Kohls toenadering veel kritiek krijg* WINKELHOF VOL KADO-IDEEEN! Elias Hrawi nieuwe Libanese president Majoor betrokken ii doodseskaders' Nj Referendum: ja of nee een Zwitsers leger MazovvieckiPolen blijft trouw aan Warschaupact Winkelcentrum Winkelhof is in de Sinterklaastijd extra gezellig. Dus kom naar Winkelhof voor uw Sint-inkopen! Winkelen doe je in Winkelhof ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Kanselier beticht van arrogantie en chantage BERLIJN (DPA/Reuter/AFP) - Zowel in de DDR als in de Bondsrepubliek klinkt kritiek op de aarzelende manier waarop bondskanselier Helmut Kohl de hervormingen in de DDR tegemoet treedt. De Westduitse regeringsleider heeft gisteren herhaald dat vrije ver kiezingen en een vrije en sociale inrichting van de economie voorwaarden zijn voor econo mische hulp aan de DDR. Leiders van de oppositionele SPD willen dat de Bondskanselier zich royaler opstelt tegenover Oost-Ber- lijn. Van de DDR kan men niet ver langen dat ze "een kopie van onze werkelijkeid" op tafel legt, aldus oppositieleider Hans-Jochen Vogel. Het getuigt zelfs van arrogantie dat Kohl de mensen in de DDR een ter mijn wil stellen voor vrije en demo cratische verkiezingen, zei Vogel na een tweedaagse partij conferentie. In verklaringen die Kohl over hulp aan de DDR heeft afgelegd en uit de "verkennende besprekingen" die kanselarij-minister Rudolf Sei- ters begin deze week in Oost-Berlijn gevoerd heeft, wordt een soort driefasenplan zichtbaar: een aan bod van snelle hulp bij plannen die direct in het voordeel van de men sen zijn; brede samenwerking als het hervormingsproces niet meer teruggedraaid kan worden; en ten slotte veelomvattende economi sche samenwerking als de DDR marktprincipes invoert. niet dat u zich aan het hoofd plaatst van onze hervormingsbeweging. De mensen hier zijn bepaald in staat om vrije verkiezingen te verlangen zonder druk vanuit het Westen". Niet populair Over de Westduitse voorwaarden Minder dan één op de tien Oostduit sers steunt overigens de nieuwe president en partijleider van zijn toont zich ook een deel van de oppo sitie in de DDR geërgerd. Thomas Krüger van de sociaal-democrati- land, Egon Krenz. Dit blijkt uit i sche partij (SDP) in de DDR sprak officieel opinieonderzoek waarvan van "chantage". De medewerkers de resultaten gisteren zijn gepubli- Oost- ceerd door het Oostduitse persbu- ADN. Volgens de onderzoe open tussen hulp en vrije verkiezingen. "Meneer de kanselier, wij hebben er niets op tegen dat u pleit voor vrije verkiezingen, maar het bevalt ons W I Modrow, momenteel verreweg de populairste politicus in het land. Modrow heeft het vertrouwen van xxx^v ^xjxx 41,9 procent van de ondervraagden PRAAG (DPA/AFP) - De Tsjechoslowaakse toneelschrijver Vaclav Havel ganger. De JOHANNESBURG (AP) - Twee van Nofomela werd gisteren door voormalige leden van een anti-ter- diens verdedigers wereldkundig ge- reureenheid van de Zuidafrikaanse maakt. politie hebben gezegd dat een blan- Tshikalange verklaarde tegen- ke majoor betrokken is geweest bij over het Vrye Weekblad dat De moordaanslagen op actievoerders Koek de commandant was van het tegen apartheid. Butana Nofomela doodseskader. Hij zei in 1983 een in en David Tshikalange, die hebben plastic gewikkeld, bebloed lijk van verklaard lid te zijn geweest van een een man in de kofferbak van De door de politie gevormd doodseskac Kocks auto te hebben gezien. Nofo- der, zeiden dat majoor Eugene de mela, Tshikalange en een derde ex- Kock de eenheid vanaf 1983 heeft politieman, kapitein Dirk Coetzee, geleid