'Geen rem meer op kosten ziekenhuis' t Eerste krachtproef kabinet zet de toon Volg de stippellijn en u bespaart misschien wel tienduizenden guldens op uwhypotheeklasten. Dotter-uitspraak verontrust verzekeraars Meer zelfstandigheid voor twee rijksmusea in Leiden Minima iets beter af door sociale premies Zware celstraffen geëist in incestaffaire Maiuïk 4 i r ABN Bank Bezwaar tegen uitbreiden van pvc-produktie Justitie bekijkt 'entreegeld' in raad Alkmaar ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 BINNENLAND PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) vreest dat de uitspraak van de rechtbankpresident in Den Bosch in het 'dotter-geding' vergaande nega tieve gevolgen zal hebben voor de kosten van de gezondheidszorg. De Stichting Neder landse Hartpatiënten reageert opgetogen op de uitspraak, die ook zou betekenen dat hart patiënten een behandeling niet geweigerd mag worden om financiële redenen. De rechter bepaalde dat de 60-jarige patiënte die het geding had aange spannen recht heeft op behande ling. Als het ziekenhuis daar niet voldoende geld voor heeft, moet de verzekeraar betalen. Die uitspraak kan ingrijpende gevolgen hebben, omdat de ziekenhuizen momenteel een budget krijgen waar ze het mee moeten doen. Dat systeem komt dan op de helling te staan. Het Catharinaziekenhuis in Eind hoven besloot enkele weken gele- betalen. Niet duidelijk is of de ver zekeraars daar nu, als gevolg van de uitspraak van de rechtbankpresi dent in Den Bosch, alsnog voor moet opdraaien. Bij een dotterbehandeling wor den vernauwingen in hartvaten met behulp van een klein balonnetje on gedaan gemaakt. Een operatie is dan niet nodig. Een behandeling kost ongeveer 5.600 gulden. Wan- het ziekenhuis de rest r de rest van het jaar te stop- jaar op de oude voet was doorge- den v pen met dotteren, omdat het dit jaar van de verzekeraars niet meer dan 550 patiënten mocht behandelen. Begin november waren echter al 793 patiënten geholpen. Die extra ingrepen moest het ziekenhuis zelf t budgetoverschrij ding hebben opgeleverd van twee miljoen gulden, zo becijferde de di rectie. "Dat gaat ten koste van ande re medische functies van het zie kenhuis. Dat is onverantwoord", al- LEIDEN/DEN HAAG (GPD) - Vier rijksmusea in Leiden, Amster dam en Enschede krijgen met in gang van 1990 bij wijze van proef de kans een meer eigen koers te varen. Het project 'maximale zelfstandig heid' duurt twee jaar en moet in to taal zes rijksdiensten vrijwaren voor gedetailleerde bemoeienis van de rijksoverheid. De zes rijksdiensten mogen bij- Twente voorbeeld een eigen prijsbeleid dienst wordt de zelfstandigheid een wei nig verruimd. Zo vervalt de ver plichting om het budget voor 1990 ook in dat jaar uit te geven. De betrokken instellingen zijn: het Van Goghmuseum en de Oplei ding voor Restauratoren in Amster dam; het Rijksmuseum Boerhaave en het Rijksmuseum voor Oudhe den in Leiden; het Rijksmuseum in Enschede en de Rijks oor de Beeldende Kunst in krijgen iets meer vrijheid Den Haag. bij het opzetten van een personeels- Voor de museumbezoekers ver- beleid. Ook in financieel opzicht andeft er weinig tot niks. Het minis terie van WVC hoopt dat de proef leidt tot een slagvaardiger optreden van de betrokken directies. Het project 'maximale zelfstan digheid' staat volgens het ministe rie los van het plan van ex-cultuur minister Brinkman om de rijksmu sea te privatiseren. Dat voornemen moet nog besproken en goedge keurd worden door de Tweede Ka mer. Voor privatisering van de rijksmusea zijn tal van wetswijzi gingen nodig. Laster via vliegtuig ARNHEM (GPD) - Een inwo ner van Bergharen is door zijn ex-vrouw voor de rechter ge daagd, omdat de man haar en haar nieuwe vriend regelmatig lastig valt. De man heeft onder meer een reclamevliegtuig het luchtruim ingestuurd met een voor de vrouw en haar vriend vervelende tekst. Op het doek stonden de naam van de vrouw en haar vriend met daarachter 'nu de rechtbank'. De