Horecaondernemer steeds vaker slachtoffer chantage 'Manier waarop politie werkt, moet burger gevoel van veiligheid geven' Illegale lotto's grootste veroorzaken crimineel gedrag Gemiddelde verpleegduur ziekenhuizen verschillend PvdA vraagt provincie fonds stimulering openbaar vervoer 'Leids accent soms onbegrijpelijker dan Turkse versie van Nederlands' Gedragscode bepleit voor vervoer afval RSBHtoBHBi -1 -M M&MB Nieuwe baas van rijkspolitie wil andere benadering van zijn mensen DEN HAAG/REGIO - Van de 37.000 horecabedrijven in Nederland hebben volgens een globale schatting vijf tienhonderd bedrijven te maken met een of andere vorm van afpersing. Volgens Horeca Nederland, de groot ste horecabond in Neder land, is de illegale lotto de grootste veroorzaker van cri mineel gedrag binnen het horecabedrijf. Leiden en de wijde omgeving lijkt door dit 'soort' criminelen (nog) niet te zijn ontdekt. Mannen in de minderheid aan universiteit LEIDEN - De vrouwelijke studen ten hebben hun meerderheid aan de Leidse universiteit behouden. Van het totaal aantal ingeschreven stu denten behoort 55 procent tot het vrouwelijk geslacht. Dat betekent in vergelijking met vorig jaar een lichte stijging. De studierichtingen talen, psy chologie, kunstgeschiedenis en op voedkunde blijken zeer populair bij vrouwen. Daarentegen zijn de stu dies rechten en wiskunde/natuur kunde typische mannenzaken. J. Entius, voorzitter van de commis sie Kleine Criminaliteit van het be- drijfsschap Horeca Nederland: "Lieden die zich bezighouden met de illegale loterij proberen zich vaak op een agressieve manier bin nen een horecabedrijf te vestigen. Zo'n café wordt een ontmoetings plaats voor gokkers. Er ontstaat een criminele situatie, omdat deze men sen de sfeer gaan bepalen in het ca fébedrijf'. Horeca Nederland vindt dat er meer gedaan moet worden tegen gokken en gokverslaafden in hore cagelegenheden. Vorige week riep Horeca Nederland tijdens het jaar congres in Hoorn haar leden op geen medewerking te verlenen aan illegale gokpraktijken. De criminelen weten ook op an dere manieren de weg naar het café, de bar en de dancing te vinden. Het komt voor dat horeca-ondernemers gedwongen worden geld op tafel te leggen omdat anders 'hun bedrijf grondig wordt verbouwd'. Vooral Chinese restaurants zijn hiervan nogal eens het slachtoffer. Ook nemen criminelen dienst als portier, laten vervolgens andere cri minelen binnen en voor de onder nemer er erg in heeft is het café het clubhuis van 'ongure' figuren. Om illegaal gokken met zijn cri minele bij-effecten te bestrijden moet volgens Horeca Nederland het legale gokken aantrekkelijker ge maakt worden. Daartoe gaat de bond binnenkort mét de KNVB om de tafel zitten. enige horeca-ondernemers hebben gechanteerd. "Daar hebben we toen een stokje voor gestoken en sinds dien hebben we nooit meer een mel ding gehad". Ook op een regionale vergadering van horeca-onderne mers die Graveland onlangs be zocht, heeft hij geen geluiden over afpersing opgevangen. De politievoorlichter schat in dat criminele activiteiten, zo deze al worden ontplooid, snel de kop in worden gedrukt: "In de zaken staan potige portiers en eigenaren. Die grijpen zelf in voor het probleem kan escaleren". Ook het hoofd justitiële dienst van de politie Noordwiik, H. Ruine mans, denkt dat de criminelen an dere werkterreinen zoeken dan de badplaatsen. "We hebben goede contacten met de horeca-onderne mers en zouden het dan ook beslist hebben gehoord als er problemen zouden zijn geweest. Ik denk dat de criminelen eerder de achterbuurt cafeetjes opzoeken". Hoewel ook hem geen gevallen bekend zijn, kan politievoorlichter J.A. Houwaart uit Katwijk niet met 100 procent zekerheid zeggen dat afpersing in Katwijk nooit voor komt. "Niet iedereen wil of durft aangifte te doen. Het lijkt me echter onwaarschijnlijk dat zoiets hier voorkomt". Veilig LEIDEN - Gehuwd: M. Spaanderman en H.M. Kreffer, F.M. Schuit en M.H. van Berge He negouwen, N.J. Vervoorn en I.S.M. de Jong. J. Flanderhijn en A.C. van der Bom, W.M. Fok- kinga en P. Bannink, A. Goosen en J.H.D. de Jong, E.D. Faas en I.M.A. Calis, A. Visser en S.D.I. van Groeningen, C.B.A. Smit en J.M. Groenendijk, E.J. van Drie en J.M. van Eg- mond. De horeca-ondernemers in Leiden en de wijde omgeving hebben geen, in elk geval niet op grote schaal, last afpersing. Noch de gemeentelij ke politiekorpsen van Noordwijk en Katwijk, noch het districtsbu reau van de rijkspolitie of de ge meentepolitie van Leiden zijn de laatste jaren te hulp geroepen in verband met afpersing. D. Graveland, voorlichter van de Leidse politie, herinnert zich dat zes, zeven jaar geleden drie knapen REGIO De gemiddelde verpleeg duur in ziekenhuizen in deze regio verschilt aanzienlijk. Geldt in het Academisch Ziekenhuis Leiden een gemiddelde duur van 10,6 da gen, het Elisabeth-ziekenhuis kent een gemiddelde verpleegduur van 9,5 en het Diaconessenhuis van 9,9. Rijnoord in Alphen aan den Rijn heeft een duur die schommelt tus sen de 9,8 en 9,9, aldus een woord voerster. Landelijk ligt dat cijfer ge middeld op 10,4. Daarbij moet worden bedacht dat in het AZL veel zwaar zieke patiën ten worden opgenomen, die meestal langer moeten worden ver pleegd dan patiënten in algemene ziekenhuizen. Maar tegelijkertijd nemen die algemene ziekenhuizen vaak meer hoogbejaarde, patiënten op die ook vaak langer moeten wor den verpleegd dan jongere patiën ten. In het AZL hangt veel af van de individuele handelwijze van een specialist. De een zal een patiënt langer binnen de muren van het zie kenhuis houden dan de ander. "Maar de patiënt is hier geen melk koe", aldus woordvoerder Ketting. Afgelopen week maakte de Stich ting Informatiecentrum Gezond heidszorg tijdens een symposium bekend dat de opnameduur voor dezelfde behandeling per zieken huis aanzienlijk verschilt. Daarbij is vooral het verschil tussen 'gewone' en academische ziekenhuizen groot. Voor een neusschotcorrectie houdt een klein ziekenhuis een pa tiënt gemiddeld vijf dagen in bed, terwijl academische ziekenhuizen hiervoor ruim zeven dagen uittrek ken. Ziektekostenverzekeraars zeg-, gen daarmee onnodig veel geld kwijt te zijn. De stichting vergeleek vier opera ties in vier categoriën ziekenhuizen, het aantal gemiddelde ligdagen voor een meniscusoperatie bleek in academische ziekenhuizen 7,7 te bedragen, terwijl een middelgroot ziekenhuis de patiënt 6,2 dagen vasthoud. Oorzaak van de verschillen is dat elk ziekenhuis en in feite elke arts hun eigen beleid voeren. Richtlij nen zijn er niet of nauwelijks. Overigens ligt in deze regio het gemiddeld aantal verpleegdagen onder het landelijk gemiddelde. Ge noemde cijfers betreffen alle ingre pen in deze ziekenhuizen. Dus ook bijvoorbeeld orthopedische opera ties die met lange ligtijden gepaard 'gaan. Volgens directeur Hennink van het Diaconessenhuis bewijst het feit dat de ziekenhuizen in deze regio nauwelijks te maken hebben met een sterke beddenreductie, dat het met de ligtijden hier nogal mee valt. Lesmap onderwijs over verslaving DEN HAAG - Alle scholen voor Kort Middelbaar Beroeps Onder wijs (kmbo) krijgen binnenkort en lesmap over verslavende middelen. De provincie heeft voor het ontwik kelen van een dergelijke lesmap 63.000 gulden beschikbaar gesteld. Het oecumenisch instituut voor kmbo in Rotterdam heeft de lesmap over verslavende middelen ontwik keld, omdat er bij deze derwijsvorm geen geschikt lesma teriaal voorhanden was. De losbladige lesmap bevat een handleiding en leerlingenmateriaal over alcohol, tabak, drugs ën versla ving in het algemeen. Door middel van opdrachten, die eventueel ook buiten school moe ten worden uitgvoerd (interviews en enquêtes), vergaren leerlingen kennis en inzicht over verslavende middelen. Ter afsluiting van het project tonen