en betrokken is geweest bij hebben ook toegegeven betrokken verschillende moordaanslagen. te zijn geweest bij de moord op een Nofomela. die wegens moord in groot aantal anti-apartheidsstrij- een dodencel zit, heeft verklaard in ders in Zuidafrika en omringende 1985 te hebben gezien dat De Koek landen. Coëtzee heeft gezegd dat hij de bewaker Japie Moponye door aan het hoofd heeft gestaan van een het hoofd schoot. Moponye was de anti-terreureenheid die volgens broer van een vermeende guerrilla- hem tot 1982 als doodseskader ope- strijder van het Afrikaans Nationaal reerde. Congres. De beëdigde verklaring Tshikalange en Coetzee zijn uit Zuidafrika gevlucht. Nofomela heeft voorlopig uitstel van executie Explosieven in jampotten gekregen in afwachting van een on- derzoek naar zijn beweringen door MADRID (Rtr/AFP) De Spaanse een generaal van de politie en de politie heeft gisteren in Valencia procureur-generaal van Oranje Vrij- honderden kilo's explosieven in be- staat. De politie heeft het bestaan slaggenomen die waren verstopt in van een georganiseerd doodseska- zo'n 22.000 jampotten. Ip samen- der ontkend, maar gezegd niet uit te hang met de vondst heeft de politie sluiten dat officieren van de dienst Jakobs, Klaus Poche, in Madrid en Valencia een tiental op eigen houtje tegenstanders gearresteerd, onder wie een het regime hebben uitgemoord. i ligt daarmee niet alleen op Krenz, maar bijvoorbeeld ook op de voorzitter van de Liberaal-De mocratische Partij, Manfred Ger- lach, achter wie 4,7 procent van de Oostduitsers staat. Op de vragenlijst die het onbe kende aantal Oostduitsers kreeg voorgelegd, kon ook worden aange kruist hoe de politieke voorkeur op dit moment ligt. Ruim 83 procent van de respondenten antwoordde dat hun land een soevereine socia listische staat moet blijven, en 31,5 procent verklaarde op de SED te zullen stemmen als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden. 41,9 procent vond dat geen enkele poli tieke partij of onofficiële beweging hun belangen behartigt en slechts 9 procent zei te zullen stemmen op 'Neues Forum', de grootste opposi tiegroepering van de DDR. In de DDR is vrijdag een politie man veroordeeld wegens het mis handelen van demonstranten. De 41-jarige agent moet 14 maanden celstraf uitzitten, omdat hij tijdens de demonstraties begin oktober een arrestant in het politiebureau van de trap had geduwd. BAYRUT (AP/Reuter/AFP/DPA) - Elias Hrawi, een 63-jarige welgestel de maronitisch-katholieke land bouwingenieur, is gisteren door het Libanese parlement gekozen tot tiende president van het land, als opvolger van de woensdag ver moorde Rene Mouawad. Hrawi ver klaarde na het afleggen van de eed dat hij zich zou inspannen voor vre de en zich zou houden aan het ak koord dat vorige maand door Liba nese parlementariërs in Taif werd bereikt om een einde te maken aan de 14 jaar durende burgeroorlog. Hrawi werd gekozen tijdens een bijeenkomst van 53 leden van het Libanese parlement in een door Sy rische troepen streng bewaakt hotel in Chtoura, 37 kilometer ten oosten van Bayrut. Hij kreeg 47 stemmen; vijf stembriefjes waren blanco en één afgevaardigde onthield zich. Hrawi was in de eerste ronde twee stemmen tekort gekomen voor de tweederde meerderheid van 48 die nodig was om meteen te worden ge kozen. In de tweede ronde volstond een eenvoudige meerderheid. Hrawi wordt omschreven als een agressieve, compromisloze en har de onroerendgoed-bezitter. Hij on derhoudt goede relaties met Syrië en met de christelijke Libanese lei ders. Hij vormt een scherp contrast met