Basisscholen Alphen nu viij van inbraken DE TIJD, VAN TOEN Beveiligingssystemen groot succes Record aantal passagiers stoomtreintje in Katwijk Shell weer doelwit acties DE NAAM LEIDEN OP DE ZEVEN WERELDZEEËN PAGINA 8 MAANDAG 16 OKTOBER 1989 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het aantal inbraken op basisscholen in Alphen is het afgelo pen half jaar spectaculair gedaald. Sinds zes maanden geleden in opdracht van het ge- meentebestuur inbraakbeveiliging is aangebracht in de 42 verschillende openbare, protes- ten gesloten. Het tants-christelijke en rooms-katholieke basisscholen is er maar één inbraak gemeld. De da- Beid is bestemd der daarvan kon dank zij het beveiligingssysteem worden aangehouden. "°°r bouw ALPHEN AAN DEN RIJN Honderd dansers hebben gisteren van elf tot elf uur 6.750 gulden bij el kaar gedanst in de Alpheuse dansschool van H. Cools. De dansers lieten zich sponsoren. Daartoe had den zij van te contrac- De hoeveelheid inbraken op basis- er loopt een inbreker langs die de- scholen liep halverwege de jaren tectoren, dan gaat er een stil alarm tachtig schrikbarend uit de hand. In af bij de alarmcentrale. De bouw aldus De Haas. kundige inbraakbeveiliging bestaat De ambtenaar doelt onder uit verbeterde en vernieuwde slo- op de twee Alphenaren van 17 1986 was het aantal zelfs verdub beld ten opzichte van dat jaar ,wii^uivUt giyj. y ueiwee/- kwam het op 46. Volgens ambte- ten, dievenklauwen, inbraakvrije jaar'oud die naar r. Haac ha** Ka* kasten en waakverlichting. bad voor gehan- dicapten in hui- we niet alleen over diefstal in scho- zé De Valken- len maar vooral ook over vandalis- berg in Rlieden. (foto Ben de Bruyn) Inbrekers slaan toe in huizen en auto's ALPHEN AAN DEN RIJN - In- brekers hebben het afgelopen weekeinde flink huisgehouden in verschillende woningen en auto's in Alphen. Verspreid over het weekeinde werd in drie woningen ingebroken aan de Hooftstraat, de Vosholstraat (Zwammerdam) en de Barnsteen straat. Uit de eerste woning werd 3.000 gulden weggehaald. Uit de Zwammerdamse woning zijn, nadat het raam aan de achter kant uit de sponningen was verwij derd, sieraden meegenomen. De be woners van het huis aan de Barn steenstraat moeten het voorlopig zonder tv, cd-speler, videorecorder en wereldontvanger stellen. Uit vier auto's werden radiocas setterecorders gestolen. Uit de auto van een Amsterdammner werden 2.500 gulden, 12 Eurocheques plus pasje en een leren jack gestolen. G. de Haas heeft het systeem vooral een preventieve werking. De Haas was nauw betrokken bij de montage van de installaties. Er zijn in de basisscholen twee ty pen inbraakbeveiliging aangelegd: een elektronische en een bouwkun- dige. Bij de elektronische inbraak- deze kosten de waarde van buit te de z 18 Kosten Aan inbraakbeveiliging is door de Sphe'nVebasirsThóUnlngebro'ten^ rige jaar op heterdaad zijn betrapt in de Rehobothschool aan de Anna van Burenlaan. Deze jongens had den in enkele dagen tijd in veertien beveiliging werden diverse detecto ren in de scholen geplaatst. Als de installatie in werking is gesteld en maken goederen in schoolgebou- overtreft. "Het is een uitgave méér jaren. Bovendien praten Een medewerkster van Shell toont een van de kapotgesneden slangen het Shell-station aan de Van Berckelweg in Noordwijk. Hun buit was groot en de kosten KATWIJK Het smals- van herstel van de vernielingen die Poortreintje in de Katwijk- ze hadden aangericht bedroegen ve- se Zuidduinen heeft de af- le tientallen duizenden guldens. Die gelopen zomer een record kosten liepen zo hoog op doordat aantal Passagiers vervoerd, het duo in een aantal scholen met de °P de ?egen