man kon digde aan dat er meer vluchten zullen volgen. Zijn ex-vrouw eist nu via een kort geding dat hij deze en andere hinderlijkë praktijken staakt op straffe van een dwangsom van 5.000 gulden per overtreding. Beide partijen ontmoeten elkaar volgende week voor de Arnhemse arron- disementsrechtbank.' dus een woordvoerder van het Cat harinaziekenhuis destijds. De president van de rechtbank sprak gisteren uit dat het zieken fonds in Eindhoven wettelijk ver plicht is om er voor te zorgen dat de patiënte de voor haar noodzakelijke dotterbehandeling krijgt, los van ziekenhuisbudgetten. De VNZ zal het ziekenfonds adviseren hoger beroep aan te tekenen, omdat de president in dat vonnis ten onrechte zegt dat de dotterbehandelingen aan een budget zijn onderworpen. Volgens de VNZ betreffen de af spraken tussen het ziekenfonds en het ziekenhuis een totaal-budget en zijn ze niet toegespitst op specifieke behandelingen. De VNZ vraag zich af hoe de rechten van alle verzeker den op gezondheidszorg kunnen worden gewaarborgd als er geen mogelijkheid meer zou zijn om de kosten van ziekenhuizen aan ban den te leggen. "Door deze uitspraak wankelt het hele budgetteringssysteem", beseft ook een opgetogen voorzitter J. van Overveld van de Stichting Neder landse Hartpatiënten. De stichting vindt dat budgettering slechts een richtlijn kan zijn en niet meer dan dat, aangezien de Ziekenfondswet bepaalt dat de verzekerde recht heeft op elke verstrekking uit het pakket. Van Overveld leest uit de uitspraak dat ook andere gebudget teerde verrichtingen, zoals hartope raties, nu niet geweigerd kunnen worden. Daardoor kan er een einde komen aan de lange wachtlijsten. De komende dagen zal staatsse-, cretaris Simons (volksgezondheid) praten met de hartcentra en de Be geleidingscommissie Hartchirurgie Nederland (BHN). Het ministerie noemt dat gesprek in een eerste re actie van groter belang dan deze uit spraak van de rechtbankpresident. "Ziekenhuizen hebben een zorg plicht. Met deze uitspraak kunnen ze daaraan voldoen en dat is op zich verheugend". De conclusie dat het hele budgetteringssysteem nu in duigen kan vallen, noemt de woord voerder "te stellig". Een dotterbe handeling is volgens hem een heel specifieke behandeling die boven dien erg duur is. DEN HAAG (ANP) - Samenwonen den of gehuwden met twee kinde ren in de leeftijd van 6 tot 11 jaar die moeten rondkomen van een mini mumloon gaan er komend jaar 1,4 procent in koopkracht op vooruit. Dat blijkt uit nog niet gepubliceer de berekeningen van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. In het regeerakkoord voor 1990 van CDA en PvdA was de koop krachtverbetering voor deze cate gorie nog op 1,25 procent gesteld. De lichte verbetering houdt ver band met de vaststelling van de so ciale premies voor 1990 in de minis terraad. De regering, heeft vooralsnog be sloten de premiebesluiten op zijn vroegst pas eind volgende week, na afloop van de stemmingen over het wetsvoorstel bejaarden vrij te stel len van premiebetaling aaw, be kend te maken. WD-fractievoorzit- ter Voorhoeve en WD-Kamerlid Linschoten hebben er inmiddels in schriftelijke vragen aan de regering op aangedrongen de gegevens, in clusief het daaruit resulterende koopkrachtbeeld, nog voor het de bat over de regeringsverklaring te overleggen. De modale werknemer gaat er eveneens iets op vooruit in vergelij king met het regeerakkoord, terwijl een werknemer met twee keer het modale inkomen iets moet inleve ren maar er toch nog 2,7 (was 2,75) procent op vooruitgaat. Het koopkrachtbeeld, waarbij de beperking van de fiscale aftrekmo gelijkheden vanaf 1 januari is ge steld op nul procent koopkracht verlies voor de minima, driekwart procent verlies voor modaal en 1,25 procent verlies voor tweemaal mo daal, ziet er als volgt uit: Gezin met twee kinderen met minimumloon plus 1,4 procent minimumloon zonder kinderen plus 1,25 procent minimum uitkering zonder kinderen plus 1,25 procent