EIDEN Nieuwe politiecomputer maakt betere aanpak criminaliteit mogelijk LEIDSCH DAGBLAD Verkeerssituatie wijk Stevenshof op groot aantal punten aangepast Ruim 40 bezwaarschriften tegen bouwplan De Coebel ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 LEIDEN - De politiekorp sen in de regio Zuid-Hol- land-midden hebben sinds afwachten. Dat duurde erg lang", schetst Mostert de oude situatie. Met het nieuwe computersysteem het mogelijk 'in te breken' i gisteren de beschikking dere bestanden, zodat de gewenste over het nieuwe politiedata- inlichtingen meteen op een beeld communicatie systeem scherm verschijnen. (Podacs). Hiermee kunnen ze heel snel eikaars compu- de7oZZ^n terbestanden raadplegen. De politie verwacht met het nieuwe systeem de crimina liteit doeltreffender te kun nen aanpakken. lijk is ingevoerd. Nu zijn 23 grote steden in Nederland op het bestand aangesloten. Alleen in de regio Zuid-Holland Midden is het infor matiesysteem ook vertakt systeem", aldus F. Dijkstra, een van de ontwikkelaars. Daarbij kan niet Podacs komt de privacy van de bur gers met de invoering van het sys teem niet in gevaar. "Het is opti maal beveiligd, mensen kunnen niet van buitenaf inbreken in het iedere politiefunctionaris alle gege vens krijgen. "Een inspecteur van de afdeling bijzondere wetten kan alleen gegevens opvragen over slui tingstijden en dergelijke. Andere dossiers in het bestand zijn niet toe gankelijk voor hem", verzekert Dijkstra. Het is ook niet mogelijk werkt, werd gisterochtend op het den Rijn, Delft, Gouda, Katwijk, Leidse politiebureau in gebruik ge- Leiden, Monster, Naaldwijk en steld door H. Mostert, hoofdcom- Noordwijk met elkaar gegevens missaris van politie. Landelijke in- kunnen uitwisselen, voering ervan kost ongeveer 62 mil- joen gulden, een bedrag dat vooral Die gegevens kunnen zeer m een- wordt betaald door het ministerie lopend van aard zun. In het systeem van iustitie J voorbeeld de administratie van de rijksdienst voor het wegver- Podacs is opgezet om een einde te keer. Hierdoor is het mogelijk infor- maken aan de wildgroei van databe- matie te verkrijgen over kentekens standen die op geen enkele manier en verzekeringen. Voorts kunnen met elkaar in verbinding staan. Het gegevens worden opgevraagd van is in feite een verbinding tussen alle mensen die worden gezocht omdat computernetwerken van de politie- .ze een strafbaar feit hebben ge- korpsen. Er kunnen snel gegevens pleegd. kleinere korpsen, omdat deze regio gegevens uit andere plaatsen op te geldt als proefgebied. Dat betekent vragen zonder dat de plaatselijke politie daar weet van heeft. Eerst moet een sleutel worden doorgege ven om de gegevens te kunnen op roepen. Hoofdcommissaris Mostert oefent op het nieuwe Podacs-c ;en in de regio sneller van elkaar gegevens kunnen krijgen. i dat mogelijk maakt dat politiekorp- worden uitgewisseld. Tot nu toe was het zeer omslach tig om gegevens uit een andere plaats te krijgen. "We moesten de inlichtingen schriftelijk opvragen, en ook weer de geschreven reactie Langenberg vrijwel zeker lijsttrekker Leidse D66 LEIDEN - De huidige D66-fractie- voorzitter in de Leidse gemeente raad, P. Langenberg, wordt vrijwel zeker lijsttrekker bij de verkiezin gen in maart volgend jaar. Bij een eerste schriftelijke stemming kreeg Langenberg veruit de meeste steun. Op een vergadering in december wordt de lijsttrekker definitief aan gewezen. De resultaten van de stemming werden gisteravond 'tijdens de le denvergadering van D66 bekendge maakt. Langenberg bleek 746 stem men te hebben gekregen, terwijl 780 het maximaal haalbare aantal was. De tweede plek op de kandidaten lijst is voor Thom de Graaff, een nieuwkomer in de Leidse politiek. De Graaff had ruim 120 stemmen minder gekregen. De Graaff en Langenberg lagen ver voor op de andere kandidaten. Derde