen, waarvoor werknemers uit Amster dam in aanmerking komen. BAT wil in overleg met de bonden een ,zeer goede' financiële regeling tref fen voor werknemers die buiten de boot vallen. De studie van BATco naar de po- de fabriek in Amsterdam heeft uigewezen dat BAT in Neder land te maken heeft met een dalen de afzet, terwijl de produktiekosten hoger zijn dan die van de belang rijkste concurrenten. Sluiting van de fabriek in Amsterdam en ver plaatsing van de produktie naar Brussel is de enige .realistische op lossing om zodoende concurrerend te blijven en de positie van BAT in Nederland, alsmede de banen in de marketingorganisatie, veilig te stel len', aldus de directie van BAT Ne derland BV. DEN HAAG (ANP) - De jury van de Milieuprijs voor de Industrie, een initiatief van VNO en NCW, heeft besloten het bedrijf Galvano Tech niek en Ontwikkeling (GTO) in Den Bosch te schrappen van de kandi datenlijst. Een woordvoerder van VNO heeft dat gisteren desge vraagd meegedeeld. GTO stond ge nomineerd voor een eervolle ver melding in de categorie Schone Technologie. De jury is tot het besluit geko men, aldus de woordvoerder, ge zien het belaste milieuverleden van G. de Rouw, directeur van GTO. Te gen de man loopt nog een gerechte lijke procedure vanwege ernstige bodemverontreiniging door een van zijn vroegere ondernemingen. De Bossche Milieufederatie teken de donderdag bezwaar aan tegen de nominatie van GTO voor de milieu prijs. Het bedrijf zou de eervolle ver melding krijgen omdat het een techniek heeft ontwikkeld voor een aanzienlijk geringer en milieuvrien delijker gebruik van grondstoffen. De prijs zou op 6 december worden uitgereikt door minister Alders van milieubeheer. Het 'Trio Pandori' trok gisteren alle aandacht toen het, voortgetrokken door een bromfiets, naar de tentoonstelling van de kampeer- en caravan Rai in Amsterdam kwam. De exposanten beleefden, zo te zien, er zelf ook veel plezier aan. Maar of dat nu dé manier is om vakantie te houden mag toch wel in twijfel worden getrokken. (foto ANP) ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - De onderhande lingen over de nieuwe cao voor het schoonmaak- en glazenwassersbe- drijf (119.000 werknemers, van wie 90 procent part time) kunnen vol gens de Industriebond FNV als 'speerpunt' gaan fungeren. De industriebond hoopt nog in december met de werkgevers over eenstemming te bereiken over de geëiste loonsverhoging van 4 pro cent, waarmee dan een eerste door braak aan het cao-front zou zijn ge forceerd, zo heeft de bond gisteren meegedeeld. Dat veronderstelt wel actieve me dewerking van de werkgevers. In hun voorstellen geven de werkge vers geen percentage aan, maar ze volgen wel de door de vakbond. Het cao-overleg begint volgende week. Een snelle doorbraak kan volgens de industriebond alleen aan de on derhandelingstafel worden bereikt. Aww-rechten uitgebreid Als onafhankelijk pensioenbureau weten wij goed de weg in de grote verscheidenheid aan pensioenprodukten waardoor momenteel de markt wordt overspoeld. Populair zijn nu vooral diè produkten die door funding hoge resultaten opleveren. Funding biedt: invloed op de belegging van uw geld; geen verplichte vaste premie; hoog rendement; bekende, betrouwbare verzekeraars. Ook bieden wij u alle traditionele levensverzekeringsprodukten, naar keuze in guldens of vreemde valuta (zélfs in peseta's). Stuur voor informatie over de mogelijkheden en de fiscale aspecten onderstaande coupon