zijn geleefde en elegante voor- S president staat heeft gisteren in Praag uit handen van de Zweedse minister van buiten- bekend als een openhartig landse zaken, Sten Andersson, de Olof Palme-prijs ontvangen. Havel krijgt zijn woorden onderstreept met bre de prijs en een bedrag van ruim 30.000 gulden voor de manier waarop hij de armgebaren. In 1972 werd hij in zich inzet voor hervormingen in Tsjechoslowakije. Havel kreeg vorige week zijn kiesdistrict Zahleh tot parle- toestemming om zelf in Stockholm de prijs op te halen, maar hij wilde liever mentslid gekozen, hoewel hij nooit Tsjechoslowakije blijven om de democratiseringsbeweging te steunen, lid is geweest van een politieke par- Andersson zei bij de prijsuitreiking in de Zweedse ambassade dat ''de tij. In 1978 sloot hij zich i bij de MOSKOU (DPA/Rtr) - Ondanks de politieke veranderingen blijft Polen zijn bondgenootschappelijke ver plichtingen jegens het Warschau pact trouw. Dit heeft de Poolse mi nister-president, Tadeusz Mazo- wiecki, gisteren gezegd in een tafel rede in Moskou. Mazowiecki brengt momenteel als eerste niet-communistische pre mier van een Oostblokland sinds het einde van de Tweede Wereld- De afdeling Oost-Berlijn van de oorlog een bezoek aan de Sovjetu- terugwerkende kracht v midden opgenomen. Onder hen Stefan Heym, die bekend is door zijn boek 'Vijf dagen in juni' over de arbeidersopstand in Oost-Berlijn in 1953. De andere gerehabiliteerde le den zijn Joachim Seyppel, Kurt Bartsch, Adolf Endier, Karl-Heinz haar stapsgewijze, vreedzame wijzigin gen te volbrengen, maar voegde daar aan toe dat dat niets verandert aan de bondgenootschappelijke verplichtingen die het heeft. Volgens hem hangt het welslagen landse reis als premier. Hij bezocht Vereniging- van Onfhankelijke Maronieten, waarvan zes gematigde io epa) parlementariërs lid zijn. In 1982 - tij dens de ambtsperiode van ex-presi dent Amin Gemayel - was Hrawi mi nister voor openbare werken. Het akkoord van Taif voorziet in politieke hervormingen om de mos lim-bevolking een groter aandeel in de macht te geven. Het plan kwam tot stand na een half jaar van artille rieduels tussen overwegend chris- moeten in de toekomst dan ook uit- telijke troepen van legerleider gene- gaan van het staatsbelang en niet raai Michel Aoun en een verbond worden gedicteerd door ideologi- HMI sche beginselen, zei hij. De Poolse regeringsleider werd gisteren ontvangen door de presi dent en partijleider van de Sovjetu nie, Michaïl Gorbatsjov. Deze wenste hem zeer veel succes met de uitvoering van de "grote taak die u op uw schouders heeft genomen". Gorbatsjov voegde daar aan toe dat een "aantal mensen het wellicht ei genaardig vindt" dat hij Mazo wiecki succes toewenst. "Maar ik ben van mening dat wij er in niet ge ringe mate belang bij hebben wan neer uw regering slaagt", zei hij. Voor Mazowiecki is het bezoek Moskou zijn tweede buiten- Michel Aoun, die het akkoord van Taif heeft verworpen, heeft de ver kiezing van Hrawi een 'komedie' ge noemd. Parlementsvoorzitter Hus sein Husseini was er op gebrand een nieuwe president gekozen te krij gen voordat Mouawad vandaag in zijn woonplaats Zgorta in het noor den van Libanon begraven zou wor den. Het Libanese parlement telt offi cieel 99 leden. De laatste verkiezin gen werden in 1972 gehouden. Door het uitbreken van de burgeroorlog in 1975 konden geen nieuwe verkie zingen worden gehouden. Vijfen twintig leden zijn inmiddels overle den. De resterende twee zetels wer den bekleed door Mouawad en oud president Amin Gemayel, die bei den hun zetels moesten