Fiscaal gemak aan de Cóte d'Azur Subtropisch lokaas voor de topmanager Een behoorlijke flat in Monaco kost al gauw 175.000 gulden per jaar ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 EXTRA PAGINA De wereld telt zo'n vijftig belastingparadijzen. Het zijn vooral kleine staatjes en zonnige eilanden, die koketteren met hun milde en liberale klimaat. Honderden papieren (schijn)firma's en gevelondernemingen hebben zich in die verschillende landjes gevestigd. Het grote doel: de belasting in eigen land ontgaan. Monaco is zo'n oord, het lilliput-vorstendommetje aan de Cöte d'Azur. Daar ligt de volgende stop in de reis langs de Europese belastingparadijzen. door Rien Robijns Monaco heeft de laatste jaren bijna beze ten gewerkt om zijn naam als belasting paradijs te blijven waarmaken. Prins Rainer, sinds 1949 aan het bewind, heeft- zijn bv vorm gegeven zoals hij dat van plan was sinds hij de onderneming is gaan leiden: het moest geen museum worden en de jongeren zouden niet weg hoeven onder het geweld van de rijke be lastingvluchtelingen. De oorspronkelijke Monegasken (zo'n vijfduizend) worden daarom goed be schermd. Voor hen zijn speciale flats ge bouwd, waar ze winkels kunnen openen. En voor hen zijn dan de grond- en vier- kantemeterprijzen niet zo duur als voor de 'vreemdelingen', die overigens soms ook alweer generaties in het mini-staatje wonen. Die moeten evenwel in het hartje van de stad zo'n 30.000 gulden per vier kante meter neertellen. Een behoorlijke flat komt al gauw op een huur van 175.000 gulden per jaar. Facelift Onder leiding van de prins heeft Monaco dan ook een ingrijpende facelift gekre gen. Geen meter grond is onbenut geble ven. Daarop zijn torenhoge flats en ho tels gebouwd. Ze overschaduwen zelfs de aloude, luxueuze verblijven van de rij ken der aarde, zoals het Hotel de Paris bij het Casino en het hotel Hermitage iets verderop. Het zijn de pronkstukken van weleer, waar eens cle Rolls Royces met als Onassis en baron Thyssen af reden. Maar ze hebben niet de al- Monaco heeft niet minder dan 34 grote internationale banken binnen z'n nauwe grenzen. Daarlangs vloeit veel geld uit de hele wereld, maar de typische, wat duistere financiële diensten die in andere belastingparadijzen worden verleend, krijgen hier niet de beste kansen. leenrechten meer op de chique van deze wereld. In hun nabijheid zijn de laatste jaren zeer comfortabele nieuwe hotels gebouwd, zoals het nieuwe Loewe hotel, dat met 650 kamers hoog en luxueus bo ven de opspattende Middellandse Zee uittorent. Voor de gewone man is er trouwens weinig plaats: tachtig procent van de ho tels in Monaco heeft minimaal vier ster ren. Die richten zich in toenemende mate op congressen. Dat blijft ook niet verbor gen. Tussen de middag zien we lange slierten krijtjespakken in ganzepas door de smalle straten lopen, met»opvallende badges ferm op de revers geprikt. In de buurt van het casino hebben ook de meeste banken en advieskantoren een plaats gekregen. Langs de zee zijn die nieuwe kantoren - bijvoorbeeld van Young Anderson en Hoogewerf Cie - diep in de berghelling gehakt. Ze zitten tot vele verdiepingen onder de grond, waardoor de personeelsleden het uit zicht moeten missen op een complex schitterende terrasflats, dat boven de zee hangt, of de tennisbanen van Monte Car lo, die helemaal beneden liggen. Jarenlang konden de toeristen daar het Zweedse tenniswonder Björn Borg zien trainen. Nadat hij in 1974 zijn eerste miljoen binnen had, verdween hij spoor slags naar Monaco om de Zweedse fiscus te ontlopen. Inmiddels heeft zich er een nieuw tennisfenomeen gevestigd: de Duitser Boris Becker, die sinds twee jaar zijn miljoenen hierheen laat vloeien. Banken In deze omgeving is op die manier ook ruimte geschapen voor de bankwereld. Monaco heeft