naar Antwoordnummer 10018 2300 VB LEIDEN Een postzegel is niet nodig Naam: Adres: Woonplaats: Postcode: x Man/vrouw Looptijd: Geb.datum: Koopsom/Premie: HAARLEM (GPD) Weduwnaars kunnen recht doen geldenop forse dingsmiddelen achterstallige uitkeringen op grond van de Algemene Weduwen- en We zenwet. Dit is het gevolg van een uitspraak, gisteren, van de Raad van Beroep in Haarlem. De bestaan- volgend jaar gaan draaien, de praktijk van de Sociale Verzeke- De Bondsrepubliek heeft enkele ringsbank dat weduwnaars slechts exportschandalen achter de rug, OISTERWIJK/GEMERT (ANP) - De overname van het pand van de failliete meubelfabriek Oisterwijk door de Japanse zakenman Ki Taek Kang is van de baan. Ook de koop overeenkomst die Kang bij volm acht afsloot met het eveneens fail liete toeleveringsbedrijf Hoko in Gemert gaat niet door. Kang heeft, ondanks allerlei pogingen om met hem tot afwikkeling van zaken te komen, niets meer van zich laten horen. In Oisterwijk en Gemert LEVERKUSEN (AP) - Het West- duitse chemieconcern Bayer heeft gisteren bekendgemaakt dat het wordt verdacht van illegale export naar Iran. De verdenking zou ver band houden met de leverantie van een fabriek voor insecticiden. De douane doorzocht op 14 no vember de kantoren van Bayer in Leverkusen, Dormagen en Mon- heim, aldus het bedrijf in een ver klaring. De douane wilde niet be vestigen dat een onderzoek tegen Bayer gaande was. Het bedrijf heeft gezegd zich van geen kwaad bewust te zijn. Volgens Bayer was de leverantie van een fa briek voor concentraten van bestrij- de landbouw geheel conform de wet. De fabriek, waarvoor de Iraniers vijf miljoen mark hebben betaald, is gevestigd de Iraanse stad Ghazvin, en moet kan niet door de beugel, aldus de fabriek worden de transacties nu als teniet gedaan beschouwd. Dat is gisteren bevestigd door de in afgeslankte vorm voortgezette Oisterwijkse meubelfabriek, de Rotterdamse beleggingsgroep Fortress (eigenaar van het pand) en door de curator van Hoko, mr. J. Be- zemer. De laatste heeft voor overna me van Hoko intussen mondeling overeenstemming bereikt met een andere gegadigde: een houthandel annex meubelfabriek uit Budel. Dat bedrijf wil per 1 januari Hoko overnemen, inclusief in elk geval tussen tien en vijftien van de oor spronkelijk 23 personeelsleden. Hoewel sprake is van rechtsgeldi ge contracten zal tegen Kang hoogstwaarschijnlijk geen juridi sche vervolging worden ingesteld. Directeur J. Kerkhof van Meubelfa briek Oisterwijk is 'allang blij' dat hij van Kang af is. De Japanner zou het onroerend goed van de meubel fabriek overnemen om van daaruit de Japanse markt van eiken meube len en andere Europese handels waar te voorzien. Ook zou hij op ter mijn twintig van de 85 mensen in dienst nemen die door het faillisse ment van de meubelfabriek (eind juli) hun baan verloren. Volgens Kerkhof zijn de meeste van die mensen inmiddels al weer elders aan de slag. Vervoerders willen af van de peilstokmisère RIJSWIJK (ANP) - NOB Wegtrans- port, ondernemersorganisatie in het beroepsgoederenvervoer. wil een eind aan de invoerbeperkingen voor dieselolie in de tank van Ne derlandse vrachtwagens in de Bondsrepubliek Duitsland, Frank rijk en Oostenrijk. Door de verhoging van de accijns op dieselolie per 1 januari komt de chemische wapens dieselprijs op EG-r Daarmee Iran zouden hebben geexpor- ten de EG. Deze wetgeving leverde de Nederlandse (semi-)overheden een aanmerkelijk btw-voordeel op. Volgens voorzichtige schattingen derfde de Nederlandse staat op die manier jaarlijks 50 tot 100 miljoen gulden aan btw-inkomsten. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil een einde maken aan de zoge noemde IJsland-constructie, een methode die het niet-ondernemers rhogelijk maakt de btw over de ver huur van roerende goederen in het buitenland te betalen. Vooral (semi- )overheden maken gebruik van de mogelijkheid de btw op de huur van bijvoorbeeld computers in landen als IJsland en Zwitserland te vol doen. waar een lager heffingsper centage dan het Nederlandse geldt. Enkele maanden geleden werd bekend dat steeds meer niet-onder nemers hun roerende goederen huurden van maatschappijen bui- Het kabinet wil daar een stokje voor steken, door de verhuur van goederen uit een buitenland toch in Nederland te belasten, wanneer het werkelijke gebruik van de goederen hier plaatsvindt. De belastinghef fing wordt op die manier verplaatst naar het land van de afnemer van de gehuurde goederen. Mark De Westduitse centrale bank is voorstander van het opwaarderen van de mark in het Europees Mone tair Stelsel (EMS). In haar bericht A v over november legt de Bundesbank DEN HAAG (GPD) - Mathdde Ko er de nadruk op dat zolang er nog v"es gunde niemand haar fortuin, sprake is van grote economische De dag voor haar dood m 1917 ver- onevenwichtigheden, er niet kan brandde zij haar kolossale vermo- worden afgezien van de wisselkoers Sen van 500 miljoen kronen. Haar als aanpassingsinstrument. erfgenamen konden ernaar fluiten. Hadden ze maar niet zo onbeleefd Fokker moeten zijn tegen haar lieve poes- Vliegtuigfabrikant Fokker heeft ies- luidde de verklaring van me- gisteren op Ypenburg een nieuw vrouw Kovacs. bedrijf geopend voor de produktie van hoogwaardige vezelsterke (joOf kunststoffen (composieten). Voor Fokker is het is een belangrijke stap JOS rleymSnS om de jaarlijkse produktie van vliegtuigen uit te breiden van zestig Fokker 50's en 100's nu tot meer dan 100 vliegtuigen in 1993. Nedstaal De directie van het staalbedrijf Nedstaal in Alblasserdam wil in drie jaar 275 van de huidige 1.200 ar- nen beidsplaatsen schrappen, een groot da" deel via natuurlijk verloop. De r ductie van het personeelsbestand volgens de directie noodzakelijk centriek Z1J^ om Nedstaal in de toekomst in een concurrerende positie te houden. Steun Japan heeft Polen gisteren een le ning toegezegd van 150 miljoen dol lar. Bovendien heeft Tokyo te ken- gegeven nog Het verhaal voldoet volledig aan het beeld van de excentrieke miljo nair, het type mens waarmee de we reld in vroeger tijden zo dun be zaaid was. Dat is nu wel anders. Ne derland telt meer dan 35.000 perso nen met een vermogen van meer miljoen gulden, zo maakte het Centraal Bureau voor de Statis tiek vorige week bekend. Maar ex- 'j al lang niet meer: onder de Nederlandse miljonairs zitten ongeveer 900 ambtenaren en ruim 700 arbeidsongeschikten. De miljonair van nu valt, afgezien an tastbare goederen als een exclu- eve woning en een dure auto, nau- elijks meer op in het straatbeeld. Prins Bernhard, die afgelopen week nog e zichtbare miljonairs in Nederland. i vestiging van de Ferrari-importeur opende, i de weinige sche hulp aan Polen en Hongarije te ^et irr^g0,113 bewust overwegen om die landen in staat te detrd- f Z1**ff; van m stellen hun economische boven te komen. Mayumi Moriya- ma, de eerste secretaris panse kabinet, zei dat Japan Polen iljoenen Jg