op de lijst met ruim 450 stem men is het zittende raadslid Egon Snelders, een van de andere kandi daten voor het lijsttrekkerschap. De derde potentiële lijsttrekker, Sjannie Albers, kwam niet bij de eerste tien op de lijst. De vierde kandidaat is H.P. de Goede, die wordt gevolgd door de afdelingsvoorzitter Steven Blok. De eerste vrouw staat pas op een onver kiesbare zevende plaats. Langenberg toonde zich ver heugd over het resultaat van de stemming. "Het is kwalitatief een goede lijst, waarmee we heel goed uit de voeten kunnen", aldus Lan genberg, die het wel betreurt dat er geen vrouwen op een verkiesbare plaats staan. "Dat is heel jammer, maar daar moeten we ook niet te veel aandacht aan geven. We heb ben echt veel druk op vrouwen uit geoefend om zich verkiesbaar te stellen, maar dat is niet gelukt. In andere steden zit D66 wel heel goed in de Volgens de ontwikkelaars Al met al denkt de politie een nieuw instrument in handen te heb ben waarmee de criminaliteit op een doeltreffender wijze kan wor den aangepakt. Commissaris Mos tert neemt al een voorschot op de nieuwe organisatievorm die de poli tie waarschijnlijk krijgt. "Tegen woordig valt vaak de term 'regiona le politie'. Dit systeem is alvast een uitstekend middel om de samen werking tussen de korpsen te ver beteren". LEIDEN - De gemeente gaat de verkeerssituatie in de wijk Stevens hof op verschillende plaatsen aan passen. Er worden onder meer krui singen en oversteekplaatsen voor langzaam verkeer verbeterd. Het college belooft deze verande ringen in een brief aan wijkvereni- ging Stevenshofjespolder. Deze be wonersorganisatie vroeg de ge meente begin dit jaar om een groot aantal aanpassingen van de openba re wegen in de wijk. Het college komt tegemoet aan enkele van die Zo wordt de voetgangersover steekplaats bij de Stevensbloem be ter verlicht en verandert de bushal te van plaats, zodat die niet meer als rijweg kan worden gebruikt. De be woners klaagden over een onveilige situatie voor voetgangers omdat de oversteekplaats slecht zichtbaar den binnenkort de Kenauweg en een gedeelte van de Dobbedreef als parkeerplaats voor grote voertuigen aangewezen. T entoonstelling kleindierensport LEIDEN - De Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging houdt 9 en 10 december de jaarlijkse winter tentoonstelling. Plaats van hande ling is de aula van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan. Za terdagochtend worden alle dieren gekeurd, zaterdagavond en zondag overdag is de tentoonstelling ge opend voor het publiek. Belangstel lenden hebben volop gelegenheid vragen te stellen aan de leden van de vereniging. Provincie vindt bouwplan voor de Zijloever niet duidelijk DEN HAAG - De gemeente Leiden moet de provincie duidelijke gege vens verstrekken over de woning bouwplannen voor de Zijloever. Le den van provinciale staten vroegen daar gistermiddag om tijdens een hoorzitting over het bestemmings plan. De hoorzitting werd gehou den omdat bewoners van de Soem- bastraat bezwaren hebben tegen het plan, waarin de bouw van 258 woningen en een bejaardencen trum wordt vastgelegd. Niet aan alle wensen van de buurt teld, komen er volgens de proteste- voldaan. Zo worden de bruggen rende bewoners veel meer huizen in de hun buurt. Voornaamste bezwaar is dat de woningbouw ten koste gaat van de groenvoorziening in de wijk, de die toch al veel slechter is dan in an dere delen van de stad. niet aangepast, ondanks de leuningen dicht te maken zodat kin deren er niet onderdoor kunnen glijden. Ook de suggestie oi bocht bij het winkelcentrum der scherp te maken, legt het colle ge naast zich neer. "Dat heeft geen snelheidsvermindering tot gevolg", aldus B en W. Een woordvoerster van de wijk- Zuylenstraat met de Stevens- blij dat a; hofdreef worden zogenaamde stop- aandacht kruisingen, waarbij verkeer