leerlingen vervolgens elkaar wat ze hebben gedaan en ge leerd. DEN HAAG - De fractie van de Par tij van de Arbeid in de provinciale staten van Zuid-Holland wil dat de provincie financiële ondersteuning geeft aan (kleine) openbaar vervoer- experimenten. Ook moet een pro vinciale openbaar vervoerprijs in het leven worden geroepen ter sti mulering van het gebruik van open baar vervoer. De PvdA heeft bij de begrotings behandeling gisteren een motie in gediend, waarin het college van ge deputeerde staten wordt gevraagd binnen een half jaar, met uitgewerk te ideeën te komen voor een derge lijk provinciaal stimuleringsfonds. De werkingsduur daarvan zou om te beginnen op drie jaar moeten worden gesteld, aldus de PvdA. Volgens de sociaal-democraten vormt een stimuleringsfonds van de weinige mogelijkheden de provincie om via een 'beheerst' verkeer- en vervoerbeleid bij te dra gen aan een schoner milieu. De PvdA laat in het midden hoeveel geld in het fonds moet worden ge stort en welke experimenten voor, mogelijk incidentele, subsidiëring in aanmerking dienen te komen. De jaarlijkse of tweejaarlijkse prijs ter stimulering van het openbaar ver voer moet volgens de PvdA zowel betrekking hebben op het wo werkverkeer als het recreatief keer. LEIDERDORP - "Het gevoel van veiligheid bij burgers is sterker afhankelijk van de manier waarop de politie haar werk doet, dan van bij voorbeeld het aantal opgeloste inbraken. De korpsen moeten dan ook kleinschalig werken en tastbaar maken wat ze doen. Het politieapparaat mag niet geïsoleerd raken van de burgerij, want dan valt er niet meer te werken". door Monica Wesseling S. J. van Hulst (41), sinds enkele maanden commandant van het district 's Gravenhage van het korps van de rijkspolitie, geeft een voorbeeld van het tastbaar maken van het werk van zijn mensen. Vroeger werd een klacht over herrie makende jeugdige bromfietsers afgewerkt door de jongens weg te sturen. Dat is, zo vindt de nieuwe commandant, niet meer voldoende. "We moeten ook even langs diegene gaan die de klacht heeft ingediend. Dan houd je contact met de mensen en weet men dat er aan de problemen wordt gewerkt". Het invoeren van deze nieuwe manier van denken en werken is ook waar Van Hulst op doelde toen hij het bij zijn1 installatie als commandant had over verbetering van de kwaliteit en de motivatie van de 1050 politieagenten die onder zijn district resorteren. Naar zijn zeggen zijn de politiemensen nu al meer dan voldoende gemotiveerd. "Ze barsten van de ideeën en lopen over van enthousiasme. Ik hoef alleen maar te coachen en te coördineren". Het is echter niet allemaal rozegeur en maneschijn bij de politie. Het korps is de - afgelopen jaren danig in omvang teruggegaan terwijl er tegelijkertijd steeds meer taken op het bordje van de politie zijn gelegd. De bescherming van het milieu, slachtofferhulp en tal van andere zaken slokken veel van de tijd op. "Als we er vandaag 200 man bij kregen, had ik voor 200 man werk". Preventie Van Hulst heeft een duidelijk omlijnd idee over de manier waarop de politie haar taak moet uitvoeren. Het meest in het oog springend is Het repressief (straffend) optreden van de agenten. Toch is dit naar de mening van de commandant niet het belangrijkste onderdeel van het politiewerk. "Het preventieve werk is een investering op termijn. Nu veel aandacht besteden aan inbraakbeveiliging of rijden onder invloed betekent een daling van het aantal misdrijven over enige tijd". Bovendien kan de politie onmogelijk haar taak doen als zij alleen repressief optreedt: "We worden dan een soort boeman, die niet langer het vertrouwen van de bevolking heeft. Van steun in de vorm van tips of begrip voor je werk is dan geen sprake meer. De werkzaamheden ter preventie van misdaad, zorgen juist voor het broodnodige contact met de burgerij waarvan de politie eigenlijk ook deel uitmaakt". Het gevaar van inkrimping