CDA-PvdA trekken 4 miljard uit Grenzen blijven voor gezondheidszorg 'Zonde van die mooie plaatjes' Bewoners bepalen toekomst Lunetten Van Cleef Meer asielzoekers op Schiphol Amerikaanse NBC steekt geld in TV 10 Klaagbrief 50 ambtenaren over Bukman MAANDAG 16 OKTOBER 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - De recla mespot waarin een door de zon ge bruinde jongen na een barre surf- tocht ontspannen een sigaret op steekt, zal niet meer te zien zijn. In geen enkele reclame-uiting mag sport nog gebruikt worden om siga retten aan de man te brengen. Ook mogen reclames voor rookwaar niet meer alleen 'leuk en romantisch' zijn. Alle advertenties voor sigaretten worden voorzien van een grote wit te waarschuwingsbalk waarin staat dat roken slecht is. Nu gebeurt dat nog op vrijwillige basis. "Zonde van al die mooie plaatjes", vindt Joost Keulen, verkoper en reclamemaker bij Turmac, de fabrikant van onder meer Pall Mall en Dunhill-sigaret- ten. Reclamevrouw Katinka Frigo- halowski, die advertenties voor Ca mel-sigaretten ontwerpt, noemt de nieuwe maatregel echter "ethisch verantwoord". DEN HAAG (ANP/GPD) - Het te vormen kabinet van CDA Pf. discussie over reclame die een en PvdA zal de komende jaren ruim vier miljard gulden ex- ópnièuwlpS tra overheidsgeld uittrekken voor nieuw beleid. Dat bedrag van de reclamécode die is aange- is bedoeld voor onder andere verhoging van de kinderbij- scherpt door de stichting Reclame slag en het afschaffen van de eigen bijdragen in de gezond- Code in samenwerking met sigaret- heidszorg. Los daarvan is 12 miljard beschikbaar voor de koppeling tussen lonen en uitkeringen en bijna 6 miljard voor het milieu. 'Sportief roken' mag niet meer in reclame ten- en shagfabrikanten. De maatre gel houdt in dat 50 sporten, waaron der skiën, zeilen, tennis en windsur fen, moeten verdwijnen uit de ta baksreclame. Een uitzondering geldt voor men sen die schaken, dammen of paard rijden. Zij mogen in een spotje of advertentie nog wel Pall Mali-shirts en Dunhill-petjes dragen. "Bij deze sporten raak je lichamelijk niet ver moeid en dan kan een sigaretje geen kwaad", zo luidt de verklaring van Stichting Reclame Code over de se lectie van sport in tabaksreclame. Tot slot mogen de sigaretten- en shagfabrikanten niet meer adverte ren in specifieke sportbladen. Joost Keulen noemt het sportver- bod 'onzin'. Zijn verzet is begrijpe lijk, want in bijna alle Pall Mall-re- clames komen stoere jongens voor die na afloop van een wedstrijdje onderuit zakken met een sigaret. Keulen: "Sigarettenreclame waarin sport wordt afgebeeld, is niet scha delijk voor de consument. Mensen gaan niet roken door het zien van mooie plaatjes. Reclame zet niet aan tot roken". De ontwerpster van Camel-spot jes, Katinka Frigohalowski, vindt het prima dat sport geweerd wordt uit reclame voor rookwaren. "Spor ten vergt veel lichamelijke energie. Je bent actief met je lijf bezig. Ro ken is dan extra schadelijk. Je hebt minder uithoudingsvermogen en gaat hijgen. Dat is niet goed voor de gezondheid". In de nieuwe reclamecode die per 1 januari 1990 ingaat zijn nog meer veranderingen doorgevoerd. Voor fabrikanten is het verboden om te adverteren in tijdschriften met een doelgroep tot 18 jaar en in hun ad vertenties mogen geen personages voorkomen onder de 25. Ook komt er een stop op reclamefilmpjes over roken in recreatieparken. Verder is 'sampling' (het gratis uitdelen van sigaretten) niet meer toegestaan. De vlotte jonge dames lopen niet meer in Pall Mali-outfit langs het strand of in de discotheek om sigaretten aan te prijzen. Keu len: "Hier baal ik van. Het uitdelen van monsters was het enige directe contact met de consument. Ook 'sampling' zet niet aan tot roken. Ons promotieteam vraagt de voor bijganger of hij of zij rookt. Als dat niet het geval is wordt het gesprek beëindigd met 'goedemiddag me- De beperkingen op reclame voor rookwaar dwingen de reclamema kers om nieuwe advertenties te ont