IC® Hoe de bond bijna ontplofte Dirty dancing in een9 m i - KNVB; Tegenhouden betaald voetbal kwam halsstarrige KNVB bijna duur te staan ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 Vijfendertig jaar geleden stond de KNVB voor zijn misschien wel grootste dilemma. De halsstarrige 'postenbekleders' weigerden te wijken voor het naar professionalisering hunkerende Nederlandse voetbalvolk. Het amateuristische gedoe tot dan toe had de liefhebber dermate tegen de haren in gestreken dat het initiatief van twee zakenmensen, namelijk een profcompetitie buiten de KNVB om, op alle steun en sympathie kon rekenen. "Een druk op de knop en de bond was ontploft". door Fred Sochacki Casper Somers, destijds afgevaardigde van de eersteklassers in de bonds- Maart 1953. De profs in ballingschap verslaan Frankrijk in het Pare des Princes met 1-2 in de zogenaamde Waters vergadering: "Een druk op de knop en de KNVB was ontploft". noodramp-wedstrijd. Bertus de Harder (tweede van rechts) scoort de gelijkmaker. Het bestuurlijk KNVB-conservatisme was in maart 1953 sportief gevloerd door de mannen, de profs in ballingschap, die in het Pare des Princes Frankrijk met 1-2 versloegen in de zogenaamde Waters noodramp-wedstrijd. Tot dan toe (in de periode 1949-1954) was de Nederlandse Leeuw zo vaak vernederd dat, sportief gezien, de verouderde amateurstand punten niet meer te hanteren waren. Drie overwinningen (twee keer tegen België en de amateurs van Engeland) en drie gelijke spelen (Finland, Zweden en Engeland B) ware het schamele resultaat uit maar liefst 27 interlands. Het doelge- middelde sprak,voor zich: 41-90. Neder land hobbelde hopeloos en vooral ama teuristisch achter de feiten aan. En dat stak Casper Somers, in de bonds vergadering afgevaardigde van de eer-" steklassers - de hoogste nationale voet baldivisie. Daarnaast was Somers secre taris van de Kerkraadse eersteklasser Ju liana. Hij wilde het Nederlandse voetbal naar een hoger peil tillen. Daarnaast wil de hij de zuiverheid weer terug in zijn sport. Het jongste lid van de bondsverga dering, toen 38 en thans 73 jaar, wist dat dit doel enkel en alleen maar via betaald voetbal bereikt zou kunnen worden. Een lange en moeilijke weg, want het bondsbestuur hield de stoelen vast. De verzameling districtsvoorzitters had meer oog voor snoepreisjes en declara ties dan voor het sportieve wel en wee van voetballend Nederland. Machtsge voel en hoogmoed sloten hun zelfs de ogen toen twee Nederlanders een eigen profwinkeltje begonnen: Egidius Joos- ten en Dé Stoop. Liftenbouwer Stoop bracht Amsterdam en Holland Sport omhoog, terwijl aanne mer Joosten Fortuna '54 uit de grond stampte. Betaald voetbal onder een nieu we noemer: de NBVB, de zogenaamde wilde bond. Het initiatief werd al snel door bevriende zakenrelaties overgeno men, en binnen de kortste keren was een nieuwe competitie een feit. Met Fortuna '54, Holland Sport, Alkmaar '54, Drente, VVV, De Graafschap, Rapid en Amster dam werd de KNVB-hoogmoed getart. Twintigduizend toeschouwers trok Ra pid in Kerkrade, terwijl in dezelfde plaats officiële KNVB-eersteklassers als Juliana en Bleijerheide in hun handen mochten klappen als er 500 toeschou wers de poorten passeerden. Hoog peil "Mijn streven in die tijd", aldus Casper Somers, "was er uitsluitend op gericht het voetbal in Nederland op een zo hoog mogelijk peil te krijgen. Het zat namelijk helemaal fout. We beschikten over goede voetballers, maar die waren actief als prof in het buitenland. De KNVB keerde zich af van professionalisme, zelfs toen ook landen als België en Westduitsland het betaald voetbal invoerden". "In Zeist dacht men tegen die ontwikke ling bestand te zijn. Daar werd door be stuursleden een hartstochtelijk pleidooi voor amateurvoetbal gehouden, terwijl dezelfden bij hun eigen clubs de spelers het geld onder de tafel door toeschoven. Niet iedereen, maar het gebeurde. Het voetbal was rot. In alle opzichten. Om een goede toekomst te garanderen moest er een samenwerking komen tussen de wilde bond en de KNVB. Die