modale werknemer plus 2,3 procent vergelijkbare ambtenaar plus 1 procent twee keer modale werknemer plus 2,7 procent. ST ANNAPAROCHIE - Rembrandt van Rijn en zijn echtgenote Saskia van Uylenburgh hebben sinds gisteren een plekje, zij het als beeld, in St An- naparochie. Het paar huwde op 22 juni 1634 in deze Noordhollandse plaats. <f°t0 ANP> ADVERTENTIE Binnenland kort Kindermishandeling De Vereniging tegen Kindermis handeling en het Nederlands cen trum Geestelijke volksgezondheid (NcGv) hebben in Den Haag het boekje 'Samen hulpverlenen bij kindermishandeling' gepresen teerd. Het boekje beschrijft 75 gro tere en 12 kleinere samenwerkings verbanden in het land. Daarin wer ken hulpverleners, justitie en poli tie samen. Met subsidie van het mi nisterie van wvc gaat het boekje naar 3.000 instellingen en hulpver leners. Kruisboog Het WD-kamerlid Dijkstal zal mi nister Hirsch Ballin (justitie) vragen om de kruisboog in de nieuwe Wa penwet op te nemen. Verder zal hij bij de bewindsman aandringen om dit dodelijke wapen zo spoedig mo gelijk uit de handel te laten nemen. Het gaat hier niet om de in vereni gingsverband gebruikte wedstrijd- boog. De kruisboog is gewoon in speelgoedwinkels en gereedschaps zaken te koop. Tweede zeesluis Een tweede grote sluis die toegang geeft tot het Noordzeekanaal is dringend gewenst. De Noorder- sluis, de enige grote toegang, blijkt niet in staat de scheepvaart zonder vertragingen te verwerken. Dit zei Y. Vermeiden van de Amsterdam Ports Association (APA) gisteren op de jaarlijkse ontmoeting tussen het Amsterdamse havenbedrijfsle ven, overheden en andere instan ties. Oudere vrouwen Bij opvallend veel oudere vrouwen is het gehalte aan vitaminen aan de magere kant of zelfs beneden het gewenste niveau. Tot deze conclu sie komen onderzoekers van het TNO-instituut voor toxicologie en voeding in Zeist en het laboratori um voor de volksgezondheid in Leeuwarden. Het onderzoek toonde aan dat zowel oudere vrouwen, die zelfstandig wonen, als soortgenoten in instellingen een laag of te laag ni veau van vitaminen hadden. kg Coupon Naarti/voorletter(s): Adres: Ik ben ABN-cliënt bij kantoor: Deze aanvraagcoupon opsturen lar, of afgeven bij, een ABN-kantoor in v buurt. Of de coupon in een gesloten ivelop zonder postzegel sturen naar: ABN Bank. Antwoordnummer 1555, ^1000 PA Amsterdam. OT/ia-,,.a9j De ABN i leeft een nieuwe hypotheek: de ABN Spaar hypotheek. Een hypotheek met vele voordelen. Deze hypo theek is gekoppeld aan een speciale levensverzekering. Daardoor ontstaat een optimaal fiscaal voordeel tijdens de hele looptijd. U hebt de zekerheid van nagenoeg stabiele maande lijkse hypotheeklasten. Bovendien kuntu kiezen uitmaar liefst zes rentevaste periodes. Gegarandeerde aflossing van de hypotheek op de einddatum dan wel direct bij eventueel voor tijdig overlijden. De ABN Spaarhypotheek is al interessant bij een bruto jaarinkomen van rond f35.000 - per jaar. Wilt u precies weten of de ABN Spaarhypotheek ook voor u geknipt is? Stuur dan.direct de coupon op en u krijgt snel een folder met alle informatie thuis. ABN Spaarhypotheek, de nieuwe voordeelformule. ARNHEM (ANP) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Arn hem, mevrouw mr. W. Sorgdrager, heeft vrijdag een gevangenisstraf van negen jaar geëist tegen twee broers (30 en 26 jaar oud) uit Mau- rik, die ervan worden verdacht ja renlang hun zusje seksueel te heb ben misbruikt in de zogenoemde Maurikse incestzaak. Een 51-jarige buurman hoorde een gevangenis straf van vier jaar tegen zich eisen. De incestzaak, die gezien wordt als een van de meest gruwelijke op dit gebied, kwam eind 1987 aan het licht. Toen pas durfde de nu 23-jari- ge Marjan haar mond open te doen over de seksuele wreedheden die zij van kinds af aan moest verdragen van haar twee broers, een oom en een buurman. Aanvankelijk werden tien men sen aangehouden. Het bewijs tegen zes van hen bleek niet rond te krij gen. De