'Bloemensector moet werken aan een beter imago' @0B1§@SS 'Voorschoten heeft behoefte aan jeugd- en jongerenwerk' Woningbouw Molenweg Wassenaar niet voor tweede helft van 1990 WERKEN AAN SPOOR VOORSCHOTEN MUkim ubiwvuMuwk iyyy REGIO LEIDEN PAGINA 17 Arbeidsplan en milieumaatregelen nodig HILLEGOM - De bloembol lensector dreigt een slechte naam te krijgen door vermeen de milieuvervuiling en de ar- beidsproblematiek. Het vak zal zich op tal van plaatsen moeten manifesteren en bijvoorbeeld open dagen moeten houden om het imago te verbeteren. Daar naast moet de bollensector zelf milieumaatregelen nemen en de arbeidsvoorziening beter re gelen. De vakgroep bloembollenkwekers van de katholieke Land- en Tuin- bouwbond (LTB) doet deze en an dere voorstellen in het beleidspro gramma voor 1990. De bollenkwe kers zullen dit vrijdag 8 december bespreken tijdens hun jaarvergade ring in Treslong in Hillegom. De vakgroep is van mening dat het milieu naast grond, kapitaal en arbeid als vierde produktiefac- tor steeds sterker de ontwikkelin gen in de bollensector zal bepalen. Milieumaatregelen kunnen echter alleen worden genomen als de bol lenteelt rendabel blijft. Vandaar dat de bedrijven niet in een keer kun nen overschakelen op een geïnte greerd of gesloten teeltsysteem. Uitgangspunt voor de LTB is om stap voor stap aan milieu-eisen te voldoen. Overigens meent de vakgroep dat de bollenkwekers eerst maar eens moeten beginnen met de toepas sing van alle nu al beschikbare ken nis. Met de huidige stand van zaken kan de milieubelasting al fors wor den teruggebracht. Dergelijke maatregelen kunnen de kwekers di rect doorvoeren, waarmee tevens aan de politiek en de publieke opi nie wordt getoond dat er daadwer kelijk al verbeteringen optreden. Vervolgens kunnen nieuwe onder zoeksresultaten worden toegepast. Spuiten In het beleidsplan van de vakgroep wordt een heel pakket van milieu maatregelen voorgesteld die de te lers de komende jaren al kunnen ne men. Opvallend daarbij is het pleidooi voor een wettelijke ver plichting voor kwekers om een spuitdiploma te behalen. Nu moe ten alleen loonwerkers over een dergelijk diploma beschikken wan neer ze gewasbeschermings- en on kruidbestrijdingsmiddelen gebrui ken. Ook mensen met een eigen be drijf moeten volgens de LTB een dergelijk diploma behalen. Voordat er zo'n verplichting komt, moet er een uitgebreider cursusaanbod ko men om de benodigde kennis te ver werven. Volgens de LTB is snelheid bij de uitvoering van milieumaatre gelen wel degelijk geboden. De vakgroep maakt zich zorgen over de slechte bedrijfsresultaten bij veel bollenkwekers. De prijzen voor bollen zijn laag en de concur rentie wordt steeds groter. De im port van bloemen op de Nederland se veilingen moet dan ook binnen redelijke proporties worden gehou den. Daarnaast zullen de Neder landse kwekers meer moeten pro duceren waar vraag naar is, zowel in assortiment, kwaliteit als hoeveel heid. Scholieren In de visie van de LTB gaat 1989 de geschiedenis in als het jaar waarin de bloemenbollenteelt en -handel ernstig werden gedupeerd door maatregelen van het ministerie van sociale zaken. Tot ongenoegen van de telers worden er steeds meer be perkingen gesteld aan het zogehe ten gelegenheidswerk door scholie ren, vakantiekrachten en bijvoor beeld Polen. Dat terwijl de arbeids bureaus naar hun idee falen in het vervullen van de vacatures. Harde kritiek ook op het ministe rie van sociale zaken dat veel te laat in Polen werknemers op de hoogte stelde van de strengere eisen die Nederland stelt aan het vakantie werk. De voormalige minister van sociale zaken heeft volgens de LTB de bollensector in de publiciteit bij zonder negatief afgeschilderd. De vakgroep stelt intussen vast dat de arbeidspiek in