zaterdagen dat uitgerolde brandslang lokalen on- het treintje reed, hebben in der water had gezet. Zo is er vorig totaal 5.700 personen een jaar alleen al in de Timotheusbasis- rondrit gemaakt door het school voor 12.000 schulden schade duingebied, aangericht na één bezoekje van de Dat blijkt uit het jongste jongens. mededelingenblad van de Nederlandse Smalspoor- PrOOl weg Stichting (NSS) en de De directeur van het administratie- Stichting Nationaal Smal- kantoor van de Vereniging voor spoormuseum. De NSS ex- Protestants Christelijk Schoolon- Ploiteert de toeristische derwijs, P. van Leeuwen, is zeer te- spoordienst in de Katwijk- vreden over de inbraakbeveiliging, se duinen. "De inbraken in basisscholen zijn record wordt opval- altijd een probleem geweest omdat lend genoemd juist omdat deze gebouwen een gemakkelijke i prooi zijn. Ze zijn vaak gelijkvloers zodat de inbrekers via het dak naar binnen konden en bovendien lig gen de scholen dikwijls wat afgele gen. Maar deze zomer is de preven tieve werking van de beveiliging duidelijk merkbaar geweest. De zo mer is doorgaans het hoogseizoen voor inbrekers maar dit keer is er bij ons niet één melding van inbraken binnegekomen". Volgens Van Leeuwen is er wel Avonds kwam sprake van kinderziekten van het Dijkman) beveiligingssysteem. "Er is nog wel ns loos alarm. Laatst dwarrelde er de Koningin Emmaschool het alle negen zaterdagen mooi weer was. Gewoon lijk betekent een zonnige dag voor de NSS minder passagiers dan een bewolk te dag. "Wellicht had het publiek dit jaar genoeg kans om van het strand te genieten en wilde het ook weer eens wat anders doen", geeft de NSS als ver klaring. Op enkele zaterdagen was de capaciteit van de trein zelf nog maar riet ge noeg en waren alle ruim tweehonderd plaatsen be zet. Opmerkelijk wordt de grote belangstelling van Engelse en Duitse smal spoorliefhebbers genoemd. De rijdagen zijn zonder gro- fe incidenten verlopen. Een enkele keer liep een wagen uit de rails, maar dat leidde niet tot grote vertragingen. Eén rijtuig had de laatste dag last van een warmlo pen De NSS gaat er vanuit dat volgend jaar opnieuw op negen zaterdagen in de Katwijkse duinen wordt gereden. De plannen om de spoorlijn te verplaatsen naar het gebied rond het Valkenburgse Meer zijn nog niet in een dermate ver stadium, dat die volgend jaar al verwezenlijkt kun nen worden. De afwijzing door de pro vincie van de verlegging van het beginpunt van de treinroute naar de parkeer plaats aan de Zuidduinse- weg heeft bij veel passa giers tot afkeurende reac ties geleid, aldus de NSS. Door velen wordt die afwij zing, die mede is ingegeven door verzet van de Stich ting Duinbehoud, als zeer onredelijk ervaren. De ver lenging van de route tot aan die parkeerplaats zou voor al oudere bezoekers die slecht ter been zijn ten goe de komen. "De 700 meter die zij vanaf de parkeer plaats moeten lopen, blijkt hen vaak veel te lang. Een groot deel van het voorge stelde traject is inmiddels bedolven onder een berg schelpen". Aan de kantine van de NSS in Katwijk is deze zo mer een einde gekomen. Het gebouwtje is gesloopt in verband met het slaan van een waterput door de waterleidingmaatschappij. De kantine heeft 19 jaar dienst gedaan. De leiding van EWR heeft volgens NSS toegezegd een andere kantineruimte ter beschik king te stellen. Tót die tijd is de kantine ingericht in het midden van de werk plaats- waar de locomotie ven en rijtuigen zijn onder gebracht. Spottersmarkt Valkenburg trekt ruim 700 bezoekers burgemeester stand van de International Plastic ïen hart onder Modellers Society, waar allerlei n waarderend bouwpaketten van vliegtuigjes kom de markt