oom en buurman werden al eerder veroordeeld tot respectieve lijk een jaar cel, waarvan zeven maanden voorwaardelijk, en drie jaar gevangenisstraf. De twee broers werden eerder door de recht bank veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf jaar. De procureur-generaal achtte het seksuele geweld door de broers en de buurman bewezen op grond van de verklaringen van het slachtoffer. Bovendien had broer Eddy in eerste instantie bij de politie verklaard dat hij zijn zusje meerdere keren had verkracht. Later trok hij die verkla ring overigens weer in. Ook de be kentenis van een oom van Marjan dat hij haar had misbruikt was voor mr. Sorgdrager een aanvaardbaar bewijsmiddel. De voortzetting van de hoger be- roepzaak stond in het teken van de verklaringen van twee getuigen- deskundigen over de geloofwaar digheid van Marjans verhaal. De Leidse hoogleraar seksuologie prof. J. Frenken gelooft onvoorwaarde lijk in de beweringen van het slacht offer, terwijl zijn Utrechtse collega- hoogleraar psychologie prof. P.A. Vroon daar vraagtekens bij plaatst. Zowel door de president van het gerechtshof mr. J. Koeleman als door de procureur-generaal werd verwoord hoe ernstig de 'Maurikse incestzaak' moeten worden be schouwd. Mr. Koeleman: "Marjan is een absoluut afgebroken wrak, een menselijke ruïne. Ze heeft op mij een diepe indruk gemaakt. Ze wil geloofd worden, dat is het enige waarvoor ze nog leeft". En Sorgdrager: "In de bewijsvoe ring is een drama besloten. Een meisje dat als een beest is mis bruikt, het primitief botvieren van lusten op een weerloos slachtoffer. Van Marjan is niet veel meer over en ik vraag me af of ze ooit nog een nor maal leven zal kunnen leiden". De raadslieden van de drie ver dachten kwamen tot de conclusie dat de broers en de buurman moe ten worden vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. Het gerechtshof doet 7 december uitspraak. De sociale premies veranderen ko mend jaar sterk, eyenals de premie- grenzen. Dat houdt verband met de operatie Oort, waardoor diverse in grijpende premiewijzigingen om technische redenen noodzakelijk De sociale premies voor 1990 zoals die door de ministerraad zijn bekrachtigd zijn: aow 14,30 procent, aww 1,25 procent, aaw 1.15 procent en awbz 5,40 procent. De ww-pre- mie wordt landelijk gemiddeld 2,10 procent (werkgever 1,45, werkne mers 0,65). De wachtgeldpremie voor de eerste acht weken van werkloosheid wordt landelijk ge middeld 1,08 procent (werknemers en werkgevers elk de helft). De wao- premie wordt 12,15 procent, de pre mie Ziektewet landelijk gemiddeld 6,55 (werkgevers 5,3, werknemers 1,25), terwijl de premie Zieken fondswet 7,9 procent wordt (werk gevers 4,85, werknemers 3,05). De premiegrenzen van de volks verzekeringen zijn bepaald op 42.123 gulden voor de werknemers en 66.850 gulden voor de werkge vers. De werknemersverzekeringen kennen een heffingsvrije voet van 4.568 gulden en een maximale pre- miegrens van 266 gulden per dag. Het verzekerd loon voor de Zieken fondswet wordt 50.900. Man doodgeschoten AMSTERDAM (ANP) - In een con- fectie-atelier in Amsterdam is een 35-jarige mede-eigenaar van het ate lier doodgeschoten tijdens een overval. Twee mannen drongen gis termiddag in de Vinkenstraat het atelier binnen. Toen het slachtoffer op de mannen afliep, vuurde een van hen een kogel af. De twee zijn spoorloos. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De stichting Natuur en Milieu heeft vrijdag bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland schriftelijk be zwaar aangetekend tegen de voor genomen uitbreiding van de pro- duktie van pvc door Rovin, een dochter van shell en Akzo. De be zwaren richten zich op de aanvraag voor vergunningen die Shell bij GS Zuid-Holland heeft ingediend. Rovin wil de pvc-produktie uit breiden van 215.000 naar 300.000 ton per jaar. Pvc (polyvinylchloride) kwam deze zomer in opspraak na dat was vastgesteld dat bij de ver branding van onder meer