samenwer king zou tevens de invoering.van het be taald voetbal betekenen". Terwijl het zuiden zich die fusiegedachte meer en meer eigen maakte, probeerde de 'Rotterdamse lobby', van oudsher sterk vertegenwoordigd in de KNVB, voor Zeist te redden wat er te redden viel. Casper Somers: "Profvoetbal, maar dan zonder de NBVB. Dat was het doel van die lobby. Achteraf een schijnma noeuvre, want de zaken waren dermate snel ontwikkeld dat uitsluiting van de NBVB toen al niet meer mogelijk was". Met 'toen' bedoelt hij september 1954. "Vannacht gaat de kogel door de kerk. Met die mededeling werd ik, als verbin dingsman voor het zuiden, vanuit Hotel Terminus in Utrecht gebeld. De voorzit ters van Feijenoord, Sparta en Excelsior - Cor Kieboom, Jos Coler en Henk van Zon - zouden de KNVB voor het blok zet ten. Slikken of stikken, maar ik wist dat een fusie broodnodig zou zijn". Trekker Broodnodig, omdat te veel clubs de hals starrige KNVB de rug wilden toekeren. "Gied Joosten belde me op met de mede deling dat hij een dossier had samenge steld van de clubs die zich bij de NBVB zouden aansluiten. 'Ik hoef maar op de knop te drukken en de KNVB ontploft', zei Joosten indertijd tegen me. Hij had inderdaad meer dan honderd clubs ach ter zich staan. Het enige dat hij ontbeer de was een trekker. Een paradepaardje voor de nieuwe bond. Bijvoorbeeld een eersteklasser in het zuiden, en dat zou Juliana moeten zijn". Op 24 oktober 1954 volgde het gesprek tussen Joosten en Somers. "Juliana had een schuld van 25.000 gulden aan de ge meente Kerkrade. Die schuld was ont staan doordat de gemeente het huurcon tract met Juliana opzegde en de NBVB- club Rapid plaats liet nemen in het ge meentelijk sportpark Kaalheide. Juliana moest noodvoorzieningen treffen op zijn voormalige en verouderde accommoda tie. De KNVB greep niet in en liet Julia na aan zijn lot over. Gied Joosten legde mij die avond twee stapeltjes van vijfen twintigduizend gulden op tafel. Een om de Juliana-schuld af te lossen; met het andere kon ik doen en laten wat ik wilde. Ik wist in mijn hart dat dit het einde van Juliana zou zijn. Drie dagen later zou het bestuur zich over die kwestie beraden. Diezelfde dag, 27 oktober, ontving ik jonkheer Molaires, voorzitter van PSV, alsmede Loo Brunt, secretaris/penning meester van de KNVB. Zij kwamen in formeren naar de stand van zaken in het zuiden. En passant vroeg Brunt naar de financiële achtergrond van Joosten en of diezelfde Joosten een geschikte KNVB- voorzitter zou zijn. Op dat moment voel de ik dat een fusie reëel begon te worden. Diezelfde avond verklaarde het Juliana- bestuur zich vrijwel unaniem akkoord met de overstap naar de wilde bond als de KNVB niet bereid zou zijn Juliana de helpende hand (25 mille) toe te steken". Netelig Onderhandelaar Somers belde vervol gens Molaires en Brunt en bracht hen op de hoogte van die beslissing. Gied Joos ten evenwel werd nog in het ongewisse gelaten. De NBVB was in die dagen mis schien wel de machtigste voetbalorgani satie. Feit bleef dat de KNVB lid was van de Uefa en de Fifa. Met andere woorden: zonder de KNVB kon de club van Joos ten en Stoop nimmer officieel in het bui tenland of tegen een buitenlandse tegen stander spelen. "Dus in wezen een doodgeboren kindje, tegen het licht van het steeds belangrij ker wordende internationale voetbal", doorzag Somers. Vandaar ook dat de Kerkraadse onderhandelaar met ge mengde gevoelens de bondsvergadering het ultimatum van de NBVB overbracht. Somers was bovendien in een netelige positie gemanoeuvreerd door een le vensgroot artikel in De Telegraaf op de dag van die bewuste ondsvergadering. "Ik schrok me rot toen ik van Amster dam Centraal richtig Krasnapolsky liep. Op de hoek van de Warmoesstraat las ik in De Telegraaf dat mijn eigen club, Juli ana, overgestapt was naar de NBVB. Die berichtgeving was op z'n zachtst gezegd voorbarig. Mijn positie in de vergadering werd er niet beter op". Nadat Somers de vergadering de stand van zaken rond zijn eigen club uit de doe ken had gedaan, kwam hij met