In staat van ontreddering Failliet van het communisme lijkt een kwestie van tijd ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 EXTRA Molotow/Von Ribbentrop-akkoord, waaruit is gebleken dat de Baïtische sta ten gewoon aan de Sovjetunie zijn uitge leverd, heeft veel frustraties teweeg ge bracht. Ik sluit het niet uit dat Rusland de staten die zo graag onafhankelijkheid willen uiteindelijk zal loslaten. Ervan uitgaande dat die staten eigenlijk niet zonder Russische steun kunnen, dat wel". Hoe moet het nu verder met Oosteuro pa en met het communisme? En hoe lang duurt het politieke leven van Michail Gorbatsjov nog? Het enige dat zeker is, is dat eigenlijk niets zeker is. En dat de con servatieven onder de Russische partijle den Gorbatsjov eigenlijk liever zien gaan dan komen, omdat hij in hun visie bezig is de Unie van Socialistische Sovjetrepu blieken te verkwanselen. Door de sterk toegenomen openheid van de media, door de economische experimenten, en door de toenadering tot het Westen. In het tijdschrift Nasj Sovremennik voerde Michail Antonov het woord na mens een stroming Russen die Löwen- hardt aanduidt als de Nieuwe Slavofie- len. Terug naar de oude verhoudingen, is de essentie van hetgeen deze groep voor staat. De Russen vormen de helft van de totale bevolking van de Sovjetunie. Maar vanuit het nationaal-chauvinisme dat volgens Löwenhardt menige Rus ken merkt, wordt door de Nieuwe Slavofie- len beweerd dat Rusland aan het begin van de 20ste eeuw het enige land ter we reld was dat beschikte over een gefun deerde theorie aangaande de economi sche ontwikkeling van de maatschappij. Pessimistisch Voor de Nieuwe Slavofielen belichaamt het Westen het Kwaad. Een opvatting die teruggrijpt op de theorie van de filosofen Solovjov en Boelgakov. Om zijn misprij zen over Gorbatsjovs Nieuwe Denken extra aan te zetten voorzag Antonov zijn artikel van deze, niet mis te verstane kop: Er is een uitweg! Wanneer en hoe de pe restrojka aan zijn eind zal komen. Löwenhardt: "De aanhang van Gor- batjsov moet vooral onder intellectuelen worden gezocht. En onder hen is een groep die roept dat een economisch her stelplan, dat voorziet in hele ingrijpende hervormingen en de planeconomie loslaat, niet werkt als het niet dictatoriaal wordt opgelegd. En dat is natuurlijk ook zo. Als je de corruptie wilt uitbannen in een gemeenschap waarbinnen corruptie aan de orde van de dag is, als je mensen weer wil laten werken, dan zul je er niet omheen kunnen keiharde maatregelen te treffen. Ik ben buitengewoon pessi mistisch, ik moet nog zien of het plan van Abalkin, waartegen nu al volop wordt ge ageerd, zal slagen. Ik denk dat nog maar weinigen echt geloven in wat Gorbatsjov probeert te bewerkstelligen. De prijs die de Russen moeten betalen voor de her vormingen komt steeds hoger te liggen". Daartegenover staat, zo benadrukt Lö wenhardt, dat Gorbatsjov een geweldig crisismanager is gebleken. In de afgelo pen tijd hebben zich aanleidingen ge noeg voorgedaan om hem terzijde te schuiven. "Vrijwel maandelijks, maar Gorbatjsov voelt het telkens haarfijn aan dat z'n positie in gevaar is. En dat heeft hem in staat gesteld te overleven. Ik sluit niet uit dat hij op 'n gegeven moment snel naar buitengewone volmachten zal grijpen". Aan lager wal Het denken van de doorsnee intellectu eel wordt meer dan ooit beheerst door angst. Ruslandkenner Löwenhardt ver wijst in dat verband naar de officieuze boeken-top 10 van Moskou. Niet voor niets gaan er volgens hem tijdschriften met verhalen van sombere tot zeer som bere strekking veelvuldig over de toon bank. "De literatuur wordt in de Sovjet unie in tijdschriften gepubliceerd. Voor een belangrijk deel wordt de teneur van de maatschappelijke discussie erdoor bepaald". De inhoud van ten minste twee essays weerspiegelen de mening van de Russi sche intelligentsia, zegt Löwenhardt ook. Auteur Andranik Migranjan pleit in De Lange Weg naar het Europese huis voor een sterke man, terwijl het science fiction-achtige werk De deserteur