SpoorptTV O O O Rijnsburgse Boys kreeg vroeger vaak pak slaag Kickers niet bang voor Docos KV Mechelen blijft bij eerdere weigering Bridge Filatelie Schaken Dammen QB en RB laatste jaren aan elkaar gewaagd LEIDEN - De allereerste ontmoeting tussen Rijnsburgse Boys en Quick Boys is tot op he den qua spektakel nooit overtroffen of zelfs maar geëvenaard. In 1930 troffen de rivalen el kaar voor het eerst in de geschiedenis. De Rijnsburgers namen in de eerste helft een 4-0 voorsprong om uiteindelijk met 5-4 het schip in te gaan. Kom daar nog eens om anno 1989. In theorie bestaat nog altijd de kans om het huzarenstukje van bijna zes tig jaar geleden te overtreffen. Van middag om 14.30 uur krijgen de twee clubs in Rijnsburg weer de mogelijkheid om oude tijden te doen herleven. Maar de huidige voetbalwetten laten weinig ruimte meer voor negen doelpunten. En al helemaal niet voor een maf score verloop als tijdens die eerste bot sing. De buren houden elkaar tegen woordig liever in evenwicht. Vorig seizoen bereikten de eersteklassers tot twee keer toe een vlakke 1-1. Toch kan eigenlijk moeilijk van een devaluatie worden gesproken als het gaat om deze kraker. De publie ke belangstelling en de spanning zijn door de jaren alleen maar ge groeid. Want behalve twee buurver- enigingen zijn Rijnsburgse Boys en Quick Boys natuurlijk ook gewoon twee toppers in het vaderlandse amateurvoetbal. Zo lang dat het ge val is, blijft de derby boeien en zal het eindeloze voor- en nabeschou- wen stand houden. Voordeel De historische cijfers - vriend schappelijke en andere ontmoetin gen buiten beschouwing gelaten - spreken in het voordeel van de Kat- wijkers. Zij kwamen na de Tweede Wereldoorlog 27 keer tot winst. Rijnsburg slechts tien keer. De op ponenten eindigden 13 keer met een gelijkspel. Als Quick Boys won, MECHELEN (ANP) KV Mechelen-manager Paul Courant heeft de KN VB gisteren per brief laten weten dat zijn club het viertal Bosman, Hof- kens, Erwin Koeman en Rutjes niet vrij geeft voor de vriendschappelijke interlandwedstrijd van het Nederlands elftal op 20 december in Rotterdam tegen Brazilië. Het duel vindt plaats in het kader van het 100-jarig bestaan van de KNVB. De KNVB had de Belgische werkgever van de vier internationals deze week verzocht terug te komen op de eerdere weigering de vier beschikbaar te stellen voor de jubileumwedstrijd. KV Mechelen speelt op 20 december de thuiswedstrijd voor de derde ronde van de strijd om de Belgische beker tegen Lokeren. Een mogelijkheid voor de KNVB toch over de vier te beschikken, ligt nu in handen van de Belgische bond. Die heeft deze week van de KNVB het verzoek gekregen het duel van KV Mechelen tegen Lokeren te verplaat- AC Milan zal het contract met Ruud Gullit, die al enkele maanden is uitgeschakeld wegens een knieblessure, met drie jaar verlengen. Adriano Galliani, de voorzitter van AC Milan, zei gisteren dat de twee partijen op 5 december rond te tafel gaan zitten om over de laatste details van het con tract te praten. De mededeling van Galliani lijkt te zijn bedoeld om geruch ten te ontzenuwen, die wilden dat AC Milan niet bereid was het contract met Gullit te verlengen in verband met diens knieblessure. De verlenging van het contract met Gullit tot juni 1993 kost AC Milan 15 miljard lire (ruim 22 miljoen gulden). Het contract met Marco van Basten, de topscorer van AC Milan, zal op de zelfde dag als dat