de bollensec tor alleen kan worden opgevangen door veel tijdelijke vakantie- en ge legenheidswerkers aan te trekken. Dat kan ook omdat veel scholieren en studenten buiten de Zuid- en Noord-Holland interesse hebben in een vakantiebaan in de bollen, evenals veel Ierse studenten. Wel zal er dan voor huisvesting en facili teiten moeten worden gezorgd, moet de cao voor bloembollen wor den gevolgd en zullen alle kwekers zich aan de gemaakte afspraken moeten houden. WASSENAAR - De gemeente Was senaar is van plan om volgend jaar te beginnen met woningbouw aan de Molenweg, op de plaats waar vroeger de firma Rooijakkers was gevestigd. Het plan bestaat uit zes eengezins-patiowoningen aan de kant van de Korenlaan en negen ge stapelde drie-kamerwoningen aan de kant van de Schelpsloot. De een gezinswoningen worden als pre mie-koopwoningen uitgevoerd en de gestapelde huizen als sociale huurwoningen. 'Andere' markt Verschillende organisaties die steun ver lenen aan de Derde Wereld bieden op zaterdag 25 november (cadeau)artikelen te koop aan in Oegstgeest. Belangstel lenden zijn van 10.30 tot 16.30 uur wel kom in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg Turnen De damesgroep van gymnastiek- en turnvereniging Meerburg uit Zoeterwou- de geeft op zondag 26 november een de monstratie op de landelijke 'demogyjade' in het Congresgebouw in Den Haag. In lichtingen tel. 071-894139 of 410886. Soos Op zondagmiddag is er in de Zoeter- woudse Westender weer een 'giganti sche' soos-middag van jongerenvereni ging Utopia. Inlichtingen tel.01715-3640. Ruilbeurs Prentbriefkaartvereniging De Bollen streek organiseert op maandagavond 27 november een ruilbeurs in Wassenaar. Er bestaat gelegenheid tot aan- en ver koop en gratis taxatie. Aanvang 19.00 uur in De Warenar aan de Kerkstraat. Ruilavorid In Ons Huis aan het Kosterspad te Zoe- terwoude begint op maandagavond om 19.00 uur een ruilavond. Toegang alleen voor jongeren onder 15 jaar, die hun postzegels, munten en alle andere onge wenste zaken kunnen ruilen. Sinterklaaslezing Marion Weymans houdt voor het histo risch genootschap Warmelda op maan dag 27 november een lezing over Sinter klaas. Uitgangspunt voor de verhande ling is het schilderij Het Sint Nicolaas- feest van Jan Steen. Aanvang 20.00 uur in boerderij Meerrust in de Dorpsstraat in Warmond. De gemeentelijke commissies welzijn, ruimtelijke ordening en fi nanciën vergaderen volgende week over de plannen. Daarna neemt de gemeenteraad een besluit en kun nen burgers eventueel bezwaren in dienen. Waarschijnlijk kan pas in de tweede helft van 1990 met de bouw worden begonnen, omdat de ge meente nog geen zekerheid heeft over de financiële medewerking van het Rijk. Tentoonstelling over oud-Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense burgemeester P. Cannegieter zal vrijdag 8 december een tentoon stelling over oud-Voorschoten ope nen in het Ambachts- en Baljuw huis aan de plaatselijke Voorstraat. Middelpunt is een grote maquette van het dorpscentrum, gemaakt door de gepensioneerde maquette bouwer J.J. Trippe. Verder worden voorwerpen getoond die te maken hebben met het vervoer van en naar Voorschoten, het onderwijs en de Zilverfabriek. Boeken over Voor schoten en plaatselijke instellingen zijn aanwezig. Ook is een film te zien over de ge meente die de filmgroep Rhijnland in opdracht van het gemeentebe stuur heeft gemaakt. In een Voor- schotens winkeltje kunnen bezoe kers souvenirs kopen zoals een overdruk van een 18e eeuw boekje, gedichtjes over het dorp en repro ducties en tekeningen van een kaart. Voorlichting over recht op subsidie premie A-woningen OEGSTGEEST - De Vereniging Ei gen Huis organiseert op 7 december een voorlichtingsavond over de in- komenstoets voor premie