niet minder dan 34 grote internationale banken binnen z'n nauwe grenzen. Daarlangs vloeit veel geld uit de hele wereld, maar de typische, wat duis tere financiële diensten die in andere be lastingparadijzen worden verleend, krij gen hier niet de beste kansen. "We moeten nu eenmaal werken onder de paraplu van de Franse centrale bank en we moeten ons onderwerpen aan de Franse deviezencontrole", verontschul digt zich een topman van de Franse mammoetbank Credit Lyonnais bijna. Hij vindt dat allemaal maar dom. "Dat schrikt mensen met geld toch af', zegt hij. "Het zou beter zijn wanneer Parijs de teugels iets liet vieren. Nu trekken men sen met hun vermogens naar de gekste oorden waar helemaal geen controle is. In Monaco zou men alles beter onder hand- en oogbereik hebben". Monaco heeft zich overigens niet hele maal in de armen willen storten van be jaarde rijken der aarde, die het fiscale kli maat wel zonnig vonden. Enkele jaren geleden is er in de zee een geheel r Rijdend langs de fraaie kustweg aan de Cóte d'Azur valt het oog op een uitnodi gend karakteristiekje in het internatio nale tijdschrift voor ondernemers 'Management Today': "Waar wordt de internationale zakenman nog gewaar deerd? Waar kan hij zich nog rustig aan zijn arbeid wijden, niet gehinderd door bureaucraten, terroristen en de verstik kende alliantie tussen marxistische ideologen en militante vakbondslei ders?". Volgens het blad is het antwoord sim pel: Monaco. Er is, schrijft het, extra veel politie om orde en rust te handha ven. En er zijn veel wetten en regels om het de elite, die de regering zo gaarne binnen haar grenzen wil lokken, per soonlijk en financieel zeer aangenaam te maken. Geen stuiver inkomstenbe lasting, geen vermogensbelasting of wat voor personele belasting ook. Be drijven moeten alleen 35 percent ven nootschapsbelasting betalen, maar het is dan ook niet de bedoeling dat die hun financiële hoofdkwartieren hier nu ex pliciet vestigen. Daar zijn weer andere belastingparadijzen voor. Aanslag Alleen voor de ongeveer 7000 Fransen die hier wonen, geldt het persoonlijke voordeel niet. In 1962 belde de toenma lige Franse minister van financiën, Va- léry Giscard d'Estaing, een aantal ver mogende landgenoten dat Monaco als domicilie had gekozen. Hij ontdekte dat ze daar helemaal niet vertoefden maar doodgewoon in Parijs zaten. Hij eiste tv-zendtijd en kondigde niet zon der gevoel voor show aan -dat de in Monaco residerende Fransen gewoon aan La Patrie hun belastingen moesten betalen. Toen prins Rainier nog even tegenstribbelde dreigde Giscard het vorstendommetje met z'n (nu) 28.000 inwoners, drie kilometer lang en een ki lometer op z'n breedste punt, van alle communicatiemiddelen af te snijden. De vorst gaf zich gewonnen voor deze overigens zoveelste aanslag op zijn be lastingstaatje. Monaco vertoont in de binnenstad het zelfde beeld als de andere belastingpa radijzen. Opstoppingen. Files. Getoe ter. Drommen winkelende mensen. Het is duidelijk een van die plekken in de wereld die duidelijk maken dat het autoverkeer niet onbelemmerd kan groeien. Het vorstendom heeft er de laatste jaren overigens flink aan ge- werkt om de overlast te verminderen. Op vrijwel elke hoek van de straat kan men in een ondergrondse parkeergara ge rijden. Onder het befaamde, lom merrijke plein voor het casino is zelfs onlangs parkeerruimte geschapen voor niet minder dan zesduizend auto's. Het lijkt nauwelijks te helpen. Niettemin is dit gewoel en gekrioel de droom van veel vakantiegangers, van wie er jaarlijks zo'n vijf miljoen een dagje hierheen trekken. Ze.strijken massaal neer langs de randen van de zonnige baai en kijken vanaf terrasjes naar de honderden luxe jachten die in het diepblauwe water sloom heen en weer deinen. Het is ook het beste punt om