van Gullit met drie jaar worden ver lengd, aldus Milanese zegslieden. De spelers van het Nederlands elftal, verenigd in de Oranjeraad, heb ben gisteren met het sectie-bestuur betaald voetbal van de KNVB'overeen stemming bereikt over de financiële afwikkeling van het toernooi om het Europees kampioenschap, van 1988 in de Bondsrepubliek. De winnaars van het evenement hadden tot nu toe steeds hun ongenoe gen kenbaar gemaakt over de afwikkeling, waarover eerder het door Van der Louw aangevoerde sectiebestuur sneuvelde. De voetballers claimden een bedrag van rond de twee ton uit de reclame-pot, dat volgens hen ten onrechte was aangewend om tekorten te dekken. deed het dat veel overtuigender dan de concurrent uit het bloemendorp. Overwinningen van 8-0, 6-1 en 5-0 waren niet vreemd voor de kustbe woners. Vooral in de jaren veertig en vijftig waren de blauw-witten op permachtig. De twee ploegen kwa men toen nog uit in de derde klasse (destijds de hoogste afdeling) en Rijnsburg wist in die tijd van de twintig duels er maar één te winnen. Toen dat laatste gebeurde in het seizoen 1951/'52 raakten de gemoe deren ook voor het eerst echt verhit binnen en buiten de lijnen. Zoals dat later meermalen zou gebeuren trouwens. De 2-1 winst voor Rijns burgse Boys was voor velen aanlei ding om met elkaar op de vuist te gaan. Gelijkwaardig De QB-heerschappij van toen is sinds 1960 omgezet in een bijna- evenwicht, maar de meeste over winningen in de afgelopen dertig jaar gingen nog steeds naar Kat wijk. Toch toonde Rijnsburg zich langzamerhand een gelijkwaardige tegenstander. Dat bewees het team in de jaargang 1960/'61 toen voor het eerst een overwinning op het ter rein van Quick Boys werd geboekt. Het werd in het tweede-klasseduel 2-3. Henk de Mooij was met twee doelpunten de held van de Rijns- burgers. Het weerhield de schutter er niet van om een jaar later de kleu ren van de vijand te gaan verdedi gen. Hij was daarmee een van de eersten die deze gewaagde stap zet te. Het kwam de onderlinge ver standhouding bepaald niet ten goe de. Maar al heeft Quick Boys de sta tistieken mee, één ding zit de bewo ners van Nieuw Zuid niet lekker. Alle mooie overwinningen en kam pioenschappen ten spijt, de club heeft nog nooit de felbegeerde titel van de pas later ingestelde eerste klasse bemachtigd. En dat hebben de Rijnsburgers wèl (1984). Sinds 1979 zitten de twee bollen- clubs samen in de eerste klasse in dezelfde 'poule'. Slechts één sei zoen werden ze door de KNVB ge scheiden. Quick Boys is vanmiddag vast van plan het lichte voordeel dat het in negen seizoenen heeft opge bouwd (zes keer winst, vijf keer ver lies, zeven keer gelijk) verder uit te breiden. Ook de recente cijfers geven de Katwijkers als licht favoriet aan. Vorige week nam de Raboen-elf de koppositie over na een klinkende 6- Een 'oude' Rijnsburgse Boys-Quick Boys. Arie van Dijk groet het fanatieke Rijnsburgse publiek op Middelmors dat de staantribune bijna afbreekt van vreugde. (archieffoto) 1 zege op Roda Boys. Die winst be zorgde de leider behalve een brok zelfvertrouwen ook een punt voor sprong op Rijnsburg en Noordwijk. In Rijnsburg hopen ze van harte dat de Katwijkers een heel gezellig bruiloftsfeest hebben gehad gister avond. Toen Floor van Duyn een da tum prikte voor zijn huwelijk kon de middenvelder van Quick Boys niet bevroeden dat één dag later de derby op de agenda zou staan. Huug Aandewiel - de verwachting is dat hij niet speelt vanwege zijn enkel blessure - zal als gast op het feest vandaag zijn medespelers wel kun nen vertellen welke QB'er te diep in het glas heeft gekeken. Noordwijk Noordwijk hoopt na de eerste ne derlaag van vorige week de zaken recht te kunnen zetten met winst in de thuiswedstrijd tegen Katwijk. In de 'schaduwderby' op Duinwete ring is de ploeg van John Eelman fa voriet, al draait Katwijk voorlopig prima mee in de eerste klasse. De bezoekers missen vanmiddag Jaap Guyt die komende week een kijk operatie ondergaat. In de wedstrijd bij Quick Boys liep de aanvaller een knieblessure op. De absentie van Guyt opent de weg voor de rentree van Kees Kraayenoord die maan denlang verstek liet gaan, ook van wege een blessure. Volgende week wacht Katwijk - FC Lisse. Nog niet voor een nieuwe tribune op De Krom. De opening van het paradepaardje van de Kat wijkers is opnieuw uitgesteld. De bedoeling is nu om na de winterstop de thuiswedstrijd tegen Rijnsburg daarvoor te gebruiken. LEIDEN Als het aan Ronald de Rijk ligt, staat Kickers vanaf mor gen riant aan de leiding in de zon dag vierde klasse A. Daarvoor moet concurrent Docos, dat nu al drie verliespunten meer heeft dan de trotse lijstaanvoerder uit Leimui- den, op eigen terrein worden versla gen. De trefzekere spits van Kickers '69 gelooft heilig in een nieuwe overwinning voor de eerste-perio- dekampioen. De vorm wil namelijk maar niet wijken bij de afdelings- kampioen van vorig jaar. Zelf heeft De Rijk, dit middels al goed voor elf competitie- doelpunten uit negen wedstrijden, meer moeite zijn vizier recht te hou den. "Afgelopen zondag tegen Meerburg (3-2 red.) bakte ik er plot seling niets van", bekent de 27-jari- ge assistent accountant uit Leimui- den. "Ik maakte geen enkel doel punt en was zelfs blij dat ik werd vervangen. Gelukkig draait ons elf tal zo goed, dat anderen mijn slech te dag moeiteloos kunnen opvan gen. Trouwens, ik neem aan dat het een eenmalige inzinking was. Mor gen ben ik er gewoon weer bij". Of de linkerspits tegen de 'eeuwi ge' nummer twee uit Leiden één of meerdere treffers aan zijn opmerke lijk hoge totaal kan toevoegen, hangt mede af het aantal verdedi gers dat de ploeg van Wim Mugge aan hem besteedt. "Van mij mogen het er twee zijn", meldt De Rijk zelf verzekerd. "Dat betekent automa tisch dat medespelers als Sander Beuk en Peter van der Hoek meer ruimte krijgen. Die weten daar ook wel raad mee". De onstuitbare opmars die Kic kers nu al bijna anderhalf seizoen beleeft, maakt De Rijk zelf in zak formaat mee. Want als gevolg van de naweeën van een gebroken mid denvoetsbeentje trof de scherp schutter vorig seizoen aanvankelijk alleen in het tweede elftal de roos. Toen De Rijk eenmaal een vaste plaats in het standaardelftal had be machtigd, ging het scoren hem al leen maar gemakkelijker af. Ook na het afdelingskampioenschap be hield de De Rijk, die de ranglijst om de LD-topscorersbokaal aanvoert, zijn sconngsdrang. "Na die promotie uit de afdeling zijn we eigenlijk zonder verwach ting aan ons eerste jaar in de vierde klasse begonnen. Het niveau is me trouwens enorm meegevallen. Je komt hier veel meer aan voetballen toe dan in de afdeling. Dat ligt Kic kers wel. Door het behalen van de eerste periodetitel is ons seizoen in feite al geslaagd. We hebben nu al iets om naar uit te kijken aan het eind van het seizoen. En wat mijzelf betreft, ik bewaar de beste herinne ringen aan de wedstrijd tegen ROAC. Toen maakte ik drie doel punten. Voor een spits is scoren toch het leukste wat er is". ZATERDAG 11.00-12.00 EURO: Skiën: World Cup wedstrijden. 