het NB- VB-ultimatum op de proppen. "Joosten wilde een gesprek met de KNVB over de fusie van beide bonden. Zo niet, dan zou hij naast een profcompetitie met de ove rige ruim honderd kandidaat-leden een amateurcompetitie in Nederland opzet ten". "Op die bondsvergadering besloot de KNVB bij monde van voorzitter Hans Hopster wederom de strijd met de NB VB aan te binden. Tevens werd mij te verstaan gegeven dat de KNVB niet be reid was de 25 mille schuld van Juliana over te nemen". Groen licht De strijd zou echter niet lang meer du ren. Tacticus Loo Brunt erkende de strijdvaardigheid van zijn medebe stuursleden, maar liet zich er niet van weerhouden het gesprek met Gied Joos ten aan te gaan. Vijf dagen nadat de KN VB de oorlogsverklaring richting NBVB had laten uitgaan was de fusie in kannen en kruiken; op 4 november 1954. Met slechts één tegenstem (de voorzitter van NAC) was niet alleen het samengaan van KNVB en NBVB een feit. maar was er tevens groen licht voor betaald voet bal gegeven. Met die restrictie dat de NB- VB-clubs dienden te fuseren met een of meerdere bij de KNVB aangesloten vere nigingen. In het derde weekeinde van november 1954 werd de nieuwe prof- competitie gestart onder auspiciën van de KNVB. De nationale voetbalbond werd geleid door Egidius Joosten (vice- voorzitter) en voorzitter Hans Hopster, die naar oude KNVB-traditie bleef zitten waar hij zat. Rotterdams discopaleis 'Tomorrowland' uniek in Nederland Ir. Cees Veerhoek (42) wilde eens wat anders. Zeven zaken in de badplaats Renesse (een restaurant, enkele snackbars, een discotheek) konden alleen maar leiden tot nóg meer zaken, en dat was niet zijn bedoeling. De knip werd opengetrokken (3,5 miljoen gulden eigen geld), er werd eens nagedacht, en de bouwkundig-ingenieur kwam uiteindelijk uit in Tomorrowlandeen uitgaanscentrum aan de rand van Rotterdam, in de vorm van een soort kerncentrale en binnenkort ongetwijfeld bruisend van energie. door Ron de Groot "Ik weet niet hoe mensen zich hier zullen gedragen", zegt Veerhoek, een tengere man, grijs haar, snor, rustig type. "Dat moet allemaal blijken. Ik had zin in iets bijzonders. Als je ziet wat er op papier stond, dat was allemaal nog veel gekker dan dit, maar dat werd me afgeraden". Tomorrowland heeft naar ruwe schat ting tien miljoen gulden gekost. Het discqpaleisje staat precies tussen twee afritten van de A20, tegenover winkel centrum Oosterflank. "Voor iets als dit zijn twee dingen nodig", zegt Veerhoek. "Geld en creativiteit. Het komt zelden voor dat deze twee in één persoon zijn verenigd. Bij mij is dat toevallig wel zo". Volgens Veerhoek, in zijn dagelijkse" vrije tijd WD-raadslid te Renesse, zal zijn investering ondanks het teruglopen de discobezoek geen geldverspilling blij ken te zijn. "We rekenen op 8000 a 10.000 mensen per weekeinde", voorspelt hij. "Verder is de zaak doordeweeks te huur voor bijvoorbeeld bedrijven. Tomorrow land is er niet alleen voor Rotterdam, maar ook voor de wijde omtrek. Nu al is vanuit alle delen van het land om infor matie gevraagd. Vanuit Enschede zou zelfs een Tomorrowland-expres gaan rij den". Wennen Op het gebied van uitgaan in Nederland wordt volgens Veerhoek met Tomorrow land niet alleen de fantasie geprikkeld, maar worden ook heel wat records ge broken. Tomorrowland is ruw gezegd een rond gebouw met vijf verdiepingen: het gebouw heeft de vorm van een afge knipte sigaar die met de platte kant in de aarde is gezet. Om het gezellig te houden, worden maximaal 2600 bezoekers tege lijk toegelaten, maar op papier is er plaats voor ten minste twee keer zo veel De argeloze bezoeker die Tomorrowland binnenstapt krijgt hiet meteen bij bin nenkomst voor z'n kiezen. Het netvlies wordt gepijnigd door een veelheid aan felle kleuren, rekken, plastic bloklam- pen, trappen, doorzichtige dansvloeren en vloertjes, geluidboxen en een wirwar van stijlen in de inrichting, die bungelen tussen kitsch en cultuur. Je moet ge woon even stilstaan en wennen, acclima tiseren. De vier bovenste verdiepingen bestaan uit ringen, zodat