werpen. De maatregelen waren voor hen al langer bekend, dus er is al geëxperimenteerd op dit gebied. Zij blijken erg inventief en zijn daarom niet bang dat de omzet daalt. Van Nelle heeft geen sport-spots meer voor de verkoop van shag, maar heeft toch een prestatieachtig imago bedacht. Op een groot schip dat optornt tegen de woeste golven staat een imposante man die zegt; 'Van Nelle. de enige shag die je nog proeft bij windkracht 11.' Fabrikant Turmac van de. Pall Mali- en Dun- hill-sigaretten heeft zich gestort op de paardcsport. Dat mag nog wel. Alle parcoursen staan vol met recla meborden voor deze sigaret. Camel haalt ook de schouders op over de nieuwe maatregelen. Dit merk trekt zich nog verder terug in de jungle van waaruit het tot nu toe zijn sigaretten presenteerde. "Sport hebben wij niet nodig" vertelt Fri gohalowski. "De consument vindt de sigaret door de jungle-reclame interessant en avontuurlijk. Dat is wat wij willen" De belastingverlaging van 4 miljard gulden per 1 januari volgens de ope- ratie-Oort gaat gewoon door. Op voorstel van de PvdA is wel afge sproken dat door extra maatregelen de gevolgen van deze operatie voor de lagere inkomens gunstiger uit vallen, zo blijkt uit het concept-re geerakkoord. Al met al wordt er volgend jaar voor minstens 780 miljoen gulden 'gecorrigeerd' aan het inkomensbe leid. Naast maatregelen als de kop peling en het afschaffen van de me dicijnenknaak gaat het daarbij om een verhoging met 500 miljoen van de wao. Daarnaast houden de socia le fondsen volgend jaar een miljard meer in reserve dan verwacht, wat betekent dat de premies iets minder zullen dalen. Voor onderwijs willen CDA en PvdA 500 miljoen extra uittrekken. Volgens het concept-regeerak koord krijgen alle studenten een Openbaar-Vervoer kaart. De invoe ring van de OV-jaarkaart voor stu denten is echter niet bedoeld als be zuiniging, de voorgestelde korting op de basisbeurs gaat dan ook niet door. Scholen voor voortgezet on derwijs dienen zoveel mogelijk op te gaan in grote scholengemeen schappen van tenminste 360 leerlin gen. Scholen voor voortgezet on derwijs met minder dan 240 leerlfn- gen mogen niet zelfstandig blijven bestaan. De opheffingsnorm voor kleine Binnenland kort Cara Het aantal Cara-patiënten in Neder land zal de komende jaren drastisch toenemen. Dat komt enerzijds door de vergrijzing van de bevolking, ter wijl 'ook vaker astma bij jonge kin deren geconstateerd wordt. Mo menteel heeft zo'n tien procent van de Nederlandse bevolking te ma ken met enige vorm van Cara; een verzamelnaam voor chronische luchtweg-aandoeningen'. Tachtig procent van deze patiënten wordt in de huisartsenpraktijk behandeld; Kabelkranten Als reclame vja lokale en regionale omroep wordt toegestaan, willen de kabelkranten bewegende reclame beelden en eigen geluid gaan uit zenden. Dat schrijft de Nederlandse Kabelkrant pers (NKP) in een brief aan informateur Lubbers. Kabel kranten hebben wettelijk techni sche beperkingen opgelegd gekre gen. Als straks reclame mogelijk wordt via lokale en regionale om roep, lopen volgens de NKP de ka belkranten gevaar hun inkomsten te verliezen. Bromfietsverzekering De verliezen op de verzekering van bromfietsen maken een premiever hoging nodig. Dat zegt de Contact Commissie Motorrijtuigverzeke ring, die de verzekeraars adviseert de jaarpremie voor de WA-verzeke- ring van bromfietsen zonder ver snelling, die dit jaar 107 gulden be draagt, te verhogen naar 125 gulden. Voor bromfietsen met versnelling moet volgend jaar een WA-premie van 321 gulden worden betaald (dit jaar 275 gulden). Tankstations Shell gaat zijn ongeveer negenhon derd tankstations in het land bin nenkort uitrusten met een nieuw kluissysteem, waardoor het contan te geld op de tankstations nog beter beveiligd is tegen overvallen. Het nieuwe systeem houdt in dat de pomphouder slechts met tussenpo zen van een minuut geld kan oproe pen uit de kluis. In 1988 werden 16 Shell-stations overvallen. Het