pvc door de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) giftige dioxines vrijkomen. Het Rijksinstituut voor Milieube heer vindt dat pve's uit het huisvuil zou moeten verdwijnen Tegen de voorgenomen produk- tie-uitbreiding zijn enige tijd gele den schriftelijke Kamervragen ge steld door de fractie van Groen Links. Volgens SNM blijkt uit de vergunningaanvraag dat de emissie van vinylchloride, de grondstof voor pvc, jaarlijks 19 ton zal bedra gen. De milieuorganisatie acht dit onaanvaardbaar omdat vinylchlori de een kankerverwekkende stof is. De uitstoot van PVC-poeder zal na de uitbreiding 40 ton bedragen. SNM vindt dat teveel en heeft ook bezwaar tegen de jaarlijkse uitstoot van 150 kilo chloorfluorkoolwater stoffen, die de ozonlaag aantasten. ALKMAAR (GPD) - Justitie gaat onderzoeken of Alkmaarse raadsleden hebben betaald om lid te worden van het stadsbestuur. Het onderzoek betreft de leden van alle politieke partijen. De hoofdofficier van justitie in Alkmaar heeft tot het onderzoek besloten naar aanleiding van 'de publiekelijke opwinding' die is ontstaan na berichten dat acht raadsleden van Stadsbelang ne genduizend gulden hebben be taald om na de verkiezingen lid te worden van de fractie. Bij hun in stallatie hebben de raadsleden de zuiveringseed afgelegd. Daarmee verklaarden zij dat ze geen geld hebben betaald om zitting te ne men in de raad. Burgemeester J. Pop van Alk maar heeft de hoofdofficier van justitie inmiddels gevraagd de rijksrecherche in te schakelen. Justitie beslist daar later over. Gisteravond hield de PvdA tij dens de raadsvergadering een in- terpellatie waarin duidelijkheid werd gevraagd over de betalin gen. Fractievoorzitter Lind van Stadsbelang zou de acht hebben verplicht circa negenduizend gul den aan hem af te staan. Bij hun installatie verklaarden ze geen geld te hebben gegeven. Mevrouw mr. M. Koomen van Stadsbelang stelde dat burge meester en wethouders eigen rechter spelen en verzocht het college de zaak in handen van het openbaar ministerie te geven. Maar dan zouden ook de overige fracties moeten worden doorge licht. Justitie heeft nu op eigen gezag een oriënterend onderzoek gestart. Stadsbelang verklaarde woens dag een aanklacht wegens smaad in te dienen tegen het plaatselijke PvdA-blad De Nieuwe Rooie. In dit blad wordt Stadsbelang 'fas cistische trekken' verweten. De aanklacht was vanmorgen nog niet bij justitie gearriveerd. Lind verklaarde eerder dat de aan klacht woensdag de deur was uit gegaan. In 1982 diende Lind een aan klacht in tegen PSP/PPR-fractie- voorzitter K. Sterken, nadat deze in het openbaar had gesteld dat Stadsbelang 'fascistoïde trekken' vertoonde en daardoor zoveel ze telwinst behaalde. De rechtbank besloot toen tot vrijspraak. Het openbaar ministerie ging in hoger beroep, maar trok dat na enige weken in. Sterken claimde daar op bijna zesduizend gulden we gens onterechte strafvervolging en kreeg gelijk. DEN HAAG Verkiezingen ple gen hun schaduwen ver vooruit te werpen. De gemeenteraadsverkie zingen van maart 1990 vormen daar op geen uitzondering. De debatten over de regeringsverklaring van het kakelverse kabinet-Lubbers/Kok, staan niet alleen in het teken van de inhoud van het beleid, ook de ko mende verkiezingen spelen alweer een rol. door Henri Kruithof Wie dezer dagen de enkele W- D'er, die in het gebouw van de Tweede Kamer aanwezig is, tegen het lijf loopt, valt de veerkrachtige tred en het montere uiterlijk op. Merkwaardig voor een partij die ruim twee weken weer in de opposi tiebankjes heeft mogen plaatsne men, ben je geneigd te denken. Maar de liberalen halen je snel uit de droom. Het is één en al leedvermaak, dat de WD'ers tot hun vrolijkheid brengt. Tijdens de kabinetsformatie hadden ze al voldoende stof voor hun opgewektheid. Kok en de zij nen moesten veel van hun wensen uit het verkiezingsprogramma in slikken. 