A-wonin gen in Oegstgeest. Elke vijf jaar be oordeelt de overheid of eigenaren van dergelijke woningen nog recht hebben op subsidie. Op de voorlichtingsavond wordt iedereen die na 1983 een premiebe schikking kreeg, geïnformeerd over de wijze waarop de beoordeling ver loopt. Dankzij een subsidie van de gemeente is de toegang tot deze mi ni-cursus gratis. Wie interesse heeft kan zich tot 29 november schrifte lijk aanmelden bij de Vereniging Ei gen Huis, postbus 735, 3800 AS Amersfoort. VOORSCHOTEN - De werkzaamheden voor de verbreding van de spoorbaan tussen Leiden en het Haagse sta tion Mariahoeve zijn in volle gang, ook in Voorschoten-centrum. De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben aan de westkant zand gestort om de spoorbaan te kunnen verbreden van twee naar vier sporen. Bij het NS-station wordt de bestaande overweg met automatische bomen - midden op de foto - vervangen door een tunnel voor alle verkeer. Deze tunnel komt zuidelijker te liggen dan de huidige overweg en moet ongeveer op de plek van de bouwweg komen (waar de vrachtwagens rijden). Aan de 'Haagse' zijde van de tunnel komen twee eïlandperrons die via de tunnel in verbinding staan met een nieuw te bouwen stationsgebouw. Het huidige parkeerterrein ten zuiden van de kruisende Papelaan-oost wordt omgetoverd tot voorplein van het nieuwe stationsgebouw. Nu ligt het achthoekige stationsgebouw nog ten noorden van de weg die dusdanig verlegd wordt dat het benzinestation naar achteren wordt gedrongen, het dierenweitje op. Langs een gedeelte van de Dobbewijk komen geluidschermen met een hoogte van een meter. De schermen zijn gemaakt van hout en staal. Langs de Voorschotense wijk Noord-Hofland, bovenaan de foto, zijn schermen voorals nog niet nodig. De woningen staan daar verder van de spoorbaan af. Wanneer de verbreding in 1994 is voltooid, zal een onafhankelijk bureau een nieuw onderzoek uitvoeren naar de geluidsoverlast. De kans bestaat dat de NS dan alsnog extra schermen aan de Voorschotense zijde moet plaatsen. (luchtfoto Frans Rombouti Enquête moet indrukken jongerenwerker/onderzoeker Felix onderstrepen VOORSCHOTEN - "Ik heb nu al gezien dat er geen grote leegstaande panden zijn voor het open jeugd- en jongeren werk in Voorschoten. Ik wil een permanent kantoor met werkplek, liefst in het centrum, naast Albert Heijn of zo. Voor grootschalige activiteiten, zoals het optreden van bands en theatergroepen, is een grotere ruimte nodig - bij voorbeeld het cultureel centrum". door Dorith Ligtvoet Jongerenwerker Robert Felix laat er geen gras over groeien. Net an derhalve maand in dienst van de ge meente Voorschoten weet hij al 'ze ker' dat er het dorp behoefte heeft aan activiteiten voor jongeren tus sen de 16 en 25 jaar. Gesprekken met jongeren, een schooldecaan en buurthuiswerkers hebben hem dat duidelijk gemaakt. Felix (30) is het prototype van de welzijnswerker. Losjes pratend, lustig koffie drinkend en gesierd met een staartje. Toch is ook het welzijnswerk veranderd. De wel- zijnstaal is grotendeels verdwenen en jongerenwerkers worden tegen woordig ingehuurd via speciale uit- zendbureau's, gespecialiseerd in maatschappelijk werk. Geen woor den maar daden, is de leus. Felix en zijn compagnon Lucas de Groot zijn via de gemeente en het bureau Werk in Uitvoering aange steld om in negen maanden uit te vinden of Voorschoten behoefte heeft aan open jeugd- en jongeren werk. Politie, scholen en buurthuis- werkers in Voorschoten hebben een 'latente behoefte' gesignaleerd, maar kwamen niet verder. Felix en De Groot, die het schriftelijke werk voor zijn rekening neemt, moeten in juni 1990 weten of een jongerenwer ker aan de slag kan gaan. Enquête Felix realiseert zich dat het maken van een beleidsplan, een