opgeven toen zij tot president werden geko- Internationale vreest terugval in Oost-Europa Nieuwe kalimijn GENEVE <DPA> - De Socialistische «7 Tntprnatinnalp is er noc niet zeker in Elzas geopend Internationale is er nog niet zeker van dat de hervormingen in Oost- europa van blijvende aard zijn. De SI houdt rekening met "zware te- MULHOUSE (ANP) - In Ungers- genslagen" in het democratise- heim in de Franse Elzas is in okto- ringsproces. Dit is gisteren bekend- ber in alle stilte een nieuwe, volle- gemaakt aan het slot van de zitting dig gemoderniseerde qn gemecha- van de SI in Genève. Naast alle optimisme, aldus de verklaring, moet men rekening houden met "nationalistische en re actionaire krachten die gebruik r aantal Libanezen. De arrestanten worden ervan ver dacht tot een internationale terro ristische organisatie te behoren. het politieke proces in Polen mede af van het succes van de pe- Klaus restrojka (herstructurering) in de n Die- Sovjetunie. De onderlinge betrek kingen tussen de beide buurlanden eerder de paus in Rome. De katholieke Pool brak daarmee met de traditie volgens welke een Oost- europese regeringsleider eerst naar de Sovjetunie gaat. BERN (AFP) - De Zwitsers mogen geharrewar geen stemadvies gege- Maffia-moord Onbekende schutters hebben in de Siciliaanse hoofdstad Palermo de moeder, de zuster en de tante van de met de maffia verbonden broers Agostino en Francesco Mannoia ge dood. De auto waarin de drie vrou wen zaten te wachten werd met af gezaagde jachtgeweren beschoten en geheel doorzeefd. Agostino Man noia is in april verdwenen en aange nomen wordt dat hij is vermoord. Zijn broer Francesco is onlangs ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 17 jaar. Rushdie De Britse moslimleider Hesham Al- Essawy gaat in februari naar Iran om opheffing van het doodvonnis tegen de Britse schrijver Salman Rushdie te bepleiten. Al-Essawy, voorzitter van de Islamitische Vere niging voor Religieuze Verdraag zaamheid, heeft dit in het Britse loos Zwitserland, zijn op de vinger dagblad The Independent ver- van één hand te tellen. De televisie klaard. zond debatten uit, de kranten ston- den bol van de oemmentaren en in- Stakingen gezonden brieven, en op vele plaat- Verspreide stakingen van ambtena- ^en werden discussies gevoerd over ren hebben in Belgie het stedelijk de voors en tegens van het leger, openbaar vervoer stilgelegd. Ook over de Zwitserse neutraliteit, de bij het katholiek ondenvijs werd ge- va j wapens, enzovoorts, staakt. De vakbonden beraden zich de herdenking de afgelopen zo over èen voorstel van de regering van de algehele mobilisatie om ambtenaren twee procent meer loon en twee vrije dagen extra te ge ven, maar hielden om hun eisen kracht bij te zetten alvast een waar schuwingsstaking. In Antwerpen en Brussel demonstreerden duizen- want geweld als middel inwoners zal nee zeggen op de vraag derale militaire departement', of ze voor een Zwiterland zonder le- Kaspar Villiger, is minder gauw te- ger is. Ruim een kwart zou wel voor vreden. Als meer dan een derde van afschaffing van het leger zijn. de kiezers 'ja' ?egt zou dat volgens hem "niet best" zijn. Het zou het in ternationale aanzien van Zwitser land verzwakken en wijfel doen 'rij zen over de wil van Zwitserland om voor zijn defensie te zorgen, aldus Villiger. De regering en het parlement zijn tegen afschaffing en hebben duide lijk aan de kiezer laten weten dat de staat aanzienlijk zou worden ver zwakt in "vitale sectoren" en dat het land niet meer aan zijn neutraliteits verplichtingen aangaande zou kun