het publiek, leunend te gen of over de stalen balustrade en nip pend aan een cocktail, naar beneden kan kijken. Op de begane grond ligt een vij vertje met daarin een groot podium an nex dansvloer (dat twee meter omhoog kan worden gedrukt) en daarnaast vier kleinere podia's/dansvloertjes. De ringen daarboven hebben elk hun ei gen 'identiteit' en vooral hun eigen soort bars. Tomorrowland kent in totaal veer tien bars, variërend van Romeins, Ja pans en futuristisch tot oosters, high tech en VIP. Dat laatste voor de meer ge fortuneerde gasten op zoek naar een beetje rust. Attracties Het aparte van Tomorrowland zit 'm niet alleen in de bijzondere bouw en de /mas saliteit, maar vooral in de speciale attrac ties die voorlopig allemaal gratis zijn. Op dé begane grond (eigenlijk de kelder dus, met de vijver en de podia) is een grot aan gelegd waar karretjes doorheen rijden. Bezoekers krijgen een koptelefoon op het hoofd en maken een korte trip door de donkere en natuurlijk enge grot. Door hun koptelefoon klinkt het gekrijs van enge vogels, het gegrom van enge dieren en uiteindelijk het geknal van een vuur werk dat met lichteffecten op een muur wordt uitgebeeld. Na een ritje van zo'n veertig meter is het spookhuis op disco ritme voorbij en bevindt de bezoeker zich weer met beide benen in Tomorrow land. Echt eng is de staaldraad-met-fiets-em gewicht die voor elke stoere discoganger op de vierde een uitdaging zal zijn. Het is de bedoeling dat de deelnemers hieraan over de staaldraad naar de andere kant van de disco rijden en achterwaarts te- rugfietsen. Ze bungelen dan op een hoogte van zo'n tien meter boven de dan sende massa. "Er kan niets mee gebeu ren, hij kan hoogstens een beetje zwie pen", stelt pr-man Arno Geul een ieder gerust. Hij vertelt in één adem dat de deelnemers alvorens op te stappen een alcoholblaastest ondergaan. Ze mogen namelijk niet te veel gedronken hebben. De absolute topper wat betreft attracties is de flight-simulator (vluchtnabootser) op de derde ring. In deze cabine, die nor maal gesproken door aspirant-piloten op Schiphol wordt gebruikt, staan twaalf vliegtuigstoelen en er hangt een film scherm. Als de deur dicht is begint de vlucht: de cabine wordt op de 'maat van de film' heen en weer geschud. Als het goed is krijgt het publiek het gevoel in een vliegtuig te zitten. Er hangen zelfs kotszakjes voor het geval de cola met tic omhoog komt. De cabine kan elk ge wenst ogenblik een noodstop maken. Doorzichtig De vierde verdieping is geheel ingericht als spel-afdeling. Geen gokautomaten, tv-schietspelletjes of flipperautomaten, maar educatieve spelen. Een voorbeeld: in een doorzichtige piramide is een laser- apparaat neergezet dat het publiek (gra tis) kan bedienen. Op die manier kan de werking van een laser worden bestu deerd. De bovenste verdieping, waar betrekke lijke rust zal heersen, is gereserveerd voor de VIP's, oftewel voor de mensen die drie keer zo veel voor hun drankje .willen betalen. Het koepelvormige dak is van plexiglas, op de grond ligt tapijt. De ronde dansvloer in het midden van de drie bars is doorzichtig, zodat zo'n vijf tien meter naar beneden kan worden ge keken terwijl ritmisch wordt meeged- eind op de sfeermuziek. De VIP-ruimte is er voor mensen die de drukte van het 'gewone', nogal luidruchtige Tomorrow land even willen ontvluchten. De entreeprijs voor een avondje Tomor rowland, dat zaterdag voor het publiek werd geopend, bedraagt 10 gulden, in clusief twee consumptiebonnen a f 2,50. Tot sluitingstijd (04.00 uur) rijden er re- gelmatig nachtbussen van Tomorrow- land naar diverse bestemmingen in Rot terdam. De RET heeft zelfs een stempel automaat in de hal van het uitgaanscen trum neergezet om gedoe in de bus te voorkomen. Tomorrowland beschikt over een eigen ordedienst die zowel in als rondom het pand de boel in de gaten houdt Het publiek moet door z.g. detec- tiepoorten naar binnen. Cees Veerhoek (links) met pr-man Arno Geul: "Ik had zin in iets bijzonders'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 39