de stormachtige ontwikkeling te zien die het vorstendom de laatste jaren heeft meegemaakt: klassieke huizen, vermengd met hoge futuristische to renflats waarop architecten hun kwali teiten konden botvieren vanwege het schrijnende gebrek aan ruimte. Niet alles Tien jaar geleden dobberde hier ook het jacht de 'Sealord', waar de Neder lander Frans Lurvink zijn kantoor hield. Het was de tijd dat onder meer Ruud Lubbers er nog wel eens op be zoek kwam. Lurvink had al een avon tuurlijk leven achter de rug voordat hij hier neerstreek. Hij had tien jaar voor Philips in Pakistan gezeten en had ver volgens zijn brood verdiend door in Ne derland noodlijdende bedrijven over te nemen, die af te slanken, weer gezond te maken en ten slotte weer te verko pen. Daarna was hij met een groot deel van zijn geld uit Nederland naar Monaco vertrokken om in onroerend goed aan de Rivièra te gaan beleggen. Toen we hem in die tijd voor het eerst spraken, aarzelde hij evenwel al of hij er zou blijven. Hij prees het rustige kli maat 'zonder ordeverstoringen', loofde de scholen die tenminste nog op de 'klassieke wijze' werden .gerund en waar nog een competitie van de leerlin gen werd verwacht, maar vond het uit eindelijk toch ook niet alles. "Monaco mag dan wel een belastingpa radijs zijn", bromde hij, "maar goed koop is het niet. Als je in Nederland twee ton verdient ben je een ton aan be lastingen kwijt. Maar als je in Monaco Wie z'n best doet mag naar Monaco, met alle mogelijke voordelen vandien twee ton verdient ben je een ton aan huur of aan aflossing van je huis kwijt. Want omdat er zo weinig ruimte is wor den hier krankzinnige prijzen ge vraagd". In het begin van de jaren tachtig ver trok hij daarom weer naar Nederland, niet vanwege zijn eigen portemonnee, maar naar hij zegt om de mensheid te dienen. Hij kocht het landhuis de 'Aler- dinck' bij Zwolle, richtte een stichting op en begon daarmee te boetseren aan het verbeteren van de Oost-West-ver- houdingen. Inmiddels is hij evenwel weer terug in het zuiden van Frankrijk: die verhoudingen kunnen immers ook in een zonnig klimaat worden verbe terd en bovendien hebben de Oostblok landen zelf ook niet stilgezeten. "Monaco", aldus Lurvink, "is bedoeld als een soort managersparadijs. Het hoofdkwartier wordt hier gevestigd en een paar topmensen wonen er dan in de buurt. Ze hebben dan persoonlijk het voordeel van de belastingvrijdom in een toch aangenaam klimaat. Dat is de trekker. Want een bedrijf hoeft hier niet te gaan zitten om de winst- of vennoot schapsbelasting te ontlopen. Die is 35 percent en in sommige gevallen nog meer. Je doet het voor de mensen". Casino Die woorden worden herhaald door de Franse diplomaat André Saint-Mleux, die het vorstendom in verschillende functies heeft gediend. Hij was jaren eerste minister en leidt nu het oudste overheidsinstituut ter plaatse, de Socié- té des Bains de Mer et Cercle des Etran- gers a Monaco, kortweg de SBM. Deze firma werd opgericht aan het einde van de vorige eeuw om het aarzelende toe- ristenverkeer in goede banen te leiden en vooral om het befaamde casino op te zetten. Dat was nodig, omdat Monaco toen voortdurend geldgebrek had. In 1861 was de voorvader van de huidige prins Rainier, Charles III, zelfs gedwongen geweest de plaatsjes Rocquebrune en Menton, die toen nog bij het vorsten dom hoorden, voor 400 miljoen franks Langs de zee zijn nieuwe kantoren vanwege ruimtege brek diep in de berghelling gehakt. Ze tellen vele verdie pingen onder de grond, zo dat personeelsleden zowel uitzicht als daglicht ontbe ren. (foto GPD) te verkopen aan Frankrijk om niet fail liet te gaan. Maar dat was een lapmid del. Pas toen 25 jaar later het casino openging kwam er wat geld in het laatje. De SBM is nu nog voor 69 per cent van de staat. Saint-Mleux