werksche ma en een stappenplan slechts het begin is. Hij heeft een enquête opge steld die onder de 450 leerlingen van de plaatselijke Lucas-scholen- gemeenschap wordt verspreid. "Ik verbind er een prijsvraag aan, dan sturen ze zo'n ding tenminste op. Krijg ik nóg te weinig respons, dan ga ik gewoon met mijn enquête de straat op". Omdat niet iedereen weet wat het open jeugd- en jongerenwerk in houdt, maakt Felix duidelijk wat hij onder dat begrip verstaat: "Ik richt me op jongeren tussen de 16 en 25 jaar. Het enige opene is dat zij geen lid hoeven te worden om aan activi teiten deel te nemen. Hun inbreng is groot. Eén jongerenwerker kan nooit alles zelf regelen. Jongeren hebben een eigen verantwoorde lijkheid, ik werk niet volgens het u- vraagt-wij-draaien-principe". Felix wil zich dan ook zo snel mo gelijk verzekeren van een vaste groep vrijwilligers: "Hoe meer vrij willigers, hoe beter. De ervaring leert dat de helft het om uiteenlo pende redenen na een tijdje laat af weten". Hij maakt duidelijk dat en thousiaste vrijwilligers zich bij hem kunnen aanmelden. Op de vraag of ook medewerkers van het voormali ge jeugd- en jongerencentrum De Lindehoeve worden ingeschakeld, reageert hij omzichtig: "Ze worden wel op kwaliteit beoordeeld. Ik wil geen oeverloze discussies, er moet gewerkt worden". Vier activiteiten De onderzoeker denkt bij het open jeugd- en jongerenwerk aan groot schalige en kleinschalige activitei ten, het meidenwerk en zogenaarrt- de inloopmogelijkheden. Tot de eerste categorie behoren optredens van theatergroepen en bands. Het cursuswerk valt onder de kleinscha lige activiteiten. "Daarbij moet je Jongerenwer ker R. Felix: "De inbreng van jongeren in het open jeugd- en jongeren werk is groot. Ik werk niet vol gens het u- vraagt-wij- draaien-princi- niet direct denken aan zware zaken, maar aan dingen die jongeren leuk vinden. Het kan variëren van mu ziek- tot computercursussen. Deze activiteiten hebben een vrij hoge drempel, maar aan het eind kunnen jongeren wat, hebben ze iets ge leerd". Verder onderscheidt Felix het meidenwerk, waarbij speciale acti viteiten en avonden voor meisjes worden georganiseerd. Onder in loopmogelijkheden schaart Felix het 'even binnenlopen voor een kopje koffie en kletsen met leeftijd genoten en het ergens terecht kun nen voor informatie over proble- jongeren te maken kunnen hebben'. "Voor concerten en dergelijke zal het jongerenwerk moeten uitwij ken", zegt de welzijnswerker. Hij denkt dat dat voor de nodige pro blemen kan zorgen in Voorschoten, waar niet iedereen enthousiast was over de concerten in de Lindehoe ve. Toch wil hij de mogelijkheden op een rijtje zetten. Ook het cultu reel centrum wordt bekeken. Voor de 'overige activiteiten' is een vaste plek gewenst. Felix ziet weinig heil in suggesties van raads leden om met een vereniging een clubhuis te delen of om regelmatig te verkassen, op zoek naar een plek waar het jongerenwerk zich thuis- voelt: "Jongeren hebben de neiging om te overheersen". Tijdens de ver gadering van de raadscommissie welzijn maakte C. Verlooij, hoofd van de gemeentelijke afdeling wel zijn, dinsdagavond bekend dat het kantoor met werkplek zolang ge vestigd wordt in het het magazijn van de wereldwinkel aan de Prins Bernhardlaan. Nu zit hij, in hetzelf de voormalige schoolgebouw, in het lokaal van de buurthuiswer kers. Geld maken Voor het open jeugd- en jongeren werk is volgend jaar 134.000 gulden opgenomen in het welzijnsplan. Dit is in het verleden veel meer ge weest. In 1987 werd nog ongeveer 216.000 gereserveerd, terwijl dit be drag in 1988 terugliep naar onge veer 134.500 gulden. Dit bedrag is ook voor de jaren 1989 en 1990 opge nomen in het welzijnsplan. Alleen het buurthuis Noord-Hofland heeft onlangs