van de korpsgrootte ligt volgens Van Hulst dan ook in een verschuiving van de taken. Minder man beschikbaar leidt ertoe dat alleen gewerkt wordt aan het oplossen van misdrijven en niet aan het voorkomen ervan. Van Hulst: "Gelukkig is het water ons nog niet zover tot de lippen gestegen. Met 1050 man komen we nog aan preventie èn bestraffing toe, maar verdere teruggang is niet mogelijk". Hij wijst erop dat gewaakt moet worden voor symptoombestrijding. "Als het ergens doorlopend mis gaat, moet je bestuurlijke maatregelen treffen. Daarbij moet de politie worden gehoord. De politie is geen dom instrument in de handen van de overheid, maar moet met de lokale en landelijke overheid meedenken en meebeslissen". Toegankelijk De bezuinigingen op het budget van de politie hebben opnieuw de discussie over het laten betalen van politie- assistentie bij speciale evenementen aangezwengeld. Van Hulst voelt daar absoluut niets voor. "Zodra je laat betalen voor de aanwezigheid van de politie, brokkelt de toegankelijkheid van het instituut af. In extreme gevallen zou dat ertoe kunnen leiden dat hulp bij een ongeval alleen wordt gegeven als je eerst 25 gulden op tafel legt. De politie moet voor iedereen direct benaderbaar blijven". Dat neemt niet weg dat ook de commandant kritisch kijkt naar inzet van agenten bij grote evenementen. Vroeger werd er bij het bloemencorso en de wielerronde van Noordwijk een hele politiemeute op straat gestuurd. Nu nemen de organisatoren van de festiviteiten een deel van de verantwoordelijkheid voor een goed verloop van het corso op zich. De politie coördineert en controleert. Tegen het inzetten van bewakingsdiensten heeft Van Hulst daarentegen geen enkel bezwaar, mits natuurlijk de betrokken dienst gerenommeerd is. "Winkeliers of bedrijven moeten zelf ervoor zorgen dat hun eigendommen veilig zijn". Het districtsbureau van de rijkspolitie aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp is veel te klein. Op dit moment worden twee mogelijke nieuwe locaties, Delft en een andere plek in Leiderdorp, onderzocht. Van Hulst vindt aan beide alterrtatieven voor- en nadelen kleven en doet dan ook nog geen definitieve uitspraak over zijn voorkeur. Lang zal dat overigens niet meer duren: "Voor het eind van het jaar hak ik de knoop door". Districtscommandant Van Hulst: "We moeten ook even langs diegene en weet men dat er aan de problemen wordt gewerkt". gaan die een klacht heeft ingediend. Dan houd je contact met de mensen Bouwman) PAGINA 15 LEIDEN Het is een misvat ting dat gastarbeiders naarmate zij langer in Nederland wonen, beter en begrijpelijker Neder lands gaan spreken. De ver schillen tussen de moedertaal en het Nederlands zijn vaak zo wezenlijk dat alleen gericht on derwijs tot betere taalbeheer» sjng kan leiden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Leidse wetenschapper J. Boeschoten. Hij promoveerde gisteren op een onderzoek naar de verstaanbaarheid van Tur ken die al geruime tijd in ons land verblijven. Een van de con clusies is overigens dat niet al leen de verstaanbaarheid van Turken problemen geeft. Ook Boeschoten: "Er wordt vaak gedacht dat, hoewel iemand misschien slecht verstaanbaar is, uit het zinsverband kan wor den opgemaakt wat hij bedoelt. Dat blijkt in de praktijk dus niet waar te zijn. De Turkse taal is zo wezenlijk anders dat bet zinloos is iemand maar einde loos op het Nederlands te laten oefenen. Gericht onderwijs in de uitspraak is noodzakelijk", zegt Van Boeschoten. plaatselijke Nederlandse dia lecten kunnen onbegrijpelijk overkomen. Zo bleek dat het Leidse accent voor mensen die gewend zijn aan 'gewoon' Ne derlands soms onbegrijpelijker is dan de Turkse versie van de Nederlandse taal. Hij wijst er op dat taalbe heersing en verstaanbaarheid van niet-Nederlanders van we zenlijk belang zijn voor de inte gratie van deze mensen in de Nederlandse samenleving en dus speciale aandacht verdient. "De resultaten van dit onder zoek zijn wetenschappelijk in teressant maar praktisch wel licht overbodig", realiseert Van Boeschoten zich. "Op dit mo ment komen er nauwelijks meer gastarbeiders naar Neder land. Maar de conclusies kun nen ook hruikbaar zijn voor vluchtelingen die in Nederland worden opgenomen of Oost-Eu ropeanen die zich wellicht hier gaan vestigen". 