een evenement den worden aangeschaft. In vier het Rijndorp. "Ook de hoeken van de zaal werden continu ras teleurgesteld dat opnames vertoond die donateurs Lynx-helikopter op van de SVV op vliegtuigbases in De Terp te Zwitserland en Ierland hadden ge maakt. VALKENBURG Ruim 700 gein- ningstoespraak van teresseerden in het vliegtuigwezen C. Sinke die de SVV en met name de militaire luchtvaart de riem stak met ec brachten zaterdagmiddag een be- betoi zoekje aan de Luchtvaartinforma- noen tiemarkt van de Stichting Valken- burgemeester burgse Vliegtuigspotters (SW). het plan c kenners' naar de film- en dia-avond. Bestuurslid Rob Schleiffert kijkt 'bijzonder tevreden' terug op de ijftigtal 'echte het parkeerterrein plaatsen niet kon doorgaan", aldus] Schleiffert. De belangstelling was er vooral in Zelfs v het begin van de middag. Een aantal toning s de v kening van de wand waardoor het grote belangstelling voor de markt verenigingen en organisaties die AWACS, de radarvliegtuigen alarmsysteem in werking trad. We en kan meedelen, dat Valkenburg zich met de luchtvaart bezighoudt, de Navo, een grote verrassing. De NOORDWIJK - Bij een aantal Shell-bénzinestationS in ons land, onder meer in Noordwijk, is van nacht voor vele tienduizenden gul dens schade aangericht. De politie gaat ervan uit dat de acties zijn ge richt tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika. Tot nu toe heeft niemand zich verantwoordelijk ge steld voor de acties. Er werden óok geen leuzen aangetroffen in de ben zinestations. Bij het Shell-pompstation aan de Van Berckelweg in Noordwijk zijn vannacht drie vulpistolen losgesne den van de benzineslangen en zijn enige bussen grondverf geledigd in de vulopeningen van de opslag tanks. Die moeten daardoor geheel worden leeggepompt en gereinigd. De schade bedraagt volgens de poli tie vele duizenden guldens. De ver nieling werd vanmorgen om zeven uur ontdekt. Ook Shell-benzinestations in de regio Amsterdam en Utrecht, in Noord-Holland en in Nijmegen zijn vannacht doelwit geweest van ac tievoerders. In Amsterdam zijn vol gens de politie de slangen doorge sneden van zes benzinestations en in Amstelveen zijn de slangen van twee pompstations vernield. Vol gens een woordvoerder van de Utrechtse gemeentepolitie hebben onbekenden in de Domstad de slan gen van drie benzinestations door gesneden. Een automobilist liep daar vier lekke banden op omdat de actievoerders bij één station ook kraaiepoten hadden gestrooid. Ook in De Bilt zou een tankstation door actievoerders zijn bezocht, aldus een Utrechtse politiewoordvoerder. In Nijmegen zijn de afgelopen nacht bij vier Shell-benzinestations dé slangen doorgesneden. In de provincie Noord-Holland werden bij Shell-benzinestations in Oost- BRAND De Noordwijkse brand- weer is zaterdagmorgen in alle vroegte in actie gekomen om een brand in een caravan op Camping Soleil te blussen. De spuitgasten konden echter niet voorkomen dat de caravan volledig uitbrandde. Omdat de politie brandstichting vermoedde, is kort daarna een 18-ja- rige Engelsman op de camping aan gehouden en verhoord. De jongeman wordt binnenkort nader aan de tand gevoeld, omdat de politie aanwijzigen zegt te heb ben dat hij meer zaken op zijn kerf stok heeft. zijn nog bezig om dit soort pro- Uitgeest de slangen door- bleempjes irt de toekomst uit te ban- twee jaar weer een dergelijk evenement mag verwachten. Bij- zonder ingenomen is hij met de ope- aal. Veel interesse de partij met foto's, boeken film was gratis uitgeleend door de allerlei ander informatiemateri- marine, die ook beelden liet zien de overbekende Orions. Wassenaarder gewond in Lisse LISSE Een 66-jarige