van Aleksandr Kabakov een angstaanjagen de toekomstvisie geeft van een aan lager wal geraakt Sovjetrijk na 1992. Gor batsjov is daarin na een bloedige burger oorlog weggewerkt, de communistische partij van het politieke toneel verdwe nen. In plaats daarvan neemt een rechtse militaire dictatuur de macht over. Mos kou is totaal ontredderd. Linkse commu nisten geven de toon aan in Siberië, in Toerkestan heersen islamitische funda mentalisten, in de Kaukasus de christen democraten en in de Baïtische staten ka tholieke radicalen. Dit alles gevangen in een geflopte economie, die de rantsoene ringsbon als enig betalingsmiddel toe staat. De misère wordt gecompleteerd door een voortdurend stakend arbeiders- volk dat z'n woede koelt op vroegere communisten, joden en intellectuelen. Met De deserteur heeft Kabakov veel overhoop gehaald. Het belang van het essay is naar de mening van Löwenhardt daarom zo groot omdat het appelleert aan het fatalisme en de wanhoop die be zit hebben genomen van de meer gelet terden onder de Russen. Menigeen heeft De deserteur gelezen als het schrikbeeld dat bepaald geen denkbeeld hoeft te zijn. Reactie Löwenhardt sluit wat dat betreft ook niets uit. "Het is inderdaad heel goed mo gelijk dat op de perestrojka een autoritai re reactie komt van Russische nationalis ten. Het is niet denkbeeldig dat het leven dan nog onprettiger wordt dan ten tijde van Brezjnev. Een dergelijke toestand zal denk ik wel van tijdelijke aard zijn, al weetje niet hoe lang in dit geval tijdelijk zal zijn. Afgezien daarvan kun je mensen, die er aan gewend zijn geraakt om m alle openheid te spreken, niet eeuwig het zwijgen opleggen". De Sovjet-maatschappij is een en al wanorde. En in navolging daarvan zijn ook alle andere Oosteuropese landen in staat van ontreddering. De economie ligt op z'n gat, en de hervormingen die partijleider Gorbatsjov een jaar of vier geleden op gang bracht hebben daarin geen verandering gebracht. Het failliet van het communisme lijkt een kwestie van tijd. In het verval van de ideologie wordt het Oostblok meegesleurd naar een toekomst waarvan niets vaststaat. Ook de Leidse Sovjet-kenner dr. John Löwenhardt weet niet exact waar het naartoe gaat met het hervormingsproces. Maar dat het Rijk van de Armoe moeilijke tijden tegemoet gaat, staat voor hem vast. door Gerard van Putten Eens hield het communisme de belofte in mensen gemeenschappelijk op te stu wen in de vaart der volkeren. Het heeft allemaal niet zo mogen zijn. Valse schijn houdt op harde werkelijkheid te zijn. Het IJzeren Gordijn is opgehaald, de Berlijn- se Muur op vitale plaatsen geslecht. Openheid heeft de plaats ingenomen van de zwijgzaamheid, die moest voorkomen dat de klassevijand in het Westen wist wat er precies gaande was en wat er leef de in het Oostblok. Hoe lang is het nu helemaal geleden dat de kapitalistische markt-economie werd verafschuwd en de eigen plan-eco nomie gepropageerd als zaligmakend? De realiteit van het hedendaagse bestaan in het Oostblok is dat er steeds meer stemmen opgaan om produktie en han del te funderen op het particulier initia tief, nu onomstotelijk is komen vast te staan dat geen door de overheid bedacht plan in de verste verte haalbaar bleek in de praktijk. De hervormingsprocessen die het eerst in de Sovjetunie op gang kwamen op het uit nood geboren initiatief van partijleider Michail Gorbatsjov, verlei den sommigen tot de vaststelling dat het communisme failliet is. Een op z'n minst voorbarige en daarom aanvechtbare con clusie, valt met name in kringen van ou dere Westerse communisten bij herha ling te beluisteren. Veeleer is het volgens hen zo dat het systeem, zoals dat onder het mom van communisme in gestreng heid is toegepast, in het Oostblok bank roet is. En de machthebbers in de betrok ken landen beweren nu dat er destijds niet alert is gereageerd op de economi sche gevolgen van de oliecrisis. Laatste kans Dr. John Löwenhardt, wetenschappelijk medewerker van het Documentatiebu- reau voor Oosteuropees Recht