ver- plicht is stil te staan voordat het ver der rijdt. Enige tijd geleden is bij de Helena Verburgstraat al een over steekplaats voor voetgangers en Fietsers aangelegd. Dit is ook ge beurd bij station de Vink, waardoor een andere wens van de Stevens- hofbewoners is ingewilligd. B en W zeggen toe dat de situatie LEIDEN - Bewoners van de Haag- in de woonerven nader wordt beke- weg en omgeving en de leiding van ken. Bewoners klagen dat te hard de Prins Willem-Alexander school Het lukte de ambtenaar van de ge meente niet gedeputeerde L. Stol- ker-Nanninga en andere statenle den een heldere verklaring te geven voor zaken die de bewoners aan voerden. Alvorens een oordeel over de bezwaren van de bewoners te vellen, willen de statenleden nadere gegevens inzien. wordt gereden 130 hebben in totaal 43 bezwaarschrif ten ingediend tegen het ontwerp- kilometer per uur geldt. De ge- bestemmingsplan Coebel. Het ge- LEIDEN - Deze vier zwanen zijn er blijkbaar vast zich strikt aan de snelheidslimiet van 50 kilometer per uur houden. Wanneer ze geen voorrang krijgen, nemen die gewoon en hopen dat de bestuurders op tijd op de rem staan. Zich niet storend aan het ongeduldige geronk motoren steken ze op hun dooie gemak de rijbaan meente meent dat alles om de snelheid weg is smal en drempels. "Blijkbaar zijn maatregelen niet genoeg, we zullen breidingsplannen de zaak nader onderzoeken", aldus pleeghuis Zuydtwijck het college. Een andere ergernis van de bewo- spaan weg. ners is dat regelmatig vrachtauto's overtuigd dat de autobobilisten op de Wassenaarseweg op stoepen in de buurt worden neer gezet. De gemeente wil deze over last tegengaan door het paaltjes op de stoep te plaatsen. Daarnaast vindt van het verkeer op de route Cornelis Schuytlaan/Swee- lincklaan zal verergeren. Gevraagd wordt de ontsluiting van de nieuwe woonwijk te verleggen in de rich ting van de Haagweg. Volgens het gedaan bied De Coebel is gelegen achter de gemeentebestuur is de toename te dammen: de Haagweg. In de komende jaren liggen verkeers- wordt er een groot aantal nieuwe deze woningen gebouwd. Er zijn ook uit- dentenhuisvesting het verkeer verwaarloosbaar. De bezwaren worden op 30 no vember aan de orde gesteld in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, openba re werken, verkeer en milieu. Lezing over 'Mary Rosé' Groen Links verzandt in ordedebatjes LEIDEN - De vereniging Groen Links Leiden wordt officieel opge richt. Een kleine vijftig mensen, af komstig uit PPR, PSP, CPN en EVP, besloten gisteravond tot op richting van de vereniging die ver antwoordelijk wordt voor de ge meentelijke politiek. De leden van de eerdergenoemde partijen zijn te vens lid van Groen Links. De ledenvergadering van Groen Links zou gisteravond eigenlijk ook de hoofdlijnen voor het concept verkiezingsprogramma bespreken, maar erg ver kwam men niet. Het grootste deel van de avond ging ver loren in eindeloze discussies over wat nu wel en wat nu niet zou moe ten worden besproken. Het bestuur wilde dat slechts vijf LEIDEN - Dr. Margaret Rule houdt discussiepunten in bespreking zou- dinsdag 28 november om 20.00 uur den komen, maar tegen dat voorstel in het Rijksmuseum van Oudheden kwam van veel leden verzet. Uitein- (ingang Papengracht 29) een lezing delijk werd toch besloten de discus- over de opgraving en berging en de sie tot de vijf van tevoren schrifte restauratie van het 16de eeuwse En- lijk ingediende wijzigingsvoorstel- gelse oorlogsschip 'Mary Rose'. len te beperken. De Mary Rose was één van de eer ste schepen die speciaal waren toe- Maar de ordedebatjes hadden ïn- gerust voor de oorlogsvoering op middels zoveel tijd in beslaggeno- zee en was gebouwd volgens een men dat nog slechts één discussie concept dat de drie daarop volgen- punt uit de hoofdlijnen kon worden de eeuwen niet wezenlijk verander- afgehandeld. Het