man uit Wassenaar heeft zaterdagmid dag zijn neusbeen gebroken bij een ongeval op de Heereweg in Lisse. De man kwam uit de richting Sassenheim en bemerkte vol gens de politie te laat dat een au to op de weg stilstond om links af naar een tuincentrum te gaan. Bij de aanrijding kwam de be stuurder uit Wassenaar met zijn hoofd tegen de voorruit. ILEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Het is al eeuwenlang de gewoonte onl aan vervoermiddelen een naam te geven als w^s het een mens of dier. Vrachtwagenchauf feurs zijn daarbij vaak zeer vin dingrijk, maar ook schippers heb ben al eeuwenlang de meest uit eenlopende namen voor hun schuit weten te bedenken. Van het dóódsimpele Johanna Maria tot allerlei exotische goden, goe de eigenschappen, dieren en wat al niet meer. Ook locomotieven kregen al snel een naam. Nu hon derdvijftig jaar geleden begon nen met 'De Arend'. Van de nieuwste reeks locomotieven, die naar plaatsnamen genoemd is, heeft er een de naam 'Leiden' ge kregen. En ook vliegtuigen krij gen meestal een naam. Of er al een vliegtuig rondgevlogen heeft of zelfs nog rondvliegt met als naam 'Leiden', is mij overigens niet bekend. Hoe groot het aantal schepen is dat een naam gevoerd heeft, of nog voert, met daarin het woord 'Leiden' verwerkt, valt bij bena dering niet te zeggen. Het door ploegen van vele archieven zou wellicht nog een zeer respectabel aantal opleveren. Maar omdat dat onderzoek zich over vele eeuwen zou moeten uitstrekken, vooral ook eeuwen waarin Lloyds nog geen registratie van al dan niet verzekerde schepen bijhield, is dat ondoenlijk. Recentelijk zijn er echter enke le boeken verschenen waaruit zo her en der toch schepen met de naam 'Leiden' te halen zijn. Ove rigens heeft Leiden nooit een gro te rol op scheepvaartgebied ge speeld, zodat er niet veel reden was om juist die plaats veelvuldig te vernoemen. Ook zijn er naar verhouding uit Leiden niet zo heel veel schippers of scheepsei genaren voortgekomen. En wat Leiden dan nog leverde, was vaak niet meteen het neusje van de zalm. Slechts één voorbeeld mag hierbij volstaan: aan boord van de 'Amsterdam', het bekende schip dat in 1749 bij Hastings aan de grond liep, in het drijfzand weg zakte en nu weer opgegraven wordt, waren maar een paar Lei- denaren, onder wie als belang- An- rijkste de onderkoopman mi dries van Bockom. Hoewel e hem nog een tastbare herinnering gevonden is, een door de Leidse muziekinstrumentmaker Ber nard Hemsing gemaakte fluit, was hij veelvuldig in opspraak tij dens zijn studie en diende hij kort voor zijn vertrek eerst nog een schuld aan zijn wijnleverancier ter grootte van het jaarloon van een modaal werkman te voldoen. De eerste 'Leyden' In dienst van de Verenigde Oost- indische Compagnie heeft een aantal schepen op Indië gevaren dat in de naam liet zien dat de stad Leiden banden met de VOC had. Sedert 1645 zelfs officiële door de levering van een 'bewindhebber', overigens een van de vele. Vier schepen voerden de naam 'Ley den' (uiteraard nog in de oude spelling). Het eerste was overge nomen van de Oude Oostindische Compagnie (dus een voorcom pagnie, een van de fusiepartners waaruit de VOC ontstaan was) en was op 28 juni 1600 van Texel ver trokken naar Bantam, waar het op 9 augustus 1601 aankwam. De tocht naar 'patria' (het vaderland, dus Holland) werd vanuit Ban- van die tijd behoorde. Haar eerste reis begon op 21 januari 1745 van Texel onder schipper Jacob Ver leng en de commandeurs Jan de Wit en Dirk Wolter van Nimwe- gen. Op de reis van 1746/1747 naar Batavia vervoerde het schip het lieve sommetje van 150.000 aan baar geld. In totaal ging het vier keer heen en