aan de Leidse universiteit, weigert opvattingen als deze serieus te nemen. "Voor de ka meraden op leeftijd was het communis me een geloof en is het communisme dat nog altijd. Die vinden datje de ideologie niet zomaar kunt laten varen, omdat je dan feitelijk voor niets hebt geleefd. Mensen als de Franse communistenlei der Georges Marchais en de enige nog overgebleven stalinist in Nederland, Wim Klinkenberg, hebben zich altijd be wust afgesloten voor informatie die- indruiste tegen hun overtuiging. Aan hun oordeel hecht ik dan ook geen enke le waarde". Voorzover Löwenhardt het kan beoor delen, is het communistische stelsel van de Sovjetunie onderhand toe aan z'n laatste kans. De Sovjetunie was het rijk van de armoe. En het is de tragiek van Michail Gorbatsjov dat dit nog steeds zo is, zijn politieke en vooral economische hervormingen ten spijt. De partijleider moet vier jaar na invoering van de pe restrojka vaststellen dat de Sovjet-maat schappij zich niet zomaar laat hervór- Applaus en waardering ontvangt 'Gor- bi' vooral vanuit het buitenland, bin nenslands zwelt het gemor over zijn eco nomische politiek aan. Die heeft in de schappen van supermarkten nog geen appel of ei extra opgeleverd. Integen deel, nog steeds ook moet er in lange rij en gewacht worden op de onveranderd schaars beschikbare eerste levensbe hoeften. "Op topniveau is er de afgelopen jaren een volledige zuivering geweest. In het Politburo zitten geen figuren meer, die in het Brezjnev-tijdperk een vooraanstaan de positie innamen. Maar in het midden kader ligt dat anders. Ik ben er dan ook heilig van overtuigd dat het beleid van Gorbatsjov voortdurend wordt gesabo teerd. al weet ik niet op welke schaal. Ik zal zijn naam niet noemen, maar van een gezaghebbend zegsman heb ik wel ver nomen dat vorig jaar tegen Kerstmis zo maar negentig wagons vol consumptie goederen zijn tegengehouden. Om te voorkomen dat het de mensen onder Gorbatsjov beter zal gaan". Beter betalen Corrupte bestuurders, de stelselmatige tegenwerking van overheidsdienaren, de structurele bureaucratie, machtsmis bruik en andere dubieuze handelingen die de inflatie slechts bevorderden, zie daar een opsomming van remmende fac toren die de Sovjet-economie mede heb ben gebruskeerd. Maar al wat'vroeger remmend werkte doordat menigeen het eigen belang tersluiks liet prevaleren bo ven het belang van de staat, vreet ook nu nog in op de samenleving. Arbeiders la ten zich niet of nauwelijks motiveren tot de prestaties waarom de staat als het wa re schreeuwt. Löwenhardt: "Ergens kan ik me dat nog indenken ook. Je kunt de instelling van arbeiders veranderen door ze beter te betalen. Dat is ook gebeurd. In het ho ge noorden, in Vorkoeta, schijnen de mijnwerkers op het ogenblik 1200 roebel per maand te krijgen voor het ongezonde werk dat ze ondergronds doen. Zesmaal het gemiddelde salaris als compensatie voor een beroep dat een hoog sterftecij fer oplevert. Maar wat heeft'het voor zin om mijnwerkers zo'n salaris uit te beta len. als ze er niets voor kunnen kopen?". De bevolking van de Oostbloklanden was er al lang van op de hoogte dat het communisme niet de welvaart bracht die gezaghebbende partijleden wèl kenden. Löwenhardt wijst op de uitkomst van een opiniepeiling die Radio Free Europe een jaar of wat geleden hield onder toe risten uit Oost-Europa. "Daaruit kwam naar voren dat in Tsjechoslowakije en Hongarije de communistische partij hooguit zeven procent van de stemmen zou overhouden. In Polen was er toen al een basis voor een regering bestaande uit christen-democraten, conservatieven en leden van de boerenpartij. En dan te be denken dat die voorkeur kenbaar werd gemaakt door mensen in wie de commu nistische partij het nodige vertrouwen stelde. Anders zouden ze nooit toestem ming hebben gekregen naar het Westen te reizen". Moed der wanhoop Het marxisme-leninisme zoals dat in de Sovjetunie is ontstaan en vervolgens is uitgevoerd naar vele andere landen, had begin deze eeuw allerlei pretenties. "Maar in feite