'Zie je wel, ook die socialis ten gaan onder het juk van Lubbers door', kon je de liberalen horen den ken. De laatste weken zijn voor de PvdA echter nog zuurder (en dus voor de WD nog vrolijker) gewor den. Niet omdat Lubbers dwars lag bij het realiseren van mooie socia listische ideetjes. Integendeel, het was Kok zelf die de onheilstijdin gen moest melden. Tegenvallende belastingopbrengsten en dito uitga ven noopten de toch al niet vrijgevi ge minister van financiën, tot verde re zuinigheid. In zijn startnota moest Kok al een fasering van het nieuwe beleid aan kondigen. Twee dagen later werd bekend dat het financiëringstekort dit jaar hoger dreigt uit te vallen dan \yas geraamd. Het kabinet was nog geen twee weken oud, toen het ge brom uit de PvdA-gelederen al dui delijk hoorbaar werd. Al die tegenvallers werpen overi gens een merkwaardig licht op het beleid van de vorige minister van fi nanciën, Onno Ruding. Deze als kampioen-bezuiniger bekend staande schatkistbewaarder, lijkt er de laatste maanden van zijn schrik bewind een beetje een potje van te hebben gemaakt. Een grondig on derzoek naar dit beleid lijkt op zijn plaats. Bliksemafleider Maar het is tevens een mooie blik semafleider voor het debat dat vol gende week in de Tweede Kamer zal worden gehouden. Dat debat moet de werkelijke legitimatie van kabinet opleveren. Maar een morrende PvdA-fractie aan het begin van wat een bloeiende samen werking tussen 'rooms' en 'rood' moet worden, is niet erg bevorder lijk voor'een bestendige liefdesver houding. Thijs Wóltgens, de man die in de PvdA-fractie het roer van Wim Kok heeft overgenomen, krijgt volop de gelegenheid in het debat De CDA'er Ruding eens fors aan te pakken. Hij kan dat straffeloos doen; Ruding is reeds in het bos der vergetelheid verdwenen. Het CDA zal het Wólt gens waarschijnlijk niet echt kwa-' lijk nemen, als hij eens flink uithaalt naar de voorganger van Kok. Dat mes snijdt aan twee kanten. Wóltgens kan iets van het beeld wegnemen, dat de PvdA altijd klaar staat om het geld dat door 'rechts' is verdiend, onmiddellijk weer uit te geven. Een activiteit die sinds jaar en dag bekend staat als 'potverte ren'. Bovendien kan hij door zijn forse kritiek richting Ruding, zijn eigen fractie weer tot tevredenheid brengen. Verzieken Maar de PvdA heeft meer proble men. De gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar zijn weliswaar minder van belang, dan de 'echte' verkiezingen, maar ook Kok en de zijnen weten heel goed, dat slechte resultaten in maart de sfeer in de nieuwe coalitie behoorlijk kunnen verzieken. Ofschoon Kok toen nog niet in 'de politiek zat, weet ook hij hoe het de PvdA in 1982 is vergaan. Toen viel het kabinet-Van Agt/Den Uyl reeds na acht maanden, kort na een desastreuse nederlaag bij de provinciale verkiezingen. De opgewekte gezichten bij de WD zijn dan ook vooral daar uit te verklaren. Kok heeft extra lasten verzwaringen aangekondigd. Welis waar staan verhoging van de accijns op diesel en van de belastingen voor woningbezitters in het teken van het milieubeleid, rechts-Nederland begint nu al weer langzaam spijt te krijgen van het feit dat zij bij de laatste verkiezingen de WD mas saal de rug heeft toegekeerd. Uit de opiniepeilingen, die ook na verkie zingen wekelijks worden gehou den, blijkt alweer een licht herstel voor de WD en een forse teruggang voor de PvdA. Ook D66 profiteert van de plaats in de oppositiebank jes. Kok heeft bij de debatten over de regeringsverklaring, volgende week. dan ook de bijna onmenselij ke taak om enerzijds aan 'rechts' uit te leggen dat hij niet de potverteer- der is, waarvoor zijn partij altijd ge houden is. Anderzijds moet hij aan zijn eigen achterban en vooral ook zijn eigen fractie, uitleggen dat er voor de PvdA wel degelijk wat te re geren valt. Het lijkt op het verzoe nen van twee onverzoenlijke groot heden. Maar Kok heeft in zijn vak bondsverleden aangetoond onver- zoenlijken bij elkaar te kunnen brengen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3