schuwt de publiciteit: de belang- ,wa- stelling ;,an„de flfc,us vooï Zljn ver' het Ja- m°gen hoeft niet te worden opge wekt. Maar ook angst de 150 m" (iöendoTlaTzal tenen tegen |f_« een rente van drie procent. o 7..n Verpleegkundigen De WIO wil dat verpleegkundigen en verzorgenden er in 1990 8,5 pro cent in inkomen op vooruitgaan. Daarnaast eist de vereniging een nog te bepalen percentage voor ver- - betering van de overige arbeids- P°g'ng ondernomen. Nico Wilter- gemeen beeld te en een video en een eigen huis. De obligaties, in huizen en grond en in A (eveneens enkele miljarden!, Al- wat rijkeren zijn de zelfstandige on- kunst". bert Heijn (geschat vermogen circa dernemers met middelgrote vermo- De directeur van het Centrum vijf miljard) en Jacob Stoop, erfge- gens, die al hun geld in het bedrijf voor Informatieve en Organisatori- naam van de Dordtse Petroleum hebben gestopt. De toplaag, de mil- sche Dienstverlening (CIOD). Jos Maatschappij en sinds de overname jonairs, heeft de bezittingen onder- van Hezewijk, heeft in totaal 59 mil- door Koninklijke Shell de bezitter gebracht in stichtingen om het fa- jonairs bezocht. Nadat de verwar- van 6 procent van de aandelen op de achtergrond. Ze zijn i een gewild doelwit van ontvoerders en afpersers. Het is dan ook niet eenvoudig een beeld te vormen van de moderne miljonair. Verschillende auteurs hebben in het verleden daartoe een ring over CIOD of FIOD (Fiscale In- dat lichtingen en Opsporingsdienst) uit geschat op r 6 nullen Het boek van Hans Lormans 'Zes nullen en meer' geeft wat meer in zicht in de mens achter de miljonair. Lormans sprak met vijftien beken de miljonairs en probeerde Alleen al de aandelen leveren hem jaarlijks miljoenen guldens op. A-aarden. Een woordvoerster dink deelt in zijn boek'Vermogens- Wat zijn ,a ,vuu.^.11 Lormans: "Be- „.rde"voormalTgé*actieg*roèp"heeft verhoudingen in Nederland' de be-, stuurders van internationale bedrij- dit meegedeeld. De WIO is overi- volking in drie categorieën in. De ven en de grootaandeelhouders, gens geen partij in de cao-onder- handelingen. de wereld was geholpen, hebben zij hem uitvoerig geïnformeerd over 'hun vermogens. Van Hezewijk komt tot de slotsom dat circa twin tig Nederlanders een vermogen be zitten, variërend van 200 miljoen tot vijf miljard. Tot die groep behoort bierbrou wer Freddie Heineken, wiens ver mogen wordt geschat op drie mil jard gulden. Andere miljardairs zijn keman van SOBI (Stichting Onder- Frits Philips (enkele miljarden), zoek BEdrijfs Informatie) blijkt dat Godfried Brenninkmeyer van C ondernemers met een inkomen van Lang niet iedereen is in de wieg gelegd om goud geld te verdienen. De Nederlandse miljonairs zijn hoofdzakelijk te vinden in de cate gorie 'captains of industry'. Uit een onderzoek van directeur Pieter La- minder dan vijf ton per jaar niet meetellen. Tot de grootste miljo nairs van ons land behoren, op basis van hun inkomen, Loudon van Ak- zo (hetzelfde salaris), Van Wachem van Shell (een miljoen), Maljers van Unilever (negen ton), Nelissen van Amro-bank (ruim acht ton), Baten burg van de ABN (ruim acht ton), Den Bakker van Nationale Neder landen (zeven ton), Albert Heijn van Ahold (zes ton), FYeddie Heineken (ruim vijf ton) en de vroegere direc teur van de KLM, Orlandini, die destijds meer dan vijf ton per jaar verdiende. Een nieuwe generatie miljonairs is te vinden onder de 06-exploitan- ten, de eigenaars van telefoonlijnen die