heeft het communisme al leen maar militaire prestaties geleverd, er rest nu geen andere conclusie. De be wapeningsindustrie heeft in de Sovjet unie jaar in, jaar uit op volle toeren ge draaid. En dat is ten koste gegaan van de consumptie-economie". En nu, stelt Löwenhardt, staat of valt de perestrojka-politiek van Gorbatsjov met het welslagen van het economische herstelplan dat is gelanceerd door vice- premier Abalkin. De hoop is daarbij te vens gevestigd op het altruïsme van het Westen, op de onbaatzuchtigheid van de eens gelaakte kapitalistische naties. "Het herstelplan van Abalkin behelst een se rie maatregelen die de Sovjetunie er bo venop moet helpen. Binnen vijfjaar. Per soonlijk zie ik dit plan als de moed der wanhoop". Het Oostblok blijft inmiddels verba zen. Van dag tot dag, de gebeurtenissen volgen elkaar in een adembenemend tempo op. De Poolse vakbond Solidari teit was jaren in de contramine tegen het bewind van Jaruzelski, en maakte uitein delijk de weg vrij voor een niet-commu- nistische regering die wèl de steun van het volk geniet. Ook andere volkeren kwamen in beweging in een poging de communistische beweging uit de macht te ontzetten. In Hongarije is dat gebeurd de Volksrepubliek werd bijgezet in de geschiedenis waaraan de bloedig door Russische legereenheden neergeslagen opstand van 1956 als een zwarte bladzij de bengelt. Honderdduizenden in meer derheid jeugdige DDR-burgers- zagen hun toekomst niet liggen in de zogeheten Boeren- en Arbeidersstaat. In Bulgarije moest Zhivkov plaats ma ken voor de meer gematigde Mladenov, en in Tsjechoslowakije is het volk voor het eerst sinds 1968 massaal te hoop gelo pen tegen het bewind. Alleen in Roeme nië is alles bij het oude gebleven. Partij leider Ceausescu heeft het daar al een kwart eeuw alleen voor het zeggen, en vooralsnog weet hij die macht te handha ven met de ijzeren vuist waarmee ook el De Berlijnse Muur geslecht: duizenden DDR-burgers stromen in hun Trabants en Wartburgs West-Berlijn binnen terwijl de stoet rechts aan de andere kant een kijkje gaat nemen. <foto ap> ders op de wereld naar seniliteit neigen de dictators veelvuldig zwaaien. Opzienbarend De Partij is in de Sovjetunie en in tal van vroegere satellietstaten niet langer al machtig, is de indruk die Löwenhardt ook aan tal van publicaties uit het land zelfheeft overgehouden. Niet alles wordt als vanzelfsprekend geslikt. Met de arrogantie van de macht die zo lang in zijn land heeft kunnen bestaan, rekende Gorbatsjov in april 1987 af tij dens zijn bezoek aan Praag. Hij verklaar de toen dat geen partij het monopolie op De Leidse sovjetoloog dr. John Löwenhardt: "Ik denk dat nog maar weini gen echt geloven in wat Gorbatsjov probeert te bewerkstelligen. De prijs die de Russen moeten betalen voor de hervormingen komt steeds hoger te liggen". de waarheid bezit. Aan die op zich al op zienbarende verklaring koppelde Gor batsjov de herziening van een slogan die voordien iedereen in het Oostblok van jongsaf kreeg ingepeperd. Het was in strijd met de nieuwe realiteit om onvoor waardelijk te geloven in: "van de Sov jetunie leren is de overwinning leren!". "Van elkaar leren is de overwinning" paste veel beter in het Nieuwe Denken dat Gorbatsjov heeft geïntroduceerd. Er is meer. Onlangs maakte een Russi sche krant er melding van dat het onder wijs in de leer van het marxisme-leninis me wordt afgeschaft. De verplichte, lou ter saaiheid ademende colleges over het dialectisch en historisch materialisme worden eveneens van het studiepro gramma geschrapt. En dat gaat ook ge beuren met dogmatische vakken als het wetenschappelijk communisme en de geschiedenis van de CPSU, de commu nistische partij van de Sovjetunie. In plaats daarvan worden studenten voortaan bekwaamd in algemene filoso fie en de sociaal-politieke geschiedenis van de 20ste eeuw. Eenzelfde proces is trouwens waarneembaar in de DDR, waar het Russisch niet langer als tweede taal wordt onderwezen. Spaarpot In de vensterbank van Löwenhardts werkkamer staat een