aan tal is dit jaar al opgelopen tot 27. Partnertoets Het gebruik van de 'partnertoets' is in strijd met internationale bepalin gen die discriminatie verbieden. Die toets houdt in dat als een ge huwde of samenwonende vrouw rechtsbijstand aanvraagt ook wordt gekeken naar het inkomen van de partner. Veel vrouwen moetpn daardoor een hogere eigen bijdrage betalen dan op basis van hun eigen inkomen het geval zou zijn. De Utrechtse wetenschapswinkel komt tot deze conclusie na onder zoek. Cocaïnesmokkelaars De Spaanse politie heeft op 10 okto ber in Barcelona drie Nederlanders gearresteerd, die in de benzinetank van hun auto zeven kilo cocaine hadden verstopt. Ook werden drie Spanjaarden gearresteerd. De poli tie denkt met de arrestaties een co- cainelijn te hebben opgerold. Vorig jaar nam de Spaanse politie 3.500 ki lo cocaine in beslag, tegen 1.135 kilo het jaar daarvoor en 302 kilo in 1986. In totaal werd vorig jaar in West-Eu ropa 7.000 kilo cocaïne onder schept. basisschooltjes op het platteland blijft ongewijzigd. Wel wordt onder zocht of het voortbestaan van uit zonderlijk kleine basisscholen in steden gewenst is. De 500 miljoen extra is vooral bedoeld voor het ba sisonderwijs, het voortgezet onder wijs en extra aandacht voor achter standsgroepen. Het extra geld voor het basisonderwijs (70 miljoen) is mogelijk bestemd voor het speciaal onderwijs. Het hoger onderwijs krijgt geen extra geld. Volgens het akkoord zullen rijks- en gemeentepolitie worden samen gevoegd tot één nationale politie met een uniforme rechtspositie. Er komt dan een nog nader te bepalen aantal regionale korpsen. De ver antwoordelijkheid voor de politie blijft verdeeld over de burgemees ter van de betrokken gemeente voor de handhaving van de openbare or de en het openbaar ministerie voor de handhaving van de rechtsorde. CDA en PvdA hebben verder af gesproken tot 670 miljoen gulden extra uit te aan de volksgezondheid. De invoering van een nieuw verze keringsstelsel (het plan-Dekker) zal vanwege de grote gevolgen voor de koopkracht worden 'gefaseerd'. Zes band-leden omgekomen bij verkeersongeluk KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - Door een verkeersongeval op de snelweg Luik-Antwerpen zijn zaterdagnacht zes Nederlanders omgekomen. De zes vormden een bandje, dat zaterdag optrad in het Belgische plaatsje Westerloo bij Geel. Volgens gegevens van de poli tie komen drie van de slachtoffers (drie mannen en drie vrouwen), uit Rotterdam. De overigen uit Krim pen aan den IJssel, Amsterdam en Lelystad. De personenwagen waarin de slachtoffers zaten, een Honda Civic, is op de snelweg Luik-Antwerpen in een slip geraakt en tegen een wegwijzer gebotst. Als oorzaak van het ongeluk wordt een te hoge snel heid in combinatie met hevige re genval en slecht zicht gendemd. Door de klap werd de benzinetank opengereten en vloog de auto in brand. De auto en alle bezittingen van de passagiers zijn volledig in vlammen opgegaan. Dat bemoei lijkte de identificatie van de slacht offers. DEN HAAG - De brand in station Hollands Spoor werd zaterdag nacht even na vier uur ontdekt door een perronopzichter. De in allerijl gewaarschuwde Haagse brandweer rukte met nagenoeg al het personeel uit, maar moest in eerste instantie werkloos toekijken. Er zat onvol doende druk op de waterkraan, en toen dat euvel was verholpen, viel er weinig meer te redden. Het door een felle wind aange wakkerde vuur sloeg in korte tijd over van de restauratie naar de sta len overkapping. Er was daar een houten werkvloer ingebouwd, die door werklieden werd gebruikt voor restauratiewerkzaamheden. Toen die vlam vatte, breidde de brand zich zeer snel verder uit, tot zelfs over de sporen. De net gerestaureer de stationsrestauratie en de over kapping van het bijna honderd jaar oude station werden geheel in as ge legd. Het station Den Haag HS is ont worpen door D. Margadant, die ook tekende voor de stations van Haar lem, Zandvoort en Amersfoort. Na