uit deze stelpost een lening gekregen van 5.000 gulden. "Als uit het onderzoek blijkt dat er behoefte is aan open jeugd- en jongerenwerk, wordt het geld uit deze stelpost uitgegeven", aldus een gemeentewoordvoerder. Wat er met het geld gebeurt dat na de brand in De Lindehoeve werd uit gekeerd aan de gemeente, kan hij niet zeggen. De hoogte van dit be drag werd nooit bekendgemaakt. Of het in de toekomst wordt besteed aan het open jeugd- en jongeren werk is niet duidelijk. Rotterdammer Felix is al negen jaar jongerenwerker en is er aan ge wend geraakt om met beperkte fi nanciële middelen te werken: "Voor wat de inkomsten betreft moet je creatief zijn, je eigen geld maken. De cursussen zullen niet zo veel opbrengen, maar er zijn ook buiten Voorschoten subsidiemoge lijkheden voor activiteiten". Hij denkt overigens niet dat het binnen de negen maanden zal lukken om een 'financieel plaatje te presente ren. "Daarvoor is een hecht finan cieringsplan nodig", geeft hij aan. „i Hoirlo-wftrfllrllandfin. van 10.30 klaverjas- en sjoelavond Rui- tot 22.00 uur in buurtcentrum Avibus, van 10.00 tot 16.00 uur in Alkemade vogeltentoonstelling De Dia- mantvink. clubgebouw Wetering laan, Oude Wetering, van 10.00 tot 22.00 uur. 11.00 tot 17.00 uur. darttoernooi in buurthuis Wes terhaven. aanvang 20.00 uur. optreden van de formatie Flairck met 'The Emigrant', aan vogelshow Avibus, van 10.00 tot 22.00 uur in clubgebouw De Blauwkras, Voorschoterweg. kaarten en sjoelen bij Concor dia. Langegracht 61. aanvang Aalmarkt 21aanvang 21.30 uur. Leiderdorp toneelavond met junioren- en seniorentoneelgroep. aanvang tot 16.00 uur in het Gemeentecen- m M trum. üjtweg. open dag Vrijwillige Brand- ^B ^B weer. van 13.00 tot 17.00 uur in de ^B garage. Dorpsstraat. ^B ocntoricrhP martfl Fmin Fnnn- tervereniging Manege Vreehorst, aanvang 20.00 uur. Warmond creatieve Sint Nicolaasmarkt in de oude gymzaal aan het dorps- Oostdorp en Omgeving', Zonne- veldweg. optreden The South Jazz Band' m de Wassenaarse Jazz club. aanvang 21.00 uur in het Dorpscentrum, Schoolstraat. schoterweg. voorlichting over ongewenste intimiteiten door het Stedelijk Mei denwerk, van 14.00 tot 18.00 uur, Rapenburg 23. schau', door toneelvereniging vang 20.30 uur in het Parktheater. Hip Hop Road Show in jonge uitvoering van de operette 'Vic- bingo-avond Con Bravura, B2F U dation, met o.a. 1 arot, Numerolo- «Bf «k qie en de Aura. aanvana 14.00 uur pleintje, van 11.00 tot 16.00 uur. voorstelling: 'De onbetaalbare Zoeterwoude optreden zesmansformatie 'Uggly Walter and the Fuzz', aan- de Alkeburcht. Alphen rencentrum Het Kasteel, aanvang 21.30 uur. Vereniging Cresendo. aanvang 20.00 uur .n de Stadsgehoorzaal. bouw, Beukenschans. swingende roek-avond met li- ^B in De Hode Leeuw, Dorpsstraat. K Voorschoten loodgieter', door toneelvereniging St. Matthias, aanvang 20.15 uur m 't Trefpunt. Brick 8ox', uit Ter Aar. 21.00 uur in café Landzicht. Verlaatweg. be, Nieuwe Beestenmarkt. sportontmoeting Stichting RE- SA. tussen invaliden en validen sporters, van 10.00 tot 16.00 uur in de Rijnstreekhal. Hazerswoude optreden rockband 'Red Skies' in Stek, Dorpsstraat 252, aanvang 21.00 uur. o.a. Willem Nijholt en Alexandra van der Marken, aanvang 20.15 uur in de Leide Schouwburg. Willem van Manen Contra- vang 21.00 uur in de Muzenhof. Oegstgeest 'andere markt', met producten i promotieconcert muziekvereni- ging Laurentius. aanvang 20.00 PCMn A uur 'n het Cultureel Centrum, Prin- W ULllUn ses Marijkelaan. Wassenaar tentoonstelling Pluimvee en Vogelsportvereniging, van 10.00 ZONDAG 26 NOVEMBER Leiden vogelshow bij vogelvereniging creatieve Sint Nicolaasmarkt in de oude gymzaal aan het dorps- pleintje, van 12.00 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17