stenen evenbeeld van Leonid Brezjnev stram in de hou ding. Als spaarpot thans te koop in Mos kou. In de vorm van een stropdas is een uitsparing gemaakt waarin roebels en kopeken kunnen worden gedeponeerd. Eigenlijk is het meer dan een bewaar plaats voor spaargeld. Moskovieten met gevoel voor ironie kopen de pop die spre kend Breznjev is vooral als herinnering aan een verleden waarin een corrupte zelfverrijker als hij de absolute heerser van het systeem kon zijn. Als hèt sym bool van een verleden dat nooit weerom komt. Tenminste: veelvuldig laten de huidige machthebbers weten dat de her vormingen onomkeerbaar zijn. Een en ander wordt tegensproken door Westerse hardliners die beweren dat Gorbatsjovs Nieuwe Denken een schijnbeweging is van de aangeslagen Russische beer, die z'n klauwen als van ouds zal uitsteken zodra hij op krachten is gebracht door de economische impul sen vanuit het Westen. Daarom wordt van die kant elke vorm van Westerse eco nomische steun afgewezen. In geen ge val mag er wat hen betreft gemene zaak worden gemaakt met het Nieuwe Den ken dat Gorbatsjov tracht te versprei den. Vooral in de Verenigde Staten zijn er nogal wat aanhangers van deze Koude Oorlog-filosofie. Het is de kretologie van mensen die naar de mening van Löwen hardt niet weten waarover ze het hebben. "De wereld heeft er zo uitgezien en zal er altijd zo uitzien, zo redeneren ze in recht se kringen. Natuurlijk is het waar dat de politiek van Gorbatsjov niet consistent en niet consequent is. En natuurlijk is het ook niet zo dat de Sovjetunie en an dere Oosteuropese landen bezig zijn zich om te vormen tot een democratie. Dat is gezien de traditie van die landen, gezien de politieke cultuur ook, ondenkbaar. Maar daar staat tegenover dat op diverse plaatsen toch maar openingen zijn ge maakt in de Muur. Dat de naoorlogse te genstelling tussen Oost en West in veler lei opzicht is vervaagd". Fiasco Denk in dat verband ook maar aan de verkiezingen die in maart in de Sovjet unie werden gehouden. Partijbonzen op wie voorheen 98 tot 99 procent van de stemmen werd uitgebracht, moesten wij ken voor de echte wil van het volk, wiens voorkeur uitging naar alternatieve kan didaten. Het Centrale Comité van de partij zag een campagne tegen Boris Jeltsin uit draaien op een compleet fiasco. Niet minder dan 90 procent van de stemge rechtigde Moskovieten gaf er blijk van vertrouwen te stellen in de man die des tijds door Gorbatsjov terzijde werd ge schoven als een te hard van stapel lopen de hervormer. En zo slaagden ook de conservatieve Academie-bestuurders er niet in Andrej Sacharov buiten het Con gres van Volksafgevaardigden te hou den, de voormalige dissident heeft nu zit ting in de Opperste Sovjet. De volkeren van de buitengewesten la ten zich ook steeds minder gelegen lig gen aan de Moskou-doctrine. In april ontaardde in Tbilisi een vreedzame de monstratie, die daar werd uitgelegd als de vrijheidsstrijd van Georgië, in een bloedbad. Het Rode Leger knuppelde de betogers uiteen, zestien mensen lieten het leven. Maar met geweld is de drei ging dat de Sovjetunie uiteindelijk in vijftien republieken uiteen zal vallen niet weggenomen. Zeker niet als wordt be dacht dat .de burgeroorlog rond Nagor- nyj Karabach onveranderd woedt, de aanstelling van een bijzonder bestuur ten spijt. En zo heeft het Kremlin al even min greep kunnen krijgen op de etnische strijd tussen Armenië en Azarbaydzjan en op de vrijheidsstrijd in de Baïtische staten. Ondankbaar "Het grootste probleem voor de Russen is dat ze binnen de Sovjetunie enorm in het defensief zijn gedrongen. En dat zijn Russen niet gewend. Sterker nog, wat in de Sovjetunie tot stand is gebracht is in de eerste plaats te danken aan de Russen. Vinden de Russen. Vandaar ook dat vele Russen de volkeren in de andere staten heel erg ondankbaar vinden. Jarenlang is de schijn opgehouden dat die staten destijds zelf toenadering tot Rusland hebben gezocht. De publicatie van het

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29