drie jaar werd het pand, dat valt onder monumentenzorg, in 1891 vol tooid. (foto's ANP) Principe-akkoord met WVC VUGHT (ANP) - Onderhandelings delegaties van het ministerie van WVC en het Molukse woonoord Lunetten in Vught hebben zater dagavond na ruim negen uur onder handelen een principe-akkoord be reikt over een manier waarop het oord in afgeslankte vorm kan blij ven voortbestaan. Het akkoord, dat op het stadhuis in Vught is ondertekend, komt er in vergelijking met een eerder aanbod van WVC op neer dat in plaats van eerst 14 nu 9 van de 21 barakken worden gesloopt. Maximaal 12 ba rakken zullen worden gerenoveerd en opnieuw worden ingedeeld tot maximaal 107 wooneenheden. Hoe veel barakken precies worden ge sloopt hangt onder meer af van het ministerie van defensie dat in een eerder stadium vier barakken had geclaimd. Het akkoord is ondertekend on der het voorbehoud van WVC dat vóór woensdag (18 oktober) met alle 89 gezinnen op Lunetten aanvullen de individuele contracten zijn on dertekend. Is dat niet het geval, dan zal het kamp mogelijk alsnog wor den ontruimd. In de individuele contracten worden tussentijdse huurprijzen en andere afspraken geregeld. De bijzondere vergoedingen voor de Molukkers, die vanuit het minis terie van WVC reeds jaren worden verstrekt, worden met ingang van 1 Brabantse zwendel met gestolen auto's STEENBERGEN (ANP) - De rijks politie in West-Brabant is een enor me autozwendel op het spoor geko men. Daarbij zijn honderden, moge lijk zelfs duizenden gestolen auto's omgekat. Tot nu toe zijn zeven per sonen (drie Belgen, drie inwoners uit Steenbergen en een man uit Stellendam) aangehouden. Volgens een woordvoerder van de rijkspoli tie werkt zij al sinds februari van dit jaar met een team van zeventien mensen aan deze zaak. Hij verwacht dat er nog meer arrestaties zullen plaatsvinden. januari 1990 beëindigd. De huur prijs van de eenmaal gerenoveerde woningen wordt in een later stadi um vastgesteld. Per 1 december 1989 betaalt een gezin voorlopig tachtig gulden huur en zeventig gul den energiekosten per maand. Ge durende de renovatie zullen deze bedragen niet hoger zijn dan te za- men tweehonderd gulden per maand. Volgens directeur-generaal wel zijn van WVC, mr. J. Richelle, is met het akkoord "een historische door braak bereikt". Woordvoerder T. Latuhihin van de Molukse delegatie zei te hopen dat alle Molutycers be gin volgende week hun individuele overeenkomsten zullen tekenen. "Als iemand weigert heeft dat con sequenties voor de rest." Drie Mo lukse gezinnen gaven zaterdag avond desondanks te kennen niets te voelen voor het bereikte akkoord. In Lunetten wonen momenteel nog 247 ROTTERDAM De standpunten over belangrijke ethische kwesties als bemiddeling bij orgaantrans plantaties, onderzoek op menselij ke embryo's, euthanasie en anonie- U wilt nog eens in alle rust het complete Bang&Olufsen programma zien en beluisteren? Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken. Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel. 071-122669 me aids-tests verschillen in Europa van land tot land. En aangezien die uiteenlopende opvattingen nu een maal stevig in de godsdienstige en culturele achtergronden van de lan den zijn verankerd is iedere poging hierover een gemeenschappelijk Europees standpunt te formuleren gedoemd te mislukken. De waarde van medische ethiek ligt evenwel in het debat, meer dan in het tot stand brengen van richtlijnen. Het op Eu ropese schaal bespreken van ethi sche kwesties in de geneeskunde dient daarom te worden bevorderd, ook al zal dit na 1992 niet leiden tot gemeenschappelijke Europese voorschriften. Deze toekomstverwachting verwoordt door vice-voorzitter E. Borst-Eilers van de Gezondheids raad staat vanmiddag centraal tij dens het driedaags congres over 'Gezondheidszorg in Europa na 1992', dat tot en met woensdag wordt gehouden aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Tientallen deskundigen uit de twaalf