ging om de vraag de. Het 32 meter lange schip, dat 91 of de Leidse kroegen vrije sluitings kanonnen telde, kapseisde tijdens tijden krijgen of niet. Hoewel alle zijn eerste tocht tijdens een con- Leidse politieke partijen inmiddels frontatie met een Franse invasie- voorstander zijn van vrije sluitings- vloot voordat er een schot was ge- tijden wil Groen Links niet verder lost. De lezing wordt in het Engels gaan dan het geven van een beperkt gehouden. aantal ontheffingen. Globaal gaat het om het gebied gelegen tussen de Churchilllaan, de Cornelis Schuytlaan, de Boshuizer Wetering, Korte Vliet en Haagweg. Aanleiding voor het opstellen van het bestemmingsplan is met name het plan van een projectontwikke laar (Eurowoningen) om op een groot deel van het nu nog onbe bouwde gebied circa 460 woningen neer te zetten. De gemeente is het in beginsel met dit plan eens. Omwo nenden hebben er wel een en ander op op aan te merken, zoals blijkt uit de vele bezwaarschriften waarvan er 40 gelijkluidend zijn. De belangrijkste bezwaren rich ten zich tegen het volbouwen van de Kanaaloever met woningen en in het bijzonder met hoogbouw. Ge pleit wordt voor het handhaven van brede strook groen langs het ka naal. Een flat van 12 verdiepingen valt uit de toon, volgens de omwo nenden, en past niet bij de reeds be staande en de nog te bouwen wo ningen. Bovendien wordt gevreesd dat de flat zon en licht zal wegne men en parkeerproblemen zal ver oorzaken. Het gemeentebestuur wijst de bezwaren van de hand. De ontworpen bebouwing heeft vol gens de gemeente geen onaan vaardbare gevolgen. Het bestuur van de Prins Willem- Alexander school en de bewoners commissie Valeriusstraat vrezen dat de overlast die men nu al onder- Rommelmarkt Patiënten van verpleeghuis Zuydtwijck houden 29 november, een rommelmarkt De verkoop duurt van 11.30 tot 15.00 uur en heeft plaats op de zesde etage van het gebouw aan de Aaltje Noordewier- laan 30. De organisatie kan ook nog spullen gebruiken. Tel. 769300. toestel 155. Speelgoedbeurs Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40 heeft woensdag 29 november een speelgoedbeurs in huis. Hier kan ge bruikt speelgoed worden gekocht en ver kocht. De aan te bieden spullen kunnen die dag van 10.00 tot 11.00 uur worden ingebracht. De verkoop is van 14 00 tot 16 00 uur De'organisatie houdt een kwart van de opbrengst in. Besturen Mensen van 55 jaar en ouder die al in een bestuur zitten of erover denken dit te doen kunnen veel baat hebben van de cursus die binnenkort start in het Leidse Volkshuis. De cursus bestaat uit acht bij eenkomsten op de donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten be dragen een tientje Informatie bij Hilde Jansen in het Volkshuis, tel 149180 ADVERTENTIE LEIDEN - Met een spetterend vuurwerk werd gistermiddag de opening van de Stevensbrug gevierd. De brug werd onder toeziend oog van vele buurtgenoten en schoolkinderen door wethouder Van der Molen van verkeer ge sloten, zodat de bussen van de NZH hun nieuwe route konden rijden. De nieuwe oeververbinding is alleen bestemd voor openbaar vervoer, fietsers en voetgangers. Daarnaast kan alarmverkeer zoals politie, ambulance, brandweer en artsen van de brug gebruik maken. Bij de Stevensbrug staan slagbomen die buschauffeurs met een afstandbediening kunnen openen. Het alarmverkeer krijgt een pasje I de bomen Open gaan. (foto Henk Bouwman) De Stichting Vluchtelingenwerk (VVN) Leiden-Oegstgeest, die zich inzet voor opvang en begeleiding van asielzoekende en asielgerechtigde vluchtelingen zoekt ENKELE VRIJWILLIGERS (M/V) Eisen: beschikbaar 15 uur per week kunnen werken in teamverband enige kennis van de Engelse taal. Voor informatie: Lies van der Sman, koord. Tel.: 071-133088. Adres: VVN, Oude Rijn 44c, 2312 HG Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13