terug naar Indië. Het vertrek van Texel op 7 mei 1758 was het laatste: het schip bleef in Indië en werd daar op 24 juli 1764 verkocht. Een nieuwe 'Leyden' van 1150 ton kwam in 1787 in de vaart; het vertrok op 9 augustus van dat jaar van Texel naar Batavia, waar het op 13 maart 1788 aankwam. Drie maanden later zeilde het uit naar China. Na lading ingenomen te hebben vertrok het daar op 4 ja nuari 1789 en na een redelijk snel le overtocht kon het anker op 25 augustus 1789 bij Texel worden uitgeworpen. De krant van die tijd kende nog wel geen aparte ru briek 'scheepsberichten', maar in de Leydse Courant van 28 augus tus is wel een bericht uit Amster dam van 26 augustus opgenomen. Daarin wordt gemeld dat 'eergis teren (dus 24 augustus) in Tessel arriveerde het O.L Comp. Schip BLITTERSWYK, Kapt. L. Ellink- huizen, van China voor de Kamer Hoorn, en gister (dus 25 augustus) de O.I. Comp. Schepen DE GOU VERNEUR FALK (van Ceylon), DE GENERAAL MAATSUY- KER en LEYDEN, Kapt. J.H. Ge vels, van China, alle drie voor de- tam op 27 januari 1604 aanvaard en schipper Hendrick Jansz. wist met de 'Leyden' op 30 augustus 1604 Texel weer te bereiken. Een volgend schip met die naam, 700 ton groot en onder schipper Willem Cornelisz. Schouten, stak op Tweede Kerst dag 1619 bij Texel in zee en arri veerde op 15 december 1620 te Ja- catra. Het was een vrij succesvol schip, dat vier reizen heen en weer maakte. Het vertrok op 11 december 1631 naar Batavia en bleef voortaan in Indië. De derde 'Leyden' werd ge bouwd in 1744 en mat 1150 ton, waarmee het tot de grootste soort ze Kamer (dus de Kamer Amster dam van de VOC; deze was op een wat merkwaardige manier opge splitst in een aantal 'kamers'), als mede de Transport Schepen Ramspoed Na het opnieuw uitrusten kon een volgende reis uit Texel worden begonnen op 22 november 1789, waarna nog twee vrij rampspoe dige tochten in Indië volgden. Het schip was op 2 augustus 1794 bij Texel terug. Meteen kwam er een pittige correspondentie op gang tussen de Kamers Zeeland en Amsterdam van de VOC over Het stoomschip 'Stad Leiden' dat i de plaats van verkoop van de la ding voor het voor de Kamer Zee land bevrachte schip. Zeeland wilde uiteraard liever dat de la ding in een Zeeuwse haven, zoals Middelburg of Vlissingen, ver kocht zou worden, zodat daar weer eens wat .bedrijvigheid zou kunnen ontstaan. Nu het schip binnengelopen was bij Texel lag het voor de hand dat de lading naar Amsterdam zou gaan. Het geschrijf duurde tot 15 augustus; de uiteindelijke beslissing is mij niet bekend. Deze 'Leyden' werd in 1797 aan de Marine verkocht. Heldenda den is 's lands dienst zijn echter niet bekend Na de slag bij Kam perduin tegen de Engelsen was onze vloot dusdanig gehavend, dat het ook maar beter was zich niet al te heldhaftig voor te doen. De VOC had ook nog schepen in dienst met de namen 'Leider dorp' en 'Leimuiden', maar ook de 'Burcht van Leyden' en de 'Stad Leyden'. De 'Burcht van Leyden' was gebouwd in 1667, mat 1040 ton en begon zijn eerste reis op 29 juli 1668. Het maakte in totaal zes reizen, maar tijdens de laatste terugreis werd het dusda nig gehavend dat het na aan komst in patria op 14 mei 1685 op gelegd werd. De 'Stad Leydèn' mat 1140 ton, stak voor het eerst op 10 juni 1719 bij Texel in zee en voltooide zes reizen, alsmede een heenreis. Op 12 september 1738 werd het in Batavia opgelegd. Ook buiten de VOC voeren er schepen, vooral bij de koopvaar dij op de Oostzee. Met als thuisha ven Hindeloopen in Friesland voer de fluit (dat is een bepaald scheepstype) van 267 ton 'Stad Leyden' onder schipper Simon Broersz. naar Archangelsk in het noorden van Rusland en naar