12.00-13.00 EURO: World Sports Prototy pe Championships. 12.40-13.10 RTL V Sporttretten. 13 00-14.00 EURO: Body Building WK in Parijs. 13.15-18.00 BBC 1Grandstand met bok sen, paardenrennen, autoraces, Rugby Union, voetbaltussenstanden en snooker (Engelse kampioenschappen). 13.25-14.30 TV 5: Sports Loisirs. 14.00-19.00 EURO: Tennis: live-verslag van het Masterstoernooi voor vrouwen in Essen. 15.00-17.00 Did 3: Sporl 3 extra. 16.00-17.25 Did 1 Sport extra: tennis in Essen. 17.40-19.45 BBC 2: Snooker: Engelse kampioenschappen. 18.00-18.10 Did 1 Sportschau-Tele- gramm. 18.00-18.15 BBC 1 Sport. 18.15-19.00 Did 1: Sportschau: Duits be kervoetbal. 18.30-19.00 Super: Grand Prix Power Boat Circuit Racing 1989. 18.50-19.20 RTL V: Match. 19.00-19.30 Super- Windsurfen in Sche- veningen. 19.00-20.00 EURO: Trans World Sport. 19.35-20.00 Did 3: Sport im Westen. 20.00-20.10 Super: World of Golf. 20.00-22.30 EURO: Tennis: Masterstoer nooi voor vrouwen in Essen. 20.10-20.30 Super: Super Cross '89 Se- 20.30-21.30 Super: Snooker. 21.55-23.15 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio. 22.27-23.00 Ned 3: Studio Sport. 22.30-23.10 RTL V: Match extra. 22.30-23.30 EURO: Skiën: World Cup wedstrijden. 22.45-23.15 BRT 2: Sport op Zaterdag. 22.55-23.10 BBC 1: Sport. 23.10-23.35 Ned 2: Veronica Sport. 23.10-00.40 BBC 1: Snooker: Engelse kampioenschappen. ZONDAG 10.30-11.00 EURO' Tennis Legends. 11.00-12.00 EURO: Skiën: World Cup wedstrijden. 14.00-14.05 BBC 1Sport. 14.00-17.00 EURO: Tennis. Masterstoer nooi voor vrouwen in Essen. 14.15-16.30 Did 1: Sport extra: met o.a. Tennis in Essen. 14.30-15.20 BBC 2: Sporting Years: 1959, sporthoogtepunten. 14.55-16.10 BRT 2: Sport extra: veldlo pen. 16.00-17.40 BBC 1: Snooker: Engelse kampioenschappen. 17.00-19.00 EURO: Schaatsen: World Cupwedstrijden in Berlijn 17.10-18.10 Did 2: Die Sport-Reportage: met paardesport en handbal (Supercup in Dortmund). 17.55-19.00 BBC 2: Rugby Special: Bar- barians-AII Blacks. 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 18.45-19.30 BRT 1Sportweekend. 18 45-20.00 Ned 3: Studio Sport. 19.45-20.15 BRT 1: Sportweekend. 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Tele- gramm. 20.00-22.00 EURO: Tennis: Masterstoer nooi voor vrouwen in Essen. 20.20-21.30 RTL V: Match. 22.00-23.00 EURO: Voetbal. 22.25-22.55 Did 1Sport extra met Skiën: World Cupwedstrijden. 23.00-00.00 EURO: Skiën: World Cup wedstrijden. 23.10-23.25 Did 2: Sport am Sonntag. 00.00-01.00 BBC 1: Snooker: Engelse kampioenschappen. door Ton Schipperheyn H 54 QB 108 •0765 *B 93 N 10 9 7 3 2 W 0 O VB 103 Z *HB54 QA 9 4 3 2 <0 A H 8 2 «f» V 2 Als je in de tenniscompetitie alle wed strijden wint, ben je kampioen, ongeacht het aantal behaalde punten. WAC-Dop- harma had die regel graag zien toegepast bij bridge. Bij het ESTS-toernooi won nen de Tilburgers vorig jaar alle wedstrij den en werden toch slechts derde. Dit jaar wonnen ze weer alles en... werden tweede. Voor dit inmiddels zeer populai re toernooi was de gehele Nederlandse top naar de Hoogovens getogen, waar met maar liefst 102 teams in drie catego rieën om de prijzen werd gestreden. Landskampioen CPP verloor weliswaar van WAC, maar won de overige