'Autopuzzelritten flink aanpakken' REGIO - De Vereniging Milieude fensie wil autopuzzelritten in na tuurgebieden aanpakken. De pro vincie Gelderland heeft al autopuz zelritten met een wedstrijdelement in bepaalde natuurgebieden verbo den, maar de vereniging wil dat der gelijke ritten in heel Nederland aan banden worden gelegd. Bij de provincie Zuid-Holland worden milieu-aspecten nog niet betrokken bij het verlenen van toe stemming voor autopuzzelritten. Tot nu toe moet aan GS toestem ming voor dergelijke ritten worden gevraagd, wanneer ze door meer dan één gemeente gaan. GS geven die toestemming pas als alle ge meenten akkoord gaan. "Maar een en ander wordt louter op verkeers technische gronden bekeken", al dus woordvoerder van Vliet van de provincie. Hy sluit overigens niet uit dat in de toekomst ook naar milieuaspecten wordt gekeken bij de beoordeling van autopuzzelrit ten. "Vooral nu we van de zomer vaak last hebben gehad van smog, zou ik me kunnen voorstellen dat de provincie alleen in bepaalde perio den, wanneer er geen smoggevaar is, puzzelritten laat doorgaan". Eerder deze week kondigde de ANWB al aan dat zij toeristische autoroutes gaat verkorten om milieu en natuurgebieden te spa- DEN HAAG - Er komt een nationale gedragscode voor het overbrengen van afvalstoffen binnen Nederland. Bedrijven die deze code onder schrijven komen terecht op een zo geheten witte lijst. De bedoeling is hiermee meer greep te krijgen op het transport van afval binnen de landsgrenzen, zo stelt het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Afvaltransporteurs komen pas op de lijst, zo is het voorstel, wanneer ze er een goede afvalstoffen-admini stratie op nahouden, aan alle ver gunningen voldoen en ten minste van het personeel in vaste dienst hebben. Hoeveel bedrijven uitein delijk op de witte lijst terecht kun nen komen, is op dit moment niet duidelijk. De stichting Miloba, een organisatie die namens het bedyfs- leven optreedt, zou toezicht moeten houden op de lijst. Zuidhollands Landschap lid landelijke Unie UTRECHT - De Stichting Het Zuidhollands Landschap heeft zich aangesloten bij de Unie van Provin ciale Landschappen. In de unie zijn alle twaalf provinciale organisaties die zich bezig houden met beheer en behoud van natuur en milieu, op genomen. Door bundeling van de krachten hopen de besturen van de afzonderlijke organisaties hun na- tuurbeschermend werk beter op el kaar te kunnen afstemmen. De Unie van Provinciale Land schappen vindt de oprichting een belangrijke stap in de richting van een gezamenlijke en dus betere be scherming van de natuur. Met een sterke achterban moet zij een krachtige bijdrage leveren aan het beleid van overheid en samenleving bij behoud en beheer van natuur en landschap. Samenwerking met an dere organisaties, zoals Natuurmo numenten en de Vogelbescher ming, acht de unie van groot belang. De elf Provinciale Landschappen in Nederland zijn in de jaren twintig en dertig opgericht. Die van Flevoland volgde in 1987. Zy behe ren bijna 58.000 hectare natuurge bied en tellen zo'n 120.000 leden en begunstigers. Binnen de unie zullen de Landschappen hun eigen identi teit behouden. Het bureau van de unie komt te staan in Bilthoven. Het zal het over leg tussen de Landschappen coör dineren. Ook zal het de gezamenlijk aanpak van technische en admini stratieve zaken onderzoeken en ver nieuwingen bij beheersmethoden op gang brengen, aldus de unie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15