EG-lidstaten politici, art sen, juristen, ethici, economen, fa brikanten van geneesmiddelen, ver zekeraars, vertegenwoordigers van ziekenfondsen en managers bui gen zich daar dan over de vraag hoe 'de gezondheidszorg' er vanaf 1992 zal uitzien wanneer in het 'Europa zonder grenzen' één gemeenschap pelijke Europese markt zal bestaan. Het vrije verkeer van mensen, goederen en diensten dat dan moge lijk wordt, zal net als voor de natio nale economieën in ieder land ook ingrijpende gevolgen hebben voor de nationale gezondheidszorg. Daarbij rijst de vraag in hoeverre de twaalf EG-lidstaten vrij kunnen blijven om hun eigen gezondheids wetgeving gezondheidszorg te orga niseren (en te betalen) of dat zij zich in de toekomst aan eventuele nog te formuleren EG-regels zullen dienen te onderwerpen. Daarbij komen ook de mogelijke gevolgen voor 'de individuele Euro peaan' aan de orde; kan iedere (rechts)persoon het zij patiënt, arts, verpleegkundige, medische of farmaceutische faculteit van een unviversiteit, ziekenhuis, farma ceutische industrie, verzekerings maatschappij dan wel ziekenfonds - voortaan met 'vraag' of 'aanbod' in iedere andere lidstaat terecht? Dit vraagstuk, zo blijkt uit een in leiding op het congres, is meerom vattend dan de louter administratie ve verhouding tussen de regeringen van de lidstaten onderling. Want omdat met betrekking tot de rech ten en vrijheden van de individuele burger het Europees recht in veel gevallen meer waarborgen biedt dan tal van nationale wetten zal het aantal gevallen waarin een beroep op de Europese rechter wordt ge daan sterk toenemen. En naar ver wachting zal een groot aantal natio nale wetten en regelingen die toets niet doorstaan. Zeker wanneer steeds meer burgers in de afzonder lijke lidstaten zich bewust worden van hun EG-rechten. Over de vragen die de nieuwe si tuatie oproept en de mogelijke di lemma's die daarvan het gevolg kunnen zijn laat prof. G. M. van As- peren, hoogleraar ethiek aan de Universiteit van Amsterdam, van middag haar licht schijnen. Zij be toogt dat het in gelijke mate toe gang hebben tot de voorzieningen van de gezondheidszorg solidariteit vooronderstelt. Hetgeen meteen een vraag op werpt: hoeveel solidariteit mogen we verwachten? Het beantwoorden ervan is niet alleen een kwestie van psychologie of economie, maar vooral van grenzen stellen. "Bete kent solidariteit dat alles wat me disch mogelijk is ook voor iedereen beschikbaar is, of zijn er redenen om dat wat beschikbaar is te beper ken? En zo ja, hoe en met welk recht?" Verzekering Tijdens de slotbijeenkomst van het congres staat een aantal deskundi gen uit België, Duitsland, Enge land, Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Nederland woensdag stil bij de wenselijkheid en de mogelijke gevolgen van een (verplichte) Eu ropese ziektenkostenverzekering. Zal zo'n volksverzekering veel weg hebben van de National Health Ser vice in Engeland of zullen de plan nen van de Nederlandse regering er model voor staan? En, mocht zo'n verzekering er komen, kunnen de armere EG-landen dan op enige steun rekenen van hun rijkere bondgenoten? AALSMEER (ANP) - Joop van den Ende heeft dit weekeinde op de tv-beurs in Cannes een overeenkomst getekend met de Amerikaanse mediagigant NBC. Hierdoor krijgt NBC een optie waarmee een aanmerke lijk minderheidsbelang in Joop van den Ende Productions kan worden verworven. Dit heeft Van den Ende Productions meegedeeld. Wat de effecten van het ak koord voor TV 10 zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen. Van den Ende is één van de be drijven die aan TV 10 produkten levert. Samenwerking met NBC betekent in ieder geval dat TV 10 ook produkten van het Ame rikaanse bedrijf kan overne men. Volgens het Nederlandse be drijf heeft NBC-directeur J.B. Holston gezegd dat hij als één van de drie grootste tv-netwer- ken in de Verenigde Staten al enige tijd op zoek naar samen werking in Europa was. Van den Ende zelf noemde de overeen