nen voldoen. Wat de uitslag ook wordt, het de bat heeft heel wat losgemaakt. Het begon drie jaar geleden met een handjevol pacifisten dat een refe rendum wilde over het instandhou den van het leger. In politiek Zwit serland stuitte hun idee op twijfel en zelfs minachting, maar toch kre gen de initiatiefnemers ruim schoots de vereiste 100.000 handte keningen om de vraag op nationaal niveau aan de orde te kunnen stel len. De Zwitsers die de afgelopen maanden'niets hebben gezien of ge hoord van het debat over een leger den ambtenaren voor hoger loon. Onthoofd In verschillende Saudiarabische steden zijn gisteren acht mannen in het openbaar onthoofd. Zij werden daarmee krachtens de islamitische wetgeving gestraft voor verkrach ting, inbraak en autodiefstal. Bleekwater In Spanje zijn verschillende men sen in ziekenhuizen opgenomen na het drinken van mineraalwater dat miljard Zwitserse frank (14 miljard met bleekmiddel was vergiftigd, gulden) die nu jaarlijks naar het le- Donderdag en vrijdag zijn in allerlei ger gaan, aan vredesbeleid zou kun- delen van Spanje verdachte flessen nen worden besteed, bij de politie ingeleverd. Uit het feit De meeste grote politieke partij dat de doppen van de flessen waren en hebben zich uitgesproken tegen doorgeprikt leidde de politie af dat afschaffing van het leger. Alleen de het bleekwater met een injectie- socialistische partij, die deel uit- naald in de flessen is gespoten. maakt van de regering, heeft na lang Cavalerie De organisatie van het Zwitserse le ger berust op een soort militie-sys teem. Het leger heeft een defensieve rol en heeft tot taak de neutraliteit en onafhankelijkheid van het land te waarborgen. In Zwitserland bestaat dienst plicht voor alle mannen tussen de 20 en de 50. Zij moeten eerst 118 da gen naar een "recrutenschool" en daarna kunnen zij als reservisten worden opgeroepen voor perioden bat. van minder dan drie weken. Aan het eind van hun "loopbaan" is een "Een oorlog in Europa is tegen- Zwitserse militair ten minste 329 woordig tamelijk onwaarschijnlijk, dagen in actieve dienst geweest. Zwitserland is een van de weinige landen in Europa waar geen v niseerde kalimijn geopend. Afgelo pen zondag is daar de eerste ton on bewerkte kali uit de grond geko men. Ter gelegenheid van deze ge beurtenis vond een inwijdingsfeest ken van het vacuüm dat ontstaan i plaats, waarvan een plaatselijke door de instorting van de commu- krant melding maakte. nistische ideologie". De MDPA (Mines de Potasse de De Socialistische Internationale, 1'Alsace) heeft besloten tot herope- waarbij alle socialistische en soci- ning van de schacht in Ungersheim aal-democratische partijen op de na sluiting van een andere, nabijge- wereld zijn aangesloten, nam te- legen mijn. Sinds 1987 is er gewerkt aan de modernisering van de nu ge opende, sinds 1949 verlaten mijn. Dat heeft 200 miljoen francs (65 mil joen gulden) gekost. De gemoderni seerde mijn moet uiteindelijk dingen veroordeeld om zijn syste- 160.000 ton ruwe kali per jaar gaan matische schendingen van de men ieveren en blijft maximaal zeven tot senrechten en de rechten van de acht jaar open. Er werken tweehon- minderheden, derd mensen. Een woordvoerder van de Vewin, de Nederlandse vereniging ploitanten nog niet van het bericht op de hoogte te zijn. De Vewin is bang dat door het openen van de nieuwe mijn meer zout in de Rijn terecht zal komen. De vereniging zal op korte termijn de kalimijnen om opheldering vra gen. twee resoluties Roemenië en Tsjechoslowakije ge waarschuwd worden tegen het ge bruik van geweld. Het