de Oostzee. Met zijn 20 koppen was dit in de periode kort na 1700 be paald niet een van de kleinste schepen die de gevaarlijke tocht naar de Witte Zee aandurfden. En nog in het recente verleden werd de naam 'Stad Leiden' aan een Schip gegeven. Dit stoom schip werd door de N.V. C. van der Giezen en Zonen's Scheeps werven te Krimpen aan de IJssel gebouwd in opdracht van het mi nisterie van Verkeer en Water staat voor de Halcyon Lijn N.V. te Rotterdam en werd op 29 augus tus 1947 te water gelaten. De proefvaart vond plaats op 3 febru ari 1948 en is blijkbaar goed verlo pen. Hoe het met het schip verder verlopen is, zou nog weer een na der onderzoek vergen. Hopelijk heeft de 'behouden vaart' vrij lang geduurd. P.J.M. DE BAAR MAANDAG 16 OKTOBER Alphen lezing gevangenispredikant ds. Klein Onstenk, Rehobothschool, aanvang 19.45 uur. Lelden spreekbeurt over 'Onderwijs en Europa 1992'. in 'In den Leids- chen Salon' door J.P. van lersel lid tweede kamer, 20.30 uur. het Spiritisch Genootschap houdt een lezing over 'De twee- lingzief door Ds. Meii DINSDAG 17 OKTOBER Alkemade lezing over de verwerking en conservering van vruchten uit de eigen tuin, café-bar 't Veen, Roelofarendsveen, aanvang Hillegom lezing Trancadente Meditatie, buurtcentrum Con Amper, van de Endelaan, aanvang 20.00 uur. Hoofddorp theater 'Het Oude Raadhuis', kindervoorstelling van Appie en jaar, om 10.30. 14.00 en 16.00 Katwijk sporten voor mensen mei Ast ma en Cara in sportzaal Boorsma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden een eigen fluit maken voor kin deren vanaf 9 jaar bij Inti aan de Hoge Woerd 75, de workshop duurt anderhalf uur en kost 7,50, informatie tel: 122297. van 16.30 tot 17.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de. knutseldagen voor kinderen rond thema Japan en Afghanis tan. van 10.30 tot 12.00 en van 13.30 tot 15.00 uur. Noordwijk zitting van het Ombudsteam van de Partij van de Arbeid van 19.30 tot 21.00 uur in Dorpshuis de Kuip aan de Zeestraat. lezing van de heer H. Alberts over 'Dolomieten, grillige schoon heid'. op de vergadering van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde afdeling Noordwijk en Omstreken, uitrei king van bloembollen voor de huisbroeiwedstrijd, aanvang 20.00 uur. Valkenburg jeugdvoorstelling door Thea tergroep D.O.D.D. met 'De Sleutel van Mukwit'. Aanvang 14.30 uur in 'De Terp'. openbare commissie Financi- j en en E.M.S. Aanvang 19.30 uur in het Gemeentehuis. Bond van Ouderen in het paro chiehuis aan de Herenstraat aan vang 14.00 uur. Warmond start strontrace, wedstrijd voor zeilende vrachtschepen naar Workum, aanvang 10.00 uur. WOENSDAG 18 OKTOBER Hillegom lezing over de tropische regen wouden. gebouw De Hoeksteen. Karei Doormanplein, aanvang 20.00 uur. Hoofddorp theater 'Het Oude Raadhuis', familievoorstelling les Funambu- les in 'Flic-Flac', 19.30 uur. vanaf 9 jaar bij Inti aan de Ho ge Woerd 75, de workshop duurt anderhalf uur en kost 7.50, inf. tel: 122297 van 16.30-17.30 uur. milieu-straatspeeldag voor kin deren van 3 tot 12 jaar. om 14.00 verzamelen de kinderen in buurtcentrum Dijk 33 aan de Apo- thekersdijk, zij gaan met ballon nen naar de Hekkensteeg waar zij een milieuspel spelen. Lak-theater, Barbara Duifjes en Lisa Marcus met complete An gels-trilogie, aanvang 20.30 uur. •Leidse Schouwburg, Marjol Flore met :Marjol gaat vreemd'. duel, visueel concert door stichting 'De Aantasting', combi natie van beeld en geluid, aan vang 21.00 uur. •Rijksmuseum voor Volkenkun de. knutseldagen voor kinderei rond het thema Japan en Afgha nistan, van 10.30 tot 12.00 en van 13.30 tot 15.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8