wedstrij den veel royaler, goed voor de hoofd prijs. In de B-groep won het Heemskerk- se Weistaai, in de C-groep UNA uit Utrecht. In het journalistenteam speelden Jan Kelder en Bob van de Velde met Jaap Veerkamp en Rob Wijman. Dat de twee laatsten nog al eens om de oren werden geslagen met het fenomeen van de Losing Trick Count (LTC) spreekt van zelf; Kelder en v.d. Velde zijn daarvan grote voorstanders. Jaap Veerkamp deed daarvan op leuke wijze verslag in het ABC-clubblad. Wijman als zuid begon met lHa en was even later leider in 3Ha gedoubleerd. De ruitenstarters voor het aas, gevolgd door K1V. West dook, voor partners heer, een duur foutje naar later bleek.'Het ruiten- vervolg was voor de heer, klaveren na voor de heer en nu kon de ontwikkelde ruitenslag niet worden geïncasseerd. West speelde SchA en klaveren na, zuid ruiten weg. Wijman incasseerde SchH, troefde een schoppen en speelde een kleine troef uit de hand in deze positie (diagram 2): West dook en dat gaf zuid de gelegen heid te ontsnappen voor een down. Zuid was drie slagen kwijt en leek er nog drie te moeten verliezen. Maar west zag Wij man voor vol aan en claimde twee slagen. W O Z 'Klopt', zei zuid en stopte zijn kaarten weg. 'Ho, ho', zei oost, maar ik krijg nog een ruitenslag'. 'Klopt, zei zuid weer en speelde ruiten. Toen zag oost het ook. West komt even later aan slag in troef en moet dan vervolgens van de andere hon- neur afspelen. Toch een verliezende sco re toen het nevenpaar te hoog bleek te zitten. Die beklaagden zich achteraf over het gebrek aan activiteit van hun tegen standers. 'Ongelooflijk, hij heeft maar vijf losers en met de correctie mee zelfs maar vier; daar vallen je schoenen toch bij uit'. Gelukkig, besluit Veerkamp, hadden we nog wat gratis consumptie bonnen. door Hero Wit DE BELGISCHE koningin Elisabeth koesterde een bijzondere voorliefde voor muziek en wilde daarom in 1939 met de oprichting van een muziekkapel, die sindsdien haar naam draagt, aan België een instelling bezorgen, waarvan er geen tweede in de wereld bestaat. Aan de Mu ziekkapel Koningin Elisabeth volgen nu maximaal veertien leerlingen, van wie drie uit het buitenland een driejarige cur sus. Het 50-jarig bestaan van de Muziek kapel is 6 november herdacht met een ze gel van 24 6 frank, waarop een noten balk en een solsleutel. Op 20 november is België met de jaar lijkse kerst- en nieuwjaarszegel geko men. Op de zegel in de waarde van 9 frank (oplage 12 miljoen) soldaten van het Leger des Heils. NOORWEGEN - Over ruim vier jaar, in 1994, zullen in het Noorse Lilleham- mer de Olympische Winterspelen wor den gehouden. De Noren zijn daar zo trots op dat ze nu al zijn begonnen met het (jaarlijks) uitgeven van een blokje. Het eerste olympische blokje, dat op 6 oktober verscheen, de "dag van de post zegel", bevat vier zegels van 4,00 kroon. Op de zegels van dit eerste blokje staan winnaars afgebeeld van gouden olympi sche medailles en op de rand de desbe treffende vier gouden medailles en de olympische ringen. Op 6 oktober verscheen nog een blok je, dat in dit geval geheel gevuld wordt (zowel zegels als rand) met een modern door Rinie Kuijf In Eindhoven worden gedurende drie weekeinden de voorwedstrijden voor het NK afgewerkt. Overtuigend aan kop gaat Joris Brenninkmeier die van de zomer in verschillende toernooien bewees grote vorderingen gemaakt te hebben. Merk waardig genoeg gebeurde