Roemeense regime wordt in scherpe bewoor- vereniging van ex- p waterleidingbedrij- HOUtei*Se POSltlCl eerste reactie nog JT na eerste gesprek Tanks van het Zwitserse leger rollen door het oostelijk gelegen stadje Sit- terdorf tijdens de oefening 'Dreizack'. Morgen mogen de Zwitsers zich ir een referendum voor of tegen het voortbestaan van het leger uitspreken. APARTHEID - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren vier woon wijken aangewezen waar zwarte en blanke Zuidafrikanen door elkaar mogen wonen. Het is voor het eerst sinds het invoeren van de apartheid dat mensen van verschillende ras sen wettelijk wordt toegestaan in dezelfde wijk te wonen. Minister Hernus Kriel van planning en pro vincies maakte bekend dat twee woonwijken in de omgeving van Jo hannesburg en één in Durban en Kaapstad voor alle Zuidafrikanen (foto EPA) zijn opengesteld. PARAMARIBO (GPD) - Het eer ste gesprek tussen legerleider Bou- terse en Ronnie Brunswijk is posi tief verlopen. Dat zei Bouterse na dat hij gisteren verslag had uitge bracht aan president Shankar. "Er is nog niet onderhandeld, daar heb ik de regering nog geen mandaat voor gevraagd. We zijn begonnen aan een reeks aftastende gesprek ken waarin de vertrouwenssfeer moet worden teruggebracht", zei Bouterse, die niet wilde vertellen wanneer de volgende besprekingen zullen plaatsvinden. De legerleider benadrukte dat de verhoudingen tussen de bevolkingsgroepen in het binnenland gevoelig zijn, daarmee doelend op de gevechten die drei gen uit te breken tussen bosnegers en indianen. ADVERTENTIE 1939, stond in het teken van het de- flict te regelen heeft voor rechtsta ten zijn rol verloren", aldus Andreas gende dienstplicht bestaat. Gere- Gros, één van de initiatiefnemers geld worden dienstweigeraars \er- van het referendum. "Europa zou een oorlog niet overleven en het is beter nu oorlog te voorkomen dan te proberen er één te doorstaan". Geharrewar Een leger van een klein land is niet zo belangrijk, vindt Gros. Êoven- dien betekent afschaffing dat de 11 oordeeld tot gevangenisstraf. Het leger bestaat in totaal uit 625.000 militairen, ongeveer een tiende van de bevolking. Onder hen zijn 7000 vrouwelijke vrijwilligers. Het federale ministerie van defen sie heeft 20.000 man in dienst, onder wie 2000 beroepsmilitairen van wie de meesten werken als instructeur. Behalve de gewone onderdelen heeft het Zwiterse leger ook zijn fiets-regiment dat vooral dienst doet in de bergen. Ook bestaat er nog een echte cavalerie met militai ren te paard die in de bergen mate rieel voor het voetvolk vervoeren. Voor de paarden van het regiment zijn speciale gasmaskers ontwik keld. Inpaktafel Uw Sint-kadootje wordt door onze inpak- pieten gratis ingepakt op de koopavonden van 18.30 tot 20.30 uur en op zaterdag 2 december van 11.00 tot 16.00 uur. Inblikmachine Surprise-Idee: blik uw kadootje in! Zestig speciaalzaken onder een dak Overdekt (dus warm) winkelen Ruime parkeergarage met eerste twee uur gratis parkeren Voor slechts f 2.- wordt uw kadootje door onze inblikpleten ingeblikt op de koopavonden van 18.30 tot 20.30 uur en op zaterdag 2 december van 11.00 tot 16.00 uur. Zwarten Pieten-orkest Zaterdag 2 december treedt een oergezellige Zwarten Pietenband op van 11.00 tot 16.00 uur. Openingstijden Sint Nicolaas donderdag 30 november van 09.00 tot 21.00 uur vrijdag 1 december ven 09.00 tot 21.00 uur zoterdag 2 december van 09 00 tot 17.00 uur maandag 4 december van 11.00 tot 21.00 uur dinsdag 5 december von 09.00 tot 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5