legt uit waar het in Monaco behalve via de rouletteballe tjes verder om draait: "De belastingsi tuatie heeft praktische betekenis voor een onderneming die erover denkt haar administratieve hoofdkwartier hier te vestigen met een staf van, zeg, een do zijn top-executives. Dat houdt het com petitie-element erin bij zo'n firma. Op de manier van: als je je best doet en je haalt de top, dan mag je naar Moncao met alle voordelen vandien. Het is na melijk een enorme incentive prik kel), zo'n in een subtropisch klimaat ge vestigd hoofdkwartier waar slechts een paar uitverkorenen mogen toeven. In de lage echelons zal de speculatie toe nemen: haalt de ambitieuze manager Monaco of moet hij gewoon thuis blij ven werken". wijk, Fontveille, opgespoten. Het is een Jules Verne-achtige polder van zo'n 22 hectare waarheen kleinschalige, schone industrieën worden gelokt. Monaco be reikte zo een gebiedsuitbreiding van niet minder dan 25 percent, waar ook weer duizenden woningen konden worden ge bouwd. Mede door dit nieuwe terrein zijn er nu 670 ondernemingen in Monaco, waar echt wordt gewerkt en die niet die nen om er de spaarduiten van renteniers langs te leiden. In totaal zijn daarin niet minder dan 5800 personeelsleden aan de slag. In de loop der tijden zijn volgens een ru we schatting zo'n 500 Nederlanders in deze dreven neergestreken, van wie de beeldhouwer Kees Verkade zo ongeveer de bekendste is. Maar met gepaste trots wordt ook gewezen op een landgenoot die schilderijen restaureert, alsmede een tandarts die voor zijn kennissen de boor nog wel eens ter hand wil nemen. Daarnaast heeft zich hier menige Hol lander gevestigd, die zijn bedrijf in eigen land lucratief van de hand heeft kunnen doen en nu genietend in de zon wandelt. Wat dat betreft koos bijvoorbeeld de on- roerendgoed-magnaat Jan Kok op het juiste moment zijn biezen. Terwijl zijn voormalige onderneming Kok Beheer op het ogenblik ineenstort, slijt hij rustig zijn dagen in een appartement aan de sta tige Avenue Princesse Grace. In deze omgeving wil na zo veel jaren het beeld over de gang van zaken in de Nederland nog wel eens troebele contou ren krijgen. Zoals van de gepensioneer de Nederlandse bankier die we op het terras van het Café de Paris treffen. Hij heeft tot zijn pensioen bij een Engelse bank in Monaco gewerkt en zou voor geen goud meer naar zijn vaderland te rug willen. Hij geeft ons een joviale klap op de schouder: "Als ik hier wel eens een Ne derlandse krant ter hand neem zie ik op vrijwel elke pagina artikelen over actie groepen, politieke eisen, te hoge tarieven en ga zo maar door. Zo wordt een in prin cipe goed land naar de afgrond gevoerd. Dan is het een verademing wanneer je je definitief in het buitenland kan vestigen. Dat scheelt een hoop ergenis en dat is me veel waard". Trekker Is dat de doorsnee Nederlander in Monaco? We vragen het ten slotte aan de consul-generaal van Nederland in het vorstendom, ir. Robert Smulders, direc teur van het Nederlandse scheepsbouw- en offshore-bedrijf IHC Caland, dat in Monaco een dochteronderneming heeft voor de 'engineering'. Het consulaat is dan ook gevestigd in de kantoorruimten van zijn onderneming in de nieuwe wijk Fontveille. "Ach nee", antwoordt hij glimlachend, "zo denken de meesten er niet over. Hier zitten wel voornamelijk gepensioneerde, mensen uit ons land, die van hun rust willen genieten. Ze zijn veelal gefortu neerd, omdat je in Monaco alleen wel kom bent wanneer je in je eigen onder houd kunt voorzien. Welnu, rust hebben ze. De veiligheid is hier optimaal, van overvallen hoor je nooit en drugsgebruik wordt zeer zwaar bestraft. De mensen komen daarom voornamelijk hierheen voor hun veiligheid. Dat is natuurlijk ook een trekker".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 37