dat toen hij zijn profcarrière er aan had gegeven om weer te gaan studeren aan de universi teit. Het grote talent van Wely liep na een sterke start enige nullen op maar zal zich misschien nog wel plaatsen. Andere favorieten als Douven Van Mil en de Boer komen niet goed uit de verf. Het zal overigens een spannende aange legenheid worden want voor het eerst zijn alle deelnemers in een groep ge- plaats waarbij de eerste vier doorgaan naar het kampioenschap. Wanneer dat precies gehouden-wordt is nog onduide lijk. Wat me bij Brenninkmeier vooral op- door Hans Vermin D.l 1 2 3 4 5 werk van Jakob Weidemann: Inntrykk fra naturen (1982). De zegels hebben elk een waarde van 3,00 kroon. De laatste Noorse zegels 1989 worden 24 november uitgebracht: twee zegels gewijd aan Noorse auteurs, twee sfeer volle zegels met daarop landhuizen en kerstzegels, die in een boekje van tien stuks zitten (twee motieven, vijf paren). Op de schrijvers/dichters-portretze- gels in waarden van 3,00 kroon en 25,00 kroon worden Arnulf Overland (1889- 1965) en Hanna Winsnes (1789-1872) her dacht. De zegels met de landhuizen hebben beide een waarde van 3,00 kroon. Op de ze heel fijn getekende zegels zien we de "manor" bij Larvik (167*7) en de Rosen- dal Baronie in Kvinnherad, gebouwd in 1678. Tot slot de kerstzegels, beide van 3,00 kroon en met op de linkerzegel een kerst ster en op de rechter een kerstboombal. De zegels (driezijdig getand) zitten, zoals opgemerkt, in boekjes. U km f! 1411A 14! 11444 kk 11 k 132 li! ill 101 üMÜ; 111 llllllilllll Mil AP öll ia IS I II III «i valt is zijn merkwaardige voorkeur om vrijwillig met een dubbelpion opge scheept te worden, die dan vaak nog sterk blijkt te zijn ook, zoals ik eens in een onderlinge partij moest ervaren. In het tweede weekeinde bleek deze specia liteit weer eens succesvol tegen van Wely en tegen Grooten. Zie Diagram. Bren- ninkmeier-Grooten. Wit: Kgl, pf4, Dd3, torens cl, c4, pi: a2, b3, e2, f2, g3, h2, Kgl, Zwart Kg8, pi: a7, c5, d4, f7,g7,h7, torens op e5,a8, dame op b7, paard a6. Bren ninkmeier deed hier de krachtzet 1. Df3! en na l...Dxf3, 2. exf3 pb4, 3. a3 pa2, 4. tlc2 pc3, 6. pd3 rolde hij de zwarte cen trumformatie op. In Spijkenisse is het jaarlijkse integra- tietoernooi verspeeld. Deelnemers wa ren Cramling, Ioseliani, Alexandria, Pi ket, Winants en Howell. De laatste drie werkten een dubbelronde tegen de da mes af en daarbij kwam Howell als win naar tevoorschijn met 4 punten uit zes partijen. De laatste ronde was voor de da mes catastrofaal: ze verloren alledrie ei genlijk zonder slag of stoot waardoor de heren bovenaan konden eindigen. Een tijdje geleden liet ik u in deze ru briek twee, bepaald niet optimale, be werkingen zien van een nieuw motief van oud-Leidenaar Jan van Leeuwen. Toen maakte ik de opmerking dat dit motief moeilijk te bewerken is (motief: wit 16, 12. zwart 13, 23 en dam op 2). Als reactie hierop zond P. v.d. Kwartel mij maar liefst vier bewerkingen van zijn hand, welke ik hierbij publiceer. Aangezien u de eindstand weet laat ik de oplossing aan u zelf over, dat moet toch te doen zijn met een beetje puzze len. Van de problemen is mij D.4 zeer sym pathiek. D.l is helaas door de slagkeuze op de derde zet remise. Na de slagwisse ling volgt b.v. 13-18 42-38 18-23 etc. Mijn vraag aan de lezers, zijn er nog fraaiere bewerkingen mogelijk?

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23