komst "een fantastische moge lijkheid om onze activiteiten op de Europese markt uit te brei den". SCHIPHOL (ANP) - Het aantal vreemdelingen dat op Schiphol asiel vraagt is de laatste maanden opnieuw sterk toegenomen. Dit heeft een woordvoerder van de koninklijke marechaussee op de luchthaven beves tigd. De laatste weken meldden zich bij de marechaussee gemiddeld 18 asielzoekers per dag, aldus de woord voerder. Tot nu toe hebben dit jaar al ruim 2.100 men sen op Schiphol asiel gevraagd. Dat is twee keer zoveel als in heel 1988, toen het aantal asielaanvragen 1.027 bedroeg. Het opvangcentrum op Schiphol-Oost is met een ca paciteit van veertig plaatsen voor volwassenén vol strekt niet meer toereikend. Een woordvoerder van het ministerie van justitie bevestigde dat de mensen na verhoor door een ambtenaar van het ministerie, worden doorgestuurd naar één van de vyf centra voor asielzoekers. Ze verblijven daar dan op basis van de rijksopvangregeling voor asielzoekers. In deze centra zijn de vreemdelingen vrij om in en uit te wandelen. Het opvangcentrum op Schiphol- Oost is een gesloten verblijf. De situatie van vóór okto ber 1986, toen asielzoekers alleen in de voor passagiers toegankelijke wachtruimten van Schiphol verbleven wachtend op de uitspraak inzake hun toelating, wil justitie niet meer terug. Deze situatie bestond voordat het centrum op Schiphol-Oost werd ingericht. De asielzoekers verble ven soms langere tijd in de lounge met alle problemen voor hun verzorging van dien. De grote toeloop van het aantal asielzoekers zorgt er echter wel voor dat zij nu ongeveer 24 uur in de lounge van-Schiphol moeten wachten tot een contactambte naar van het ministerie en een tolk beschikbaar zijn. Het opnemen van de verklaringen van de asielzoekers gebeurt op Schiphol-Oost. Daar is slechts één kamer voor deze gesprekken beschikbaar. Binnenkort zal het opnemen van de verklaringen gebeuren in Hoofddorp bij de vreemdelingenpolitie van de gemeente Haarlemmermeer. Deze is bezig met de inrichting van een speciale ruimte. De justitie-woordvoerder zei geen reden te kunnen noemen voor de sterke toeneming van het aantal asiel zoekers. Ook bij de politiediensten in ons land is een duidelijke stijging geconstateerd. Op Schiphol wordt echter niet uitgesloten dat de nieuwe Deense wet die het vervoer van visumplichtige vreemdelingen naar dit land zonder de vereiste papieren verbiedt. Deze wet is per 1 januari 1989 van kracht geworden. Lucht vaartmaatschappijen die passagiers zonder geldige vi sa naar Denemarken brengen worden nu beboet. DEN HAAG (GPD) - In een brief aan kabinetsinformateur Lubbers hebben vijftig ambtenaren van het ministerie van Ontwikkelingssa menwerking geklaagd over hun baas, minister Bukman. De grootste klacht is dat ontwikkelingsexperts in de buitendienst met de ambtena ren van het ministerie van Buiten landse Zaken meerouleren. Dit be- tekekent, dat ontwikkelingsexperts na een periode -meestal vier jaar- in het buitenland te hebben gewerkt zich plotseling overgeplaatst zien in de diplomatieke dienst en dat plot seling diplomaten als ontwikke lingsexperts in het veld verschij- De ambtenaren zeggen in hun brief aan Lubbers, dat door dit rou- leringssysteem experts verloren gaan aan het ministerie van Buiten landse Zaken, waaronder het minis terie van Ontwikkelingssamenwer king valt. Bovendien klagen zeover het gebrek aan management op het ministerie en zijn ze verontrust over de kwaliteit van de ontwikkelings hulp die wordt gegeven. Zij zeggen dat er al sinds 1987 al het nodige ruet deugt op het ministerie, waardoor steeds opnieuw blijkt dat er geen sprake is van continuiteit en het voorhanden zijn van voldoende er varing. De vijftig ambtenaren zijn ook verbolgen over het feit, dat zij niets van hun inbreng hebben terugge vonden in de nota die minister Buk man onlangs uitbracht over de ver betering van de ontwikkelingshulp.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3