zich vooral bezighouden met sex-gesprekken. Ze verdienen op elk telefoontje een kwartje per mi nuut. Wie er destijds snel bij was, mag zich inmiddels miljonair noe men. De exploitanten die pas de laatste jaren actief zijn, hebben met veel meer concurrentie te maken en slagen er niet in om binnen enkele maanden de status van miljonair vergaren. Toch is hun inkomen niet onaanzienlijk. Maar is een miljonair nu gelukki ger dan de gemiddelde Nederlan der? De Amsterdamse zakenman Maup Caransa gelooft van niet, ge tuige het boek van Hans Lormans. "Maar ik huil toch liever in een Rol ls Royce dan in een kever". Boven dien: wie veel heeft, heeft ook veel te verliezen. Dat mag blijken uit een advertentie, van een Zweedse vrouw. In een krant in Stockholm liet zij in 1948 de volgende adverten tie plaatsen: "Een weduwe, onge veer 45 jaar oud, met charmant ui terlijk en een vermogen van een miljoen Zweedse kronen, zoekt kennismaking met een beschaafd heer, die geen geld heeft maar inte gendeel een schuld van een miljoen Zweedse kronen. Zij die niet ge noeg schulden hebben, komen niet in aanmerking. Antwoord wordt verzocht onder het motto: belas tinghuwelijk". valt volgens NOB de noodzaak van de beperkingen. Als de beper king zou worden afgeschaft worden vrachtwagenchauffeurs aan de grens bovendien verlost van de zo genaamde peilstokmisère die doua ne-ambtenaren aan de grens uitvoe ren en tot extra oponthoud leidt. DEN HAAG (ANP) - PTT Post wil volgend jaar veel actiever worden op het gebied van de zogenoemde snelle diensten. Er bestaan vergevorderde plan nen om daartoe binnen het bedrijf een aparte eenheid te beginnen. Drie basisdiensten worden bij die unit ondergebracht: het expresse- net, een koeriersdienst en een dienst Netwerk-koerier. PTT Post heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het expressenet valt binnen de concessie van het rijk aan de PTT. De andere diensten vallen daarbui ten. PTT Post zal met die diensten moeten concurreren met bestaande bedrijven als DHL, Selectvracht en Van Gend en Loos. De directie van PTT Post wil bin nenkort besluiten nemen. Die be sluiten moeten dan eerst nog wor den voorgelegd aan de leiding van PTT Nederland NV en aan .de groepsondernemingsraad van PTT Post. De plannen zouden in de eerste drie maanden van 1990 uitgevoerd kunnen worden. Onduidelijk of de plannen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. Trein kan zuiniger rijden UTRECHT (GPD) - De Nederland se Spoorwegen kunnen jaarlijks minstens tien miljoen gulden be sparen op de stroomrekening als in tercity-machinisten zuiniger rijden. Jaarlijks verbruiken de NS voor 200 miljoen gulden aan elektriciteit. Dit meldt de jongste uitgave van het NS-blad 'Koppeling'. Onderzoekers van de NS hebben ontdekt dat als treinen langzamer optrekken en bij het stoppen eerder de motor uitzetten, dit geen nadeli ge gevolgen hoeft te hebben voor de dienstregeling. Treinen blijven, wanneer de tractie is uitgezet, als gevolg van hun grote gewicht en la-, ge rolweerstand (ijzer op ijzer) nog kilometers lang doorrijden. In theorie kunnen de spoorwegen .een kwart op hun stroomrekening besparen, volgens de onderzoekers. In de praktijk echter maar vijf tot tien procent, omdat er alleen zuini ger kan worden gereden op trajec ten waar geen al te grote vertragin gen voorkomen. Op deze trajecten is de 'tolerantie' in de dienstrege ling te klein.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7